Zahrada,

Kultivátory (rotavátory): Test, recenze elektrických a benzínových

Většina lidí má nějakou zkušenost s obděláváním půdy, ať jako děti na povinných školních záhoncích, u babičky na venkově, přímo na svém vlastním pozemku nebo na zahradě. Připravit půdu k osazení zeleninou, nebo kytičkami však může být docela náročná činnost, obzvlášť pokud každoročně připravujete záhony, nebo malá políčka. S tímto si však v dnešní době člověk dokáže poradit a k ruce mu je kultivátor.

Kultivátor je zahradní zařízení, poměrně výkonná technika, která rotujícími noži zeminu drtí, načechrává, provzdušňuje a obrací až do hloubky několika desítek centimetrů. Je užitečný v každém okamžiku, kdy budete pracovat s hlínou – zapravení hnojiva nebo mulče, odstranění plevele, rozsekání drnů a rozmělnění země včetně hrudek.

V této kategorii rozlišujeme dvě obdobná zařízení – kultivátor a rotavátor. Kultivátor je výkonnější zařízení, může mít nezávislý pohon v před a nechá se s tím za použití pluhu i orat. Rotavátor je takový jeho menší bratříček, pohon vpřed zpravidla obstarávají samotné nože a jeho místo je na zahradách a zahrádkách, nežli na větších polích.

Elektrický kultivátor

Kultivátory mohou být buďto elektrické, nebo benzínové. Většina hobby zákazníku upřednostňuje elektrický kultivátor, a to z mnoha praktických důvodů – je lehčí, má menší pořizovací cenu a není u něj potřeba téměř žádná údržba. Pakliže sáhnete po modelu s dobrým výkonem, dostane se vám také slušné šíře a hloubky záběru. Jeho omezení je jako u každého elektrického spotřebiče, kterým je akční rádius v podobě délky přívodního napájecího kabelu.

Benzínový kultivátor

Alternativou pro majitele větších pozemků, sadaře, nebo menší zemědělce je praktičtější benzínový kultivátor, který může být kromě jiného užitečný po celý rok. Nejenže má větší šířku a hloubku záběru, ale s přikoupením příslušenství se z něj může stát velice všestranný pomocník. Jeho nevýhodou jsou mnohdy až několikanásobně vyšší pořizovací cena, větší nároky na údržbu a skladovací prostor.

Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší kultivátory a jejich recenze. Aby byl pro vás výběr toho správného zahradního kultivátoru na trávu či pole snadnější, připravili jsme rovněž praktického nákupního rádce, kde rozebíráme důležité parametry, které při výběru neopomenout.

Nejlepší kultivátory (rotavátory) – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kultivátorů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelŠíře záběruTyp pohonuVýkon 
Riwall RET 4014 recenze a testRiwall RET 401440 cmElektrický1400 W
Fieldmann FZK 2005-E recenze a testFieldmann FZK 2005-E40 cmElektrický1400 W
Greenworks G40TL recenze a testGreenworks G40TL26 cmAkumulátorový40 V
VeGA GT5333 recenze a testVeGA GT533345 cmElektrický1500 W
Greenworks GTL9526 recenze a testGreenworks GTL952626 cmElektrický950 W
Einhell GC-MT 3060 LD Classic recenze a testEinhell GC-MT 3060 LD Classic60 cmBenzinový3000 W
Fieldmann FZK-6010-B recenze a testFieldmann FZK-6010-B36 cmBenzinový2500 W
Riwall RET 3275 recenze a testRiwall RET 327532 cmElektrický750 W
ELEM garden MTBE302T recenze a testELEM garden MTBE302T16,2 cmElektrický300 W
Einhell GC-MT 3036 Classic recenze a testEinhell GC-MT 3036 Classic36 cmBenzinový3000 W

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Riwall RET 4014Fieldmann FZK 2005-EGreenworks G40TLVeGA GT5333Greenworks GTL9526Einhell GC-MT 3060 LD ClassicFieldmann FZK-6010-BRiwall RET 3275ELEM garden MTBE302TEinhell GC-MT 3036 Classic
Hloubka záběru10 cm21 cm-18 cm-23 cm26 cm10 cm15 cm26 cm
Počet nožů6646464444
Hmotnost11 Kg11 Kg16 Kg13 Kg14 Kg37 Kg31 Kg8 kg4,5 Kg36,7 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 kultivátorů

Riwall RET 4014

Riwall RET 4014 recenze a test

Ideálním kompromisem z hlediska ceny a výkonu je elektrický kultivátor Riwall RET 4014, se kterým zvládnou práci hravě i ženy a to díky nízké hmotnosti 11 Kg a pojezdovým kolečkům, se kterými je manipulace opravdu snadná. Díky nízké hmotnosti a dobré obratnosti a snadné obsluze je vhodný jak na záhonky, tak třeba do skleníku.

Výkon elektromotoru je 1400 W a lopatky se otáčejí rychlostí 280 otáček za minutu. Průměr kola kultivátoru má hodnotu 150 mm a šíře záběru je dobrých 40 cm. Hůře je na tom bohužel dosažitelná hloubka nožů, kterou výrobce uvádí na 10 cm.

Skvěle zvládá kypření půdy, zapracování kompostu, nebo drtě a rozmělnění povrchové vrstvy půdy. Výrobce vybavil Riwall RET 4014 bezpečnostním vypínačem s lehkým chodem, úchytem pro kabel, který zamezuje jeho poškození a tepelnou pojistkou, která chrání motor proti poškození přehřátím. Skládací rukojeť zase usnadňuje transport a vy tak můžete bez potíží vzít kultivátor s sebou třeba na zahradu.

Dobrý výkon 1400 W, 6 tvarovaných nožů
Hloubka záběru pouze 10 cm

Fieldmann FZK 2005-E

Fieldmann FZK 2005-E recenze a test

Kultivátor Fieldmann FZK 2005-E se stal právem držitelem ocenění pro produkt roku ve své kategorii. Jedná se o kvalitní produkt s velice dobrým výkonem a nízkou cenou. Jeho nízká hmotnost je zároveň trochu i jeho nevýhodou, neboť pro práci v plném výkonu je potřeba na kultivátor vyvíjet poměrně velký tlak – z recenzí uživatelů se nabízí funkční řešení a to přidat na konstrukci zatížení – poté je práce stoprocentně bez výhrad.

Kvalitní elektromotor má výkon 1400 W což je slušná hodnota, rotavátor zvládá na jedničku všechny funkce, ke kterým je určen, tedy rozmělňování půdy až do hloubky 21 cm, provzdušňování, zapracovávání hnojiv nebo mulče a samozřejmě také ničení plevelu, nebo drcení drnů trávy.

Šíře záběru má hodnotu 40 cm a výrobce osadil rotavátor Fieldmann FZK 2005-E šesticí kvalitních nožů. Rukojeť je sklopná, takže manipulace s ním není žádným problémem a to i díky zmiňované nízké hmotnosti, která má hodnotu 11 Kg. Průměr ocelových nožů je 21 cm a nechybí ani podpůrná transportní kolečka.

Ocenění produkt roku, dobrý poměr cena/výkon
Nízká hmotnost, pro 100% výkon je dobré přidat závaží

Greenworks G40TL

Greenworks G40TL recenze a test

Kultivátor Greenworks G40TL je jeden z mála zařízení v této kategorii, který do této techniky zapracoval akumulátorový pohon, tedy pohon na baterie s elektromotorem. Motor je 40 V a pracuje tedy pouze se 40 V bateriemi. Akumulátor, ani nabíječka však není součástí dodávky a proto mějte na paměti, že je potřeby tyto dvě nezbytné věci ke kultivátoru dokoupit.

Výkonnostně se jedná o stroj vhodný na menší plochy a k úpravě záhonků kolem domu, nebo na zahradě. Výrobce bohužel nikde neuvádí hloubku záběru, pouze zmiňuje, že je nastavitelná. Šíře záběru však uvádí a ta je 21 – 26 cm. Nože jsou čtyři a jsou hvězdicového tvaru, mají průměr 20 cm. Konstrukce je rovněž vybavena pomocnými kolečky, které mají průměr 15 cm.

Největším plusem je však provoz na baterie – s rotavátorem Greenworks G40TL jste stejně mobilní, jako s benzínovým provedením, jen s tím rozdílem, že tento model má hmotnost pouze 16 Kg, což ocení zejména ženy. Převodovka je velmi odolná, rukojeť je lehce složitelná a na šasi je i LED indikátor stavu nabití baterie. Pohodlí zlepšují také komfortní měkčená držadla.

Akumulátorový kultivátor se všemi výhodami aku zařízení
Výrobce neuvádí hloubku záběru

VeGA GT5333

VeGA GT5333 recenze a test

Dalším velmi oblíbeným kultivátorem je VeGA GT5333, který na první pohled zaujme vysokým příkonem elektromotoru 1500 W. Má tedy síly na rozdávání a proto má nadprůměrnou hodnotu šíře záběru – 45 cm. Hloubka záběru však zůstává průměrných 18 centimetrů. Je to ideální zařízení pro rodinné zahrady a záhonky ať už pro zeleninu, nebo květiny.

Robustní rukojeť je skládatelná, takže není problém zařízení snadno převážet, nebo skladovat s minimálnímu nároky na prostor. Elektromotor je tichý a hlukem neruší ani v hustě zastavěných oblastech. Výrobce nezapomněl kultivátor vybavit bezpečnostním vypínačem, nebo tepelnou pojistkou, která chrání motor před poškozením přehřátím.

Šestice speciálně tvarovaných nožů důkladně rozmělňuje i velké a tvrdé kusy zeminy. Celková hmotnost je sice lehce vyšší, než je u elektrických kultivátorů průměr, ale se 13 kilogramy se stále jedná o dobře ovladatelný zahradní kultivátor. Výrobce VeGA myslel rovněž na maximální bezpečnost, a proto jsou kovové části dvojitě izolované.

Výkonný elektromotor 1500 W, šíře záběru 45 cm
Hloubka záběru průměrných 18 cm

Greenworks GTL9526

Greenworks GTL9526 recenze a test

Dalším z řady oblíbených kultivátorů vhodných do domácích podmínek je Greenworks GTL9526. Tento model má příkon 950 W a je tak vhodný spíše pro úpravu menších záhonků ať už s květinami, nebo se zeleninou. Méně náročnému použití odpovídá rovněž menší šíře záběru nožů, která má hodnotu 21 – 26 cm a je tím pádem nastavitelná.

Výrobce si dal na zpracování a konstrukci kultivátoru záležet. Jsou zde lehce složitelná řídítka, která usnadňují skladování a transport, transportní kolečka a velmi odolná převodovka. Proti neplánovanému odpojení kabelu pomáhá přítomný úchyt kabelu a vyšší hmotnost 14 Kg sice při práci cítit je, ale díky ní probíhá kultivace kvalitněji, do větší hloubky a bez potřeby většího tlaku do madla.

Bohužel, jako i u jiných kultivátorů značky Greenworks, ani zde není zmíněna hloubka záběru hvězdicovitých nožů. Zákazník si musí vystačit pouze s informací o průměru nožů, který má hodnotu 20 cm. Hloubka záběru do půdy je však nastavitelná, což je v řadě případů užitečné.

Nastavitelná šířka záběru, kvalitní zpracování
Výrobce neuvádí hloubku záběru

Einhell GC-MT 3060 LD Classic

Einhell GC-MT 3060 LD Classic recenze a test

Pakliže nechcete být při kultivaci vašeho velkého pozemku ničím a nijak omezeni, je pro vás jasnou volbou benzínový kultivátor. Jeden z oblíbených nese označení GC-MT 3060 LD Classic a jeho výrobcem je firma Einhell. Zařízení je v porovnání s elektrickými kultivátory dvakrát tolik výkonné, má výkon 3000 W a průměr kultivačních čepelí 26 centimetrů – na rotující hřídeli jich je umístěno rovnou šest.

Díky velkému výkonu může poskytnout kultivátor Einhell GC-MT 3060 LD Classic také dobré výsledky rytí, šíře záběru nožů je 60 centimetrů a hloubka 23 cm. Na bocích jsou umístěny disky, které pomáhají k přesnému vedení kultivátoru, výkon je zde zkrátka opravdu znát. Motor je čtyřtaktní, jednoválcový a s klikovou hřídelí. Jeho chod je tak relativně tichý a hladký, navíc vyžaduje i méně údržby v porovnání s motorem dvoudobým.

Ergonomická rukojeť je výškově nastavitelná a přizpůsobí se tak různě velkým lidem. Kultivátor je vybaven pojistkou tzv. mrtvého muže, což znamená, že při povolení spínače se stroj ihned zastaví. Obsah nádrže na benzín má objem 2,2 litru a celková hmotnost činí 37 kilogramů, tedy normální váha v kategorii spalovacích kultivátorů.

Vysoký výkon 3000 W, šířka záběru 60 cm
Vyšší hmotnost 37 Kg

Fieldmann FZK-6010-B

Fieldmann FZK-6010-B recenze a test

Oblíbeným benzínovým kultivátorem je také Fieldmann FZK-6010-B, který boduje především dobrým poměrem ceny a výkonu. Má však jistá omezení a tím nejviditelnějším je menší šíře záběru 36 centimetrů, která je způsobena použitím menšího počtu nožů na rotující hřídeli. Nože jsou v tomto případě 4, avšak se nemusí jednat o nevýhodu pro všechny uživatele, část jistě ocení větší flexibilitu a lepší prostupnost.

Motor o objemu 139 kubických centimetrů je čtyřdobé konstrukce a poskytne výkon až 2500 W. Pracovní záběr kultivačních nožů je 36 centimetrů do šířky a 26 centimetrů do hloubky. Obsluha je od nožů chráněna ocelovým krytem, který chrání obsluhu před odlétající zeminou.

Rozdrcení půdy, a to i rozmělnění hrud a drnů po rytí či orbě, je s ním velmi efektivní a rázem budete z této činnosti mít pouze radost. Samozřejmostí je také možnost zapravovat do země hnojiva, mulč a podobně. Na přední části je umístěno sklopné kolečko, které slouží k transportu, nebo se jím nechá redukovat hloubka kultivace. Celková hmotnost má hodnotu 31 Kg, jedná se tak o poměrně lehký benzínový kultivátor.

Dobrý poměr cena/výkon
Šířka záběru 36 centimetrů

Riwall RET 3275

Riwall RET 3275 recenze a test

Elektrický kultivátor Riwall RET 3275 by se nechal nazvat také tzv. elektrickou motyčkou, neboť je kompaktních rozměrů a má nízkou hmotnost, pouhých 8 kilogramů. Je vhodný na předzahrádky a malé záhony s květinami, nebo zeleninou, kde připraví půdu pro osazení, nebo do ní bezpracně zapracuje hnojivo, či mulč. Elektromotor má příkon 750 W a pracuje v otáčkách 380 ot/min.

Tichý pomocník je vhodný zejména pro ženy, pro které s ním pracovat nebude činit žádný problém. Je rovněž vhodný k použití ve sklenicích a kdekoliv jinde, kde není mnoho prostoru. Lišta je osazena čtyřmi noži a šíře záběru činí 32 centimetrů s hloubkou záběru 10 centimetrů. Nejedná se tak o kdo ví jak velké hodnoty, ale v této cenové hladině je to optimální pracovní výkon.

Elektrická motyčka Riwall RET 3275 má pokročilé, speciálně tvarované nože, které zeminu rozmělňují opravdu dokonale. Kovová převodovka zase slibuje dlouhou životnost stroje. Rukojeť je přizpůsobena dobré skladnosti a je skládací, kovové části jsou dvojitě izolované pro maximální bezpečnost práce. Hledáte-li malý kultivátor s velice snadnou obsluhou, Riwall RET 3275 by mohl být vhodnou volbou.

Kompaktní rozměry, dobrý akční rádius
Nízký výkon 750 W, hloubka záběru 10 cm

ELEM garden MTBE302T

ELEM garden MTBE302T recenze a test

Elektrická motyčka ELEM garden MTBE302T je vhodná více než kterýkoliv jiný kultivátor právě do skleníků a do malých záhonků, zákoutí skalek, předzahrádek a podobně. Rotující hřídel je vybavena čtyřmi noži, které rotují rychlostí 280 otáček za minutu.

Elektromotor má výkon 300 W, což je ve srovnání s ostatními elektrickými kultivátory velmi malá hodnota, mějte však na paměti, že tento pomocník je převážně opravdu elektrická motyčka a tak se k němu musí i přistupovat. Rovněž svou nízkou cenou odpovídá tomuto pojmenování. Stroji však nechybí transportní kolečka a práci usnadňuje i dobře nastavitelná teleskopická rukojeť, která se přizpůsobí i lidem menšího vzrůstu.

Elektrický kultivátor ELEM garden MTBE302T má šířku záběru 16 centimetrů a pracovní hloubku 15 centimetrů. Zvládá provzdušňovat a drtit půdu a zapracovávat do záhonků hnojiva, mulč a další věci. Madlo je podobné, jako je používáno u strunových sekaček a je tomu tak z důvodu, aby byl kultivátor velmi dobře ovladatelný a dobře se s ním manipulovalo.

Teleskopická rukojeť, váha pouze 4,5 Kg
Nízký výkon a záběr

Einhell GC-MT 3036 Classic

Einhell GC-MT 3036 Classic recenze a test

Zahradní kultivátor Einhell GC-MT 3036 Classic svým velkým výkonem 3000 W zvládne drtit i velké muldy tvrdé zeminy. Pomáhá mu v tom především silný spalovací benzínový motor, který má objem 139 ccm, je vzduchem chlazený a čtyřdobý. Je však vybaven pouze čtyřmi kultivačními noži a v tomto důsledku tak nabízí menší šířku a hloubku záběru.

Hloubka záběru je tedy v případě tohoto modelu 23 cm a šíře záběru 36 centimetrů. Pracovní hloubka je však nastavitelná a to díky nastavitelné brzdné čelisti. Otočné vodící kolo umístěné vpředu slouží především ke snadné manipulaci. Kultivační čepele jsou tvarované a velmi robustní, poradí si tak s většinou zeminy, před kterou Einhell GC-MT 3036 Classic postavíte.

Rukojeť je výškově nastavitelná a je na ní zabudována pojistka tzv. mrtvého může – což je pojistka, která při uvolnění ihned vypne činnost stroje. Kultivátor na trávu má hmotnost 36,7 Kg, což tedy odpovídá velkému výkonu, který stroj poskytuje. Výkonnému provedení také odpovídá umístění klikové hřídele a to po obou stranách konstrukce.

Benzínový motor s výkonem 3000 W
Pouze čtyři drtící nože

Jak vybrat kultivátor

Při výběru kultivátoru by pro vás měl být pro vás směrodatný hlavně pohon, případně výkon. Vše se odvíjí od vašich požadavků, tedy prostoru, kde budete s kultivátorem pracovat. Zatímco na zahrádku, zahradu a úpravu záhonů či drobných políček na zeleninu si vystačíte s méně výkonným elektrickým kultivátorem, nebo rotavátorem, pro velké prostory, nebo hlubokou orbu/rytí se zaměřte na benzínové provedení.

Typ pohonu a výkon

Jak jsme již zmínili v úvodu, k dispozici jsou zahradní kultivátory poháněné elektrickou energií, nebo spalovacími motory na benzín. V případě kultivátorů poháněných elektřinou se můžete setkat s rotavátorem o malých rozměrech – tzv. elektrická motyčka. Ta je vhodná zejména pro předzahrádky a malé, hůře dostupné prostory. Elektrický kultivátor může být také napájen bateriemi a aku kultivátor pak není omezen přívodní šňůrou – jeho výkon však dostačuje opět pouze pro méně náročné obdělávání půdy.

Zhruba do výkonu 1000 W se bavíme o mini kultivátorech, do 3000 W se jedná o běžné hobby kultivátory a nad výkon 3 kW jsou již profesionální stroje, které se často nechají vybavit dalším příslušenstvím. Výkon je důležitý parametr a s jeho růstem se zvyšuje také šířka záběru a hloubka záběru.

Hloubka a šíře záběru

Tento parametr, jak je zmíněno výše, kopíruje výkon kultivátoru a s jeho růstem se zvyšuje. Nejslabší rotavátory mají šířku záběru kolem 25 centimetrů a hloubku záběru od 10 ti centimetrů. Průměrně se šíře záběru pohybuje kolem 40 cm a hloubka 25 cm. Nejvýkonnější běžně dostupné mají šíři záběru nožů až 60 cm a hloubku záběru až 35 cm – výkonné profi provedení však dosahují hodnot i vyšších.

Počet nožů a hmotnost

Jak moc efektivně bude kultivátor půdu a drny drtit, o tom rozhoduje také počet a druh nožů, které jsou na rotující hřídeli osazeny. Zpravidla se jejich počet pohybuje mezi 4 až 6 a čím je nožů více, tím lépe. Výrobci v závislosti na výkonu také upravují jejich profil, takže zatímco některé mají ostrá hvězdicová kola, jinde najdeme profilované kovové nože.

Elektrické kultivátory mají hmotnost výrazně menší a pohybuje se nejčastěji od 10 kilogramů do 15 kilogramů. Čím je elektromotor výkonnější a tedy i větší, tím hmotnost úměrně roste. Benzínové kultivátory začínají s hmotností na 30 kilogramech a s vyšším výkonem a dalším příslušenstvím hmotnost jen roste.

Příslušenství

U elektrických kultivátorů se příslušenství smršťuje pouze na vyměnitelné hřídele, které jsou vhodné pro různé druhy úpravy půdy. Zajímavé to však začíná být u velkých benzínových kultivátorů, které mohou posloužit všestranně v každou roční dobu. Nejčastější příslušenství je přívěsný vozík, sněhová radlice, válec na trávu, bubnová sekačka, obracečka, nebo fréza na sníh. Méně obvyklým příslušenstvím je generátor elektrického proudu, nebo drtič zahradního odpadu.

4.6/5 - (14 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.