Dílna,

Míchadla: na maltu, lepidlo aj. | Recenze, test

Jste-li před stavbou domu, chaty, garáže, nebo se chystáte na rekonstrukci, či malé zednické práce, s největší pravděpodobností budete připravovat ze sypkých pytlových směsí stavební materiál. Právě při míchání stavebních směsí je elektrické míchadlo tím nejlepším pomocníkem, kterého se vám může dostat. Stavební míchadlo je možné použít na maltu, beton, míchání barev, stěrek, tmelů nebo omítky a poradí si také s chemikáliemi.

Ruční míchadlo šetří hromadu času a vaší energie. Míchadla se řadí do stavební a dílenské techniky a jsou to poměrně jednoduchá zařízení, nenáročná na obsluhu a s dobře porovnatelnými parametry. Kompletního rádce najdete na konci tohoto článku, abyste byli ovšem v obraze i nyní, ty nejdůležitější parametry při výběru jsou příkon elektromotoru, průměr míchací metly, počet rychlostí s regulací otáček a funkce pomalého rozběhu. Pomalým rozběhem nerozmetáte mimo kýbl materiál, který mícháte a tím si ušetříte mnoho starostí s úklidem.

Říkáte si, že si vystačíte s míchací metlou připevněnou na vrtačku? Toto tvrzení může být pravdivé, ovšem pouze pokud mícháte maximálně barvu, nebo směsi podobné konzistence. Při míchání stavebních směsí je vynakládána poměrně velká síla, na kterou nejsou vrtačky stavěné. Rapidně tak zkracujete své vrtačce životnost a buď se vám brzy spálí motor, nebo odejde převodovka.

Míchadla jsou na tuto zátěž připravená, převodovka je robustnější a elektromotor má více točivého momentu, který je daleko důležitější, než rychlost otáček. Dobře smísit kamenitou směs zkrátka není nic lehkého, a proto se vyplatí do míchadla zainvestovat – není to nijak předražené elektrické nářadí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší míchadla a jejich recenze.

Nejlepší stavební míchadla – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších míchadel z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Güde GRW 1800EXTOL PREMIUM MX 1200 PGüde GRW 1800-2 TwinDewalt DCD240NGüde GTW 1400Scheppach PM 1200Stanley FatMax FME190Powerplus POWP6040
Regulace otáček150 - 650 ot./min300 - 650 ot./min150 - 650 ot./min0 - 725 ot./min0 - 760 ot./min0 - 700 ot./min180 - 750 ot./min200 - 750 ot./min
Pomalý rozběhAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost7,5 Kg3,4 Kg8,5 Kg5,1 Kg5 Kg4,8 Kg6,3 Kg5,4 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 ručních míchadel

Güde GRW 1800

Güde GRW 1800 recenze a test

Míchadlo Güde GRW 1800 patří mezi nejprodávanější nástroje v kategorii, boduje zejména poměrem cena/výkon, neboť výkonově se řadí mezi profesionální elektrická míchadla a cena je srovnatelná s ostatními hobby modely. Pakliže píšeme profesionální použití, myslíme tím hlavně příkon 1800 W, který má velkou zásobu točivého momentu až na promíchání 100 litrů směsi.

Celkově se jedná o povedený výrobek, který je robustní a je zhotoven z velmi kvalitních materiálu, které vydrží náročné každodenní zacházení. Výrobce k tomuto modelu přikládá ještě jedno náhradní míchadlo o stejných parametrech. Jejich průměr je 140 milimetrů, se kterým rovněž spadají do kategorie profesionálních míchadel.

Rukojeť je dostatečně široká a robustní, ovládání umístěné na rukojeti je ergonomické a dobře dosažitelné. Převodovka nabízí dva rychlostní stupně, na první se nechají otáčky regulovat od 150 do 300 ot./min a při druhém stupni jsou otáčky 300 – 650 ot./min. Dostatečné pole otáček pro míchání barev i betonových směsí. Přívodní kabel elektrického proudu je dlouhý 1,8 metru – mohl by být delší. Daní za profesionální provedení a vysoký výkon je hmotnost, která dosahuje 7,5 Kg.

Vysoký profesionální příkon 1800 W, výborný poměr cena/výkon
Vyšší hmotnost 7,5 Kg

EXTOL PREMIUM MX 1200 P

EXTOL PREMIUM MX 1200 P recenze a test

Míchadlo EXTOL PREMIUM MX 1200 P je oblíbeným zástupcem elektrických míchadel určených pro domácí řemeslné práce, kde nebude konstantně pod zátěží a nebude míchat velké objemy směsí. Výrobek je určen k míchání malty, omítky, lepidel, barev a laků. Těžké stavební směsi s ním míchejte pouze v omezeném množství, menší elektromotor s příkonem 1200 W pro velké zatížení zkrátka není vhodný.

Průměr míchadla je 120 milimetrů a v balení je dodáváno jedno. Má délku 560 milimetrů, což je dostatečně dlouhá délka pro pohodlné používání. EXTOL PREMIUM MX 1200 P je určeno pro směsi o hmotnosti 25 – 50 Kg a má samozřejmě funkci pomalého rozběhu, tzv. soft start.

Závit pro uchycení metry je M14, lze tedy k modelu přikoupit i další míchací metly a nástavce, pokud to budete potřebovat. Nabízí dvě rychlosti převodovky, při kterých dokáže dosáhnout rychlosti otáček 300 – 650 ot./min. Co je ovšem velice příjemné, a pro občasné domácí práce dvojnásob, je nízká hmotnost, která dosahuje pouhých 3,4 kilogramů. Spolu s dostatečně širokým úchopem tak nebude problém ruční míchadlo bezpečně ovládat.

Velmi nízká hmotnost 3,4 Kg, soft start
Menší příkon 1200 W vhodný pro hobby použití

Güde GRW 1800-2 Twin

Güde GRW 1800-2 Twin recenze a test

Pakliže jste povoláním řemeslník, nebo jen chcete na své práce používat to nejvýkonnější ruční míchadlo, které je k dostání, neměl by vaší pozornosti uniknout model Güde GRW 1800-2 Twin. Má velice silný elektromotor s dostatkem točivého momentu a dvě protiběžné míchací metly, které ještě zrychlí proces mísení.

Elektromotor má příkon 1800 W a průměr protiběžných metel je 140 milimetrů. Dvoustupňová převodovka dokáže při prvním stupni vyvinout rychlost 150 – 300 otáček za minutu a při druhé rychlosti 300 – 650 otáček za minutu. Otáčky jsou v obou rychlostech plynule regulovatelné a to otočným regulátorem se sedmi polohami. Směsovací objem tohoto provedení je rovných 100 Kg, což je velice dobrá hodnota.

Každodennímu a náročnému použití odpovídá kvalitní kovové provedení a také například spínač, který je vybaven aretací. Míchač je při rozběhu elektronicky regulován a díky tomu je náběh pozvolný, což znamená i bezpečný a bez rozstříkané směsi kolem. Elektrický kabel, kterým se míchadlo napájí, dosahuje velmi dobrých 3,7 metrů. Jedinou nevýhodou, na kterou jsme narazili je poměrně vysoká hmotnost 8,5 kilogramu, která ovšem odpovídá výkonu a kvalitnímu zpracování.

Dvě protiběžné míchací metly pro maximální výkon a efektivitu, příkon 1800 W
Vyšší hmotnost 8,5 Kg

Dewalt DCD240N

Dewalt DCD240N recenze a test

Pokud patříte k příznivcům značky DeWalt a máte už nějaký přístroj této značky, můžete si své portfolio dílenské techniky rozšířit o toto akumulátorové míchadlo Dewalt DCD240N. Jde o novinku na trhu, kde AKU modely jinak nenajdete. Vysoký výkon zde zajišťuje 54V bezuhlíkový motor, jehož výkon odpovídá přibližně 2000 W stavebnímu míchadlu napájeném kabelem.

Regulace otáček umožňuje optimální nastavení podle konkrétních míchaných směsí, přičemž na výběr máte 5 rychlostních stupňů v rozmezí otáček do 725/minutu, s pozvolným startem míchání. Úchyt metly je na klasický závit M14 a její průměr 160 milimetrů. Ideální je především pro míchání sádry, omítky nebo epoxidu, ale s ohledem na silný výkon lze použít pro vše, co vás ve spojení se stavbou napadne - malty, betonu, podlahových směsí, barev a podobně.

Co lze vytknout je rozhodně cena, kdy si za výkon aku modelu připlatíte. Pozor si dejte také při nákupu, jelikož se baterie a nabíječka dokupují zvlášť. Překvapivá je ovšem relativně průměrná hmotnost včetně akumulátoru.

Výkonné akumulátorové míchadlo, 5 rychlostí
Vyšší cena, baterie se dokupuje samostatně

Güde GTW 1400

Güde GTW 1400 recenze a test

Míchadlo Güde GTW 1400 je vhodné pro méně časté míchání, hodí se při menších opravách, stavbách a rekonstrukcích. Jak z názvu vyplívá, stavební míchadlo má příkon 1400 W, což je průměrná hodnota s dostatkem točivého momentu pro většinu prací kolem vašeho domu, nebo zahrádky. Směšovací koš má průměr 140 milimetrů a je dlouhý 600 milimetrů, pohodlí vám tedy při práci s tímto strojem chybět nebude.

Hmotnost zařízení je rovných 5 kilogramů a při práci dosahuje hladiny akustického hluku 100 dB. Převodovka má pouze jednu rychlost, otáčky jsou však regulovatelné. Pomocí ovladače lze předvolit ze 6 přednastavených stupňů a pracovat tak v otáčkách od 0 – 760 ot./min. Upínací závit je standardní M14, který je kompatibilní s většinou příslušenství, které je možné dokoupit.

Míchač je praktický a poradí si se stavební směsí, s lepidly i s barvou, nebo chemikáliemi. Oblouková rukojeť s měkčenou tlumící vložkou je ergonomická a skvěle padne do ruky, ovládání je tedy bezpečně i pohodlné. Samozřejmostí je funkce pomalého náběhu, která šetří motor a zabrání případnému rozstřiku míchané směsi.

Příznivá pořizovací cena, příkon 1400 W
Jedno rychlostní převodovka

Scheppach PM 1200

Scheppach PM 1200 recenze a test

Kvalitní míchadlo Scheppach PM 1200 pro méně náročné míchání skvěle pomůže připravit jakoukoliv stavební směs, sádru, nátěrové hmoty, lepidla a další v menším množství. Příkon elektromotoru 1200 W má točivého momentu dostatek, je však vhodný spíše pro domácí použití než náročné profesionální prostředí.

Kvalitní elektromotor pohání robustní převodovku, která má jen jeden rychlostní stupeň. Ten dokáže pracovat v otáčkách od 0 do 700 otáček za minutu. Spolu s míchadlem dostanete také dvě kvalitní spirálové míchací metly, které mají průměr směšovacího koše 120 mm a jsou dostatečně dlouhé – 550 milimetrů. Upínací matice má standardní závit M14, na který pasuje většina příslušenství, které se s elektrickými míchadly pojí.

Hmotnost 4,8 Kg potěší. Práce s přístrojem tak není moc namáhavá, problém s ní nebudou mít ani občasní uživatelé. Rukojeti jsou zhotoveny ve tvaru D, jsou měkčené a ergonomické. Aretace spínače je rukou lehce dosažitelná a díky ní docílíte nepřetržitého chodu, aniž byste museli tisknout spínač. Kromě zmíněných vlastností nechybí ani praktický pomalý start, který je zde mimo jiné z hlediska bezpečnosti.

Dvě míchací metly, ergonomicky umístěná regulace otáček
Jeden převodový stupeň

Stanley FatMax FME190

Stanley FatMax FME190 recenze a test

Poloprofesionální míchadlo Stanley FatMax FME190 skvěle poslouží jak stavařům, tak drobným řemeslníkům, živící se jako obkladači, zedníci a podobně. Elektromotor s příkonem 1600 W má dostatečnou sílu i na směšování velkého množství stavebního, nebo lepícího materiálu. S barvou si samozřejmě poradí jedna dvě.

Kvalitní převodovka má dva stupně, na které dokáže vyvinout až 750 otáček za minutu. Konkrétní hodnoty jsou 180 – 460 ot./min při stupni jedna a 300 – 750 ot./min při druhém převodovém stupni. Vibrace při práci dosahují hodnoty 4,24m/s2 a akustický hluk 95 dB – tedy naprosto normální hodnoty adekvátní tomuto výkonu. Za velice dobrý parametr považujeme 4 metry dlouhý napájecí kabel, který tak přináší velmi dobrou flexibilitu.

Ke stavebnímu míchadlu je dodáván jeden směšovací koš s průměrem 140 milimetrů, tedy profesionální výkonná metla. Regulace otáček je plynulá a spolu s pomalým spuštěním tak dosahuje optimálně promíchaného materiálu. Úchop je dostatečně široký a navíc potažen měkkým materiálem, který tlumí vibrace a zvyšuje komfort. Hmotnost 6,3 Kg patří mezi vyšší, odpovídá ovšem kvalitě a vyššímu výkonu.

Dva převodové stupně, příkon 1600 W, 4 m dlouhý kabel
Vyšší pořizovací cena

Powerplus POWP6040

Powerplus POWP6040 recenze a test

Profesionální ruční míchadlo Powerplus POWP6040 má skvělý poměr ceny a výkonu, s jednou velice praktickou funkcí při používání. Určeno je pro míchání stavebních směsí jako je malta, beton, barva nebo omítkové směsi, čemuž pomáhá elektromotor o příkonu 1800 W s vysokým točivým momentem. Převodovka umožňuje nastavení 2 rychlostních stupňů s rozmezím otáček 200 až 480 u prvního a 300 až 750/minutu u druhého. Výhodou je také pomalý start.

Jako velice praktickou funkci hodnotíme aretaci vypínače. Tlačítko zámku umožňuje nepřetržitý provoz a hodí se tak pro velké projekty. Velkou výhodou je rovněž délka kabelu, která se 4 metry patří k nadprůměru ve srovnání s jinými míchadly, a neomezuje tak mobilitu.

Součástí balení je jedna metla o průměru míchacího koše 140 milimetrů, s délkou 58 centimetrů. Odpovídá tak vyššímu výkonu zařízení a současně nejde o naddimenzovaný průměr jako u jiných míchadel s podobným výkonem. Kvalitní je také ergonomie, jelikož se díky měkčenému držadlu příjemně drží v ruce. Celkově jde o robustní zařízení a s hmotností 7 kg se řadí mezi těžší míchadla.

Cena/výkon, aretace vypínače, 4 metrový kabel
Vyšší hmotnost

Jak vybrat elektrické míchadlo

Příkon

Příkon je bezesporu nejdůležitějším parametrem, na který se při výběru elektrického míchadla zaměřit. Příkon motoru, potažmo jeho výkon, je úměrný točivému momentu, kterého je jednotka schopna dosáhnout. Čím vyšší je, tím má motor větší sílu. U míchadla nás více zajímá samotná síla, než maximální rychlost otáček a proto má před otáčkami vždy vyšší prioritu právě příkon. Ty nejvýkonnější míchadla mají příkon 1800 W, kolem příkonu 1200 W až 1500 W se pohybují míchadla univerzální a cokoliv pod hranici příkonu 1200 W považujeme za hobby zařízení, určená pro méně časté a méně náročné použití.

Rychlosti a regulace otáček

Prvně je potřeba zmínit, že rychlost otáček není nejdůležitější parametr, ač by se tak mohlo zdát. Jejich regulace a počet otáček je však stále významným parametrem a jdou ruku v ruce s převodovými stupni. Ten může být buďto jeden, nebo dva. V případě jednoho se jedná o univerzální rychlostní stupeň, který je vhodný pro menší množství stavební směsi, barvy, laky, lepidla a podobně.

Jakmile má míchadlo převodové stupně dva, pak je ten první naladěn do síly a ten druhý do rychlosti. Dva rychlostní stupně mají zpravidla výkonné modely, které jsou vhodné i pro profesionální použití. Rychlosti otáček se dost různí výrobce od výrobce, model od modelu. Jejich rozptyl se však pohybuje od 0 do 750 otáček za minutu.

Samotná regulace pak probíhá buďto silou stisku spoustě ovládání – stejně například jako na vrtačce, nebo je v dosažitelné vzdálenosti prstu na madle umístěn otočný regulátor, který má několik poloh pro zvyšování, nebo snižování rychlosti. Téměř všechny moderní míchadla mají také pomalý start, který zvyšuje bezpečnost provozu a omezí rozstřiku stavební směsi, barvy či lepidla po okolí.

Míchací metla

Míchací metla je pracovním nástrojem, který je v přímém kontaktu se směšovaným materiálem. U metly rozlišujeme průměr míchacího koše a celkovou délku, která hraje roli při pohodlí během práce – obsluha se nemusí tolik předklánět. Metly začínají na průměru 120 milimetrů, ty jsou vhodné k mísení méně hrubších směsí, míchání barev, nebo lepidel. Koš s průměrem 140 milimetrů je považován za profesionální velikost a zvládne míchat i velké množství hrubých směsí, jako je malta, beton, omítka, tmel a tak dále.

Málo se také lze setkat s průměrem 160 milimetrů, tím jsou však osazeny jen drahé profesionální modely, kterých navíc mnoho na trhu není. Míchací metla je zpravidla na míchadle jedna, jsou však i modely, které mají míchací koše dva, rotující proti sobě. Ty následně urychlí práci až o 50% a jsou tak vhodné na větší stavby a každodenní použití.

Nezapomeňte také zapnout míchadlo až v momentu, kdy je celý míchací koš ponořen ve směsi – předejte tak nepříjemnému rozstřiku. Také ihned po skončení mísení očistěte míchací koš v čisté vodě – postupujte jednoduše tak, že míchadlo uvedete do provozu v kbelíku s čistou vodou.

Madlo a hmotnost

Část, kde nástroj držíte, by měla být vyrobena z kvalitních měkčených materiálů, které tlumí vibrace. Rovněž je lepší, pokud je věnec tlustší. Čím širší je zároveň úchop madel, tím pohodlněji se vám bude míchadlo při provozu držet a tím potažmo můžete mísit stavební směsi déle. O tom, jak dlouho vydržíte míchat, rozhoduje také samotná hmotnost zařízení, která se pohybuje od 3,5 kilogramů, až po cca 9 kilogramů. O hmotnosti rozhoduje především výkon elektromotoru (příkon), kvalita použitých materiálů a zpracování.

4.4/5 - (11 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.