Malé spotřebiče do kuchyně,

Nejlepší mikrovlnné trouby – Recenze, test mikrovlnek 2024

Mikrovlnná trouba v současné kuchyni nemůže chybět, přičemž nahrazuje sporák pro mnoho základních, ale i pokročilých příprav jídla. Její výhodou je rychlost ohřevu, přijatelné rozměry a u pokročilých modelů rozšířené schopnosti. Multifunkční mikrovlnka oproti jednoduché totiž umí jídlo nejenom ohřát, ale lze v ní také rozmrazovat, vařit a využívat další funkce jako je gril nebo horký vzduch.

Modely se liší vnitřním objemem, průměrem talíře, mikrovlnným výkonem a příkonem s návazností na energetickou spotřebu, hlučností nebo vlastnostmi jako je gril a parní vaření. Pro snazší výběr jsme na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností vybrali nejlepší mikrovlnné trouby a připravili jejich recenze.

Vestavná mikrovlnná trouba

Vestavná mikrovlnka je optimální volbou do moderní kuchyně, kdy je zabudovaná do kuchyňské linky, podobně jako vestavná trouba. Významnou roli zde hrají rozměry pro zabudování, přičemž nesmíte opomenout odvětrávací prostor, který se většinou nachází v zadní části sestavy. Charakteristická je pro ni vyšší cena, větší množství funkcí, s použitím materiálu jako je nerez ocel a kombinace skla s plastem.

Stolní mikrovlnka

Volně stojící mikrovlnná trouba lze postavit v podstatě kamkoliv, kde je v kuchyni volné místo, a můžete ji používat. Nemusíte kvůli ní plánovat novou kuchyni, jako v případě vestavné mikrovlnky, a její pořizovací cena je nižší. Na druhou stranu zabere více prostoru a vzhledem by měla ladit ke stylu kuchyně. Svou konstrukcí a rozměry je podobná malé mini troubě.

Nejlepší mikrovlnné trouby (mikrovlnky) – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších mikrovlnných trub z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypObjemPrůměr talíře 
Whirlpool MWF 421 SL recenze a testWhirlpool MWF 421 SLVolně stojící25 lBez otočného talíře
LG MH6565CPS recenze a testLG MH6565CPSVolně stojící25 l29,2 cm
ECG MTM 1771 WE recenze a testECG MTM 1771 WEVolně stojící17 l24,5 cm
Samsung MS23F301TAS/EO recenze a testSamsung MS23F301TAS/EOVolně stojící23 l28,8 cm
ETA Klasico 0208 recenze a testETA Klasico 0208Volně stojící20 l25,5 cm
PHILCO PMD 205 R recenze a testPHILCO PMD 205 RVolně stojící20 l20,5 cm
Gorenje BM235CLI recenze a testGorenje BM235CLIVestavná23 lBez otočného talíře
Electrolux LMS4253TMX recenze a testElectrolux LMS4253TMXVestavná25 l27 cm
Bosch BFR 634GS1 recenze a testBosch BFR 634GS1Vestavná21 lBez otočného talíře
Beko BMGB25333BG recenze a testBeko BMGB25333BGVestavná25 l31,5 cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Whirlpool MWF 421 SLLG MH6565CPSECG MTM 1771 WESamsung MS23F301TAS/EOETA Klasico 0208PHILCO PMD 205 RGorenje BM235CLIElectrolux LMS4253TMXBosch BFR 634GS1Beko BMGB25333BG
Výkon800 W1000 W700 W800 W700 W800 W800 W900 W900 W900 W
GrilAnoAnoNeNeNeNeAnoAnoNeAno
Otevírání dvířekVlevoVlevoVlevoVlevoVlevoVlevoVlevoVlevoVpravoVlevo
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 mikrovlnek

Whirlpool MWF 421 SL

Whirlpool MWF 421 SL recenze a test

Multifunkční mikrovlnná trouba Whirlpool MWF 421 SL je moderní mikrovlnka bez otočného talíře, která je navíc vybavena plnohodnotným grilem. Podle recenzí spotřebitelů je v důsledku absence talíře velmi tichá a nabízí také velký vnitřní prostor, přičemž její udávaný vnitřní objem je 25 litrů.

Její mikrovlnný výkon činí 800 W a výkon grilu je 1000 W. Díky této skvělé kombinaci je možné připravit i křupavé kuře stejně dobré, jako z klasické trouby. Ze základních funkcí lze zmínit časovač, dětskou pojistku nebo snadné elektronické ovládání. Výjimečná je však velkým množstvím dalších funkcí a technologií.

Funkce Jet Start ihned a na 30 vteřin vyvine maximální výkon ohřevu, což je ideální například pro ohřívání polévek. Funkce Chef Menu a Auto Cook pak pomáhají s vařením mnoho jídel, a to pouze stisknutím jediného tlačítka. Připravovat můžete takto skutečně velké množství jídel různých stylů. Zaujme také funkcí Auto Clean, která pomocí páry během pár minut krásně vyčistí vnitřek mikrovlnky.

Mikrovlnná trouba bez otočného talíře, integrovaný gril, přednastavené programy Chef Menu
Nic zásadního

LG MH6565CPS

LG MH6565CPS recenze a test

Chytrá mikrovlnná trouba LG MH6565CPS je moderní a multifunkční zařízení, které toho zvládne opravdu hodně. Zásadním prvkem je inteligentní regulace teploty technologií Smart Inverter Magnetron, se kterou můžete připravovat věci, o kterých se vám ve spojení s mikrovlnkou ani nesnilo. Nabízí navíc spojení jak výkonné mikrovlnky, tak i grilu o výkonu 900 W.

K dispozici jsou 4 možnosti nastavení způsobu vaření – může fungovat jako běžná mikrovlnná trouba, ale i fritéza, jogurtovač nebo jako ohřívač jídla a gril. Jedná se vůbec o první mikrovlnku na světě, ve které lze připravit snadno jogurt. Díky přesné regulaci teploty je snadné a efektivní také rozmrazování a s patřičným příslušenstvím lze také vařit v páře.

Její pravidelnou údržbu usnadňuje vnitřní antibakteriální povrch EasyClean, který zabraňuje ulpívání až 99 % bakterií. Má funkce Zdravé pečení a Zdravé smažení pro přípravu s minimálním množstvím tuku a kvalitní křemíkové topné těleso. Inovace proběhla i u otočného talíře, který má 6 koleček a nestane se, že by se talíř převrhl. Potěšující je také kvalitní vnitřní LED osvětlení, které je jasnější a úspornější než u jiných modelů.

Trouba a mikrovlnka v jednom, otočný talíř s šesti kolečky, multifunkční mikrovlnka
Méně obsáhlý návod k použití

ECG MTM 1771 WE

ECG MTM 1771 WE recenze a test

Levná mikrovlnka ECG MTM 1771 WE se řadí mezi nejmenší mikrovlnky na trhu, a to jak svým vnitřním objemem 17 l, tak ale hlavně svoji úspornou výškou. Je ideální do menších bytů, na chatu, studentské koleje a podobně. Ocení ji hlavně nenároční spotřebitelé, kteří si pořizují mikrovlnku hlavně pro její primární účel a další funkce by nevyužívali.

Ovládá se manuálně pouze dvěma otočnými ovladači, přičemž první slouží pro natavení výkonu a druhým se ovládá časovač, jenž slouží také pro její zapnutí. Časovač je možné nastavit až na 30 minut a volič výkonu umožňuje nastavit i režim pro rozmrazování. Navzdory nízkému malému provedení má otoční talíř o průměru 24,5 cm, ohřev jídla na běžném talíři je proto zcela bez problému.

Mikrovlnný výkon má 700 W, potěší menší hlučností 57 dB a její celková hmotnost činí 9,3 kg. Nabízí se pouze v neutrální bílé barvě a podle recenzí a zkušeností spotřebitelů je kvalitní a oceňují jednoduché ovládání. Připomínají pouze menší okýnko ve dvířkách, které je však svou velikostí adekvátní menšímu provedení zařízení.

Malá/mini mikrovlnka, nízká pořizovací cena, velice jednoduché ovládání
Menší průhledové okýnko

Samsung MS23F301TAS/EO

Samsung MS23F301TAS/EO recenze a test

Mikrovlnná trouba Samsung MS23F301TAS/EO je variantou volně stojící. Určitě nezklame svým celkovým vnitřním objemem, který činí 23 litrů, což je v podstatě průměr kategorie. Mikrovlnný výkon tohoto modelu je 800 W. Samozřejmá je možnost nastavení daného výkonu, což umožní předvolby, které mají celkem 6 úrovní.

Nechybí několik přednastavených programů, kam se řadí i funkce automatického rozmrazování. Čím tento model nedisponuje, to je gril. Vnitřní prostor je antibakteriální a k dispozici je zde otočný talíř o průměru 28,8 centimetrů.

Během provozu mikrovlnky je třeba počítat s hlučností, která se udává na 40 dB. Je tedy tichá ve srovnání s dalšími modely. Otevírání dvířek je klasické. Ovládání mikrovlnky je vyřešeno pomocí klasických tlačítek, v kombinaci s hlavním otočným knoflíkem. Zajímavým kladem je i funkce odstranění pachu.

Vaření v páře, 3D distribuce mikrovln, velký otočný talíř
Bez horkého vzduchu

ETA Klasico 0208

ETA Klasico 0208 recenze a test

Stolní jednoduchá mikrovlnná trouba ETA Klasico 0208 90000 už svým názvem ukazuje, že jde spíše o model klasický a jednodušší. Dokládá to jak její bílá barva, tak její ovládání. To je řešeno pomocí 2 otočných knoflíků, kde lze navolit kombinaci programu a také kombinaci času.

Výkon tohoto modelu je 700 W a je možné ho regulovat v rámci 5 úrovní výkonu. Mezi možnostmi nastavení nechybí praktická funkce rozmrazování. Vnitřní prostor je lakovaný a nabídne celkový objem o velikosti 20 litrů. Zde se také nachází nezbytný otočný talíř. Jeho průměr činí 25,5 centimetrů. Během provozu je hlučnost mikrovlnky 59 dB.

Čas přípravy je množné nastavit až na 35 minut. Pokud jde o kvalitu, je třeba upozornit na záruku která činí až 5 let. Mezi funkcemi nechybí jak možnost vaření, tak i takzvaného přihřívání jídel. V případě otevření dvířek je trouba automaticky vypnuta.

Objem trouby, přednastavené programy, automatické vypnutí
Krátký přívodní kabel

PHILCO PMD 205 R

PHILCO PMD 205 R recenze a test

Červená mikrovlnka Philco Retro PMD 205 R je volně stojící designová mikrovlnná trouba, která udělá parádu v každé kuchyni. Její červené provedení zaujme na první pohled a výjimečnou barvu doplňují i další líbivé doplňky. Zmínit lze černé madlo s chromovými doplňky anebo celkově oblý design, který odkazuje k retro provedení.

Z pohledu funkcí a technologií je mikrovlnka samozřejmě moderní. Má digitální ovládání včetně přehledného displeje. Ovládací prvky jsou však rovněž vyrobeny ve stylovém odkazu, který je celý pěkně jednotný.

Systém ohřevu C.R.S. se stará o efektivní šíření tepla po celé mikrovlnce, k dispozici je celkem 5 úrovní výkonu a celkový mikrovlnný výkon má spotřebič 800 W. Velikostí 20 l a talířem s průměrem 25,5 cm se řadí mezi běžně velké mikrovlnky. Je velmi úsporná, neboť ve vypnutém stavu nespotřebovává žádnou elektrickou energii. Potěší také funkcí dětského zámku, nebo rychlým rozmrazováním.

Designová stolní mikrovlnka, systém ohřevu C.R.S., elektronické ovládání s displejem
Nic zásadního

Gorenje BM235CLI

Gorenje BM235CLI recenze a test

Vestavná retro mikrovlnná trouba Gorenje BM235CLI je velice stylová mikrovlnka, která vypadá jako retro, jinak je však velice moderní. Mikrovlnná trouba je bez otočného talíře, což značně zvětšuje vnitřní užitný prostor. Ten má objem 23 litrů a využívá 360° StirTechnology, která zajišťuje rovnoměrný ohřev po celé ploše trouby.

Navzdory této pokročilé technologii ohřevu má intuitivní a jednoduché ovládání, k čemuž slouží pouze dva otočné ovladače. Prvním se trouba zapíná a slouží zároveň jako minutka, druhým se nastavuje výkon. Součástí její výbavy je také gril, který má výkon 1100 W, přičemž samotná trouba 800 W.

Keramické dno EasyClean se velmi snadno udržuje, samozřejmostí je bezpečnostní spínač anebo funkce rozmrazování. Uživatelé ve svých recenzích oceňují krásný a elegantní design, který je podle mnohých i hezčí ve skutečnosti než na fotce. Jsou spokojeni také s jednoduchým ovládáním i jednoduchou údržbou.

Retro mikrovlnka, bez otočného talíře, 360° Stir Technologie
Absence displeje

Electrolux LMS4253TMX

Electrolux LMS4253TMX recenze a test

Černá mikrovlnná trouba Electrolux LMS4253TMX je vestavná mikrovlnka s grilem, která má 8 stupňů výkonu a celkový výkon 900 W. S vnitřním objemem 25 litrů je velmi prostorná, což potvrzuje také průměr otočného talíře 27 centimetrů. Gril má výkon 1000 W a ve spojení s mikrovlnnou troubu poslouží ke grilování, vaření, rozmrazování i ohřívání.

Podle hmotnosti zmrazené suroviny dokáže automaticky rozmrazovat a dle hmotnosti lze využít také automatické programy. Po konci nastaveného cyklu potěší přítomnost zvukového signálu, stejně tak jako přítomnost displeje nad dotykovým ovládacím panelem.

Uživatelé ze svých zkušeností oceňují výbornou kvalitu zpracování a oceňují také dobrý poměr cena/výkon. Vestavný spotřebič je kompatibilní se systémem IKEA METOD, což je pro některé spotřebitele důležité. Vnitřní část trouby je vyrobena z nerezu, což je jak estetické, tak funkční řešení směrem k údržbě.

Vestavěná mikrovlnka s grilem, velký vnitřní prostor, automatické programy podle hmotnosti
Nic zásadního

Bosch BFR 634GS1

Bosch BFR 634GS1 recenze a test

Vestavná mikrovlnná trouba s pravým otevíráním Bosch BFR 634GS1 je jedna z mála mikrovlnných trub na trhu s otevíráním dvířek doprava. Naprostá většina těchto spotřebičů má otevírání naopak, což může být pro umístění například u stěny problém. Řešením může být právě tato Bosch mikrovlnka, která je navíc bez otočného talíře.

Recenze spotřebitelů jsou veskrze pozitivní, oceňují tichý provoz, snadnou obsluhu, hezký design a možnost velmi snadného čištění. Někomu by pouze mohlo vadit provedení bez jakéhokoliv madla, neboť trouba se otevírá tlačítkem.

Z pokročilých chytrých funkcí můžeme zmínit funkci AutoPilot, přes kterou si můžete vybrat jeden ze 7 automatických programů. Velmi praktická je dále funkce využívající váhovou automatiku, díky které mikrovlnka jídlo zváží a podle toho sama nastaví optimální stupeň výkonu. Výkon lze samozřejmě volit i manuálně, k dispozici je 5 úrovní. Z dalších věcí potěší úsporné LED osvětlení, dotykový displej anebo nerezový povrch.

Chytrá mikrovlnná trouba, pravé otevírání, bez otočného talíře a s váhovou automatikou
Absence madla

Beko BMGB25333BG

Beko BMGB25333BG recenze a test

Vestavná mikrovlnka Beko BMGB25333BG má velmi zajímavý poměr cena/výkon. V kategorii zabudovaných mikrovlnek se nachází ve spodní cenové kategorii, přičemž však nabízí nadprůměrně velký vnitřní prostor a také žádanou funkci grilu. Objem mikrovlnné trouby je 25 litrů a otočný talíř má průměr 31,5 cm, což je jednoznačně jeden z největších průměrů.

Mikrovlnná trouba se ovládá jednoduše pomocí dotykového panelu, který je doplněn o menší displej. Mikrovlnný ohřev má výkon 900 W a gril 1000 W, což je pro takto velký spotřebič adekvátní. Výkon je možné regulovat v pěti úrovních a vařit je možné také pomocí osmi automatických programů.

Kromě těch dokáže mikrovlnka sama nastavit čas a výkon, který je potřebný pro přípravu vloženého pokrmu. Potěší také funkce rozmrazování, které je díky integrované automatice postupné, aby si potraviny zachovávaly svou strukturu a chuť. Dvířka mají elektronické ovládání pomocí tlačítka, žádné madlo zde proto nenajdete.

Digitální mikrovlnná trouba, nadprůměrně velký vnitřní prostor, integrovaný gril
Nic zásadního

Nejprodávanější mikrovlnné trouby

Nejprodávanější mikrovlnné trouby na trhu jsou ty od značek: Samsung, Silvercrest (Lidl), Sencor, Mora, Beko. Oblíbené a kvalitní mikrovlnky jsou také LG, Whirlpool, Gorenje a Bosch.

Nejlevnější mikrovlnky

Nejlevnější mikrovlnné trouby pořídíte už od 1400 Kč. Jde například o značky Silvercrest, ECG, Mora. Ceny mikrovlnek se nejčastěji pohybují u levných modelů do 2000 Kč s mnoha modely od Sencor, Beko a Gallet.

Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Mikrovlnná trouba by měla být v první řadě vybrána podle svého umístění. Zde existují dvě hlavní možnosti. A to vestavná mikrovlnná trouba, která je určena pro instalaci přímo do korpusu kuchyně, a potom stolní mikrovlnka, kterou je možné volně postavit kamkoliv.

Rozměry a vnitřní objem

Čím je větší objem vnitřního prostoru, tím větší nádoby a kusy jídla se do ní přirozeně vejdou. Nejmenší mikrovlnky na trhu mají okolo 14 litrů. Běžným průměrem jsou objemy okolo 20 litrů a vyšší. Jsou ale i modely, které už atakují objem o velikosti 35 litrů, což je často spojeno s rozšiřujícími funkcemi.

Druhým parametrem, který je spojený s velikostí mikrovlnné trouby, je průměr vnitřního otočeného talíře (může být i mikrovlnná trouba bez otočného talíře). Ten jde často ruku v ruce s celkovým objemem. I zde platí, že čím je daný talíř větší, tím lépe. U malých rozměrů mluvíme o průměru kolem 24 centimetrů. I ten může vyhovovat běžnému nádobí. U většího nádobí se vyplatí sáhnout po variantách s průměrem nad 30 cm.

Mikrovlnný výkon

Výkon, který bude mikrovlnka mít je důležitý v tom, že ovlivní rychlost přípravy jídla. Čím je výkon vyšší, tím kratší dobu může ohřev jídla trvat. Dnes se většina modelů pohybuje na hodnotě mikrovlnného výkonu 800 W. Jsou však i jednodušší modely kolem hodnoty 700 W, nebo naopak mikrovlnky vyšší, které mají výkon i 1 000 W. S hodnotou výkonu je spojeno i to, jak velký je výkon grilu – pokud ho mikrovlnná trouba má. Pokud ano, jde obvykle o výkon grilu kolem 1 000 W.

Funkce

Mikrovlnné trouby označené jako monofunkční, mají k dispozici jenom funkce ohřevu, rozmrazení a vaření. Poté existují varianty bifunkční, kde je dispozici ještě gril. Třetí variantou je mikrovlnná trouba multifunkční. Jde o velmi propracované modely, kde nechybí třeba možnost využití horkého vzduchu nebo vaření v páře.

Další funkce souvisí s určitou automatikou. Jedná se třeba o základnější možnost automatického rozmrazování, podle hmotnosti. Podobně to může být i v případě vaření, které může také probíhat zcela automaticky. Mezi konkrétní funkce patří Crisps, zajišťující křupavou kůrku u pokrmů, nebo Auto Reheat, kdy je ohřev nastaven automaticky, podle druhu konkrétní potraviny. Mohou to být i funkce Jet Menu pro úpravu smažených jídel, či funkce označená jako Quick Heat, která je spojena s možností předehřátí.

4.4/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.