Úklid,

Nejlepší robotické vysavače: s mopem aj. | Test, recenze

Automatické spotřebiče už dávno nezahrnují jen klasiku typu myček a praček. Robotický vysavač si s úklidem poradí za vás a zvládne přitom vysát i vytřít. Oproti klasickému vysavači bude mít i ten nejlépe hodnocený robotický vysavač nejistou pozici, na druhou stranu současné modely zvládnou vysávat psí chlupy, koberce a naplánovat úklid na dobu, kdy nejste doma.

Přestože dominuje neprodávanějším robotickým vysavačům jedna značka, vešly se do našeho výběru i další kvalitní a výkonné modely. Na základě hodnocení a testů jsme vybrali ty nejlepší robotické vysavače a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Mimo to poradíme, jak robot vysavač funguje a jaký vybrat, ať už do malého bytu nebo přístupné domácnosti.

Robotický mop nebo robotický vysavač?

Automatický vysavač zvládne jak suchý, tak mokrý úklid. Takové modely jsou označovány jako hybridní a skrývají se pod označením robotický vysavač s mopem (s vytíráním). Samotný robotický mop může mít podobu jednoduchého, ale i sofistikovanějšího přístroje.

V obou případech je navigace a způsob pohybu po místnosti jedním z hlavních kritérií, ovlivňující celkový výsledek, především u většího a členitého bytu. U levných modelů je problém, že postrádají senzory a místo nich používají nárazníky, které nemusí být praktické, pokud máte v místnosti křehký nábytek nebo věci, typicky vázy.

Systematický pohyb je také důležitý, především u větší plochy, k zajištění kompletního úklidu a efektivního využití času. S tím souvisí i schopnost navázat na nedokončený úklid, pokud se v průběhu musel jet dobít.

Nejlepší robotické vysavače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších robotických vysavačů z testů a hodnocení pro rok 2023. Ze základních parametrů nepodceňujte výšku vysavače, aby se vám robot nezasekával pod nábytkem. Nejnižší robotický vysavač má cca 6 cm, ale kvalitní nízké vysavače jsou převážně až od 7,5 cm výše. Výbava a funkce jako rotační kartáč, UV lampa, senzor pro detekci nečistot nebo zamezení pádu ze schodů jsou také mezi rozhodujícími faktory. Hlubší informace jsou rozepsány u jednotlivých recenzí.


Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 Xiaomi Roborock S7iRobot Roomba i7+Symbo xBot 5 PRO WiFiXiaomi Mi Robot Vacuum EURowenta RR7675WH X-Plorer Serie 75 AnimalConcept VR-3000iRobot Roomba e5Tesla RoboStar T60ETA Raggio Eco 3225 90000iRobot Braava jet m6
Výška9,65 cm9,2 cm7,9 cm9,6 cm9,7 cm7,5 cm9 cm7,8 cm10,5 cm9 cm
Oddělovač oblastíSenzory, virtuální zeďVirtuální zeďMagnetická páskaMagnetická páskaVirtuální zeďMagnetická páskaVirtuální zeďVirtuální zeďVirtuální zeďVirtuální zeď
Výdrž robota180 minut75 minut100 minut150 minut150 minut150 minut90 minut110 minut80 minut90 minut
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Jaký je nejlepší robotický vysavač s mopem?

Xiaomi Roborock S7 hodnotíme jako nejlepší robotický vysavač s mopem v našem srovnání, vhodný i na psí chlupy a vysoké koberce. Hlavní předností je kvalitní systém vytírání, vysoký sací výkon, vylepšený kartáč a perfektní navigace pro zmapování prostoru. Více v samostatné recenzi.

Recenze 10 robotických vysavačů

Xiaomi Roborock S7

Xiaomi Roborock S7 recenze a test

Robotický vysavač Xiaomi Roborock S7 je velice pokročilým modelem, který využívá nejnovějších technologií pro dosažení nejlepších výsledků a podle uživatelských recenzí mu to jde velice dobře. Hlavní předností je technologie LiDAR, díky které dokáže velice dobře zpracovat mapu prostoru s automatickým rozdělením na jednotlivé místnosti, které lze spojit či rozdělit, stanovit zakázané oblasti, nastavit plány a postupy při úklidu, případně uložit více map až pro 4 podlaží. Problémem není ani členitost prostoru, židle nebo sušák na prádlo. Akorát u koupelnové rohožky má problém a je potřeba ji před úklidem odstranit.

Jelikož se jedná o robotický vysavač 2v1, dokáže vám vyluxovat koberce i vytřít tvrdé podlahy. Model S7 má navíc efektivní systémem sonického vibračního mopování a zvládá suché skvrny lépe než jiní roboti. Vysávat a mopovat umí zvlášť i dohromady. Ze zkušeností je ale potřeba při úklidu včetně mopování namočit dopředu hadřík. Dávkování vody totiž nezvládne rovnoměrně namočit celou plochu hadříku, takže pak bude stírat jen jeho částí. Je tu také snímač koberců, který mimo jiné zajistí zvednutí mopovací podložky a koberec tak nenamáčí. Pokud máte psa nebo vysoké koberce, potěší vás slušný sací výkon 2500 Pa a především vylepšený gumový rotační kartáč, který oproti štětinkovému lépe odvádí nečistoty a ztěžuje zamotávání vlasů, potažmo zvířecích chlupů. Nevýhodou je trochu nepříjemný zvuk, který kartáč vydává na podlahách s povrchovou strukturou dřeva při jízdě ve směru proti letům dřeva.

Díky velké baterii o kapacitě 5200 mAh dokáže pracovat 3 hodiny a za tuto dobu si poradí až s 250 m2. Oproti svému předchůdci má výrazně větší nádržku na vodu (300 ml) a zvládá tak vytřít zhruba 200 m2. Ovládá se převážně pomocí chytrého telefonu, přes který jej můžete poslat na úklid konkrétních místností. Může být ovládán hlasem, zvládne úklid plánovat a pro technologické nadšence nabídne mnoho dalších vychytávek. Aplikace je přehledná, menší nevýhodou je absence češtiny.

Výborný poměr cena/výkon, kvalitní vytírání a lepší kartáč, pokročilá navigace, nízká hlučnost
Aplikace není v češtině

iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7+ recenze a test

Robotický vysavač iRobot Roomba i7+ patří mezi nejmodernější automatické vysavače současnosti, a to díky využití současných vrcholných technologií robotiky. S funkcí inteligentního mapování Imprint sám zmapuje pečlivě prostor a informace si uloží pro další vysávání, umožňuje plánování úklidu na čas, kdy nebudete doma a disponuje také funkcí dvojitý úklid, což ocení domácnosti s malými dětmi nebo domácími mazlíčky.

Součástí samotného vysavače je velmi důležitá základna Clean Base, ve které se vysavač dobíjí, ale také zde automaticky vysýpá integrovaný sběrný koš. Uvnitř se nachází velký sáček na nečistoty, který dokáže pojmout až 30 sběrných košů robota. Provoz tohoto modelu tak díky této funkci nevyžaduje žádnou vaši pozornost, a to až po několik týdnů.

Podle zkušeností a recenzí spotřebitelů je robotický vysavač skutečně samostatný, má intuitivní ovládání a oceňují také ovládání a plánování skrze aplikaci mobilního telefonu. Po čas úklidu je vysavač velmi tichý, hlučnější je pouze při vyprazdňování zásobníku v základně Clean Base, což však trvá pouze cca 5 vteřin.

Automatické vysypávání sběrného koše, ovládání přes aplikaci, inteligentní plánování úklidu
Hlučnější při vyprazdňování zásobníku vysavače

Symbo xBot 5 PRO WiFi

Symbo xBot 5 PRO WiFi recenze a test

Robotický vysavač s mopem Symbo xBot 5 PRO WiFi hodnotí uživatelé ve svých recenzích velmi pozitivně, oceňují výborný poměr cena/výkon, vysavač dokáže uklízet skutečně kvalitně a na jeho funkčnost si v podstatě nestěžují. Jako možné negativum uvádějí pouze zvukové informace v angličtině, byť jeho ovládání skrze mobilní aplikaci je samozřejmě v češtině.

Disponuje 6 ti čistícími režimy a je ideální na všechny typy tvrdých podlah, a to včetně koberců s nízkým vlasem. Využívá inteligentní navigaci Smart GYRO a se svým vysokým sacím výkonem je vhodný také pro úklid zvířecích chlupů. Jako oddělovač místností slouží magnetická páska, která až na výjimky, které zmiňují uživatelé, funguje spolehlivě.

Zásobník na nečistoty má objem 300 ml a zásobník na vodu pro mopování 200 ml. Značnou výhodou je jeho nízká výška pouze 7,9 cm, díky které se vejde pod většinu nábytku, ale i pod postele. Pro čistý vzduch disponuje dvojicí filtrů – primárním a HEPA filtrem. Má senzory proti pádu ze schodů a na jedno nabití dokáže uklízet až 100 minut.

Výborný poměr cena/výkon, výborné vysávání i vytírání, výška pouze 79 milimetrů
Zvukové informace jsou v angličtině

Xiaomi Mi Robot Vacuum EU

Xiaomi Mi Robot Vacuum EU recenze a test

Robotický vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum je chytrý vysavač, který si poradí jak s tvrdými podlahami, tak s koberci. Disponuje výkonným 55W elektromotorem, který má sací tlak až 1800pA. Velmi inovativní je možnost robotický vysavač ovládat skrze aplikaci přes smartphone a to pomocí WiFi. Aplikace se jmenuje Mi Home a je dostupná jak na Android, tak i na iOS.

Xiaomi Mi Robot Vacuum disponuje dvanácti různými senzory, z niž nejzajímavější je laserový LDS senzor, který se nachází v korunce na vrchu zařízení. Tento senzor se otáčí o 360° a své okolí nascenuje 1800x za sekundu. Velmi dobře tak detekuje schody, zdi a další překážky. Za zmínku stojí také technologie SLAM algoritmu, která dopředu spočítá optimální trasu.

Robotický vysavač Xiaomi má velice slušnou kapacitu baterie, která činí 5200mAh. Díky ní dokáže pracovat až 150 minut a za tuto dobu dokáže vysát prostor o velikosti až 250 m2. Obsahuje HEPA filtr, speciální čistící kartáček a váží 3,8 Kg. Jako oddělovač oblastní se u tohoto modelu používá magnetická páska.

Ovládání přes mobilní aplikaci, 12 senzorů, algoritmus SLAM, výdrž 150 minut
Není vhodný na koberce s dlouhým vlasem

Rowenta RR7675WH X-Plorer Serie 75 Animal

Rowenta RR7675WH X-Plorer Serie 75 Animal recenze a test

Robotický vysavač na psí chlupy Rowenta RR7675WH má sací výkon až 2700 Pa a PET kartáč, díky čemuž velmi efektivně zvládá vysávat nejen zvířecí chlupy, ale i další nečistoty na podlaze vašeho bytu. Integrovaná baterie mu zajišťuje dostatek energie až na 150 minut kontinuálního uklízení a potěší, že jeho součástí je také vytírací mop.

Za vyzdvihnutí stojí jeho pokročilý navigační systém, který sám výrobce nazývá jako inteligentní a Hi-tech. K navigování a orientaci v prostoru využívá laserovou navigaci, kameru a další boční kamery na bocích s technologií TOF. Dobrou orientaci potvrzují i zkušenosti uživatelů, vysavač se nikde nezasekává a jen minimálně naráží do překážek.

Jeho provoz je tichý a k nízké hlučnosti přispívá i fakt, že při úklidu, na rozdíl od jiných, nevydává žádné zvuky. Komunikace a jeho ovládání probíhá přes aplikaci Rowenta Robots v mobilním telefonu, která je samozřejmě v českém jazyce. Oproti konkurenci také boduje další službou, a tou je garance opravitelnosti po dobu 10 ti let. V diskuzi k tomuto vysavači však zazněla informace, že umí uložit pouze mapu jednoho patra, v případě druhého patra mapa přepíše tu původní, což je škoda.

Dlouhá výdrž 150 minut, PET kartáč na zvířecí chlupy, účinná navigační technologie
Je schopen uložit pouze jednu mapu

Concept VR-3000

Concept VR-3000 recenze a test

Robotický vysavač Concept VR-3000 je dalším moderním zařízením, které nejenže spolehlivě uklidní podlahové plochy všeho ražení, ale je také ovládán jednoduše pomocí mobilní aplikace. Díky jeho provedení 2v1 zvládá jak vysávat, tak i vytírat. Osazen je výkonným BLDC elektromotorem, který má sílu 1800 Pa a beze všeho tak zvládne vysát i koberce s delším vlasem.

Čistoty úklidu dosáhne pomocí třístupňové filtrace, ve které nechybí ani HEPA filtr. Provozní doba na jedno nabití činí 150 minut, během které zvládne uklidit i velké prostory. Konkrétní hodnotu plochy však výrobce neuvádí, což je trochu škoda. K dispozici je 5 režimů úklidu, které obsahují například program Auto Smart, nebo TURBO režim. Zásobník na prach má poměrně vyšší objem 0,6l a kromě ovládání smartphonem jej lze ovládat i dálkovým ovladačem.

Vybaven je pokročilou technologií mapování prostředí, kde dominuje gyroskop. Hlučnost po čas úklidu je výrobcem uváděných 55 dB, takže je při práci i poměrně tichý. Samozřejmostí jsou funkce automatického dobíjení, elektronicky řízené dávkování vody během mopování, funkce proti nárazu nebo pádu ze schodů či magnetický pásek, který slouží jako virtuální zeď. Kromě zmíněných možností ovládání umí pracovat také s domácími asistenty Alexa a Google Home.

2v1, kvalitní úklid, tichý chod, ovládání přes mobilní aplikaci a domácí asistenty
Nedohledatelná velikost pokrytí plochy

iRobot Roomba e5

iRobot Roomba e5 recenze a test

Robotický vysavač iRobot Roomba e5 dokáže podle zkušeností spotřebitelů bezproblémově překonávat prahy, snadno a automaticky se tak dostane po celém bytě. Sací motor 2. generace je dostatečně výkonný a navíc disponuje HEPA filtrem, který je velmi účinný. V recenzích také zaznívají pozitiva ke sběrnému koši AeroForce, který je možné jednoduše vypláchnout tekoucí vodou.

Disponuje funkcí odloženého startu a dokáže spolupracovat také s virtuální zdí, snadno si tak určíte prostor, kde vysavač nemá uklízet. Praktická je rovněž funkce ANTITANGLE, která zabraňuje zamotání se do kabelů nebo do koberců s dlouhým vlasem.

Systém Dirt Detect využívá akustickou detekci nečistot, vysavač tedy sám rozpozná více znečištěná místa a intenzivněji se jim věnuje. Zvládá vysávat i malá místa o průměru 1 m2 a má senzory proti pádu ze schodů, nebo automatický návrat do nabíjecí stanice. Bohužel si však nevytváří mapu prostředí, a tak jej nelze poslat do konkrétní místnosti a jeho úklid je do větší míry nahodilý, jak upozorňují uživatelé v recenzích.

Překonává bez problémů prahy, jednoduché mytí nádoby tekoucí vodou, dobrý výkon
Méně pokročilá orientace v prostoru

Tesla RoboStar T60

Tesla RoboStar T60 recenze a test

Robotický vysavač s vytíráním Tesla RoboStar T60 boduje hlavně svou nízkou výškou 78 mm, díky které se vejde spolehlivě pod nábytek nebo pod postel. Nemá sice ovládání skrze aplikaci mobilního telefonu, za to k němu výrobce dodává samostatné dálkové ovládání, které je pro mnoho spotřebitelů lepší alternativou, jak je mnohokrát zmíněno v recenzích.

Disponuje gyroskopickou navigací a má 3 programy úklidu, vybrat si můžete z automatického programu, kruhového a naplánovaného. Ideální je pro všechny typy tvrdých podlah včetně nízkých koberců. Na jedno nabití dokáže pracovat až 110 minut a sám se následně vrátí do nabíjecí stanice, byť mu to někdy trvá déle, jak je patrno v zákaznických zkušenostech.

Má dvojici dlouhých kartáčů, které fungují efektivně a dostanou se i do rohů, kde mohou mít podobné produkty problémy. Zvládá sbírat i zvířecí chlupy a sám si reguluje výkon s ohledem na typ podlahy. Má trojnásobnou filtraci včetně HEPA filtru, jednoduché dotykové ovládání a nízkou pořizovací cenu.

Nízká výška 7,8 cm, automaticky reguluje sací výkon, součástí dálkové ovládání
Déle mu trvá nalézt dobíjecí základnu

ETA Raggio Eco 3225 90000

ETA Raggio Eco 3225 90000 recenze a test

Robotický vysavač ETA Raggio Eco 3225 90000 má velmi dobrý poměr cena/výkon a uživatelé jej na základě svých recenzí hodnotí pozitivně. Laserová navigace funguje spolehlivě, má senzory proti pádu ze schodů a Anti-collision systém, který rozpoznává překážky bezdotykově. Disponuje třemi stupni výkonu a díky dvěma bočním kartáčkům se dostane spolehlivě podél stěn i do rohů.

Samozřejmostí je automatický návrat do nabíjecí stanice a je vhodný pro všechny typy tvrdých podlah i koberců s výškou vlasu do 1 cm. Zvládá překonat překážky do 1,5 cm, s běžnými prahy si tedy hravě poradí. Ze zajímavých funkcí můžeme zmínit diagnostiku závad, nebo upozornění na nutnou údržbu konkrétní části automatického vysavače.

Dokáže si vytvářet mapy vysávaného prostoru a lze u něj nadefinovat až 10 zón pro úklid, nebo naopak zón, kterým je potřeba se vyhnout. Na jedno nabití zvládne uklízet 80 minut a disponuje Wi-Fi konektivitou s možností ovládání přes mobilní aplikaci.

Dobrá laserová navigace, vytvoření mapy, bezdotykové rozpoznání překážek
Větší výška 10,5 cm

iRobot Braava jet m6

iRobot Braava jet m6 recenze a test

Robotický mop iRobot Braava jet m6 je mnoha spotřebiteli v recenzích hodnocen jako nejlepší automatický mop, který si můžete v současnosti pořídit. Velkou výhodou je kompatibilita s několika robotickými vysavači této značky, obě zařízení spolu dokáží komunikovat a zajistí tak nejlepší možný úklid, jaký dnes robotičtí pomocníci na úklid dovedou.

Využívá inteligentní mapování Imprint s technologií vSLAM a navigaci iAdapt 3.0. Před mopem rozprašuje čistící prostředek systémem Precision Jet Spray a disponuje inteligentním plánováním úklidu. Z dalších funkcí můžeme zmínit režim virtuální zdi, program pro lokální úklid nebo funkci Keep Out Zone, díky které se vyhne nadefinovaným místům.

Zvládá automaticky detekovat koberce, na které nenajede, a i přes to překonává prahy, byť podle zkušeností spotřebitelů se mu to ne vždy povede. Jako nevýhodu také zmiňují vyšší cenu samotného mopu i vyšší cenu příslušenství, například náhradních mopovacích utěrek.

Skvělá funkčnost, kompatibilní s vysavači Roomba i7, i7+ a S9+, suchý i mokrý úklid
Dražší příslušenství

Jak vybrat robotický vysavač

Robotické vysavače bohužel zcela nenahradí běžné manuální vysávání například tyčovým vysavačem. Přesto jsou schopnými pomocníky do domácnosti a postarají se o rutinní úklid. Podle čeho vybrat robotický vysavač a na co si dát pozor?

Povrch a filtrace

Modely z vyšší cenové kategorie si poradí jak s tvrdou podlahou, tak i kobercem. Na koberce je potřeba si dát větší pozor, jelikož se liší model od modelu, jak dlouhý vlas koberce dokáže zvládnout. Lepší je přístroj nepřeceňovat a volit jeho použití především na tvrdé podlahy, typicky dlažba, lino nebo plovoucí podlaha. Tam najde své využití rovněž robotický mop nebo vysavač s vytíráním, který zvládne suchý i mokrý úklid. Myslete i na výšku prahu, většina zvládne kolem 1 cm, část až 2 cm prahy.

S povrchem souvisí i filtrace. Setkáte se jak s modely s, tak bez HEPA filtru (vhodný pro alergiky). Některé robotické vysavače jsou doplněny o UV lampu, která pomáhá eliminovat bakterie a viry na podlaze.

Výdrž a výkon

Robotické vysavače používají jako zdroj energie baterii, typicky niklovou nebo lithiovou, případně nějakou jejich derivaci. Výdrž se pohybuje kolem 100 až 180 minut a současně s tím disponují funkcí automatického dobití v průběhu vysávání a následného pokračování. Tuto vlastnost je potřeba si při výběru ohlídat, ale většina lepších modelů ji má.

Výkon robota není srovnatelný s běžným vysavačem, ale to nejspíš čeká málokdo. Plno modelů má funkci detekce nečistot, kdy se věnuje výrazně znečištěným oblastem důkladněji. Výkonnost zvyšují i speciální kobercové kartáče nebo módy s dočasným zvýšením sacího výkonu na obtížných površích jako jsou koberce.

Navigace a orientace

K orientaci využívá robotický vysavač různé metody jako kamery, ultrazvukové senzory, lasery nebo mechanické (nárazové) senzory. Způsob orientace a navigace respektive průběh úklidu bude v různých cenových kategoriích odlišný. Levné robotické vysavače mají běžně mechanické senzory, které si s náročným prostorem tak dobře neporadí. Mezi nejlepší lze řadit laserové senzory, které se orientují i ve tmě a zvyšují tak obecnou flexibilitu úklidu.

Robotovi lze přizpůsobit, respektive vymezit prostor k úklidu pomocí zábran. Je jím například virtuální zeď, která může pomocí infračerveného paprsku místnost rozdělit, ale také (u určitých modelů) vymezit průměr oblasti, což se hodí například kolem krmení pro zvířata. Další alternativou jsou různé kostky a majáky, které omezují/přenáší signál. Jednodušší metoda je magnetická páska, kterou nalepíte na podlahu.

4.5/5 - (13 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.