Malé spotřebiče do kuchyně,

Odšťavňovače: nejlepší šnekové, odstředivé | Recenze, test

Odšťavňovače na ovoce, zeleninu a dokonce i byliny jsou kromě žhavého trendu dnešní doby populární dlouhá léta také mezi všemi vyznavači zdravého životního stylu a pestré stravy. Není nic lepšího, než nachystat rodinně ke snídani stoprocentní čerstvou šťávu z pomerančů, nebo si večer na druhý den připravit zeleninovou bombu plnou zdraví prospěšných látek. Odšťavňovače oproti produktům ze supermarketů a obchodů se zdravou výživou mají tu výhodu, že si můžete být jisti kvalitou vylisované šťávy.

Jaký odšťavňovač koupit? Nejlepší odšťavňovač může být pro různé spotřebitele jinačí. Rozlišujeme dva základní typy odšťavňovačů a to šnekové a odstředivé. Jedná se o rozdílné technologie způsobu extrakce šťáv z ovoce a zeleniny, tyto dva typy mají své klady i zápory, které odpovídají tomu, co od odšťavňovače chcete.

Jakmile si uděláte jasno, jaký typ je pro vás ten pravý, zpozorněte u hodnot příkonu, počtu otáček, počtu rychlostí, kapacitám sběrných nádob a případně hlučnosti. Všechny tyto a další parametry přehledně shrneme v tomto článku, pojící nákupního rádce a recenze deseti nejlepších šnekových a odstředivých odšťavňovačů.

Šnekový odšťavňovač

Tento typ odšťavňovačů by se dal nazvat do velké míry univerzálním, zvládne odšťavit skvěle velkou většinu ovoce i zeleniny. Pracují na základě šneku, který je umístěn na hřídeli, a otáčením zeleninu, nebo ovoce rozmělňuje a šťávu lisuje skrze sítko do nádoby. Šnekové odšťavňovače jsou pomalejší, tišší, mají menší příkon, spotřebu a daleko méně otáček.

Šťáva připravená ze šnekového odšťavňovače si zachovává všechny látky, jako jsou vitamíny, enzymy a minerály. Má také velice výraznou chuť a obsahuje dužinu, či může být zakalená (což ovšem rozhodně není na škodu). Takto šetrně vylisovaná šťáva vám také vydrží až 24 hodin, což je velice praktické.

Low speed technology systém (LSTS) jak je také systém pomalého odšťavňování šnekem nazýván, má vyšší výtěžnost a poradí si kromě zeleniny a ovoce také s odšťavněním bylin. Jeho nevýhodou může pro někoho být nutnost cca po 3 litrech nechat přístroj stát a vychladnout. Často jsou také šnekové odšťavňovače doplněny o rozšiřující funkce, jako například mlýnek na maso, nudlovač, či zmrzlinovač.

Odstředivý odšťavňovač

Druhým typem jsou odstředivé odšťavňovače. Jejich technika funguje takto – vloženou zeleninu či ovoce rozsekají vysokými otáčkami nože a takto drobné kousky se následně vysokými otáčkami odstřeďují a šťáva ztéká do nádoby.

Příprava šťáv tímto způsobem je rychlejší a hodí se pro menší spektrum ovoce a zeleniny. Nejlepší odšťavnění dosáhne u citrusů, jablek, mrkve, řepy a jim podobným. Jsou vhodné všude tam, kde se připravená šťáva ihned konzumuje. Také má uplatnění ve velkých rodinách, či gastronomických zařízeních.

Odstředivé odšťavňovače mají několikanásobně vyšší příkon, vyšší otáčky, větší spotřebu a jsou hlučnější. Zpracováním při vysokých otáčkách vzniká teplo, které bohužel znehodnocuje část prospěšných enzymů, vitamínů a minerálů. Odstředivka vhání do šťávy kyslík, čímž na jednu stranu získáme chutnou pěnu na povrchu šťáv, na druhou stranu šťáva podléhá rychlé oxidaci, takže po odšťavnění je připravená k rychlé spotřebě. Technologie odstředění vydrží delší dobu v chodu a má menší výtěžnost.

Nejlepší odšťavňovače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších odšťavňovačů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp odšťavňovačeVelikost plnícího otvoruMytí v myčce 
Bosch MES25A0 recenze a testBosch MES25A0Odstředivý75 mmAno
Concept LO7065 recenze a testConcept LO7065Šnekový75 mmNe
Sencor SJE 741SS recenze a testSencor SJE 741SSOdstředivý65 mmAno
G21 Horizontal Chamber recenze a testG21 Horizontal ChamberŠnekový45 mmNe
Kenwood JE850 recenze a testKenwood JE850Odstředivý85 mmAno
Tefal ZC500 recenze a testTefal ZC500Šnekový45 mmAno
Philips HR1855 recenze a testPhilips HR1855Odstředivý75 mmAno
ETA Vital Press 1032 recenze a testETA Vital Press 1032Šnekový2 menší otvoryAno
Tefal ZN 355 recenze a testTefal ZN 355Odstředivý49 mmNe
Guzzanti GZ 020 recenze a testGuzzanti GZ 020Šnekový66 mmNe

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Bosch MES25A0Concept LO7065Sencor SJE 741SSG21 Horizontal ChamberKenwood JE850Tefal ZC500Philips HR1855ETA Vital Press 1032Tefal ZN 355Guzzanti GZ 020
Objem nádoby na šťávu1,25 l1 lNemá0,5 l1,5 l1 l0,8 l1 lNemá1 l
Objem nádoby na odpad2 l1 l1,2 l2 l3 l1 l1,2 l0,9 l0,7 l1 l
Příkon700 W240 W400 W150 W1500 W300 W700 W200 W300 W150 W
Počet rychlostí2121211121
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Jaký je nejlepší šnekový odšťavňovač?

Sana Juicer je nejlepší šnekový odšťavňovač v aktuální nabídce. Doporučujeme jej náročným kuchařům, kteří využijí multifunkčnost se širokou nabídkou příslušenství včetně homogenizačního pouzdra a nástavců na těstoviny. S dlouhou zárukou lze Sana Juicer označit i jako nejspolehlivější odšťavňovač, byť za přiměřeně vyšší cenu.

Recenze 10 odšťavňovačů

Bosch MES25A0

Bosch MES25A0 recenze a test

Tento model se pyšní oceněním produkt roku 2016 a to jej zavazuje ke skvělým výsledkům. Bosch MES25A0 patří mezi základní modely odstředivých odšťavňovačů. Jeho příkon činí 700 W a otáčky můžete regulovat ve dvou rychlostech. Samozřejmostí je nerezový filtr, který slibuje dlouho životnost, budete-li se o něj pečlivě starat. Kartáč pro řádné čištění síta je součástí balení.

Stabilitu zajišťují gumové nožičky, které pomáhají tomu, aby vám odšťavňovač neodcestoval po kuchyňské lince. Kapacita nádoby na šťávu činí jeden a čtvrt litru a objem zásobníku na odpad je rovné 2 litry. Přítomen je také systém DripStop, kterým po extrakci jednoduše zavřete výpusť a již vám neodkápne vedle ani kapka šťávy.

Uživatelé také velice kladně hodnotí velký plnící otvor, který vám šetří práci s krájením ovoce a zeleniny na malé kousky. Otvor je veliký 75mm, takže bez problému pojme například celé běžné jablko. Celkový pozitivní dojem doplňuje přihrádka na kabel, nebo hliníkové rukojeti.

Výborný poměr cena/výkon
Méně výkonný motor (700 W)

Concept LO7065

Concept LO7065 recenze a test

Pokud hledáte „supersport“ mezi odšťavňovači, pak již nemusíte procházet recenze dále a důkladně vám bude stačit seznámit se s modelem Concept LO7065. Tento šnekový odšťavňovač se vyrovná drahým profesionálním strojům za stále přijatelnou pořizovací cenu. Příkon činí 240 W a otáček zvládne 60 za minutu. Výkonnost podtrhuje zpracováním 1,5 kilogramu rybízu za 2 minuty.

XXL plnící otvor má velikost 75 mm a součástí balení jsou rovnou tři sítka – základní sítko na šťávu, sítko na smoothie a sítko na studené dezerty. Stroj je dle hodnocení uživatelů velmi tichý, nemusíte se tedy bát, že při přípravě snídaně vzbudíte celý byt. Najdeme u něj také anti drip záklopku, která spolehlivě uzavře odvod šťávy.

Concept LO7065 také boduje v dobré rozložitelnosti, pro snadné čištění odšťavňovače. S dodaným kartáčkem se dostanete všude a za okamžik je přístroj vyčištěn. Přítomny jsou samozřejmě protiskluzové nožičky, bezpečnostní systém a pěchovadlo. Dodané nádoby na šťávu a odpad mají objem shodně 1 litr.

Nízká hlučnost, multifunkčnost
Konstrukci chybí držák kabelu

Sencor SJE 741SS

Sencor SJE 741SS recenze a test

Odšťavňovač Sencor SJE 741SS je dle spotřebitelů hodnocen jako nejlepší odšťavňovač, nebo alespoň jako nejpopulárnější. Jedná se o základní model, který pořídíte za velmi přijatelnou cenu. Za tu obdržíte vysoce funkční zařízení s účinným 400 W elektromotorem, který na domácí provoz bohatě postačí. Zaujme také moderním designem, kterým udělá na kuchyňské lince také mnoho parády.

Za zmínku stojí dále jeho kompaktní rozměry, díky kterým se vměstná bez problému i do menších kuchyní. Konkrétně má na výšku 28,5 cm, na šířku 25 cm a dlouhý je 17,5 cm. Jedná se o odstředivý odšťavňovač, který nabízí dvě rychlosti provozu. První rychlost má 11000 ot./min a druhá rychlost 13000 otáček za minutu.

Odnímatelné části lze bez problémů umývat v myčce nádobí, plnící otvor má velikost 65 milimetrů, čímž patří k naprostému průměru. Filtrační mikro sítko je zhotoveno z nerezu a horní víko je průhledné, pro dobrou kontrolu po čas odšťavňování. Celková hmotnost je 2 kilogramy a napájecí kabel má délku 1,2 metru, potěší možnost jej snadno uskladnit v podstavci. Případnému úrazu předchází sada čidel, které spotřebič nedovolí uvést do provozu, pokud není správně sestaven.

Nízká pořizovací cena, výborná funkčnost, dvě rychlosti, kompaktní provedení
Slabší motor 400 W vhodný pouze pro domácí použití

G21 Horizontal Chamber

G21 Horizontal Chamber recenze a test

Hledáte stylový, tichý a kvalitní odšťavňovač s horizontálním šnekovým systémem? Jeden takový model jsme pro vás vybrali a je to G21 Horizontal Chamber. Zařízení má příkon 150 W, což z něj dělá také jeden z nejúspornějších odšťavňovačů na trhu. Otáček zvládne až 75 za minutu a použitý je keramický šnek, který přispívá k ještě menšímu znehodnocení zdraví prospěšných látek.

Výrobce se chlubí použitím pouze BPA free materiálů a také funkcí Optimal Seal, které díky optimálnímu přítlaku přístroje zajišťuje nejvyšší možnou výtěžnost a zároveň odšťavňovač méně opotřebovává. Díky tomu je vhodný drobné plody, listovou zeleninu, bylinky, obilné trávy a samozřejmě většinu běžných surovin.

Může zamrzet snad jen menší otvor pro vstupující ovoce a zeleninu, které je tak nutné více nakrájet. Vzhledem k celkově malým rozměrům se to ale nechá prominout. Odšťavňovač je velice dobře rozebíratelný, a proto je u něj provádět čištění a údržbu hračka.

Tichý chod, keramický šnek
Plnící otvor pouze 45 mm

Kenwood JE850

Kenwood JE850 recenze a test

Dělník mezi odstředivými odšťavňovači, tak bychom nazvali Kenwood JE850, s velkým příkonem 1500 W a otáčkami až 5000 za minutu. Jedná se o vysoce výkonný odšťavňovač, který si hravě poradí s kilogramy ovoce a zeleniny během mrknutí oka. Tomu odpovídají i velké záchytné nádoby na šťávu a odpad, konkrétně 1,5 litru a 3 litry pro odstředěnou dužinu.

Kenwood má veliký plnící otvor s průměrem 85 milimetrů, což je o celých 10 mm víc než mají podobné modely konkurence, navíc je vyroben z kovu stejně tak jako jeho celé tělo. APEX technologie zajišťuje také vysokou účinnost a čistší použití přístroje. Přítomna je také záklopka proti odkapávání s patentovanou technologií.

Otočným knoflíkem můžete zvolit dvě rychlosti odšťavnění podle typu zvoleného ovoce, nebo zeleniny. Samozřejmě nechybí nerezové sítko a snadná rozložitelnost, která je nutností pro kvalitní čištění po každém použití.

Pokročilá extrakce dužiny APEX, vstup 85mm
Vyšší spotřeba v důsledku vyššího příkonu

Tefal ZC500

Tefal ZC500 recenze a test

Dalším zástupcem šnekových odšťavňovačů je Tefal ZC500, s externími nádobami na odpad a šťávu, které vás tak neomezují v objemu zpracovaných surovin. Motor má příkon 300 W a nabídne jednu základní rychlost, což v případě této technologie stačí. Dodávány jsou dvě litrové nádoby a dva filtry – jemný s malými otvory pro přípravu šťáv a nerezový filtr s většími otvory, pro přípravu protlaků, džemů či polévek.

Moderní design je o to příjemnější, o co je snadnější čištění. Části zařízení včetně filtrů lze mýt v myčce. Přítomný je také drip-stop systém proti odkapávání šťáv a díky technologii pomalého lisování dokážete dostat chutnou šťávu z velké většiny ovoce, zeleniny a i bylin.

Pro někoho omezující může být vstupní otvor, který má pouze 45 milimetrů. Menší kousky surovin však odšťavňovač lépe zpracuje a nestane se vám tedy tak často, že by se přístroj ucpal, či zahltil.

Externí nádoby na šťávu i odpad
Menší vstupní otvor – 45 mm

Philips HR1855

Philips HR1855 recenze a test

Zástupce odstředivých odšťavňovačů má v našem srovnání také Philips, konkrétně model HR1855. Odšťavňovač má příkon slušných 700 W a pouze jednu rychlost otáček. Kulatá konstrukce je velice vhodná pro snadné mytí, navíc lze všechny části mýt v myčce nádobí. Čistotě pomáhá elektricky vybroušené sítko QuickClean, které důkladně umyjete i bez potřeby kartáčku, jako je zvykem u ostatních odšťavňovačů.

Kapacita nádoby na šťávu je 0,8 litru a nádoba na dužinu má objem 1,2 litru. Uživatelé oceňují velký plnící otvor se 75 mm průměrem, který pojme i větší kousky ovoce. Konstrukce spotřebiče je chytře vymyšlena tak, aby bylo sestavení všech dílů intuitivní, rychlé a snadné.

Philips HR1855 je vybaven samozřejmě protiskluzovými podložkami, má bezpečnostní svorky a také integrovaný úložný prostor pro kabel. Výrobek je vysoký 36,5 centimetru, takže si ověřte, že se vám vejde všude tam, kde ho chcete skladovat, či používat.

Snadno a rychle omyvatelný
Nemá uzávěr proti odkapávání

ETA Vital Press 1032

ETA Vital Press 1032 recenze a test

Šnekový odšťavňovač ETA Vital Press 1032 příkonem 200 W a jednou rychlostí je vhodný do každé domácnosti, kde se hledí na zdraví životní styl. Přednosti tohoto modelu je dotykové ovládání, které se velice snadno udržuje v čistotě a funkce Revers, což není nic jiného než obrácený chod motoru. Pokud se vám tedy odšťavňovač zahltí, touto funkcí si pomůžete bez nutnosti přístroj rozebírat.

Velikost nádoby na šťávu je 1 litr a zásobník na odpad má objem 0,9 litru. Nízko otáčková technologie Spiralpress zajišťuje maximální zachování živin a chuti. Přítomna je také zátka s funkcí DripStop, která zabraňuje nechtěnému odkapávání.

Součástí balení jsou dvě sítka, jedno s menšími otvory a druhé s většími otvory, pro různé druhy ovoce a zeleniny. Potěší také možnost mytí komponentů v myčce. Sítko rychle vyčistíte dodaným čistícím kartáčkem a výrobce nezapomněl ani na protiskluzové nožky, které pomáhají vyšší stabilitě.

Jednoduché dotykové ovládání, Revers funkce
Dva menší plnící otvory

Tefal ZN 355

Tefal ZN 355 recenze a test

Odstředivý odšťavňovač Tefal ZN 355 je skvělou volbou do všech malých kuchyní a pro méně náročné uživatele. Zvládnete s ním odšťavnit jak zeleninu, tak ovoce a navíc umožňuje přestavit na citrusovač, takže máte dvě zařízení v jednom spotřebiči.

Tefal má příkon 300W a dva rychlostní stupně. Nádoba na odpad má kapacitu 0,7 litru a hotovou šťávu zachytáváte rovnou do skleniček, nebo připraveného džbánku. Plnící otvor má velikost 49 mm, což je průměrně velký otvor a pojme i větší kousky ovoce a zeleniny. Filtr je vyroben z nerezové oceli a tělo zařízení má kovový povrch.

Hmotnost výrobku je pouze 3 kilogramy, šířka, výška a hloubka dokonce jen 23 x 32 x 22 cm. Vejde se tedy na kuchyňské lince opravdu všude, stejně tak jako nebudete mít problém jej uskladnit. Uživatelský komfort zvyšují praktické protiskluzové nožičky a mechanismus proti odkapávání šťávy.

Malé kompaktní rozměry, 2v1
Horší výtěžnost oproti větším modelům

Guzzanti GZ 020

Guzzanti GZ 020 recenze a test

Zástupce cenově přívětivých šnekových odšťavňovačů představuje model Guzzanti GZ 020, s příkonem 150 W a jednou rychlostí otáček. Nabízí kapacitu nádob na šťávu a odpad jeden a jeden litr, dvě výměnná sítka podle suroviny, kterou odšťavňujete a velký plnící otvor o průměru 66 milimetrů.

Guzzanti je vhodný do každé kuchyně a to díky kompaktním rozměrům. Snadnému čištění po každém použití pomáhá zpětný chod, kterým ze zařízení dostanete snadno zbytky dužiny a přiložený kartáček, který pomůže při kompletním mytí.

Vedle nerezových filtrů nabídne tento model také jednoduchou obsluhu, pojistku proti přetížení a hlavně tichý chod. Pomalé lisování ovoce a zeleniny pomáhá dosáhnout velmi nízké hladiny hluku, která v tomto případě nepřesáhne 60dB.

Tichý chod a snadné čištění
Slabší motor – vhodné menší kousky surovin

Nejprodávanější odšťavňovače

Nejprodávanější odšťavňovače na trhu jsou ty od značek: Sencor, Silvercrest (Lidl), Concept, Bosch, Tefal. Oblíbené a kvalitní odšťavňovače jsou také ETA, Catler, G21, nebo Sana Juicer patřící mezi nejspolehlivější. Levný odšťavňovač ovoce pořídíte už od 800 Kč.

Jak vybrat odšťavňovač?

Nejdůležitějším rozhodnutím, za kterým budete následně porovnávat další technické parametry a funkce, je výběr typu. Jelikož se jedná o zásadní věc, typy odšťavňovačů jsme popsali na začátku tohoto článku, se sumarizujeme si tedy jen ty nejdůležitější vlastnosti a rozdíly.

Šnekové odšťavňovače si poradí téměř se všemi druhy ovoce, zeleniny i bylin. Mají menší příkon, nízké otáčky, jsou tišší a mohou být vybaveny dalšími funkcemi. Šťáva z nich má výraznou chuť, může mít dužinu či zákal, obsahuje všechny enzymy, minerály, vitamíny a vydrží až 24 hodin. Odstředivé odšťavňovače jsou výkonnější, vydrží pracovat delší dobu v kuse, bývají hlučnější, s vyšší spotřebou a vyšším příkon. Šťáva z nich je čirá, mívá na povrchu chutnou pěnu a je určena k okamžité spotřebě. Vzniklým teplem při procesu se znehodnocuje část výše zmíněných zdraví prospěšných látek.

Co říká o odšťavňovači příkon?

Podle typu odšťavňovače se zásadně liší i příkon spotřebičů, šnekovým stačí příkon od 150 W zhruba do 300W, zatímco odstředivé mají průměrně 1000 W a více. Pro práci šnekových odšťavňovačů tento menší příkon bohatě stačí, jelikož jejich princip funguje na nízkých otáčkách a tlaku. Nejenže si s nimi tedy nezničíte část zdraví prospěšných látek, ale neuděláte si s nimi ani vír v peněžence.

Aby odstředivé odšťavňovače dosáhly vysokých otáček a docílily tak co největší výtěžnosti ovoce či zeleniny, je vhodné u tohoto typu vybírat spotřebiče s vyšším příkonem. Často jdou příkon a otáčky odšťavňovače ruku v ruce a proto nepodceňujte ani jeden parametr. S vyšším příkonem stoupá také spotřeba elektrické energie, ve srovnání s konkurující technologií až několikanásobně.

Otáčky odšťavňovače

Velkého rozdílu v tomto parametru mezi šnekovými a odstředivými odšťavňovači se neděste, je to zcela normální stav vzhledem k jejich rozdílné technice. U šnekových se setkáváme s 60 až 100 otáček za minutu a nemusíte jim ve výběru přikládat velkou váhu. Pokud má zařízení kvalitní rozmělňovací mechanizmus, počet otáček pouze mírně ovlivní rychlost, jakou bude šnekový odšťavňovač pracovat.

Zajímavější je to u odstředivých zařízení, zde se otáčky pohybují v řádu tisíců a není problém pořídit model až s 13 000 otáčkami za minutu. Pokud vám jde o rychlost přípravy šťáv, platí čím vyšší otáčky, tím rychleji a více ji z ovoce a zeleniny získáte. Šťáva bude také více napěněná a bude obsahovat méně vitamínů, enzymů a minerálů, které se vysokými otáčkami a teplotou znehodnotí. Za cenu menší výtěžnosti můžete ale i s odstředivými odšťavňovači pracovat na menších otáčkách – ve prospěch zmíněných zdraví prospěšných látek.

Kontrolujte při výběru také počet rychlostí, nebo schopnost plynule otáčky regulovat. Pakliže má šnekový model pouze jednu či dvě rychlosti, je to naprosto v pořádku. U odstředivých je ale lepší mít rychlostí více a otáčky regulovat dle potřeby.

Objem nádob

Zpravidla má odšťavňovač dvě nádoby, jednu na hotovu šťávu a druhou na odstředěné zbytky neboli odpad. Objem je udáván v litrech a zpravidla je nádoba na šťávu menší, než nádoba na odpad. V závislosti na intenzitě používání zařízení přihlížejte i k velikostem těchto nádob, v ideálním případě byste neměli muset během odšťavňování nádoby vyprazdňovat. Některé modely mají nádoby integrované do těla zařízení a jiné volně stojící, zaměřte se tedy na tuto vlastnost, považujete-li ji pro vás za podstatnou.

Hlučnost a doba chodu

Odšťavňovače šnekové jsou díky svému pomalému lisování méně hlučné, za to ale mají omezenější dobu chodu. Průměrně zhruba po 3 litrech šťávy je nutné přístroj nechat vychladnout před dalším používáním. Při delším kontinuálním používání hrozí fatální spálení motoru a zničení spotřebiče – nemějte ale strach, bývá přítomna teplotní pojistka.

Odstředivé odšťavňovače naopak díky svým vysokým otáčkám jsou hlučnější, za to ale snesou daleko delší kontinuální dobu používání. Jsou tedy vhodnější do velké rodiny, nebo míst, kde je potřeba připravit litry šťáv za krátkou dobu.

Čištění a mytí v myčce

Věc, která dříve dokázala od používání odšťavňovačů odradit nejednoho člověka. Naštěstí dnešní odšťavňovače jsou uživateli naproti, a proto všechny moderní modely nabízí vysokou možnost rozebrání, mnohdy všech dílu kromě motoru. Většina částí zařízení lze také bez obav mýt v myčce nádobí. Doporučujeme si to ale dopředu ověřit, aby například takové sítko po vyndání z myčky nebylo na vyhození.

Některé lépe vybavené modely mají funkci automatického čištění, při kterém například odstředivou silou zařízení z velké části zbaví vlákniny. Ač je to příjemná pomoc, kompletnímu a důkladnému vyčištění všech částí se po každém použití stejně nevyhnete. Pakliže se vám po čase udělá někde vodní kámen či plíseň, bezodkladně je před dalším použitím odstraňte čisticími prostředky.

Zvláštní pozornost věnujte sítku. Sítko odděluje lahodnou šťávu od dužiny a vlákniny, má tedy přirozenou tendenci se zanášet. Sítko pravidelně čistěte vaším, nebo přiloženým kartáčkem. Zanesené sítko snižuje účinnost přístroje a může dojít až ke kompletnímu zničení odšťavňovače.

4.7/5 - (15 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.