Úklid,

Mopy na podlahu: recenze, test | Nejlepší mopy na vytírání

Úklidový mop na podlahu je vhodnou náhradou za obyčejný kýbl s vodou a hadrem. Nejen, že vytřete mnohem efektivněji a rychleji, ale také se u některých typů nemusíte dostat do kontaktu se špinavou vodou a nečistotami. Samostatnou kategorii pak tvoří robotické mopy, které uklidí i bez vaší pomoci. V tomto článku se věnujeme jednoduchým mopovým soupravám, sofistikovanější parní mopy jsme probírali samostatně.

Podle typu hlavice rozdělujeme třásňové a ploché mopy. Každý typ má své pro a proti, například lepší vytření spár u třásňového typu, nebo méně náročný a rychlejší úklid velkých prostor s pomocí plochého typu. Rotační mop zase nabídne automatické ždímání do sucha a je tak vhodný jako mop na plovoucí podlahu a jiné citlivé povrchy. Speciální variantou je sprejový mop s rozprašovačem, díky kterému si vystačíte i bez kýble.

Zohlednit byste měli typ podlahy a vhodnou variantu mopu, respektive jeho hlavice, šířku záběru, objem vědra, ale i specifické vlastnosti. Například zda má teleskopickou tyč a do jaké délky ji lze roztáhnout, případně jaký systém ždímání mop nabídne. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší mopy a jejich recenze.

Nejlepší mopy na podlahu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších mopů z testů a hodnocení pro rok 2022.


Porovnání parametrů

 Leifheit Profi 55077Vileda Easy Wring and Clean TurboBona Spray MotionSpontex Express System+Leifheit Twist Disc 52019Lamart Spray LT8027Leifheit Twist System New 52014Vileda Ultramax Set Box 140910Spontex Quickmax Profi4Home Rapid Clean
Záběr42 cm--33 cm26,5 cm43 cm33 cm36 cm33 cm-
VědroAnoAnoNeAnoAnoNeAnoAnoNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 mopů

Leifheit Profi 55077

Leifheit Profi 55077 recenze a test

Úklidový mop Leifheit Profi 55077 je sadou, která nabídne vše potřebné k dokonalému úklidu. Součástí je vědro s praktickým nášlapným ždímáním, který samotný návlek vysuší bez potřeby se ho dotýkat. Používáno je ploché řešení hlavice, která má velmi dobrý záběr o velikosti 42 centimetrů. Údržba návleku je snadná, jelikož ho lze jednoduše vyprat v pračce na 60 stupňů, bez aviváže.

Nechybí možnost snadné výměny návleků. S mopem se lze díky pohyblivému kloubu dostat doslova kamkoliv. Objem vědra činí velmi dobrých 8 litrů, což je pro běžnou domácnost akorát. Nechybí ani protiskluzový systém vědra, který při ždímání eliminuje jeho nechtěný pohyb.

Návlek je vyrobený ze syntetického mikrovlákna, které pomáhá k dokonalým výsledkům. Vhodný je na parkety, dřevo, laminát i korek. Díky systému použití si uklízející neušpiní, ani nenamočí ruce, jako při klasické práci s hadrem.

Systém ždímání, flexibilní otáčení mopu, objem vědra
Komplikované vylévání vědra

Vileda Easy Wring and Clean Turbo 151153

Vileda Easy Wring and Clean Turbo recenze a test

Mop na podlahu Vileda Easy Wring and Clean Turbo je sadou, která využívá kulatého mopu s lehce trojúhelníkovým tvarem. Ten je třásňového provedení, pro dosažení i na nejzazší místa. Součástí sady je také kýbl, který využívá šlapacího pedálu, díky kterému je možné mop velmi efektivně vyždímat. Samotné třásně jsou vyrobené z kvalitního mikrovlákna.

Mop je určený na všechny typy tvrdých podlah, jako je laminát, vinyl a další. Zaujme systém regulace vlhkosti mopu, podle intenzity ždímání. Tyč má 3 díly a je teleskopická, což umožní nastavení pohodlné délky pro bezproblémový úklid. Rozmezí je od 55 až do 125 centimetrů.

Nástavec na mop je možné snadno udržovat praním v pračce. A to až na 60 stupňů, bez aviváže. Červené části na mopu jsou navíc vyrobeny z abraziva, které eliminuje možné poškrábání podlahy.

Patří k nejoblíbenějším mopům, nastavitelná délka tyče, 2 druhy třásní
Kratší délka rukojeti

Bona Spray Motion

Bona Spray Motion recenze a test

Mop s rozprašovačem Bona Spray Motion zaujme unikátní technologií vibrací, což se následně projevuje na lepších čisticích vlastnostech všech druhů tvrdých podlah. Dokáže čistit intenzivněji, což se projevuje v absenci výraznějšího tlačení během čištění. Vibrace jsou spouštěny sešlápnutím na konkrétní tlačítko.

Unikátní je také dávkování čistícího prostředku, pomocí inovativního rozprašovače. Ten potřebnou dávku nastříkne před samotný mop, na požadované místo čištění. Kapacita nádoby je 1 litr. Použití je možné na dřevěné, laminátové, vinylové i korkové podlahy, stejně tak i dlažby. Jako návlek mop využívá pratelnou utěrku.

Dávkování čističe je řešeno pomocí páčky v horní části rukojeti. Množství lze upravit v závislosti na potřebách. O pohon vibračního systému se starají 4 tužkové neboli AAA baterie. Z nevýhod bychom vypíchli asi vyšší cenu za náplně a podle některých ohlasů i slabší vibrace.

Rozprašovač, vibrační systém, pratelná utěrka
Slabší vibrace, cena náplní

Spontex Express System+

Spontex Express System+ recenze a test

Mop na vytírání Spontex Express System+ má inovativní technologii ždímání s rotačním mechanismem a nastavitelností odstředění, bez nutnosti použití nášlapu. Návlek tak vyždímáte podle potřeby. Při ždímání se odstraní jak přebytečná voda, tak i vlasy, chlupy a další nečistoty. Tato verze mopu totiž nemá ždímací košík, ve kterém by se tyto nečistoty zachytávaly.

Samotný návlek mopu má tvar obdélníku, díky čemuž se lze snadno dostat do rohů. Není nijak vysoký, čímž lze snadno uklízet i pod nábytkem. Vyrobený je z kvalitního mikrovlákna.

Díky možnosti rozložení je snadné jeho uklizení, stejně jako možná potřeba výměny konkrétní části. Dále nechybí dostatečná délka tyče, která je 130 centimetrů. Pro lepší úchop je na samotném konci doplněna protiskluzovou úpravou.

Rozložitelná konstrukce, ždímání 360 stupňů, mikrovlákno
Hluk při ždímání, v praxi malá šířka záběru a tedy více tahů

Leifheit Twist Disc 52019

Leifheit Twist Disc 52019 recenze a test

Rotační mop Leifheit Twist System Disc 52019 je vybavený třásňovým mopem, který usnadní odstranění nečistot i v rozích místností a na hůře přístupných místech. Součástí sady je také ždímací vědro, které disponuje odstředivým mechanismem. Pohybem tyče nahoru a dolů dochází ke ždímání a odstranění jak přebytečné vody, tak i nečistot.

Hlava mopu je vyrobena z mikrovlákna, což se podepisuje na efektivnosti uklízení. Samotná tyč je teleskopická, a také je možné nastavit ji v délce od 100 až po 130 centimetrů. Disponuje dále technologií s názvem Click System.

Zaujme velké vědro, které nabídne celkový objem o velikosti 20 litrů, čímž mezi porovnávanými úklidovými sadami poměrně vyčnívá. Vhodný je na všechny tvrdé podlahy, včetně plovoucí podlahy, a kvalitu mopu podporuje i delší záruka v délce 3 let.

Možnost výměny hlavice, objem nádoby, vyždímání do sucha
Pružnější ucha vědra

Lamart Spray LT8027

Lamart Spray LT8027 recenze a test

Mop s rozprašovačem Lamart Spray LT8027 má konstrukci plochého obdélníkového mopu, který se dobře dostane i na horší místa. Zaujme také výměnnou dvojitou stěrkou pro jistotu efektivnějšího úklidu. Součástí konstrukce je praktická sprejová nádržka. Z ní je možné dávkovat čistící prostředek přímo před dráhu samotného mopu.

Nádoba na prostředek má objem 600 mililitrů a lze ji využít na jakýkoliv čistič. Tyč mopu je dvoudílná a její délka činí 120 centimetrů. Řadí se tedy ke kratším, což může být v určitých případech omezující. Její součástí je také kloubové zavěšení, které usnadní manipulaci na hůře dostupných místech.

Utěrka je vyrobena z mikrovlákna a lze ji snadno sejmout i nasadit. Udržování je snadné, jelikož je bez problémů pratelná v pračce, a to bez aviváže. Praktické gumové stěrky se hodí v případě, kdy je tento mop využitý také na mytí oken, k čemuž je rovněž určený.

Sprejový rozprašovač, možnost mytí oken, snadné uskladnění
Kratší tyč

Leifheit Twist System New 52014

Leifheit Twist System New 52014 recenze a test

Leifheit Twist System New je mop na plovoucí podlahu i řadu jiných, jako je třeba dřevo, vinyl nebo korek. Jedná se o vylepšenou úklidovou sadu předchozího modelu v řadě tohoto výrobce, která obsahuje plochý mop, stejně jako vědro. To má velmi dobrý objem o velikosti 20 litrů. Součástí konstrukce je rotační odstředivý systém ždímání. Ten má i praktickou brzdu, pro potřebu okamžitého zastavení.

Ždímá se jednoduše pohybem tyče nahoru a dolů. Systém se otáčí o 360 stupňů. Při úklidu zajme otočný kloub, zajišťující možnost dostat se i do hůře přístupných míst. Celkový záběr mopu je přijatelných 33 centimetrů.

Tyč má délku až 129 centimetrů a je možné ji teleskopicky nastavit. Návlek na mop je nejenom vyrobený z mikrovlákna, ale lze ho udržovat i tak, že se pere v pračce bez aviváže. Oproti původní verzi je zde jedno ucho místo dvou, navíc praktičtěji zpracované, a také jsou u kyblíku kolečka, takže se s ním snadněji manipuluje.

Rotační systém s brzdou, objem kýblu a kolečka
Vyšší cena

Vileda Ultramax Set Box 140910

Vileda Ultramax Set Box 140910 recenze a test

Úklidový mop Vileda Ultramax Set Box 140910 je sadou, která je doplněna praktickým kýblem. Jeho objem má hodnotu 10 litrů. Doplněný je také ždímacím košem, který zajistí vhodné navlhčení mopu. Samotný mop je vyrobený z kvalitního mikrovlákna, které se podepisuje na efektivitě úklidu a sbírání jednotlivých nečistot.

Mop je možné snadno udržovat také díky tomu, že ho lze poměrně jednoduše prát v pračce. A to jako jiné návleky na 60 stupňů Celsia. Práce je díky 3 dílné teleskopické tyči jednoduchá. Nastavit si ji lze ovšem pouze do délky 120 centimetrů, opět jde tedy o kratší tyč mezi srovnávanými mopy.

Unikátní hlavice mopu se pyšní XXL zónou, pomocí které je možné vytvořit větší tlak oproti některým konkurentům. Jak mop, tak i kbelík jsou vyrobeny z kvalitního, a tedy i celkem odolného plastu. Vzhledem k méně dokonalému systému ždímání bychom ho však na plovoucí podlahu nedoporučovali.

XXL zóna, rozložitelnost mopu
Horší systém ždímání, krátká násada

Spontex Quickmax Profi

Spontex Quickmax Profi recenze a test

Mop na vytírání Spontex Quickmax Profi je plochým mopem, který se od ostatních lehce odlišuje. Jeho unikátem je totiž praktický samoždímací systém, pomocí kterého je možné jednoduše regulovat vlhkost mopu, a to bez potřeby dalšího příslušenství v podobě vědra a jeho systému. Během ždímání nedochází ke kontaktu rukou s vodou, ani s nečistotami.

Mop má také flexibilní otočnou hlavu, která se otáčí o 360 stupňů. To výrazně usnadňuje manipulaci a schopnost dostat se i na hůře dostupná míst. Nechybí ani praktický magnetický systém, který je součástí hlavy.

Utěrka mopu je vyrobená z mikrovlákna, což by se mělo pozitivně podepsat na kvalitě úklidu. Tento model je určený na všechny typy tvrdých podlah, a to včetně laminátu i dlažby. Zaujme také malou hmotností, která činí pouze 1,1 kilogramů. Rukojeť je teleskopická a nastavitelná. Vědro lze dodatečně dokoupit a nabídne objem 12 litrů.

Samoždímací systém, nízká hmotnost, délka tyče až 140 cm
Absence vědra, vytírání pod nábytkem může být obtížnější kvůli ždímadlu

4Home Rapid Clean

4Home Rapid Clean recenze a test

Rotační mop na podlahu 4Home Rapid Clean patří mezi novou kolekci známého prodejce. Hlavním unikátem mopu je rozhodně jeho ždímací technologie, která zajistí dokonalé vyždímání bez kontaktu rukou s vodou, nebo nečistotou. Zaujme také konstrukce použitým plastem, který je lehký a robustní zároveň.

Samozřejmá je nastavitelná délka tyče a také kloubu, a to pro pohodlnější úklid. Rozmezí je od 90 až do 123 centimetrů. Dále nechybí i fakt, že součástí balení je také zdarma náhradní hlavice, kterou lze snadno vyměnit.

Utěrka mopu je vyrobena z kvalitního mikrovlákna, které si poradí se všemi typy podlah. Pokud je špinavé, není problém vyprání. A to bez aviváže a až na 60 stupňů Celsia. Díky materiálu lze ocenit také perfektní sběr nečistot a antistatické vlastnosti.

Antistatické vlastnosti mopu, lehký a skladný, nastavitelná tyč
Kratší délka tyče, menší objem vědra

Jak vybrat mop na vytírání

Mopová souprava nebo jen samostatný mop na podlahu je pomocníkem, který ušetří práci, sníží námahu a povede k dokonalému úklidu. Existuje hned několik mopů, které mohou nahradit klasický kýbl s hadrem.

Typ mopu

Nejoblíbenějším typem je plochý mop, určený hlavně na velké plochy díky dostatečné šířce záběru. Výhodou je široká nabídka návleků i jeho údržba, přičemž ideální je vytírání kopírující směr osmičky. Dalším typem je třásňový mop s kulatým provedením, který velmi dobře absorbuje tekutinu a umí dostat nečistoty z rohů. Hodí se hlavně pro členitý povrch nebo menší místnosti.

Rotační mop může být jak plochý, tak třásňový a je charakteristický tím, že má hlavici obvykle pevně umístěnou na kloubu. Součástí kýblu je speciální rotační odstředivý systém, který se stará o ždímání. Jeho hlavní předností je efektivní ždímání v podstatě do sucha. Pokud tedy máte citlivé dřevěné podlahy, je tento typ mopu optimální.

Mop s rozprašovačem je varianta, která nejenom stírá, ale díky nádobě s čisticím prostředkem umístěné na tyči může dávkovat prostředek pomocí spreje přímo před dráhu mopu. Je sice pravda, že nepotřebujete kýbl, nevýhodou je však vyšší hmotnost, cena a horší manipulace například při vytírání pod postelí.

Typ podlahy

Kromě samotného typu může být úklidový mop vybírán také podle toho, na jaký typ podlahy je určený. Většinou je mop na podlahu univerzální, jsou však i možnosti specifické.

Na dlažbu je ideální třásňový mop, který dokáže velmi dobře odstranit nečistoty i ze samotných spár, které jsou nedílnou součástí povrchu. Také si poradí s možnými nerovnostmi dlažeb. Pokud zvolíte plochý mop, pořiďte si hrubší textilní návlek.

Na dřevěnou a plovoucí podlahu je ideální volbou plochý mop, který po podlaze dobře klouže a dokáže efektivně stírat všechny nečistoty. Zvolte nejlépe rotační mop, se kterým můžete vytírat co nejvíce na sucho a podlaha tak nebude nadměrně mokrá. Jelikož jde o citlivý typ podlahy, měl by být i návlek z jemného mikrovlákna, abyste si podlahu nepoškodili.

Mramorové a kamenné podlahy jsou sice odolné, ale zároveň vyžadují šetrné zacházení. Ideální je třásňový nebo plochý mop s návlekem vyrobeným z velmi jemného materiálu, který strukturu kamene nepoškodí.

Klasické podlahy typu lino, vinyl a PVC jsou ty, na které je ideální použít plochý mop na vytírání. Dobře po nich klouže a dokáže snadno odstranit řadu nečistot, přičemž nepotřebuje nadstandardní údržbu a ohledy.

Způsob ždímání

Způsob ždímání může být různý a nepřímo se odráží i na použitelnosti pro konkrétní povrch podlahy. Nejjednodušší variantou je nášlapné ždímání, kdy se pomocí nášlapu uvede do pohybu ždímací mechanismus (po zasunutí do košíku v kýblu). Existuje také varianta odstředivá, která funguje na principu rotace, kdy je mop ždímán s využitím odstředivých fyzikálních sil. Tato metoda vyždímá třásně či utěrku téměř do sucha (intenzitu si lze regulovat), a je tak ideální pro citlivé plovoucí podlahy. Třetí variantou jsou mopy, které mají ždímání vyřešeno integrovaným mechanismem, kdy mají systém přímo na své konstrukci.

Kýbl a materiál

Objemnější vědro udrží vodu déle čistou a umožní tak vytřít větší plochu. Když se podíváme na varianty nejmenší, lze mluvit o kbelíku o velikosti zhruba 7 litrů. Největší dokážou nabídnou objem až 20 litrů. Pokud jde o celou konstrukci mopu a kýblu, dominuje plast. U utěrek pak mikrovlákno, které je na úklid kvalitním a moderním materiálem. Samozřejmostí by měla být možnost jeho praní v pračce.

Další funkce a vlastnosti

Mop na vytírání může také v některých případech disponovat i vibračním mechanismem, který zajistí efektivnější odstranění nečistot z podlahy. Také může disponovat teleskopickou tyčí, kterou lze nastavit do požadované délky. Obvykle je to rozmezí 90 – 140 centimetrů, v závislosti na typu a výrobci. Pozornost byste měli věnovat také šířce záběru, tedy rozměrům hlavice. Obzvláště při vytírání velkých prostor bude k užitku širší hlavice kolem 40 cm než jinak obvyklý průměr kolem 30 cm. V neposlední řadě narazíte i na mopy, které lze použít k umývání podlahy i oken.

4.3/5 - (40 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.