Úklid,

Ruční vysavače: test, recenze | Nejlepší aku, do auta

Při výběru vysavače do domácnosti nejde jen o podlahové vysávání, ale také o drobný nepořádek, se kterým si poradí malý ruční vysavač. Mini vysavače najdou své uplatnění nejen v kuchyni a bytě pro drobné smetí, ale i jako praktický vysavač do auta. Na rozdíl od tyčových vysavačů, se kterými sdílejí mnoho vlastností, jsou ruční aku vysavače převažující modely a síťové se objevují pouze zřídka.

Najít vhodný ruční vysavač, který splní požadavky vaší domácnosti, může být obtížné. Vybrali jsme proto na základě hodnocení a testů ty nejlepší ruční vysavače a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Bateriové vysavače do ruky jsou doplněny i o zástupce ručních vysavačů do sítě.

Účinnost ručního vysavače na tvrdých podlahách bude logicky vyšší, než u koberců, i když některé modely si i s koberci a obdobným povrchem poradí, díky dostatečnému výkonu a kvalitnímu příslušenství. S ručním vysavačem zvládnete jak suché, tak mokré vysávání a kvalitní HEPA filtr vhodný pro alergiky a osoby citlivé na prach, zpříjemní samotný úklid.

Nejlepší ruční vysavače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších ručních vysavačů pro rok 2022. Kromě základních parametrů, které jsou mezi jednotlivými modely dost podobné, bude rozhodující faktor příslušenství. Přesněji skladná nabíjecí stanice, štěrbinová trubice, stěrkový nástavec, turbokartáč nebo i drobnost jako kolečka pro snazší manipulaci a šetrnější přístup k nábytku/povrchu. Hlubší informace jsou rozepsány u jednotlivých recenzí.

VzhledModelTyp vysáváníObjem nádobkyZdroj energie 
ETA Carsha 1424 90000 recenze a testETA Carsha 1424 90000Suché0,4 lAku (Ni-Mh)
Electrolux ZB5112E recenze a testElectrolux ZB5112ESuché0,5 lAku (Ni-Mh)
Sencor SVC 190 recenze a testSencor SVC 190Suché / Mokré0,5 lAku (Ni-Mh)
Electrolux ZB6106WDT recenze a testElectrolux ZB6106WDTSuché / Mokré0,5 lAku (Li-ion)
Bosch PAS 18 LI recenze a testBosch PAS 18 LISuché1 lAku (Li-ion)
ETA Verto 2442 90000 recenze a testETA Verto 2442 90000Suché / Mokré0,5 lAku (Ni-Mh)
Black-Decker DVJ315J recenze a testBlack-Decker DVJ315JSuché0,5 lAku (Li-ion)
Rowenta Extenso AC232001 recenze a testRowenta Extenso AC232001Suché0,35 lAku (Ni-Mh)
Hyundai HVC 101 recenze a testHyundai HVC 101Suché / Mokré0,3 lAku (Ni-Mh)
Black-Decker PD1420LP-QW recenze a testBlack-Decker PD1420LP-QWSuché0,56 lAku (Li-ion)

Porovnání parametrů

 ETA Carsha 1424 90000Electrolux ZB5112ESencor SVC 190Electrolux ZB6106WDTBosch PAS 18 LIETA Verto 2442 90000Black-Decker DVJ315JRowenta Extenso AC232001Hyundai HVC 101Black-Decker PD1420LP-QW
Akční rádiusMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilní
Doba chodu20 minut12 minut15 minut?20 minut20 minut15 minut10 minut15 minut12 minut
Hmotnost1,5 kg1,5 kg1,5 kg1,3 kg1,3 kg1,5 kg1,2 kg1,170,9 kg1,42 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 ručních vysavačů

ETA Carsha 1424 90000

ETA Carsha 1424 90000 recenze a test

Ruční aku vysavač ETA Carsha neurazí výkonem, výdrží ani příslušenstvím. S váhou 1,5 kg a hlučností 78dB patří mezi lehké a tiché malé vysavače pro suché vysávání. V kategorii aku vysavačů se pyšní poměrně vysokým sacím výkonem (vhodné pro zvířecí chlupy a koberce) a současně výdrží až 20 minut, při nabíjení 12 hodin. Praktickým doplňkem je světelná signalizace nabíjení.

Cyklonové vysávání a omyvatelný HEPA filtr se postarají o kvalitní filtraci nečistot a vhodné použití v domácnosti alergiků nebo osob citlivých na prach. Bezsáčkové vysávání je řešeno nádobkou o objemu 0,4 litru, kterou pohodlně vysypete do koše. Protiskluzové a měkčené držadlo zase poskytuje neocenitelnou ergonometrii při manipulaci.

Nabíjecí stanici u tohoto modelu nenajdete. Dobíjení je vyřešeno jednoduše, a to síťovým adaptérem. Na druhou stranu během nabíjení a pro samotné skladování, je dodáván nástěnný držák, který tak nahrazuje funkci nabíjecí stanice. Štěrbinová hubice je další součást příslušenství, vhodná pro úzká a těžko přístupná místa. Pro šetrný úklid nábytku, obrazů nebo zdí, pokrytých například pavučinami, najde uplatnění kartáček s jemnými štětinkami. Naopak co zde postrádáme je turbokartáč, byť by byl možná nadbytečný vzhledem k dostatečnému výkonu vysavače. Pokud potřebujete dostatečně silný vysavač, který si poradí nejen s drobným smetím, ETA Carsha je pro vás vhodnou volbou.

Výkon, Doba provozu, HEPA filtr
Postrádá indikátor nabití baterie

Electrolux Rapido ZB5112E

Electrolux ZB5112E recenze a test

Bezsáčkový ruční vysavač Electrolux Rapido ZB5112E je lehkým malým pomocníkem s hmotností 1,5 kg. Výdrž je u tohoto modelu nižší, přibližně 12 minut s potřebnou dobou nabíjení 16 hodin. Vysavač je doplněn o LED kontrolku nabíjení nebo také integrovanou štěrbinovou hubici Easy Reach, díky které nebudete muset přerušovat úklid, a kterou lze vytáhnout během vysávání.

Electrolux Rapido využívá cyklonovou technologii pro nižší zanesení filtru prachovými částicemi. Cyklonická separace prachu víří prachové částice a zajišťuje jejich uskladnění v prachové nádobce, nikoliv ve filtru. Výhoda této technologie je přenesena i do sacího výkonu, který se nesnižuje vlivem zaneseného filtru. Nádobka o objemu 0,5 litru je pro suché vysávání dostatečně objemná a řadí model k průměru.

Zajímavostí tohoto modelu jsou kolečka Soft Steer. Nejen že usnadní manipulaci s přístrojem tím, že ho odlehčí a vás nebude bolet ruka po delším úklid, ale také zabrání poškrábání vysávaného povrchu a nasátí tkanin do vysavače. Příslušenství je v tomto případě poněkud skromné a především integrované. Již zmíněnou štěrbinovou hubici doplňuje ještě kartáček. Dobíjecí stojánek je možné připevnit i na stěnu pro úsporu místa.

Dobrý výkon, manipulace, dobíjecí stojánek
Nemá HEPA filtr, provozní výdrž

Sencor SVC 190

Sencor SVC 190 recenze a test

Ruční vysavač Sencor SVC 190 patří mezi nejprodávanější ruční aku vysavače a to především díky své velmi nízké pořizovací ceně. Je vhodný na vysávání drobných nečistot v domácnosti, v autě, nebo kdekoliv bude potřeba. Kromě běžného smetí si poradí i s rozlitou tekutinou, disponuje totiž nástavcem pro vysávání mokrých nečistot.

Kromě něj nalezneme v příslušenství ještě další dva nástavce, kartáčový a štěrbinový. Permanentní filtr zachycuje ze vzduchu maximum nečistot a je pratelný pod proudem vody. Samotný nasbíraný obsah se ze zásobníku jednoduše vyklepe do koše. Nádoba na prach má slušný objem 0,5 litru a hlučnost dosahuje úrovně 80 dB.

Celková hmotnost ručního vysavače Sencor je 1,5 kilogramu, pro práci v ruce tedy relativně nízká hmotnost a příkon činí 45 W. Při plném nabití zvládne vysavač Sencor SVC 190 pracovat po dobu 15 minut a znovu nabit je za 12 hodin. Celková kapacita NiMH baterie je 1400 mAh.

Velmi dobrá pořizovací cena, nízká hmotnost a rozměry
Vyšší hlučnost, průměrný sací výkon

Electrolux Rapido ZB6106WDT

Electrolux ZB6106WDT recenze a test

Další ruční vysavač na suché i mokré vysávání je Electrolux Rapido ZB6106WDT, který se může pochlubit hned několika zajímavými vlastnostmi. Aku vysavač využívá lithiovou baterií TurboPower, díky které spotřebič nabijete za 4 hodiny, což je výrazný rozdíl oproti ostatním modelům. Další zajímavou vlastností je nastavitelná rychlost, přesněji dva stupně rychlosti.

Nádobka s objemem 0,5 litru poskytuje k úklidu dostatečnou kapacitu. Cyklónová jednotka se stará o efektivnější filtraci, vodní odlučovač o mokré vysávání. Příslušenství je u tohoto modelu integrované a obsahuje štěrbinovou hubici i speciální stěrku pro vysávání tekutin.

Manipulaci vám usnadní speciální kolečka Soft Steer, které jednak odlehčují spotřebič, ale především chrání vysávaný povrch proti poškrábání. Vysavač je lehký, váží pouhých 1,3 kg. Z věcí, které bychom vytkly lze zmínit prachový filtr, který není HEPA a trochu kazí celkový dojem.

Lithiová baterie a rychlé dobíjení, suché i mokré vysávání
Údržba prachového filtru

Bosch PAS 18 LI

Bosch PAS 18 LI recenze a test

Pro kutily a použití v různorodých podmínkách je ruční vysavač Bosch ideální volba. Výkonný a robustní model s nadstandardně velkým zásobníkem na nečistoty (1 litr), vydrží v chodu až 20 minut. Lithiový akumulátor nejen, že umožní rychlé nabití, ale také nedochází k samovolnému vybíjení.

Vysavač zvládne pouze suché vysávání, za to poskytne vše potřebné pro kvalitní úklid díky obsáhlému příslušenství. Na vysávání podlah má prodlužovací trubici a podlahový nástavec, takže se nemusíte plazit po zemi. Se špatně přístupnými místy si poradí dlouhá, štěrbinová hubice a na čalounění je zde kartáčová tryska.

Již od pohledu vysavač připomíná víc nářadí, než domácí spotřebič. Není tedy překvapením, že ve výbavě postrádá stylovou dobíjecí stanici – kompaktní nabíječka plní svůj účel. Manipulace s vysavačem bude pohodlná, a to díky měkké rukojeti Softgrip, ale i přijatelné hmotnosti 1,3 kg. Ruční vysavač Bosch PAS 18 LI nebude vhodným spotřebičem do kuchyně pro hospodyňky, kutilům ale poslouží dobře, jak po výkonnostní stránce, tak i z hlediska příslušenství.

1l nádobka, vysoký sací výkon, příslušenství
Hlučný, baterie se nabíjí samostatně

ETA Verto 2442 90000

ETA Verto 2442 90000 recenze a test

Akumulátorový vysavač ETA Verto 2442 90000 zvládne jak suché, tak mokré vysávání na které má neobvykle objemnou nádobku – až 120 ml. Jde o solidní domácí vysavač do ruky, který nabídne vše potřebné, od příslušenství až po filtraci.

I přes to, že jde o jinak zajímavý model, přítomný NiMH akumulátor a tedy i delší nabíjení (nabití zvládne zhruba za 10 hodin) kazí celkový dojem. Výdrž slibuje až 20 minut, což není špatná hodnota vzhledem k použitému typu akumulátoru. Cyklónové vysávání doplňuje přítomnost HEPA filtru, s jehož pomocí dosáhnete čistšího průběhu úklidu. Nádobka pro suché vysávání (prach a další pevné nečistoty) poskytuje průměrných 0,5 litru, což je dostatečná hodnota pro domácí použití.

Se 76dB patří vysavač mezi ty tišší, váhou kolem 1,5 kg se řadí spíše k průměru. Ve výbavě jsou všechny potřebné nástavce – štěrbinová hubice k vysávání radiátorů nebo míst za skříněmi a jiným nábytkem, kartáček se štětinkami na vysávání zdí a obrazů a gumová stěrka na vodu.

Mokré vysávání, objemná nádobka na tekutiny
NiMH akumulátor

Black-Decker DVJ315J

Black-Decker DVJ315J recenze a test

Ruční vysavač Black-Decker DVJ315J je všestranným praktickým pomocníkem, na kterém si většina spotřebitelů nejvíce chválí jeho opravdu dobrý sací výkon. Parametry hovoří následovně, výkon jako takový je v rozmezí 11 až 18 W a průtok vzduchu činí 869 litrů za minutu, což je skvělá hodnota.

Spotřebitelé v porovnání s jinými modely také oceňují jeho nižší hlučnost, kterou však výrobce konkrétně nezmiňuje. Jedná se o ruční aku vysavač, který má kapacitu baterie 1,5 Ah a napájecí napětí je 10,8 V. V praxi to znamená dobu chodu na plné nabití 15 minut a dobu do plného nabití 4 hodiny, což je standard.

Tento bateriový vysavač pracuje na principu cyklónové technologie, která je pro svou účinnost oblíbená i v jiných provedeních vysavačů. Filtrace je dvojnásobná, obsluha a údržba velmi jednoduchá a vybaven je tenkou hubicí, se kterou se snadno dostanete i do velmi malých škvír. Někteří zmiňují absenci nabíjecího stojánku, nebo držáku na stěnu, což lze považovat za jeho jedinou nevýhodu, která však se samotných chodem nemá nic společného, ten je výtečný.

Dobrý sací výkon, jednoduchá obsluha, poměrně tichý chod
Bez stojánku nebo držáku na stěnu

Rowenta Extenso AC232001

Rowenta Extenso AC232001 recenze a test

Vysavač do ruky Rowenta Extenso je takovým základním ručním vysavačem pro nenáročný úklid drobků a dalšího drobného smetí. Mezi jeho přednosti lze zařadit nízkou váhu, pouhých 1,17 kg je opravdu nízká hodnota zaručující bezproblémovou manipulaci.

Žádnou velkou výbavu nebo hromadu funkcí zde nečekejte. Ostatně vysavač patří mezi ty nejlevnější na trhu. Zvládne jen suché vysávání a objem nádobky na prach 0,35 l řadí přístroj mezi ty nízko kapacitní. Dobu provozu výrobce udává na 10 minut, takže je vhodný pro rychlovky a v podstatě to koresponduje i s dalšími parametry.

Ani v příslušenství nenabídne žádné speciality. Filtr je obyčejný a pro vysávání je k dispozici integrovaná teleskopická štěrbinová hubice. Vysavač rozhodně nepředvede zázraky, ale na sofistikovanější úklid ani není určen. Ve své kategorii jde o kvalitní ruční vysavač v poměru cena / výkon.

Cena/výkon, hmotnost a manipulace
Krátká výdrž baterie

Hyundai HVC 101

Hyundai HVC 101 recenze a test

Také Hyundai HVC 101 patří do kategorie základních ručních vysavačů v nízké cenové hladině. Na rozdíl od modelu Rowenta Extenso AC232001 nabízí Hyundai jak suché, tak mokré vysávání a o něco delší výdrž, přesněji 15 minut provozu.

Se svou vahou 0,9 kg patří mezi ty nejlehčí vysavače do ruky. Na druhou stranu úbytek váhy se projevuje i v horších parametrech, například menším objemem nádobky (0,3 litru). Dalším parametrem, kterým vybočuje, je hlučnost. Se 74 dB se řadí k tichým vysavačům, což se do domácnosti hodí.

Příslušenství není rozsáhlé, prakticky pokryje základní potřeby. Najdeme zde štěrbinovou hubicí a ještě nástavec pro vysávání vody. Variabilitu ve skladnosti umožňuje nástěnný úchyt s nabíjecí základnou. Shrnutí pro tento přístroj je jednoznačné, pokud potřebujete praktický vysavač do kuchyně, který si poradí i s tekutým nepořádkem, Hyundai HVC 101 může být ta správná volba.

Suché i mokré vysávání, ceny/výkon, výdrž baterie
Malý objem nádobky

Black-Decker PD1420LP-QW

Black-Decker PD1420LP-QW recenze a test

Ruční vysavač Black-Decker PD1420LP-QW nabízí hodně muziky za přiměřenou cenu, je vhodný pro všechny náročnější spotřebitele, kteří budou vysavač do ruky používat častěji. Jeho zpracování je velmi praktické, neboť nabízí integrovanou flexibilní hadici Dustbuster Flexi, která výrazně rozšíří možnosti jeho použití.

Skvěle s ním vysajete auto, stejně tak jako veškerá zákoutí vašeho bytu. Pro všechny případy má více než dostatečný sací výkon, který má hodnotu 20 AW, respektive průtok vzduchu 1060 litrů za minutu. V provozu dokáže být 12,5 minuty a znovu se plně nabije za 4 hodiny. Jedná se tedy o akumulátorový vysavač, vybavený moderní integrovanou baterií Li-Ion.

Délka zmíněné flexibilní hadice je 1,5 metru a hodnota akustického hluku je vskutku dobrých 75 decibelů. Má také LED indikaci nabíjení a praktickou nabíjecí základnu, která je určena k postavení na stůl, případně na zem, ale nikoliv k zavěšení na zeď. Celková hmotnost činí 1,42 kilogramu a potěší, že jej výrobce vybavil hlavicí pro vysávání zvířecích chlupů, štěrbinovým a dlouhým štěrbinovým nástavcem.

Integrovaná flexibilní hadice, vysoký sací výkon, cyklónové víření
Nenašli jsme

Jak vybrat ruční vysavač

Většina modelů ručních vysavačů si je velmi podobná, a tak rozhodují detaily nebo zvláštní požadavky, co by takový malý vysavač měl splňovat. Své slovo při výběru jaký ruční vysavač koupit bude mít i způsob použití. Některé modely jsou dostatečné pro domácí a kuchyňské využití, jiné najdou využití i v autě nebo na zahradě.

Bateriový nebo do zásuvky?

Ruční aku vysavače tvoří majoritu nabídky, takže toto rozhodovací dilema víceméně odpadá. Podstatnější otázka je volba typu akumulátoru. Ruční vysavače na baterii se totiž dělí na ty, co používají lithiový akumulátor (Li-On) a nikl-metal hydridový akumulátor (NiMH).

Z uživatelského pohledu jsou lithiové baterie příjemnější volbou, jelikož udrží vysavač déle v provozu, rychleji se nabíjí a nemají paměťový efekt.

Suché a mokré vysávání

Zamýšlíte používat vysavač v kuchyni, a to i na tekuté nečistoty? Pak je potřeba vzít tento požadavek v potaz při výběru přístroje. Ruční vysavač pro mokré vysávání bude obvykle dražší a nádoba na nečistoty se bude lišit pro pevné a tekuté nečistoty.

Výbava a příslušenství

V neposlední řadě výbava je faktorem, který rozhodne o výběru konkrétního modelu. Do určité míry koresponduje se zamýšleným účelem využití vysavače. Do kuchyně a na základní domácí úklid drobků po snídani si vystačíte i s integrovanými nástavci. Naopak pro sofistikovanější úklid se hodí prodloužená trubice a podlahová hubice.

Základ výbavy ovšem tvoří štěrbinová trubice pro hůře přístupná místa a stěrkový nástavec pro mokré vysávání, doplněný o nabíjecí stanici, často i závěsnou na stěnu pro lepší skladnost. Některé modely disponují ještě změkčenými kolečky pro šetrnější přístup k vysávaným povrchům.

4.9/5 - (10 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.