Děti,

Nejlepší látkové pleny: Recenze bavlněných aj.

Látkové pleny byly kdysi jedinou možností, jak udržet malé dítě v čistotě. Později řada rodičů přešla z důvodu pohodlnosti na papírové plenky, které jsou jednorázové a tak s nimi není tolik práce. V současnosti se však situace začíná opět měnit a do popředí se dostávají opět pleny z přírodních materiálů.

Látkové pleny řada rodičů znovu objevuje a má to několik důvodů. Na prvním místě je z určitého pohledu finanční úspornost, neboť se dají používat opakovaně. Také látka je poněkud přirozenější než buničina jednorázových plen. V neposlední řadě spousta z nás začíná myslet ekologicky a z tohoto pohledu jsou jednorázové pleny značnou ekologickou zátěží.

Bavlněné pleny a bambusové pleny jsou pro dítě výrazně pohodlnější a zdravější variantou, kromě vyššího pohodlí jsou také více prodyšné a snižují riziko vzniku opruzenin. Samozřejmě je s jejich používáním spojeno více starostí, zdraví a pohodlí svého potomka by však měl mít každý zodpovědný rodič na prvním místě. Jednorázové pleny však není třeba úplně zatracovat, stále jsou vítanou variantou na cestách, nebo na dovolené.

Základními parametry každé dětské látkové pleny je materiál, kterým je buďto bavlna, nebo bambus. I zde mohou být kvalitativní rozdíly, které poznáte podle gramáže látky. K dostání jsou v několika velikostech a různě velkých baleních, praktické je jejich použití s plenkovými kalhotkami. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší látkové pleny a jejich recenze.

Nejlepší látkové pleny – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších látkových plen z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 T-Tomi TetraBambino Mio Miosolo AIO RaccoonLibštátské pleny ExtraKIKKO XKKO Spirals and BubblesAnavy bambusová vícevrstvá plenaT-Tomi Tetra Exclusive CollectionKIKKO XKKO bavlněné plenyBaby Nellys TETRA LUXNew baby PremiumT-Tomi Kalhotková plena AIO
Rozměr70x70 cm-70x70 cm70x70 cm36x40 cm70x70 cm70x70 cm70x80 cm70x80 cm12x30 cm
AntialergickéAnoAnoAnoNeNeAnoNeNeNeAno
BarvaBíláVzorovanáBíláFialová, bíláZelenáBíláBíláBíláBíláVzorovaná
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 látkových plen

T-Tomi Tetra

T-Tomi Tetra recenze a test

Dětské látkové pleny T-Tomi Tetra jsou vyrobeny v klasickém bílém provedení a pohybují se v průměrné cenové relaci. Nabízejí nicméně zajímavý poměr kvality a ceny. Rozměry jsou 70 x 70 cm a v balení naleznete 10 kusů. Jedná se o českou výrobu a jako materiál byla použita čistá bavlna s vysokou gramáží ve dvouvrstvém tkaní, konkrétně pak 155 g/m2.

Že je materiál kvalitní, naznačuje skutečnost, že neprosvítá. Uživatelské recenze se shodují na tom, že jsou pleny příjemné na dotek a jedná se celkově o kvalitní produkt. Oceňována je také dobrá savost materiálu, jeho šití a pevnost.

Materiál také drží tvar a to i po opakovaném praní. Pleny lze prát na 60 °C v pračce a po vyprání rychle schnou. Někteří uživatele ve svých recenzích uvádějí, že při vyvařování na 90 °C je možné, že se pleny trochu srazí.

Vysoká gramáž bavlny, vysoká savost, poměr ceny a kvality
Při vyvařování se mohou srazit

Bambino Mio Miosolo AIO Raccoon

Bambino Mio Miosolo AIO Raccoon recenze a test

Látkové pleny Bambino Mio Miosolo AIO Raccoon jsou produktem, který patří k těm dražším. Cena je však dána tím, že se jedná o tzv. all in one systém, tedy vše v jednom. Je zde vnitřní savá vrstva a měkké svrchní nepropustné kalhotky. Design svrchní části je velmi zdařilý a je ozdoben nádhernými dětskými motivy s roztomilou grafikou.

Jelikož se nejedná o samostatné pleny, ale kalhotky, můžete svrchní díl libovolně zvětšovat díky patentkám podle toho, jak dítě roste. Zapínání je vyřešeno na suchý zip a produkt můžete v podstatě při pravidelné výměně plen používat velmi dlouhou dobu. Je určen pro děti do hmotnosti 15 kg.

Vnitřní část je z vysoce absorpční látky, která zajistí dostatečné odvádění vlhkosti. Plenka velmi dobře sedí a nepadá, a to ani neposednějším dětem. Jako materiál byl použit především polyester a prát lze v pračce na 60 °C.

All in one, vysoká savost vnitřní části, krásný design kalhotek
Vyšší úvodní investice

Libštátské pleny Extra

Libštátské pleny Extra recenze a test

Hadrové pleny Libštátské pleny Extra patří mezi velmi oblíbený produkt, což dokládá i velký počet uživatelských recenzí. Tyto pleny mají rozměry 70 x 70 cm a v balení je celkem 10 kusů. Jak je z názvu patrné, libštátské pleny jsou českým výrobkem.

Jako materiál je použita čistá bavlna s gramáží 69 g/ks a přídomek extra kvalita zde označuje právě zvýšenou gramáž plenek. Pleny jsou klasicky bílé a rodiče oceňují jak vyšší gramáž, tak jejich celkovou pevnost. Nemusíte se tak obávat, že by se jednalo o průhledné řídké pleny.

Uživatelské recenze také naznačují, že pleny drží svůj čtvercový tvar, a to i při opakovaném praní. Kladně je hodnocena také savost. Jelikož se jedná o produkt, který byl dostupný i za minulého režimu, řada uživatelů v recenzích zmiňuje, že hustota látky je přece jen nižší, než tomu bývalo v minulosti. Před prvním použitím se doporučuje pleny nejprve vyvařit.

Dobrá kvalita, vysoká savost, poměr ceny a kvality
Rozdíl v kvalitě oproti minulosti

KIKKO XKKO Spirals and Bubbles

KIKKO XKKO Spirals and Bubbles recenze a test

Bambusové pleny KIKKO XKKO Spirals and Bubbles jsou plenky z dnes poměrně oblíbeného přírodního materiálu. S tím souvisí také skutečnost, že je doporučováno prát pleny pouze na 40 °C. Na druhou stranu nabízí neuvěřitelnou měkkost a hebkost materiálu. Uživatelské recenze také uvádějí, že jejich růžová barva při praní nepouští.

Rodiče dále oceňují pevnost a kvalitní šití. U těchto plen musíte vědět, za jakým účelem si je kupujete. Víte-li, co očekávat, budete pravděpodobně spokojeni. Jejich negativem je o něco vyšší cena, přičemž v balení naleznete pouze 3 kusy a pleny jsou čtvercové o rozměrech 70 x 70 cm.

Již jsme zmínili, že pleny mají růžovou barvu, nicméně lze je koupit také v řadě dalších barevných variantách a mimo jiné také ve velmi zdařilých abstraktních vzorech. Pokud jste tak milovníky nejen přírodních materiálů, ale i pěkných barev, určitě si zde přijdete na své.

Nadstandardní jemnost a hebkost, kvalitní provedení, mnoho barev
Praní jen na 40 °C

Anavy bambusová vícevrstvá plena

Anavy bambusová vícevrstvá plena recenze a test

Dětské pleny Anavy patří v našich recenzích mezi dalšího zástupce bambusových plenek. U těchto plen patří mezi zásadní přednosti jemnost a hebkost materiálu. V tomto případě však výrobce uvádí možnost praní na standardních 60 °C, což je jedině dobře a mohou se také sušit v sušičce na šetrný program.

U bambusových plen se obecně nesmí používat aviváž nebo bělidla, která jsou na bázi chloru. Plenky jsou krásně zelenkavé barvy, která by mohla vlivem působení těchto agresivních látek blednout.

Tyto pleny jsou dostupné v několika rozměrech. Menší velikost S má rozměr 30 x 35 cm, střední velikost M nabídne rozměry 36 x 40 cm a největší je velikost L o rozměrech 39 x 45 cm. Pleny Anavy lze použít také do svrchních kalhotek.

Jemnost a hebkost bambusových vláken, lze prát na 60 °C, různé velikosti
Jen menší rozměry

T-Tomi Tetra Exclusive Collection

T-Tomi Tetra Exclusive Collection recenze a test

Látkové plenky T-Tomi Tetra Exclusive Collection patří mezi produkty ve střední cenové relaci a nabízí vysokou gramáž bavlny. Čistá bavlna je zde v gramáži 180 g/m2. Látka je čistě bílá a je tkaná ve dvou vrstvách. V balení naleznete 10 kusů plen a jejich rozměr je 70 x 70 cm.

Výrobce uvádí, že se jedná o antialergický materiál, který je možno sterilizovat vyvařením na 90 °C. Jedná se o tradičního českého výrobce a rodiče ve svých recenzích potvrzují odpovídající kvalitu.

K opatrnosti bychom mohli nabádat v případě sušení v sušičce, někteří zákazníci zmiňují krabatění materiálu. Pokud se je však přeci jen rozhodnete v sušičce sušit, tak bychom doporučili vyzkoušet nejprve některý ze šetrných programů. Šetrnost k prádlu se totiž může u jednotlivých sušiček lišit a u vás sušení problémem být nemusí.

Kvalitní bavlna s vysokou gramáží, pevnost, vysoká sací schopnost
Pozor na sušení v sušičce

KIKKO XKKO bavlněné pleny

KIKKO XKKO bavlněné pleny recenze a test

Bavlněné pleny KIKKO nabídnou velmi zajímavou cenu při dostatečné kvalitě. Pleny mají velikost 70 x 70 cm, jsou čistě bílé a v balení najdete 10 kusů. Někteří je hodnotí jako horší, resp. že průhlednost materiálu je vyšší, jiní uvádějí vysokou spokojenost. Bude tedy záležet zřejmě na osobních preferencích konkrétního spotřebitele.

Faktické údaje s ohledem na materiál však jsou poměrně dobré, gramáž je 77 g/ks, resp. 140 g/m2. Jedná se však o deklarovaný údaj, reálně je plošná hmotnost až 155 g/m2. Materiálem je stoprocentní bavlna a plenky jsou tkané dutinnou vazbou.

K výhodám patří možnost vyvaření až na 95 °C, pokud však chcete zachovat nižší opotřebení plen, je doporučováno prát na 60 °C. Výrobce nedoporučuje použití aviváže, která by mohla snížit savost výrobků.

Vysoká savost, praní až na 95 °C, nízká cena
Mohou časem ztrácet tvar

Baby Nellys TETRA LUX

Baby Nellys TETRA LUX recenze a test

Látkovky Baby Nellys TETRA LUX nabízejí pleny o rozměrech 70 x 80 cm a v balení je dokonce 20 kusů za celkem rozumnou cenu. Gramáž plenky je uváděna 140 g/m2 a výrobce také uvádí, že se jedná o stoprocentní bavlnu. V uživatelských recenzích však někteří zmiňují subjektivní pocit vyšší drsnosti materiálu.

Když odhlédneme od udávané gramáže a podíváme se na hustotu látky, patří spíše k nadprůměrným plenkám. Plenky jsou dvakrát na boku obšité, avšak šití je spíše průměrné kvality. Celkově se dá říci, že kvalita plně odpovídá jejich ceně.

Vzhledem ke značně rozdílným názorům v uživatelských recenzích lze doporučit si plenky vyzkoušet zkušebním nákupem. Jedině tak získáte představu, zda kvalita a celkové provedení odpovídá vašim očekáváním, jaká při dané ceně máte.

Rozměry plenek, dvojité obšití, dobrý poměr cena/výkon
Drsnější materiál

New baby Premium

New baby Premium recenze a test

Moderní látkové pleny New baby Premium nabízejí rozumnou cenu za kus, přičemž v jednom balení najdete 10 kusů plen o rozměrech 70 x 80 cm. Výrobce uvádí, že je použita stoprocentní bavlna, gramáž činí 70 g/ks. Rodiče v uživatelských recenzích oslovila dobrá cena a nestěžují si na to, že by byl produkt příliš tenký.

Výrobek má dvojitě přešité okraje, zpracování je poměrně kvalitní a potěší, že se jedná o produkt české výroby. Jeho kvalitu testoval textilní zkušební ústav v Brně a určitým negativem je v dnešní době fakt, že výrobce nedoporučuje sušení v sušičce.

Někteří uživatelé se ve svých recenzích zmiňují srovnání s libštátskými plenkami, přičemž ve srovnání s nimi pleny New baby vyhrávají zejména lepší cenovou dostupností.

Rozměry plenek, kvalitní celkové provedení, příznivá cena
Nelze sušit v sušičce

T-Tomi Kalhotková plena AIO

T-Tomi Kalhotková plena AIO recenze a test

Plenkové kalhotky T-Tomi AIO nabízejí all in one systém, jak je patrné již z jejich názvu, a jedná se o model od tradičního českého výrobce. Jde tedy o kalhotkovou plenu, která obsahuje vnější vrstvu tvořenou právě kalhotkami a vnitřní savou vrstvu.

Je potřeba počítat s vyšší cenou, nicméně kalhotky vám vydrží velmi dlouho a pleny můžete kdykoli měnit. To je ostatně jedna z hlavních výhod tohoto systému vše v jednom. Pleny, respektive vnitřní vrstva, která je součástí balení ve dvou kusech, je tvořena z 80 % bambusovými vlákny a z 20 % bavlnou. Vrstva je vysoce savá, antialergická a antibakteriální.

Výrobce upozorňuje na to, abyste nepoužívali při praní aviváž, neboť ta snižuje savost výrobků. Produkt má zajímavý design a vnější kalhotky se hodí pro děti od 3 do 15 kg. Velikost se nastavuje patentkami.

All in one, vnitřní vrstva z bambusových vláken, design kalhotek
Vyšší úvodní investice

Jak vybrat látkové pleny

V úvodu jsme již nastínili, že dětské látkové pleny nabývají znovu na oblibě. Zatímco po revoluci přišel boom jednorázových papírových plenek, dnes se řada rodičů vrací k přírodním materiálům. Považují je právem za lepší pro pokožku dítěte, kdy je bavlna na dětský zadeček zkrátka jemnější než buničina. Dnes však existují ještě další speciality, jako jsou pleny s příměsí bambusový vláken, které poskytují ještě větší jemnost a hebkost.

Druhy látkových plen

Látkových plenek existuje poměrně hodně. V našich recenzích se zaměřujeme na klasické látkové pleny, které jsou zpravidla čtvercového profilu. Obvykle se jedná o bavlněné materiály, někdy o zmíněná bambusová vlákna.

Kromě toho jsme věnovali pozornost také některým kalhotkovým plenkám, které můžete používat opakovaně. Počáteční investice je sice vyšší, ale máte komplexní systém vše v jednom, tzv. all in one, u kterého pak měníte pouze vnitřní savou vrstvu.

Nejdůležitější vlastnosti dětských plen

Nejdůležitější vlastnost každé plenky je její sací schopnost. Pokud pořídíte nové pleny, je důležité je nejprve několikrát vyprat, než získají ideální sací schopnosti. U klasické bavlněné pleny se tomu tak stane zhruba po 3 až 4 vypráních, u plen z bambusových vláken můžete dotáhnout ideální sací schopnosti až po 10 vypráních. Mějte to tedy na paměti, než odsoudíte jejich sací schopnost.

Důležitý je také materiál, ze kterých jsou pleny vyrobeny. Ten nesmí dráždit dětskou pokožku, neměl by být příliš drsný a nepříjemný na dotek. Tyto vlastnosti by měl sám o sobě zajistit materiál jako je právě čistá bavlna nebo bambusová vlákna. Některé bavlněné produkty však mají provedení drsnější, některé jemnější, záleží na jejich gramáži.

Jak správně pečovat o látkovou plenu

Jelikož látková plena není na jedno použití, je potřeba se o ni náležitým způsobem starat. Použité pleny je samozřejmě nutné někde odkládat a k tomu se používá koš či kbelík. Tady by neměly být cítit a proto se jako oblíbená prevence proti zápachu používá tea tree olej.

Nejdůležitější na péči o látkové pleny je proces praní. Většina plen zvládá 60°C, ale některé výrobce doporučuje prát pouze na 40 °C, což už není příliš optimální. Doporučuje se také ždímat jen na 800 otáček, zajistíte tím vyšší životnost plenky. Pamatujte, že pleny s příměsí bambusových vláken bývají méně odolné vůči častému praní.

Svou roli hraje také možnost nechat plenku takzvaně vyvařit, tedy vyprat v pračce až na 95 °C, kdy se zlikvidují veškeré bakterie. Některé pleny se však při praní při této teplotě mohou srazit. Hledáte-li tedy absolutně hygienickou plenku, zaměřte se na to, na kolik stupňů ji lze vyprat. Při praní není vhodné používat aviváž a sušení v sušičce je dobré provádět na šetrný program, pokud sušení v sušičce výrobce rovnou nezakazuje.

Mají látkové pleny jen výhody?

O výhodách jsme již hovořili zejména v souvislosti s nižšími náklady, kdy lze plenky používat opakovaně. To je samozřejmě vhodné také z pohledu ekologie, jednorázové pleny tvoří poměrně výraznou položku v odpadech produkovaných domácnostmi. Pro děti jsou látkové pleny pohodlnější, prodyšnější a snižují riziko opruzenin, což je zkrátka fakt.

Na druhou stranu úspora energie a financí není tak jednoznačná, neboť látkové pleny je potřeba prát a k tomu je potřeba elektřiny a voda. Závisí tedy také na tom, jak často budete pleny vyvařovat, což je pochopitelně energeticky náročnější.

S nutností praní souvisí také určitá vyšší pracnost, kterou bavlněné nebo bambusové pleny představují. Takovou plenku jednoduše nevyhodíte, ale musíte se o ni starat. Na druhou stranu poskytne dítěti maximální jemnost a hebkost klasických materiálů, což za to stojí. Nemusíte se však vzdávat jednorázových plen úplně, například na cestách a dovolených jsou velmi praktické.

4.6/5 - (27 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.