Malé spotřebiče do kuchyně,

Nejlepší kuchyňské roboty 2023 – testy a recenze

Kuchyňské spotřebiče zahrnují mnoho nástrojů, bez kterých si v dnešní době jen stěží připravíte dobré jídlo. Kuchyňský robot vyniká svým postavením v každé domácnosti, kde se často peče a vaří. Dokáže provést více úkonů, jelikož kombinuje několik přístrojů najednou a co je ještě lepší, bez vaší fyzické námahy nebo věnovaného času.

Nabídka domácích robotů je poměrně široká a rozdíly jsou vidět i v cenách. Vybrali jsme proto na základě hodnocení a testů ty nejlepší kuchyňské roboty a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Vyberou si jak nároční uživatelé do větších rodin tak i ti, co se spokojí se základní výbavou.

Multifunkční kuchyňský robot

Mezi hlavní funkce multifunkčního kuchyňského robota patří míchání, šlehání, krájení, strouhání, mixování nebo hnětení, které uvítáte při přípravě těsta.

Krom toho jsou modely robotů doplněny i o další výbavu, například mlýnek na maso, případně lis na citrusy a odšťavňovač, vhodné pro přípravu stravy zdravého životního stylu. Některé modely dále zvládnou nakrájet hranolky nebo naplnit střeva pro přípravu domácích uzenin.

Všechny ty struhadla, mlýnky a nástavce jako hnětací háky, balonové a pevné metly musí doplnit jedna nezbytnost, a to objemná mísa. Většina modelů začíná na 2 litrech a z praktického hlediska je dobré na tento parametr myslet. Připravovat těsto na dvakrát není zrovna lákavá představa.

Nejlepší kuchyňské roboty – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kuchyňských robotů z testů a hodnocení pro rok 2023. Kromě základních funkcí věnujte pozornost také tomu, zda má robot kovové převody, příkonu, především při častém a náročném používání. Planetární systém míchání (multi-motion drive), kdy se metla otáčí i kolem obvodu mísy, zajistí lepší promíchání, pulzní snímač a počet rychlostí zase uživatelsky příjemnější práci. Hlubší informace jsou rozepsány u jednotlivých recenzí.

VzhledModelPříkonObjem mísyFunkce 
Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium recenze a testKenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium1700 W6.7 lmasomlýnek, hnětení, plnění uzenin, mísení, sekání, strouhání, šlehání, mixér
Bosch MUM4880 recenze a testBosch MUM4880600 W3.9 lkrájení, krouhání, strouhání, lis na citrusy, masomlýnek, mixér, hnětení, šlehání
KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA recenze a testKitchenAid Artisan 5KSM175PSECA300 W4.8 l a 3 lšlehání, hnětení, krouhání, strouhání, krájení
ETA Gratus 0028 90030 recenze a testETA Gratus 0028 900301200 W5.5 lšlehání, mísení, strouhání, mixér, krájení, hnětení
Kenwood Prospero KM287 recenze a testKenwood Prospero KM287900 W4.3 lmixér, krouhání, sekání, odšťavňovač, lis na citrusy, masomlýnek, hnětení, šlehání
Philips HR7778/00 recenze a testPhilips HR7778/001300 W3.4 lšlehání, sekání, lis na citrusy, mixér, hnětení
Bosch MUM54240 recenze a testBosch MUM54240900 W3.9 lkrájení, krouhání, strouhání, lis na citrusy, masomlýnek, mixér, hnětení, šlehání
ETA Centrino 0029 90000 recenze a testETA Centrino 0029 900001000 W3.5 lkrájení, sekání, strouhání, lis na citrusy, mixér, hnětení, šlehání
Electrolux EKM4200 recenze a testElectrolux EKM42001000 W4.8 lšlehání, strouhání, masomlýnek, krájení, hnětení
Bosch MUM4655 EU recenze a testBosch MUM4655 EU550 W3.9 lkrájení, krouhání, strouhání, masomlýnek, mixér, hnětení, šlehání

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Kenwood KVL 8400 S Chef XL TitaniumBosch MUM4880KitchenAid Artisan 5KSM175PSECAETA Gratus 0028 90030Kenwood Prospero KM287Philips HR7778/00Bosch MUM54240ETA Centrino 0029 90000Electrolux EKM4200Bosch MUM4655 EU
Systém mícháníPlanetárníPlanetárníPlanetárníPlanetárníPlanetárníCentrálníPlanetárníCentrálníPlanetárníPlanetární
Pulzní spínačAnoNeNeAnoAnoAnoAnoAnoNeNe
Počet rychlostí6410861277104
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 kuchyňských robotů

Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium

Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium recenze a test

Kuchyňský robot Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium patří mezi to nejlepší, čím můžete svou moderní kuchyň vybavit. Skvěle vám poslouží při čemkoliv, pro co se zrovna rozhodnete, díky bohatému příslušenství zvládá všechny dovednosti, které se s těmito produkty pojí. Umí šlehat, mixovat, mlít maso, mísit, sekat, či strouhat. Mezi méně časté dovednosti patří také plnění uzenin, nebo mletí kávy.

O tom, že se jedná o multifunkční kuchyňský robot, není po tomto výčtu pochyb. Vedle velmi výkonného motoru, který má příkon 1700 wattů, najdeme také poměrně praktické vychytávky, které zpříjemňují každodenní užívání. Těmi je zejména osvětlená pracovní mísa, nebo pulsní spínač pro okamžité dodání výkonu.

Šasi i zpracování je velmi kvalitní, kvalitní jsou i materiály, ze kterých je tento domácí kuchyňský robot zhotoven a proto výrobce dává záruku na motor v době 10 let. Hlavní nerezová mísa má velký objem 6,7 litru, v příslušenství je balónová šlehací metla, hnětací hák či K-metla. Robot má zdvihací rameno a celkem 6 rychlostí, včetně pozvolného startu. V důsledku kvalitních materiálů je celková hmotnost robota vyšší, s čím je nutno dopředu počítat.

Osvětlení mísy, robustní a kvalitní zpracování, velmi vysoký výkon s příkonem 1700 W
V závislosti na použitých kvalitních dílech vyšší hmotnost

Bosch MUM4880

Bosch MUM4880 recenze a test

Domácí robot za rozumnou cenu, přesto bez kompromisu v příslušenství? Kuchyňský robot Bosch MUM4880 patří mezi levné modely, zároveň i mezi nejoblíbenější. Ve výbavě má tři nástavce, konkrétně hnětací hák, šlehací metlu a míchací metlu. To je v celku běžná výbava, nyní přejděme k příslušenství.

Připravit prakticky cokoliv nebude problém. Mlýnek na maso pro přípravu sekané, praktický plastový mixér, lis na citrusy pro ranní dávku čerstvého džusu, odšťavňovač ovoce i libůstka jako je zmrzlinovač. Nástavce na krájení zase usnadní strouhání brambor nebo zeleniny. Zajímavostí u toho modelu je i přiložené DVD s recepty pro inspiraci a přípravu robotem.

Pro komfort a bezpečí je robot opatřen gumovými nožičkami, které udrží přístroj stabilní. Čištění také není komplikované, mísu i další příslušenství lze dát do myčky na nádobí. Celkově jde o praktický přístroj, který sice nemá tak oslnivé parametry jako modely ve vyšší cenové kategorii, ale výbavou a příslušenstvím mnohé z nich dokonce předčí.

Cena/výkon, široká výbava, DVD s recepty
Slabší výkon, plastová konstrukce

KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA

KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA recenze a test

Multifunkční robot KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA potěší všechny ty, kteří nemají rádi hlasité kuchyňské spotřebiče, tento model je totiž velmi tichý. Díky retro designu, ve kterém robot zhotoven, zaujme na první pohled a právem se stane ozdobou každé kuchyně. Nemusíte se však bát, že vám bude na kuchyňské lince pouze pro ozdobu, umí toho totiž velmi mnoho.

Již v základním příslušenství naleznete hned dvě nerezové mísy, větší s objemem 4,8 litru a menší s objemem tři litry. Pro maximální bezpečnost a vyšší čistotu při práci je k nim navíc dodáván nalévací štít, který v praxi oceníte. Konstrukce je celokovová, což výrazně zvyšuje jeho životnost. Té odpovídá i spolehlivý a výkonný přímý pohon ozubenými koly.

Má planetární systém mixování, který efektivně, rychle a důkladně umíchá vše, co do nádoby vložíte. Kromě snadného ovládání je snadné také jeho mytí, neboť všechny jeho části jdou umývat v myčce nádobí. Motorová jednotka je z litého zinku a na robota dává výrobce záruku pěti let. Příkon elektromotoru je 300W, délka napájecího kabelu 1,2 metru a celková hmotnost 10,65 kg. S dodávaným příslušenstvím umí šlehat, hnětat, krouhat, strouhat i krájet.

Velmi tichý chod, 10 rychlostních stupňů, retro design, větší a menší nerezová mísa
Vyšší pořizovací cena, menší příkon

ETA Gratus 0028 90030

ETA Gratus 0028 90030 recenze a test

Robot ETA Gratus má skutečnou důvěru výrobce díky prodloužené záruce až na 10 let. Navíc má i skvělý design, který neudělá na vaší kuchyňské lince ostudu a také se řadí mezi nejprodávanější kuchyňské roboty několik let po sobě. Co dalšího nabídne? Tak třeba objemnou nerezovou mísu (5,5 l) s průhledným krytem nebo pořádný příkon a nastavitelné rychlosti.

ETA Gratus vám umožní uhníst těsto, strouhat, krájet, šlehat, mixovat a samozřejmě i míchat. Míchání zajišťuje planetární systém, který to vezme důkladně a ne jen v malém rádiusu. Pomůže tomu i prodloužená část šlehacího nástavce, který se tak dostane všude po míse. Výhodou je i nastavitelnost výšky nástavců, které tak můžete přizpůsobit množství ingrediencí.

V příslušenství je kromě mísy a metel ještě nástavec na strouhání se 3 struhadly a skleněný mixér. Bohužel další doplňky včetně mlýnku na maso nebo lisu na ovoce je nutné dokoupit.

Vzhled a materiál, příkon přístroje, prodloužená záruka
Základní příslušenství, vyšší váha

Kenwood Prospero KM287

Kenwood Prospero KM287 recenze a test

Kompaktní přístroj Kenwood Prospero KM287 kombinuje food processor a robota, který zastane běžné úkony. Pokud máte malou kuchyň a šetříte místem, jak se dá, tento model pro vás bude ideální volba. Nejen, že nezabere na lince mnoho místa, ale zároveň je jednoduchý na obsluhu a tedy vhodný i pro méně zkušené kuchaře.

Přes své kompaktní rozměry nabídne prostorně objemnou nádobu o 4 litrech. Další litr pojme skleněný mixér s odnímatelnými noži. Výbava je celkem oslnivá. Kromě již zmíněného mixéru je tu také mlýnek na maso (poradí si i s ořechy), lis na citrusy nebo multi mlýnek na bylinky, koření a kávu.

Systém pojistek a gumové nožičky zajišťují bezpečnou práci i pro méně zručné uživatele. Snadné je i čištění a potěší i možnost mytí v myčce.

Kompaktní robot, nízká hmotnost, výbava
Není celokovový, hlučnější

Philips HR7778/00

Philips HR7778/00 recenze a test

Robot z řady Philips Avance nabízí funkci pro milovníky domácího chleba a rychlé přípravy. Jedno dotykové automatické tlačítko usnadní přípravu pečení chleba, šlehání a ledu, stejně jako kovový hák pro perfektní chlebové těsto. Kromě háku je ve výbavě také kulatá šlehací metla, se kterou nebude problém našlehat smetanu nebo vaječné bílky.

V příslušenství najdete poměrně objemný mixér, který se svými 2 litry patří k nadprůměru mezi kuchyňskými roboty. Nechybí ani lis na citrusy nebo odšťavňovač a disk na krájení a strouhání.

Nastavit lze až 12 rychlostí a nechybí ani pulsní režim. Co kazí na tomto kuchyňském robotovi dojem je určená malý objem nádoby, pouze 3,4 litru, stejně jako větší hmotnost robota. Velké zklamání je i chybějící planetární systém míchání.

Velký objem mixéru, automatická tlačítka na jeden dotyk
Nemá planetární systém míchání

Bosch MUM54240

Bosch MUM54240 recenze a test

Vyhlášen jako produkt roku 2015, to je kuchyňský pomocník Bosh Styline MUM54240. Sice má nějaký ten vroubek, jako třeba chybějící plynulou regulaci rychlosti, jinak ale poskytuje solidní výkon i výbavu pro každodenní vaření a pečení.

V míchací míse s objemem 3,9 litru připravíte i dvě kila těsta a díky planetárnímu systému bude pořádně uhnětené. Kromě hnětacích háků najdete ve výbavě také šlehací metly (například pro přípravu sněhu) a míchací metly. Robot je doplněn ještě o masomlýnek, lis na citrusy a k dispozici je také plastový mixér s objemem 1,25 litru.

Kromě nástavců je robot doplněn o interaktivní DVD s recepty, ze kterého se můžete inspirovat. Přístroj je ochráněn proti přetížení a stabilitu zajišťují přísavné gumové nožičky. Praktickým doplňkem je pak taštička na uložení příslušenství.

DVD s recepty, prvky proti úrazu, výkonný
Plastové zpracování

ETA Centrino 0029 90000

ETA Centrino 0029 90000 recenze a test

Multifunkční kuchyňský robot ETA Centrino se může pochlubit, podobně jako jiné modely této znaky, prodlouženou zárukou, a to na 5 let. Tento pomocník v kuchyni zastane 7 funkcí, jaké to jsou a co tento robot nabízí?

Nejprve je potřeba zdůraznit, že tento model patří do střední až nižší cenové kategorie. Přesto jde o šikovného a vybaveného robota. Troufne si na šlehání, hnětení, mixování, sekání, strouhání, drcení ledu i odšťavňování citrusových plodů v citrusovači. Mezi základním příslušenstvím byste ale marně hledali mlýnek na maso, na mák nebo lis na ovoce. Tohle vybavení je nutné dokoupit.

Od pohledu jde o vzhledově atraktivní přístroj, který bude ozdobou kuchyňské linky. Současně jde o v celku kompaktního robota, který vám nezabere na pracovní desce tolik místa. Bude tedy vhodný do malých kuchyní. Přitom pojme dostatečný objem jak v pracovní míse, tak plastové mixovací nádobě.

Vzhled, kompaktní přístroj, prodloužená záruka
Mlýnek není v základní výbavě

Electrolux Assistent EKM4200

Electrolux EKM4200 recenze a test

Celokovový kuchyňský robot Electrolux Assistent EKM4200 má oproti konkurentům nejen jednu, ale rovnou dvě nerez mísy s větším a menším objemem. Součástí robota je rovněž nástavec na mletí masa, se kterým připravíte parádní domácí sekanou.

Kromě obvyklého hnětacího háku nebo metel má také tři nástavce na strouhání a krájení. Modře podsvícený regulátor udržuje přehled o rychlosti a dovoluje nastavit až 10 rychlostních stupňů. Praktická je rovněž LED dioda, která osvětluje mísu a vy tak bezpečně vidíte průběh práce.

Přesto že je tento kuchyňský robot výkonný, lehký (váží kolem 4 kg), má i své mínusové stránky. Takovou je například chybějící pulzní spínač, který kazí dojem z jinak atraktivního robota.

2 nerez mísy, celokovové zpracování, nízká váha
Chybí pulzní spínač

Bosch MUM4655 EU

Bosch MUM4655 EU recenze a test

Poslední přístroj se umístil jako vítěz v rámci testu Stifftung Warentest, patří mezi nejoblíbenější kuchyňské roboty na trhu a se svou cenou je jeden z nejdostupnějších. S udávanou hlučností 74 dB ho lze řadit také mezi tiché roboty.

Zvládne jak hnětení těsta, vyšlehání bílků, tak krouhat, strouhat nebo krájet s průběhovým kotoučem. Planetární 3D systém promíchá ingredience i u stěn, a to v dostatečně objemné míse s necelými 4 litry. Abyste neměli nepořádek na kuchyňské lince, tak je na míse modrý průhledný kryt s plnícím otvorem. Není tak potřeba přístroj vypínat, odepnout kryt a znovu zapnout.

Ve výbavě je i plastový mixér, se kterým připravíte smoothie, rozmixujete ovoce či zeleninu a poradí si i s ořechy nebo ledem. Příslušenství je možné rozšířit například o zmrzlinovač, nástavec na pasírování nebo výrobu pečiva, případně mlýnek na mák. Využitelnost a schopnosti robota tedy ještě stoupnou.

Cena/výkon, tichý, snadná údržba
Plastová konstrukce, dražší příslušenství

Nejprodávanější kuchyňské roboty

Nejprodávanější kuchyňské roboty na trhu jsou ty od značek: Eta, Silvercrest (Lidl), Bosch, Sencor, Klarstein, Delimano. Vyhledávaný je také kuchyňský robot s kovovými převody Kenwood a KitchenAid, které určitě najdete v odborných testech kuchyňských robotů (například dTest). Nejlevnější robot na těsto pořídíte už od 1600 Kč.

Jak vybrat kuchyňský robot

Od kuchyňského robotu se očekává delší životnost, proto je dobré nepodcenit výběr správného modelu. Kromě zpracování a výbavy bude hrát velkou roli zamýšlený účel. Jiný model poslouží dvoučlenné domácnosti, jiný širší rodině.

Kuchyňský robot nebo Food procesor?

Co si pod food procesorem představit? Ve stručnosti jde o poměrově levnější kuchyňský spotřebič, vhodný především na sekání, krájení a krouhání. Naopak kuchyňský robot je na těžší práci, tedy hnětení, šlehání nebo míchání. Některé kuchyňské roboty mají food procesor jako součást výbavy, případně podporují funkce food procesoru.

Příkon robotu

Minimální příkon je zhruba 500 W, nicméně pokud očekáváte intenzivní pomoc v kuchyni, vybírejte kolem 900 W a výše. U slabých robotů bude náročné umlít maso nebo uhníst těsto. Typická je i korelace čím vyšší příkon, tím větší výbava a příslušenství.

Systém míchání

V praxi narazíte na roboty s planetárním systémem a bez něj, tedy centrálním systémem. Planetární systém míchání (multi-motion drive) vede metlu nebo hák po eliptických drahách a dosáhne tak i ke stěnám mísy. Výsledkem je dokonalé promísení ingrediencí a plná autonomie. U centrálního systému míchání bude potřebovat vaši pomoc.

Materiál

Asi nepřekvapí, že levnější model rovná se lacinější materiál. Pokud můžete, zvolte kuchyňský robot s kovovými převody. Většina modelů má kombinaci plastu a kovu, a to nejen v konstrukci robotu, ale i násadách nebo mísách. Lepší modely jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli, u kterých lze počítat s delší životností. Pokud vybíráte robot s mixérem a máte na něj specifické požadavky, jako například snášenlivost extrémních (teplých i studených) teplot, je dobré koukat po speciálním teplotně odolném sklu.

Funkce, výbava a příslušenství

Kuchyňský robot je typický kombinací mnoha funkcí v jednom přístroji, proto také multifunkční. Nejdůležitějšími funkcemi, především pro přípravu těsta, je hnětení a šlehání. Robot je typicky vybaven hnětacím hákem a šlehací metlou. Tyto dva nástavce pak doplňuje míchací metla.

Mezi další funkce se řadí krájení, jemné a hrubé strouhání nebo mixování. Jde o funkce, které se budou lišit model od modelu, a většina je nabídne. Doplňkové funkce jako je mletí masa nebo ořechů, lisování a odšťavňování, bude ve výbavě dražších přístrojů nebo budete muset takové příslušenství dokoupit. Schopnosti kuchyňského robotu mohou být dále rozšířeny o přípravu domácích uzenin, kráječ hranolků nebo zmrzlinovač.

Důležitá je samozřejmě i objemná nádoba, a to i mixéru. Doporučený objem mísy je od 3 litrů výše s tím, že 4 litrová nádoba uspokojí i větší domácnost. U mixérů se setkáte s objemem lehce nad 1 litr.

4.8/5 - (10 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.