Úklid,

Myčky nádobí: test, recenze | Nejlepší vestavné, stolní, malé

Dávno je pryč doba, kdy byla myčka na nádobí výsadou restauračních zařízení. V současné době jsou tito pomocníci dostupné takřka každému, kdo se odhodlá a nádobí myčce svěří. Stěží bychom hledali osoby, které se po pořízení myčky na nádobí vrátily zpět k mytí nádobí v ruce.

Současné modely se nechají pořídit za rozumnou cenu a i ty nejlevnější vám nádobí umyjí výborně. Pořízením myčky můžete v delším horizontu i ušetřit, jelikož spotřebovávají málo vody a jsou také energeticky úsporné. Když si navíc uvědomíte, kolik vám tento moderní pomocník ušetří času, marně budete proti myčkám hledat negativa. Důležité je nepodcenit ani správný výběr tablet do myčky, neboť i ty jsou pro účinné mytí stejně důležité, jako myčka samotná. Pro snazší výběr jsme z hodnocení a testů vybrali nejlepší myčky nádobí a připravili jejich recenze, spolu s nákupním průvodcem.

Ať již máte kuchyň jakoukoliv, pro každou najdete vhodný model. Žijete v bytě a máte malou kuchyň? Chcete pořídit myčku do kanceláře, na chatu, nebo na kolej? Máte spotřebiče vestavěné a novou myčku chcete vestavnou také? Tyto otázky spojuje nejdůležitější parametr při výběru myčky a tím je její provedení, neboli typ.

Volně stojící myčka

Jedná se o klasické provedení, se kterým budete mít nejméně práce. Myčku pouze usadíte na místo, připojíte odpad, vodu, zapojíte do elektrické zásuvky a můžete používat. Bývají ovládány z čela zařízení, na dvířkách myčky. Zde se obvykle nachází ovládací tlačítka a displej, který je po celou dobu provozu myčky viditelný.

Některé modely volně stojících myček mají sundavací horní desku – můžete tedy částečně tento typ myček do kuchyňské linky vestavět a to překrytím pracovní deskou. Pozornost také věnujte barevnému sladění s kuchyní, určitě nechcete, aby se vám myčka barevně „třískala“ s ostatními spotřebiči.

Vestavná myčka nádobí

Trendem je spotřebiče do kuchyňské linky vestavovat, zařízení tak nenaruší jednotný design kuchyně, jsou skryté a výsledek opravdu stojí za to. Na myčku se pouze přidělají dvířka stejná jako je kuchyňská linka, standardně připojí a je hotovo. U vestavných myček jsou dvě možností ovládání. Ovládání umístěné v hraně dvířek, nebo ovládání umístěné na čele dvířek. V prvním případě lze celou myčku vestavět, ve druhém je potřeba, aby panel ovládání zůstal přístupný a tedy nezakrytý.

Malá myčka nádobí 45 cm

Jak vestavné, tak volně stojící myčky se dělají v úzkém provedení. Tento typ myček oceníte zejména v bytech a všude, kde je málo prostoru. Můžou být také vhodné pro páry, nebo menší rodiny, kde se nešpiní větší množství nádobí a myčka se tak alespoň nemusí zapínat poloprázdná. Šetří také vodu a samozřejmě pojme menší počet sad nádobí.

Stolní myčka nádobí

Posledním provedením, se kterým se můžete při výběru setkat, jsou stolní myčky nádobí. Jedná se o nejmenší spotřebiče, běžně mají poloviční kapacitu nádobí, stejně jako poloviční spotřebu. Můžete je umístit kamkoliv, kam se vám podaří přivést vodu a odpad. Oblíbené jsou v kancelářích, na chatách, či studentských kolejích, nebo osoby žijící sami.

Nejlepší myčky nádobí – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších myček nádobí z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelTyp myčkyKapacita (sad nádobí)Šířka a hloubka myčky 
Bosch SMS46MW01EVolně stojící1360 cm / 60 cm
Electrolux EEM48210LVestavná1459,6 cm / 55 cm
Beko DFS 28020 WVolně stojící1045 cm / 60 cm
Gorenje GV64161Vestavná1659,6 cm / 55,6 cm
Bosch SKS 51E22Stolní655,1 cm / 50 cm
Gorenje GS62115WVolně stojící1259,8 cm / 60 cm
Bosch SMV 46KX01Vestavná1359,8 cm / 55 cm
Beko DIN 28430Vestavná1459,8 cm / 55 cm
AEG FFB 83730 PMVolně stojící1559,6 cm / 61 cm
Electrolux ESF 2400OWStolní655 cm / 50 cm

Porovnání parametrů

 Bosch SMS46MW01EElectrolux EEM48210LBeko DFS 28020 WGorenje GV64161Bosch SKS 51E22 Gorenje GS62115WBosch SMV 46KX01Beko DIN 28430AEG FFB 83730 PMElectrolux ESF 2400OW
Energetická třídaA++A++A++A+++A+A++A++A+++A+++A+
Roční spotřeba energie262 kWh266 kWh211 kWh245 kWh174 kWh258 kWh262 kWh237 kWh241 kWh174 kWh
Účinnost mytí a sušeníA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / AA / A
Roční spotřeba vody1820 l2940 l2520 l2660 l2240 l3080 l2660 l2660 l3080 l1820 l
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 myček nádobí

Bosch Silence Plus SMS46MW01E

Bosch Silence Plus SMS46MW01E recenze

Myčka na nádobí plnohodnotných rozměrů s šířkou a hloubkou 60 centimetrů má kapacitu 13 ti sad nádobí. Jak název tohoto modelu napovídá, jeho největší předností je nízká hlučnost, která je zajištěna odolným a výkonným EcoSilence Drive motorem. Bosch Silence Plus SMS46MW01E je volně stojící myčka, můžete ji tedy umístit všude, kde máte odpad, vodu a elektřinu.

Spotřebou vody 1820 litrů za rok se řadí mezi jedny z nejúspornějších myček nádobí s takto velkou kapacitou. Energetická třída A++ je zárukou vysoce úsporného provozu a účinnost mytí a sušení nevybočuje ze standardu – tedy dvakrát A.

Přítomný je automatický program, který pomocí otočného LoadSenzoru pozná naplněnost myčky a dle ní pak zvolí nejvhodnější mytí. Potěší také přítomnost třetího šuplíku na příbory, která nese v případě tohoto modelu název VarioDrawer. Myčka kromě automatického programu má také 6 základních mycích programů, LCD display či funkci AquaStop.

Přítomnost příborové zásuvky

V základních programech horší sušení

Electrolux EEM48210L

Electrolux EEM48210L recenze

Vestavná myčka nádobí Electrolux EEM48210L je moderním zařízením, které svými pokročilými technickými prvky neurazí ani náročnější spotřebitele. Uživatelské recenze nezmiňují žádná negativa a na žádná jsme nepřišli ani my. Nabízí velkorysí prostor až pro 14 sad nádobí, dva standardní šuplíky na špinavé nádobí, a navíc zásuvku MaxiFlex, která slouží pro mytí příborů.

Spadá do energetické třídy A++ a skvěle je na tom účinnost mytí i sušení, v obou případech jsou ve třídě A. Nádobí zvládne umýt v šesti programech při čtyřech stupních teploty. Jelikož se jedná o vestavnou myčku, nenajdeme na předním víku ovládací panel, ten je schovaný na vnitřní straně víka. O informace stavu po čas mytí však nepřijdete díky funkci TimeBeam, která důležité údaje promítá na podlahu před myčku.

Důležité je zmínit také systém SatelliteClean, který se postará až o 3x lepší výsledky mytí. Dvojitě rotující rameno neustále mění úhel ostřiku a proto je dosaženo těchto lepších výsledků. Zaujala nás také funkce sušení Airdry, kdy se na konci mycího cyklu automaticky pootevřou dvířka o deset centimetrů a dojde tak k maximální efektivitě sušení.

Příborová zásuvka MaxiFlex, účinný mycí systém SatelliteClean, technologie sušení Airdry, promítání stavu programu na podlahu

Nenašli jsme

Beko DFS 28020 W

Beko DFS 28020 W recenze

Máte malou kuchyň, nebo je pro vás klasická myčka zbytečně velká a chcete si dopřát luxus v podobě automatického programu? Pro vás může být zajímavá myčka nádobí Beko DFS 28020 W, která je úzká 45 centimetrů a i přes svou kompaktnost pojme až 10 sad nádobí. Jedná se o volně stojící provedení, díky kterému nebudete mít s instalací myčky větší starosti.

Roční spotřebou 211 kWh se řadí k průměru modelů těchto rozměrů a energetická třída A++ je tak samozřejmostí. Výborně je na tom také účinnost mytí a sušení, v obou případech na stupni A. Programová nabídka obsahuje osm programů, specialitou je u tohoto modelu Glass Care program, pro šetrné mytí křehkého skla.

Myčka má také funkci pro automatické rozpoznávání tablet, díky kterému sama upraví nastavení zvoleného programu. Pyšní se také programem Quick and Clean, který za 58 minut umyje úplně plnou myčku, jedná se tak o nejrychlejší program svého druhu na světě.

Kompaktní provedení, bohatá programová výbava

Hlučnější v důsledku slabé zvukové izolace

Gorenje GV64161

Gorenje GV64161 recenze

Vestavná myčka nádobí Gorenje GV64161 zaujme již na první pohled svým vnitřním objemem, ne nadarmo je výrobcem označena jako XXL. Při standardních rozměrech 59 x 55 centimetrů pojme až 16 sad nádobí, čímž má v tomto směru jen mizivou konkurenci. Vnitřní uspořádání obsahuje tři koše, do kterých pohodlně naskládáte nádobí všech tvarů a velikostí.

Hned po její velké kapacitě zaujme její velice úsporný provoz, kterým si vysloužila výbornou energetickou třídu A+++. Její průměrná roční spotřeba elektrické energie činí 245 kWh a průměrná spotřeba vody je 2660 litrů za rok. Pyšní se také nízkou hlučností 47 dB. Nabídne 5 programů mytí, kde je například program Auto, ECO, nebo rychlý. Skvělou účinnost má také mytí a sušení, v obou případech se jedná o třídu A.

Má mnoho pokročilých funkcí, které se postarají o vždy dokonalý výsledek a zároveň snižují množství spotřebované vody, pokud je nádobí jen málo špinavé. Funkce TotalDry na konci mycího programu automaticky otevře dvířka pro rychlejší sušení a menší spotřebu elektrické energie. Potěší i přítomnost funkce Total AquaStop, která pozná, že došlo k úniku vody a okamžitě zastaví přívod další.

Až pro 16 sad nádobí, senzor čistoty vody, energetická třída A+++, nízká hlučnost

Bez signalizace ukončení programu

Bosch SKS 51E22

Bosch SKS51E22EU recenze

Povedeným zástupcem v kategorii stolních myček je jednoznačně Bosch SKS 51E22. Jak z názvu typu vyplývá, jedná se o menší myčku, kterou je možné umístit takřka kamkoliv, omezuje vás pouze připojení na odpad, vodu a elektřinu. Kapacita tohoto modelu je 6 sad nádobí a rozměry jsou 55,1 cm a 50 cm. Tento typ nachází uplatnění nejčastěji v kancelářích, studentských pokojích, či na chatách.

Energetická třída je A+ a účinnost mytí a sušení A. Roční spotřeba elektřiny je nízká, úměrná velikosti myčky a to 174 kWh. Vody si spotřebič vezme průměrně 2240 litrů za rok. Přítomný je pouze jeden hlavní velký šuplík na nádobí a zvyknout si také budete muset na absenci displeje. Většinu ovládání obstará jeden otočný knoflík, což má své plusy i mínusy.

Bosch SKS 51E22 má pět mycích programů – intenzivní, normální, eco, jemný a rychlý. Pro potřeby, kde se bude tato myčka nacházet, optimální a dostačující nabídka. O průběhu mytí jste informováni LED ukazatelem a přítomný je překvapivě také senzor naplnění, nebo systém šetrného mytí skla.

Snadné ovládání, malé rozměry

Absence displeje

Gorenje GS62115W

Gorenje GS62115W recenze

Volně stojící myčka Gorenje GS62115W má standardní rozměry takřka 60 cm na 60 cm a pojme 12 sad nádobí. Její průměrná roční spotřeba na 280 mycích cyklů je 258 kWh elektrické energie a 3080 litrů vody. Spadá do energetické třídy A++ a účinnost mytí a sušení je na stupni A, tedy výborné účinnosti.

Gorenje patří mezi základnější myčky nádobí, ale i tak dokáže nádobí umýt dokonale a má také několik zajímavých funkcí. Jedna z nich je automatický systém čištění odpadního filtru, který z něj během procesu mytí odstraňuje zbytky jídla a pomáhá tak k větší průchodnosti a efektivitě mytí. Přítomný je také AquaStop systém, který chrání vaší kuchyň před přetečením spotřebiče.

Programová vybavenost čítá 6 mycích programů a ve výbavě najdeme také automatické rozpoznání mycích tablet a dle toho optimálně upravený mycí program. Bohužel v ovládacím rozhraní nenajdeme displej, na kterém bychom přehledně viděli vše důležité. Zpětnou vazbu tak v tomto případě obstarává sada LED kontrolek.

Systém automatického čištění filtru

Absence displeje

Bosch SMV 46KX01E

Bosch SMV46KX01E recenze

Skvěle vybavená vestavná myčka nádobí Bosch SMV 46KX01E nejenže dokonale myje, je stylová, prostorná a úsporná. Nabízí také zajímavé funkce, které vám práci s myčkou usnadní a zpříjemní. Model SMV 46KX01E má standardní šířku takřka 60 centimetrů a hloubku 55 centimetrů. Objem prostoru má pro 13 sad nádobí, které dokáže umýt a usušit s účinností A.

Energetická třída spotřebiče je jak jinak než A++ a s roční spotřebou 262 kWh elektřiny a 2660 litrů vody kopíruje standard takto velkých myček nádobí. Čelo myčky je kompletně bez ovládacího panelu, takže lze pokrýt vlastním dekorem pro dokonalé vestavení do kuchyňské linky. Ovládání schovanému v hraně dvířek sekunduje laserová technologie InfoLight, která před myčku promítá na podlahu informace o provozu a času dokončení programu.

Konfortu pomáhá systém košů VarioFlex, včetně třetího šuplíku na příbory a menší předměty. Přítomný je také automatický mycí program, který nastavení provede za vás a dalších 6 mycích programů. Za zmínku také stojí pokročilý 7 zónový displej, funkce ExtraDry pro sušení špatně schnoucího nádobí, nebo funkce Silence Plus, která snižuje hlučnost zařízení.

InfoLight – promítání údajů na podlahu

Absence automatického čištění filtru

Beko DIN 28430

Beko DIN 28430 recenze

Kompaktní plně integrovaná myčka nádobí Beko DIN 28430 se pyšní svou velmi dobrou energetickou úsporností, je ostatně ohodnocena třídou A+++. Roční spotřeba elektrické energie je výborných 237 kWh a vody 2660 litrů, což je také dobrá hodnota. Její šířka je 59,8 cm a hloubka 55 centimetrů, vnitřní prostor je rozumně rozdělen a pojme až 14 sad nádobí.

K dispozici jsou 3 mycí koše, vrchní přihrádka na příbory tedy nechybí. Vybavena je přídavným ramenem AquaIntense, které pomocí rotační trysky umyje i to nejšpinavější nádobí a dosahuje až 5 x vyšší účinnosti. V některých programech využívá technologii SteamGloss, která pracuje s horkou párou pro dosažení nejvyššího lesku. K dispozici je celkem 8 programů a jeden speciální Inner Clean, určený pro dokonalé umytí samotné myčky.

Vybavena je celou řadou inteligentních prvků, mezi které můžeme zařadit senzor čistoty vody, nebo senzor tvrdosti vody. Potěší použití antibakteriálního těsnění DW, které brání šíření bakterií uvnitř myčky. Kromě celé řady funkčních programů potěší účinnost mytí a sušení, která je v obou případech v kategorii A. Myčka nezklame ani při úniku vody, v tomto případě zasáhne systém WaterSafe+, který okamžitě zastaví přívod další vody.

Plně integrovaná do kuchyňské linky, energetická třída A+++, nízká hlučnost, tři mycí koše

Lehce vyšší cena

AEG FFB 83730 PM

AEG FFB 83730 PM recenze

Prémiová myčka nádobí AEG FFB 83730 PM se řadí do skupiny velice efektivních a zároveň úsporných myček na nádobí, která splňuje zařazení do energetické třídy A+++. Stejně tak účinnost mytí a sušení má výborné hodnocení A. Uživatelé zmiňují také velmi tichý provoz, se kterým se řadí mezi nejtišší myčky na trhu. Hodnota hluku po čas mytí je pouze 40 dB.

Uspořádání vnitřního prostoru je velice dobré, k dispozici jsou tři mycí koše, kam se vejde celých 15 sad nádobí. Dokáže mýt v 8 přednastavených programech, které se nechají dále modifikovat podle aktuální potřebné situace. Jedná se o volně stojící myčku se stříbrnými boky a nerezovou úpravou dveří a panelu. Někteří uživatelé zmiňují měkčí otevírací dvířka, jiní jsou se zpracováním naprosto spokojeni.

Vnitřní prostor je osvětlený a nachází se v něm také řada senzorů, které se starají o úsporný a efektivní chod. Potěší také přítomnost systému AirDry, kdy se po skončení sami pootevřou dvířka a sušení probíhá mnohem efektivněji. Samozřejmě nechybí množstevní automatika FuzzyLogic, bohaté nastavení včetně zpožděného startu, nebo rychlé a šetrné programy zaměřené na sklo.

Velice tichá, kapacita 15 sad nádobí, energetická třída A+++, úsporný provoz, automatické otevírání po skončení

Vyšší cena, torzně měkčí dvířka

Electrolux ESF 2400OW

Electrolux ESF2400OW recenze

Druhou stolní myčkou v našem výběru je Electrolux ESF 2400OW, s kapacitou 6 sad nádobí, energetikou třídou A+ a rozměry 55 cm do šířky a 50 cm do hloubky. Tento typ konstrukce je vhodný do prostorů a domácností, kde nebývá velké množství špinavého nádobí, typicky jde o kanceláře, chaty, nebo málo početné domácnosti.

Účinnost mytí a sušení má hodnotu A, roční průměrná spotřeba vody a elektřiny 1820 litrů a 174 kWh na 280 mycích cyklů. Na výběr je ze šestice základních programů a za speciální zmínění stojí 20 ti minutový Party program, který oceníte při větším počtu osob a málo, čerstvě zašpiněnému nádobí.

Ovládání je jednoduché pomocí několika málo tlačítek a přehlednosti pomáhá přítomný LCD displej, na kterém vidíte zvolený program a odpočet času běžícího cyklu. Potěší také indikace doplnění soli, leštidla a systém sušení, při kterém se využívá zbytkové teplo z horké vody.

Integrovaný display

Absence automatického programu

Jak vybrat myčku na nádobí

Předně byste měli mít jasno, kam myčku ve vaší domácnosti umístíte a jaký pro ni máte prostor. Podle toho budete vybírat mezi volně stojící, vestavnou, úzkou či stolní. Všechny typy myček jsou popsány v úvodu tohoto článku, a proto se již provedení nebudeme věnovat. Při navrhování vhodného místa pro tento spotřebič nezapomínejte na nutnost dosahu k odpadu, vodě a elektrické energii, abyste předešli nešťastným situacím.

Kapacita – počet sad nádobí

U myček nádobí se kapacita, objem, měří a porovnává na tak zvaný počet sad nádobí. Co si pod tímto pojmem ale představit? Jedna sada nádobí obsahuje mělký, hluboký a dezertní talíř, jednu skleničku, hrneček a příbory. Kolik má myčka kapacitu sad nádobí, tolikrát se násobí zmíněné nádobí. Do tohoto výčtu se nezapočítávají další, často objemné, kuchyňské potřeby, jako například hrnce, pánve, či pekáče.

O kapacitě rozhoduje především typ myčky, konstrukce a vnitřní rozložení. Největší kapacitu nabídnou myčky standardní šířky 60 centimetrů, bez problémů zvládnou 14 sad nádobí a jsou tak vhodné pro vícečlenné rodiny. Úsporné užší provedení myček o šířce 45 centimetrů pojmou běžně 10 sad nádobí a hodí se tak pro páry klidně i s jedním dítětem. Nejmenší kapacitu mají myčky stolní, zde se pohybujeme na 5 až 6 sadách.

Ovládání a display

Nejběžnější je ovládání tlačítky, doplněné o více či méně pokročilý LCD displej, který kromě navoleného programu ukazuje množství leštidla a soli. Nejlevnější provedení malých myček mohou být i bez displeje, což ovšem nedoporučujeme, kvůli zbytečně sníženému uživatelskému komfortu a nemožnosti sledovat zbývající čas do konce mycího cyklu, což je velice praktické.

Ovládání na čele otevíracího víka myčky je nečastější místo, kam výrobci rozhraní umisťují. Je snadno dostupné, lehce omyvatelné a navíc můžete spotřebič ovládat i během mycího cyklu. Také displej je viditelný po celou dobu procesu a vždy tak vidíte, kolik času zbývá do konce mytí.

U vestavných myček se můžete setkat s ovládáním a displejem v hraně předních dveří. Jedná se o minimalistické provedení, které se při zavření a zapnutí myčky schová a není vidět, potažmo tedy nelze do programu dále zasahovat. Také se vám schová displej a vy tak nevidíte čas do konce mytí. Tuto nevýhodu některé modely řeší laserovou technologií, která na zem před myčku promítá základní údaje, o které jste kvůli schovanému panelu ochuzeni.

Spotřeba vody, elektrické energie a hlučnost

Tyto údaje jsou povinni výrobci u všech modelů uvádět na energetickém štítku, který je součástí každého spotřebiče. Před pořízením myčky tak můžete porovnávat své favority a vybrat si toho nejúspornějšího. Rozdíly mohou být v rámci podobných modelů velké a rozdíl mezi náklady na provoz v rámci let vysoké.

Obecně však platí, že čím větší a prostornější myčka na nádobí, tím má spotřebu vody a elektřiny vyšší. Spotřeba se na štítku udává za jeden rok, neboli 280 mycích cyklů. Průměrná spotřeba vody napříč typy je 2500 litrů za rok. Vydělením průměrným počtem cyklů se dostaneme na spotřebu vody na jeden mycí cyklus, což je zhruba 9 litrů vody. Obecně udávaná spotřeba vody na stejné množství nádobí mytého v ruce je až 40 litrů vody, což je několikanásobná úspora ve prospěch myček.

Myčky jsou relativně tiché spotřebiče, a pokud se jedná o vestavné zařízení, hlučnost může být ještě menší. Hluk i spotřeba se také liší v závislosti na zvoleném programu. Platí, že nejúspornější, nejtišší, ale také nejdelší jsou programy ECO.

Vnitřní rozložení

Podle typu myčky rozlišujeme také vnitřní uspořádání myčky, kam vkládáme špinavé nádobí. Jednotlivý výrobci se značně liší v dispozicích a vychytávkách, jako jsou například vyndavatelné košíky na příbory, stavitelné podpěrky na skleničky, stavitelné šuplíky a další.

U běžných modelů jsou dvě patra, do spodního by se mělo vkládat rozměrnější a špinavější nádobí – typicky talíře, hrnce či misky a do horního patra menší věci, jako jsou skleničky či hrnečky. U dražších modelů se můžete setkat se třetím, úzkým šuplíkem, který slouží pro příbory. Příborový šuplík převezme funkci košíčku na příbory, běžně umístěného ve spodním patře myčky, čímž uvolní prostor pro velké kousky nádobí.

Programy

Programová vybavenost myčky jistě stojí za pozornost, pokud ještě před několika lety bylo výhodnou mít hodně mycích programů, u dnešních vyspělých myček je to právě naopak. Může za to množstevní automatika, která se dostává i u myček po právu do popředí.

Automatický program

Někdy také nazýván Fuzzy logic, nebo 6. smysl, je program, který pomocí senzorů a čidel rozpozná naplněnost myčky a intenzitu zašpinění nádobí. Podle toho myčka sama vyhodnotí a spustí program, který je nejvhodnější. Vám, jako uživateli, tak odpadne starost s vhodným výběrem programu a rozhodnutí přenecháte na spotřebiči.

Základní mycí program

Při absenci senzorů a množstevní automatiky je tento program u myček vhodný pro denní používání. Teplota vody se pohybuje mezi 50 – 70 stupni celsia a dobře s ním umyjete běžně zašpiněné nádobí denní potřeby.

Eco program, Intenzivní program, rychlý program

Výše zmíněné jsou základní programy, které najdete u všech typů myček, všech výrobců. Liší se délkou trvání programu a teplotou a množstvím vody, které během cyklu spotřebují. Eco, tedy úsporný program, pracuje s nižší teplotou vody a trvá déle. Intenzivní program najde uplatnění u silně zašpiněného nádobí, trvá běžnou dobu a používá vysoké teploty vody až k 75 °C. Rychlý program také používá vysoké teploty, je ovšem určen pro běžně zašpiněné nádobí a proto trvá výrazně kratší dobu.

Další funkce

Většina myček nádobí má dětský zámek, který zabraňuje snadnému otevření myčky během spuštěného programu. Vhodná, zejména v bytech, je také kontrola proti přetečení, která v případě úniku vody další přísun vody zastaví.

Uživatelský komfort zvyšuje možnost odloženého startu až o 24 hodin, nebo LED přisvětlení prostoru myčky, které navíc vypadá velice dobře. Ve výbavě bývá také zvuková signalizace, která se může řadě uživatelům v praxi hodit.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.