Péče o tělo,

Mezizubní kartáčky: Recenze 10 nejlepších

Mezizubní kartáček je jednou z nezbytných pomůcek, které se používají k udržování hygieny v těžce dostupných mezizubních prostorech. Jsou to místa, kam klasický kartáček dosáhne jen omezeně. Pokud tato místa nečistíme, zůstávají zde nečistoty, které mohou být zárodkem pro vznik zánětu a zubního kazu.

Čištění mezizubních prostor je zejména u nás často opomíjeno a bývá spojeno se strachem z krvácení dásní. To proběhnout při prvních čištěních může, zpravidla to však není nic bolestivého a s dalšími čištěními odezní. Balení mezizubních kartáčků často obsahuje několik různých velikostí, které se používají podle toho, jak velké mezery mezi zuby jsou.

Mezizubní kartáček lze sehnat v různých velikostech a podobách, abyste se s ním dostali tam, kam potřebujete. Rukojeť může být rovná i zahnutá. Můžete využít i ústní sprchy, což je v podstatě takový elektrický mezizubní kartáček, i když ne v pravém slova smyslu. Obdobnou službu zajistí také dentální nitě.

Jádro může být buďto drátěné, nebo plastové. V případě drátěného jádra se lze setkat také se zapouzdřenou úpravou drátků a v případě plastového jádra s pogumovanou úpravou. Drátěný mezizubní kartáček je zpravidla rovný, zatímco plastový mívá kónické gumové štětiny. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší mezizubní kartáčky a jejich recenze.

Nejlepší mezizubní kartáčky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších mezizubních kartáčků z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelPočet kusůVelikostJádro 
Curaprox CPS 07 Prime recenze a testCuraprox CPS 07 Prime120,7 - 2,5 mmDrátěné
TePe Original recenze a testTePe Original80,4 mmDrátěné
G.U.M. Soft Picks gum recenze a testG.U.M. Soft Picks gum40-Plastové, pogumované
Curaprox CPS 011 Prime recenze a testCuraprox CPS 011 Prime120,6 - 2,2 mmDrátěné
TePe Extra Soft recenze a testTePe Extra Soft80,7 mmDrátěné, potažené
Spokar Midi recenze a testSpokar Midi80,7 mmDrátěné
Curaprox CPS 405 Perio plus recenze a testCuraprox CPS 405 Perio plus51,3 - 5 mmDrátěné
TePe Angle recenze a testTePe Angle60,4 mmDrátěné, potažené
SOFTdent recenze a testSOFTdent60,4 mmDrátěné, potažené
G.U.M. Soft Picks Advanced recenze a testG.U.M. Soft Picks Advanced30-Gumové

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 mezizubních kartáčků

Curaprox CPS 07 Prime

Curaprox CPS 07 Prime recenze a test

Mezizubní kartáček Curaprox CPS 07 Prime je k dostání v balení o 12 kusech. Balení obsahuje pouze samotné drátěné jádro osazené štětinkami. Pokud tedy již máte plastovou rukojeť, není nutné ji opakovaně kupovat. Přesto je však cena v důsledku kvality tohoto produktu o něco vyšší.

I přes vyšší cenu, než u některých konkurenčních výrobků, si tento produkt řada lidí pochvaluje. Díky tomuto mezizubnímu kartáčku vyčistíte menší i větší prostory, protože se dostane do mezer od 0,7 po 2,5 mm. V balení naleznete celkem 5 různých velikostí. Provedení je kvalitní, ale někteří uživatelé zmiňují potíže s křivením a lámavostí kartáčků po opakovaném používání.

TePe Original

TePe Original recenze a test

Mezizubní kartáček TePe Original zakoupíte v balení, které obsahuje 8 kusů kartáčků s kovovým jádrem. Kromě toho zde najdete plastový kryt, díky kterému můžete mít kartáčky snadno po ruce i na cestách. Výrobce uvádí, že jeden kartáček by měl zvládnout sloužit zhruba 14 dní. Někteří uživatelé však v recenzích zmiňují, že po opakovaném používání se kartáčky snadno ohýbají a deklarovanou dobu nemusí vydržet.

Tyto kartáčky jsou určeny pro mezizubní prostory o velikosti 0,4 mm. Pokud se potřebujete dostat i k zadním hůře přístupným mezizubním prostorům, lze tvar kartáčku lehce přizpůsobit, aby dosažení těchto míst bylo jednodušší. Dle popisu výrobce jsou kartáčky také vhodné pro čištění zubních implantátů či rovnátek.

G.U.M. Soft Picks gum

G.U.M. Soft Picks gum recenze a test

Mezizubní kartáček G.U.M. Soft Picks gum nabídne velmi zajímavou cenu, za kterou dostanete v balení rovných 40 kusů kartáčků kuželovitého tvaru. Musíte však počítat s tím, že se jedná o jednorázové kartáčky. V balení je také plastové držadlo, kartáčky jsou s fluoridem a vyrobeny z měkké gumy. Vlastní jádro je plastové. Výrobce zdůrazňuje také masážní efekt, který zlepšuje prokrvení dásní.

S ohledem na provedení vláken si uživatele pochvalují poměrně šetrné čištění. Na druhou stranu použitý materiál způsobuje, že nemáte takovou kontrolu nad vedením kartáčku a může vám uhýbat. Šetrnější čištění bez drátěného jádra je ale určitě lepší volbou pro ty, kteří mají zubní implantáty.

Curaprox CPS 011 Prime

Curaprox CPS 011 Prime recenze a test

Mezizubní kartáčky Curaprox CPS 011 Prime jsou náhradní čistící jádra, která můžete využít do profesionálního hliníkového držáku Holder Mono UHS. Jsou určeny pro mezizubní prostory o velikosti 0,6 mm a cena kartáčku je o něco vyšší, v balení najdete 12 kusů. V uživatelských recenzích se nicméně dočtete poměrně širokou shodu nad kvalitou a dlouhou životností, takže musíme vyzdvihnout dobrý poměr ceny a užitné hodnoty.

Uživatelé kladně hodnotí jemný drátek, který je osazen hustými štětinkami. Drátěné provedení zajistí dobré vedení kartáčku a jemnost drátku v kombinaci s hustějšími štětinkami tolik nedráždí dásně, jako některé jiné produkty v tomto provedení.

TePe Extra Soft

TePe Extra Soft recenze a test

Mezizubní kartáček TePe Extra Soft je dobrou rozumovou volbou, neboť v tomto případě získáte 8 kusů kartáčků za velmi zajímavé peníze. Jeden kartáček by vám přitom měl vydržet po dobu dvou týdnů. Určeny jsou pro mezizubní prostory, které jsou velké 0,7 mm. Kromě kartáčku zde najdete také plastový kryt.

Tyto kartáčky jsou dle výrobce určeny pro velmi citlivé dásně. Mohou to být také případy po zánětech dásní nebo chirurgických zákrocích. Je tomu tak zejména z toho důvodu, že drátěné jádro je zde potaženo plastovou vrstvou. Kartáčky využívá spoustu uživatelů, kteří si šetrnost k dásním skutečně chválí. Mezi nevýhody může patřit horší dostupnost k zadním stoličkám.

Spokar Midi

Spokar Midi recenze a test

Spokar Midi, jako i jiné mezizubní kartáčky, zvládne spolehlivě vyčistit mezizubní prostory a tím pádem eliminovat mezizubní kaz. V balení zde najdete 8 kusů kartáčků, a to za příznivou cenu. Jsou pro mezizubní prostory velikosti 0,7 mm. Kartáček má speciální šikmé postavení držáku, což usnadní čištění ve špatně dostupných místech kolem stoliček. Zlepšíte tak prevenci paradentózy.

Našince může potěšit, že se jedná o český výrobek, vydrž kartáčku je přitom velmi dobrá. V uživatelských recenzích najdete kladně ohodnocenou tuhost čistící části, díky které se kartáčky tak snadno nekřiví. Jádro je drátěné a kromě recenzované velikosti je možné pořídit samozřejmě i velikosti jiné.

Curaprox CPS 405 Perio plus

Curaprox CPS 405 Perio plus recenze a test

Mezizubní kartáček Curaprox CPS 405 Perio plus je dalším produktem této známé značky, který je velmi oblíbený. Výrobce patří k té kvalitnější produkci a řada uživatelů nedá na tyto výrobky dopustit. Negativem je o něco vyšší cena a tento konkrétní model je určen pro mezizubní prostory o velikosti 1,3 až 5 mm, v balení je tedy 5 kusů.

Kartáček dobře poslouží lidem, jejichž mezery mezi zuby jsou poněkud větší. I přes drátěné jádro jej výrobce doporučuje také k čištění ortodontických pomůcek, má totiž husté štětinky. Můžete s ním čistit také můstky, korunky a dobře se s ním bude pracovat starším uživatelům, kteří mají již o něco menší zručnost. Drátěné jádro je silnější, kartáčkem tak lze odstranit i velmi tvrdý a odolný plak.

TePe Angle

TePe Angle recenze a test

Mezizubní kartáček TePe Angle se pohybuje v průměrné cenové hladině, přičemž v balení najdete 6 kusů a čistit s ním můžete mezizubní prostory o velikosti 0,4 mm. V balení jsou zahnuté držáky, díky kterým se dostanete na špatně dostupná místa a oceňujeme také prodlouženou rukojeť, která je k tomuto účelu velmi vhodná. Na druhou stranu však delší rukojeť může zhoršit úchop a celkovou manipulaci s kartáčkem.

Jádro je drátěné, ale je obaleno plastem, což zvyšuje šetrnost čištění. Plastový povrch drátěného jádra má také vliv na to, že kartáček nemá takovou tendenci se ohnout a díky tomu může nabídnout přece jen o něco vyšší životnost.

SOFTdent

SOFTdent recenze a test

Mezizubní kartáček SOFTdent nabízí ve svém balení 6 kusů kvalitních kartáčků, které jsou unikátní svým profilem. Díky zahnuté rukojeti se poměrně dobře drží a samotný kartáček se štětinami je znovu zahnutý, tentokrát pod úhlem devadesáti stupňů. Práce s kartáčkem je tak poměrně flexibilní a snadno se s ním dostanete i na ta nejméně dostupná místa.

Výrobek je za zajímavou cenu, nicméně někteří uživatele v recenzích upozorňují na to, že příliš dlouho nevydrží. Záleží však samozřejmě na tom, jakým způsobem budete kartáček používat. Štětinky jsou jemné, takže lze používat i na citlivé dásně. Drátěné jádro je obaleno, aby nedocházelo k poškození dásní a skloviny.

G.U.M. Soft Picks Advanced

G.U.M. Soft Picks Advanced recenze a test

Mezizubní kartáček G.U.M. Soft Picks Advanced je v celogumovém provedení, takže je šetrný k dásním. Gumové provedení na druhou stranu neposkytuje takovou jistotu vedení kartáčku jako drátěné jádro, což nemusí být pro všechny uživatele pohodlné. Balení obsahuje 30 kusů kartáčků, na které zde najdete plastové pouzdro.

Speciální kónický tvar gumového kartáčku dobře masíruje dásně, zajišťuje jejich prokrvení a kartáček můžete využít také k čištění zubních implantátů. Kartáčky obsahují fluorid, takže pokud jej budete používat v průběhu dne, třeba v práci po jídle, posílíte s ním i prevenci proti zubnímu kazu. Určitou nevýhodou může být fakt, že gumové provedení o menší velikosti je poměrně měkké a hůře se tak zavádí do mezer.

Jak vybrat mezizubní kartáček

Při výběru mezizubního kartáčku je v prvé řadě třeba zohlednit anatomii vašeho chrupu. Dobrá je v tomto ohledu konzultace se zubařem nebo na dentální hygieně. Zde vám jsou schopni díky svým zkušenostem doporučit provedení, které bude vyhovovat přesně záludnostem vašeho chrupu.

Mezizubním kartáčkem se nicméně nemusíte vždy dostat všude, proto existují také dentální nitě nebo ústní sprchy. Mezizubní kartáček ale vyhoví drtivé většině lidí, kteří chtějí zlepšit svou zubní hygienu ve špatně dostupných místech.

Správná velikost

Naprosto zásadní je při výběru zubního kartáčku zvolit správnou velikost. Většina balení produktů na trhu obsahuje kartáčky různých velikostí v určitém rozsahu. Ty je potřeba vybírat podle toho, jaké mezery mezi zuby máte. Většina lidí má mezery spíše menší, proto jim vyhoví tenčí kartáčky. Například starší lidé mohou mít však mezery mezi zuby větší a zde se naopak uplatní větší velikosti.

Existuje 8 velikostních tříd podle normy ISO. Ty nejmenší průměry jsou menší nebo rovny 0,6 mm, ty největší naopak větší nebo rovny 2,6 mm. Píšeme to takto obecně, neboť mezi výrobci není úplná shoda ve značení velikostí. U každého výrobce se tak můžete setkat s trochu jinou škálou. Informace ale zpravidla najdete přehledně na obalu výrobku, neboť jak jsme zmínili, je to stěžejní parametr. Informace o velikosti nemusíte najít u kónických zubních kartáčků, které by měly být v tomto ohledu univerzální.

Materiál a tvar mezizubního kartáčku

Hodně důležitý je také materiál, ze kterého se skládá čistící jádro. U drtivé většiny výrobků převažuje drátěné jádro, které je velmi dobré s ohledem na kontrolu vedení kartáčku v mezizubních prostorech. Na druhou stranu hrubší drátky mohou u některých lidí vyvolávat podráždění dásní a vhodné nemusí být také s ohledem na zubní sklovinu.

Proto se výrobci snaží dělat drátky spíše tenčí, což ale zase zvyšuje jejich lámavost. V některých případech se můžete setkat také s tím, že výrobce drátek potáhne plastovou vrstvou. To jej jednak zpevní, nemá takovou tendenci k ohybu a lámání, a zároveň chrání vaše dásně a sklovinu. Další variantou je pogumované provedení, kdy je jádro kartáčku obvykle plastové. Gumové štětinky kartáčku mají také masážní schopnost a zlepšují prokrvení dásní.

Pokud jde o tvar samotného čistícího jádra, tak drátěné kartáčky jsou zpravidla válcovité, u gumového kartáčku se často setkáváme s kuželovitým (kónickým) tvarem gumových štětinek. Kuželovitý tvar má tu výhodu, že se snadno zavádí do úzkých mezer. Důležitý je také tvar rukojeti, který je buďto rovný, nebo do úhlu. Zahnuté rukojeti lépe dosáhnou do prostoru stoliček.

Jak používat mezizubní kartáček?

Důležité je, abyste při používání mezizubního kartáčku nevyvíjeli nadměrnou sílu. Vždy použijte pouze jemný tlak, který je dostatečný k zavedení kartáčku. Pokud se nedaří mezizubní kartáček snadno zasunout, je potřeba najít lepší úhel. Nejprve přiložte kartáček na okraj mezizubního prostoru a vyzkoušejte zasunutí z různých úhlů, dokud jemně nezajede.

Pro vyčištění mezizubního prostoru stačí kartáček jednou zasunout a zase vysunout. Určitě se nesnažte prostor nějakým způsobem agresivně čistit. V takovém případě byste si totiž mohli dásně poškodit. Pokud máte dásně citlivé, doporučuje se používat kartáčky s jemnějšími vlákny štětinek.

Mezizubní kartáček můžete využít také pro čištění zubních implantátů. V tom případě je vhodné používat také jemnější kartáčky a kartáčky, které mají potažené drátěné jádro. Rovněž lze použít kartáčky s gumovými štětinkami.

4.2/5 - (20 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.