Malé spotřebiče do kuchyně,

Mini trouby: Recenze 8 nejlepších stolních trub

Elektrická mini trouba je řešením pro malé kuchyně, kde nemůže být využita klasická elektrická trouba, případně se nevyplatí ji pořizovat z důvodu občasného a méně náročného pečení. Jelikož se svými vlastnostmi podobá klasické troubě, je tak vhodnější použít ji než mikrovlnnou troubu, která nabízí jen jednoduché programy.

Stolní trouba má rozměry podobné mikrovlnce, a tedy i menší objem. Výhodou minitrouby je skladnost a mobilita, kdy ji lze převážet a využít třeba na chatě. Když používána není, je možné ji uklidit nebo uložit, aby nezabírala volný prostor v kuchyni. Mini trouba s plotýnkami navíc může vyřešit problém s nahrazením varné desky.

Zohlednit byste měli nejen objem mini trouby, druh ohřevu (například horkým vzduchem), typ plotýnek (litinové, sklokeramické), ale i specifické vlastnosti. Například zda je s grilem, kolik programů nabízí nebo zda disponuje časovačem. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší mini trouby a jejich recenze.

Nejlepší elektrické mini trouby – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších mini trub z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Concept ET-5050Guzzanti GZ 360Ardes 6245Tefal OF444834Rommelsbacher BG 1600Sencor SEO 3610SSGuzzanti GZ 361Steba KB 23 ECO
GrilAnoNeNeAnoAnoAnoNeAno
Horký vzduchNeNeAnoAnoNeNeAnoAno
PlotýnkyNeNeNeNeNeNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 stolních trub

Concept ET-5050

Concept ET-5050 recenze a test

Mini trouba Concept ET-5050 zaujme už tím, že se jedná o osvědčenou českou značku. Dále jsou jejím kladem parametry. Tím hlavním je určitě celkový příkon trouby, který činí 1.8 kW. Pomocí mechanického ovládání je možné nastavit jak program, tak i konkrétní tepotu v širokém rozsahu možností. A to je 70 – 230°C.

Tento model nedisponuje horkým vzduchem a nabídne výhradně jenom funkci grilu a klasického horního a také dolního ohřevu. Že to není nijak omezující, to ukazuje počet programů, kterých je dohromady 6. Zaujme i objem trouby, který činí 38 litrů.

V souvislosti s konstrukcí rozhodně potěší vnitřní nepřilnavý povrch. Tento model má také funkci zajišťující automatické udržování nastavené teploty. Uvnitř se nacházejí 4 nerezová topná tělesa, která se starají právě přípravu samotného jídla.

Vnitřní objem, 6 programů, nepřilnavý povrch
Bez horkého vzduchu

Guzzanti GZ 360

Guzzanti GZ 360 recenze a test

Minitrouba Guzzanti GZ 360 má bílou barvu a jednodušší provedení. Nezklame však velikostí vnitřního objemu, který činí velmi dobrých 36 litrů. Dále jsou součástí dvě topná tělesa. Jedno nahoře a druhé dole. Obě mají výkon 650 W každé. Podle potřeby je možné uvnitř nastavit výšku, kde bude umístěn pečící plech.

Trouba nedisponuje ani grilem, ani horký vzduchem. Vnitřní prostor je smaltovaný. Pomocí knoflíkového ovládání je možné volit teplotu, a to v rozmezí 40 °C – 260 °C. Praktickým pomocníkem během přípravy je časovač nastavitelný až na 90 minut.

Dvířka jsou dvoustěnná a žáruvzdorná, včetně kvalitního madla. Součástí je smaltový pečící plech a dále rošt Cr-Ni. Nechybí jistota kvalitního provedení, která splňuje i všechny EU normy, které jsou spojeny s celkovou bezpečností.

Žáruvzdorná dvířka, výkonná topná tělesa, rozsah teplot
Bez grilu

Ardes 6245

Ardes 6245 recenze a test

Stolní trouba Ardes 6245 zaujme hlavně svým objemem, který není nijak malý. Činí celých 45 litrů, a tak se tento mode skvěle hodí i na větší množství jídla. To může být celkem rozmanité, jelikož díky 6 programům lze zvolit přesně ten, který bude odpovídat připravovanému pokrmu. Jeho chystání usnadní i časový spínač.

Jedním z programů je i funkce, kdy je možné využívat horkého vzduchu. Také je samozřejmá funkce udržování nastavené teploty. Tu lze navolit pomocí mechanického ovládání v rozsahu až 90°C – 230°C. Trouba se také díky vnitřnímu nepřilnavému povrchu dobře čistí. Součástí je i osvětlení.

Pro kontrolu přípravy jsou připravena skleněná dvířka, která jsou žáruvzdorná. Zaujme také stylové černé provedení, stejně jako to, že součástí produktu je jak jeden pečící plech, tak i praktický pečící rošt.

Horký vzduch, velký objem, 6 programů
Absence grilu

Tefal OF444834

Tefal OF444834 recenze a test

Elektrická mini trouba Tefal OF444834 má stylový černý design, který není její jedinou předností. Přináší také možnost zvolit si jeden z celkem 6 programů. V rámci volby zaujme to, že dané řešení nabídne jak funkci grilu, tak i možnost přípravy s využitím horkého vzduchu.

Jedná se o kompaktní provedení, což jasně dokládá vnitřní objem, který činí jenom 19 litrů. Samozřejmý je integrovaný termostat, který pomůže k nastavení správné teploty. Ta může být rozsáhlá a její maximální hodnota činí 240 stupňů. Práci si lze usnadnit použit časovače který je možné nastavit až na dobu 120 minut.

Pečící programy jsou přizpůsobeny konkrétnímu jídlu. V mini troubě s příkonem 1 380 W a s výkonem grilu 740 W je možné připravit třeba maso, stejně jako klobásy, ale dále nechybí ani režim pro pečivo, či režim takzvané vodní lázně.

Horký vzduch, programy pro různé potraviny
Menší vnitřní objem

Rommelsbacher BG 1600

Rommelsbacher BG 1600 recenze a test

Mini trouba Rommelsbacher BG 1600 je velmi kvalitní model, který přes své kompaktní rozměry nabízí velký vnitřní prostor, do kterého se vejde i pečící plech o klasických rozměrech. Výrobce uvádí možnost použití pečících forem o průměru až 36 centimetrů.

Rozměry vnitřního prostoru jsou 43,5×36,5×25 centimetrů, zatímco venkovní pouze 58,5×40,5×31,5 cm. Bez potíží se tak vejde i do malých prostorů, kde udělá mnoho služby. Má příkon 1600 Wattů a plynule nastavitelnou teplotu až 250 stupňů Celsia. Je ideální pro přípravu pizzy a využitelný i jako pec. Vnitřní prostor je navíc po dobu pečení osvětlen, což usnadňuje průběžnou kontrolu přípravy pokrmu.

Kromě otočných ovladačů je přítomna také světelná kontrolka, ovládání je tak velmi jednoduché a funkční. Je vybavena také grilem a napájecí kabel má dobrou délku 1,5 metrů. Hmotnost činí 13,2 kg a součástí mini trouby je také ocelový plech se smaltovaným povrchem a praktický rošt. Na bocích zařízení jsou dvě bytelná madla pro snadné uchopení při přenášení.

Kompaktní rozměry a velký vnitřní prostor na klasický plech, jednoduché ovládání, gril
Absence plotýnek

Sencor SEO 3610SS

Sencor SEO 3610SS recenze a test

Mini trouba na pečení Sencor SEO 3610SS je vskutku oblíbený produkt, kterému v zásadě nic nechybí a dělá přesně to, k čemu je určena. I uživatelské recenze zmiňují bezproblémové, rychlé a rovnoměrné pečení, není problém v ní připravit jakékoliv jídlo, od pizzy, přes kuře, až po bábovku. Jistě oceníte poměrně bohaté příslušenství, které obsahuje smaltový plech na pečení, rošt, držadlo, jehlu na grilování, nebo kámen na pečení pizzy.

Je poměrně kompaktních rozměrů a ani její hmotnost není velká, činí 7,8 kilogramů a díky tomu se s ní dobře manipuluje a přenáší. Přes dobré rozměry však nabízí i velký vnitřní objem 36 litrů a slušný pečící výkon, díky příkonu 1500 W. Teplota je plynule regulovatelná a to v rozmezí 90 – 230 stupňů Celsia.

Potěší praktické vnitřní osvětlení, světelná indikace provozu a časovač s možností nastavení 60 ti minut, který má funkci automatického vypnutí a zvukovou signalizaci. Ovládání je pomocí otočných ovladačů velmi jednoduché, má horní i spodní ohřev + gril a výrobce zmiňuje dobře tepelně odizolovaná dvířka a madlo. Horní strana mini trouby se však po čas provozu dokáže velmi rozehřát, a proto není vhodná k zastavění.

Bezproblémový chod, menší rozměry a velký vnitřní prostor, poměr cena/výkon
Poměrně horká horní strana trouby

Guzzanti GZ 361

Guzzanti GZ 361 recenze a test

Model Guzzanti GZ 361 je mini trouba disponující praktickou funkcí cirkulace horkého vzduchu, která dokáže pokrmy také jednoduše ohřát. Mimo to je k dispozici i funkce rozmrazování. Trouba disponuje horním a dolním topným tělesem o výkonu 650 W. Co byste tu hledali marně je bohužel gril.

Praktický časovač je možné nastavit až na 90 minut. Nastavit je možné také přesnou teplotu přípravy, a to v rozmezí od 40 po 260 stupňů Celsia. Součástí je jak smaltovaný plech, tak i praktický rošt.

Dvířka mají žáruvzdorné sklo a také silikové těsnění bránící úniku tepla. Vnitřní povrch je smaltovaný a nabídne jistotu dobrého udržování. Celkový výkon trouby činí 1 300 W a na jejím vzhledu zaujme kombinace černé a stříbrné barvy.

Jednoduché ovládání, horký vzduch, rozmrazování
Měkký kovový rošt

Steba KB 23 ECO

Steba KB 23 ECO recenze a test

Mini trouba Steba KB 23 ECO má kvalitní nerezové provedení, které se podepisuje i na unikátním designu. Dále je spojena s technologií, která využívá speciálního ventilátoru. Díky němu je možné dosáhnout nižší spotřeby až o 36 procent proti klasické troubě. Konstrukce zaujme i dvířky, která mají pro lepší izolaci hned 2 skla.

Vnitřní objem, který tato minitrouba má, je celkem 23 litrů. Mimo standardního pečení nabídne také funkci horkého vzduchu a dále funkci grilu. Pomocí ovládání je možné, jak zvolit konkrétní program, tak rozsah teploty.

Trouba nabídne celkem 3 úrovně nastavení samotného roštu. Dále také vnitřní nepřilnavý povrch pro lepší údržbu. Příkon 1 400 W je spojený i s dobrými výsledky v rámci přípravy jídla. Dobu přípravy lze upravit na základě časovače, který je možné nastavit na 90 minut.

Grilovací jehla, úsporný provoz
Menší vnitřní objem

Jak vybrat stolní minitroubu

Mini trouba je pomocníkem do těch kuchyní, kde není trouba klasická a z nějakého důvodu zde být ani nemůže. V takovém případě se jako ideální řešení jeví stolní trouba. První kritériu výběru je spojeno s tím, že by měla být mobilní. To dnes splňuje v podstatě každý klasický model na trhu. Stačí ji tedy postavit na požadované místo, zapojit do zásuvky a začít používat.

Velikost

Roli při výběru hrají dvě hodnoty. První jsou vnější rozměry, které ukazují na to, aby se vám vešla na místo, kam ji chcete postavit. Může se jednat o kuchyňskou linku, nebo jiný prostor v kuchyni. Variant je na trhu více než dost, a to od těch skutečně velkých, až po ty, které lze označit jako kompaktní.

Dále by měla mini trouba nabídnout i dostatečný objem. Tedy vnitřní prostor, určený pro přípravu jídla. V potaz je nutno vzít, jak počet strávníků, tak i to, co se nejčastěji peče. Je rozdíl mezi plechem s koláčem a dvěma kuřaty. Nejmenší stolní trouba na trhu má vnitřní objem zhruba okolo 20 litrů. Na druhé straně existují i varianty opravdu velké, které mohou mít i 40 litrů, ale i více.

Ohřev a programy

Není výjimkou, že minitrouba disponuje třeba i 6 programy a volí se podle toho, jaké jídlo je připravováno. Ty nejmodernější umí upéct maso, připravit klobásy, ale třeba i péct různé druhy moučníků a pečiva. K nastavení správných podmínek slouží právě volba programu.

Od nastavení programu se dále odvíjí i to, co všechno bude uvnitř trouby probíhat. Pokud jde o funkce klasické a základní, tak je využito horního a spodního topného tělesa, které pomohou dosáhnout vhodné teploty. Ta se dá mnohdy regulovat v různých rozmezích, a to od 40 °C – 270 °C v závislosti na typu trouby.

Mini trouba může dále disponovat i dalšími vlastnostmi, jako je třeba funkce grilu, která také rozšiřuje možnosti použití. Dále nemusí chybět třeba funkce horkého vzduchu, čím se minitrouba už výrazně přibližuje standardním kuchyňským troubám.

Plotýnky

Propracovaná stolní trouba umí i více, než je jenom pečení a s tím spojené přípravy. Konstrukce může nabídnout i 2 plotýnky, které jsou umístěné v horní části. Ty jsou buď litinové nebo sklokeramické, u kterých je potřeba dbát na správné nádobí. Mini trouba s plotýnkami tak dokáže z praktického hlediska plně nahradit i klasické sporáky.

Doplňkové funkce

Může jich být celý řada a mezi jednu z hlavních patří třeba funkce časovače. Ten je možné u různých modelů nastavit na rozlišné hodnoty. U některých je to hodnota 60 minut, u jiných to může být dokonce až 120 minut. Mnohdy je poptávána také mini trouba s mikrovlnkou, a to za účelem možnosti ohřevu jídla, nebo možnosti jeho rozmrazení. Obojí lze na základě programů na některých troubách navolit.

Mezi doplňkové funkce se řadí třeba i možnost udržení nastavené teploty, což je také věc, která nemusí být dostupná u všech. Podobně jako v případě funkce grilování kuřete, kdy je součástí jak praktická jehla (rožeň), tak i motorek, kterým je poháněna a jídlo se otáčí.

Vnitřní konstrukce

Nejpoužívanějším materiálem je smalt, nebo jiné nepřilnavé povrchy. Jejich účel je spojený s tím, aby na nich nečistoty výrazně neulpívaly a aby bylo možné mini troubu jednoduše udržovat čistou. Vnitřní konstrukce by měla být spojena také s dobrou izolací, a to hlavně pro zamezení úniku samotného tepla z vnitřního prostoru.

Vzhled a vnější část

I podle designu, tedy vzhledu, se může konkrétní stolní trouba vybírat. Když jde o jednodušší a levnější řešení, tak je nejčastěji spojeno s klasickou bílou barvou. Mluvit se však dá i o variantách modernějších. Zaujmout může nejenom zajímavě vyhlížející a moderní nerez, ale třeba i nadčasová černá barva, která může ladit s řadou jiných prvků v kuchyni.

Dále by měla konstrukce působit kvalitním a stabilním dojmem. Hlavním prvkem je zde rozhodně víko trouby. To může mít několik vrstev skla. Jsou to 2, ale i 3. To pomáhá hlavně k lepší izolaci, kdy sklo nepálí. Součástí by měla být také rukojeť, která by měla být i při dlouhodobém provozu studená. Někteří výrobci přicházejí s inovacemi, jako je například zajímavá Cool Touch rukojeť.

4.2/5 - (30 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.