Elektronika,

Nejlepší MP3/MP4 přehrávače 2024 | Recenze, test

MP3 přehrávač je skvělou volbou pro každého milovníka hudby, který si nechce vybíjet mobilní telefon nebo tablet, a to především na cestách nebo při sportu. Jeho hlavní výhodou jsou především kompaktní rozměry a dlouhá výdrž. Využívat však lze také neméně populární MP4 přehrávač, který nabídne grafický displej, na kterém lze sledovat klipy, různá další videa, obrázky nebo procházet dokumenty.

Na výběr je hned několik typů přehrávačů. Základní MP3 bez displeje, který je mnohdy dělaný k zavěšení na oděv, integrovaný MP3 ve sluchátkách, nebo MP3/MP4 přehrávač s displejem. Ten může být OLED nebo LCD (lepší kvalita obrazu) a rozšiřuje multimediální funkce zařízení. Samostatnou kategorií je pak Apple iPod ve verzi Touch, Nano a Shuffle, který umožňuje využívat široké možnosti iOS platformy.

Zohlednit byste měli nejen velikost interní paměti, možnost vložení SD karty, typ displeje, výdrž baterie nebo podporu hudebních a video formátů, ale i specifické vlastnosti. Například zda je přehrávač s bluetooth, jestli má diktafon nebo je voděodolný. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší MP3/MP4 přehrávače a jejich recenze.

Nejlepší MP3/MP4 přehrávače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších MP3 a MP4 přehrávačů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Transcend T-Sonic 330Sony NWZ-WS413Apple iPod Touch 6FiiO X1 2nd GenSony NWZ-B183FSanDisk Sansa Clip SportsTranscend MP350Sencor SFP 1460ECG PMP 30Sencor SFP 6270
Slot na kartyNeNeNeAnoNeAnoNeAnoAnoNe
Hmotnost25 g30 g88 g102 g30 g16 g25 g15 g15 g28 g
Displej1"3 řádky4"2"3"1,44"1"Není1,5"1,8"
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 MP3 a MP4 přehrávačů

Transcend T-Sonic 330

Transcend T-Sonic 330 recenze a test

MP3 přehrávač Transcend T-Sonic 330 má kapacitu 8 GB, která zajistí dostatek místa pro uložení jakékoliv hudby v nejpoužívanějším světovém formátu. Poradí si však i s jinými, jako je WMA nebo WAV. Dále lze přehrávač využít také k poslechu FM rádia. Nahrávání hudby je velmi jednoduché, jelikož samozřejmostí je integrovaný USB port schovaný pod krytkou.

Součástí těla je také displej o velikosti 1 palce, který má rozlišení 128 x 32. Ten zobrazuje základní informace spojené s přehráváním hudby. Kromě tohoto nabídne tento přehrávač i funkci opačnou, kterou je diktafon nahrávající do formátu WAV.

Zaujme také možnost zobrazení data a času, stejně jako evalizér, který umožní získat z nahrané hudby kvalitativní maximum. Potěšující je také velmi nízká váha, jelikož ta činí jenom 25 gramů. Na jedno nabití vydrží zhruba 12 hodin.

Kvalitní zvuk, funkce rádia a diktafonu, možnosti nastavení
Méně přehledný dvouřádkový displej

Sony NWZ-WS413

Sony NWZ-WS413 recenze a test

MP3 přehrávač na běhání Sony NWZ-WS413 zaujme svým provedení. Vypadá jako běžná sluchátka, bez masivního těla. S tím souvisí i klady, jako je nízká váha a snadné nošení. Jde o model konstruovaný na sport, s čímž souvisí také odolnost i v extrémních podmínkách. Sem se řadí jak vodotěsnost až do 2 metrů a využitelnost při plavání, tak i odolnost vůči mírnému mrazu.

Při plném nabití dokáže tento mode vydržet přibližně 12 hodin přehrávání hudby. Inovativní je funkce rychlonabíjení, kdy je připraven k použití již za 3 minuty. Přenos dat probíhá jednoduše pomocí vysokorychlostního USB, stejně jako je možné využít iTunes.

I přes malé rozměry zaujme celkem dostatečná kapacita, která má hodnotu 4 GB. Kromě možnosti přehrávat formáty MP3 tento přehrávač zvládne také formát, který nese označení LPCM. Snadné je rovněž samotné ovládání, které je dostupné i během aktivity.

Design určený na sport, vysoká odolnost, rychlonabíjení
Nižší kapacita, méně intuitivní orientace

Apple iPod Touch 6

Apple iPod Touch 6 recenze a test

Apple iPod Touch 6. generace ukazuje, že se v této verzi opět posunul o pořádný kus dopředu. Přehrát dokáže nejenom klasický formát MP3, ale poradí si také s formáty jako AAC, Audible a řadou dalších. Z hlediska kvality poslechu rozhodně zaujme také jeho frekvenční rozsah, který činí od 20 Hz až po 20 000 Hz.

Má solidní kapacitu, která činí 32 GB. To uspokojí i náročnějšího zákazníka a samozřejmostí je i velký displej. Jedná se o 4 palcový Retina displej s rozlišením 1136 x 640, který je skvělou možností nejenom pro přehrávání videa.

Unikátem je také kvalitní hardware, kam se řadí třeba čip A8, stejně jako fotoaparát s rozlišením 8 Mpx. Potěšující je dále podpora Wi-Fi, Bluetooth, stejně jako nechybí ani port Lighting. Neznalým může přehrávač připomínat klasický telefon, což je pro řadu Touch typické.

Kapacita paměti, hardware výbava, velikost a kvalita displeje
Oproti jiným MP4 přehrávačům vyšší cena

FiiO X1 2nd Gen

FiiO X1 2nd Gen recenze a test

MP3 přehrávač s bluetooth FiiO X1 2nd Gen nezaujme jenom podporou přehrávání široké škály hudebních formátů, ale i možností přehrávat video formáty, a to až do HD rozlišení a parametry 192 kHz/32 bitů. Ty jsou zobrazeny na displeji o velikosti celkem dostatečných 2 palců.

Kladem je také baterie o kapacitě 1 800 mAh. Díky ní lze na plné nabití přehrávač používat až po dobu 18 hodin. I přes své parametry má kompaktní rozměry, které jsou pouze 97 x 55,5 x 12 mm. Ovládání je realizováno jak pomocí otočného tlačítka, tak i s využitím dalších klasických.

Sluchátka se připojují pomocí klasického 3,5 mm jacku. Kladem je slot na paměťové karty typu microSD, které mohou mít kapacitu až do velikosti 256 GB. Potěšující je rovněž přítomný bluetooth modul 4.0 pro spárování dvou zařízení.

Široká podpora formátů, mód hibernace, bluetooth
Vyšší hmotnost, pro někoho absence interní paměti

Sony NWZ-B183F

Sony NWZ-B183F recenze a test

MP3 přehrávač Sony NWZ-B183F je jednoduššího provedení, dokáže však zaujmout svou kompaktností. Sem se řadí třeba jeho váha o hodnotě 30 gramů, nebo také malé rozměry, které činí 4,5 x 22,2 x 13,4 milimetrů. Nabídne možnost přehrání řady formátů, kde kromě MP3 nechybí také AAC nebo WMA. Kapacita tohoto modelu je dostačující a činí 4 GB.

Přenos dat je realizován standardně s pomocí USB konektoru, který je typu 2.0. Na plné nabití dokáže bez problémů hrát až po dobu 20 hodin. Zaujme také rychlostí nabíjení, kdy by měl již po 3 minutách mít energii na následujících 90 minut.

Součástí je také OLED displej, který je menšího a jednoduchého provedení. Má jenom 3 řádky, které jsou využity hlavně k popsání přehrávané písně, k uvedení názvu a také samotného interpreta. OLED displeje se vyznačují menší spotřebou, což je plus pro výdrž baterie.

Kompaktní rozměry, ekvalizér, rychlé nabíjení
Malý 3 řádkový displej

SanDisk Sansa Clip Sports

SanDisk Sansa Clip Sports recenze a test

MP3 přehrávač SanDisk Sansa Clip Sports je skvělou volbou pro všechny vyznavače aktivního životního stylu. Jde o multimediální přehrávač s podporou formátů, jako je WMA, AAC, Ogg Vorbis, WAV a také FLAC. Že je určený primárně na sport, to potvrzuje jeho speciální klip, pomocí kterého ho lze jednoduše připnout na samotné oblečení.

Zaujme také hodnota jeho výdrže, která činí na jedno nabití až 25 hodin. Nahrání multimediálních souborů je řešeno pomocí portu microUSB 2.0. Jeho základní kapacita je velmi dobrých 8 GB. Dále je možné její rozšíření, a to pomocí micro SDHC paměťové kary.

Tento model disponuje také praktickým FM rádiem, které můžete využít spolu s vlastními hudebními soubory. Součástí jeho těla je dostatečně velký displej s rozměry 1,44 palců, jehož hodnota rozlišení činí 128 x 128 obrazových bodů.

Klip pop připnutí, dobrá kapacita včetně slotu na kartu, velká výdrž
Problematický firmware

Transcend MP350

Transcend MP350 recenze a test

MP3 přehrávač Transcend MP350 je na první pohled jednoduchý přehrávač. Má solidní kapacitu, která činí velmi dobrých 8 GB. Samozřejmá je také podpora různých formátů, a tak není problémem přehrát MP3, stejně jako formáty WMA nebo WAV. Kromě toho je možné naladit i FM rádio.

Na jedno nabití je možné poslouchat hudbu přibližně po dobu 16 hodin. Ta se do přehrávače nahrává velmi jednoduše, a to s využit USB portu. Dále je zde také line-in konektor, který umožní nahrávání z externího zdroje. Zaujme i nízká váha o velikosti jenom 22 gramů.

Součástí těla je také jednoduchý LCD displej o velikosti 1 palce. Jeho rozlišení je 128 x 32 pixelů. Kromě toho, že na něm jsou zobrazeny informace o skladbě, nelze zapomínat také na to, že se zde zobrazuje aktuální čas nebo datum.

Snadné ovládání, nízká váha, zobrazení data a času
Malý displej, mírný odpor u tlačítek

Sencor SFP 1460

Sencor SFP 1460 recenze a test

MP3 přehrávač Sencor SFP 1460 se pyšní hlavně svou konstrukcí, která obsahuje praktický klip, díky kterému ho lze snadno připnout na požadované místo. Zaujmout ale umí i jinými způsoby. Třeba dostatečnou a poměrně vyhovující kapacitu, která má hodnotu 4 GB. Co však modelu chybí, to je displej.

Ovládání je řešeno pomocí praktických a dostatečně velkých tlačítek, kterými lze nastavit vše potřebné. A to i konkrétní skladbu, která může být vše formátu MP3, stejně jako ve formátu WMA. Na plné nabití je možné počítat s délkou hraní okolo 6 hodin, což ze srovnávaných modelů vychází jako podprůměr.

Zaujme i tělo. Jak pro možnost pořízení výrazného barevného odstínu, tak pro kompaktní rozměry. Jejich hodnota je pouze 45.5 x 35 x 18 mm. Tou odpovídá také velmi nízká váha, která je jenom 15 gramů.

Kompaktní rozměry a nízká váha, klip na připnutí
Nemá displej, menší výdrž

ECG PMP 30

ECG PMP 30 recenze a test

MP4 přehrávač ECG PMP 30 nadchne svou kapacitou, která má hodnotu velmi dobrých 8 GB. Dále tento model zaujme také tím, že má k dispozici slot pro microSD karty, pomocí které je možné kapacitu dále rozšířit, a to až o dalších 32 GB. Velkým kladem je hodnota výdrže. Na jedno plné nabití umožní poslech hudby až po dobu 26 hodin.

Díky USB portu je zajištěno snadné a jednoduché nahrávání souborů, ale i to, že lze přehrávač použít i jako klasický přenosný disk. Dále však dokáže zastat také zajímavou funkci diktafonu, nebo také standardního FM rádia.

Jeho tělo disponuje ve spodní části 5 ovládacími tlačítky, zatímco v části horní je k dispozici praktický velký displej. Najdete zde podporu celé řady formátů, a to jak těch hudebních, kam patří kromě standardních také FLAC nebo ACELP, tak i video formátů AVI nebo AMV.

Dobrá interní paměť a slot na karty, výdrž 26 hodin
Nepraktické nastavení funkce Sleep Timer

Sencor SFP 6270

Sencor SFP 6270 recenze a test

MP4 přehrávač Sencor SFP 6270 nabídne možnost přehrát i zobrazit celou řadu formátů. Kromě typických MP3 nebo například WAV nechybí ani formáty AVI, JPEG, nebo dokonce textové TXT. Textové a grafické se objeví na displeji, který má velikost 4,57 centimetrů. Díky mikrofonu lze tento model využívat také jako diktafon.

Velmi potěší samotná kapacita, která je dobrých 8 GB. Kromě možnosti nahrát soubory určené k přehrání a zobrazení nechybí ani funkce flash disku. Vše je realizováno skrz port USB 2.0. Mezi zajímavou funkci patří možnost nastavení automatického vypnutí.

Rozměry jsou celkem kompaktní, jelikož celkově činí 78 x 39 x 8 mm. Doba přehrávání videí může být až 6 hodin. U hudby je to přirozeně delší doba dosahující přibližně 16 hodin. Na M4 přehrávač lze také vyzdvihnout příjemně nízkou cenu.

Nízká cena na MP4, nízká hmotnost, LCD displej
Malá podpora formátů

Jak vybrat MP4/MP3 přehrávač

Jak a podle čeho vybrat ten pravý MP3 přehrávač? Parametrů je hned několik. Klíčem k výběru správného modelu je také volba ideálního typu.

MP3 přehrávač

Základní kategorií je standardní MP3 přehrávač bez displeje nebo s maticovým displejem, který se vyznačuje tělem, ke kterému se připojí sluchátka. Dané verze se dají rozdělit na další dvě varianty, a to MP3 přehrávače pouze s flash pamětí a potom ty, které mají slot na paměťovou kartu. Speciální variantou je pak MP3 přehrávač na běhání a sport obecně. Ten však nemá klasické tělo. Má design sluchátek, uvnitř kterých je vše potřebné. Stačí je nasadit na uši, zapnout a vyrazit.

MP4 přehrávač

Další variantou je MP3 přehrávač s displejem, nebo též MP4 přehrávač. Ten si poradí nejenom s hudbou, ale lze na něm přehrávat videa, zobrazovat obrázky, nebo otevírat textové soubory. Je však potřeba si ohlídat podporu formátů a myslet i na to, že bude mít vyšší spotřebu, a tedy i nižší výdrž.

iPod

Unikátní kategorií je iPod od společnosti Apple, který je považován technologicky za nejzajímavější verzi. Dělí se na tři skupiny – jednoduchý a malý Shuffle bez displeje, variantu Nano s displejem a verzi Touch připomínající mobilní telefon a disponující třeba fotoaparátem nebo Wi-Fi. iPod Touch se hodně blíží iPhonu, jelikož nabízí téměř všechny jeho funkce a využívá systém iOS.

Doba přehrávání (výdrž)

Praktickým parametrem je rozhodně to, jak dlouho dokáže vydržet na jedno plnohodnotné nabití. To se odvíjí i od činnosti, která se na něm dělá. MP4 přehrávač, na kterém se bude jenom pouštět video, obvykle vydrží okolo 6 hodin. Když mluvíme výhradně jenom o přehrávání hudby, tak současné modely vydrží o poznání lépe. Na trhu lze najít přehrávače, které vydrží v rozmezí 15 – 25 hodin provozu.

Kapacita paměti

Ta určuje, kolik se na MP3 přehrávač vejde dat. Nejnižším standardem bývá hodnota 4 GB. Zlatou střední cestou potom hodnota dvojnásobná, a to 8 GB. Jsou ale i výjimky, jako třeba iPod, u kterého lze mluvit i o kapacitě 32 nebo 64 GB, především z důvodu většího počtu funkcí a využitelnosti aplikací v prostředí iOS. Výše zmíněná kapacita se týká vestavěné neboli flash paměti. Pokud má přehrávač také slot na karty, lze paměť navýšit o desítky, u jiných i o stovky dalších GB.

Podporované formáty (hudba, video)

Pokud jde o MP3 přehrávač, mluvíme o těch hudebních, kam se řadí hlavně formát MP3 a WMA. Dále může jít také o AAC a OGG. Když je vybírán MP4 přehrávač, mělo by se jednat rovněž o formáty videa. Sem patří jak klasický MP4, tak i AVI, nebo MOV. Některé však nabízejí i další kompatibilitu a umožní zobrazit obrázky ve formátu JPG, nebo i dokumenty ve formátu TXT.

Funkce a vlastnosti

Kromě funkce přehrání vlastní hudby disponují mnohé modely také FM rádiem, které lze snadno naladit. Dále zastoupí i možnou funkci diktafonu. Pro lepší kvalitu poslechu bývá k dispozici ekvalizér, který může mít i přednastavené možnosti. Velmi pokročilé přehrávače, jako je třeba iPod Touch, mají i fotoaparát, nebo Wi-Fi modul, který umožní přístup na internet. U lepších MP3 přehrávačů nemusí být výjimkou ani Bluetooth modul.

4.4/5 - (21 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.