Úklid,

Ruční vysavače: test, recenze | Nejlepší aku, do auta

Při výběru vysavače do domácnosti nejde jen o podlahové vysávání, ale také o drobný nepořádek, se kterým si poradí malý ruční vysavač. Mini vysavače najdou své uplatnění nejen v kuchyni a bytě pro drobné smetí, ale i jako praktický vysavač do auta. Na rozdíl od tyčových vysavačů, se kterými sdílejí mnoho vlastností, jsou ruční aku vysavače převažující modely a síťové se objevují pouze zřídka.

Najít vhodný ruční vysavač, který splní požadavky vaší domácnosti, může být obtížné. Vybrali jsme proto na základě hodnocení a testů ty nejlepší ruční vysavače a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Bateriové vysavače do ruky jsou doplněny i o zástupce ručních vysavačů do sítě.

Účinnost ručního vysavače na tvrdých podlahách bude logicky vyšší, než u koberců, i když některé modely si i s koberci a obdobným povrchem poradí, díky dostatečnému výkonu a kvalitnímu příslušenství. S ručním vysavačem zvládnete jak suché, tak mokré vysávání a kvalitní HEPA filtr vhodný pro alergiky a osoby citlivé na prach, zpříjemní samotný úklid.

Nejlepší ruční vysavače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších ručních vysavačů pro rok 2023. Kromě základních parametrů, které jsou mezi jednotlivými modely dost podobné, bude rozhodující faktor příslušenství. Přesněji skladná nabíjecí stanice, štěrbinová trubice, stěrkový nástavec, turbokartáč nebo i drobnost jako kolečka pro snazší manipulaci a šetrnější přístup k nábytku/povrchu. Hlubší informace jsou rozepsány u jednotlivých recenzí.

VzhledModelTyp vysáváníObjem nádobkyZdroj energie 
Electrolux ZB 6114 IGM
 recenze a testElectrolux ZB 6114 IGM Suché0,5 lAku (Li-ion)
ETA Rotary 2425 90000 recenze a testETA Rotary 2425 90000Suché0,4 lAku (Li-ion)
Sencor SVC 190 recenze a testSencor SVC 190Suché / Mokré0,5 lAku (Ni-Mh)
Bosch GAS 18V-1 recenze a testBosch GAS 18V-1Suché0,7 lAku (Li-ion)
Concept VP 4380 recenze a testConcept VP 4380Suché0,45 lAku (Li-ion)
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini recenze a testXiaomi Mi Vacuum Cleaner MiniSuché0,1 lAku (Li-ion)
Raycop RS PRO UV+ recenze a testRaycop RS PRO UV+Suché0,2 lElektrická síť
Rowenta Extenso AC232001 recenze a testRowenta Extenso AC232001Suché0,35 lAku (Ni-Mh)
Hyundai HVC 101 recenze a testHyundai HVC 101Suché / Mokré0,3 lAku (Ni-Mh)
Black-Decker PD1420LP-QW recenze a testBlack-Decker PD1420LP-QWSuché0,56 lAku (Li-ion)

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Electrolux ZB 6114 IGMETA Rotary 2425 90000Sencor SVC 190Bosch GAS 18V-1Concept VP 4380Xiaomi Mi Vacuum Cleaner MiniRaycop RS PRO UV+Rowenta Extenso AC232001Hyundai HVC 101Black-Decker PD1420LP-QW
Akční rádiusMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilní5 metrůMobilníMobilníMobilní
Doba chodu24 minut30 minut15 minutVariabilní35 minut30 minutNeomezená10 minut15 minut12 minut
Hmotnost1,53 kg1,73 kg1,5 kg1,3 kg (bez aku)1,85 kg0,5 kg2,2 kg1,170,9 kg1,42 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 ručních vysavačů

Electrolux ZB 6114 IGM

Electrolux ZB 6114 IGM
 recenze a test

Výkonný ruční vysavač Electrolux ZB 6114 IGM má podle testů a recenzí spotřebitelů velmi dobrý sací výkon, který doplňuje vysoce výkonná lithiová baterie TurboPower. Ta také zajišťuje optimální vysávání, díky čemuž dokáže tento bateriový vysavač fungovat na jedno nabití až 24 minut. Dobrá je také potřebná doba pro plné nabití, a to 4 hodiny.

Na těle vysavače najdeme jednu modrou LED diodu, která indikuje stav nabití. Použití a práce je i díky průměrné hmotnosti 1,53 kg stále velmi pohodlná, čemuž dopomáhají také další zajímavé funkce. Na vysavači najdeme integrovaná kolečka Soft Steer a integrovanou hubici Easy Reach.

Kolečka slouží k pohodlnému pojíždění s vysavač, ulehčují vašim rukám a také chrání vysávaní podklad, neboť jsou měkčená. Integrovanou hubici můžete snadno kdykoliv vytáhnout a začít vysávat ve štěrbinách, aniž byste muselo hledat doplňkové příslušenství. To u tohoto modelu bohužel žádné další nenajdete, což se nechá považovat za jeho jedinou nevýhodu.

Integrovaná sací hubice Easy Reach, velký výkon, zabudovaná kolečka Soft Steer
Bez dalšího příslušenství

ETA Rotary 2425 90000

ETA Rotary 2425 90000 recenze a test

Ruční aku vysavač ETA Rotary 2425 90000 má velmi zajímavý poměr cena/výkon. Podle recenzí a zkušeností spotřebitelů má velmi dobrý výkon a chválí, že se dodává se zajímavým příslušenstvím. Jeho součástí je zejména elektrický rotační kartáč (s přímým pohonem), který je určen speciálně k vysávání čalouněné nábytku.

Výrobce k tomuto aku ručnímu vysavači přidává také štěrbinovou hubici, ideální do hůře dostupných míst a kartáček s jemnými štětinami, který je vhodný na místa a předměty náchylné na poškrábání. Nabíjecí adaptér je samozřejmě součástí, stejně jako nástěnná dobíjecí základna.

Disponuje kvalitním HEPA filtrem, takže s ním mohou bezpečně uklízet i alergici. Potěší příjemná rukojeť s protiskluzových povrchem i dostatečně objemná nádoba na nečistoty s objemem 0,4 litru. V provozu zvládne být až 30 minut a dobíjí se 5 hodin, akumulátor výrobce použil kvalitní lithiový. Jedná se o kvalitní ruční vysavač, což výrobce dokládá možností rozšířené záruky na dobu 3 roků.

Menší hlučnost a dobrý sací výkon, rotační turbokartáč v ceně, HEPA filtr
Nic zásadního

Sencor SVC 190

Sencor SVC 190 recenze a test

Ruční vysavač Sencor SVC 190 patří mezi nejprodávanější ruční aku vysavače a to především díky své velmi nízké pořizovací ceně. Je vhodný na vysávání drobných nečistot v domácnosti, v autě, nebo kdekoliv bude potřeba. Kromě běžného smetí si poradí i s rozlitou tekutinou, disponuje totiž nástavcem pro vysávání mokrých nečistot.

Kromě něj nalezneme v příslušenství ještě další dva nástavce, kartáčový a štěrbinový. Permanentní filtr zachycuje ze vzduchu maximum nečistot a je pratelný pod proudem vody. Samotný nasbíraný obsah se ze zásobníku jednoduše vyklepe do koše. Nádoba na prach má slušný objem 0,5 litru a hlučnost dosahuje úrovně 80 dB.

Celková hmotnost ručního vysavače Sencor je 1,5 kilogramu, pro práci v ruce tedy relativně nízká hmotnost a příkon činí 45 W. Při plném nabití zvládne vysavač Sencor SVC 190 pracovat po dobu 15 minut a znovu nabit je za 12 hodin. Celková kapacita NiMH baterie je 1400 mAh.

Velmi dobrá pořizovací cena, nízká hmotnost a rozměry
Vyšší hlučnost, průměrný sací výkon

Bosch GAS 18V-1

Bosch GAS 18V-1 recenze a test

Profesionální vysavač do ruky Bosch GAS 18V-1 je určen pro profesionální nasazení anebo pro náročné spotřebitele, kteří ocení především kvalitní zpracování a v této kategorii vysavačů dobrý sací výkon. Můžete s ním dosáhnout nepřetržitého vysávání, neboť má výměnné akumulátory, což je jeho výhoda a zároveň i nevýhoda.

Samotný ruční akumulátorový vysavač je totiž dodáván bez baterie i nabíječky, pokud tedy nemáte kompatibilní aku s nabíječkou musíte počítat s dokoupením. Zároveň to znamená, že akumulátorů můžete mít více a tím dosáhnout tak dlouhou dobu provozu, jakou potřebujete. Na kapacitu 1 Ah dokáže vysávat 7 minut, což při baterii 18V a 5,5 Ah odpovídá zhruba 38 minutám provozu.

Má unikátní technologii rotačního proudění vzduchu, 3 silné rotační proudy vzduchu zvyšují efektivitu vysávání a zároveň minimalizují ztrátu sacího výkonu. Motor dokáže vyvinout podtlak až 6 kPa. K vysavači je dodáváno poměrně bohaté příslušenství, které obsahuje podlahovou hubici, prodlužovací flexibilní hubici, štěrbinovou hubici a dvě další nastavovací trubice.

Vysoký výkon s novou technologií, objemná nádoba na nečistoty, příslušenství v cenně
Dodáván bez akumulátoru a nabíječky

Concept VP 4380

Concept VP 4380 recenze a test

Ruční vysavač na chlupy Concept VP 4380 disponuje bohatým příslušenstvím a zejména pak PET motorizovaným turbokartáčem, který funguje výborně. Zkušenosti spotřebitelů potvrzují, že s ním lze účinně vysávat jak psí chlupy, tak kočičí chlupy. Jako další příslušenství najdeme 3 různé štěrbinové hubice, nástavec s kartáčkem, nabíjecí adaptér a nástěnný držák.

Právě nástěnný držák se dá považovat za jedinou nevýhodu tohoto výkonného ručního vysavače, neboť se do něj podle recenzí vysavač hůře vkládá a v důsledku toho je podle některých nepoužitelný. V celkovém srovnání se však jedná pouze o drobnost, která ubírá jen málo na celkovém skvělém poměru ceny a výkonu.

Na jedno nabití dokáže být v provozu 35 minut a má úctyhodný výkon 8,2 kPa. Potěší přítomnost HEPA filtru, 2 výkonnostní stupně a tři LED přisvětlovací diody, které usnadňují vysávání v temných zákoutích. Hmotnost 1,85 kg je ve srovnání lehce vyšší, avšak nejedná se o nic dramatického. Výrobce naopak deklaruje hlučnost 80 dB – vysavač je podle testování spotřebitelů poměrně tichý.

Ruční vysavač na zvířecí chlupy, vysoký výkon, HEPA filtr a mnoho doplňků
Hůře zpracovaný stojánek

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini recenze a test

Levný ruční vysavač do auta Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini je skutečně velmi kompaktní vysavač, který je ideální do auta, do kanceláře, nebo všude tam, kde jej budete potřebovat mít stále při ruce. Jeho hmotnost je pouze 0,5 kilogramu, nicméně to mu nic neubírá na jeho výkonu ani době chodu, na plné nabití zvládne vysávat až 30 minut.

Malý vysavač do ruky znamená také omezenou velikost nádoby na prach a nečistoty, v tomto případě má nádobka objem 0,1 litru, což se dá považovat za jedinou nevýhodu tohoto produktu. Recenze a zkušenosti hovoří o tom, že se jedná o výborný aku vysavač do auta, oceňují snadné ovládání, pěkné zpracování a dobrý sací výkon. Nabíjí se jako většina elektroniky pomocí USB C, což spotřebitelé rovněž oceňují.

Sací výkon uvádí výrobce 30 AW, což je v kilo pascalech těžko uvěřitelných 13 kPa. Spolu s příručním vysavačem obdržíte v balení také dvě praktické hubice – jednu s kartáčkem a druhou štěrbinovou. Nečistoty se z vysavače vysýpají jedním dotykem, nechybí kvalitní HEPA filtr a potěší také dvě rychlosti vysávání.

Malý ruční vysavač, součástí kartáčový a štěrbinový nástavec, výborný poměr cena/výkon
Malá nádoba na nečistoty

Raycop RS PRO UV+

Raycop RS PRO UV+ recenze a test

Ruční antibakteriální vysavač s UV lampou Raycop RS PRO UV+ je nejlepší ruční vysavač pro astmatiky a alergiky, který je navržený lékařem. Kombinuje v sobě několik technologií, které jej dělají pro mnohé jedničkou na trhu. Je vybaven UVC dezinfekční lampou a horkovzdušnou suchou sterilizací, které účinně odstraňují alergeny, roztoče, bakterie a viry.

Podle recenzí a zkušeností uživatelů má také výborný sací výkon, poradí si i s vysáváním dlouhých psích chlupů. Kvalita zpracování je výborná a pouze někteří upozorňují na dražší náhradní díly. Z jiného úhlu pohledu je vůbec obdivuhodné, že výrobce náhradní díly vůbec nabízí, u mnohých jiných výrobců toto vůbec není možné.

Vhodný je zejména na čištění matrací, lůžkovin, sedaček a dalších textilií v domácnosti. Samozřejmostí je přítomnost HEPA filtru a zaujme technologie Air Redirect s konstantním prouděním vzduchu. Jedná se o síťový lux do ruky s příkonem 450W a kabelem dlouhým 5 metrů. Pyšní se několika oceněními a prošel mnoha testy ve významných laboratořích, mimo jiné jej testovala i Univerzita Karlova v Praze.

Kvalitní vysavač s výbornou účinností, UVC dezinfekční lampa, suchá horkovzdušná sterilizace
Dražší náhradní díly

Rowenta Extenso AC232001

Rowenta Extenso AC232001 recenze a test

Vysavač do ruky Rowenta Extenso je takovým základním ručním vysavačem pro nenáročný úklid drobků a dalšího drobného smetí. Mezi jeho přednosti lze zařadit nízkou váhu, pouhých 1,17 kg je opravdu nízká hodnota zaručující bezproblémovou manipulaci.

Žádnou velkou výbavu nebo hromadu funkcí zde nečekejte. Ostatně vysavač patří mezi ty nejlevnější na trhu. Zvládne jen suché vysávání a objem nádobky na prach 0,35 l řadí přístroj mezi ty nízko kapacitní. Dobu provozu výrobce udává na 10 minut, takže je vhodný pro rychlovky a v podstatě to koresponduje i s dalšími parametry.

Ani v příslušenství nenabídne žádné speciality. Filtr je obyčejný a pro vysávání je k dispozici integrovaná teleskopická štěrbinová hubice. Vysavač rozhodně nepředvede zázraky, ale na sofistikovanější úklid ani není určen. Ve své kategorii jde o kvalitní ruční vysavač v poměru cena / výkon.

Cena/výkon, hmotnost a manipulace
Krátká výdrž baterie

Hyundai HVC 101

Hyundai HVC 101 recenze a test

Také Hyundai HVC 101 patří do kategorie základních ručních vysavačů v nízké cenové hladině. Na rozdíl od modelu Rowenta Extenso AC232001 nabízí Hyundai jak suché, tak mokré vysávání a o něco delší výdrž, přesněji 15 minut provozu.

Se svou vahou 0,9 kg patří mezi ty nejlehčí vysavače do ruky. Na druhou stranu úbytek váhy se projevuje i v horších parametrech, například menším objemem nádobky (0,3 litru). Dalším parametrem, kterým vybočuje, je hlučnost. Se 74 dB se řadí k tichým vysavačům, což se do domácnosti hodí.

Příslušenství není rozsáhlé, prakticky pokryje základní potřeby. Najdeme zde štěrbinovou hubicí a ještě nástavec pro vysávání vody. Variabilitu ve skladnosti umožňuje nástěnný úchyt s nabíjecí základnou. Shrnutí pro tento přístroj je jednoznačné, pokud potřebujete praktický vysavač do kuchyně, který si poradí i s tekutým nepořádkem, Hyundai HVC 101 může být ta správná volba.

Suché i mokré vysávání, ceny/výkon, výdrž baterie
Malý objem nádobky

Black-Decker PD1420LP-QW

Black-Decker PD1420LP-QW recenze a test

Ruční vysavač Black-Decker PD1420LP-QW nabízí hodně muziky za přiměřenou cenu, je vhodný pro všechny náročnější spotřebitele, kteří budou vysavač do ruky používat častěji. Jeho zpracování je velmi praktické, neboť nabízí integrovanou flexibilní hadici Dustbuster Flexi, která výrazně rozšíří možnosti jeho použití.

Skvěle s ním vysajete auto, stejně tak jako veškerá zákoutí vašeho bytu. Pro všechny případy má více než dostatečný sací výkon, který má hodnotu 20 AW, respektive průtok vzduchu 1060 litrů za minutu. V provozu dokáže být 12,5 minuty a znovu se plně nabije za 4 hodiny. Jedná se tedy o akumulátorový vysavač, vybavený moderní integrovanou baterií Li-Ion.

Délka zmíněné flexibilní hadice je 1,5 metru a hodnota akustického hluku je vskutku dobrých 75 decibelů. Má také LED indikaci nabíjení a praktickou nabíjecí základnu, která je určena k postavení na stůl, případně na zem, ale nikoliv k zavěšení na zeď. Celková hmotnost činí 1,42 kilogramu a potěší, že jej výrobce vybavil hlavicí pro vysávání zvířecích chlupů, štěrbinovým a dlouhým štěrbinovým nástavcem.

Integrovaná flexibilní hadice, vysoký sací výkon, cyklónové víření
Nenašli jsme

Jak vybrat ruční vysavač

Většina modelů ručních vysavačů si je velmi podobná, a tak rozhodují detaily nebo zvláštní požadavky, co by takový malý vysavač měl splňovat. Své slovo při výběru jaký ruční vysavač koupit bude mít i způsob použití. Některé modely jsou dostatečné pro domácí a kuchyňské využití, jiné najdou využití i v autě nebo na zahradě.

Bateriový nebo do zásuvky?

Ruční aku vysavače tvoří majoritu nabídky, takže toto rozhodovací dilema víceméně odpadá. Podstatnější otázka je volba typu akumulátoru. Ruční vysavače na baterii se totiž dělí na ty, co používají lithiový akumulátor (Li-On) a nikl-metal hydridový akumulátor (NiMH).

Z uživatelského pohledu jsou lithiové baterie příjemnější volbou, jelikož udrží vysavač déle v provozu, rychleji se nabíjí a nemají paměťový efekt.

Suché a mokré vysávání

Zamýšlíte používat vysavač v kuchyni, a to i na tekuté nečistoty? Pak je potřeba vzít tento požadavek v potaz při výběru přístroje. Ruční vysavač pro mokré vysávání bude obvykle dražší a nádoba na nečistoty se bude lišit pro pevné a tekuté nečistoty.

Výbava a příslušenství

V neposlední řadě výbava je faktorem, který rozhodne o výběru konkrétního modelu. Do určité míry koresponduje se zamýšleným účelem využití vysavače. Do kuchyně a na základní domácí úklid drobků po snídani si vystačíte i s integrovanými nástavci. Naopak pro sofistikovanější úklid se hodí prodloužená trubice a podlahová hubice.

Základ výbavy ovšem tvoří štěrbinová trubice pro hůře přístupná místa a stěrkový nástavec pro mokré vysávání, doplněný o nabíjecí stanici, často i závěsnou na stěnu pro lepší skladnost. Některé modely disponují ještě změkčenými kolečky pro šetrnější přístup k vysávaným povrchům.

4.9/5 - (10 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.