Zahrada,

Křovinořezy: test, recenze | Nejlepší benzínové, aku, elektrické

Každý kdo má chalupu, zahradu, či jakýkoliv pozemek, o který se musí starat, jistě někdy narazil na potřebu dosekat těžko přístupné místo, nebo posekat hustě zarostlý prostor vegetací. Nejen pro tyto potřeby je na světě křovinořez – zahradní technika, která má uplatnění od jara do podzimu. Na trhu jsou k dispozici různé druhy křovinořezů, které se liší mnoha v mnoha parametrech. Každé provedení má svou cílovou skupinu a určení, pro jakou činnost je vhodný. Výrobci pokrývají nabídku od základních levnějších modelů až po profesionální křovinořezy, které mohou pracovat každý den několik hodin.

Ať už Vám bude křovinořez sloužit k dosekávání nedostupných míst velkou travní sekačkou, budete s ním kosit vysokou trávu, nebo husté travní porosty, křoví a drobné stromky, uvědomte si, že zejména v tomto případě platí rozhodně nešetřit. V konstrukci a provedení je mnoho míst, kde jsou pro dlouhodobou životnost potřeba kvalitní komponenty a ty na první pohled vypadají u všech modelů, drahých i levných, stejně.

Benzínové křovinořezy

Benzínový křovinořez patří mezi nejvýkonnější a nejrozšířenější provedení, které se prodává a které zákazníci hledají. Je vhodný pro náročný terén a není omezen akčním rádiem – dokud nedojde benzín, sekáte, řežete, vyžínáte. Je rovněž vhodný pro velké plochy hustě zarostlé vegetací. Patří k těžším křovinořezům, má vyšší hlučnost a bývá u nich potřeba občasná údržba.

Elektrické křovinořezy

Elektrický křovinořez je poháněn elektromotorem, ke kterému je potřeba připojit kabel. Tímto jste značně omezeni a zároveň závislí na přítomnosti zásuvky a délce prodlužovacího kabelu. Je tedy ideální volbou pro majitele rodinných domů a menších zahrádek, kde se s prodlužovacím kabelem všude pohodlně dostanete. Také sousedi z vás budou mít radost, neboť je elektrický křovinořez výrazně méně hlučný. Je u něj snadnější údržba, levnější provoz a jednodušší ovládání.

Aku křovinořezy

Pomyslným zlatým středem, který si bere od každého provedení jen klady, může být pro někoho aku křovinořez. K jeho provozu je potřeba akumulátor, který bývá těžký a provoz akumulátorového křovinořezu je závislý na jeho kapacitě. Obecně pracují tyto křovinořezy jednu až dvě hodiny, poté je potřeba baterku vyměnit, nebo nabít. Mezi klady patří menší hluk a neomezená mobilita.

Dalšími věcmi, které rozhodují při koupi, může být provedení rukojeti, provedení závěsného popruhu a další věci, které jsme přehledně popsali v nákupním rádci na konci článku. Z nabídky výrobců a na základě hodnocení a testů jsme vybrali nejlepší křovinořezy a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší.

Nejlepší křovinořezy – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších křovinořezů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp pohonuVýkon/příkonHmotnost 
VeGA BC 520 PRO recenze a testVeGA BC 520 PROBenzínový1565 W8,7 Kg
Husqvarna H545 Rx recenze a testHusqvarna H545 RxBenzínový2100 W8,7 Kg
Ryobi RBC 36X 26B recenze a testRyobi RBC 36X 26BAkumulátorový-5,18 Kg
Bosch AFS 23-37 recenze a testBosch AFS 23-37Elektrický950 W5,3 Kg
STIHL FS 120 recenze a testSTIHL FS 120Benzínový1300 W6,3 Kg
Hecht 1440 recenze a testHecht 1440Akumulátorový-5,5 Kg
Makita DUR368AZ recenze a testMakita DUR368AZAkumulátorový-3,4 Kg
Ryobi RBC1226I recenze a testRyobi RBC1226IElektrický1200 W5,1 Kg

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 VeGA BC 520 PROHusqvarna H545 RxRyobi RBC 36X 26BBosch AFS 23-37STIHL FS 120Hecht 1440Makita DUR368AZRyobi RBC1226I
Záběr nože25,5 cm30 cm26 cm23 cm25 cm25,4 cm23 cm26 cm
Záběr struny43 cm25 cm30 cm37 cm31 cm30 cm35 cm38 cm
Konstrukce motoru2-taktní2-taktníElektrickáElektrická2-taktníElektrickáElektrickáElektrická
Nádrž/kapacita1 L0,9 L4000 mAhBez omezení0,64 L--Bez omezení
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 křovinořezů

VeGA BC 520 PRO

VeGA BC 520 PRO recenze a test

Skvělým poměrem mezi cenou, výkonem a zpracováním se může pyšnit benzínový křovinořez VeGA BC 520 PRO. Konstrukce motoru je dvoutaktní a objem nádrže na benzín je slušný jeden litr. Výkonu má VeGA s 1565 W na rozdávání, zvládnete s ním bez problémů pokosit velké pozemky stejně dobře jako vysekat křoviska v náročném terénu.

Záběr nože je 25,5 cm a struny 43 cm, obě vyměnitelné hlavy jsou součástí balení. Velké plus si tento benzínový křovinořez zaslouží za své profesionální antivibrační uložení řídítek, díky kterému vám do rukou téměř nedolehnou motorové vibrace. Rukojeť je také pro maximální komfort nastavitelná a to bez použití nářadí. Také popruh přes obě ramena a bederním pásem zajišťuje velké pohodlí, takže dlouhodobá každodenní práce není žádný problém.

Hmotností 8,7 kilogramů patří mezi ty těžší křovinořezy, avšak váha je obhajitelná výkonem a vysokou kvalitou použitých materiálů. Motor může dosáhnout až 7500 otáček za minutu a má objem 51,7 ccm. Vybíráte-li profesionální křovinořez s třízubým nožem a poloautomatickou strunovou hlavou za rozumné peníze, tento model může být pro vás ten pravý.

Robustní provedení, vysoký výkon
Vyšší hmotnost

Husqvarna H545 Rx

Husqvarna H545 Rx recenze a test

Jestli hledáte opravdu profesionální benzínový křovinořez, zajímejte se o výrobky značky Husqvarna – my jsme do recenze zařadili výkonný a skvěle zpracovaný model H545 Rx. Benzínový motor má objem 45,7 ccm a výstupní výkon 2100 W, což je nejvíce z námi vybraných křovinořezů. Motor má dvoudobý chod, což je plusem jak pro výkon, tak pro servis a údržbu. Zvládne až 9000 otáček za minutu čemuž odpovídá i vyšší hlučnost.

Součástí balení jsou velmi pohodlné popruhy Balance X, které zajišťují maximální pohodlí i při dlouhotrvající těžké práci. Díky kuželovému převodu s úhlem 35° pracuje nástroj rovnoběžně se zemí a přináší tak nejlepší sekací výkon. Palivová nádrž s objemem 0,9 litru je chytře umístěná před motorem, čímž zajišťuje lepší vyvážení a menší vibrace.

Rukojeť je jako u všem silných benzínových modelů řídítkového typu, tedy široká rukojeť, která se drží stejně jako obyčejná kosa. Rukojeť je ergonomická a nastavitelná, padne tedy skvěle každému. Kvalitní motor s karburátorem a pevné materiály dělají z tohoto modelu trvanlivý stroj, který obstojí i při velmi náročném terénu a na velkých plochách.

Plně profesionální stroj
Adekvátně vyšší hmotnost

Ryobi RBC 36X 26B

Ryobi RBC 36X 26B recenze a test

V našich recenzích máme pouze jednoho zástupce akumulátorových křovinořezů a tím je model RBC 36X 26B od výrobce Ryobi. Akumulátorový křovinořez má nespornou výhodu v mobilitě, dostanete se s ním všude a pracovat bude do doby, než vyprázdníte akumulátor. Ten má v tomto případě kapacitu 4000 mAh a dle údajů výrobce vydrží pracovat až 90 minut – v praxi při běžném používání lze dle testů zákazníků dosáhnout 60 ti minut.

Ryobi má motor s napětím 36 V a záběr nože slušných 26 cm. V případě výměny za strunovou hlavu se záběr zvětší na rovných 30 centimetrů. Model je optimálně vyvážen a je osazen širokou rukojetí ve tvaru řídítek, jeho obsluha je tedy snadná a to i díky přítomné regulaci rychlosti. Baterie včetně její nabíječky je samozřejmě součástí balení.

Váha tohoto aku křovinořezu činí 5,18 kilogramů a za zmínku stojí také pokročilá rukojeť SoftGrip. Jestli nejste přesvědčeni o pořízení akumulátorového provedení, věřte, že má dostatek síly na běžné sekání kolem domu a až středně velkých pozemků. Po vybití baterie ji buďto jednoduše vyměníte, nebo nabijete.

Nízká hmotnost, tichý chod, slušný výkon
Limitován pouze kapacitou baterie

Bosch AFS 23-37

Bosch AFS 23-37 recenze a test

Zástupce elektrického provedení jsme vybrali v podobě stroje Bosch AFS 23-73, celosvětově prověřeného výrobce zahradní techniky. Jeho hlavní výhodou je velmi nízká hmotnost, která činí pouze 5,3 kilogramů. Práci s ním tedy dobře zvládnout i ženy. Výkon odpovídá elektrickým křovinořezům obecně, má 950 W což na zahrady a okolí domu, kde se tento křovinořez bude vyskytovat nejčastěji, bohatě stačí.

Do zástaveb jsou elektrické motory doporučovány i kvůli nízké hlučnosti, kterou vydávají. Rovněž se u nich nesetkáte se zplodinami, nebo náročnou údržbou. Zde musíte mít pouze dostatečně dlouhý prodlužovací kabel a pak již nejste ničím omezemi. Bosch má záběr nože 23 cm a záběr hlavy se strunami 37 centimetrů. Struna je však mimořádně silná a jsou ji dodávány rovnou tři kusy.

Bosch AFS 23-37 je uživatelsky velice přívětivý a proto dbal na jednoduchou vyměnitelnost hlavy se strunou za hlavu s noži. Široce nastavitelné popruhy spolu s madlem ve tvaru oválu jen doplňují skvěle komfortní zážitek, který Bosch tímto modelem nabízí.

Kvalitní zpracování, snadná výměna nože za struny
Ve srovnání s benzínovými menší výkon

STIHL FS 120

STIHL FS 120 recenze a test

Křovinořez STIHL FS 120 je na svou hmotnost velmi výkonný a spolehlivý motorový vyžínač s velmi dlouhou životností, dle některých uživatelských zkušeností vydrží tento stroj i přes 20 let. Díky propracovanému antivibračnímu systému se za pomocí speciálních tlumičů téměř odstraní nepříjemné chvění a tím je používání tohoto přístroje komfortní a pohodlné.

Výrobce k tomuto křovinořezu dodává i dvouramenný závěsný popruh, který je měkce polstrovaný, díky kterému je sekání komfortní i při dlouhodobé práci. Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na multifunkční rukojeti, tudíž ruka zůstává stále na rukojeti a tím je přístroj bezpečný a jednoduchý na ovládání.

Křovinořez také disponuje řídítkovou rukojetí, někdy označovanou také jako ergonomická rukojeť, která se nastavuje pomocí roubíkového šroubu a proto je používání pohodlné i pro vyžínání větších ploch. Uživatelé si chválí zejména kvalitní zpracování, lehké startování, dostatečný výkon a životnost tohoto křovinořezu.

Propracovaný antivibrační systém, dlouhá životnost, kvalitní zpracování
Nic zásadního

Hecht 1440

Hecht 1440 recenze a test

Křovinořez na baterii Hecht 1440 je oproti motorovým variantám výrazně tišší a nevyprodukovává zplodiny, které mohou někomu vadit. Díky své hmotnosti 5,5 kg je lehce přenosný a dostanete se s ním i do větších svahů nebo úzkých a těžce dostupných míst. Strunová hlava má záběr 30 centimetrů a poradí si i s posekáním přerostlé trávy.

Dle uživatelských recenzí je křovinořez lehký, lze plynule regulovat rychlost otáček a je dostatečně výkonný. Jedinou nevýhodou je, že pokud nemáte doma jiný produkt řady ACCU 5040, který má kompatibilní baterii s křovinořezem, tak výrobce produkt nedodává s akumulátorem a nabíječkou – musíte si je dokoupit zvlášť.

Na druhou stranu si můžete vybrat akumulátor podle kapacity od 2500 mAh do 5000 mAh, tedy zda budete sekat větší, či menší plochy. Výhodou oproti benzínovým sekačkám je, že nemusíte kupovat motorový olej a vzduchový filtr, čímž se sníží náklady na provoz.

Kompatibilita baterie s jinými produkty značky Hecht, tichý provoz, nízká hmotnost
Nutnost dokoupit baterii a nabíječku

Makita DUR368AZ

Makita DUR368AZ recenze a test

Aku křovinořez Makita DUR368AZ je silný stroj, poháněný dvěma akumulátory. Nízkou spotřebu energie, tedy i dlouhou životnost na jedno nabití, zajišťuje výkonný a spolehlivý bezuhlíkový motor. V případě zaseknutí stroje nebo náhlého poklesu otáček se stroj automaticky vypne a předejde tím přehřátí nebo poškození.

Přístroj lze regulovat nastavením tří rychlostí, díky čemuž si poradí s vysokou trávou, křovím, ale i začišťováním okolo obrubníků a přepnutím do zpětného chodu, což je dobré pro automatické očištění křovinořezu. Dle nastavení výkonu vydrží baterie na jedno nabití od 55 do 311 minut. Přístroj má velmi nízkou hmotnost a je perfektně vyvážený. Maximální počet otáček je 6500 za minutu.

Dle zkušeností uživatelů je přístroj tichý, má nízké vibrace a lze také snadno vyměnit struny. Křovinořez je dodáván bez baterie a nabíječky, ovšem výrobce má kompatibilní baterii pro více AKU přístrojů. V balení je také navíc ergonomický popruh a taška na nářadí.

Výkon srovnatelný s benzínovými křovinořezy, jednoduché ovládání, kvalitní konstrukce, velmi lehký
Křovinořez dodáván bez baterie a nabíječky

Ryobi RBC1226I

Ryobi RBC1226I recenze a test

Elektrický křovinořez Ryobi RBC1226I je výkonný stroj vhodný pro sečení vysoké trávy a křovin v okolí obydlí, kvůli nutnosti použití přívodního kabelu. Elektrický motor je napájen ze sítě 230V a při maximálním výkonu se otáčky pohybují okolo 7500 otáček za minutu.

Záběr struny je 38 centimetrů, v porovnání s vyžínači podobné kategorie se jedná o velmi slušný údaj a záběr nože je 26 centimetrů, což je jedna z vyšších hodnot u těchto produktů. Co se týče hmotnosti, je tento produkt oproti benzínovým variantám podstatně lehčí, avšak s porovnáním mezi elektrickými sekačkami se jedná o jeden z těžších kousků.

Díky mechanismu rychlospojky pro výměnu kompatibilního příslušenství Expand-It™ SmartTool může fungovat jako kloubový plotostřih, tyčová odvětvovací pila, křovinořez a fukar, výměna je navíc velmi jednoduchá. Pohodlí při sekání a vyvážení přístroje zajišťuje ergonomická konstrukce. Rukojeť je ve tvaru madla, jako je to u elektrických křovinořezů běžné, ačkoliv je komfortnější konstrukce ve tvaru řídítek.

Široký záběr sečení, popruh součástí balení, solidní výkon
Nepohodlné používání pro vyšší uživatele

Nejprodávanější křovinořezy

Nejprodávanější křovinořezy na trhu jsou ty od značek: Hecht, Makita, Riwall, Stihl. Nabízejí vyvážený poměr cena/výkon a najdete zde také malý křovinořez pro ženy. Mezi profi křovinořezy dominují Husqvarna a Dolmar, který prodává čtyřtaktní křovinořez, stejně jako Oleo-Mac od Mountfield. Ty hodnotí jako top nejeden odborný test křovinořezů. Levný křovinořez občas prodává Lidl pod značkou Parkside.

Jak vybrat křovinořez

Hlavní otázku, kterou si před pořízením musíte položit, je jak často a jak náročný prostor budete s křovinořezem upravovat. Pro menší a nenáročné terény nepotřebujete výkonný a robustní model, pro velké plochy a hustou zeleň naopak oceníte výkonné, převážně benzínové stroje. Od četnosti a náročnosti užívání se také odvíjí vhodná rukojeť a parametry, které určují dobu, po kterou může křovinořez nepřetržitě běžet. S níže rozepsanými parametry si uděláte jasnou představu, jaká konstrukce a jaké provedení křovinořezu bude pro Vás to pravé.

Pohon

Benzínový

Benzínový křovinořez má jednoznačně největší výkon a pouze s tímto pohonem najdeme profesionální modely. Co do počtu prodejů se řadí také k nejprodávanějším, nedělají mu problém velké plochy a poradí si také s náročným terénem. Díky své vyšší hmotnosti se nejčastěji osazuje širokou rukojetí ve tvaru řídítek a patří také mezi nejhlučnější provedení. Benzínové křovinořezy mohou být buďto s dvoudobým motorem, nebo čtyřdobým.

Nejrozšířenější jsou křovinořezy 2-taktní, mají vyšší výkon a kvůli snadné a jednoduché konstrukci motoru mají i snadnější a nenáročnější údržbu. Motor pracuje ve vyšších otáčkách a proto má zdánlivě vyšší hlučnost – ta je však pouze zdánlivá, neboť naměřené hodnoty se liší jen o jednotky decibelů. Do motoru se leje benzín smíchaný ve správném poměru s olejem, to je nutnost a bez přimíchání oleje by došlo ke zničení motoru. Také má dvoudobý motor větší dýmivost.

4-taktní benzínové motory mají kultivovanější chod, pro člověka příjemnější hlučnost a pracuje v nižších otáčkách. Jelikož se do benzínu nepřimíchává olej, motor méně kouří. O čtyřdobý motor se musíte více starat v důsledku složitější konstrukce. Rovněž servis a pravidelná údržba znamená vyšší náklady. Oproti druhé motorové konstrukci má čtyřtakt nižší výkon a v křovinořezech se vyskytuje méně často.

Elektrický

V případě elektrického křovinořezu musíte myslet na nutnost elektrické přípojky v dosahu prostoru, kde potřebujete pracovat. Závislý jste také na délce prodlužovacího kabelu. Elektrický křovinořez má nižší hmotnost a to až o několik kilogramů, menší výkon a také tišší chod. Je u něj velice snadná a nenáročná údržba, je levnější a ovládání je snadné. Je vhodný spíše pro menší plochy, v okolí domu, například na dosekávání a obsekávání těžko dostupných míst. Převážně je na tělo montována tzv. ručka, jinak řečeno madlo, které je menší a se strojem se snadněji manipuluje.

Akumulátorový

Dobrým kompromisem může být aku křovinořez. Kombinuje v sobě přednosti elektrického motoru a zároveň svobodu pohybu motoru benzínového. Daň za tyto přednosti je závislost na baterii, kterou je po vybití potřeba vyměnit, nebo ji dobít. Baterie bývají těžké a tak díky ní může zahradní křovinořez znatelně ztěžknout. Jsou méně hlučné, mají menší výkon a jsou spíše vhodnější na úpravu zahrad a nenáročného porostu.

Výkon, příkon a objem motoru

U každého provedení se zaměřte na výkon motoru. Nejvíce parametrů uvidíte u motoru benzínového, kde jsou hodnoty ke kubickému objemu motoru (ccm), otáčkám a výkonu ve W (kW). Do 27 ccm se jedná o benzínový křovinořez základní, silně hobby. 30 – 40 ccm je zlatý střed a nad 50 ccm se může jednat již o profesionální model. Z pohledu výkonu je hobby křovinořez do 1000 W, klasické v rozmezí 1000 až 2000 W a profesionální 2000 W a více. Otáčky odpovídají spíše konstrukci motoru a nejsou tak důležitým parametrem, podle kterého by bylo dobré vybírat.

U elektrických a aku vás bude zajímat příkon, který motor má. Čím vyšší příkon, tím silnější křovinořez je a více toho s menší námahou zvládne. U akumulátorového provedení můžete také porovnávat napětí baterie a samozřejmě její kapacitu – čím vyšší, tím delší provoz, ale zároveň také vyšší hmotnost.

Rukojeť, popruh a příslušenství

Čím profesionálnější provedení křovinořezu, tím pravděpodobněji bude osazen širokou rukojetí neboli řídítky (bike). Je určena pro modely s vyšší hmotností a vyšším výkonem, stroj s ní máte pod větší kontrolou, je stabilnější a nechá se upravovat její poloha. Řídítka se drží stejně jako kosa a děláte s nimi i obdobný houpavý pohyb ze strany na stranu.

Alternativou je rukojeť ve tvaru oválného madla, někdy nazývána také jako ručka. Nalezneme ji u modelů levnějších, často s pohonem elektro, nebo aku. Je skladnější a hlavně se s ní dostanete do titěrných míst, kam s robustními řídítky nemáte šanci.

Popruhy jsou buďto jednoduché přes rameno po sofistikované popruhy přes obě ramena, nebo celé hrudní vesty. Čím vyšší model, tím sofistikovanější a pohodlnější popruhy jsou. Mimo popruhy se ke křovinořezu dodává kromě pilového ocelového kotouče také strunová hlava na trávu, popřípadě další sofistikovanější kotouče s různým počtem zubů.

Hmotnost a doplňky

Hmotnost si pořádně hlídejte a dejte si pozor, jestli je udávaná s, nebo bez plné nádoby na palivo. V případě aku „palivo“ nahrazuje baterie. Rozdíly mohou být až několik kilogramů a vy tak předejdete negativnímu zjištění. Obecně platí, že benzínové křovinořezy jsou nejtěžší a nejlehčí je provedení na elektřinu.

Za nutné považujeme ke křovinořezu bezpečnostní doplňky, bez kterých byste jej neměli ani na okamžik používat. Jsou to silné rukavice, ochranné brýle, štít nebo mřížka zakrývající celý obličej a sluchátka. Mnohdy bývá toto příslušenství kombinováno, například protihluková sluchátka a ochranný štít. Odlétávající kamení a další drobné věci mohou zranit jak vás, tak i osoby pohybující se poblíž.

4.6/5 - (10 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.