Úklid,

Napařovače oděvů: recenze | Nejlepší ruční, parní stojanové

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to asi bylo, žehlit bez žehlicího prkna? Jen nechat svůj oblíbený svetr, tričko, nebo sako vyset na ramínku a během chvíle jej dokonale vyžehlit a jako bonus oděv osvěžit a zbavit jej nepříjemných pachů? S tímto pomůže napařovač oděvů, šikovný pomocník, který pomocí páry žehlí a dopřává plnou péči všem vašim oděvům a textiliím v domě.

Elektronické zařízení vyrábějící páru, může mít podobu buďto čistě ručního napařovače oděvů, který se mimo jiné skvěle hodí při cestování anebo stojanové napařovací stanice. Ta je určena především na jedno místo a její výkon oproti ručnímu provedení může být až jednou tak velký. Určitou podobnost má s parním generátorem.

Napařovač oděvů si snadno poradí s běžným prádlem, se společenskými oděvy, nepoddajnými látkami, závěsy, záclonami, nebo potahy. V podstatě jakkoliv velká část látky nebo textilu, která je pokrčená, zmuchlaná, nevzhledná, plná záhybů a přehnutí může být pomocí napařovače rychle vyžehlena, vyhlazena.

Žehlení párou spoří váš čas, je snadné a zároveň bezpečné jak k vám, tak k vašemu prádlu. Je vhodný pro všechny typy materiálů, a to včetně materiálů syntetických, které mají tendenci se při žehlení běžnou žehličkou přilepovat a tím pádem se ničit. Kromě těchto vlastností dokáže napařovač na oděvy z oblečení odstranit nechtěné zápachy, jako je cigaretový kouř, nebo lidský pot, a to bez praní ve vodě s pracím práškem.

Při výběru je dobré zohledňovat základní parametry a nepřehlédnout ani užitečné funkce. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší napařovače oděvů a jejich recenze. Pro to, abyste se v těchto produktech dobře orientovali, jsme pro vás připravili nákupního rádce, umístěného pod recenzemi.

Nejlepší napařovače oděvů – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších napařovačů oděvů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelProvedeníVýkon páryKapacita zásobníku vody 
Philips Steam&Go GC362/80 recenze a testPhilips Steam&Go GC362/80Ruční24 g/min0,07 l
Tefal QT 2020 E0 IXEO recenze a testTefal QT 2020 E0 IXEOVertikální90 g/min1,1 l
Tefal DT 9100 E0 recenze a testTefal DT 9100 E0Ruční30 g/min0,2 l
Silvercrest SDMF 1300 B1 recenze a testSilvercrest SDMF 1300 B1Ruční-0,25 l
Tefal IT3440E0 recenze a testTefal IT3440E0Vertikální30 g/min1,5 l
Tristar ST-8916 recenze a testTristar ST-8916Ruční20 g/min0,26 l
SteamOne H18B recenze a testSteamOne H18BVertikální40 g/min1,8 l
Princess 332846 recenze a testPrincess 332846Ruční25 g/min0,26 l

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Philips Steam&Go GC362/80Tefal QT 2020 E0 IXEOTefal DT 9100 E0Silvercrest SDMF 1300 B1Tefal IT3440E0Tristar ST-8916SteamOne H18BPrincess 332846
Příkon1300 W2170 W1600 W1400 W1800 W1200 W1800 W1500 W
Regulace intenzity páryNeAnoAnoNeAnoNeNeNe
Hmotnost1,2 Kg13,3 Kg2,1 Kg0,86 Kg7,5 Kg1,1 Kg5 kg1 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 napařovačů oděvů

Philips Steam&Go GC362/80

Philips Steam&Go GC362/80 recenze a test

Parní napařovač oděvů Philips Steam&Go GC362/80 je dík svému kvalitnímu zpracování velice oblíbený. Má stovky pozitivních recenzí od spotřebitelů a jejich zkušenosti hovoří o dobré funkčnosti, dobrém výkonu páry a jednoduchosti použití. Žehlící destička SmartFlow si po celou dobu napařování udržuje stabilní teplotu, která je bezpečná pro všechny druhy tkanin.

Parní napařovač Philips je možné používat jak ve vertikální, tak v horizontální poloze, což oceníte při žehlení hůře dostupných míst. Pro účinné vyžehlení silnějších tkanin přidává výrobce k napařovači kartáč, díky kterému se dostane pára hlouběji k vláknům a zároveň z oblečení odstraňuje špínu a žmolky.

Výkonost parního generátoru je 24 gramů páry za minutu a příkon zařízení činí 1300 W. Určitou nevýhodou může být pro někoho menší zásobník vody, který má objem jen 70 ml a při delším napařování bude nutností jej doplňovat.

Vertikální i horizontální napařování, kvalitní zpracování, jednoduché ovládání
Malý zásobník na vodu

Tefal QT 2020 E0 IXEO

Tefal QT 2020 E0 IXEO recenze a test

Vertikální napařovací žehlička Tefal QT 2020 E0 IXEO je dle mnoha recenzí považována za nejlepší napařovač oděvů, který lze dnes běžně koupit. Má nadprůměrný výkon a mnoho chytrých inovací, které usnadní její každodenní používání. Největší inovací je zabudovaná chytrá deska, kterou lze naklápět až do vodorovné pozice a je umístěna na dvou teleskopických tyčích.

Zkušenosti s tímto ručním napařovačem oděvů jsou velmi pozitivní, uživatelé oceňují její stálý výstup páry 90 gramů za minutu a parní ráz s výkonem až 200 gramů páry za minutu. Pro tento výkon je vhodný objemný zásobník na vodu, který zde výrobce použil a má objem 1,1 litru.

Pára dokáže zničit až 99,9 % bakterií a její výstup je možné regulovat ve třech stupních. Disponuje automatickým vypnutím, systémem proplachování i kontrolkami pro nahřátí páry a prázdného zásobníku na vodu. Pozitivní je i dlouhý napájecí kabel, stejně tak jako 1,7 metrů dlouhá parní hadice.

Velký výkon a rychlost žehlení, velká nádržka na vodu, integrovaná chytrá deska
Nic zásadního

Tefal DT 9100 E0

Tefal DT 9100 E0 recenze a test

Ruční parní žehlička Tefal DT 9100 E0 má v tomto provedení nadprůměrný parní výkon, který se pozitivně promítá do výsledků žehlení. Zkušenosti spotřebitelů v recenzích jsou velmi pozitivní, potvrzují opravdu dobrý výkon, velmi dobré zpracování a jednoduché ovládání. Oproti podobným ručním žehličkám na páru zde výrobce přidává dva nástavce a praktickou oporu na žehlení.

Zařízení umožňuje nastavení výstupu páry ve třech stupních, první stupeň oblečení osvěžuje, další čistí a poslední zvládá odstraňovat pachy i bakterie. Napařovač je dle výrobce vhodný na všechny druhy látek, a proto jej můžete použít i jako napařovací žehličku na šaty.

Po zapojení do elektrické sítě je připraven k použití do 40 sekund a vydrží pracovat na jedno naplnění 9 minut, poté je potřeba nádobu na vodu o objemu 200 ml znovu doplnit. Pozitivní je také tvrzení výrobce o opravitelnosti po dobu 15 ti let – to svědčí o velmi dobré kvalitě zpracování. Jedinou nevýhodou může být hmotnost, která je oproti podobným produktům vyšší.

Velký výkon páry 30 g/min, nastavitelný výkon, praktické příslušenství v ceně
Vyšší hmotnost 2,1 kg

Silvercrest SDMF 1300 B1

Silvercrest SDMF 1300 B1 recenze a test

Napařovač oděvů Lidl od značky Silvercrest má velmi nízkou a atraktivní cenu, díky čemuž je mezi spotřebiteli tato parní žehlička na oblečení velmi oblíbená. Jedná se o elektrické provedení s příkonem mezi 1190 až 1400 W, výkon páry by proto měl být dostatečný. Bohužel však přesnou hodnotu výrobce neuvádí.

Podle zkušeností a recenzí spotřebitelů je však tento napařovač skvěle funkční, spolehlivě vyhlazuje záhyby a velmi dobře se s ním pracuje. Může za to hlavně jeho nízká hmotnost, kterou výrobce uvádí jen 860 gramů. Výhodou je také velká nádržka na vodu, do které se vejde na jedno naplnění 250 mililitrů vody.

Zařízení je vybaveno kontrolkou pro zahřívání a funkcí automatického vypínání po 15 minutách nečinnosti. Parní ráz se pak aktivuje snadno posuvným spínačem. Výrobce k produktu přidává jeden kartáčový nástavec na pevné látky a pozitivní je i délka napájecího kabelu 220 cm, což výrazně zvyšuje akční rádius.

Výborný poměr cena/výkon, velká nádržka na vodu, součástí kartáčový nástavec
Neudává se parní výkon

Tefal IT3440E0

Tefal IT3440E0 recenze a test

Parní napařovač oděvů Tefal IT3440E0 je všestranný pomocník pro všechny druhy látek. Jedná se o stojanové provedení, zabírá tedy sice více místa, na druhou stranu je na něm vyrovnávání záhybů efektivnější a nesporně rychlejší. Vyznačuje se slušným příkonem 1800 W a poměrně velkým objemem zásobníku na vodu, který činí 1500 mililitrů.

Kovová hlavice má trojúhelníkový tvar a je velká, práce s ní je tedy efektivní. Její tvar se také vyznačuje vysokou precizností, což oceníte při napařování například košilí, nebo šatů. Disponuje také třemi stupni výkonu tvorby páry, podle druhu látky si tak můžete nastavit optimální výkon. Na nejvyšší stupeň dokáže kontinuálně produkovat 30 g za minutu, což je dobrá hodnota.

V příslušenství najdeme kartáčový nástavec, který je vhodný pro lepší vyrovnání záhybů na silnějších látkách, typicky například na kabátech. Nahřátí je po zapnutí rychlé a činí 45 vteřin, potěší také, že výrobce zakomponoval odvápňovací systém, který prodlužuje životnost napařovače.

Výkon páry 30 g/min, zásobník na vodu o objemu 1,5 litru, velká kovová hlavice
Bez systému proti odkapávání

Tristar ST-8916

Tristar ST-8916 recenze a test

Napařovač na oblečení Tristar ST-8916 je další možnou volbou, pokud plánujete pořídit základní model ručního napařovače oděvů. S příkonem 1200 W se nejedná o žádného chrliče páry, samotný výkon páry činí pouze základních 20 gramů za minutu, což ovšem plně odpovídá nízkému příkonu parní stanice, takže to nelze považovat za chybu spotřebiče. Bude si rozumět se všemi jemnějšími textiliemi a oděvy.

Příjemná je však nízká hmotnost 1,1 kg a celkové kompaktní rozměry spolu s nízkou cenou. Nádržka na vodu je odnímatelná a nabízí objem 260 mililitrů. S tou dokáže zařízení pracovat bez přestání až ke dvaceti minutám. Výrobce vybavil napařovač Tristar ST-8916 funkcí automatického vypnutí po osmi minutách nečinnosti, nemusíte být tak ve stresu, pokud od spotřebiče odběhnete a zapomenete na něj.

Na těle příjemně potěší světelná kontrolka provozu a dodávaná odměrka na vodu. Spolu s ní výrobce přidává dva nástavce, jeden k žehlení silnějších tkanin a druhý kartáč pro odstranění žmolků. Kde však tento napařovač boduje je rychlost, za jak dlouho se dokáže nahřát na provozní teplotu – zvládne to za 35 sekund. Regulace páry, jako u většiny ručních parních napařovačů, není přítomna.

Nízká cena, nástavec na odstranění žmolků
Menší příkon 1200 W, bez regulace páry

SteamOne H18B

SteamOne H18B recenze a test

Ruční napařovací žehlička se stojanem SteamOne H18B nabízí dobrý výkon páry 40 gramů za minutu a je vhodná pro všechny typy látek. Po nahřátí je ruční napařovač připraven k použití za 1 minutu a lze s ním narovnávat látku triček, šatů, kalhot ale i záclony, povlečení nebo ubrusy.

Oproti jiným vertikálním napařovačům oděvů je tento znatelně lehčí a nezabírá ani tolik místa. Jeho hmotnost činí pouze 5 kilogramů, díky čemuž se snadno přenáší. Tvorbu páry zajišťuje parní generátor s příkonem 1800 W a díky 2,5 metru dlouhému přívodnímu kabelu nejste ani příliš omezeni.

Žehlící plocha hlavy je vyrobena z nerezu a po celou dobu napařování si udržuje konstantní teplotu. Součástí parního zařízení je také termostat, který neustále hlídá optimální teplotu páry, jenž se tvoří ve kvalitním hliníkovém bojleru. Využít lze integrované ramínko na teleskopické tyči, anebo oblečení napařovat na vlastním ramínku. Snad jedinou nevýhodou je pouze jeden výkon páry, výstup proto nelze nijak regulovat.

Kvalitní zpracování a dobrý výkon, velký objem nádoby na vodu, hmotnost pouze 5 kg
Pouze jeden parní výkon

Princess 332846

Princess 332846 recenze a test

Dobrou alternativou, pokud se chystáte koupit ruční napařovač na oděvy, vám může být výrobek Princess 332846. Jedná se o standardně vybavený ruční steamer, nicméně má plno funkcí a vychytávek, které konkurenční produkty nemají, a navíc lze pořídit za dobrou cenu. Tou největší výhodou je bezesporu možnost nasadit místo dodané nádoby na vodu jakoukoliv běžnou PET lahev.

Tuto možnost oceníte především při cestování, kdy nemusíte 260 ml zásobník na vodu přibalovat s sebou a ušetříte tak ve vašem zavazadle drahocenné místo. Napařovač oděvů Princess 332846 se dokáže plně nahřát už za 40 vteřin a dokáže dodávat stálý přísun páry v objemu 25 gramů za minutu. Díky vysoké teplotě páry napařovač spolehlivě odstraní až 99% bakterií a roztočů, nemluvě o odstranění nepříjemných tělních pachů a zápachu z cigaret.

Spotřebič nemá regulaci na intenzitu dodávané páry, to však nelze brát jako velký nedostatek, neboť jí není vybavená většina prodávaných modelů. Praktický je integrovaný háček na zavěšení třeba na dveře, dodaný kartáč na tkaninu a možnost aretace výstupu páry. Výrobce také přímo umožňuje používat kohoutkovou vodu, což zcela jistě oceníte a to nejen na cestách.

Lze osadit libovolnou PET lahví, slušný příkon i intenzita tvorba páry
Bez možnosti regulace páry

Nejprodávanější napařovače oděvů

Nejprodávanější napařovače oděvů na trhu jsou ty od značek: Philips, Tefal, Tristar, Orava, SteamOne. Oblíbené a kvalitní napařovače jsou také Eta, Concept a Electrolux. Vyhledávaná je rovněž značka Silvercrest, kterou nabízí prodejce Lidl.

Jak vybrat napařovač oděvů

Před výběrem napařovače oděvů byste měli mít jasno, kdy, jak a na co chcete tento šikovný spotřebič používat. Plánujete jej používat jako žehličku na cesty, chcete si ho zatím pouze vyzkoušet, nebo jste přesvědčeni, že vám kompaktnější provedení lépe sedne? Pak sáhněte po ručním napařovači oděvů. Naopak chcete-li využít plný potenciál parního čističe, vybírejte z napařovačů stojanových. Nejen že mají větší výstup páry, ale kompaktní provedení předčí i v dalších důležitých parametrech.

Ruční napařovač oděvů

Jak již bylo řečeno, jedná se o kompaktní provedení parního čističe textilu. Svým tvarem se částečně podobná parním kachnám, které řada z vás používá na čištění domácnosti. Standardně v těle zařízení je umístěna nádoba na vodu, která mívá kapacitu průměrně čtvrt litru. Tato kapacita vody vystačí na práci o délce zhruba 10 – 15 minut. Koncovka, odkud vychází pára, bývá vyrobena z ušlechtilých materiálů a může mít různý tvar. Obzvlášť praktické je trojúhelníkové řešení, se kterým se dostanete i do špatně dostupných záhybů oblečení a jiných textilií.

Ruční napařovač na oděvy se dále vyznačuje snadnou manipulací, a to díky nízké hmotnosti. Své místo najde jak doma, tak na cestách. Produkce páry je nižší, než je v případě stojanových parních čističů. Pohybuje se průměrně kolem 25 g páry za minutu. Při výběru je dobré brát ohled na délku napájecího kabelu a případné další vychytávky, jako je třeba regulace intenzity páry.

Parní napařovač oděvů se stojanem

Tento steamer na oděvy se vyznačuje především vyšším výkonem, vyšší hmotností a ne tak dobrými manévrovacími vlastnostmi. Pořiďte si jej tehdy, máte-li na něj doma místo – nebude investované částky oproti levnějším ručním modelům litovat. Produkce páry se může pohybovat až kolem 42 g za minutu i více a větší bývá rovněž zásobník na vodu, který mívá kapacitu od 2 litrů. Pro příklad se 2,5 litrovým zásobníkem na vodu lze nepřetržitě pracovat cca 90 minut, to je dostatek času na vyžehlení hromady prádla.

V závislosti na výkonnější parní jednotce, větší nádobě na vodu a konstrukčnímu provedení je na rozdíl od ručních napařovačů, které váží kolem jednoho kilogramu, váha větší. Pohybuje se od 6 do 9 kg. Stěžejním prvkem stojanových napařovačů oděvů je samotný stojan, na který oblečení zavěsíte a pomocí napínacího mechanismu napnete – následné vertikální žehlení párou je snadné, rychlé a velice efektivní.

Příkon a výkon páry

Napařovače se do velké míry podobají parním generátorům jen s tím rozdílem, že jsou obě zařízení určené pro jiný účel a podle toho odlišně konstrukčně řešeny, princip ale zůstává stejný – výroba páry. Podle výkonu generátoru se odvíjí objem páry, který dokáže vyrobit. Generátory mají příkon od cca 1200 W a ty nejvýkonnější stojanové napařovače oděvů dosahují až 2000 W.

Obecně se napařovače dle výkonu rozdělují následovně: 1200 – 1500 W jsou vhodné pro jemnější materiály, 1500 W a více již zvládají bez problému všechny druhů textilií, včetně obleků a bavlny a modely s příkonem 2000 W a více zvládnout i ty nejhrubší materiály, či více vrstev látek najednou.

Podle příkonu se odvíjí výkon páry, kterou je schopno zařízen generovat. Parametr se udává v gramech za minutu a u ručních se průměrně výkon páry pohybuje kolem 25 g/min a u stojanových výkonných napařovacích čističů 30 – 45 gramů za minutu.

Kapacita zásobníku na vodu a hmotnost

Podle velikosti objemu zásobníku na vodu se odvíjí čas, po který dokáže zařízení nepřetržitě pracovat. Příkladem budiž 250 ml nádržka, která vystačí na 10 – 15 minut žehlení u ručního napařovače a 2,5 litrová nádrž na vodu, která u stojanového napařovače umožní práci až 90 minut. Obecně ruční provedení mají kapacitu menší a to proto, aby se se zařízením pohodlně pracovalo. Stojanové napařovače oděvů mají kapacitu násobně větší, což umožňuje žehlit i velké množství prádla najednou a za krátký čas.

Nádrž na vodu je jedna z parametrů, která ovlivňuje hmotnost. Tou další je přítomnost robustního stojanu. Proto mají ruční napařovače oděvů váhu kolem 1 kilogramu a stojanové klidně až kilogramů osm.

Vybavení a funkce

Zatímco ruční napařovač oděvů je relativně jednoduché zařízení, které má často jen jednu spoušť, kterou se dávkuje pára, stojanový napařovač oblečení může být vybaven lépe. Výrobci umožňují u některých modelů regulaci intenzity páry, ta je vhodná pro žehlení různých materiálu, zejména tedy těch jemných a křehkých. Další praktickou funkcí je automatické vypnutí zařízení, pokud se s ním po určitý čas nepracuje.

U některých lépe vybavených modelů parních žehliček je možné pomocí termostatu regulovat teplotu páry. Také může být spotřebič vybaven automatickým čištěním, které prodlužuje celkovou životnost výrobku.

4/5 - (37 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.