Malé spotřebiče do kuchyně,

Lisy na citrusy: Test a recenze 10 citrusovačů

Lis na citrusy je praktické kuchyňské náčiní, pomocí kterého lze snadno vymačkat šťávu z citronu, pomeranče, nebo také grepu. Odšťavňovač na citrusy tak přijde vhod při zdravém stravování, kde je kladen důraz na potřebné vitamíny, které jsou získávány právě z citrusových plodů.

Citrusovače lze rozdělit na manuální a elektrické lisy na citrusy. První typ je v podstatě pouhý nástavec (trn), který přijde vhod tak na jeden kus ovoce. Pokud jich potřebujete odšťavnit větší množství, je zde elektrický lis na citrusy, který může být v ruční verzi, kdy například pomeranč držíte rukou, nebo v pákové verzi pro efektivnější a bezpečnější práci.

Zohlednit byste měli nejen objem nádoby na šťávu, příkon, nastavení hustoty pomocí filtrů, ale i specifické vlastnosti. Například zda má pojistku při špatném sestavení nebo hubici s uzávěrem proti odkapávání šťávy. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší lisy na citrusy a jejich recenze.

Nejlepší lisy na citrusy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších lisů na citrusy z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 ETA 1033 90000Bosch MCP3500Philips HR2738/00ETA Limono 3037 90000Kenwood JE290Concept CE3520Philips Cucina HR2744/40Steba ZP 1SAGE 800CPTefal Vitapress ZP300138
Nastavení hustotyNeAnoNeAnoAnoNeNeNeAnoAno
Hmotnost1,7 kg0,9 kg0,5 kg0,8 kg1 kg2,3 kg0,7 kg1,8 kg5,8 kg0,8 kg
PákovýNeNeNeNeNeAnoNeNeAnoNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 citrusovačů

ETA 1033 90000

ETA 1033 90000 recenze a test

Elektrický lis na citrusy ETA 1033 90000 zajistí rychlou a také bezproblémovou tvorbu 100% šťávy z jakýchkoliv zvolených citrusových plodů. Zaujme také nerezové provedení, které je designově povedené, odolné a kvalitní a dále i hygienické. Unikátem je kontaktní systém s automatický vypínám, který použití dále usnadňuje.

K dispozici je nejenom přizpůsobitelné nástavec, ale také 2 velikosti lisovacího trnu, podle konkrétního typu citrusu. Rychle a naráz je možné připravit až 0,3 litrů kvalitní citrusové šťávy z libovolných plodů. Tolik se vejde do zásobníku s uzavíratelnou výlevkou.

Díky možnosti mytí jednotlivých dílů v myčce je zajištěna snadná údržba. Kvalitu práce má na svědomí dobrý příkon 100 W. Během provozu je dobré počítat s hlučností 80 dB. Stabilitu kromě konstrukce podpoří i gumové nožky. Délka přívodního kabelu je 1,15 m.

Automatický systém vypnutí, příkon 100 W
Vyšší hlučnost

Bosch MCP3500

Bosch MCP3500 recenze a test

Lis na pomeranče Bosch MCP3500 si samozřejmě dokáže bez problémů poradit i s řadou jakýchkoliv dalších citrusových plodů, ze kterých je nutno vymačkat šťávu. A to díky univerzálnímu lisovacímu kuželu, který je na velké i na malé ovoce. Zaujme hlavně svými kompaktními rozměry, se kterými souvisí i váha pouze 0,88 kilogramů.

Příkon tohoto modelu je 25 W. Lisovaná šťáva míří do odnímatelné nádoby, která má objem 0,8 litrů. Má také stupnici pro odměření přesného objemu šťávy. Při použití je možné zvolit jak levý, tak i pravý chod kužele. Sepnutí je automatické, po jeho stisku.

Díky 2 sítkům je zajištěna kvalita šťávy bez semen i bez dužiny. Vše, kromě motoru, je možné standardně mýt v myčce. Model disponuje i víkem proti prahu. Praktické navinutí kabelu eliminuje situace, kdy by mohl překážet.

Velikost nádoby, regulování dužiny ve šťávě
Pomalejší otáčky (odpovídá nižšímu příkonu)

Philips HR2738/00

Philips HR2738/00 recenze a test

Odšťavňovač na citrusy Philips HR2738/00 je jednoduchým pomocníkem pro toho, kdo si chce připravit zdravou, a hlavně čerstvou šťávu z jakéhokoliv druhu citrusu. Součástí konstrukce je i džbán o objemu 500 ml, kam šťáva míří. Má rovněž inovativní design, díky kterému šťáva během nalévání neodkapává.

Snadnou údržbu zajistí fakt, že veškeré části lisu je možné bez problémů umýt v myčce nádobí. Díky kompaktním rozměrům ho lze také snadno uložit. Zaujme také protiskluzovými nožičkami pro lepší stabilitu, nebo praktickým prostorem pro umístění a schování kabelu. Jeho délka je 1,2 metrů.

Hodnota příkonu daného odšťavňovače je 25 W, což pro běžné domácí použití plně dostačuje. Má také velmi nízkou váhu, což lze ostatně odvodit již z obrázku a manipulace je tak velmi snadná a nenáročná. Trn se po zapnutí točí jenom jedním směrem.

Kompaktní design, nádoba na šťávu
Nemá obousměrný chod

ETA Limono 3037 90000

ETA Limono 3037 90000 recenze a test

Citrusovač ETA Limono 3037 90000 je pomocníkem pro domácí výrobu šťáv z citrusů jakéhokoliv druhu. Jelikož se jedná o model elektrický, je zajištěna i jednoduchost a rychlost přípravy. Konkrétní příkon tohoto modelu má hodnotu 30 W. Praktická je rozhodně i nádoba na šťávu která má díky své velikosti objem o hodnotě celý 1 litr. Nádoba má i víko pro zakrytí a delší uchování džusu.

Díky tomu, že má citrusovač hned 2 trny, je možné lisovat třeba velké grepy, ale i malé limetky. Díky existenci 2 otvorů je možné také volit konkrétní hustotu vytvořené šťávy. Pro dokonalý výsledek během lisování se stará také možnost zvolit pravý, stejně jako i levý chod.

Chod je automatický, jak při zapnutí, tak i včetně vypnutí. Díky kabelu o délce 0,9 metrů není problém použití kdekoliv na kuchyni, byť ve srovnání s dalšími modely patří k těm kratším. Snadná je i manipulace, a to díky hmotnosti 0,8 kilogramů.

Volba hustoty šťávy, 2 trny, litrová nádoba
Menší příkon

Kenwood JE290

Kenwood JE290 recenze a test

Lis na citrusy Kenwood JE290 má nejenom velmi zajímavý a stylový design. Nadchne také jednotlivými parametry, které jsou s ním spojeny. Je to samotný příkon o hodnotě 40 W, který zajistí dobrou práci při odšťavnění jakéhokoliv citrusu. Nechybí také možnost pohybu jak vpravo, tak i vlevo, což dopomůže lepšímu výsledku.

Vymačkaná šťáva samozřejmě míří do nádoby, která má objem celý 1 litr. Má i praktické ukazatele, které pomohou ve snadném určení toho, kolik šťávy již bylo vymačkáno. Nechybí také kryt džbánu, díky kterému lze šťávu i delší dobu uchovávat v lednici.

Většinu částí je možné umístit do myčky nádobí, a tak je snadno udržovat. Zaujme plnící otvor o velikosti 85 mm, který si poradí s jakýmikoliv druhy ovoce. Hmotnost daného přístroje je přibližně kilogram, což odpovídá jeho robustnější konstrukci.

Nádoba 1 litr, nerezové sítko, víko
Bez regulace hustoty

Concept CE3520

Concept CE3520 recenze a test

Pákový lis na citrusy Concept CE3520 má velmi moderní vzhled, který je kombinací nerezu a také zajímavých černých detailů. Unikátem je i jeho funkčnost. Pákový mechanismus se postará o přenos vyšší síly, a tak i o dokonalý výsledek. Zároveň zaujme také velmi dobrá hodnota příkonu, která se pyšní hodnotou 160 W. To všechno doplňuje možnost obou směrného chodu.

Lis také zaujme velikostí nádoby na šťávu, která má objem pěkných 750 mililitrů. Kladem ji unikátní uzávěr Anti Grip, který eliminuje jakékoliv nepříjemné odkapávání při nalévání. Konstrukce disponuje 1 univerzálním kuželem na všechny druhy citrusů.

Snadné čištění podpoří možnost dát řadu částí do myčky. Kladem je také nízká hlučnost o hodnotě přijatelných 68 dB. Váha tohoto modelu je 2,3 kilogramů. V kombinaci s protiskluzovými nožičkami to jenom přispívá ke stabilitě, takže to jako negativum nehodnotíme.

Tichý chod, silný, nerezové provedení
Pouze 1 kužel, hodil by se i klobouček na větší kusy

Philips Cucina HR2744/40

Philips Cucina HR2744/40 recenze a test

Lis na citrusy Philips Cucina HR2744/40 je ideálním pomocníkem k získání zdravé citrusové šťávy. Má kabel dlouhý 1,2 metrů, což by pro dosah po kuchyňské lince mělo stačit. Kladem je také naprosto jednoduchá, ale i účinná konstrukce. Zajímavým pozitivem je nastavitelný oddělovač dužiny, díky čemuž lze redukovat výsledné množství v dané šťávě.

Snadná je také údržba, jelikož celý tento model lze umývat v myčce. Při přípravě a servírování lze ocenit také džbán o dobrém objemu 600 mililitrů. Jelikož má příkon 25 W, je jasné, že pro běžné domácí použití bude plně dostačovat.

Díky své malé hmotnosti o hodnotě 0,7 kilogramů zaujme také snadnou manipulací. Kompaktní rozměry nahrávají jeho uskladnění. Součástí je také víko na nádobu, díky čemuž je možné šťávu delší dobu uchovávat v chladničce.

Oddělovač dužiny, nádoba na šťávu, kryt
Nemá obousměrný chod

Steba ZP 1

Steba ZP 1 recenze a test

Citrusovač Steba ZP 1 má povedený a přitom kompaktní vzhled, který kombinuje nerezové provedení s černými zajímavými prvky. O jednoduchost přípravy se stará i zcela automatický systém Start / Stop. Během práce je zajištěný i celkem tichý chod, což se hodí při ranním odšťavňování, kdy zbytek domácnosti ještě spí.

K dispozici jsou 2 druhy kuželů, a tak není problém odšťavnit třeba velké grepy, nebo i malé limetky. Kvalitní nerezový filtr zaujme hlavně svou kvalitou, ale i svým účinkem. Nechybí praktický výtok šťávy, který je možné v případě potřeby zablokovat.

Sílu potvrzuje hodnota příkonu, která činí 85 W. Kladem je i jistota bezpracné údržby, jelikož jednotlivé díly není problém umývat v myčce nádobí. Váha tohoto modelu je 1,8 kilogramů, což má pozitivní vliv na stabilitu na kuchyňské lince.

Snadná údržba, automatické zapínání a vypínání, 2 kužely
Vyšší cena

SAGE 800CP

SAGE 800CP recenze a test

Odšťavňovač na citrusy SAGE 800CP zaujme svou nerezovou konstrukcí, které podporuje kvalitu i unikátní design. Dále zaujme i jedinečné sklopné rameno, které využívá patentovaného systému. Přenos síly se tak podepíše na lepším výsledku při odšťavňování. Jelikož jsou součástí také 2 nerezové filtry, je možné ovlivňovat i množství dužiny v nápoji.

Ovládání je nejenom velmi jednoduché, ale také bezpečné. Pokud není dobře sestaven, tak nebude fungovat. Nechybí ani praktická hubice s uzávěrem, která je určená na vypouštění šťávy. Snadnou údržbu zajistí fakt, že není problém lis rozebrat a jednotlivé části umývat v myčce.

Hodnota příkonu 110 W pozitivní vlastnosti jenom potvrzuje. Vzhledem ke konstrukci a materiálu je třeba počítat s vyšší hmotností, která je 5,8 kilogramů. Rychlost samotného otáčení je jedna, přesto zajistí možnost variabilního použití na různé druhy citrusů.

Kvalitní nerez provedení, dva filtry na různou konzistenci, patentovaná páka
Bez obousměrného chodu

Tefal Vitapress ZP300138

Tefal Vitapress ZP300138 recenze a test

Ruční lis na citrusy Tefal Vitapress ZP300138 je založený na efektivním lisování šťávy z jakýchkoliv citrusových plodů. Ty jsou rukou přimačkávány na trn, který se díky elektrickému pohonu otáčí. Kladem je možnost využití pravé i levé rotace, což je spojeno s dokonalým výsledkem. Dále nechybí automatické vypnutí a zapnutí, na základě detekce tlaku.

Díky 2 filtrům je možné jednoduše regulovat množství dužiny ve šťávě. Ta míří přímo do nádoby, kterou je integrovaný džbán s objemem 0,6 litrů. Ten má i víko pro možnost uchování v lednici. Rozebíratelné části lze snadno čistit, a to i v myčce na nádobí.

Hodnota příkonu je pro domácí užití standardní a činí 25 W. Zaujme také kompaktní provedení se zajímavou ergonomickou rukojetí. Nízká hmotnost o hodnotě 0,8 kilogramů je spojena s jistotou velmi snadné a jednoduché manipulace.

Víko na zakrytí, obousměrný chod, nastavení hustoty
Snad jen to plastové provedení

Jak vybrat lis na citrusy

Při výběru citrusovače lze začít podle konstrukce. Na trhu je možné najít buď ruční lis na citrusy, který buď nevyužívá elektrické energie vůbec, nebo ji využívá, ale citrus na trnu je nutné držet klasicky rukou. Druhou možností je pákový lis na citrusy. Ten je charakteristický elektrickým pohonem a tím, že má unikátní páku, která zajistí lepší přenos síly, ale i větší efektivitu i bezpečnost vymačkávání.

Objem nádoby na šťávu

U většiny variant je vymačkaná dužina sváděna do nádoby, která je součástí konstrukce. I zde je tedy vhodné mít na paměti, že může daný objem nádoby hrát určitou roli. Pokud se podíváme na ty nejmenší, mají okolo 300 ml, což je vhodné pro jednotlivce. Celkem optimální a běžná hodnota je dnes okolo 600 ml. Není však problém najít i takové, u kterých je objem nádoby 1 litr.

S nádobou by měl souviset i fakt, že by měla být vyjímatelná a mělo by být zajištěno i snadné nalévání. Pokud je součástí příslušenství také víko, které umožní uchovat šťávu delší dobu, je to jenom plus.

Příkon

Když pomineme jednoduchá ruční provedení, a podíváme se na to, že citrusovač využívá elektrickou energii, je třeba ten pravý vybírat hlavně podle příkonu. Čím je vyšší tento parametr, tím vyšší je i následný výkon, a tedy efektivita odšťavňování. Jednoduché modely pro běžné domácí použití mají obvykle hodnotu příkonu okolo 25 W. Nejde o příkon velký, ale může dostačovat. Kdo hledá něco lepšího zaručeně najde možnosti přesahující hodnotu 100 W.

Efektivita vymačkávání šťávy

I k tomu je třeba při výběru přihlédnout. První se týká toho, zda je součástí konstrukce jenom jeden kužel, nebo jsou k dispozici 2. Pokud jsou vyměnitelné, lze odšťavňovač na citrusy efektivně využít na různé druhy citrusů. Větší na pomeranče a grepy, menší zase na limetky a citrony.

Efektivita vymačkávání šťávy se však může podepisovat i na chodu samotného rotačního kužele. Pokud má být vymačkání šťávy důkladné, je ideální, aby lis na citrusy nabídl možnost jak pravého, tak i levého chodu, což má na důkladné vymačkávání vliv.

Síta a filtry

Ta jsou důležitá hlavně proto, aby se do šťávy nedostaly různá zrníčka z dužiny. Proto každý lis na citrusy určité síto nebo filtr samozřejmě má. Lepší a kvalitnější citrusovače mohou disponovat hned dvěma filtry, nebo různými nastaveními. Tím lze regulovat množství dužiny v nápoji.

Další funkce a vlastnosti

Co dále může citrusovač nabídnout? Praktická je možnost mytí jeho částí v myčce, což usnadňuje údržbu. Kladem je i Anti Drip systém, které eliminuje možné kapání při nalévání do sklenice. Chybět by nemělo ani automatické vypínání a zapínání, na základě tlaku.

4.4/5 - (18 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.