Dílna,

Nejlepší motorové pily z testů a recenzí 2024

Nezbytným nástrojem pro jakoukoliv práci se dřevem je ruční řetězová, respektive motorová pila, a to do lesa, na vyřezávání, větve nebo čistě pro zkracování dlouhých kusů dřeva. Hobby, farmářská i profesionální motorová pila se odlišuje svými vlastnostmi, cenou a výkonnostními parametry. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší motorové pily a jejich recenze.

Elektrická nebo benzínová řetězová pila?

Hlavní rozdělení je podle druhu pohonu. Na trhu existuje benzinová řetězová pila, kterou lze použít takřka kdekoliv. Stačí nastartovat a začít pracovat. Ta se hodí pro častější a mnohdy i náročnější použití.

Druhým řešením je elektrická řetězová pila, která se neobejde bez zdroje energie. Spadá spíše do segmentu hobby nářadí. Nutno počítat s manipulací s kabelem, ale na druhou stranu zaujme svou nízkou cenou.

Nejlepší motorové pily – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších motorových pil z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypVýkonDélka lišty 
Stihl MS 211 recenze a testStihl MS 211Benzínová1700 W35 cm
HECHT 50 recenze a testHECHT 50Benzínová2100 W40 cm
Husqvarna 555 recenze a testHusqvarna 555Benzínová3100 W60 cm
Narex EPR 40-23 recenze a testNarex EPR 40-23Elektrická2300 W40 cm
Makita UC4051AX1 recenze a testMakita UC4051AX1Elektrická2000 W40 cm
Parkside PKSA 20-Li B2 recenze a testParkside PKSA 20-Li B2Akumulátorová--

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Stihl MS 211HECHT 50Husqvarna 555Narex EPR 40-23Makita UC4051AX1Parkside PKSA 20-Li B2
Hmotnost4,3 kg4,9 kg5,6 kg4,5 kg5,6 kg4 kg
Rozteč řetězu3/8"0.325"0.325"3/8"3/8"-
Rychlost řetězu-20,8 m/s21,3 m/s13 m/s14,5 m/s6,5 m/s
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 motorových pil

Stihl MS 211

Stihl MS 211 recenze a test

Benzínová motorová pila Stihl MS 211 má spíše menší rozměry, čemuž odpovídá jak délka lišty 35 cm a ve srovnání spíše menší výkon 1700 W. Díky tomu je však příjemně kompaktní a má hlavně nižší hmotnost, která činí pouze 4,3 kg. Spolu s pokročilým systémem proti vibracím je ideální na dlouho trvající práci, aniž by byla pociťovány unavené ruce.

Je určena k řezání dřeva do průměru 30 ti centimetrů, k prořezávání dřevin na zahradě nebo pro stavební práce ze dřeva. Dá se proto považovat za farmářskou motorovou pilu. Recenze a zkušenosti spotřebitelů jsou velmi pozitivní, akcentují zejména její velkou kvalitu, a i výborný pozáruční servis, včetně skvělé dostupnosti náhradních dílů.

Řetězové pily s benzínovým motorem Stihl jsou typické svou vyšší pořizovací cenou, za kterou však dostanete adekvátní výrobek. V tomto případě lze proto vyzdvihnout ekonomický STIHL 2-MIX motor, který dokáže ušetřit až 20 % benzínu, dlouhodobý systém filtrace vzduchu anebo jednopáčkové ovládání a další.

Velmi kvalitní malá motorová pila, úsporný motor, pokročilý antivibrační systém
Menší výkon 1700 W

HECHT 50

HECHT 50 recenze a test

Motorová pila s benzínovým pohonem HECHT 50 má podle mnoha zkušenostní a recenzí spotřebitelů skvělý poměr cena/výkon. Někteří ji ve srovnání s profesionálními motorovými pilami vytýkají pouze kosmetické drobnosti, jinak konstatují, že dokáže být stejně výkonná. Motor má obsah 50 ccm s výkonem 2,9 HP, respektive s 2100 W.

Díky nadprůměrnému výkonu motoru může být vybavena dlouhou 40 cm lištou, na které se nachází řetěz s 66 článkovým řetězem, jehož rychlost je až 20,8 metrů za sekundu. Díky tomu si hravě poradí i se tvrdým dřevem o větším průměru.

Bezpečnostní prvky jsou standardní, jako by měly být na všech takto výkonných pilách, tedy bezpečnostní brzda řetězu a pevná zubová opěrka. Díky promyšlené konstrukci se k filtru i svíčce dá dostat bez nutnosti použít nářadí, má velký vzduchový filtr usnadňující čištění a příjemné jsou také optimálně tvarované rukojeti, které navíc disponují antivibračním systémem.

Benzínová řetězová pila s výborným poměrem cena/výkon, dlouhá lišta, dobrý výkon
Nic zásadního

Husqvarna 555

Husqvarna 555 recenze a test

Vhodnou pilou do lesa je benzinová řetězová pila Husqvarna 555, konstruována tak, aby zvládla i náročné práce a lze ji tak řadit mezi profesionální motorové pily. Díky spalovacímu motoru není problém použití kdekoliv. A to i delší dobu, jelikož objem nádrže na benzin je 0,65 litru. Tu doplňuje nádrž na olej, kterého se do pily vejde celkem 0,33 litrů. To jsou hodnoty, u kterých se není nutné bát neustálého dolívání.

Zaujme také motorizace. Použitý motor má objem 59,8 cm3, což je velice dobrá hodnota, díky které lze z pily získat výkon 3,1 kW. Ten jasně potvrzuje účel jejího použití. Oproti konkurenci nabídne i prodlouženou délku lišty, která činí přesně 38 centimetrů. Hravě si poradí i s většími stromy.

Motorizace X-Torq se pyšní i velmi nízkými emisemi, stejně jako automatickými režimy, které pomáhají šetřit palivo. Hmotnost pily je 5,6 kilogramů, která je vzhledem k jejím parametrům celkem ucházející a práci nijak nekomplikuje.

Výkon 3,1 kW, dostatečně dlouhá lišta, motor X-Torq
Hmotnost atakující 6 kg

Narex EPR 40-23

Narex EPR 40-23 recenze a test

Elektrická motorová pila Narex EPR 40-23 má podle mnoha recenzí spotřebitelů velice dobrý poměr cena/výkon, je poměrně levná a s výkonem motoru 2300 W má dostatek síly pro řezání velkých kusů dříví a to i tvrdého. Značnou výhodou je její minimální potřeba údržby a uživatelská přívětivost.

Kompletní hmotnost pily udává výrobce 4,5 kg, což je i přijatelná hmotnost pro ženy, které to potvrzují v recenzích. Disponuje přehledným olejoznakem pro kontrolu hladiny oleje v nádržce, má omezení rozběhového proudu i automatické mazání řetězu, kterému však chybí jakýkoliv systém regulace.

Ve výbavě je samozřejmostí bezpečnostní brzda řetězu i doběhová brzda. Ocenit lze také zcela bez nástrojovou výměnu řetězu, k čemuž slouží velký oranžový otočný prvek na bohu pily. Lišta je dlouhá 40 cm a rychlost řetězu až 13 m/s při otáčkách motoru 7000 ot/min. Součástí je samozřejmě jeden kvalitní řetěz, lišta i kryt řetězu.

Levná elektrická řetězová pila, dobrý poměr cena/výkon, Fast Fix výměna řetězu
Nic zásadního

Makita UC4051AX1

Makita UC4051AX1 recenze a test

Motorová pila s elektrickým pohonem Makita UC4051AX1 je skvělým pomocníkem nejenom na zahradu. Předností je jednoduchý provoz. Toho je dosaženo pomocí pozvolného rozběhu díky omezovači proudu. Nechybí snadné napínání řetězu bez jakéhokoliv nářadí, nebo možnost automatického mazání použitého řetězu. A to z olejové nádržky, které je součástí.

Nezklamou ani parametry. Pila nabídne výkon 2 kW a velmi dobrou délku lišty, která činí 40 centimetrů. Její hmotnost je 5,6 kilogramů. Velmi dobře se drží, a to i díky pogumované rukojeti, která eliminuje vyklouznutí. Její předností je také ergonomické tvarování.

Práce s pilou je velmi přesná, a to hlavně díky velké kovové opěrce, která umožní provést naprosto přesný řez. Nechybí ale ani bezpečnostní prvky, jako je samozřejmá brzda řetězu, která eliminuje vznik zranění, pokud by došlo k takzvanému kousnutí.

Snadný provoz, jednoduchá údržba, 40 cm dlouhá lišta
Nižší výkon

Parkside PKSA 20-Li B2

Parkside PKSA 20-Li B2 recenze a test

Akumulátorová elektrická pila Parkside PKSA 20-Li B2 je malá motorová pila poháněná akumulátorem, která je určena pro řezání palivového dříví, k práci na zahradě nebo k likvidaci dřevěných zbytků. Je určena pro řezání kulatin do průměru 23 cm, což je při rychlosti řetězu 6,5 m/s dobrá hodnota.

Má kompaktní rozměry a hlavně nízkou hmotnost, což oceňují při práci hlavně ženy. S pilou se pracuje díky absenci kabelu velmi obratně a zároveň vyžaduje minimální nároky na údržbu. Skvělá je její rozšířená záruka 3 roky, která se navíc vztahuje také na akumulátor i nabíječku. AKU s rychlo nabíječkou jsou navíc součástí pily, což při takto nízké pořizovací ceně je více než výborné.

Pakliže již vlastníte některé nářadí z řady PARKSIDE X 20 V Team, můžete následně využít i jiný akumulátor z této řady. Samozřejmostí je přítomnost všech funkcí, které jsou známé i od jiných pil, například beznástrojová výměna řetězu, automatické mazání řetězu, brzda zpětného rázu Kickback anebo robustní drápkový doraz, který zajišťuje přesnější řez a větší kontrolu nad pilou.

Aku motorová pila, nízká pořizovací cena, komplet včetně AKU i nabíječky, nízká hmotnost
Horší dostupnost náhradního řetězu

Nejprodávanější motorové pily

Nejprodávanější motorové pily na trhu jsou ty od značek: Stihl, Makita, Oleo-Mac, Hecht. Oblíbené jsou také profi pily Husqvarna, Dolmar a DeWalt, které určitě najdete v odborných testech motorových pil.

Jak vybrat motorovou pilu

Motorová pila je neocenitelným pomocníkem při práci se dřevem. Prvním parametrem výběru je rozhodně typ motoru. První variantou je elektrický motor, k jehož pohonu je nutné zdroj elektrické energie. Výkony těch kvalitních se pohybují v rozmezí 1,7 – 2,3 kW. Druhou možností je řetězová pila s benzinovým motorem. S tou lze při dostatku paliva pracovat doslova kdekoliv. Výkony jsou na tom podobně, ale u profesionálních variant mohou stoupnout až na 4 kW.

Délka lišty

Klíčovým parametrem při výběru motorové pily je také délka její lišty. Podle ní se určuje, jak velký průměr dřeva lze uříznout. Obecně platí, že s lištou určité délky lze bez potíží říznout kmen, který má na průměr o 20 procent více. Ta, která se dá u hobby použití považovat za optimální, je 35 centimetrů. Menší mohou přinášet spíše komplikace při práci. V tomto segmentu však lze najít i lepší varianty, které nabídnout délku lišty i 40 centimetrů. U profesionálních řešení není problém pořídit i takové, kde lišta dosahuje délky 50 cm a delší.

Hmotnost pily

Velmi důležitý parametr, který ovlivní to, jak přesně, komfortně a jak dlouho se s pilou dá pracovat. Čím je pila těžší, tím dříve se dostaví únava a bude třeba absolvovat pauzu. U hobby motorových pil začínají hmotnosti na hodnotě 4,5 kilogramu. Ta může vyrůst i na 6 až 7 kg. U profesionálních řešení existují i hmotnosti kolem deseti kilogramů. Jde o váhu, která zohledňuje pilu prázdnou. Ta se ještě navýší nalitím oleje a paliva, v případě benzinové pily.

Hobby, farmářské a profesionální

Výše zmíněné parametry obvykle odpovídají konkrétnímu segmentu. Ten se dělí do tří skupin. První je hobby, který souvisí s běžnou údržbou menších zahrad u rodinných domů. Druhým typem jsou farmářské pily. Jde o kategorii polo-profesionální. Třetí kategorií jsou profesionální motorové pily, určené pro náročnou práci v lese.

Jednoduchost použití

I ta by měla hrát klíčovou roli při výběru. Důležité je například automatické mazání řetězu, stejně jako možnost jeho napnutí či výměny bez dodatečného nářadí. Jednoduchost použití jde ruku v ruce i s ergonomickým tvarem, pohodlnou rukojetí a snadným ovládáním. Benzinové motorové pily by měly nabídnout i jistotu snadného startování. Dále k jednoduchosti použití přispívá i to, že má pila antivibrační funkce, což zajistí pohodlné dlouhodobé držení, nebo bezpečnostní funkce – tou hlavní je rychle reagující brzda řetězu.

Cena

Ta spojená s hobby kategorií je celkem nízká a obvykle mluvíme o sumách, které jsou v jednotkách tisíců. Částka by neměla atakovat ani 10 000 Kč, jelikož to už je suma, ve které se pohybují poloprofesionální farmářské pily. Ty už splní požadavky i náročnější a dlouhé použití. Nejdražším řešením jsou pily profesionální, kde mluvíme o startu na částce 15 000 Kč s tím, že jejich pořizovací ceny mohou stoupat i k 20 tisícům.

4.5/5 - (18 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.