Domácnost,

Recenze kuchyňských robotů & Jak vybrat nejlepší

Kuchyňské spotřebiče zahrnují mnoho nástrojů, bez kterých si v dnešní době jen stěží připravíte dobré jídlo. Kuchyňský robot vyniká svým postavením v každé domácnosti, kde se často peče a vaří. Dokáže provést více úkonů, jelikož kombinuje několik přístrojů najednou a co je ještě lepší, bez vaší fyzické námahy nebo věnovaného času.

Nabídka domácích robotů je poměrně široká a rozdíly jsou vidět i v cenách. Vybrali jsme proto na základě hodnocení a testů ty nejlepší kuchyňské roboty a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Vyberou si jak nároční uživatelé do větších rodin tak i ti, co se spokojí se základní výbavou.

Multifunkční kuchyňský robot

Mezi hlavní funkce multifunkčního kuchyňského robota patří míchání, šlehání, krájení, strouhání, mixování nebo hnětení, které uvítáte při přípravě těsta.

Krom toho jsou modely robotů doplněny i o další výbavu, například mlýnek na maso, případně lis na citrusy a odšťavňovač, vhodné pro přípravu stravy zdravého životního stylu. Některé modely dále zvládnou nakrájet hranolky nebo naplnit střeva pro přípravu domácích uzenin.

Všechny ty struhadla, mlýnky a nástavce jako hnětací háky, balonové a pevné metly musí doplnit jedna nezbytnost, a to objemná mísa. Většina modelů začíná na 2 litrech a z praktického hlediska je dobré na tento parametr myslet. Připravovat těsto na dvakrát není zrovna lákavá představa.

Nejlepší kuchyňské roboty – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kuchyňských robotů z testů a hodnocení pro rok 2019. Kromě základních funkcí věnujte pozornost také příkonu, především při častém a náročném používání. Planetární systém míchání (multi-motion drive), kdy se metla otáčí i kolem obvodu mísy, zajistí lepší promíchání, pulzní snímač a počet rychlostí zase uživatelsky příjemnější práci. Hlubší informace jsou rozepsány u jednotlivých recenzí.

VzhledModelPříkonObjem mísyFunkce 
Kenwood Titanium KMM0631500 W6.7 lmixér, sekání, strouhání, lis na citrusy, masomlýnek, hnětení, šlehání
Bosch MUM4880600 W3.9 lkrájení, krouhání, strouhání, lis na citrusy, masomlýnek, mixér, hnětení, šlehání
Kenwood Major KMM7701200 W6.7 lhnětení, masomlýnek, mixér, šlehání
ETA Gratus 0028 900301200 W5.5 lšlehání, mísení, strouhání, mixér, krájení, hnětení
ETA Gratus 0028 90030900 W4.3 lmixér, krouhání, sekání, odšťavňovač, lis na citrusy, masomlýnek, hnětení, šlehání
Philips HR7778/001300 W3.4 lšlehání, sekání, lis na citrusy, mixér, hnětení
Bosch MUM54240900 W3.9 lkrájení, krouhání, strouhání, lis na citrusy, masomlýnek, mixér, hnětení, šlehání
ETA Centrino 0029 900001000 W3.5 lkrájení, sekání, strouhání, lis na citrusy, mixér, hnětení, šlehání
Electrolux EKM42001000 W4.8 lšlehání, strouhání, masomlýnek, krájení, hnětení
Bosch MUM4655 EU550 W3.9 lkrájení, krouhání, strouhání, masomlýnek, mixér, hnětení, šlehání

Porovnání parametrů

 Kenwood Titanium KMM063Bosch MUM4880Kenwood Major KMM770ETA Gratus 0028 90030Kenwood Prospero KM287Philips HR7778/00Bosch MUM54240ETA Centrino 0029 90000Electrolux EKM4200Bosch MUM4655 EU
Systém mícháníPlanetárníPlanetárníPlanetárníPlanetárníPlanetárníCentrálníPlanetárníCentrálníPlanetárníPlanetární
Pulzní spínačAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeNe
Počet rychlostí746861277104
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 kuchyňských robotů

Kenwood Major Titanium KMM063

Kenwood Major Titanium KMM063 recenze

Všestranný a vybavený, to je kuchyňský robot Kenwood Major Titanium KMM063 vyrobený ve Velké Británii v elegantním, nerez provedení. Silný motor o 1500 watech a regulace rychlosti z něj dělají ideálního pomocníka do kuchyně.

Vysoký výkon najde uplatnění spolu s pulzním spínačem pro okamžitý nástup vysokých otáček. S touto funkcí můžete pohodlně drtit například led. Samozřejmostí je zde i planetární systém míchání, který si poradí i s menším množstvím zpracovávaných surovin, například jedním bílkem.

Objemnou nerezovou mísu s držadly lze rychle vyjmout díky vyklápěcímu rameni robota. Spolu s tím i snadno vyměníte nerezové metly, které jsou zde 3 a to na lehká těsta, balónová šlehací a hák na tuhá těsta. Po nasazení lze využít ještě speciální kryt proti rozstřiku, který má otvor pro přidávání surovin. Nemusíte ho tedy pokaždé odklápět.

Výbava tohoto modelu je poměrně široká, takže zmíníme to podstatné. Tím je rozhodně skleněný mixér ThermoResist z teplotně odolného skla, se kterým můžete mixovat horké polívky i led pro přípravu nápojů. Vybaven je 4 nerez noži a objemem 1,6 litru. Food processor umožní precizně nastrouhat nahrubo i najemno, nakrájet jemné i silné plátky nebo na nudličky. Ve výbavě nechybí ani mlýnek na maso se sadou pro přípravu klobás, lis na citrusy, mini chopper na drcení kávových zrnek nebo sekání bylinek a praktická kuchyňská váha s nosností až 8 kg.

Výkonný, výbava a příslušenství, planetární systém míchání

Vyšší váha

Bosch MUM4880

Bosch MUM4880 recenze

Domácí robot za rozumnou cenu, přesto bez kompromisu v příslušenství? Kuchyňský robot Bosch MUM4880 patří mezi levné modely, zároveň i mezi nejoblíbenější. Ve výbavě má tři nástavce, konkrétně hnětací hák, šlehací metlu a míchací metlu. To je v celku běžná výbava, nyní přejděme k příslušenství.

Připravit prakticky cokoliv nebude problém. Mlýnek na maso pro přípravu sekané, praktický plastový mixér, lis na citrusy pro ranní dávku čerstvého džusu, odšťavňovač ovoce i libůstka jako je zmrzlinovač. Nástavce na krájení zase usnadní strouhání brambor nebo zeleniny. Zajímavostí u toho modelu je i přiložené DVD s recepty pro inspiraci a přípravu robotem.

Pro komfort a bezpečí je robot opatřen gumovými nožičkami, které udrží přístroj stabilní. Čištění také není komplikované, mísu i další příslušenství lze dát do myčky na nádobí. Celkově jde o praktický přístroj, který sice nemá tak oslnivé parametry jako modely ve vyšší cenové kategorii, ale výbavou a příslušenstvím mnohé z nich dokonce předčí.

Cena/výkon, široká výbava, DVD s recepty

Slabší výkon, plastová konstrukce

Kenwood Major KMM770

Kenwood Major KMM770 recenze

Multifunkční kuchyňský robot Kenwood Major KMM770 má solidní výbavu ostatně jako i další modely této značky. Robot má vysoký výkon i regulaci rychlosti, na druhou stranu jeho hmotnost je jedním z parametrů, které kazí dojem. S 10 kg jde o pořádného otesánka a manipulace s ním nemusí být jednoduchá. Útěchou budiž kvalita materiálu, celokovové tělo namísto plastu.

Stejně jako model KMM063 z vyšší cenové kategorie má i tento ve výbavě skleněný mixér ThermoResist, který vydrží vysoké i nízké teploty.  Kromě mixéru připojíte k robotovi také mlýnek na maso, se kterým si můžete udělat domácí klobásy. Metly má tento model také tři, z nichž zajímavá je K metla, vhodná pro práci s lehkým těstem na muffiny.

Multifunkční se mu neříká jen tak. Připojit k němu lze více než 20 příslušenství díky třem výstupům. Bohužel v základní výbavě ho najdete poskromnu, zbytek je nutné dokoupit.

Výkonný a robustní, připojitelné příslušenství, objemná nádoba (6,7 l)

Skromná základní výbava, hmotnost

ETA Gratus 0028 90030

ETA Gratus 0028 90030 titanium recenze

Robot ETA Gratus má skutečnou důvěru výrobce díky prodloužené záruce až na 10 let. Navíc má i skvělý design, který neudělá na vaší kuchyňské lince ostudu a také se řadí mezi nejprodávanější kuchyňské roboty několik let po sobě. Co dalšího nabídne? Tak třeba objemnou nerezovou mísu (5,5 l) s průhledným krytem nebo pořádný příkon a nastavitelné rychlosti.

ETA Gratus vám umožní uhníst těsto, strouhat, krájet, šlehat, mixovat a samozřejmě i míchat. Míchání zajišťuje planetární systém, který to vezme důkladně a ne jen v malém rádiusu. Pomůže tomu i prodloužená část šlehacího nástavce, který se tak dostane všude po míse. Výhodou je i nastavitelnost výšky nástavců, které tak můžete přizpůsobit množství ingrediencí.

V příslušenství je kromě mísy a metel ještě nástavec na strouhání se 3 struhadly a skleněný mixér. Bohužel další doplňky včetně mlýnku na maso nebo lisu na ovoce je nutné dokoupit.

Vzhled a materiál, příkon přístroje, prodloužená záruka

Základní příslušenství, vyšší váha

Kenwood Prospero KM287

Kenwood Prospero KM287 recenze

Kompaktní přístroj Kenwood Prospero KM287 kombinuje food processor a robota, který zastane běžné úkony. Pokud máte malou kuchyň a šetříte místem, jak se dá, tento model pro vás bude ideální volba. Nejen, že nezabere na lince mnoho místa, ale zároveň je jednoduchý na obsluhu a tedy vhodný i pro méně zkušené kuchaře.

Přes své kompaktní rozměry nabídne prostorně objemnou nádobu o 4 litrech. Další litr pojme skleněný mixér s odnímatelnými noži. Výbava je celkem oslnivá. Kromě již zmíněného mixéru je tu také mlýnek na maso (poradí si i s ořechy), lis na citrusy nebo multi mlýnek na bylinky, koření a kávu.

Systém pojistek a gumové nožičky zajišťují bezpečnou práci i pro méně zručné uživatele. Snadné je i čištění a potěší i možnost mytí v myčce.

Kompaktní robot, nízká hmotnost, výbava

Není celokovový, hlučnější

Philips HR7778/00

Philips HR7778/00 recenze

Robot z řady Philips Avance nabízí funkci pro milovníky domácího chleba a rychlé přípravy. Jedno dotykové automatické tlačítko usnadní přípravu pečení chleba, šlehání a ledu, stejně jako kovový hák pro perfektní chlebové těsto. Kromě háku je ve výbavě také kulatá šlehací metla, se kterou nebude problém našlehat smetanu nebo vaječné bílky.

V příslušenství najdete poměrně objemný mixér, který se svými 2 litry patří k nadprůměru mezi kuchyňskými roboty. Nechybí ani lis na citrusy nebo odšťavňovač a disk na krájení a strouhání.

Nastavit lze až 12 rychlostí a nechybí ani pulsní režim. Co kazí na tomto kuchyňském robotovi dojem je určená malý objem nádoby, pouze 3,4 litru, stejně jako větší hmotnost robota. Velké zklamání je i chybějící planetární systém míchání.

Velký objem mixéru, automatická tlačítka na jeden dotyk

Nemá planetární systém míchání

Bosch MUM54240

Bosch MUM54240 recenze

Vyhlášen jako produkt roku 2015, to je kuchyňský pomocník Bosh Styline MUM54240. Sice má nějaký ten vroubek, jako třeba chybějící plynulou regulaci rychlosti, jinak ale poskytuje solidní výkon i výbavu pro každodenní vaření a pečení.

V míchací míse s objemem 3,9 litru připravíte i dvě kila těsta a díky planetárnímu systému bude pořádně uhnětené. Kromě hnětacích háků najdete ve výbavě také šlehací metly (například pro přípravu sněhu) a míchací metly. Robot je doplněn ještě o masomlýnek, lis na citrusy a k dispozici je také plastový mixér s objemem 1,25 litru.

Kromě nástavců je robot doplněn o interaktivní DVD s recepty, ze kterého se můžete inspirovat. Přístroj je ochráněn proti přetížení a stabilitu zajišťují přísavné gumové nožičky. Praktickým doplňkem je pak taštička na uložení příslušenství.

DVD s recepty, prvky proti úrazu, výkonný

Plastové zpracování

ETA Centrino 0029 90000

ETA Centrino 0029 90000 recenze

Multifunkční kuchyňský robot ETA Centrino se může pochlubit, podobně jako jiné modely této znaky, prodlouženou zárukou, a to na 5 let. Tento pomocník v kuchyni zastane 7 funkcí, jaké to jsou a co tento robot nabízí?

Nejprve je potřeba zdůraznit, že tento model patří do střední až nižší cenové kategorie. Přesto jde o šikovného a vybaveného robota. Troufne si na šlehání, hnětení, mixování, sekání, strouhání, drcení ledu i odšťavňování citrusových plodů v citrusovači. Mezi základním příslušenstvím byste ale marně hledali mlýnek na maso, na mák nebo lis na ovoce. Tohle vybavení je nutné dokoupit.

Od pohledu jde o vzhledově atraktivní přístroj, který bude ozdobou kuchyňské linky. Současně jde o v celku kompaktního robota, který vám nezabere na pracovní desce tolik místa. Bude tedy vhodný do malých kuchyní. Přitom pojme dostatečný objem jak v pracovní míse, tak plastové mixovací nádobě.

Vzhled, kompaktní přístroj, prodloužená záruka

Mlýnek není v základní výbavě

Electrolux Assistent EKM4200

Electrolux Assistent EKM4200 recenze

Celokovový kuchyňský robot Electrolux Assistent EKM4200 má oproti konkurentům nejen jednu, ale rovnou dvě nerez mísy s větším a menším objemem. Součástí robota je rovněž nástavec na mletí masa, se kterým připravíte parádní domácí sekanou.

Kromě obvyklého hnětacího háku nebo metel má také tři nástavce na strouhání a krájení. Modře podsvícený regulátor udržuje přehled o rychlosti a dovoluje nastavit až 10 rychlostních stupňů. Praktická je rovněž LED dioda, která osvětluje mísu a vy tak bezpečně vidíte průběh práce.

Přesto že je tento kuchyňský robot výkonný, lehký (váží kolem 4 kg), má i své mínusové stránky. Takovou je například chybějící pulzní spínač, který kazí dojem z jinak atraktivního robota.

2 nerez mísy, celokovové zpracování, nízká váha

Chybí pulzní spínač

Bosch MUM4655 EU

Bosch MUM4655 EU recenze

Poslední přístroj se umístil jako vítěz v rámci testu Stifftung Warentest, patří mezi nejoblíbenější kuchyňské roboty na trhu a se svou cenou je jeden z nejdostupnějších. S udávanou hlučností 74 dB ho lze řadit také mezi tiché roboty.

Zvládne jak hnětení těsta, vyšlehání bílků, tak krouhat, strouhat nebo krájet s průběhovým kotoučem. Planetární 3D systém promíchá ingredience i u stěn, a to v dostatečně objemné míse s necelými 4 litry. Abyste neměli nepořádek na kuchyňské lince, tak je na míse modrý průhledný kryt s plnícím otvorem. Není tak potřeba přístroj vypínat, odepnout kryt a znovu zapnout.

Ve výbavě je i plastový mixér, se kterým připravíte smoothie, rozmixujete ovoce či zeleninu a poradí si i s ořechy nebo ledem. Příslušenství je možné rozšířit například o zmrzlinovač, nástavec na pasírování nebo výrobu pečiva, případně mlýnek na mák. Využitelnost a schopnosti robota tedy ještě stoupnou.

Cena/výkon, tichý, snadná údržba

Plastová konstrukce, dražší příslušenství

Jak vybrat kuchyňský robot

Od kuchyňského robotu se očekává delší životnost, proto je dobré nepodcenit výběr správného modelu. Kromě zpracování a výbavy bude hrát velkou roli zamýšlený účel. Jiný model poslouží dvoučlenné domácnosti, jiný širší rodině.

Kuchyňský robot nebo Food procesor?

Co si pod food procesorem představit? Ve stručnosti jde o poměrově levnější kuchyňský spotřebič, vhodný především na sekání, krájení a krouhání. Naopak kuchyňský robot je na těžší práci, tedy hnětení, šlehání nebo míchání. Některé kuchyňské roboty mají food procesor jako součást výbavy, případně podporují funkce food procesoru.

Příkon robotu

Minimální příkon je zhruba 500 W, nicméně pokud očekáváte intenzivní pomoc v kuchyni, vybírejte kolem 900 W a výše. U slabých robotů bude náročné umlít maso nebo uhníst těsto. Typická je i korelace čím vyšší příkon, tím větší výbava a příslušenství.

Systém míchání

V praxi narazíte na roboty s planetárním systémem a bez něj, tedy centrálním systémem. Planetární systém míchání (multi-motion drive) vede metlu nebo hák po eliptických drahách a dosáhne tak i ke stěnám mísy. Výsledkem je dokonalé promísení ingrediencí a plná autonomie. U centrálního systému míchání bude potřebovat vaši pomoc.

Materiál

Asi nepřekvapí, že levnější model rovná se lacinější materiál. Většina modelů má kombinaci plastu a kovu, a to nejen v konstrukci robotu, ale i násadách nebo mísách. Lepší modely jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli, u kterých lze počítat s delší životností. Pokud vybíráte robot s mixérem a máte na něj specifické požadavky, jako například snášenlivost extrémních (teplých i studených) teplot, je dobré koukat po speciálním teplotně odolném sklu.

Funkce, výbava a příslušenství

Kuchyňský robot je typický kombinací mnoha funkcí v jednom přístroji, proto také multifunkční. Nejdůležitějšími funkcemi, především pro přípravu těsta, je hnětení a šlehání. Robot je typicky vybaven hnětacím hákem a šlehací metlou. Tyto dva nástavce pak doplňuje míchací metla.

Mezi další funkce se řadí krájení, jemné a hrubé strouhání nebo mixování. Jde o funkce, které se budou lišit model od modelu, a většina je nabídne. Doplňkové funkce jako je mletí masa nebo ořechů, lisování a odšťavňování, bude ve výbavě dražších přístrojů nebo budete muset takové příslušenství dokoupit. Schopnosti kuchyňského robotu mohou být dále rozšířeny o přípravu domácích uzenin, kráječ hranolků nebo zmrzlinovač.

Důležitá je samozřejmě i objemná nádoba, a to i mixéru. Doporučený objem mísy je od 3 litrů výše s tím, že 4 litrová nádoba uspokojí i větší domácnost. U mixérů se setkáte s objemem lehce nad 1 litr.

Recenze kuchyňských robotů & Jak vybrat nejlepší
4.8 (96%) 10 votes