Domácnost,

Recenze myček nádobí & Jak vybrat nejlepší

Dávno je pryč doba, kdy byla myčka na nádobí výsadou restauračních zařízení. V současné době jsou tito pomocníci dostupné takřka každému, kdo se odhodlá a nádobí myčce svěří. Stěží bychom hledali osoby, které se po pořízení myčky na nádobí vrátily zpět k mytí nádobí v ruce.

Současné modely se nechají pořídit za rozumnou cenu a i ty nejlevnější vám nádobí umyjí výborně. Pořízením myčky můžete v delším horizontu i ušetřit, jelikož spotřebovávají málo vody a jsou také energeticky úsporné. Když si navíc uvědomíte, kolik vám tento moderní pomocník ušetří času, marně budete proti myčkám hledat negativa. Pro snazší výběr jsme z hodnocení a testů vybrali nejlepší myčky nádobí a připravili jejich recenze, spolu s nákupním průvodcem.

Ať již máte kuchyň jakoukoliv, pro každou najdete vhodný model. Žijete v bytě a máte malou kuchyň? Chcete pořídit myčku do kanceláře, na chatu, nebo na kolej? Máte spotřebiče vestavěné a novou myčku chcete vestavnou také? Tyto otázky spojuje nejdůležitější parametr při výběru myčky a tím je její provedení, neboli typ.

Volně stojící myčka

Jedná se o klasické provedení, se kterým budete mít nejméně práce. Myčku pouze usadíte na místo, připojíte odpad, vodu, zapojíte do elektrické zásuvky a můžete používat. Bývají ovládány z čela zařízení, na dvířkách myčky. Zde se obvykle nachází ovládací tlačítka a displej, který je po celou dobu provozu myčky viditelný.

Některé modely volně stojících myček mají sundavací horní desku – můžete tedy částečně tento typ myček do kuchyňské linky vestavět a to překrytím pracovní deskou. Pozornost také věnujte barevnému sladění s kuchyní, určitě nechcete, aby se vám myčka barevně „třískala“ s ostatními spotřebiči.

Vestavná myčka nádobí

Trendem je spotřebiče do kuchyňské linky vestavovat, zařízení tak nenaruší jednotný design kuchyně, jsou skryté a výsledek opravdu stojí za to. Na myčku se pouze přidělají dvířka stejná jako je kuchyňská linka, standardně připojí a je hotovo. U vestavných myček jsou dvě možností ovládání. Ovládání umístěné v hraně dvířek, nebo ovládání umístěné na čele dvířek. V prvním případě lze celou myčku vestavět, ve druhém je potřeba, aby panel ovládání zůstal přístupný a tedy nezakrytý.

Malá myčka nádobí 45 cm

Jak vestavné, tak volně stojící myčky se dělají v úzkém provedení. Tento typ myček oceníte zejména v bytech a všude, kde je málo prostoru. Můžou být také vhodné pro páry, nebo menší rodiny, kde se nešpiní větší množství nádobí a myčka se tak alespoň nemusí zapínat poloprázdná. Šetří také vodu a samozřejmě pojme menší počet sad nádobí.

Stolní myčka nádobí

Posledním provedením, se kterým se můžete při výběru setkat, jsou stolní myčky nádobí. Jedná se o nejmenší spotřebiče, běžně mají poloviční kapacitu nádobí, stejně jako poloviční spotřebu. Můžete je umístit kamkoliv, kam se vám podaří přivést vodu a odpad. Oblíbené jsou v kancelářích, na chatách, či studentských kolejích, nebo osoby žijící sami.

Nejlepší myčky nádobí – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších myček nádobí z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelTyp myčkyKapacita (sad nádobí)Šířka a hloubka myčky 
Bosch SMS46MW01EVolně stojící1360 cm / 60 cm
Electrolux ESI 5540LOXVestavná1359,6 cm / 57,5 cm
Beko DFS 28020 WVolně stojící1045 cm / 60 cm
Mora IM 640Vestavná1459,8 cm / 57 cm
Bosch SKS 51E22Stolní655,1 cm / 50 cm
Gorenje GS62115WVolně stojící1259,8 cm / 60 cm
Bosch SMV 46KX01Vestavná1359,8 cm / 55 cm
Beko DIS 26020Vestavná1045 cm / 55 cm
Siemens SR26T897EUVolně stojící1045 cm / 60 cm
Electrolux ESF 2400OWStolní655 cm / 50 cm

Porovnání parametrů

 Bosch SMS46MW01EElectrolux ESI 5540LOXBeko DFS 28020 WMora IM 640Bosch SKS 51E22 Gorenje GS62115WBosch SMV 46KX01Beko DIS 26020Siemens SR26T897EUElectrolux ESF 2400OW
Energetická třídaA++A++A++A+A+A++A++A++A++A+
Roční spotřeba energie262 kWh262 kWh211 kWh299 kWh174 kWh258 kWh262 kWh211 kWh211 kWh174 kWh
Účinnost mytí a sušeníA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / A
Roční spotřeba vody1820 l2775 l2520 l3500 l2240 l3080 l2660 l2520 l2660 l1820 l
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 myček nádobí

Bosch Silence Plus SMS46MW01E

Bosch Silence Plus SMS46MW01E recenze

Myčka na nádobí plnohodnotných rozměrů s šířkou a hloubkou 60 centimetrů má kapacitu 13 ti sad nádobí. Jak název tohoto modelu napovídá, jeho největší předností je nízká hlučnost, která je zajištěna odolným a výkonným EcoSilence Drive motorem. Bosch Silence Plus SMS46MW01E je volně stojící myčka, můžete ji tedy umístit všude, kde máte odpad, vodu a elektřinu.

Spotřebou vody 1820 litrů za rok se řadí mezi jedny z nejúspornějších myček nádobí s takto velkou kapacitou. Energetická třída A++ je zárukou vysoce úsporného provozu a účinnost mytí a sušení nevybočuje ze standardu – tedy dvakrát A.

Přítomný je automatický program, který pomocí otočného LoadSenzoru pozná naplněnost myčky a dle ní pak zvolí nejvhodnější mytí. Potěší také přítomnost třetího šuplíku na příbory, která nese v případě tohoto modelu název VarioDrawer. Myčka kromě automatického programu má také 6 základních mycích programů, LCD display či funkci AquaStop.

Přítomnost příborové zásuvky

V základních programech horší sušení

Electrolux ESI 5540LOX

Electrolux ESI5540LOX recenze

Electrolux ESI 5540LOX je vestavná myčka nádobí s kapacitou 13 ti sad nádobí a velkými rozměry, šířkou a hloubkou takřka šedesát centimetrů. Energetická třída je velice úsporná A++, účinnost mytí a sušení rovněž A. Roční spotřeba tohoto modelu činí 262 kWh a 2775 litrů vody.

Jedná se o skvěle vybavený model, kterému lze jen těžce cokoliv vytknout. Vnitřní rozložení myčky nabízí dva velké stavitelné šuplíky, kam se vejde i mnoho většího nádobí. Přítomna je množstevní automatika AutoFlex, která v programu auto rozpozná míru zašpinění a naplněnost myčky a následně začne nádobí mýt nejvhodněji nastaveným programem. Nechybí také standardní programy, jako například eco program, či intenzivní program.

Přední panel myčky je připraven pro montáž vlastního dekoru, který bude kopírovat design vaší kuchyně, či přímo linky. Ovládací rozhraní je umístěno v horní čelní části dvířek a proto je nutné tuto část nechat nepřekrytou.

Množstevní automatika AutoFlex

Absence příborové zásuvky

Beko DFS 28020 W

Beko DFS 28020 W recenze

Máte malou kuchyň, nebo je pro vás klasická myčka zbytečně velká a chcete si dopřát luxus v podobě automatického programu? Pro vás může být zajímavá myčka nádobí Beko DFS 28020 W, která je úzká 45 centimetrů a i přes svou kompaktnost pojme až 10 sad nádobí. Jedná se o volně stojící provedení, díky kterému nebudete mít s instalací myčky větší starosti.

Roční spotřebou 211 kWh se řadí k průměru modelů těchto rozměrů a energetická třída A++ je tak samozřejmostí. Výborně je na tom také účinnost mytí a sušení, v obou případech na stupni A. Programová nabídka obsahuje osm programů, specialitou je u tohoto modelu Glass Care program, pro šetrné mytí křehkého skla.

Myčka má také funkci pro automatické rozpoznávání tablet, díky kterému sama upraví nastavení zvoleného programu. Pyšní se také programem Quick and Clean, který za 58 minut umyje úplně plnou myčku, jedná se tak o nejrychlejší program svého druhu na světě.

Kompaktní provedení, bohatá programová výbava

Hlučnější v důsledku slabé zvukové izolace

Mora IM 640

Mora IM 640 recenze

Vestavná myčka nádobí značky Mora, v tomto případě model IM 640 nabízí největší kapacitu z recenzovaných spotřebičů. Umožňuje naráz umýt až 14 sad nádobí s účinností mytí a sušení A. Energetická třída má hodnotu A+, roční spotřeba vody činní nadprůměrných 3500 litrů vody a roční spotřeba elektrické energie je průměrně 299 kWh.

Mora IM 640 je vestavný typ myčky nádobí s kompletně čistým čelním panelem dvířek, což znamená, že ji můžete kompletně zakrýt dekorem a spotřebič tak splyne kompletně se zbytkem kuchyňské linky. Ovládání je tedy plně integrované do hrany dveří.

Myčka je vybavena třemi úložnými koši, nachází se zde tedy třetí doplňkový šuplík pro příbory umístěn nejvýše v prostoru myčky. Přítomna je funkce Aqua Stop proti přetečení, možnost odloženého startu či digitální ukazatel zbytkového času. Myčka má celkem 6 programů, ve kterých nechybí jak úsporný ECO program, tak například program pro poloviční náplň myčky.

Až 14 sad nádobí, šuplík na příbory

Nadprůměrná spotřeba vody 3500 litrů / rok

Bosch SKS 51E22

Bosch SKS51E22EU recenze

Povedeným zástupcem v kategorii stolních myček je jednoznačně Bosch SKS 51E22. Jak z názvu typu vyplývá, jedná se o menší myčku, kterou je možné umístit takřka kamkoliv, omezuje vás pouze připojení na odpad, vodu a elektřinu. Kapacita tohoto modelu je 6 sad nádobí a rozměry jsou 55,1 cm a 50 cm. Tento typ nachází uplatnění nejčastěji v kancelářích, studentských pokojích, či na chatách.

Energetická třída je A+ a účinnost mytí a sušení A. Roční spotřeba elektřiny je nízká, úměrná velikosti myčky a to 174 kWh. Vody si spotřebič vezme průměrně 2240 litrů za rok. Přítomný je pouze jeden hlavní velký šuplík na nádobí a zvyknout si také budete muset na absenci displeje. Většinu ovládání obstará jeden otočný knoflík, což má své plusy i mínusy.

Bosch SKS 51E22 má pět mycích programů – intenzivní, normální, eco, jemný a rychlý. Pro potřeby, kde se bude tato myčka nacházet, optimální a dostačující nabídka. O průběhu mytí jste informováni LED ukazatelem a přítomný je překvapivě také senzor naplnění, nebo systém šetrného mytí skla.

Snadné ovládání, malé rozměry

Absence displeje

Gorenje GS62115W

Gorenje GS62115W recenze

Volně stojící myčka Gorenje GS62115W má standardní rozměry takřka 60 cm na 60 cm a pojme 12 sad nádobí. Její průměrná roční spotřeba na 280 mycích cyklů je 258 kWh elektrické energie a 3080 litrů vody. Spadá do energetické třídy A++ a účinnost mytí a sušení je na stupni A, tedy výborné účinnosti.

Gorenje patří mezi základnější myčky nádobí, ale i tak dokáže nádobí umýt dokonale a má také několik zajímavých funkcí. Jedna z nich je automatický systém čištění odpadního filtru, který z něj během procesu mytí odstraňuje zbytky jídla a pomáhá tak k větší průchodnosti a efektivitě mytí. Přítomný je také AquaStop systém, který chrání vaší kuchyň před přetečením spotřebiče.

Programová vybavenost čítá 6 mycích programů a ve výbavě najdeme také automatické rozpoznání mycích tablet a dle toho optimálně upravený mycí program. Bohužel v ovládacím rozhraní nenajdeme displej, na kterém bychom přehledně viděli vše důležité. Zpětnou vazbu tak v tomto případě obstarává sada LED kontrolek.

Systém automatického čištění filtru

Absence displeje

Bosch SMV 46KX01E

Bosch SMV46KX01E recenze

Skvěle vybavená vestavná myčka nádobí Bosch SMV 46KX01E nejenže dokonale myje, je stylová, prostorná a úsporná. Nabízí také zajímavé funkce, které vám práci s myčkou usnadní a zpříjemní. Model SMV 46KX01E má standardní šířku takřka 60 centimetrů a hloubku 55 centimetrů. Objem prostoru má pro 13 sad nádobí, které dokáže umýt a usušit s účinností A.

Energetická třída spotřebiče je jak jinak než A++ a s roční spotřebou 262 kWh elektřiny a 2660 litrů vody kopíruje standard takto velkých myček nádobí. Čelo myčky je kompletně bez ovládacího panelu, takže lze pokrýt vlastním dekorem pro dokonalé vestavení do kuchyňské linky. Ovládání schovanému v hraně dvířek sekunduje laserová technologie InfoLight, která před myčku promítá na podlahu informace o provozu a času dokončení programu.

Konfortu pomáhá systém košů VarioFlex, včetně třetího šuplíku na příbory a menší předměty. Přítomný je také automatický mycí program, který nastavení provede za vás a dalších 6 mycích programů. Za zmínku také stojí pokročilý 7 zónový displej, funkce ExtraDry pro sušení špatně schnoucího nádobí, nebo funkce Silence Plus, která snižuje hlučnost zařízení.

InfoLight – promítání údajů na podlahu

Absence automatického čištění filtru

Beko DIS 26020

Beko DIS 26020 recenze

Kompaktní plně integrovaná myčka nádobí Beko DIS 26020 má šířku pouze 45 cm a hloubku 55 cm, avšak stále pojme velké množství nádobí a to až 10 sad. Ovládání je integrované do hrany dvířek, čímž je vám umožněno celý předek myčky překrýt vlastním dekorem. O informace o mycím programu a času dokončení však nepřijdete, neboť jsou vám promítány na podlahu pomocí LED technologie.

Roční průměrná spotřeba vody je 2520 litrů a spotřeba elektrické energie 211 kWh, což jsou hodnoty podobné obdobným modelům. Také účinnost mytí a sušení je výborná a to v kategorii A, včetně úsporné energetické třídy A++. O bezpečnost se stará kontrola proti přetečení WaterSafe+ a dlouhodobou životnost slibuje invertorový motor řízený přímo elektricky.

Díky sadě senzorů, tedy množstevní automatice, umí Beko DIS 26020 sama vyhodnotit intenzitu zašpinění nádobí a zaplněnost myčky. Dle těchto údajů sama spustí nejvhodnější program a vy tak máte o rozhodování méně. Vedle auto programu nabídne také šestici běžných mycích programů, indikaci soli, nebo leštidla.

Plně integrovaná do kuchyňské linky

Nemá příborový šuplík

Siemens speedMatic SR26T897EU

Siemens speedMatic SR26T897EU recenze

Prémiová myčka nádobí Siemens speedMatic SR26T897EU dostane každého svým velice tichým chodem, kterého dosahuje kvalitním motorem, komponenty a zpracováním. Jedná se o úzký model, který má na šířku pouze 45 centimetrů a hloubku 60 centimetrů. Pojme 10 sad nádobí a umyje jej a usuší účinností A. Také celková energetická náročnost je příjemná a to v kategorii A++.

Roční průměrnou Spotřebou vody 2660 litrů a elektřinou 211 kWh nijak nevyčnívá od konkurence. I v této kategorii úzkých myček nabídne tři šuplíky – dva hlavní a třetí příborovou zásuvku VarioPro. Nechybí senzory naplnění a další z řad množstevní automatiky, které pomáhají dokonalému automatickému režimu, který umyje nádobí pouhým jedním stiskem.

Z výbavy myčky Siemens SpeedMatic můžeme dále zmínit techniku střídavého mytí, výměník tepla, speedMatic hydraulický systém nebo pokročilá odstřikovací ramena duoPower v horním koši myčky. Automatický program doplňují další speciální funkce, které jsou zaměřeny na intenzivní čištění, hygienický program, či poloviční naplnění zařízení.

Velice tichá, příborová zásuvka

Absence automatického čištění filtru

Electrolux ESF 2400OW

Electrolux ESF2400OW recenze

Druhou stolní myčkou v našem výběru je Electrolux ESF 2400OW, s kapacitou 6 sad nádobí, energetikou třídou A+ a rozměry 55 cm do šířky a 50 cm do hloubky. Tento typ konstrukce je vhodný do prostorů a domácností, kde nebývá velké množství špinavého nádobí, typicky jde o kanceláře, chaty, nebo málo početné domácnosti.

Účinnost mytí a sušení má hodnotu A, roční průměrná spotřeba vody a elektřiny 1820 litrů a 174 kWh na 280 mycích cyklů. Na výběr je ze šestice základních programů a za speciální zmínění stojí 20 ti minutový Party program, který oceníte při větším počtu osob a málo, čerstvě zašpiněnému nádobí.

Ovládání je jednoduché pomocí několika málo tlačítek a přehlednosti pomáhá přítomný LCD displej, na kterém vidíte zvolený program a odpočet času běžícího cyklu. Potěší také indikace doplnění soli, leštidla a systém sušení, při kterém se využívá zbytkové teplo z horké vody.

Integrovaný display

Absence automatického programu

Jak vybrat myčku na nádobí

Předně byste měli mít jasno, kam myčku ve vaší domácnosti umístíte a jaký pro ni máte prostor. Podle toho budete vybírat mezi volně stojící, vestavnou, úzkou či stolní. Všechny typy myček jsou popsány v úvodu tohoto článku, a proto se již provedení nebudeme věnovat. Při navrhování vhodného místa pro tento spotřebič nezapomínejte na nutnost dosahu k odpadu, vodě a elektrické energii, abyste předešli nešťastným situacím.

Kapacita – počet sad nádobí

U myček nádobí se kapacita, objem, měří a porovnává na tak zvaný počet sad nádobí. Co si pod tímto pojmem ale představit? Jedna sada nádobí obsahuje mělký, hluboký a dezertní talíř, jednu skleničku, hrneček a příbory. Kolik má myčka kapacitu sad nádobí, tolikrát se násobí zmíněné nádobí. Do tohoto výčtu se nezapočítávají další, často objemné, kuchyňské potřeby, jako například hrnce, pánve, či pekáče.

O kapacitě rozhoduje především typ myčky, konstrukce a vnitřní rozložení. Největší kapacitu nabídnou myčky standardní šířky 60 centimetrů, bez problémů zvládnou 14 sad nádobí a jsou tak vhodné pro vícečlenné rodiny. Úsporné užší provedení myček o šířce 45 centimetrů pojmou běžně 10 sad nádobí a hodí se tak pro páry klidně i s jedním dítětem. Nejmenší kapacitu mají myčky stolní, zde se pohybujeme na 5 až 6 sadách.

Ovládání a display

Nejběžnější je ovládání tlačítky, doplněné o více či méně pokročilý LCD displej, který kromě navoleného programu ukazuje množství leštidla a soli. Nejlevnější provedení malých myček mohou být i bez displeje, což ovšem nedoporučujeme, kvůli zbytečně sníženému uživatelskému komfortu a nemožnosti sledovat zbývající čas do konce mycího cyklu, což je velice praktické.

Ovládání na čele otevíracího víka myčky je nečastější místo, kam výrobci rozhraní umisťují. Je snadno dostupné, lehce omyvatelné a navíc můžete spotřebič ovládat i během mycího cyklu. Také displej je viditelný po celou dobu procesu a vždy tak vidíte, kolik času zbývá do konce mytí.

U vestavných myček se můžete setkat s ovládáním a displejem v hraně předních dveří. Jedná se o minimalistické provedení, které se při zavření a zapnutí myčky schová a není vidět, potažmo tedy nelze do programu dále zasahovat. Také se vám schová displej a vy tak nevidíte čas do konce mytí. Tuto nevýhodu některé modely řeší laserovou technologií, která na zem před myčku promítá základní údaje, o které jste kvůli schovanému panelu ochuzeni.

Spotřeba vody, elektrické energie a hlučnost

Tyto údaje jsou povinni výrobci u všech modelů uvádět na energetickém štítku, který je součástí každého spotřebiče. Před pořízením myčky tak můžete porovnávat své favority a vybrat si toho nejúspornějšího. Rozdíly mohou být v rámci podobných modelů velké a rozdíl mezi náklady na provoz v rámci let vysoké.

Obecně však platí, že čím větší a prostornější myčka na nádobí, tím má spotřebu vody a elektřiny vyšší. Spotřeba se na štítku udává za jeden rok, neboli 280 mycích cyklů. Průměrná spotřeba vody napříč typy je 2500 litrů za rok. Vydělením průměrným počtem cyklů se dostaneme na spotřebu vody na jeden mycí cyklus, což je zhruba 9 litrů vody. Obecně udávaná spotřeba vody na stejné množství nádobí mytého v ruce je až 40 litrů vody, což je několikanásobná úspora ve prospěch myček.

Myčky jsou relativně tiché spotřebiče, a pokud se jedná o vestavné zařízení, hlučnost může být ještě menší. Hluk i spotřeba se také liší v závislosti na zvoleném programu. Platí, že nejúspornější, nejtišší, ale také nejdelší jsou programy ECO.

Vnitřní rozložení

Podle typu myčky rozlišujeme také vnitřní uspořádání myčky, kam vkládáme špinavé nádobí. Jednotlivý výrobci se značně liší v dispozicích a vychytávkách, jako jsou například vyndavatelné košíky na příbory, stavitelné podpěrky na skleničky, stavitelné šuplíky a další.

U běžných modelů jsou dvě patra, do spodního by se mělo vkládat rozměrnější a špinavější nádobí – typicky talíře, hrnce či misky a do horního patra menší věci, jako jsou skleničky či hrnečky. U dražších modelů se můžete setkat se třetím, úzkým šuplíkem, který slouží pro příbory. Příborový šuplík převezme funkci košíčku na příbory, běžně umístěného ve spodním patře myčky, čímž uvolní prostor pro velké kousky nádobí.

Programy

Programová vybavenost myčky jistě stojí za pozornost, pokud ještě před několika lety bylo výhodnou mít hodně mycích programů, u dnešních vyspělých myček je to právě naopak. Může za to množstevní automatika, která se dostává i u myček po právu do popředí.

Automatický program

Někdy také nazýván Fuzzy logic, nebo 6. smysl, je program, který pomocí senzorů a čidel rozpozná naplněnost myčky a intenzitu zašpinění nádobí. Podle toho myčka sama vyhodnotí a spustí program, který je nejvhodnější. Vám, jako uživateli, tak odpadne starost s vhodným výběrem programu a rozhodnutí přenecháte na spotřebiči.

Základní mycí program

Při absenci senzorů a množstevní automatiky je tento program u myček vhodný pro denní používání. Teplota vody se pohybuje mezi 50 – 70 stupni celsia a dobře s ním umyjete běžně zašpiněné nádobí denní potřeby.

Eco program, Intenzivní program, rychlý program

Výše zmíněné jsou základní programy, které najdete u všech typů myček, všech výrobců. Liší se délkou trvání programu a teplotou a množstvím vody, které během cyklu spotřebují. Eco, tedy úsporný program, pracuje s nižší teplotou vody a trvá déle. Intenzivní program najde uplatnění u silně zašpiněného nádobí, trvá běžnou dobu a používá vysoké teploty vody až k 75 °C. Rychlý program také používá vysoké teploty, je ovšem určen pro běžně zašpiněné nádobí a proto trvá výrazně kratší dobu.

Další funkce

Většina myček nádobí má dětský zámek, který zabraňuje snadnému otevření myčky během spuštěného programu. Vhodná, zejména v bytech, je také kontrola proti přetečení, která v případě úniku vody další přísun vody zastaví.

Uživatelský komfort zvyšuje možnost odloženého startu až o 24 hodin, nebo LED přisvětlení prostoru myčky, které navíc vypadá velice dobře. Ve výbavě bývá také zvuková signalizace, která se může řadě uživatelům v praxi hodit.

Recenze myček nádobí & Jak vybrat nejlepší
4.7 (93.85%) 13 votes