Kosmetika,

Nejlepší make-upy 2023: Test, recenze 10 kvalitních

Pleť často trpí různými viditelnými nedokonalostmi, které dokáže kvalitní make up zakrýt. Kromě toho je schopný sjednotit barevný tón pleti nebo také poskytnout ochranu před slunečním zářením (ty s ochranným faktorem). Ženy ho tedy přirozeně využívají v oblasti tváře a dekoltu.

Make-up je součástí denního i večerního líčení. Správný výběr je tak důležitý proto, aby působil přirozeným dojmem, k čemuž pomůže mimo jiné i široká nabídka konkrétních odstínů. Mezi nejoblíbenější make-upy patří ty tekuté, které se snadno roztírají a aplikují, přičemž poskytují převážně střední krytí. Je potřeba brát ohled nejen na konzistenci, ale i typ pleti a její stáří, nebo také krycí schopnosti a složení make-upu.

Kromě konzistence se rozlišují také účinkem. Jde převážně o čtyři skupiny, a to matující, liftingové, hydratační a rozjasňující make-upy. Setkat se můžete i s označením minerální nebo voděodolný make up. Účinky jsou navíc často kombinované. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší make upy a jejich recenze.

Nejlepší make up – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších make-upů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTyp pletiKonzistenceDruh 
La Roche-Posay Toleriane Teint Fluide recenze a testLa Roche-Posay Toleriane Teint FluideCitlivá a alergickáTekutý make-upHydratační, fluidní
Dermacol Cover recenze a testDermacol CoverPro všechny typyKrémový make-upRozjasňující, matující
Vichy Dermablend recenze a testVichy DermablendPro všechny typyTekutý make-upHydratační, korekční
Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place recenze a testEstée Lauder Double Wear Stay-in-PlacePro všechny typyTekutý make-upDlouhotrvající
Mary Kay Mineral Powder Foundation recenze a testMary Kay Mineral Powder FoundationPro všechny typyPudrový make-upMinerální, liftingový
Lancôme Teint Miracle recenze a testLancôme Teint MiracleNormálníKrémový make-upRozjasňující
Bourjois 123 Perfect recenze a testBourjois 123 PerfectPro všechny typyTekutý make-upRozjasňující
Max Factor Lasting Performance recenze a testMax Factor Lasting PerformancePro všechny typyTekutý make-upSjednocující, odolný
L’Oréal Paris True Match recenze a testL’Oréal Paris True MatchPro všechny typyTekutý make-upVyhlazující, hydratační
Vichy Liftactiv Flexiteint recenze a testVichy Liftactiv FlexiteintPro všechny typyTekutý make-upOmlazující, liftingový

Zobrazit celou nabídku


TIP:

Recenze 10 make-upů

La Roche Posay Toleriane Teint Fluid

Make up La Roche Posay Toleriane Teint Corrective Fluid má inovativní texturu, která je vhodná primárně pro citlivou a také intolerantní pleť. Díky svému provedení dokáže pleť nejenom sjednocovat, ale také dokonale krýt nedostatky. Nechybí ochranný faktor, který umožní nošení i během léta. Hodnota SPF je u tohoto make-upu 25. Složení je unikátní tím, že neobsahuje ani konzervanty, ani případnou parefemaci. Jde o variantu označenou jako nekomedogenní, což znamená, že po aplikaci neucpává póry a kůže může i nadále dýchat.


Dermacol Cover

Make up Dermacol Cover je unikátní tím, že se jednalo o jeden z prvních produktů tohoto typu v Evropě a byl vyvinut v souvislosti s požadavky profesionálních vizážistů. Jeho unikátem je také to, že je voděodolný, což násobí možnosti jeho celkového využití. Dokáže také nabídnout ochranu před sluncem – škodlivým UV zářením. Zde zaujme hodnota SPF 30, která nabídne vysokou ochranu. Kromě obličeje je možné jeho využití i na další části těla, jako je třeba krk, nebo dekolt. Krémová konzistence obsahuje 50 procent pigmentů, díky kterým dokáže zakrýt jakékoliv barevné nedostatky pleti.


Vichy Dermablend

Make up Vichy Dermablend má unikátní texturu, která se dokáže dobře přizpůsobit jakékoliv pleti. Té dodá potřebnou zářivost a sjednocení. Navíc bez efektu masky. Praktické je i dlouhé trvání efektu, a to až 12 hodin. Krycí textura obsahuje unikátní pigmenty, pomocí kterých jsou kryté kožní nedokonalosti. Kladem je také ochranná faktor, nebo fakt, že je tento produkt hypoalergenní. Navíc obsahuje řadu unikátních prospěšných látek, jako je 17 minerálů a dále ještě 13 stopových prvků. To výrazně snižuje negativní projevy, jako je svědění nebo štípání.


Estée Lauder Double Wear Stay In Place

Make up Estée Lauder Double Wear Stay In Place je vhodný pro každou ženu, která hledá hlavně dlouhou výdrž. Tento totiž zaujme tím, že vydrží přibližně 15 hodin. Dále zaujme také kvalita spojená s odolností. Problémem není použití ve vlhkém, ale i v suchém klimatu. Dále tento typ nabídne ochranu před UV zářením. Ta je jenom mírná a její hodnota je SPF 10. Složení je unikátní tím, že je zcela bez oleje a bez parfemace, což eliminuje alergické a jiné reakce. Také se jedná o make-up nekomedogenní, což znamená, že neucpává póry. Aplikace je velmi jednoduchá. I pomocí dvou prstů ho lze snadno rozetřít do ztracena, čímž pleť v obličeji sjednotí.


Mary Kay Mineral Powder Foundation

Make up Mary Kay Mineral Powder Foundation nabídne velké krytí založené na kvalitě podkladové báze. Jedná se o unikátní produkt, který získal doporučení od AVS-ČR, což je asociace vizážistů a stylistů České republiky. To jenom podtrhuje celkovou kvalitu. Tento pudrový make-up zaujme i tím, že vytváří kvalitní a přirozený matný povrch. Má i lehké složení, čímž se dokonale hodí na letní období. Jeho unikátem je nejenom pomoc při krytí běžných nedokonalostí. Svým efektem dokáže také pomoc eliminovat jak menší, tak hlubší vrásky.


Lancome Teint Miracle

Make up Lancome Teint Miracle dokáže využívat přirozeného hlubšího jasu pokožky. Díky tomu je možné dosáhnout přirozeného odstínu každé pleti. Kromě toho zaujme také složení. To je zcela bez olejů (oil free) a také bez parfemace. Povzbuzující je i dlouhodobá výdrž, která je až 18 hodin. Po celou dobu je kůži dodávána i potřebná hydratace. Opomenout nelze ani ochranu proti nebezpečnému záření, kterou zajišťuje hodnota SPF o velikosti 15.


Bourjois 123 Perfect

Make up Bourjois 123 Perfect primárně eliminuje kruhy pod očima, povadlou a šedou pleť, ale i červené žilky. To vše má na svědomí kombinace 3 unikátních barev. Těmi jsou jak specifické žluté pigmenty, tak i projasňující fialové pigmenty a dále zelené pigmenty. Složení zaujme i tím, že dokáže nabídnout kvalitní hydrataci, a to až na dobu 24 hodin. Praktická je též ochrana proti slunečním paprskům, nabízející SPF 10. Opomenout nelze až hedvábně jemnou strukturu, stejně jako to, že dokáže dobře bojovat proti nepříznivému lesku pleti díky extraktu z bavlny.


Max Factor Lasting Performance

Make up Max Factor Lasting Performance dokáže velmi dobře odolávat dotekům, což se podepisuje na dlouhodobém přirozeném vzhledu. Díky tekuté struktuře se snadno roztírá a dokonale splyne s pletí. Po aplikaci zaujmou další unikátnosti složení k dosažení semi-matného efektu. Aplikace je možná jak pomocí pěnového aplikátoru, tak i pomocí štětce, nebo jednoduše prsty.


L’Oréal Paris True Match

Make up L’Oréal Paris True Match přináší vylepšenou technologii, která se podepisuje na lepším krytí nedostatků i zdokonalení pleti. Mezi aktivní látky patří nejenom vylepšené pigmenty pro zářivější pleť. Opomenout nelze ani kombinaci 4 olejů, které zajistí rovnoměrnost při nanášení a rovnoměrný vzhled. Samozřejmostí je také ochranný faktor před UV zářením. Součástí složení jsou navíc vitamín E a dále vitamín B5. Ty dokážou pomoci k dlouhotrvající hydrataci, která může být zhruba 24 hodin.


Vichy Liftactiv FlexiTeint

Make up Vichy Liftactiv FlexiTeint proti vráskám je skvělou volbou pro ty ženy, které je chtějí efektivně řešit. Jedná se o make-up s liftingovým efektem, který dokáže pleť velmi dobře vyhlazovat. Jeho kladem je také složení, kde dominuje takzvaný collagyl. Jedná se o účinnou a aktivní látku, která dokáže bojovat právě proti vráskám. Nechybí ani klasická pozitiva, jako je sjednocení barevnosti pleti. Vyvinutý byl pro použití na suché a na první pohled unavené pleti, díky čemuž pomůže svým složením navodit mladistvý vzhled. Dále dokáže kůži dodávat i tolik potřebnou ochranu. Konkrétně proti UVA a také UVB záření, což zajišťuje SPF o hodnotě 20. Kromě obličeje je možná aplikace i do oblasti krku.


Jak vybrat make-up

Vybrat make-up nemusí být jednoduché, zvláště pokud nemáte konkrétní představu o tom, co na trhu existuje za možnosti. Je také vhodné pod make up používat podkladovou bázi (primer), která prodlouží jeho trvanlivost.

Konzistence

Ta může mít hned trojici podob. Jednou z oblíbených je rozhodně tekutý make up, který je charakteristický tím, že je obsažen v lahvičce, nejčastěji s dávkovačem. Díky tomu lze dávkovat vždy potřebné množství a rovněž jej snadno aplikovat. Také se velmi jednoduše roztírá.

Druhou možností je pudrový, jinak také kompaktní make-up. Jeho kladem je vyšší stupeň krytí, a tedy eliminace nežádoucích prvků. Na druhou stranu je třeba počítat s o něco složitějším nanášením. Třetí možností je pěnový make-up. Ten je velmi podobný klasické tekuté variantě. I ten je v lahvičce s dávkovačem. Má také tekutější, a rozhodně i velmi lehkou konzistenci.

Účinky

Kromě konzistence je třeba zohlednit také to, co konkrétně má být make-upem dosaženo. Pokud se má jednat hlavně o pomocníka pro zakrytí nedokonalostí a pro dodání pleti matnější vzhled, je správnou volbou matující make up. Pokud je naopak cílem pleť výrazně zesvětlit a takzvaně rozjasnit, je ideální volbou rozjasňující make-up. Ten obsahuje speciální pigmenty, které dokážou velmi efektivně a stále přirozeně odrážet světlo.

Dalším typem je liftingový make-up. Ten se primárně hodí pro ty ženy, které mají problémy s vráskami a chtějí je tímto způsobem eliminovat, a tak pleť vyhladit. Posledním typem je hydratační make up. Ten je už podle svého názvu charakteristický tím, že kromě zakrytí nedokonalostí dokáže pleť také efektivně a účinně hydratovat.

Odstín

V první řadě by měl konkrétní odstín vycházet z odstínu vaší pleti. U světlé pleti světlejší, u tmavé a opálené rozhodně tmavší. Jedině tak bude dosaženo přirozeného vzhledu, stejně jako sjednocení s ostatními částmi těla. Opomíjet nelze také to, kdy je použit. V létě a během dne je lepší světlejší, zatímco večer a v době zimního období mohou být vhodnější odstíny tmavší.

Typ pleti

Univerzální varianty jsou určené pro normální pleť, která netrpí nijak výraznými problémy a vypadá dobře i bez nalíčení. Pokud je s pletí určitý problém, je tomu rozhodně třeba výběr přizpůsobit. A to s ohledem na to, zda je pleť spíše citlivá, mastná, nebo naopak suchá, či se na ní objevují různé pupínky tedy akné.

Pokud je pleť citlivá, volte make up se šetrným složením a bez parfumace. U mastné pleti sáhněte po make upu s matujícím efektem, v případě suché vybírejte zvláčňující make-up a u problematické hledejte oil free tedy nemastný make-up, jež má vysoký stupeň krytí a matující spolu s korekčním efektem.

Výběr by měl být spojený také s věkem a tím, zda je určený na pleť mladistvou, nebo na pleť zralou. U mladší pleti se doporučuje lehká konzistence se šetrným složením, aby se pleť zbytečně nezatěžovala. Pro zralou pleť je typicky vhodný zjemňující a liftingový make-up.

UV ochrana

Je samozřejmě, že chodíte ven nalíčené, čemuž by měla odpovídat i ochrana proti slunci, tedy konkrétně proti UV záření. Tu dokážou nabídnout nejenom klasické opalovací krémy, ale i make up. Při výběru se nezohledňuje jenom to, zda daná ochrana existuje, ale také to, v jaké je výši. Tedy jaká je hodnota SPF. Některé mohou mít hodnotu 10, ty se silnější ochranou pak kolem 25.

Složení

Opomíjet nelze ani složení spojené s tím, jaké různé druhy a typy vitamínů nebo hydratačních látek make up obsahuje. Čím více jich je, tím pozitivněji může na kůži působit a tím více ji pochopitelně také prospívá. Složení může být spojené s různými druhy olejů, stejně jako s konzistencí, která působí jednotně, ale přitom nedochází k ucpávání pórů.

Odolnost

Jenom málokdy potřebujete make up na krátkou chvíli. Není nic výjimečného, že ho používáte celý den. Jsou proto i možnosti, které dokážou vydržet 24 hodin. Obvyklou dobou je zhruba 12 hodin. Takové varianty jsou většinou vhodné do různorodého prostředí, ať už je suché, nebo vlhké. Zároveň jsou odolné vůči jakémukoliv otěru nebo kontaktu. Dokonale drží, vypadají stále dobře a není nutné nijak měnit zažitý denní režim.

3.9/5 - (36 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.