Elektronika,

Nejlepší laserové tiskárny: se skenerem, barevné aj. | Recenze, test

Laserová tiskárna není jen výsadou firem, a kromě kanceláří najde využití také v domácnostech. Oproti inkoustovým tiskárnám mají rychlejší tisk, nižší provozní náklady nebo také tišší provoz. Pro velký objem textových dokumentů jsou tak jasnou volbou, v tisku fotografií jsou však o něco horší. Určitou podkategorií je LED tiskárna, která namísto laseru využívá nepohyblivé LED diody a je tak méně poruchová a náročná na údržbu.

Stručný princip se dá popsat tak, že se tonerový prášek prostřednictvím válce dostává na papír, kde na něj působí vysoké teploty. Proto je list papíru tak teplý, když ho vyjmete ze zásobníku. Obecně jsou na výběr dvě technologie tisku, kde černobílá laserová tiskárna představuje levný základ s rychlým tiskem, a na druhé straně barevná laserová tiskárna vyšší kategorii vhodnou především do firem. Efektivní kombinaci pak tvoří multifunkční laserová tiskárna se skenerem, která nabídne funkci kopírky, nebo i faxu.

Zohlednit byste měli nejen technologii, rozlišení a kvalitu tisku nebo spotřebu toneru, ale i specifické vlastnosti. Například zda je s WiFi nebo LAN připojením k síti, jestli lze použít alternativní tonery, případně zda podporuje oboustranný tisk (duplex). Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší laserové tiskárny a jejich recenze.

Nejlepší laserové tiskárny – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších laserových tiskáren z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypMax. rozlišeníRychlost tisku ČB/B 
HP LaserJet M110we 7MD66E recenze a testHP LaserJet M110we 7MD66EČernobílá600 x 600 dpi20 str./min
Brother HL-1222WE recenze a testBrother HL-1222WEČernobílá2400 x 600 dpi20 str./min
OKI B432dn recenze a testOKI B432dnČernobílá1200 x 1200 dpi40 str./min
Canon i-Sensys LBP673Cdw recenze a testCanon i-Sensys LBP673CdwBarevná1200 x 1200 dpi33 str./min
HP LaseJet 150nw recenze a testHP LaseJet 150nwBarevná600 x 600 dpi19 str./min
Xerox B235V recenze a testXerox B235VMultifunkční černobílá600 x 600 dpi34 str./min
Brother DCP-1622WE recenze a testBrother DCP-1622WEMultifunkční černobílá2400 x 600 dpi20 str./min
Xerox WorkCentre 3025V recenze a testXerox WorkCentre 3025VMultifunkční černobílá1200 x 1200 dpi20 str./min
Canon i-SENSYS X C1333i recenze a testCanon i-SENSYS X C1333iMultifunkční barevná1200 x 1200 dpi33 str./min
OKI MC883dn recenze a testOKI MC883dnMultifunkční barevná1200 x 1200 dpi35 str./min

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 HP LaserJet M110we 7MD66EBrother HL-1222WEOKI B432dnCanon i-Sensys LBP673CdwHP LaseJet 150nwXerox B235VBrother DCP-1622WEXerox WorkCentre 3025VCanon i-SENSYS X C1333iOKI MC883dn
Zásobník papíru1501502502501501501501508501300
Wi-FiAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAnoNe
LANNeNeAnoNeAnoAnoNeNeNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 laserových tiskáren

HP LaserJet M110we 7MD66E

HP LaserJet M110we 7MD66E recenze a test

Domácí laserová tiskárna HP LaserJet M110we 7MD66E zaujme především svou nízkou pořizovací cenou a nízkými náklady na její provoz. Laserové tiskárny jsou obecně úsporné a u této to potvrzují i spotřebitelé ve svých recenzích. V těch také zmiňují poměrně delší dobu při tisku první stránky, následující tisknutí je však již podle zkušeností rychlé.

Vzhledem k domácímu určení není vybavena síťovým konektorem RJ45, neboť kabelové rozvody sítě jsou dnes již na ústupu. Vybavena však je bezdrátovými technologiemi Wi-Fi a Bluetooth, které slouží k pohodlnému propojení notebooků, ale i chytrých mobilních telefonů nebo tabletů. Využít je možné také USB konektoru, patřičný kabel však bohužel není součástí tiskárny.

Přítomen je naopak napájecí kabel, příručka, instalační letáček a startovací balení toneru. Pro využití mobilního tisku dokáže komunikovat s aplikacemi Apple AirPrint, Mopria a HP Smart App, která bývá pro úspěšné zprovoznění nezbytností. Laserová tiskárna je určena pro tisk až 8000 stran měsíčně, má dostatečné rozlišení tisku 600 x 600 dpi a její zásobník pojme 150 listů papíru.

Levná laserová tiskárna, Wi-Fi a Bluetooth konektivita, kompaktní rozměry
Delší doba prvního tisku

Brother HL-1222WE

Brother HL-1222WE recenze a test

Černobílá laserová tiskárna Brother HL-1222WE se řadí mezi nejlevnější laserové tiskárny, svými parametry však dokáže konkurovat i dražším modelům. Jasnou výhodou je její vysoké rozlišení tisku 2400 x 600 dpi, tisk je díky tomu jemný i u dokumentů s malými detaily. Takovéhoto rozlišení nedosahují ani násobně dražší tiskárny.

Velice pozitivní jsou také její kompaktní rozměry, navzdory složitějšímu laserovému ústrojí je tiskárna příjemně malá a nezabírá mnoho prostoru. Napájecí kabel je připevněn napevno k tiskárně, což by mohlo v některých případech dělat problémy – pokud byste potřebovali delší napájecí kabel.

Primární konektivitou je Wi-Fi, lze však využít i kabelového připojení pomocí USB, byť kabel na propojení výrobce k tiskárně nedodává. Při bezdrátovém ovládání a bezdrátové komunikaci se využívá aplikace Brother iPrint&Scan, která je volně dostupná. Spodní zásobník papíru má kapacitu pro 150 listů a zvládne tisknout rychlostí až 20 stran za minutu.

Malá laserová tiskárna, výborný poměr cena/výkon, vysoká kvalita černobílého tisku
Dodávána bez USB kabelu

OKI B432dn

OKI B432dn recenze a test

Laserová tiskárna OKI B432dn je výkonná a stále cenově dostupná. Tiskne pouze v odstínech šedi a za jednu minutu dokáže vytisknout až 40 stránek. Spotřebitelé se v recenzích shodují, že má velmi efektivní a úsporný provoz, neboť na jeden originální toner zvládne vytisknout 12 tisíc stránek. To je ve srovnání s jinými tiskárnami až několikanásobný počet, který snižuje výslednou cenu tisku jedné strany.

Rozlišení tisku je 1200 x 1200 dpi, což je pro tisk dokumentů, pro které je primárně určena, skvělá hodnota. Zásobník papíru pojme 250 listů a do výstupního zásobníku se jich vejde 150 (vytisknuté stránky) .

V recenzích zaznívá připomínka k absenci LPT portu, který byl ještě u předchůdce této tiskárny přítomen. Zůstala však možnost připojení přes LAN anebo USB. Jelikož se předpokládá využití zejména v kancelářském kolektivu, postrádá i možnost bezdrátového připojení Wi-Fi. Pro přehlednější ovládání však výrobce zakomponoval menší display a potěší též funkce automatického oboustranného tisku.

Výkonná laserová tiskárna, levný tisk, automatický oboustranný tisk
Oproti předchůdci omezená konektivita

Canon i-Sensys LBP673Cdw

Canon i-Sensys LBP673Cdw recenze a test

Barevná laserová tiskárna pro domácnost Canon i-Sensys LBP673Cdw je ideální i pro menší kanceláře. Má zajímavou bezpečností funkci, se kterou lze nastavit povolování tisku pomocí PIN kódu. Bez něj tisk není možný, což zvyšuje ochranu před virovými hrozbami a zároveň omezuje přístup neautorizovaným uživatelům.

Přímo na tiskárně je poměrně velký ovládací blok, který je doplněn větším digitálním displejem. Ovládání i nastavování je díky tomu usnadněno a je pohodlnější. Obstojí i při větším zatížení, neboť za minutu dokáže vytisknou až 33 stránek formátu A4. Měsíční vytížení je stanoveno až na 50 tisíc stránek, proto potěší možnost rozšíření podavače papíru až na 850 listů.

V praxi se počítá s připojením do sítě pomocí Wi-Fi, zde pak potěší podpora tisku i z cloudových uložišť, jako jsou například Disk Google, Dropbox nebo OneDrive. K další konektivitě patří vysokorychlostní USB 2.0 a zamrzí naopak absence kabelového síťového připojení, což může v některých kancelářích chybět. V této cenové kategorii je již pak samozřejmostí rychlý a automatický oboustranný tisk.

Barevná laserová tiskárna, bezpečnostní tisk s PIN potvrzením, vyšší rychlost tisku
Bez možnosti LAN připojení

HP LaseJet 150nw

HP LaseJet 150nw recenze a test

Laserová tiskárna HP LaseJet 150nw má zajímavý poměr cena/výkon, jedná se zároveň o jednu z nejlevnějších barevných laserových tiskáren. Potěší funkcí oboustranného tisku a poměrně plnohodnotnou konektivitou, neboť vedle dnes již běžného Wi-Fi připojení nabízí stále ještě kabelové připojení síťovým kabelem.

Černobílý a barevný tisk má pouze základní rozlišení 600 x 600 dpi, což na dokumenty a grafy nečiní žádný problém, ale na barevné detailní grafické práce to již může být nedostatečné. Díky Wi-Fi umožňuje propojení s mobilní aplikací HP Smart app, která patří dle slov výrobce k nejlepším aplikacím pro mobilní tisk ve své třídě.

Tiskárna má paměť 64 MB, procesor má rychlost 400 MHz a i proto je tiskárna rychlá a při běžném zacházení pracuje svižně a spolehlivě. Dá se ovládat i přímo na tiskárně pomocí LED panelu, kde se však nenachází display. Dle recenzí je kvalita tisku nad očekávání dobrá a potěší také její nízké provozní náklady.

Levná barevná laserová tiskárna, manuální oboustranný tisku, ethernetové rozhraní
Jen základní rozlišení tisku

Xerox B235V

Xerox B235V recenze a test

Laserová tiskárna se skenerem Xerox B235V má velmi zajímavý poměr cena/výkon, nutné je však počítat pouze s černobílým tiskem, skenování je samozřejmě barevné. Kromě skenování a tisku zvládá také kopírovat, byť jak bylo zmíněno výše, jen v odstínech šedi. Vzhledem k multifunkčnímu zařízení má poměrně nízkou cenu a recenze spotřebitelů jsou veskrze pozitivní.

Občas má nějaký uživatel problémy s jejím uvedením do provozu, vzhledem k malému zastoupení tohoto tvrzení se však jedná spíše o problémy na straně uživatele. Svou rychlostí tisku 34 stran za minutu se řadí mezi rychle tisknoucí tiskárny, má nadprůměrně velký základní zásobník na papír, který pojme 250 listů.

Dimenzována je na tisk až 30 tisíců stran za měsíc a kromě možnosti bezdrátového připojení nabízí stále ještě klasické ethernetové, tedy s využitím síťového kabelu s koncovkou RJ45. Na přední straně dominuje přehledný ovládací panel, který je vybaven poměrně velkým displejem. Skrze aplikaci Xerox Print and Scan Experience je možné využít zajímavé funkce, například pro skenování účtenek, narovnání stran a další.

Multifunkční laserová tiskárna, velmi dobrá konektivita, poměr cena/výkon
Nic zásadního

Brother DCP-1622WE

Brother DCP-1622WE recenze a test

Laserová tiskárna se scannerem Brother DCP-1622WE zaujme hned několika věcmi. Mnoho recenzí potvrzuje její skutečně levný provoz, náhradní originální tonery jsou cenově dostupné a nabízí se také velké množství neoriginálních tonerů, které jsou ještě výrazně levnější. Samotný toner má jednodušší konstrukční zpracování, které má hlavně vliv právě na cenu.

V kategorii laserových tiskáren se skenerem má také příjemně malé rozměry, proto se dá umístit i na menší pracovní stoly a málokde bude překážet. Kompaktní rozměry se však podepisují například na menším displeji, který je ze zkušeností spotřebitelů hůře čitelný. Vedle něj se pak nachází několik základních ovládacích tlačítek.

Tiskárna využívá technologii HQ1200 a proto dosahuje výborného rozlišení tisku až 2400 x 600 dpi. Tisknutí je s ní navíc poměrně rychlé, první kopii dokumentu zvládne vytisknout do 10 vteřin. Připojení je nejpohodlnější skrze bezdrátovou technologii Wi-Fi, k dispozici je také vysokorychlostní USB 2.0 a naopak chybí síťový port RJ45.

Levná multifunkční laserová tiskárna, levné náhradní tonery, relativně kompaktní rozměry
Hůře čitelný display

Xerox WorkCentre 3025V

Xerox WorkCentre 3025V recenze a test

Multifunkční laserová tiskárna Xerox WorkCentre 3025V má zajímavý poměr cena/výkon a klasický nadčasový design. Spotřebitelé v recenzích často vyzdvihují její úsporný režim, do kterého se automaticky přepne po určité době nečinnosti. V tomto režimu se tiskárna nenahřívá, a tak má zásadně menší spotřebu. Výrobce konktétně uvádí spotřebu při tisku 313W a v pohotovostním režimu jen 37W.

Poměrně častou výtkou je naopak pro některé uživatele méně přehledný návod k uvedení do provozu, ve kterém nekorespondují některé kroky. Konkrétně jsou chybějící položky v menu tiskárny, což méně zdatným může přivodit problémy, nebo alespoň zabere delší čas při její instalaci.

Má bezdrátovou konektivitu přes Wi-Fi, snadno ji tak připojíte do domácí, ale i firemní sítě. Kromě tisku umí také skenovat a kopírovat, byť pouze v odstínech šedi (skenování do počítače je samozřejmě barevné). Technickými parametry se řadí k průměru, maximální rozlišení tiskárny je 1200 x 1200 dpi, za minutu vytiskne 20 stránek a zásobník na papír pojme 150 listů.

Funkce úsporného režimu, bezproblémový provoz v síti, lokalizované menu tiskárny
Instalační návod nekoresponduje s realitou

Canon i-SENSYS X C1333i

Canon i-SENSYS X C1333i recenze a test

Barevná laserová tiskárna se skenerem Canon i-SENSYS X C1333i je díky své kompaktní velikosti vhodná i do domácnosti, ale i menší kanceláře. Pracovní zatížení má stanovené na maximálně 50 tisíc stran za rok, což z ní dělá výkonnou laserovou tiskárnu. Pracuje rychle, neboť má paměť 1GB a velice rychlý dvoujádrový procesor s frekvencí 1200 MHz.

Při jejím používání se nejčastěji předpokládá využití bezdrátového přenosu souborů pomocí Wi-Fi, přičemž potěší i funkcí uniFLOW online. Při správném zapojení není problém tisknout ani vzdáleně, což může být v pracovním kolektivu velká výhoda. Zásobník na papír pojme až 850 listů, rychlost tisku je 33 stránek za minutu a skenování až 100 obrázků za jednu minutu.

K ovládání slouží velký dotykový display, který je grafický, a tedy velice příjemný k používání. Rozlišení tisku 1200 dpi je vyšší, a proto jsou výsledky tisku i jemnějších barevných grafik na velmi dobré úrovni. Disponuje také vnitřním úložištěm o kapacitě 30 GB, které dále rozšiřuje možnosti využití. Jedinou nevýhodou může být, že je tiskárna dodávána bez tonerů, což zvyšuje počáteční pořizovací náklady.

Multifunkční barevná laserová tiskárna, vysoká rychlost tisku i skenování, přehledné ovládání
Dodáváno bez tonerů

OKI MC883dn

OKI MC883dn recenze a test

Barevná laserová multifunkční tiskárna OKI MC883dn najde uplatnění zejména ve firemním prostředí, kde se naplno projeví její potenciál. Jedná se o duplexní jednotku připojitelnou k síti, která může mít celkově až 4 zásobníky papíru. Jednoznačnou výhodou je možnost velkoformátového tisku – je schopna tisknout velikosti až A3, ale pouze černobíle.

V běžném formátu A4 tiskne již samozřejmě barevně, a to v rozlišení až 1200 x 1200 dpi. Profesionálnímu využití odpovídá také základní zásobník papíru s objemem na 1300 listů, který je možné rozšířit až na celkový počet 2005 listů. Velice uspokojivá je rychlost tisku 35 stránek za minutu a 20 stran za minutu ve formátu A3.

Samozřejmostí je funkce automatického oboustranného tisku, nebo funkce pro vyšší tisku, kdy proces probíhá zašifrovaně. Vybavena je desítkami praktických funkcí pro různé profese a různá využití, pro její ovládání slouží velmi velký a přehledný display, vedle kterého je panel s mnoha tlačítky.

Laserová barevná tiskárna se skenerem, profesionální provedení, velkoformátový tisk
Vyšší pořizovací cena

Jak vybrat laserovou tiskárnu

Laserová tiskárna je zařízení, které k tisku využívá kombinaci sypkého tonerového prášku, válce a vysoké teploty. Při výběru je třeba zaměřit se v první řadě na typ, a to s ohledem na jeho využití. Na pouhý tisk slouží barevné nebo černobílé laserové tiskárny, které jsou v podstatě nejlevnější dostupnou variantou. Druhou možností je multifunkční laserová tiskárna se skenerem, která umožní funkce kopírky a do značné míry nahradí samostatný skener, takže jde o zařízení 2v1.

Multifunkční laserová tiskárna

Laserová tiskárna se skenerem je označována jako multifunkční, protože kombinuje hned několik samostatných funkcí a zařízení, přičemž může být barevná i černobílá. Kromě tisku zvládne také kopírování, skenování nebo faxování. Nejen, že tak ušetříte místo, které byste jinak zaplnili samostatnými zařízeními, ale je to i cenově výhodné řešení.

Barevná laserová tiskárna

Barevná laserová tiskárna využívá klasické technologie míchání barev, díky čemuž může vytvořit v podstatě jakýkoliv potřebný barevný odstín. V kancelářích, kde se tisknou dokumenty s grafy a obrázky pro různé prezentace je tato varianta optimálním řešením. Naopak pro domácnosti jde spíše o zbytečně drahé zařízení. Ve srovnání s inkoustovými tiskárnami může být kvalita fotografií horší a netřeba zapomínat ani na dražší tonery.

Černobílá laserová tiskárna

Černobílá laserová tiskárna využívá pouze černou, kterou následně tiskne, s možností využít i různých odstínů šedé. Hodí se hlavně na textové dokumenty a nenároční použití. Výhodou je nízká pořizovací cena jak samotné tiskárny, tak i tonerů. Také rychlost tisku je u těchto zařízení nejvyšší.

Zatížení

Zatížení je udáváno v počtu vytištěných stránek za měsíc. Pokud je laserová tiskárna vybíraná do domácnosti, plně vyhovují modely se zatížením v nižších tisících stránek měsíčně. Do větších firem už se hodí varianty, kde se toto číslo pohybuje v desetitisících. Jde o dobré prvotní vodítko při výběru.

Parametry tisku

Zde hraje roli především rozlišení, kdy je tím základním 600 x 600 dpi, které však u lepších modelů stoupá. Dále hraje roli i paměť, díky které lze snadno tisknout i větší tiskové sestavy a soubory, ale i různé technologie vylepšující kvalitu, nebo snižující náklady na tisk. Mnohdy může být sledována i spotřeba, kde během tisku není výjimečné, že se pohybuje ve stovkách W. Sledovaným parametrem může být rovněž hlučnost, kdy je běžná hodnota kolem 50 dB.

Rychlost tisku

Tu je třeba sledovat ve 3 variantách. Nejprve je to rychlost vytištění první stránky, která se standardně pohybuje v rozmezí 5 – 10 sekund. Dále je to rychlost černého tisku. Často platí, že černobílá laserová tiskárna je rychlejší a dokáže chrlit stránky rychlostí i 20 – 25 listů za sekundu. Barevná laserová tiskárna může být pomalejší, což znamená u lepších modelů rychlost 10 – 20 stránek za sekundu. Ty nejlepší se černobílému tisku mohou vyrovnávat.

Typ připojení

Zde se za poslední roky udál velký posun, který je spojený s tím, že klasický port USB 2.0 je brán spíše jako nutný standard. Mnohem běžnější je používat laserové tiskárny v rámci sítě. Disponovat mohou klasickým LAN portem, stejně jako Wi-Fi modulem pro bezdrátové připojení k síti, nebo nově NFC pro mobilní tisk z telefonu. U kvalitních modelů by neměla chybět ani podpora služeb, jako Apple AirPrint a Google Cloud Print.

Zásobníky

Základem je vstupní zásobník, který má u většiny běžných modelů kapacitu 150 listů. U pokročilejších modelů může být vstupních zásobníků více, čímž se kapacita zvyšuje třeba i na 1 000 listů. Dále nelze zapomínat také na výstupní zásobník. Zde bývá standard 100 listů, přičemž i zde se může kapacita v závislosti na modelu zvyšovat.

4.5/5 - (36 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.