Domácnost,

Nejlepší meteostanice | Recenze, test meteostanic 2023

Domácí meteostanice zprostředkovává informace o aktuální vnitřní a venkovní teplotě, případně i předpověď počasí na nadcházející hodiny až dny. To jsou v podstatě základní funkce, které byste od digitální meteostanice očekávaly. Podle propracovanosti daného modelu může být schopna měřit barometrický tlak, vlhkost vzduchu nebo obsahovat hodiny a budík.

Prvotní rozdělení je podle typu čidla, které je v menšině případů drátové s poměrně omezeným dosahem. Standardem je dnes bezdrátová meteostanice vyznačující se přesným měřením. S tím se pojí také externí senzory rozšiřující hodnoty předpovědi o srážky, rychlost a směr větru, UV záření, pocitovou teplotu nebo také rosný bod. Velký rozsah měřených hodnot mají profesionální meteostanice, které mohou data přenášet přes WiFi.

Zohlednit byste měli nejen počet senzorů/čidel, typ displeje, konektivitu (WiFi, Bluetooth, USB), ale i specifické vlastnosti. Například zda má vestavěný alarm nebo vnitřní paměť k ukládání zaznamenávané teploty. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší meteostanice a jejich recenze.

Nejlepší domácí meteostanice – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších domácích meteostanic z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hyundai WSP 3080 R WINDEMOS E8466Netatmo Urban NWS01-ECHyundai WS 8236Oregon Scientific RM338PWGarni 435Hyundai WS 2244 MGarni 735Oregon Scientific WMR89Sencor SWS 240 OR
Předpověď počasíAnoAnoAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAno
Fáze MěsíceNeNeNeAnoNeNeNeAnoAnoNe
Historie tlakuAnoNeAnoNeNeAnoNeAnoAnoNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 meteostanic

Hyundai WSP 3080 R WIND

Hyundai WSP 3080 R WIND recenze a test

Profesionální meteostanice WSP 3080 R WIND je skvělou volbou pro domácí použití. Jejím unikátem je řada doplňkových dat, která dokáže zobrazit. Je to například rosný bod, stejně jako srážky, ale i rychlost a směr větru. Zde je využita unikátní funkce s názvem Wind Chill. Data nemusí být zobrazena jenom na displeji, jelikož existuje i možnost propojení s PC, kde lze data také vyhodnocovat.

Umí měřit vnitřní teplotu, a to v rozmezí 0 – 50 stupňů Celsia. Měří i teplotu vnější, a to v rozmezí od -45 až po +65 stupů. Senzory také vyhodnotí a zobrazí vlhkost uvnitř i venku, a to v hodnotách od 10 procent, až po 99 procent.

Přehledný LCD displej o rozměrech 80 x 115 milimetrů pohodlně a přehledně zobrazí širokou škálu dat. O dokonalou přesnost se stará příslušenství v podobě větroměru, stejně jako v podobě dešťoměru. Přenos dat je realizován bezdrátově.

Měřicí příslušenství, množství dat, přenos dat do PC
Není možné zobrazit najednou skutečnou i pocitovou teplotu

EMOS E8466

EMOS E8466 recenze a test

Digitální meteostanice EMOS E8466 zaujme hlavně svým provedením. Na LCD displeji se nejenom zobrazují data související s počasím, ale dále jsou pomocí světla na zeď nebo strop promítány aktuální hodiny. Propojení s venkovním čidlem je bezdrátové a jeho dosah je 30 metrů. Připojit je možné až 3 jednotlivá čidla.

Meteostanice má široký rozsah měření. U vnitřní teploty nabídne rozmezí -5 až 50 stupňů Celsia. Naopak i teploty venkovní je to od -20 až po +60. Rozlišení teploty je na hodnotu 0,1 stupně. Kromě aktuálních dat vypočítává i trend vývoje teploty.

Praktičnost doplňuje i tím, že kromě teplot zobrazuje i aktuální datum. Ovládání není nijak náročné. Vnitřní stanice je napájena ze sítě a bezdrátová čidla pomocí 2 baterií s značením AAA. Teplotu je možné zobrazovat ve °C nebo °F.

Promítání času, trend vývoje
Absence barometru a vlhkoměru

Netatmo Urban NWS01-EC

Netatmo Urban NWS01-EC recenze a test

Wifi meteostanice Netatmo Urban NWS01-EC zaujme už na první pohled, a to svým moderním a nadčasovým designem. Specifikem je, že nemá displej. Řadí se do kategorie Smart, a tak jsou data přenášena do tabletu nebo mobilu. A to do aplikace kompatibilní s iOS i Android. Připojení proběhne prostřednictvím Wi-Fi.

Přesnost čidel zajistí detailní hodnoty jak teplot, tak i tlaku, vlhkosti, stejně jako nechybí ani čidla pro kvalitu ovzduší, a to včetně koncentrace CO2. Dále je unikátem i čidlo měřící hluk. Kromě aktuálních dat se vytvářejí i grafy, které přinášejí možnost využít 7 denní předpověď.

Rozsah měření vnitřní teploty je v dostačujícím rozmezí od 0 °C do 50 °C. U venkovní teploty je rozsah větší, v rozmezí od -40 °C až do – 65 °C. Data se pravidelně ukládají do cloudu, v intervalech 5 minut. Napájení je velmi jednoduché, a to pomocí 2 kusů AAA baterií.

Měření čistoty vzduchu, vzdálený přístup, přesnost čidel
Vyšší cena, může vadit absence displeje

Hyundai WS 8236

Hyundai WS 8236 recenze a test

Domácí meteostanice Hyundai WS 8236 je vhodným pomocníkem pro toho kdo chce znát nejenom aktuální teplotu uvnitř, nebo i venku. Nabídne také zobrazení fází měsíce, nebo praktický alarm který umí posloužit jako budík. O venkovní měření či měření v jiných místnostech se starají až 3 bezdrátové senzory, které se snadno spárují. Jejich dosah je 30 metrů.

Rozsah měření je v případě vnitřní teploty v rozmezí 0 – 50 stupňů, zatímco u teploty venkovní je to od -40 až po hodnotu +70 stupňů Celsia. Zobrazuje také přesný čas, jelikož ten je říze automaticky pomocí signálu DCF 77. Dále zobrazuje také aktuální datum, ale i praktický kalendář.

U budíku pak nechybí tlačítko Snooze, které ho automaticky posune o 8 minut. Kromě teploty zobrazí i aktuální vlhkost. Nechybí ani vypočtená předpověď pro následující hodiny. Vše je přehledně zobrazeno na displeji s modrým podsvícením.

S alarmem, předpověď na následující hodiny, vlhkoměr
Bez barometru

Oregon Scientific RM338PW

Oregon Scientific RM338PW recenze a test

Digitální meteostanice Oregon Scientific RM338PW má stylový bílý design, což není jedinou předností. Poslouží i k zobrazování času, který může být promítá na stěnu, nebo i na strop. Disponuje totiž k tomu určeným projektorem. Díky signálu DFC-77 je čas vždy perfektně přesný.

Mezi zobrazená data patří nejenom informace o vnitřní teplotě. Zobrazuje také zmíněné hodiny, nebo i praktickou informaci o aktuálním dnu. Čas je možné nastavit v režimu 12 hodin a také 24 hodin. Praktická je také funkce budíku, kde nechybí ani jeho odložení Snooze o 8 minut.

LCD displej je velmi dobře čitelný. A to i díky svému modrému a praktickému decentnímu podsvícení. Je to dáno i celkem dobrými rozměry, které jsou 108 × 77 × 26 mm. Díky nim se zároveň kamkoliv vejde.

Podsvícený displej, projekce hodnot
Velmi základní měření (pokročilý digitální budík)

Garni 435

Garni 435 recenze a test

Bezdrátová meteostanice Garni 435 má nejenom základní displej zobrazující data v oranžové barvě. Má také projektor, který zobrazuje aktuální čas a piktogram aktuálního počasí. Dále nabídne i funkci budíku, kdy je možno využít hned 2 časy buzení.

Kromě teploty, vnitřní a vnější se lze dozvědět další data o počasí. Je to barometrický tlak včetně jeho historie, stejně jako i budoucí předpověď. Dosah bezdrátových senzorů je velmi dobrých 50 metrů. LCD displej je nastavitelný a umožní zvolit si jednu ze 2 úrovní konkrétního jasu. Čas je řízen pomocí DCF-77 a umožní nastavit formát 12 nebo 24 hodin.

Hlavní jednotka umožní jak napájení ze sítě, tak i provoz s využitím baterií. Předpověď počasí je grafická, kdy je podle zjištěných dat použita jedna ze 4 ikon, která symbolizují slunečno, polojasno, oblačno a déšť.

Grafická předpověď, promítání na stěnu, 2 časy buzení
Chybí měření vlhkosti vzduchu

Hyundai WS 2244 M

Hyundai WS 2244 M recenze a test

Meteostanice Hyundai WS 2244 M má jednoduchý design, který využívá nerezového rámečku. Kromě naměřených číselných dat na displeji zobrazuje také ikony, které ukazují jak na aktuální počasí, tak jeho budoucí vývoj. Hodnoty, které měří, jsou spojeny nejenom s klasickou teplotou, ale také s měřením a zobrazením vlhkosti.

Venkovní teplota je získána pomocí čidla, které je bezdrátové. K jeho napájení jsou využívány 2 baterie s označením AAA. Stejně je napájena i samotná meteostanice, což zvyšuje mobilitu a možnost jejího umístění kamkoliv.

Rozsah vnitřních teplot má dostačující hodnotu -10 °C až +50 °C. V případě teplot venkovních je hodnota ještě vyšší, a to od -20 °C až k +50 °C. Rozsah měření vlhkosti začíná na 20 a končí na 99 procenty. Zaujme také funkce kalendáře, nebo funkce budíku.

Cena/výkon, přehledný displej, budík
Nemá podsvícení displeje

Garni 735

Garni 735 recenze a test

Profesionální meteostanice Garni 735 zaujme primárně svým příslušenstvím. A to v podobě senzorů, které mohou měřit přesnou sílu a směr větru, stejně jako množství spadlých srážek. Dále nechybí ani možnost měření barometrického tlaku, ale i hodnoty vlhkosti, nebo venkovní i vnitřní teploty.

Dále nechybí signálem řízené hodny v režimu 12 nebo 24, stejně jako praktický budík. Zobrazovány jsou ale i fáze měsíce, stejně jako datum a konkrétní den. Samozřejmostí je i nastavení teploty ve °C, nebo °F.

Zobrazení počasí probíhá na dostatečně velkém LCD displeji nejenom pomocí číslic, ale také pomocí praktických ikonek. Těch je k dispozici celkem 6. Propojení s venkovním čidlem je bezdrátové. Nechybí využití alarmu, který souvisí s nastavením limitních hodnot jak u teploty, tak u úhrnu srážek, nebo u rychlosti větru.

Senzory srážek i větru, dosah senzoru
Slabé pozorovací úhly

Oregon Scientific WMR89

Oregon Scientific WMR89 recenze a test

Profesionální meteostanice Oregon Scientific WMR89 je perfektní volbou pro toho kdo chce znát nejenom přesnou teplotu, ale také měřit tlak, vlhkost a hlavně množství srážek a směr i sílu větru, což zajistí venku instalované příslušenství. K tomu všemu je možné získat i hodnoty takzvaného UV indexu, nebo předpověď počasí. Data jsou zároveň ukládána, a to až 7 dní zpětně.

Kromě dat o počasí stanice zobrazuje také pomocí DCF-77 řízený čas v režimu 12 nebo 24 hodin. Dále disponuje 2 druhy paměti pro uložení maximální i minimální teploty a vlhkosti. Síla větru je zobrazena pomocí jedné z celkem 5 ikon. Měření Wind Chill nabídne v celku solidní přesnost.

Napájení je možné řešit pomocí adaptéru ze sítě, nebo s využit AA baterií. Zde nechybí signalizace možného vybití. Baterie pro čidla jsou typu AAA. K přenosu dat není třeba kabelů, jelikož všechno probíhá bezdrátově.

Senzory měření, grafické ikony, Wind Chill
Vyšší cena

Sencor SWS 240 OR

Sencor SWS 240 OR recenze a test

Domácí meteostanice Sencor SWS 240 OR je vhodná zejména pro starší lidi, nebo pro jedince se slabším zrakem. Má totiž velký display, na kterém jsou důležité hodnoty zobrazeny velkými číslicemi. Ve vrchní části dominuje přesný čas a pod ním jsou místěny teploty vnitřní a venkovní. Jako praktické hodnotíme řízení času radiovým signálem DFC, který zajišťuje 100% přesnost.

Praktická je dále funkce budíku a to s možností opakovaného buzení, display má žlutou barvu a má velikost 0,9 palce. Přínosná je také možnost nastavení jasu, kdy si vyberete přesně takovou intenzitu, která vám vyhovuje. Vnitřní teplotu zobrazuje v rozmezí 0 – 50°C a venkovní v rozsahu -25 do 70 °C.

Venkovní senzor je k dispozici jen jeden a má dosah 30 metrů ve volném prostoru, skrze zdi signál přirozeně slábne. Jeho konstrukce umožňuje postavení buďto na stůl, nebo montáž na zeď. Senzor je napájen dvěma bateriemi a meteostanice má síťový adaptér. K dispozici je také základní předpověď počasí, kterou však díky své nespolehlivosti nelze brát příliš vážně.

Přesné hodiny řízené radiovým signálem, velké číslice, přesná vnější a vnitřní teplota
Předpověď počasí nepřesná

Nejprodávanější domácí meteostanice

Nejprodávanější domácí meteostanice na trhu jsou ty od značek: Auriol (Lidl), Sencor, GoGEN, Seolight, Emos. Další kvalitní výrobci meteostanic jsou Netatmo, TFA, nebo Garni nabízející i meteostanice se 7 a více čidly.

Jak vybrat meteostanici

Meteostanice a její výběr je spojený hlavně s funkcemi, které nabídne. Hlavní roli u ní hrají čidla, která poskytují informace o aktuální, ale i budoucí teplotě. Zde je možné zvolit jednu ze tří kategorií. Je to meteostanice s měřením barometrického tlaku, která dnes na trhu jasně dominuje. Dále je to stanice, která je připojitelná k internetu, nebo má systém Meteotime. Poslední dvojice nejsou na trhu příliš běžné.

Zobrazení dat a displej

Čím více získaných hodnot, tím více zobrazovaných informací. Od toho by se měla odvíjet i velikost displeje. U těch největších může mít plochu až 7 palců. U těch nejmenších je to často polovina. Existují také chytré smart meteostanice, které displej nemají a všechna data zobrazují skrz aplikaci na telefonu nebo na tabletu. Pokud displej mají, tak je to většinou typ LCD. Objevit se však mohou i TFT, LED nebo V.A.

Měřená data

Domácí meteostanice v základním provedení dokáže měřit jak vnitřní, tak i venkovní teplotu. Dále obvykle měří hodnotu tlaku (barometr) a také vlhkost vzduchu (vlhkoměr). Pokročilejší modely mohou nabídnout i další data, jako je rychlost a směr větru, nebo srážky. Dále to mohou být i informace o rosném bodu, informace o pocitové teplotě, nebo data o UV záření, či data o kvalitě ovzduší.

Funkce

Z doplňkových dat a funkcí je to často graficky znázorněné aktuální počasí, stejně jako budoucí výhled. U jednodušších na pár hodin, u pokročilejších i na 7 dní. Zároveň mohou vyhodnocovat i zpětná data a zobrazovat jednotlivé trendy vývoje. Dále může zobrazovat fáze měsíce, ale i aktuální datum, nebo také čas. Standardem je řízení radiovým signálem DCF-77, čímž je zajištěna přesnost.

Mezi doplňkové funkce patří možnost ukládání určitých hodnot, nastavení alarmů při dosažení určitého limitu, stejně jako může jít o zobrazování nařízeného budíku, který u mnohých modelů disponuje rovněž funkcí Snooze. Doplňkovou vlastností může být například projektor, který promítá čas, ale i ikonu počasí na stěnu, nebo na strop.

Přenos dat

Na trhu jasně dominuje bezdrátová meteostanice, kde data z venkovního čidla nebo čidel jsou přenášena bez nutnosti využití kabelů. Dále nelze opomenout ani na možné přenosy dat u profesionálních meteostanic, kdy jsou data přenášena do telefonů a tabletů. Touto funkcí obvykle disponují wifi meteostanice, které přenášejí data skrz domácí síť.

Napájení

Samotná digitální meteostanice je nejčastěji napájena ze sítě, pomocí adaptéru. Kromě toho disponují některé modely možností využít tužkové, tedy AA baterie. To usnadní mobilitu a zajistí možnost umístění kamkoliv. Venkovní čidla jsou napájena výhradně z baterií. Vzhledem k jejich kompaktní rozměrům jsou ve většině případů používány menší AAA baterie, které nesou laické označení mikrotužkové.

4.4/5 - (17 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.