Domácnost,

Vybíráme robotický vysavač – Recenze nejlepších

Automatické spotřebiče už dávno nezahrnují jen klasiku typu myček a praček. Robotický vysavač si s úklidem poradí za vás a zvládne přitom vysát i vytřít. Oproti klasickému vysavači bude mít i ten nejlépe hodnocený robotický vysavač nejistou pozici, na druhou stranu současné modely zvládnou vysávat psí chlupy, koberce a naplánovat úklid na dobu, kdy nejste doma.

Přestože dominuje neprodávanějším robotickým vysavačům jedna značka, vešly se do našeho výběru i další kvalitní a výkonné modely. Na základě hodnocení a testů jsme vybrali ty nejlepší robotické vysavače a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Mimo to poradíme, jak robot vysavač funguje a jaký vybrat, ať už do malého bytu nebo přístupné domácnosti.

Robotický mop nebo robotický vysavač?

Automatický vysavač zvládne jak suchý, tak mokrý úklid. Takové modely jsou označovány jako hybridní a skrývají se pod označením robotický vysavač s mopem (s vytíráním). Samotný robotický mop může mít podobu jednoduchého, ale i sofistikovanějšího přístroje.

V obou případech je navigace a způsob pohybu po místnosti jedním z hlavních kritérií, ovlivňující celkový výsledek, především u většího a členitého bytu. U levných modelů je problém, že postrádají senzory a místo nich používají nárazníky, které nemusí být praktické, pokud máte v místnosti křehký nábytek nebo věci, typicky vázy.

Systematický pohyb je také důležitý, především u větší plochy, k zajištění kompletního úklidu a efektivního využití času. S tím souvisí i schopnost navázat na nedokončený úklid, pokud se v průběhu musel jet dobít.

Nejlepší robotické vysavače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších robotických vysavačů z testů a hodnocení pro rok 2019. Ze základních parametrů nepodceňujte výšku vysavače, aby se vám robot nezasekával pod nábytkem. Výbava a funkce jako rotační kartáč, UV lampa, senzor pro detekci nečistot nebo zamezení pádu ze schodů jsou také mezi rozhodujícími faktory. Hlubší informace jsou rozepsány u jednotlivých recenzí.

VzhledModelTypNavigacePokrytí plochy 
iRobot Roomba 866VysavačAno120 m2
iRobot Roomba 980VysavačAno185 m2
Neato Botvac D5 ConnectedVysavačAno390 m2
Xiaomi Mi Robot Vacuum EUVysavačAno250 m2
CleanMate QQ6SVysavačNe50 m2
LG Hom-Bot VR86010RRVysavačAno-
iRobot Roomba 616VysavačAno60-90 m2
Tesla RoboStar T30Mop / VysavačAno-
iRobot Braava 390Mop / ZametačAno30/90 m2
iRobot Braava jet 240Mop / ZametačAno20/25 m2

Porovnání parametrů

 iRobot Roomba 866iRobot Roomba 980Neato Botvac D5 ConnectedXiaomi Mi Robot Vacuum EUCleanMate QQ6SLG Hom-Bot VR86010RRiRobot Roomba 616Tesla RoboStar T30iRobot Braava 390iRobot Braava jet 240
Výška9,2 cm9,2 cm10 cm9,6 cm8 cm8,9 cm9,2 cm7,5 cm7,9 cm10 cm
Oddělovač oblastíVirtuální zeďVirtuální zeďMagnetická páskaMagnetická páskaSonická zeďNeNeNeNavigační kostkyVirtuální zeď
Výdrž robota180 minut120 minut120 minut150 minut80 minut100 minut180 minut110 minut180 minut-
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 robotických vysavačů

iRobot Roomba 866

iRobot Roomba 866 recenze

Robotický vysavač iRobot Roomba 866 si poradí s úklidem většího bytu i domu, což nepřímo potvrzuje dostatečná provozní výdrž až 180 minut a navigační technologie iAdapt, která neustále monitoruje aktuální podmínky v místnosti a podle toho přizpůsobuje úklid.

Vysavač si poradí jak s tvrdým povrchem, tak parketami, linem nebo koberci a přítomný HEPA filtr spolu s nízkou hlučností dělá z vysavače uživatelsky příjemného společníka. Sběrný koš je navíc doplněn o indikátor plnosti, takže jakmile je zaplněn, oznámí vám to. Pro hodně znečištěná místa využívá akustické a optické senzory. Jakmile takové místo nalezne, věnuje mu náležitou péči.

Dále se může pochlubit čistícím systémem AeroForce, který zvyšuje efektivitu vysávání spojením několika prvků. Prvním je rotující boční kartáček, který spadá pod systém Wall Follow a vyčistí hůře dostupná místa kolem stěn, nábytku a v rozích místnosti. Druhým jsou proti sobě rotující gumové kartáče, jejichž konstrukce je dělá prakticky bezúdržbovými a celá čistící hlava se přizpůsobuje vysávanému povrchu. Třetím je vysoký sací výkon, který je zajištěn soustředěním vzduchu do štěrbiny mezi rotujícími kartáči.

Roomba 866 si poradí i s načasováním úklidu. Navolit si můžete den a čas, kdy se má robot pustit do práce. Na rozdíl od levnějších modelů si zde můžete zvolit více termínů a rozdílný čas, například pravidelně dvakrát týdně. U levných modelů je obvykle možné nastavit pouze jeden konkrétní čas, což dělá přístroj méně flexibilním.

Celkově je tento robotický vysavač vhodný pro náročné domácnosti co vyžadují kvalitní úklid, s alergiky i zvířaty.

Cena/výkon, zvládá náročný úklid, větší domácnost a různé povrchy

Obtíže s vyššími prahy

iRobot Roomba 980

iRobot Roomba 980 recenze

Roomba 980 bývá označován jako v současnosti nejlepší robotický vysavač, který si lze pořídit. Pomocí aplikace v mobilu nebo tabletu ho lze ovládat na dálku díky wi-fi připojení, takže i když ho zapomenete přednastavit pro pravidelný úklid, není problém chybu napravit.

Zajímavostí vysavače je navigační systém iAdapt 2.0, což je vylepšený, jinak kvalitní systém navigace. S jeho pomocí rozpozná nábytek, překážky i vstup do jiné místnosti. Současně si vytváří mapu místnosti a vysaje tak skutečně celý prostor. Ten mu můžete omezit pomocí virtuální zdi (ve výbavě má 2 kusy). Ta funguje buď jako zeď ohraničující prostor, nebo jako vymezovač prostoru (například kolem zvířecího krmení).

Pokud máte doma koberce, oceníte systém Carpet Boost. Ten funguje tak, že jakmile robot detekuje přítomnost koberce, zvýší až deseti násobně sací výkon. Další vychytávkou je režim SPOT pro lokální úklid o průměru 1 metru. Poslouží tak jako automatický smeták na konkrétní nečistoty.

Vysát na jedno nabití zvládne skutečně velkou plochu, až 185 m2. Navíc nemusíte hlídat aktuální kapacitu, protože se dokáže v průběhu vysávání dojet automaticky dobít a pak znovu pokračovat v úklidu. Nejen proto vychází jako nejlépe hodnocený robotický vysavač v různých recenzích.

Vylepšená navigace, pokrytí plochy, dobíjení během úklidu

Vyšší cena

Neato Robotics Botvac D5 Connected

Neato Robotics Botvac D5 Connected recenze

Wi-Fi robotický vysavač Neato Botvac D5 má svou speciální vlastnost rovnou v názvu. S pokročilou aplikací lze robota ovládat nejen pro přímé příkazy, ale i nastavit úklid, přijímat oznámení (úklid, baterie, nádoba) nebo procházet statistiky.

Pro navigaci a detekci objektů používá laserovou technologii a mapování místnosti. Laser je výhodnější za tmy nebo v temném prostředí, kdy je schopen lepší detekce. Spolu s chytrou konstrukcí ve tvaru D, dokáže velmi pečlivě vysávat v rozích a u stěn, což je jeho velká výhoda oproti konkurenčním modelům. Na místo virtuální zdi je zde magnetická páska, kterou můžete ohraničit místa, která nemá vysávat.

Neato se označuje jako nejvýkonnější a nejlepší vysavač na vlasy a chlupy. Dosahuje toho vysokým výkonem sání a také kvalitními kartáči. Troufne si dokonce i na koberce s vlasem o délce 2,5 cm, což je rozhodně neobvyklé u robotických vysavačů.

Konstrukce ve tvaru D, WiFi ovládání, navigace ve tmě

Páska místo virtuální zdi

Xiaomi Mi Robot Vacuum EU

Xiaomi Mi Robot Vacuum EU recenze

Robotický vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum je chytrý vysavač, který si poradí jak s tvrdými podlahami, tak s koberci. Disponuje výkonným 55W elektromotorem, který má sací tlak až 1800pA. Velmi inovativní je možnost robotický vysavač ovládat skrze aplikaci přes smartphone a to pomocí WiFi. Aplikace se jmenuje Mi Home a je dostupná jak na Android, tak i na iOS.

Xiaomi Mi Robot Vacuum disponuje dvanácti různými senzory, z niž nejzajímavější je laserový LDS senzor, který se nachází v korunce na vrchu zařízení. Tento senzor se otáčí o 360° a své okolí nascenuje 1800x za sekundu. Velmi dobře tak detekuje schody, zdi a další překážky. Za zmínku stojí také technologie SLAM algoritmu, která dopředu spočítá optimální trasu.

Robotický vysavač Xiaomi má velice slušnou kapacitu baterie, která činí 5200mAh. Díky ní dokáže pracovat až 150 minut a za tuto dobu dokáže vysát prostor o velikosti až 250 m2. Obsahuje HEPA filtr, speciální čistící kartáček a váží 3,8 Kg. Jako oddělovač oblastní se u tohoto modelu používá magnetická páska.

Ovládání přes mobilní aplikaci, 12 senzorů, algoritmus SLAM, výdrž 150 minut

Není vhodný na koberce s dlouhým vlasem

CleanMate QQ6S

CleanMate QQ6S recenze

Zástupcem levných robotických vysavačů je model CleanMate QQ6S. Oproti předchozím modelům, které jsou z vyšší cenové kategorie, má logicky horší parametry, ale najdou se i jeho světlé stránky. Například filtrace, která je skutečně důmyslná a pečlivá. Robot je vybaven nejen HEPA filtrem, ale také speciální lampou s UV zářením k dezinfekci podlahy a odstranění alergenů, bakterií a virů.

K vymezení prostoru můžete využít sonickou zeď, která vysílá paprsek, který robot zachytí. Jde opět o jednu z forem zdí pro vymezení pracovního prostoru. Z hlediska pohybu a mobility je zajímavá i jeho výška (8 cm), která zajistí, že se bez problémů dostane pod nábytek.

Jak už bylo zmíněno, robotický vysavač v této cenové kategorii bude mít i horší parametry. Přejet přes práh zvládne pouze u těch nižších do 1 cm, také s výdrží baterie do 80 minut není vhodný do velkých domácností. Jako u lepších modelů je možné i tento vysavač nastavit pro úklid, když nejste doma. Kromě plánovače úklidu nechybí ani detekce nečistot, dva boční kartáčky nebo automatické nabíjení.

Cena/výkon, lampa s UV zářením, výška

Vyšší hlučnost (65 dB), NiMH baterie

LG Hom-Bot Square VR86010RR

LG Hom-Bot Square VR86010RR recenze

Inteligentní robot schopný se učit? Vysavač od LG má funkci smart exit, která mu umožňuje zapamatovat si poslední pozici úklidu nebo pokračovat po zapnutí v úklidu. Také je schopný se naučit (uložit si) místa překážek, čímž opět zefektivní průběh vysávání.

Čím se dále odlišuje je 7 módů vysávání, především ve smyslu navigace a pohybu po místnosti. Zvládne jak tvrdou podlahu, tak koberce a podporuje funkci odloženého startu. Výdrž baterie (100 minut) není tak impozantní, konkurenční modely v této cenové kategorii mají delší výdrž. Pozitivní je přítomnost lithiových baterií.

Vysavač můžete ovládat s pomocí dálkového ovládání a komunikuje v češtině, což je potěšující bonus. K detekci překážek využívá ultrazvukové senzory, poradí si i se schody. Určitou nevýhodou, hlavně pro noční úklid nebo úklid v temném prostředí, je kamerová orientace.

Několik módů vysávání a navigace

Vyšší cena, nižší výdrž baterie

iRobot Roomba 616

iRobot Roomba 616 recenze

Roomba 616 patří k levnějším robotickým vysavačům značky iRobot a je vhodný do malých bytů nebo domácností, typicky do 60-90 m2. Ve srovnání s dražšími modely dochází ke kompromisu ve funkcích, výbavě i parametrech. Hned první funkcí, kterou postrádá je načasování úklidu, ve výbavě pak virtuální zeď, kterou lze nicméně dokoupit.

Robot disponuje vlastnostmi jako navigace iAdapt, senzory proti pádu ze schodů nebo schopnost úklidu podél stěn. Stejně tak po dokončení úklidu sám vyhledá nabíjecí stanici, aby se dobil. S menší plochou k úklidu koresponduje i menší objem zásobníku na prach (0,4 litru) nebo baterie XLife s nižší kapacitou.

Šetrnost k nábytku zde zajišťují nárazníky se zpomaleným dotykem. Robot nicméně rozezná přehozy nebo záclony, které se jeví jako překážky, i když nejsou.

Kvalita od iRobot pro menší domácnosti

Jen základní funkce a výbava

Tesla RoboStar T30

Tesla RoboStar T30 recenze

Robotický vysavač 2v1 Tesla RoboStar T30 je nenahraditelným pomocníkem v každé moderní domácnosti. Nečistoty vysaje a zároveň podlahu vytře. Jako další možnost použití je stírání suchým hadrem, pro rutinní udržování čistoty. Elektromotor má výkon 20 W a jeho provoz je velmi tichý, dosahuje úrovně akustického hluku pouze 65 dB.

Baterie má kapacitu 2600 mAh a v provozu udrží hybridní vysavač až po dobu 110 minut. Nabíjení pak probíhá automaticky v nabíjecí stanici. Kapacita zásobníku na nečistoty je 300 ml a zásobník na vodu pro mokré vytírání má objem 250 ml. Robotický vysavač má jednoduché dotykové ovládání a asistuje mu rovněž infračervené dálkové ovládání s LED displejem.

Hybridní robotický vysavač Tesla RoboStar T30 vyniká také svou velmi nízkou výškou, která je pouze 75 mm – snadno se tedy dostane pod většinu nábytku. O jeho prostorovou orientaci se stará 10 infračervených senzorů proti nárazu a 3 infračervené senzory proti pádu ze schodů. Má rovněž zabudovaný HEPA filtr a součástí balení jsou náhradní čistící kartáče, nebo mopovací tkanina z mikrovlákna.

Robotický vysavač a mop v jednom, výška pouze 75 mm, 13 senzorů

Úklid podle časovače nezačne vždy zcela přesně

iRobot Braava 390 Turbo

iRobot Braava 390 recenze

Braava 390 je především robotickým mopem a kombinuje režimy zametání a mopování. Z toho vyplývá specializace na tvrdé podlahy, především jejich vytírání, které provádí v krátkých drahách. Údaje v pokrytí plochy se liší, nicméně plná nádržka pro mokré vytírání zvládne úklid 30 m2, zamést zvládne 90 m2. Celkově jde o kompaktního robota (váží jen 1,8 kg), který najde uplatnění v menších prostorech.

Jak bylo zmíněno, nejedná se o vysavač, ale o mop, takže zde nenajdete žádný rotační kartáč a podobné věci. Suchý úklid je řešen pomocí bílé utěrky, na které ulpí prach, chlupy a jiné nečistoty. Modrá utěrka je na vytírání a po úklidu ji musíte vyprat v ruce. Výhodou je i velmi tichý chod, jelikož nedisponuje podtlakovým sáním.

K pohybu po místnosti využívá jak standardní navigační systém iAdapt použitý i v dalších modelech od iRobot, tak navigační kostky. Těch je 7 a doporučuje se umístit je zhruba 7 metrů od sebe pro přenos signálu s dostatečným pokrytím.

Velmi tichý, zametání a mopování

Pokrytí plochy by mohlo být větší

iRobot Braava jet 240

iRobot Braava jet 240 recenze

Další robotický mop, který váží ještě méně než model 390, a to pouhé 1,2 kg. Kompaktnost je na druhou stranu vykoupena nižším pokrytím plochy (20 až 25 m2). Zajímavé jsou 3 režimy úklidu. Mokrý úklid provádí ve tvaru písmene V, vlhký úklid lineárně a suchý úklid je klasický zametač.

Vlhčení zde probíhá pomocí rozprašovače, což nemusí být tak kvalitní. Čistící podložky lze řešit dvěma způsoby. Buď využijete jednorázové, které po úklidu vyhodíte do koše, nebo lze využít podložku, kterou vždy vyperete pro další úklid.

Mop má senzory proti pádu z vyvýšených míst i režim virtuální zdi k ohraničení prostoru. S pomocí mobilní aplikace je možné mop ovládat, nejen pokyny k úklidu, ale také nastavení dávkování vody nebo spuštění jednotlivých čistících režimů.

Kompaktní robotický mop, 3 režimy úklidu, mobilní aplikace

Malé pokrytí plochy, spotřební materiál

Jak vybrat robotický vysavač

Robotické vysavače bohužel zcela nenahradí běžné manuální vysávání například tyčovým vysavačem. Přesto jsou schopnými pomocníky do domácnosti a postarají se o rutinní úklid. Podle čeho vybrat robotický vysavač a na co si dát pozor?

Povrch a filtrace

Modely z vyšší cenové kategorie si poradí jak s tvrdou podlahou, tak i kobercem. Na koberce je potřeba si dát větší pozor, jelikož se liší model od modelu, jak dlouhý vlas koberce dokáže zvládnout. Lepší je přístroj nepřeceňovat a volit jeho použití především na tvrdé podlahy, typicky dlažba, lino nebo plovoucí podlaha. Tam najde své využití rovněž robotický mop nebo vysavač s vytíráním, který zvládne suchý i mokrý úklid. Myslete i na výšku prahu, většina zvládne kolem 1 cm, část až 2 cm prahy.

S povrchem souvisí i filtrace. Setkáte se jak s modely s, tak bez HEPA filtru (vhodný pro alergiky). Některé robotické vysavače jsou doplněny o UV lampu, která pomáhá eliminovat bakterie a viry na podlaze.

Výdrž a výkon

Robotické vysavače používají jako zdroj energie baterii, typicky niklovou nebo lithiovou, případně nějakou jejich derivaci. Výdrž se pohybuje kolem 100 až 180 minut a současně s tím disponují funkcí automatického dobití v průběhu vysávání a následného pokračování. Tuto vlastnost je potřeba si při výběru ohlídat, ale většina lepších modelů ji má.

Výkon robota není srovnatelný s běžným vysavačem, ale to nejspíš čeká málokdo. Plno modelů má funkci detekce nečistot, kdy se věnuje výrazně znečištěným oblastem důkladněji. Výkonnost zvyšují i speciální kobercové kartáče nebo módy s dočasným zvýšením sacího výkonu na obtížných površích jako jsou koberce.

Navigace a orientace

K orientaci využívá robotický vysavač různé metody jako kamery, ultrazvukové senzory, lasery nebo mechanické (nárazové) senzory. Způsob orientace a navigace respektive průběh úklidu bude v různých cenových kategoriích odlišný. Levné robotické vysavače mají běžně mechanické senzory, které si s náročným prostorem tak dobře neporadí. Mezi nejlepší lze řadit laserové senzory, které se orientují i ve tmě a zvyšují tak obecnou flexibilitu úklidu.

Robotovi lze přizpůsobit, respektive vymezit prostor k úklidu pomocí zábran. Je jím například virtuální zeď, která může pomocí infračerveného paprsku místnost rozdělit, ale také (u určitých modelů) vymezit průměr oblasti, což se hodí například kolem krmení pro zvířata. Další alternativou jsou různé kostky a majáky, které omezují/přenáší signál. Jednodušší metoda je magnetická páska, kterou nalepíte na podlahu.