Malé spotřebiče do kuchyně,

Mlýnky na maso: Test, recenze elektrických a ručních

Jste milovníci gastronomie a rádi si jídlo připravíte z těch nejzákladnějších surovin? Chcete mít jistotu, že v mletém mase máte opravdu to nejlepší maso? Rádi experimentujete a chcete vyzkoušet masové směsi, které jinde hotové neseženete? Pořiďte si mlýnek na maso, kuchyňského pomocníka, který v dnešní době dokáže být značně multifunkční.

Kuchyňský mlýnek se nemusí používat výhradně na mletí masa, najde své uplatnění i v případě mletí starého pečiva na strouhanku, při mletí ořechů a dalších tvrdých surovin, které vás napadnou. Elektrický mlýnek na maso bývá také často vybaven praktickým příslušenstvím, které nejčastěji obsahuje nástavec na plnění klobás, jitrnic a podobně. Velká část spotřebičů má také vyměnitelný střed, kdy místo šneku na mletí vložíte nástavce na strouhání. Tímto krokem proměníte masomlýnek na výkonné struhadlo, na kterém můžete pohodlně a efektivně zpracovávat například zeleninu.

Ruční nebo elektrický mlýnek?

Moderní doba přinesla elektricky poháněné mlýnky na maso, o kterých si mohly naše babičky nechat jen zdát. Každá část spotřebitelů má však svého favorita, na kterého nedá dopustit. Ruční mlýnek na maso je tradiční kuchyňský pomocník, kterého snad všichni důvěrně známe, a někteří z nás s ním mají spojené zážitky z dětství. Jedná se veskrze jednoduchou konstrukci, na které není moc věcí, které by se mohly poničit – vydrží vám tak roky, až desítky let. Zatímco typický ruční mlýnek na maso je vyroben z kusu masivního kovu, novodobé konstrukce bývají i z pevného plastu. Je jen na Vás, čemu dáte přednost.

Elektrický mlýnek na maso je hit posledních desítek let a nutno podotknout, že oprávněně. Mleté maso s ním připravíte zhruba čtyřikrát rychleji a to hlavní – bez fyzické námahy. Pokud nepatříte mezi ty, kteří vytáhnou mlýnek na maso jednou za půl roku, jeho pomoc jistě oceníte. Na výběr máte z desítek modelů od různých výrobců, různého provedení a široké výkonností škály.

Jak se v těchto parametrech zorientovat, abyste při pořízení neudělali chybu, je popsáno v nákupním rádci na konci tohoto článku. Kromě rádce jsme připravili výběr zahrnující nejlepší ruční a elektrické mlýnky na maso. Při jeho výběru jsme zohledňovali uživatelské recenze, hodnocení a parametry, aby byly zastoupeny všechny kategorie, jaké u mlýnků na maso existují.

Nejlepší mlýnky na maso – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších mlýnků na maso z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTypRychlost mletíPříkon 
Kenwood Pro 2000 MG700 recenze a testKenwood Pro 2000 MG700Elektrický3000 g / min2000 W
ETA Ambo 3075 90000 recenze a testETA Ambo 3075 90000Elektrický2200 g / min1200 W
Gorenje MG2000SJE recenze a testGorenje MG2000SJEElektrický2200 g / min2000 W
Camry CR 4802 recenze a testCamry CR 4802Elektrický-1500 W
Hyundai MG 730 recenze a testHyundai MG 730Elektrický1500 g / min1000 W
Kenwood MG510 recenze a testKenwood MG510Elektrický2000 g / min1600 W
Bosch ProPower MFW68660 recenze a testBosch ProPower MFW68660Elektrický4300 g / min2200 W
Tescoma HANDY recenze a testTescoma HANDYRuční--
Banquet Culinaria vel. 5 recenze a testBanquet Culinaria vel. 5Ruční--

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Kenwood Pro 2000 MG700ETA Ambo 3075 90000Gorenje MG2000SJECamry CR 4802Hyundai MG 730Kenwood MG510Bosch ProPower MFW68660Tescoma HANDYBanquet Culinaria vel. 5
Zpětný chodAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno--
Počet kotoučů325333411
Strouhací nástavceNeAnoAnoAnoAnoNeAnoNeNe
Hmotnost výrobku7,3 Kg4,4 Kg4,2 Kg3,8 Kg2,8 Kg5,3 Kg6,4 Kg0,8 Kg1,9 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 mlýnků na maso

Kenwood Pro 2000 MG700

Kenwood Pro 2000 MG700 recenze a test

Mlýnek na maso Kenwood Pro 2000 MG700 by se nechal považovat v našem výběru za vítěze testu. Má desítky kladných uživatelských recenzí, skvělou rychlost mletí – 3000 g za minutu a silný motor s příkonem 2000 W. Celá konstrukce je navíc provedena z vysoce kvalitních kovových materiálů, které mu zaručují dlouhodobou životnost.

Ikonický design, typický pro značku Kenwood, spolu se šasi vyrobeného z broušeného kovu dělá z mlýnku ozdobu každé kuchyňské linky. Pokud máte na lince dostatečný prostor, bude vám model MG700 dělat radost i když zrovna nebudete mlít. Kovové provedení se pozitivně projevuje i na výborné stabilitě produktu a nízké hlučnosti. Elektrický mlýnek je vybaven praktickým zpětným chodem, díky kterému předejdete pracnému rozebírání v případě zaseknutí surovin uvnitř šneku.

Spotřebič je dodáván se třemi vyměnitelnými kotouči, kterými můžete regulovat strukturu mletí. Plnící tác umístěný na vrcholu mlýnku je rovněž zhotoven z kvalitní oceli a přítomný je rovněž nástavec na plnění párků a klobás. Kenwood MG700 je zaměřen výhradně na mletí a to mu jde dokonale, proto je pochopitelné, že není vybaven vyměnitelnými strouhacími nástavci.

Poměr cena/výkon, kovová konstrukce
Nemá nástavce na strouhání

ETA Ambo 3075 90000

ETA Ambo 3075 90000 recenze a test

Elektrický mlýnek na maso ETA Ambo 3075 90000 patří také mezi oblíbené produkty s uživatelsky prověřenými schopnostmi a na domácí přípravu mletého masa a dalších pochutin se hodí skvěle. Má příkon 1200 W a slušnou rychlost mletí, kdy zvládne 2200 g masa za jednu minutu. Součástí výbavy je také zpětný chod, který doceníte v momentu, kdy mlýnku dojde dech a ucpe se.

Mlecí komora je vyrobena z kovu a tvrdý nerezový nůž s příslušenstvím zajišťují dlouhou životnost. Šasi i plnící tác jsou vyrobeny z pevného plastu a pro kvalitní zpracování hovoří také kovová převodová kola. Deklarovaná hlučnost má hodnotu 85 dB a pro bezpečné používání osadil výrobce ETA model protiskluzovými nožičkami. Hmotnost mlýnku činí 4,4 kilogramu a díky kompaktním rozměrům jej nebude problém umístit i v menších kuchyních.

Příslušenství je docela bohaté a dominují mu 4 celonerezová bubínková struhadla, která pomohu při rychlém strouhání a krájení různých surovin, v čele se zeleninou. ETA z tohoto důvodu dodává dvě pěchovadla a dále nástavec na výrobu uzenin či praktickou násypku. Zařízení je dle potřeby pustit ve dvou rychlostech – základní a zpomalená Slow.

Úsporný elektromotor, nástavce na strouhání
Jen dva výměnné kotouče

Gorenje MG2000SJE

Gorenje MG2000SJE recenze a test

Také Gorenje má svého zástupce v segmentu mlýnků na maso, my jsme do recenze zařadili model MG2000SJE, který skvěle zvládá kromě mletí masa i spoustu dalších činností. O dostatečnou sílu se stará silný elektromotor, který má příkon 2000 W. Výrobcem udávaná rychlost mletí je dobrých 2200 gramů masa za hodinu a stejně tak jako většina vyspělých elektrických mlýnků na maso i tento má funkci zpětného chodu.

Hmotnost je 4,4 kilogramů a rozměry jsou kompaktní, dobře se vejde i do malých kuchyní. Pouzdro je vyrobeno v kombinaci kovu a plastu, najdeme na něm indikaci provozu a tlačítko zapnutí/vypnutí – ovládání je velice intuitivní a snadné. Model má ochranu proti přehřátí a k vyšší bezpečnosti pomáhají také gumové nožičky.

Jak bylo zmíněno na začátku popisu, Gorenje zvládá skvěle i další činnosti – je vybaven lisem na ovoce, takže s ním zvládnete bez potíží odšťavit jak zmíněné ovoce, tak i zeleninu. Dále je v dodávaném příslušenství celkem 5 rozšiřujících nástavců, se kterými naplníte klobásy, nastrouháte či nakrájíte suroviny, nebo potraviny namelete nahrubo či najemno.

Výkonný, kovové pouzdro, lis na ovoce
Komponenty nelze mýt v myčce

Camry CR 4802

Camry CR 4802 recenze a test

Pokud si nejste jisti, že dokážete elektrický mlýnek na maso plně využít, nechce se vám za kvalitní značkový mlýnek dávat tisíce, je zde alternativa v podobě malého masomlýnku Camry CR 4802. Jeho zpracování je samozřejmě kromě mlecí části plastové, hmotnost tedy díky tomu může mít o poznání menší než další modely a to konkrétně 3,8 Kg.

Výrobek zvládá výborně to hlavní, co od něj očekáváte, a to je samozřejmě mletí masa, proto jsme jej na základě kladných testů zařadili do naší recenze. Příkon má dobrých 1500 W, což předpokládá i slušnou rychlost mletí, tu bohužel výrobce nikde neuvádí a tak se musí spotřebitel spokojit pouze s odhadem na základě příkonu – rychlost se tak může pohybovat mezi 1500 gramy až 2000 g masa za hodinu.

Navzdory nízké ceně umožnil výrobce Camry u modelu CR 4802 vyměnit mlecího šneka za praktické nástavce na strouhání. K výrobku tak dostanete tři válcová struhadla, které mají různé profily ostří. Kromě nich můžete také počítat se třemi kotouči, kterými lze ovlivnit hrubost mletí a praktický nástavec na plnění uzenin.

Nízká cena, nástavce na strouhání
Výrobce neudává deklarovanou rychlost mletí

Hyundai MG 730

Hyundai MG 730 recenze a test

Dalším základním modelem domácích mlýnků na maso je Hyundai MG 730 – temně černý model, který bude dělat parádu i když zrovna nebude v provozu. Příkon elektromotoru činí pouhých 1000 W, což značí menší výkon ale také zejména díky malému elektromotoru má nízkou hmotnost – pouze 2,8 kilogramu.

Mlýnek na maso Hyundai zvládá mlít rychlostí 1500 gramů za hodinu a má rovněž funkci reverse, tedy zpětný chod pro případ, že dojde k ucpání, nebo zahlcení mlecího mechanizmu, který je vyroben u ušlechtilého kovu. Šasi je jinak vyrobené z plastu. Mlecí nůž včetně kotoučů jsou vyrobeny z tvrdého nerezového kovu a jsou přítomny protiskluzové nožičky, které pomáhají bezpečnějšímu chodu.

Napájecí kabel má délku 0,8 metru a deklarovaná hladina akustického hluku činí 85 dB. Vyměnit mlecí kotouče, nebo další příslušenství je intuitivní a velice snadné. Celkem dostanete 3 mlecí destičky, tři celo nerezová bubínková struhadla, nástavec na strouhání, dva kusy pěchovadel a nástavec na výrobu uzenin včetně praktické násypky.

Příznivá cena, příslušenství
Nízký příkon elektromotoru

Kenwood MG510

Kenwood MG510 recenze a test

Kenwood je znám pro své kvalitně zpracované a výkonné elektrické mlýnky na maso a jinak tomu není ani v případě modelu MG510. Příkon činí 1600 W a rychlost mletí má hodnotu 2 kilogramy masa za hodinu. Provedení je robustní a mlýnek je zhotoven z broušeného kovu včetně plnícího tácu pro snadné dávkování masa.

S hmotností 5,3 kilogramů se Kenwood MG510 řadí mírně nad průměr, což ovšem vůbec nevadí, protože má alespoň vyšší stabilitu. Té pomáhají samozřejmě gumové nožičky. Na těle spotřebiče se také nachází prostor pro uložení přívodního kabelu a mlecích disků. Ovládání je jednoduché a intuitivní a vystačíte si pouze s tlačítkem on/off a polohou pro zpětný chod.

Součástí jsou 3 protlačovací kotouče pro různou hrubost namletého masa – jemný s otvory 3 mm, střední s otvory 4,5 mm a hrubý s otvory 8 milimetrů. Příjemný je dodávaný nástavec na plnění klobás, smířit se však budete muset s absencí nástavců na strouhání, to mu však brzo odpustíte, neboť mletí masa a jiných surovin mu jde opravdu skvěle.

Kvalitní zpracování, slušný výkon
Absence nástavců na strouhání

Bosch ProPower MFW68660

Bosch ProPower MFW68660 recenze a test

Téměř jako ultimativní by se nechal ve srovnání s ostatními mlýnky na maso nazvat model Bosch ProPower MFW68660. Jeho mlecí výkon činí 4300 gramů masa za minutu a příkon elektromotoru tomu odpovídá – 2200 W. U takto výkonného modelu je zpětný chod samozřejmostí, stejně tak jako přítomnost rozšiřujícího příslušenství.

Bosch má velice propracovaný systém pro uložení příslušenství, a že ho má ve výbavě opravdu hodně. Však se sám výrobce v popisu zařízení chlubí minimálně dvaceti funkcemi, které masomlínek Bosch dokáže. Podle potřeb můžete použít až 4 nástavce na drcení v závislosti na tom, jakou hrubost potřebujete.

Výčet dalšího příslušenství je velmi bohatý a za zmínění stojí například lis na ovoce, nástavec na kebbe, nástavec na plnění klobás a tři struhadla s různými stupni hrubosti strouhání. Někteří uživatelé upozorňují na části vyrobené z plastu, avšak ty se nevyskytují jen u modelu Bosch, ale téměř napříč všemi současnými mlýnky i dalšími spotřebiči.

Nekompromisně vysoký výkon
Některé části vyrobené z plastu

Tescoma HANDY

Tescoma HANDY recenze a test

Jedním ze zástupců ručních mlýnků na maso je Tescoma HANDY – moderně pojatý jednoduchý mlýnek, k jehož provozu nepotřebujete elektrickou zásuvku. Díky modernímu zpracování je mletí s tímto mlýnkem méně náročné než u klasických mlýnků litinových. Snadnější je také údržba a rozebíratelnost.

Dle slov výrobce s tímto mlýnkem umelete hravě téměř vše – od masa na tatarský biftek, přes česnek, ořechy, sýry až po strouhanku. Vyššímu komfortu pomáhá extra dlouhá rukojeť a nemusíte mít obavy ani o povrch vaší kuchyňské desky, neboť k jeho fixaci se nepoužívají mnohdy nestabilní šrouby, ale velká funkční přísavka.

Mlýnek je vyroben z plastu, což na první pohled nebudí v porovnání s ručními litinovými důvěru. Na druhou stranu při jeho vývoji byl testován při náročných podmínkách, obstál a dostal se do prodeje, netřeba mít tedy přehnaný strach. Díky použití transparentního plastu za druhou stranu máte přehled, co se uvnitř šneku děje a kolik surovin v něm ještě zbývá – tento benefit vám nenabídne žádný jiný mlýnek, ať ruční, nebo elektrický.

Moderní design a zpracování
Tělo včetně šneka vyrobeno z plastu

Banquet Culinaria vel. 5

Banquet Culinaria vel. 5 recenze a test

Nemáte důvěru v moderní zpracování ručního mlýnku, nebo nechcete být odkázáni na elektrickou zásuvku? Díky výrobci Banquet se můžete vrátit do starých dobrých časů a pořídit si ruční mlýnek, který pamatují ještě vaše babičky. Model Culinaria vel. 5 je skvělým zástupcem těchto téměř nesmrtelných ručních mlýnků.

Řada gastronomických odborníků a šéfkuchařů nedají dopustit na jeho kvality a tvrdí, že pokud má být tatarák bez chyby, musí být použité maso namleto na tomto typu ručního mlýnku. Jestli je to pravda necháme na posouzení každého z vás, díky výrobci Banquet to můžete vyzkoušet.

Mlýnek je snadno rozložitelný a upevnění probíhá pomocí úchytného šroubu – lze tedy připevnit na kraj kuchyňské desky nebo jakýkoliv stůl. Je opatřen dřevěným madlem a jak již bylo zmíněno, je vyroben z pevné litiny, která zaručuje vysokou pevnost a trvanlivost. Průměr mlýnku je 5,15 centimetrů, výška 23 centimetrů a hmotnost díky použití litiny téměř dva kilogramy. Rovněž je příznivá cena, díky které se jedná o nejlevnější mlýnek z naší recenze.

Klasický robustní litinový mlýnek
Není vhodný do myčky nádobí

Jak vybrat mlýnek na maso

Kuchyňský mlýnek na maso může být pohánět lidskou silou, nebo elektrickou energií. To je tedy základní aspekt, který musíte brát před nákupem na zřetel. S ručním mlýnkem doslova procítíte celou přípravu mletého masa na vlastní kůži, respektive na vlastní svaly. Jedná se o poměrně namáhavou činnost v případě, že melete více jak kilogram masa.

Ruční mlýnek na maso není nijak zvlášť sofistikované zařízení. Skládá se z kliky, kterou poháníte vnitřního šneka, a vyměnitelných kotoučů, kterými ovlivňujete hrubost namleté směsi. Typicky je ruční mlýnek vyroben z masivního kusu železa, nicméně v dnešní době se setkáte i s plastovým provedením, které je násobně lehčí. Jelikož více aspektů u ručních mlýnků nenalezneme, pokračování textu se bude věnovat pouze mlýnkům elektrickým.

Elektrický mlýnek na maso vás prožitku pomalého mletí „bohužel“ zbaví a přinese vám pohodlí a značnou časovou úsporu. Také musíte být při výběru elektrického mlýnku více obezřetní, neboť do jeho výkonu a kvality zpracování zasahuje více parametrů. Elektrický mlýnek je moderní zařízení, mletí je až čtyřikrát rychlejší a s vyměnitelnými nástavci je rovněž multifunkční.

Rychlost mletí a příkon

Výrobcem deklarovaná rychlost mletí se udává v gramech za hodinu a říká nám, jak je konkrétní model výkonný, kolik množství masa zvládne za daný čas zpracovat. Do určité míry jde tento údaj ruku v ruce s velikostí příkonu zařízení, kdy logicky silnější elektromotory zvládnou více práce. Masomlýnek s vyšším příkonem také méně zatěžuje motor a proto se nechá předpokládat, že vydrží déle.

S vyšším příkonem je také vyšší spotřeba energie, která je však u těchto produktů zanedbatelná, neboť spotřebiče běží zpravidla po krátký čas. Základní provedení mají parametry kolem 2000 g / min a příkon v průměru 1500 W. Výkonné elektrické mlýnky na maso zvládají až 4300 g / min a příkon může dosahovat až 2200 W.

Zpětný chod

Moderní gastro mlýnek na maso je vybaven ochranným automatickým vypnutím motoru v případě, že by došlo k přehřátí a následnému zničení. Rovněž bývá přítomna praktická funkce zpětného chodu, která se hodí v případě, že se mlýnek ucpe a zasekne. Pohodlně tak zpětným chodem mlecí šnek uvolníte, aniž by došlo ke zlomení nožů, a pokračujete v práci. Pokud dojde k zaseknutí elektrického mlýnku bez zpětného chodu, nezbývá nic jiného, že ho celý rozebrat a zaseknutou část uvolnit ručně. Zpětný chod však dnes již naštěstí patří mezi základní vybavení elektrických mlýnků.

Počet kotoučů, strouhací nástavce a další příslušenství

Kotouče, jindy nazývané také disky, jsou vyměnitelné části přední strany mlýnku, kterými štelujeme hrubost, nebo jemnost namletého masa. Obvykle jsou ve výbavě tři, ale setkat se u lepších modelů můžete i s větším počtem. Pro různé přípravy masa se hodí jiná konzistence a tu dosáhnete právě touto možností.

Je-li model mlýnku vybaven strouhacími nástavci, vyjmete celého šneka a místo něj do těla mlýnku vložíte válcovitý mlecí nástavec. Ten po zapnutí začne rotovat a vy do stejného místa, kam se vkládá maso, můžete vkládat ovoce, zeleninu a cokoliv, co potřebujete zpracovat. Nástavců bývá dodáváno více s různými strouhacími profily, hrubostí a podobně. Jedná se jednoznačně o užitečné rozšíření.

Mezi další příslušenství se řadí především plnič střívek, který má kónický tvar a připravíte s ním domácí klobásy a domácí jitrnice prvotřídní kvality. Setkat se lze také s lisem na ovoce, který však nebývá tak častým příslušenstvím.

Hmotnost, hlučnost, materiály

Zatímco ruční mlýnky na maso jsou v podstatě bezhlučným nástrojem a jeho váha v případě kovového provedení dosahuje maximálně dvou kilogramů, u elektrického provedení jsou parametry o poznání bohatší.

Vše se odvíjí od použitých materiálů, kdy šnek včetně mlecího zařízení by měly být vyrobeny vždy z kovu. Zbytek v závislosti na modelu je buďto z plastů, nebo z kovu. Kovové elektrické mlýnky jsou těžší a bývají méně hlučné, neboť méně rezonují a masivnější zpracování dokáže hluk lépe pohltit. Častěji je však jako konstrukční materiál použit plast a v závislosti zejména na ceně a výrobci je více či méně kvalitní – pokud je to možné, vždy volíme ověřené výrobce.

4.5/5 - (13 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.