Děti,

Nejlepší monitory dechu: Recenze Babysense, Jablotron aj.

Monitor dechu na rozdíl od dětské chůvičky nedetekuje probuzení či pláč. Jak už plyne ze samotného názvu, hlídá to, zda dítě bez problémů dýchá. Pokud detekuje problém (zástavu dechu – spánková apnoe), ihned se spouští hlasitý alarm. Ten nejenom varuje rodiče, ale může zajistit, že se i dítě opět nadechne a jeho organismus začne fungovat tak, jak má. Nejčastěji se používá první rok od narození, u předčasně narozených nebo nemocných dětí, ale i kojenců narozených v termínu.

Při zástavě dechu u miminka hrozí SIDS (syndrom náhlého úmrtí novorozence), přičemž monitor dechu na takové nebezpečí upozorní. Rozlišují se v podstatě dva typy, a to deskový monitor dechu a monitor dechu na plenku. Mírně odlišnými jsou pak ještě modely pro dvojčata nebo kombinované s chůvičkou. Pokud máte přístroj z druhé ruky, je vhodné provést kalibraci monitoru dechu u výrobce.

Zohlednit byste měli nejen počet podložek (desek) a baterií v balení, hlasitost alarmu nebo prodlužovací kabel a jeho délku, ale i specifické vlastnosti a funkce. Například zda má zdravotní certifikaci, funkci zpětného přehrání nebo indikaci vybitých baterií. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší monitory dechu a jejich recenze.

Nejlepší monitory dechu – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších monitorů dechu z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Jablotron Nanny BM-02Baby Control BC-200Hisense Babysense 1Baby Control Digital BC-210Baby Control Digital BC-220iBabysense 7
Min. doporučená váha dítěte2 kg2 kg2 kg2 kg2 kg2 kg
Provoz bez sítě rodičovské jednotkyNeAnoNeAnoAnoNe
Indikace vybitých bateriíAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 monitorů dechu

Jablotron Nanny BM-02

Jablotron Nanny BM-02 recenze a test

Monitor dechu Nanny BM-02 má unikát v tom, že je jako jediný na trhu zařazen do kategorie zdravotnických přístrojů. To jenom potvrzuje jeho celkové kvality. Pracuje na principu neustálého snímání pohybů dítěte, díky čemuž monitoruje jeho dýchání a může tak rychle zaznamenat SIDS.

Monitoring funguje na dvou principech. První spustí alarm ve chvíli, pokud se dítě nenadechne po dobu 20 vteřin. Dále je zde ještě režim druhý. Ten spustí alarm, pokud hranice dýchání klesne pod 8 vdechů za 14 minutu. Kromě hlasitého alarmu se spustí také výstražné červení světlo. Konstrukce využívá i barevných diod, které upozorňují, zda je zapnutý nebo vypnutý.

Napájení je řešeno pomocí tužkových baterií a zaujme nízkou spotřebou, která je pouze 0,2 mA. To umožňuje pohodlné dlouhodobé použití. Vyhodnocovací jednotka je k podložce připojena kabelem o délce 5 metrů, což umožní její umístění i na vzdálenější místo.

Zdravotnický přístroj, 2 režimy monitorování, nízká spotřeba
Jedna destička nepokryje celou postýlku

Baby Control BC-200

Baby Control BC-200 recenze a test

Monitor dechu Baby Control BC-200 dokáže monitorovat aktivitu dechu a pokud zaznamená prodlevu delší než 12 vteřin, spustí se hlasitý alarm, který má dvojitou sirénu. O kvalitní monitoring se stará snímací jednotka do postýlky, která má rozměry celých 30 x 50 centimetrů. Mimo jiné se pyšní také vysokou boční citlivostí. V případě potřeby je možné zapojit třeba i 3 jednotlivé snímací jednotky.

Kromě aktuálního monitoringu je možné přehrát i zpětné události, a to v čase až celých 9 minut. Nechybí možnost nastavení určité prahové detekce Praktickou funkcí je zobrazení intenzity dýchacích pohybů, a to v rozmezí od 0 až do hodnoty 9.

Unikátem je možnost propojení s jednotkou i bez kabelu, a to prostřednictvím Bluetooth nebo Wireless. Napájení je řešeno pomocí baterie, kdy nechybí indikátor jejího nabití. Jako baterie se využívají dvě AA.

Bezdrátové připojení, možnost použití více podložek, dvojitý alarm
Bez indikace ztráty signálu

Hisense Babysense 1

Hisense Babysense 1 recenze a test

Deskový monitor dechu Hisense Babysense 1 je poháněný pomocí čtyř AA, tedy tužkových baterií. Ty zvládnou dodávat energii zhruba na dobu okolo 6 měsíců. Během provozu jsou pomocí podložky sledovány dýchací aktivity dítěte.

Monitorovány jsou dvě situace. První je prodleva v dýchání, která je stanovena na 20 sekund. Druhou situací je počet dechů za minutu. Hranicí je hodnota 10. Pokud dojde k jiné situaci, spustí se jak hlasitý akustický alarm – o hlasitosti 85 dB, tak i výrazný alarm světelný. Zařazení produktu spadá do zdravotnické pomůcky bezpečnosti LLB.

Senzor má optimální velikost, a to 270 x 440 mm. Nabídne i nízkou spotřebu, což se podepisuje na výdrži baterií. Propojení s jednotkou probíhá bezdrátově, během čehož zároveň nedochází k tomu, že by byly rušeny jakékoliv jiné bezdrátové přístroje v domácnosti.

Bezdrátové připojení, výdrž až 6 měsíců, 2 druhy monitorování
Na 4 baterie

Baby Control Digital BC-210

Baby Control Digital BC-210 recenze a test

Monitor dechu pro dvojčata Baby Control Digital BC-210 zaujme tím, že součástí balení jsou hned 2 podložky které dokážou lépe pokrýt celý prostor postýlky. Napájení je řešeno jednoduše, pomocí 2 AA baterií, které by měly být alkalické. Ke spárování s jednotou je možné využít moderní bezdrátové technologie, a to buď Bluetooth, nebo Wireless.

Monitor hlídá dýchací pohyby dítěte a pokud hodnota klesne pod 12 nadechnutí v rámci 60 vteřin, ihned se spustí hlasitý alarm, který informuje rodiče. O přesnost monitoringu se stará také vynikající citlivost i v bočním směru, a to i pokud je dítě na okraji samotné dané podložky.

Rozměr jedné podložky je dobrých 300 x 500 milimetrů. Připojit a spárovat jich je možné i více, dokonce až 4. Možné je nastavit prahovou úroveň detekce podle přání rodičů. Monitor umí také přehrát průběh dýchání miminka v posledních 9 minutách.

Dodáván se 2 podložkami, velikost podložky, nastavitelná úroveň detekce
Snímání jenom počtu dýchacích pohybů

Baby Control Digital BC-220i

Baby Control Digital BC-220i recenze a test

Deskový monitor dechu Baby Control Digital BC-220i má k dispozici hned 2 detekční podložky, čímž je možné pokrýt i větší plochu postýlky, nebo řešení použít také pro dvojčata. Tento model je vyrobený primárně pro monitorování dechu dítěte do 1 roku věku. Řídící jednotku je možní využívat jak samostatně, tak právě v rámci režimu určeného pro dvojčata.

Nezklame velikost jednotlivých podložek, která činí 300 x 500 milimetrů. Kromě klasické citlivosti nechybí také citlivost v bočním směru, pokud se dítě dostane na kraj této podložky. Na řídící jednotce je jednoduchý displej, který dokáže zobrazit i intenzitu dýchacích pohybů.

Monitor v případě potřeby dokáže přehrát dýchání miminka až 9 minut zpětně. Nechybí přesná detekce, která spustí poplach ve chvíli, kdy se dech zpomalí o 12 vteřin od nastavené úrovně. Napájení je bateriové s využitím 2 AA baterií a zjištění jejich úrovně nabití.

2 podložky, provedení pro dvojčata, zpětné přehrání
Vyšší cena

Babysense 7

Babysense 7 recenze a test

Bezdotykový monitor dechu Babysense 7 zaujme tím, že monitoruje hned 2 aktivity, které mohou nastat. V první řadě je to počet vdechů. Pokud je jich méně než 10 za minutu, spustí se alarm. Ten se spustí také v případě, kdy dítě nedýchá po dobu 20 vteřin. V obou případech je na to rodič upozorněný, aby mohl v případě potřeby včas a ihned zakročit.

Jedná se o kvalitní model, který disponuje certifikátem CE 93/42/EEC. Podložka nijak neomezuje dítě a ani s ním není v přímém kontaktu. Zaujme snadné ovládání, a to s využitím pouze 1 jediného tlačítka. Potěší celkem atraktivní design.

Tento model je dodáván se 2 podložkami, které mohou pokrýt celou plochu postýlky. Napájení je řešeno jednoduše s využití alkalických AA baterií 1,5 V. K provozu jsou potřeba 4 kusy. Ve výbavě je také držák kontrolní jednotky pro její snadné umístění.

2 podložky v balení, 2 druhy monitoringu, snadné ovládání
Nutnost 4 AA baterií

Jak vybrat monitor dechu

Monitor dechu je dobrým pomocníkem pro každého rodiče. Statistiky ukazují, že riziko zástavy dechu je u dětí poměrně velké. Samotnému syndromu SIDS (Syndrom náhlého úmrtí kojence) nezabrání, lze však získat včasné upozornění. Princip fungování je celkem jednoduchý. Dech je monitorován a pokud dojde k problému, spustí se alarm.

Typ monitoru

Deskový monitor dechu

Jde o nejpoužívanější typ, kde senzor detektoru je ve tvaru desky a umisťuje se pod matraci v postýlce. Deska je následně propojena s vyhodnocovací jednotkou. Kromě dostatečného pokrytí postýlky je třeba věnovat pozornost také výšce matrace.

Monitor dechu pro dvojčata

V podstatě jde o deskový monitor, ovšem se 2 až 4 deskami, které jsou připojeny k vyhodnocovací jednotce. Pozor však na to, že dvojčata musí spát odděleně ve svých postýlkách.

Monitor dechu na plenku

U toho typu se nevyužívá deska, ale připojuje se na plenku dítěte z přední strany (kvůli dotyku bříška). Je mobilní, bez kabelů a je tak snadno přenositelný. Dítěti ovšem může překážet a není tak pohodlný jako deskový typ.

Počet podložek

První věc, na kterou je vhodné hledět, je rozhodně počet podložek, který deskový monitor dechu nabídne. Klasikou dnes bývá 1, která má obvykle rozměry 300 x 500 milimetrů. Na trhu lze najít i takový, který má k dispozici 2 podložky. Díky nim je možné lépe pokrýt celou plochu větší postýlky nebo je používaný jako monitor dechu pro dvojčata.

Kvalitní a pokročilé modely si poradí i s tím, že je možné k nim připojit i více monitorů. Třeba až 4. To se hodí v situacích, jako jsou třeba velké postýlky dvojčat, které je třeba mít pod kontrolou. Dále je třeba rozlišit i to, zda se jedná o deskový monitor dechu – umísťovaný pod matraci, nebo takzvaný monitor dechu na plenku. Jde o variantu rozdílnou tím, kam se daná monitorovací část umísťuje.

Způsob napájení

Klasické napájení ze zásuvky není v tomto případě využíváno, a to hlavně z důvodu bezpečnosti. Proto je využito napájení pomocí baterií. Vesměs jsou doporučovány alkalické baterie, a to nejčastěji klasické tužkové s označením AA 1,5 V. Monitor dechu, který využívá jenom jedné podložky si často vystačí se 2 bateriemi. Tam, kde je připojených podložek více, už je třeba myslet na to, že budou potřeba 4 baterie. Většina modelů má i indikátor nabití a indikátor toho, že energie dochází.

Způsob propojení

Indikátor dechu se skládá z podložky do postýlky a jednotky, která se k ní připojuje. Toto propojení může být realizováno hned dvěma způsoby. Jde o klasické propojení s využitím kabelu. Při výběru je dobré hledět na délku kabelu, aby dosáhla až tam, kam potřebujete. Na to výrobci obvykle myslí, a tak nabízejí řešení s kabelem o délce okolo 5 metrů.

Modernějším řešením je varianta založená na bezdrátovém propojení. Není tak třeba řešit jakékoliv kabely a díky dobrému dosahu je možné jednotku umístit i do větší vzdálenosti. Moderní varianty jsou konstruovány tak, aby sami nijak nerušily ostatní bezdrátové spotřebiče a ty zároveň nerušily monitory dechu. Běžné dnes je i to, že si lze vybírat ze dvou technologií připojení. A to Wireless (WiFi), nebo pomocí známého Bluetooth.

Akustický a světelný alarm

Jak bylo zmíněno, tak monitor dechu funguje na jednoduchém principu. A to tím způsobem, že monitoruje dětský dech. Pokud dojde k problémům, tak je ihned spuštěný alarm. Ten může být různý a obvykle existují hned dva typy alarmu.

Ten první je klasický akustický. Pokud dojde ke zjištění problémům, spustí se velmi hlasitý zvuk, který dokáže rodiče informovat právě o tom, že něco není v pořádku. Druhý typ alarmu může být spojený se světelným signálem. Dojde k tomu, že jednotka začne blikat nebo svítit. Obvykle se lze na trhu setkat s variantami, kde jsou oba typy alarmu kombinovány.

Typ monitorování

Monitorován je primárně dech dítěte. K tomu může dojít ve dvou variantách. První varianta je založena na tom, že monitor dechu hlídá, zda dítě dýchá, nebo nikoliv. Pokud dojde při jeho dýchání určité prodlevě, je to vyhodnoceno jako problém a spouští se alarm. Tento typ monitorování je obvykle spojený s tím, že se alarm spustí ve chvíli, kdy po dobu 15 – 20 vteřin není detekován žádný nádech a výdech.

Dále mohou mít monitory dechu ještě funkci druhou, pomocí které je monitorováno, jak často dítě dýchá. Řada modelů je spojena s vlastností, v rámci které počítá jednotlivé vdechy a výdechy, které se uskuteční během jedné minuty. Pokud klesnou intervaly pod určitou hodnotu, tak je spuštěn alarm. Řada modelů má tuto funkci nastavenou na interval 10 vdechů a výdechů za minutu. Kdo bude poptávat nejpropracovanější varianty na trhu, ten má možnost pořídit řešení, které obě funkce monitorování kombinují.

Funkce zpětného přehrání

Deskový monitor dechu lze vybrat i podle řady dalších funkcí a také vlastností. Jednou z těch celkem pokročilých a unikátních je zpětné přehrání. To může být u některých modelů v délce až několika minut. Cílem je zjistit, zda bylo s dítětem všechno v pořádku.

Typická situace, kdy se zpětné přehrání hodí, je spojená s tím, kdy se spustí alarm, ale po přiběhnutí rodiče je s dítětem vše v pořádku. Zpětné přehrání umožní zjistit, zda došlo jenom k selhání přístroje a špatnému vyhodnocení, nebo skutečně došlo k zástavě dechu, a tak se alarm spustil. Následně se vlivem akustického signálu dítě samo v rámci leknutí nadechlo a začalo opět bez problémů dýchat.

4.5/5 - (30 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.