Úklid,

Nejlepší mopy na vytírání podlahy 2024 + recenze

Úklidový mop na podlahu je vhodnou náhradou za obyčejný kýbl s vodou a hadrem. Nejen, že vytřete mnohem efektivněji a rychleji, ale také se u některých typů nemusíte dostat do kontaktu se špinavou vodou a nečistotami. Samostatnou kategorii pak tvoří robotické mopy, které uklidí i bez vaší pomoci. V tomto článku se věnujeme jednoduchým mopovým soupravám, sofistikovanější parní mopy jsme probírali samostatně.

Podle typu hlavice rozdělujeme třásňové a ploché mopy. Každý typ má své pro a proti, například lepší vytření spár u třásňového typu, nebo méně náročný a rychlejší úklid velkých prostor s pomocí plochého typu. Rotační mop zase nabídne automatické ždímání do sucha a je tak vhodný jako mop na plovoucí podlahu a jiné citlivé povrchy. Speciální variantou je sprejový mop s rozprašovačem, díky kterému si vystačíte i bez kýble.

Zohlednit byste měli typ podlahy a vhodnou variantu mopu, respektive jeho hlavice, šířku záběru, objem vědra, ale i specifické vlastnosti. Například zda má teleskopickou tyč a do jaké délky ji lze roztáhnout, případně jaký systém ždímání mop nabídne. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší mopy a jejich recenze.

Nejlepší mopy na podlahu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších mopů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp mopuObjem kýbleDélka tyče 
Leifheit Twist System New 52014 recenze a testLeifheit Twist System New 52014Plochý, ždímací20 l129 cm
Vileda Easy Wring and Clean Turbo recenze a testVileda Easy Wring and Clean TurboTřásňový, rotační6 l125 cm
Bona Spray mop recenze a testBona Spray mopS rozprašovačem--
Leifheit Profi set mop s kýblem recenze a testLeifheit Profi set mop s kýblemPlochý, ždímací8 l140 cm
Vileda Ultramax Set Box 155737 recenze a testVileda Ultramax Set Box 155737Plochý10 l120 cm
Leifheit Clean Twist Disc 52101 recenze a testLeifheit Clean Twist Disc 52101Třásňový, rotační6 l130 cm
Lamart LT8036 Push 2v1 recenze a testLamart LT8036 Push 2v1Plochý-149 cm
Leifheit 56690 Easy Spray XL recenze a testLeifheit 56690 Easy Spray XLPlochý--
Lamart Spray LT8027 recenze a testLamart Spray LT8027S rozprašovačem-120 cm
Spontex Express System+ recenze a testSpontex Express System+Plochý, ždímací8 l130 cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Leifheit Twist System New 52014Vileda Easy Wring and Clean TurboBona Spray mopLeifheit Profi set mop s kýblemVileda Ultramax Set Box 155737Leifheit Clean Twist Disc 52101Lamart LT8036 Push 2v1Leifheit 56690 Easy Spray XLLamart Spray LT8027Spontex Express System+
Záběr33 cm--42 cm35 cm35 cm33 cm42 cm43 cm33 cm
VědroAnoAnoNeAnoAnoAnoNeNeNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 mopů

Leifheit Twist System New 52014

Leifheit Twist System New 52014 recenze a test

Leifheit Twist System New hodnotíme jako nejlepší mop na plovoucí podlahu, případně také dřevěné podlahy. Důvodem je především kvalitní ždímací systém pro možnost suchého vytírání, spolu s návlekem z mikrovlákna pro citlivé podlahy. Ochranu před vodou na podlaze navíc poskytuje límec zabraňující stříkání vody.

To, že Leifheit Twist System New patří mezi nejprodávanější úklidové sady na trhu, není nijak překvapující. Kromě již zmíněného má rovněž vědro o objemu 20 litrů a je tak v porovnání s ostatní mopy nejobjemnější. Součástí konstrukce je rotační odstředivý systém ždímání. Ten má i praktickou brzdu, pro potřebu okamžitého zastavení. Ždímá se jednoduše pohybem tyče nahoru a dolů. Systém se otáčí o 360 stupňů. Při úklidu zajme otočný kloub, zajišťující možnost dostat se i do hůře přístupných míst. Celkový záběr mopu je přijatelných 33 centimetrů.

Tyč má délku až 129 centimetrů a je možné ji teleskopicky nastavit. Oproti původní verzi je zde jedno ucho místo dvou, navíc praktičtěji zpracované. Kýbl bohužel nemá kolečka, ale lze je dodatečně dokoupit, což se s ohledem na velikost, respektive šířku vědra, opravdu vyplatí pro snazší manipulaci.

Rotační systém s brzdou, objem kýblu, límec zabraňující stříkání vody
Občas jde ztuha nasadit návlek mopu

Vileda Easy Wring and Clean Turbo 151153

Vileda Easy Wring and Clean Turbo recenze a test

Mop na podlahu Vileda Easy Wring and Clean Turbo je sadou, která využívá kulatého mopu s lehce trojúhelníkovým tvarem. Ten je třásňového provedení, pro dosažení i na nejzazší místa. Součástí sady je také kýbl, který využívá šlapacího pedálu, díky kterému je možné mop velmi efektivně vyždímat. Samotné třásně jsou vyrobené z kvalitního mikrovlákna.

Mop je určený na všechny typy tvrdých podlah, jako je například laminát. My hodnotíme Vileda Easy Wring and Clean jako nejlepší mop na vinylovou podlahu. I přesto, že vinylová podlaha má větší odolnost proti poškození, oceňujeme zde červené části na mopu. Ty jsou vyrobeny z abraziva, které eliminuje možné poškrábání podlahy. Navíc má rotační systém ždímání, takže nezůstávají kaluže při vytírání. Vlhkost mopu lze regulovat intenzitou ždímání. Zde je bohužel podle zkušeností nutno sešlápnout mechanismus vícekrát, než uvádí výrobce.

Tyč má 3 díly a je teleskopická, což umožní nastavení pohodlné délky pro bezproblémový úklid. Rozmezí je od 55 až do 125 centimetrů, takže žádný problém s příliš dlouho tyčí.

Patří k nejoblíbenějším mopům, nastavitelná délka tyče, 2 druhy třásní
Pedál je nutné sešlápnout vícekrát

Bona Spray mop

Bona Spray mop recenze a test

Mop s rozprašovačem Bona Spray zaujme unikátní technologií vibrací, což se následně projevuje na lepších čisticích vlastnostech všech druhů tvrdých podlah. Dokáže čistit intenzivněji, což se projevuje v absenci výraznějšího tlačení během čištění. Vibrace jsou spouštěny sešlápnutím na konkrétní tlačítko.

Unikátní je také dávkování čistícího prostředku, pomocí stříkacího mechanismu. Ten potřebnou dávku nastříkne před samotný mop, na požadované místo čištění. Použití je možné na dřevěné lakované, olejované, voskované a korkové podlahy. My hodnotíme Bona Spray jako nejlepší mop na laminátovou podlahu a parkety, pro jejichž péči má kompatibilní návleky.

Dávkování čističe je řešeno pomocí páčky v horní části rukojeti, přičemž má největší kapacitu nádoby mezi stříkacími mopy, a to 0,85 litrů. Množství lze upravit v závislosti na potřebách. O pohon vibračního systému se starají 4 tužkové neboli AAA baterie. Z nevýhod bychom vypíchli asi vyšší cenu za náplně a podle některých ohlasů i slabší vibrace.

Rozprašovač, vibrační systém, pratelná utěrka
Slabší vibrace, cena náplní

Leifheit Profi set mop s kýblem 55096

Leifheit Profi set mop s kýblem recenze a test

Úklidový set Leifheit Profi 55096 hodnotíme jako nejlepší mop na dřevěnou podlahu a parkety, potažmo plovoucí podlahu. Splňuje totiž základní předpoklady – má rotační ždímání a jemné mikrovlákno. Navíc jde o profesionální sadu, která nabídne vše potřebné k dokonalému úklidu. Součástí je kýbl s kolečky a praktickým nášlapným ždímáním, který vysuší návlek bez potřeby se ho dotýkat. Používáno je ploché řešení hlavice, která má velmi široký záběr o velikosti 42 centimetrů, takže je mop vhodný na velké plochy.

S mopem se lze díky pohyblivému kloubu dostat pod nábytek jako jsou postele a skříně. Objem kýblu činí 8 litrů (rozměry kýblu jsou 50,5 x 28 x 38,5 cm), což je pro běžnou domácnost akorát. Praktický je rovněž protiskluzový systém vědra, který při ždímání eliminuje jeho nechtěný pohyb.

Nechybí možnost snadné výměny návleků. Údržba návleku je snadná, jelikož ho lze jednoduše vyprat v pračce na 60 stupňů, bez aviváže. Mop je hodný na parkety, dřevo, laminát i korek. Pro někoho může být problém příliš dlouhá tyč, která nelze výškově nastavit, ale lze koupit tyč jinou. Podle zkušeností jde také hůře vyndat návlek z úchytek na mopu.

Odstředivé rotační ždímání, flexibilní otáčení mopu, kýbl s kolečky
Komplikované vylévání vědra

Vileda Ultramax Set Box 155737

Vileda Ultramax Set Box 155737 recenze a test

Úklidový mop Vileda Ultramax Set Box 155737 je sadou, která je doplněna praktickým kýblem. Jeho objem má hodnotu 10 litrů, což je ve srovnání vůči jiným mopům nadprůměr. Doplněný je také ždímacím košem, ovšem bez rotačního mechanismu.

Tento mop od Viledy patří k levnějším modelům, což se podepisuje na absenci různých vlastností. Například marně byste hledali teleskopickou tyč, nebo kolečka na nádobě. Na druhou stranu návlek tvoří kombinace vláken – mikrovlákna pohlcují mastnotu a šmouhy, abrazivní vlákna čistí zaschlé nečistoty.

Unikátní hlavice mopu se pyšní XXL zónou, pomocí které je možné vytvořit větší tlak oproti některým konkurentům. Jak mop, tak i kbelík jsou vyrobeny z kvalitního, a tedy i celkem odolného plastu. Vzhledem k méně dokonalému systému ždímání bychom ho však na plovoucí podlahu nedoporučovali.

Power zóna, vyšší objem kýble
Horší systém ždímání, absence teleskopické tyče

Leifheit Set Clean Twist Disc 52101

Leifheit Clean Twist Disc 52101 recenze a test

Rotační mop Leifheit Twist System Disc 52019 je vybavený třásňovým mopem, který usnadní odstranění nečistot i v rozích místností a na hůře přístupných místech. Součástí sady je také ždímací vědro, které disponuje odstředivým mechanismem. Pohybem tyče nahoru a dolů dochází ke ždímání a odstranění jak přebytečné vody, tak i nečistot. Liší se tedy od modelů Vileda tím, že jejich modely využívají pedál v kýblu.

Hlava mopu je vyrobena z jemného mikrovlákna, takže je mop vhodný na podlahy citlivé na vlhkost. Samotná tyč je teleskopická, a také je možné nastavit ji v délce od 100 až po 130 centimetrů. U velikosti vědra dejte pozor, jelikož z udávaných 20 litrů je operativních pouze 6 a nevyčnívá tak ve srovnání s jinými mopy.

Vhodný je na všechny tvrdé podlahy. My hodnotíme Leifheit Twist System Disc 52019 jako kvalitní mop na dlažbu a kamennou podlahu. Jednak s ohledem na třásně pro schopnost vyčištění spár, tak pro suché vytírání, kde kamenná dlažba mokré nesnese.

Mop s vědrem a ždímacím košem, pohodlné vylévání vody, kolečka na kbelíku
Ždímací koš je z plastu

Lamart LT8036 Push 2v1

Lamart LT8036 Push 2v1 recenze a test

Samoždímací mop Lamart LT8036 Push 2v1 se řadí k nejlevnějším mopům, které mají něco navíc než pouze tyč s hadrem. Specifikem tohoto mopu je jednoznačně délka tyče se 149 cm. Pro vysoké osoby výhoda, pro jiné naopak příliš mnoho.

Návlek má dvojité mikrovlákno, kdy je na výběr strana pro hrubé drhnuté nečistot a druhé pro jemné čištění podlah. Máte tak dohromady hrubší i měkký mop. Podle zkušeností uživatelů se ale hůře ždímá a další nepříjemností je nutnost širokého kýble či lavoru. Obzvláště při stírání na sucho je nutné ždímat více. Dražší úklidové soupravy mají obvykle mop s kloubem na násadě. Bohužel ten zde také nenajdete, takže chce trochu cviku naučit se s ním pracovat.

Jinak jde o kvalitní mop, který méně náročným uživatelům bude stačit. Pokud ovšem potřebujete vytírat dřevěné či plovoucí podlahy, tak raději zvolte mop s vědrem a ždímacím košem na bázi rotačního systému.

Samoždímací systém, nízká cena
Nemá otočný kloub

Leifheit 56690 Easy Spray XL

Leifheit 56690 Easy Spray XL recenze a test

Mop s rozprašovačem Leifheit 56690 Easy Spray XL doporučujeme na dřevěné a laminátové podlahy, případně také dlažbu a linoleum. Celkově jde o kvalitní mop se skvělým poměrem cena/výkon ve střední cenové kategorii.

Základem je skvělá manipulace, kterou zde řeší 360 stupňový otočný kloub a snadno se s ním dostanete pod nábytek. Z části je mop také vhodný na velké plochy se šířkou záběru 42 cm. Bohužel nádobka má jen 0,65 litrů a na opravdu velké plochy nemusí stačit jedno naplnění. Rozprašovač pracuje jak má a dávkuje čistící roztok v podobě jemné mlhy. Leifheit nabízí roztoky na různé typy podlah, konkrétně na laminátové a vinylové, olejované a voskované, parkety, či na dlažbu a kamenné podlahy.

Nejvíc jej využijete pro rychlé setření podlahy, například v kuchyni. Absence ždímání a kýble je v takových případech rozhodně výhoda, a navíc zabere méně místa. Navíc je mop lehký a rozprašovač spouštíte pohodlně stisknutím spouště na rukojeti.

Velký mop, otočný kloub, na citlivé podlahy
Malý objem nádoby

Lamart Spray LT8027

Lamart Spray LT8027 recenze a test

Levný mop s rozprašovačem Lamart Spray LT8027 má konstrukci plochého obdélníkového mopu, který se dobře dostane i na horší místa. Zaujme také výměnnou dvojitou stěrkou pro jistotu efektivnějšího úklidu. Součástí konstrukce je praktická sprejová nádržka. Z ní je možné dávkovat čistící prostředek přímo před dráhu samotného mopu.

Nádoba na prostředek má objem 600 mililitrů a lze ji využít na jakýkoliv čistič. Tyč mopu je dvoudílná a její délka činí 120 centimetrů. Řadí se tedy ke kratším, což může být v určitých případech omezující. Její součástí je také kloubové zavěšení, které usnadní manipulaci na hůře dostupných místech.

Utěrka je vyrobena z mikrovlákna a lze ji snadno sejmout i nasadit. Udržování je snadné, jelikož je bez problémů pratelná v pračce, a to bez aviváže. Praktické gumové stěrky se hodí v případě, kdy je tento mop využitý také na mytí oken, k čemuž je rovněž určený.

Sprejový rozprašovač, možnost mytí oken, snadné uskladnění
Kratší tyč

Spontex Express System+

Spontex Express System+ recenze a test

Mop na vytírání Spontex Express System+ má inovativní technologii ždímání s rotačním mechanismem a nastavitelností odstředění, bez nutnosti použití nášlapu. Návlek tak vyždímáte podle potřeby. Při ždímání se odstraní jak přebytečná voda, tak i vlasy, chlupy a další nečistoty. Tato verze mopu totiž nemá ždímací košík, ve kterém by se tyto nečistoty zachytávaly.

Samotný návlek mopu má tvar obdélníku, díky čemuž se lze snadno dostat do rohů. Není nijak vysoký, čímž lze snadno uklízet i pod nábytkem. Vyrobený je z kvalitního mikrovlákna.

Díky možnosti rozložení je snadné jeho uklizení, stejně jako možná potřeba výměny konkrétní části. Dále nechybí dostatečná délka tyče, která je 130 centimetrů. Pro lepší úchop je na samotném konci doplněna protiskluzovou úpravou.

Rozložitelná konstrukce, ždímání 360 stupňů, mikrovlákno
Hluk při ždímání, v praxi malá šířka záběru a tedy více tahů

Jak vybrat mop na vytírání

Mopová souprava nebo jen samostatný mop na podlahu je pomocníkem, který ušetří práci, sníží námahu a povede k dokonalému úklidu. Existuje hned několik mopů, které mohou nahradit klasický kýbl s hadrem.

Typ mopu

Nejoblíbenějším typem je plochý mop, určený hlavně na velké plochy díky dostatečné šířce záběru. Výhodou je široká nabídka návleků i jeho údržba, přičemž ideální je vytírání kopírující směr osmičky. Dalším typem je třásňový mop s kulatým provedením, který velmi dobře absorbuje tekutinu a umí dostat nečistoty z rohů. Hodí se hlavně pro členitý povrch nebo menší místnosti.

Rotační mop může být jak plochý, tak třásňový a je charakteristický tím, že má hlavici obvykle pevně umístěnou na kloubu. Součástí kýblu je speciální rotační odstředivý systém, který se stará o ždímání. Jeho hlavní předností je efektivní ždímání v podstatě do sucha. Pokud tedy máte citlivé dřevěné podlahy, je tento typ mopu optimální.

Mop s rozprašovačem je varianta, která nejenom stírá, ale díky nádobě s čisticím prostředkem umístěné na tyči může dávkovat prostředek pomocí spreje přímo před dráhu mopu. Je sice pravda, že nepotřebujete kýbl, nevýhodou je však vyšší hmotnost, cena a horší manipulace například při vytírání pod postelí.

Typ podlahy

Kromě samotného typu může být úklidový mop vybírán také podle toho, na jaký typ podlahy je určený. Většinou je mop na podlahu univerzální, jsou však i možnosti specifické.

Na dlažbu je ideální třásňový mop, který dokáže velmi dobře odstranit nečistoty i ze samotných spár, které jsou nedílnou součástí povrchu. Také si poradí s možnými nerovnostmi dlažeb. Pokud zvolíte plochý mop, pořiďte si hrubší textilní návlek.

Na dřevěnou a plovoucí podlahu je ideální volbou plochý mop, který po podlaze dobře klouže a dokáže efektivně stírat všechny nečistoty. Zvolte nejlépe rotační mop, se kterým můžete vytírat co nejvíce na sucho a podlaha tak nebude nadměrně mokrá. Jelikož jde o citlivý typ podlahy, měl by být i návlek z jemného mikrovlákna, abyste si podlahu nepoškodili.

Mramorové a kamenné podlahy jsou sice odolné, ale zároveň vyžadují šetrné zacházení. Ideální je třásňový nebo plochý mop s návlekem vyrobeným z velmi jemného materiálu, který strukturu kamene nepoškodí.

Klasické podlahy typu lino, vinyl a PVC jsou ty, na které je ideální použít plochý mop na vytírání. Dobře po nich klouže a dokáže snadno odstranit řadu nečistot, přičemž nepotřebuje nadstandardní údržbu a ohledy.

Způsob ždímání

Způsob ždímání může být různý a nepřímo se odráží i na použitelnosti pro konkrétní povrch podlahy. Nejjednodušší variantou je nášlapné ždímání, kdy se pomocí nášlapu uvede do pohybu ždímací mechanismus (po zasunutí do košíku v kýblu). Existuje také varianta odstředivá, která funguje na principu rotace, kdy je mop ždímán s využitím odstředivých fyzikálních sil. Tato metoda vyždímá třásně či utěrku téměř do sucha (intenzitu si lze regulovat), a je tak ideální pro citlivé plovoucí podlahy. Třetí variantou jsou mopy, které mají ždímání vyřešeno integrovaným mechanismem, kdy mají systém přímo na své konstrukci.

Kýbl a materiál

Objemnější vědro udrží vodu déle čistou a umožní tak vytřít větší plochu. Když se podíváme na varianty nejmenší, lze mluvit o kbelíku o velikosti zhruba 7 litrů. Největší dokážou nabídnou objem až 20 litrů. Pokud jde o celou konstrukci mopu a kýblu, dominuje plast. U utěrek pak mikrovlákno, které je na úklid kvalitním a moderním materiálem. Samozřejmostí by měla být možnost jeho praní v pračce.

Další funkce a vlastnosti

Mop na vytírání může také v některých případech disponovat i vibračním mechanismem, který zajistí efektivnější odstranění nečistot z podlahy. Také může disponovat teleskopickou tyčí, kterou lze nastavit do požadované délky. Obvykle je to rozmezí 90 – 140 centimetrů, v závislosti na typu a výrobci. Pozornost byste měli věnovat také šířce záběru, tedy rozměrům hlavice. Obzvláště při vytírání velkých prostor bude k užitku širší hlavice kolem 40 cm než jinak obvyklý průměr kolem 30 cm. V neposlední řadě narazíte i na mopy, které lze použít k umývání podlahy i oken.

4.3/5 - (40 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.