Velké spotřebiče do kuchyně,

Monoklimatické lednice (bez mrazáku) | Recenze, test

Monoklimatická lednice bez mrazáku je opakem kombinované lednice, jelikož postrádá mrazák a celý vnitřní prostor je určen pro uložení potravin a jejich chlazení. Podobně jako malá monoklimatická lednička vypadá domácí vinotéka nebo minibar, takže je ideální i pouze pro chlazení drinků.

Lednice bez mrazáku

Jednodvéřová a volně stojící chladnička bez mrazáku je charakteristická velmi malým nebo naopak velkým užitným objemem. Se samostatným mrazákem lze navíc sestavit side-by-side ledničku podobající se americké lednici. Uplatnění najde především v komerčních prostorách, ale i v početné domácnosti.

Při výběru byste měli zohlednit nejen objem ledničky, energetickou třídu, potažmo spotřebu energie, ale i specifické vlastnosti. Například zda je beznámrazová (no frost), umožňuje automatické odmrazování nebo změnu otevírání dveří. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší monoklimatické lednice a jejich recenze.

Nejlepší monoklimatické ledničky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších monoklimatických lednic z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 AEG RKB638E4MXGuzzanti GZ09Whirlpool ARZ 0051Zanussi ZRA25600WAGorenje Advanced R 6192 LXElectrolux ERF2504AOWSnaige Ice Logic C29SM T10022Candy CFL 050 EGuzzanti GZ 44Zanussi ZRG 11600 WA
Spotřeba121 kWh-117 kWh133 kWh119 kWh133 kWh131 kWh-162 kWh108 kWh
OsvětleníLEDŽárovkaŽárovkaŽárovkaLEDLEDLEDNemáLEDŽárovka
BarvaNerezBíláBíláBíláNerezBíláBíláBíláČernáBílá
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 chladniček bez mrazáku

AEG RKB638E4MX

AEG RKB638E4MX recenze a test

Jednodveřová lednice bez mrazáku AEG RKB638E4MX má první pohled prémiový design, a i uvnitř se nachází prémiové technologie. Má šedou barvu s nerezovými dveřmi, které jsou vybaveny ochranou proti otiskům prstů. Má nadprůměrně velký objem 390 litrů a její vnitřní prostor se systémem CustomFlex si můžete libovolně organizovat přesně podle vašich potřeb.

Třídu energetické účinnosti má E, tedy poměrně dobrou, a roční spotřeba elektrické energie činí 121 kWh. Hlučností třídy C je 40 dB a její rozměry jsou 186 cm na výšku, 59,5 na šířku a hluboká je 65 cm. Potěší prodloužená záruka na motor 10 let, elektronická kontrola teploty s LED indikátory nebo úsporné LED osvětlení umístěné v horním panelu.

Z technologií nejvíce zaujme technologie MultiFlow, která pomocí ventilátoru umožňuje aktivní oběh studeného vzduchu po celém prostoru ledničky. Přispívá tím k udržení stálé teploty i vlhkosti, čímž lépe chrání kvalitu skladovaných potravin. Má také funkci Coolmatic, která zajistí rychlé zchlazení čerstvých potravin, nebo zásuvku Extra Chill, která masu, rybám a sýrům pomáhá uchovat jejich maximální čerstvost.

Dobrá energetická třída E, nadprůměrný vnitřní prostor, technologie MultiFlow
Nic zásadního

Guzzanti GZ09

Guzzanti GZ09 recenze a test

Malá lednice bez mrazáku Guzzanti GZ09 je díky svým kompaktním rozměrům ideální produkt například na chatu, do pergoly, do kanceláře, nebo všude tam, kde není mnoho místa na velkou lednici. I přes svou výšku 84 cm, šířku 47 cm a hloubku 44 centimetrů nabízí na tyto poměry velký vnitřní prostor o kapacitě 85 litrů.

Vnitřní uspořádání poskytne tři skleněné police a dostatek prostoru i pro dvoulitrové PET lahve. Praktická je dále možnost změny směru otevírání dveří a velmi nízká hlučnost, která dosahuje jen 33 dB. Spadá do klimatické třídy N,ST a má také nízkou spotřebu elektrické energie.

Výrobce poskytuje standardní záruku v době 24 měsíců, model je ve standardním provedení v bílé barvě a jak bylo zmíněno, nemá mrazák. Po otevření dveří se rozsvítí vnitřní osvětlení, které je provedeno běžnou žárovkou, a uvidíte také otočný ovladač s pěti polohami, jedná se o termostat a nastavuje se s ním intenzita chlazení.

Velmi nízká hlučnost 33 dB a spotřeba, zaměnitelný směr otevírání dveří
V důsledku malých rozměrů menší objem 85 l

Whirlpool ARZ 0051

Whirlpool ARZ 0051 recenze a test

Monoklimatická lednice Whirlpool ARZ 0051 je malá vestavná lednice pod linku, která má velice dobrý poměr mezi vnitřním objemem a jejími rozměry. Šířka je 59,6 cm, hloubka 54,5 cm a na výšku má 81, 5 cm. Vnitřní prostor je 144 litrů, výrobce tak vnitřní objem využil velice efektivně.

Jako na horší lze nahlížet na třídu energetické účinnosti F, která je odvislá zejména od spotřeby elektrické energie a činí 117 kWh za rok. Naopak velmi dobrá je její nízká hlučnost 37 dB, která odpovídá třídě hlučnosti C.

Jedná se o kvalitní lednici bez mrazáku, což dokazuje prodloužená záruka kompresor v době 5 ti let. Uvnitř jsou celkem 4 poličky z nichž 3 jsou nastavitelné, 2 zásuvky na ovoce a zeleninu a 2 přihrádky ve dveřích na drobnosti nebo na lahve. Ovládání teploty je řešeno manuálně a možné je také zaměnit směr otevírání dveří. Určitou nevýhodou je vnitřní osvětlení, které je řešeno standardní žárovkou. Úsporné LED světlo by bylo přínosnější.

Malá vestavná lednice, dobrý poměr rozměry/objem, nízká hlučnost 37 dB
Vyšší cena

Zanussi ZRA25600WA

Zanussi ZRA25600WA recenze a test

Monoklimatická lednička Zanussi ZRA25600WA je všestranným pomocníkem nejenom do domácnosti. Spotřeba je spojena se zařazením do energetické třídy G a také s hodnotou spotřeby 133 kWh. Nezklame ani její velikost, které odpovídá vnitřní objem o velikosti 240 litrů.

Při využití hraje hlavní roli přehlednost. Celkem nabídne 4 skleněné police zabírající celou šířku lednice. K nim se přidává také 1 šuplík určený na ovoce a zeleninu. Také nechybí přihrádky ve dveřích, nebo o praktický prostor pro umístění hned 6 vajíček. Součástí konstrukce je i vnitřní světlení pomocí žárovky.

Během provozu lednice zaujme hodnota hlučnosti, kterou je pouze 38 dB. Rovněž nechybí praktická možnost montáže dveří s ohledem na pravé i levé otevírání. Samozřejmostí je i jednoduše nastavitelný termostat, který bude teplotu uvnitř hlídat po celou dobu jejího provozu.

Praktické rozdělení, dobrý objem
Bez odmrazovací funkce

Gorenje Advanced R 6192 LX

Gorenje Advanced R 6192 LX recenze a test

Monoklimatická chladnička Gorenje Advanced R 6192 LX zaujme toho, kdo potřebuje pro své potraviny opravdu velký prostor. Disponuje totiž vnitřním objemem o velikosti 368 litrů. Kromě klasických polic a přihrádek ve dveřích nabídne také inovativní zásuvky s označením Fresh Zone, které drží teplotu o hodnotě 3 stupně, nebo přihrádku Crisp Zone pro ovoce a zeleninu.

Rovněž disponuje několika senzory, které hlídají používání lednice, čemuž přizpůsobí svůj chladicí režim. S ním je spojena i praktická funkce automatického odmrazování. Dále zaujme i její nízká hlučnost, která činí velmi přijatelných 38 dB.

I přes své vlastnosti nezklame svou spotřebou. Ta je pouze 119 kWh/rok, a to znamená energetickou třídu E. Snadné ovládání jenom podtrhuje displej, který zobrazuje aktuální hodnotu nastavení. Dále nechybí ani praktické integrované světlo.

Třída E, speciální zásuvky
Chybí nofrost systém

Electrolux ERF2504AOW

Electrolux ERF2504AOW recenze a test

Chladnička bez mrazáku Electrolux ERF2504AOW má dostatečně velký vnitřní prostor o objemu 240 litrů. Ten je navíc možné prakticky rozdělit. Nechybí možnost využít celkem 4 police, které doplňuje 1 spodní zásuvka na ovoce a zeleninu. Ve dveřích, které je možno upravit na pravé nebo levé otevírání, nechybí další 4 praktické poličky.

Chladící prostor nese označení SpacePlus, což nahrává jeho maximálnímu využití. Při každodenním provozu je nezklame ani spotřeba. Ta je 133 kWh/rok, a tak je možné zařadit tento spotřebič do energetické kategorie F.

Hlučnost se nijak nevymyká standardů a činí 38 dB. Ve vnitřním prostoru lze najít automaticky spínané LED světlo, díky kterému lze najít správnou potravinu i za horších světelných podmínek. Lednice má klasickou bílou barvu a nastavitelné nožičky.

Dobrý objem, prostor SpacePlus
Podle některých ohlasů je více slyšet

Snaige Ice Logic C29SM

Snaige Ice Logic C29SM T10022 recenze a test

Lednice bez mrazáku Snaige Ice Logic C29SM je vhodná pro toho, koho zajímá primárně nízká spotřeba. O té vypovídá energetická kategorie F, stejně jako o ní vypovídá také konkrétní hodnota, která činí 131 kWh.

Zaujme i její provedení, jako je hlavně unikátní antibakteriální úprava. Nezklame též vnitřní objem, jehož hodnota je 267 litrů. Řadí se tedy mezi větší modely. Te je možné uspořádat pomocí jednotlivých polic z tvrzeného skla. Dále nechybí ani praktická spodní přihrádka na ovoce a zeleninu.

V režimu chlazení je třeba počítat s hlučností lednice o hodnotě 41 dB. Unikátní je rozsah nastavení teploty, který může být realizován od 0 až po celých 10 °C. Uvnitř nechybí LED osvětlení a v případě potřeby je možné změnit otevírání dveří napravo nebo nalevo.

Antibakteriální úprava, rozsah teplot
Bez displeje

Candy CFL 050 E

Candy CFL 050 E recenze a test

Malá monoklimatická lednice Candy CFL 050 E patří mezi nejkompaktnější modely na trhu. Tomu jasně odpovídají také její rozměry, které činí 51,5 x 45 x 47. Ty se podepisují také na menším vnitřním objemu, který je 44 litrů. I díky tomu se hojně používá třeba v hotelech, a to jako minibar.

Vnitřní prostor je prakticky rozdělený na několik secí. Nechybí 1 drátěná police, která je doplněna 1 zásuvkou na ovoce a zeleninu. V oblasti dveří jsou k dispozici celkem 2 přihrádky. Teplota je nastavitelná velmi jednoduše, a to pomocí kontrolního panelu s mechanickým ovládáním.

Spotřeba za 24 hodin činí pouze 0,308 kWh. Její hlučnost během provozu je 41 dB. Má klasickou bílou barvu, praktické integrované madlo na otevírání, a spadá do klimatické třídy s označením N/ST.

Rozdělení vnitřního prostoru, kompaktní rozměry
Nižší vnitřní objem

Guzzanti GZ 44

Guzzanti GZ 44 recenze a test

Malá monoklimatická chladnička Guzzanti GZ 44 určitě zaujme už svým vzhledem. To proto, že má velmi povedeno a stylovou černou barvu. Z hlediska funkcí ji lze označit za standard. Není to tedy lednice beznámrazová, ani řešení, které má funkci automatického odmrazení.

Zaujme jak svými kompaktními rozměry, které činí 54,5 x 40,5 x 44,3 cm, tak i nízkou hmotností, která je 12 kilogramů. Hojně je využívána jako minibar na hotelech, kde plně dostačuje její vnitřní objem, který činí 32 litrů. Dále nechybí 2 plastové poličky, nebo také 1 nastavitelná přihrádka v oblasti dveří.

Má celkově přiměřenou spotřebu. Za rok provozu si vezme 162 kWh a řadí se do energetické třídy označením G. Uvnitř je praktické LED osvětlení a pokud se mluví o jejím otevírání, tak není problémem možnost záměny jejich dvířek.

Kompaktní rozměry, černý design
Do dveří se nevejde lahev s pivem

Zanussi ZRG 11600 WA

Zanussi ZRG 11600 WA recenze a test

Malá monoklimatická lednice bez mrazáku Zanussi ZRG 11600 WA má nízkou pořizovací cenu a základní provedení, které je však naprosto funkční. Spotřebitelé v recenzích často hodnotí její nízkou hlučnost, která je jen 38 dB a spadá do třídy hlučnosti C. Naopak její energetická účinnost je spíše horší, se spotřebou 108 kWh za rok se řadí do třídy F.

Vnitřní prostor lednice je velmi jednoduše členěný a tvoří jej 3 police, které jsou vyrobeny ze skla. Ve spod je pak umístěn oddělený box, který je primárně určený pro skladování ovoce a zeleniny. Její celkový objem je 100 litrů, kterými se řadí mezi menší modely.

Jednoduché provedení se projevuje i v nastavení výkonu chlazení, což však není negativní vlastnost. Ovládání teploty je řešeno manuálně uvnitř lednice a její nastavení zvládne opravdu každý. Úspora proběhla také v osvětlení, není zde moderní a úsporné LED světlo, ale klasický žárovka. Dveře umožňují zaměnit směr otevírání a potěší, že jsou na nich další tři poličky pro drobné věci, nebo na lahve.

Tichý provoz se 38 dB, nízká pořizovací cena, nenáročné ovládání
Horší třída energetické účinnosti F

Jak vybrat monoklimatickou lednici

Monoklimatické lednice jsou charakteristické tím, že jde o lednici bez mrazáku. Celá vnitřní plocha je tak určená výhradně na chlazení.

Vnitřní objem

Jak je u těchto spotřebičů standardem, vnitřní objem je udáván v litrech. Monoklimatická lednice není výjimkou. S větším objemem pochopitelně rostou i její rozměry, hlavně potom do výšky, zatímco šířka a hloubka bývá u rozměrů pro domácnost standardizovaná – do 60 cm.

Pokud jde o ty nejmenší modely na trhu, tak může mít monoklimatická chladnička objem okolo 30 litrů. Takové varianty jsou často používané jako minibar v hotelech. Ty určené pro domácnost už by měly začínat na objemu okolo 150 litrů. Jde samozřejmě o jednu z nižších hodnot, jelikož řada největších variant nabídne objem okolo 300 – 400 l, čímž se hodí především do komerčních prostor.

Vnitřní uspořádání

Jelikož je monoklimatická lednička variantou bez mrazáku, je třeba při výběru přihlédnout i k vnitřnímu uspořádání toho, jak a kam je možné potraviny uložit. V závislosti na velikosti a vnitřním objemu by mělo být k dispozici několik polic, které je možné vyjmou nebo umístit jinam. Dále by měly být samozřejmé také přihrádky ve dveřích lednice. Moderní varianty mají i různé boxy, kde mohou držet buď konstantní teplotu do 3 stupňů, nebo je jejich klima uzpůsobeno pro uchování ovoce a zeleniny.

Spotřeba lednice

Obecně je udávána hodnota, která odpovídá ročnímu provozu. Daná hodnota může stoupat a klesat s ohledem na velikost lednice i nastavenou teplotu. Při výběru podle úspornosti je dobré raději přihlédnout k hodnotě energetické třídy (A-G). Monoklimatická lednice je obvykle spojena se zařazením do třídy s označením F, G. Je však možné najít i modely, u kterých je zařazení spojeno s kategorií E a patří do skupiny úspornějších.

Hlučnost

Jelikož bývá umístěna doma v kuchyni, nebo v hotelovém pokoji jako minibar, je dobré zohlednit také celkovou hlučnost, jakou může taková lednice mít. U monoklimatických lednic mnohdy chybí kompresor, což je příčinou jejich nízké hlučnosti. Parametry jsou napříč jednotlivými modely velmi podobné. Ty nejméně hlučné disponují hodnotou okolo 38 dB. Naopak ty nejhlučnější jsou spojeny s hodnotou 42 dB. Je tedy jasně vidět, že rozdíly jsou opravdu minimální.

Funkce a vlastnosti

Mezi jedny z pokročilejších funkcí patří třeba varianta automatického odmrazování, která může výrazně ušetřit čas spojený s péčí a údržbou. Dále je vhodné hledět na to, zda je vybraný model lednice nofrost, kde k žádné námraze vzhledem k využití technologie ani nedochází.

Lepší modely mohou nabízet i takzvané antibakteriální provedení, se kterým je spojena vlastnost toho, že potraviny jsou udrženy déle čerstvé a je eliminováno riziko kontaminace. Dále by nemělo chybět vnitřní LED světlo, nebo u lepších modelů displej, pomocí kterého je možné vidět aktuální nastavení lednice s ohledem na teplotu. Rozsah teplot by měl být co nejvyšší, ideálně v rozmezí 0 – 10 stupňů Celsia.

4.3/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.