Auto-moto,

GPS navigace do auta: Recenze 8 nejlepších

Navigace do auta v podstatě nahradila klasické mapy a atlasy, které se dříve využívali pro plánování cest do neznámých míst. I když i s dnešní autonavigací můžete zabloudit, špatně odbočit nebo narazit na uzavírku silnice, díky chytrým systémům vás dokáže z nepřehledné situace vyvést alternativní trasou. Moderní GPS navigace do auta zobrazí na displeji přesnou polohu vozidla, které následně po silnicích postupně navigují až do zdárného cíle.

Za zmínku stojí určení, které je z velké části pro osobní automobily, ale najdou se i navigace pro kamiony, nákladní auta nebo karavany, které jsou typu vozidla uzpůsobeny konstrukcí i funkcemi. Vývoj GPS navigací šel natolik kupředu, že kromě plánování trasy upozorní na radary, pomohou s řazením do pruhů, upozorní na zajímavá místa, nebo mohou (hlavně městské trasy) zobrazovat ve 3D. Samozřejmé může být sledování dopravy, či vytváření alternativních tras a objížděk.

Zohlednit byste měli nejen velikost a rozlišení displeje, mapové podklady, zda je navigace s kamerou, ale i specifické vlastnosti a funkce. Například frekvence aktualizace map, přítomnost WiFi, hlasové navigace nebo ukazatele povolené rychlosti. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší navigace do auta a jejich recenze.

Nejlepší navigace do auta – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších navigací do auta z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Mio MiVue Drive 65LMNavitel E700Mio Spirit 8500TomTom GO 5200 World LifetimeGarmin Drive 51STomTom GO Professional 520 EUTomTom Start 52Garmin Camper 770T-D
3D náhled při navigaciAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
3D zobrazení budovNeAnoNeAnoNeAnoNeNe
Asistent jízdních pruhůAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 GPS navigací

Mio MiVue Drive 65LM

Mio MiVue Drive 65LM recenze a test

Navigace s kamerou Mio MiVue Drive 65LM je dobrým pomocníkem pro každou cestu. Součástí je integrovaná Extreme HD kamera, která zaznamenává celou jízdu. Dále tento model zaujme i tím, že má podporu doživotní aktualizace map. S těmi souvisí i aktualizace míst, kde se nacházejí radary. To vše je vidět na displeji o velikosti dobrých 6,2 palců.

Dobrým pomocníkem je vlastnost Lane Guidance, která dokáže přesně navést do konkrétního jízdního pruhu. Další funkcí je vlastnost Find My Car, která pomůže s nalezení vozu na velkých parkovištích. Zde nechybí ani možnost využít parkovacího asistenta.

Součástí modelu je i paměťová karta o velikosti 16 GB, kam se ukládají i záběry z kamery. Disponuje také inteligentním systémem ADAS, který nabídne praktické hlídání jízdních pruhů i riziko čelní srážky. K dispozici je 44 map v rámci zemí celé Evropy.

Doživotní aktualizace map, kamera, Lane Guidance
Bez 3D zobrazení budov

Navitel E700 Lifetime

Navitel E700 recenze a test

GPS navigace do auta Navitel E700 zaujme dostupností 47 jednotlivých map, které mají doživotní aktualizace. Navíc se mohou obnovovat až 4x ročně. Nechybí také čeština nebo řada jiných praktičností. Navigace je postavena na systému Windows CE 6.0. Zaujme svou lehkostí, která je jenom 0,2 kilogramy.

Velikost displeje je dostatečně velká a má celých 7 palců. Jeho rozlišení je 800 x 400 pixelů. Díky dotykovému ovládání je hračkou jakékoliv nastavení. Obsahuje funkci Speedcam, která přináší upozornění o radarech a o měření rychlostí.

V rámci mapových podkladů je k dispozici 5 000 000 POI neboli bodů různého zájmu. Také nechybí informace spojené s aktuální dopravní situací. Napájení je určené pro osobní i nákladní vozy, a to prostřednictvím 12/24V. Samozřejmá je možnost instalace dalších map.

Velký displej Speedcam, 5 milionů POI
Bez možnosti hlasového ovládání

Mio Spirit 8500 Full Europe Lifetime

Mio Spirit 8500 recenze a test

Autonavigace Mio Spirit 8500 Full Europe Lifetime má velikost displeje 6,2 palců a jeho rozlišení činí 800 x 400. Kromě klasického zobrazení trasy nabídne také celkem zajímavou funkci 3D náhledu. Přítomná je také doživotní aktualizace všech map, které se týkají veškerých zemí Evropy.

Disponuje funkcí IQ Routes, která sbírá data od ostatních řidičů a je schopně na ně reagovat – třeba v případě zácpy. Podobně je to i v případě využití technologie s názvem TMC. Praktickou funkcí je i navedení do správného pruhu u komplikovaných křižovatek.

Zajímavostí je funkce Najdi mé auto, která uloží jeho polohu na obrovských parkovištích. Nabídne také databázi radarů, ale i mnoho POI, včetně možnosti navedení k nejbližším. Inovativní funkcí je LearnMe Pro, která podle stylu řízení upravuje samotné plánované trasy.

Funkce LearnMe Pro, vlastnost IQ Routes, doživotní aktualizace
Nemá 3D zobrazení budov

TomTom GO 5200 World Lifetime

TomTom GO 5200 World Lifetime recenze a test

GPS navigace do auta TomTom GO 5200 World Lifetime přináší mnoho inovativních funkcí. Mezi ty patří třeba možnost využití slotu na SIM kartu. Nejde ale o její jedinou přednost. Opomenout nelze třeba ani využití technologie bezdrátového přenosu Bluetooth, nebo dnes tak populární Wi-Fi modul, díky kterému se lze připojit k internetu.

Velikost displeje této navigace je 5 palců. Jeho konkrétní rozlišení činí 480 x 272 bodů. Díky vložené SIM dokáže aktivovat službu dopravních informací, které se stále obnovují. Nechybí pokročilá funkce, která dokáže studovat konkrétní řidičské návyky. Paměť je 16 GB s možností rozšíření o kartu 32 GB.

Možné je také zpřístupnění praktické Siri a Google Now a tedy i možnost využití hlasových pokynů. Zcela zdarma jsou aktualizace map, i možnost si jakoukoliv další ihned stáhnout. K dispozici je doživotně bezplatný přístup ke službě s názvem TomTom Traffic.

Wi-Fi modul, Siri a Google Now, TomTom Traffic
Bez autokamery

Garmin Drive 51S Lifetime Europe45

Garmin Drive 51S recenze a test

Navigace do auta Garmin Drive 51S přináší mapy celé Evropy, které je možné doživotně zdarma aktualizovat. Vše je zobrazováno na displeji o velikosti 5 palců, který disponuje rozlišením 480 x 272 pixelů. Disponuje také funkcí Real Direction, která zamezí zmatkům a špatného cíle, a to díky využití záchytných bodů, jako jsou semafory, budovy a další místa.

Díky databázi fotem Foursquare máte ihned k dispozici obrázky hotelů a dalších míst z databáze POI. Nechybí ani možnost napojení na databázi TripAdvisor. Zajímavou vlastností je možnost spárování mobilního telefonu, a to s využitím technologie Bluetooth.

Součástí je také systém řady varování, které zajistí bezpečnost během jízdy. Konektor k propojení se zadní kamerou dokáže usnadnit couvání. Přímo z výroby je v navigaci k dispozici už celých 45 zemí v rámci celé Evropy.

Real Direction, napojení na Foursquare a TripAdvisor, Bluetooth
Menší displej, bez 3D náhledu budov

Tomtom GO Professional 520 EU

TomTom GO Professional 520 EU recenze a test

Navigace pro kamiony Tomtom GO Professional 520 EU je svou charakteristikou, vlastnostmi a výbavou určena hlavně profíkům. Její primární orientace je na řidiče rozměrnějších vozidel jako jsou kamiony, větší či menší dodávky, ale i autobusy. Tomu jsou přizpůsobeny funkce spojené s optimalizací trasy, ale i konkrétní POI neboli takzvané body možného zájmu.

Displej má úhlopříčku 5 palců, což odpovídá velikosti zhruba 13 centimetr. Jeho rozlišení je 480 x 272 a nechybí jistota snadného dotykového ovládání, nebo možnost takzvané duální orientace. Díky TomTom Drive je možné ukládat oblíbené položky.

Se službou Live jsou k dispozici aktuální dopravní informace, nebo i doživotní aktualizace radarů. Dále nechybí ani funkce TomTom Traffic. Pro zájem o hlasové pokyny není problém ani aktivace funkcí s názvem Siri a Google Now. Nechybí ani možnost handsfree volání.

Speciálně pro velká auta, TomTom Traffic, Siri a Google Now
Nenašli jsme nic zásadního

TomTom Start 52 Evropa Lifetime

TomTom Start 52 recenze a test

GPS navigace do auta TomTom Start 52 má hned několik předností, které dokážou usnadnit jízdu. Jedná se například o asistenta pro navedení do správných jízdních pruhů, nebo bleskový výpočet trasy. Displej má velikost 5 palců a je dotykový, což usnadňuje ovládání. Samozřejmostí je možnost napájení z automobilové zásuvky, ale i využití baterie, která vydrží zhruba 1 hodinu.

K dispozici jsou mapy celé Evropy, které jsou spojeny s možností vyžití doživotní aktualizace. Dále je možnost získat i automatické aktualizace softwaru jako takového, což může přinést nové navigační funkce, stejně jako mnohem lepší výkonnost i varianty přizpůsobení.

K dispozici je i služba Rychlostní radary, která je neomezeně k dispozici a po dobu 3 měsíců je možné ji bezplatně aktualizovat. Potěší vnitřní paměť o velikosti 8 GB, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty typu microSD.

Asistent jízdy v pruzích, aktualizace map i softwaru
Rychlostní radary jenom na 3 měsíce

Garmin Camper 770T-D Lifetime Europe45

Garmin Camper 770T-D recenze a test

Navigace do auta Garmin CAMPER 770T-D zaujme svým velkým displejem s celkem malým rámečkem. Displej je samozřejmě dotykový a jeho velikost je 6,95 palců. Nechybí využití bezdrátových technologií, jako je nejenom Wi-Fi modul, ale i možnost spárování s mobilním, telefonem pomocí Bluetooth. Dále disponuje funkcí LiveTrack pro sdílení pozice.

Samozřejmostí jsou mapy Evropy, kterých je 45 a jejich bezplatná aktualizace je možná zcela zdarma. Dále pak upozornění na riskantní situací s předstihem. Samozřejmé je navedení do správného pruhu u složitých křižovatek. Vše doplní i praktické náhledy křižovatek.

Intuitivní vyhledávání snadno najde cíl cesty a díky hlasovým pokynům lze navigaci lépe ovládat během jízdy. Kromě osobního vozu je možné nastavit i režim pro obytný vůz a karavan. Mezi POI nechybí třeba databáze kempů a dalších míst pro náruživé cestovatele.

Funkce LiveTrack, náhledy křižovatek, velký displej
Nemá 3D zobrazení budov

Jak vybrat navigaci do auta

Většina modelů na trhu jsou určené pro řidiče osobních vozidel. Přesto je možné nastavit zde třeba režim nákladního vozu, nebo také autobusu. Propracované GPS navigace do vozu, pro soukromý segment, mohou nabídnut i možnost volby mezi karavanem, nebo třeba obytným vozem. Poslední možností je navigace do kamionu. Tomu odpovídají funkce, vlastnosti trasy a třeba i body zájmu. U takových bývá možnosti si kromě trucku zvolit třeba autobus, nebo různé druhy dodávek.

Velikost a rozlišení displeje

Celkem běžným standardem je navigace s displejem o velikosti 5 – 6 palců, tedy 12,7 až 15,24 cm. Narazit lze však na výjimky, které jsou menší, stejně jako na varianty větší. Ty mohou dosahovat rozměrů až 7 palců a spíše, než do osobních aut jsou určeny pro kamiony a nákladní vozy. S velikostí displeje jde ruku v ruce i jeho rozlišení udávané v pixelech (bodech). Zkráceně čím vyšší rozlišení, tím lepší vykreslení a kvalitu obrazu navigace nabídne.

Umístění a způsob napájení

Liší se také umístění navigace. První možností je umístění na čelní sklo, kam je připevněna nejčastěji pomocí odnímatelné přísavky. Nevýhodou může být to, že někdy lehce brání ve výhledu. Druhým řešení je umístění v rámci různých stojánků na palubní desce. Zde se může, ale nemusí jednat o odnímatelné řešení.

S umístěním se pojí i způsob napájení. Standardem je napájení prostřednictvím kabelu, a to přímo ze zásuvky autozapalovače. Dobré je vybrat takový model který nemá problém s 12 V ani s 24 V. Takto se totiž liší napětí mezi osobními a nákladními vozy. GPS navigace do auta však disponují také baterií a mohou být napájeny přímo z ní. Pokud je plně nabitá, může nabídnout výdrž v rozmezí 60 – 180 minut, někdy i déle. Záleží na konkrétním modelu a kapacitě akumulátoru.

Digitální mapy

Těžko najít na trhu variantu, která je nemá ve své základu. Jako standard jsou dodávány mapy Evropy, kterých bývá k dispozici přes 40. Při koupi je třeba zjistit, zda jsou dostupné i ty, kam se chystáte jet. Dále by měla být samozřejmostí možnost aktualizace map. A to nejenom co nejčastěji, ale i doživotně zcela zdarma. Stejné by to mělo být i v případě potřeby stáhnout si mapy i jiných států. Mapy samozřejmě vyžadují dostatek úložného prostoru. Ten bývá buď přímo integrovaný, nebo je k dispozici slot pro paměťovou kartu, na kterou se umísťují. U starších modelů je to SD, u novějších microSD.

Funkce spojené s navigováním

Naprosto základní funkcí, kterou navigace do auta má a musí mít, je nalezení aktuální polohy a výpočty a zobrazení cesty spojené se zadanou cílovou lokalitou. S tím souvisí dnes již také samozřejmé hlasové pokyny, které jsou založené na tom, že GPS navigace ohlašuje jednoduchými pokyny, co má řidič dělat.

Když jde o pokročilé funkce spojené s navigováním, tak nelze opomíjet třeba praktický asistent řazení do pruhů, která se hodí hlavně u složitějších křižovatek. Doplňkovou funkcí a vlastností této možnosti může být i to, že se zobrazují reálné obrázky křižovatek, které usnadní její správný průjezd.

Dále nelze opomíjet ani databázi POI. Tedy různých bodů zájmu, které lze zobrazovat a vyhledávat. Jde o čerpací stanice, hotely, restaurace, kempy, památky a další možnosti. Mezi další praktické funkce spojené s navigováním patří i ty, kdy autonavigace dokáže upozorňovat na nebezpečná a riziková místa, nebo na místa spojená s měřením rychlosti (rychlostní radary).

Vlastnosti a funkce navíc

Ty nejlepší navigace nabídnou i něco navíc. Mají třeba Wi-Fi, které umožní připojení k internetu a dále možnost surfování i aktualizací. Chybět nemusí Bluetooth pro spárování s telefonem a využití jako handsfree či využití Siri a Google Now, které otevírají možnosti hlasového ovládání.

U některých modelů je přední kamera, která nahrává jízdu před autem. Možné je ale i připojení couvací kamery. Mnoho výrobců má i systémy a vlastnosti, které získávají data o dopravě a problémech v ní. Na to dokáže navigace rychle reagovat nejenom upozorněním, ale třeba i naplánováním lepší objízdné trasy, která eliminuje problémy a čekání.

4.5/5 - (31 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.