Sport,

Krokoměry: nejlepší na ruku, pro seniory aj. | Recenze, test

Krokoměr označovaný též jako pedometr se řadí vedle sporttesteru k měřičům spojeným s fyzickou aktivitou. Jelikož je chůze velmi důležitá a doporučovaná nejen pro seniory, lze pomocí tohoto zařízení samotnou aktivitu sledovat. Monitorovat můžete jak počet uskutečněných kroků za určité období, tak i celkovou ušlou vzdálenost. Kvalitní krokoměry jsou schopné měřit také spotřebu kalorií, aktivitu spánku nebo tepovou frekvenci.

Většina pedometrů má klips na zavěšení nebo očko pro pověšení na krk. Náramkový krokoměr na ruku či nohu je pak velmi totožný s fitness náramkem a rozdíl mezi nimi je téměř minimální. Podobně jako chytré hodinky s krokoměrem je schopný zobrazit čas, nastavit budík, propojit zařízení s mobilem a PC, nebo je dokonce vybaven GPS modulem pro přesnější zaznamenávání trasy. Alternativně lze chůzi měřit i pomocí aplikace do mobilu, která však nabídne mnohem nižší přesnost.

Zohlednit byste měli nejen hmotnost a celkovou kompaktnost měřiče, velikost paměti, předpokládanou výdrž baterie nebo jeho umístění, ale i specifické vlastnosti. Například technologii senzorů a způsob měření, podsvícení displeje nebo funkce krokoměru. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší krokoměry a jejich recenze.

Nejlepší krokoměry – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších krokoměrů z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 inSPORTline StrippySpokey MoonyOmron HJ 320 ESIGMA ACTIVOOmron HJ 321 ESilva Ex 30Conrad PDG 001Omron HJ-325Silva Ex Distance
KalorieAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNe
VzdálenostAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
BluetoothNeNeNeAnoNeNeNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 krokoměrů

inSPORTline Strippy

inSPORTline Strippy recenze a test

Krokoměr na ruku či nohu inSPORTline Strippy má nejenom zajímavý výrazný design, ale má i silikonové tělo, díky kterému nabídne odolnost proti vodě. Celkem disponuje 4 tlačítky a ve výbavě mu nechybí ani podsvícení. Zaujme paměť, která ukládá nachozené hodnoty až po dobu 30 dní. Samozřejmá je funkce zobrazení času, nebo funkce denního budíku. Kromě nohy ho lze samozřejmě nosit také na zápěstí.

Pro úsporu energie disponují funkcí automatického vypnutí. Pro lepší sledování výsledků umožní propojení s PC pomocí USB kabelu. Je kompatibilní s aplikací Pedometr Management a má přijatelnou hmotnost 54 gramů.

Napájen je takzvanou knoflíkovou baterií CR2032. Kromě kroků také odhaduje ušlou vzdálenost, stejně jako počet spotřebovaných kalorií. Umí také časově měřit délku cvičení, čímž ho lze používat i jako jednoduchý fitness náramek.

Software a propojení s PC, nadstandardní funkce, velká paměť
Těsnější pásek na ruku

Spokey Moony

Spokey Moony recenze a test

Krokoměr Spokey Moony je jednoduché počítadlo kroků. Jeho paměť umožní ukládat záznamy na dobu 7 dní. Připevnit ho lze pomocí klipu kamkoliv, třeba na oblečení. Umí jak počítat kroky, tak i odhadovat vzdálenost. Dále ukazuje spotřebované kategorie, i měří čas při cvičení. Mezi další z funkcí patří také zobrazení aktuálního času.

Vyrobený je z plastu a pyšní se nízkou hmotností, která je adekvátních 26 gramů. Zaujme jednoduchost ovládání, které je realizováno pomocí 3 tlačítek pod displejem. Kladem jsou také jeho kompaktní rozměry, díky kterým nijak nepřekáží.

Samotný displej je dostatečně velký a dobře čitelný. Zobrazuje jak konkrétní hodnoty, tak i aktuálně sledovanou funkci, stejně jako dále ukazuje i konkrétní označení sledovaného dne, kterým může být den 1 – 7.

Kalorie i čas cvičení, snadné ovládání, nízká cena
Kvalita návodu

Omron HJ 320 E

Omron HJ 320 E recenze a test

Pedometr Omron HJ 320 E zaujme tím, že je vybavený unikátním 3D senzorem. Ten se podepisuje na celkové přesnosti měření. S tou souvisí počítání ušlých kroků až do počtu 99 999, stejně jako nechybí přepočet na vzdálenost do délky 999,99 kilometrů.

Zaujme také maximálně nízkou hmotností, jelikož váží jenom 20 gramů. Má jednoduché bílé provedení a také kompaktní slim design. Konkrétně jsou rozměry 75 x 31 x 8 mm. Napájen je výměnnou baterií. Ta by měla v závislosti na kvalitě vydržet po dobu zhruba 6 měsíců.

O přesnost se stará možnost nastavení délky kroku, s následnou jednoduchou korekcí. Rozsah je 30 – 120 centimetrů, s možností nastavení po 1 cm. Dále nechybí ani zobrazení času, a to v několika různých formátech. Díky přehlednému displeji jsou všechny hodnoty dobře čitelné.

Nastavení kroku, 3D senzor, snadné ovládání i pro seniory
Horší manuál obzvláště pro starší osoby

SIGMA ACTIVO

SIGMA ACTIVO recenze a test

Náramkový krokoměr na ruku SIGMA ACTIVO má zajímavý design v podobě jednoduchého fitness náramku. A tak i funguje. Zaznamenává jak kroky a vzdálenost, tak i kalorie, nebo dobu aktivity. Unikátní je i senzor tepové frekvence. Toto všechno je navíc ukryto v zařízení, které má kompaktní rozměry a které váží jenom pouhých 18 gramů.

Nechybí řada dalších pokročilých funkcí, jako je Bluetooth pro spárování s telefonem s operačním systémem Android, nebo možnost monitorování spánku. Vše doplňuje klasika v podobě zobrazení aktuálního času.

O přesnost se stará i možnost nastavení kroku jak v podobě délky, tak i v podobě výšky. Dále se zadává informace o pohlaví a hmotnosti, což pomůže zjistit stavy spálených kalorií. Dále nabízí toto zařízení funkci 3 alarmů, které lze nastavit nezávisle na sobě.

Funkce fitness náramku, Bluetooth, nízká váha
Malý displej, oproti klasickému krokoměru výdrž baterie

Omron HJ 321 E

Omron HJ 321 E recenze a test

Krokoměr Omron HJ 321 E je vhodný pro seniory i jiné osoby, a to hlavně díky své jednoduchosti. Pro svou konstrukci ho lze kamkoliv připnout a nechat ho zaznamenávat hodnoty. Umí měřit jak klasické kroky, tak i cvičení, a to až do počtu 99 999 kroků. Dále nabídne měření vzdálenosti, a to až do 5999 kilometrů. Jeho funkcí je také počítání spálených kalorií.

Má velmi kompaktní rozměry, a to pouze 75 x 31 x 8 milimetrů. Stejně tak zaujme i svou nízkou hmotností, která je přibližně 20 gramů, takže ho téměř nepostřehnete. Má přehledný displej s dobrou čitelností a paměť, do které lze uložit hodnoty po dobu 7 dní.

Napájen je baterií, který by měla při používání 12 hodin denně vydržet zhruba 6 měsíců. Nechybní možnost zadat i délku kroku od 30 do 120 cm, stejně jako výšku a váhu, což následně zvyšuje celkovou přesnost měření.

Kompaktní rozměry, výdrž baterie
Nulování hodnot pouze automaticky na konci dne

Silva Ex 30

Silva Ex 30 recenze a test

Krokoměr Silva Ex 30 má mnoho možností nošení, a to třeba v kapse, na oblečení, ale i na klíčence. Kromě toho, že počítá kroky, také informuje o tom, jak jste na tom v porovnání s doporučeným přídělem 10 000 kroků za den. Kromě aktuálních hodnot lze prohlížet i ty historické, kde disponuje pamětí na 7 dní.

Umí nejenom počítat kroky, ale měří také ušlou vzdálenost. Má také praktický filtr proti nežádoucím pohybům, který zvyšuje přesnost. Využíván je také velmi efektivní 3D polohový senzor. Zobrazuje také spálené kalorie i efektivní čas chůze.

Mezi zajímavou funkci patří barometr, který umožní sledovat i kroky po schodech. Kladně hodnocena je malá váha s hodnotou jenom 20 gramů. Dále to jsou i kompaktní rozměry, které činí 30 x 14 x 54 mm, nebo čitelný displej a jednoduchá obsluha.

3D senzor a barometr, filtr proti nežádoucímu pohybu
Nelze (jako i jiné krokoměry) natvrdo vypnout a i přes filtr pohybu počítá při jízdě autem

Conrad PDG 001

Conrad PDG 001 recenze a test

Pedometr Conrad PDG 001 zaujme svou všestranností s ohledem na to, kde všude ho lze nosit díky očku na zavěšení. O přesnost měření se stará jedinečný 3D senzor. Kromě toho, že umí počítat kroky, také měří spálené kalorie. Unikátem je i měřič zrychlení. Jeho hmotnost má hodnotu 18 gramů a řadí se tak k nejlehčím krokoměrům.

Pro přesnost umožní nastavit řadu věcí. A to hmotnost osoby v rozmezí 20 – 227 kg, stejně jako délku kroku, v rozmezí od 30 centimetrů až po délku 213 cm. To umožní také mnohem lépe měřit kompletní vzdálenost, která se ujde.

Napájení je řešeno pomocí výměnné knoflíkové baterie. Model disponuje pamětí s délkou 7 kalendářních dní. Dále nechybí ani hodiny. Mezi klady patří také podsvícení, kdy ho lze využívat kdykoliv například i v šeru.

Podsvícení, nastavení kroku i váhy, očko na zavěšení
Komplikovanější ovládání

Omron HJ-325

Omron HJ-325 recenze a test

Krokoměr Omron HJ-325 lze upevnit například na opasek. Nabídne dobrou přesnost, jelikož disponuje sofistikovaným 3D senzorem měření. Umí měřit jak kroky, tak i vzdálenost. Zaujme i tím, že má funkci měření jenom vybraného úseku. Pyšní se kompaktními rozměry 42 x 57 x 13 milimetrů a také nízkou váhou 23 gramů.

K dispozici je i paměť, která má kapacitu 7 dní. Kromě klasických kroků dokáže měřit i aerobic kroky, které přístroj sám detekuje. Napájený je pomocí 1 baterie, která dokáže při běžném provozu vydržet okolo 6 měsíců.

Tento model se dále pyšní nastavením kroku, a to v rozmezí od 30 až po 120 centimetrů, což na jednu stranu omezuje jeho využití například při běhu. Dále lze zadat i výšku postavy v rozmezí 100 až 199 cm, stejně jako váhu v rozmezí 10 až 136 kilogramů.

Přehledný displej, výdrž baterie, měří aerobic kroky
Chybí podsvícení displeje

Silva Ex Distance

Silva Ex Distance recenze a test

Pedometr Silva Ex Distance patří mezi základní krokoměry, který je určený pro méně náročné zákazníky a starším osobám bychom ho spíše nedoporučili. Hůře totiž počítá pomalou chůzi, čitelnost displeje je horší jak u jiných modelů a tlačítka vyžadují určitou přesnost stisku.

Jinak však má i řadu předností, jako jsou kompaktní rozměry o hodnotách 45×12×35 mm, stejně jako nelze zapomínat také na příznivou hmotnost o hodnotě 19 gramů. Zaujme možnost různého připnutí, třeba na kalhoty, jiný kus oděvu, nebo na batoh. Hodnoty, které počítá, je nejenom počet ušlých roků, ale ty dále přepočítává na ušlou vzdálenost. Disponuje také filtrem proti nežádoucím pohybům. Co neměří, to jsou kalorie.

Napájení je řešeno pomocí 1 baterie s označením LR44. V závislosti na kvalitě dokáže vydržet až po dobu 12 měsíců. Ovládání je řešeno využitím 2 větších tlačítek.

Klips pro snadné nošení, nízká váha
Nepočítá kalorie, méně vhodný pro seniory

Jak vybrat krokoměr

Základní krokoměr se nechá připnout klipsem na oblečení, stejně jako třeba na batoh. Existuje ještě další varianta, kterou je náramkový krokoměr na ruku. Ten se tak může více přibližovat i chytrým hodinkám nebo fitness náramku. Pokud by vám na tomto místě překážel, můžete sáhnout ještě po krokoměru na nohu. Velmi často používanou variantou je rovněž pověšení na krk nebo zavěšení na běžecké boty či trekingové hole.

Hmotnost

Aby nijak nerušil a neobtěžoval, je na místě také to, aby měl přiměřeně malou hmotnost. Když se podíváme na ty, které jsou v tomto směru nejlehčí, tak mluvíme o hmotnostech do 20 gramů. Přijatelnou hmotností jsou pedometry kolem 40 gramů, kde můžeme říci, že je krokoměr stále ještě celkem lehký. Některé však mohou mít i kolem 200 gramů a tam už je dobré dvakrát zvážit, zda takové robustní zařízení dává smysl k zamýšlenému účelu.

Přesnost měření

Existují dvě varianty, podle kterých se určuje přesnost, kterou krokoměr má. Nejprve se podíváme na typ měření. Základní variantou je takzvané 2D měření, kterým disponují levnější krokoměry. Lepší variantou je metoda takzvaného 3D měření, která má podstatně menší chybovost. Mimo jiné i proto, že s vyžitím této technologie měření se zaznamená jak krok po rovině, tak i chůze ze schodů, nebo do schodů.

Většina krokoměrů neměří jenom počet kroků, ale dokáže nabídnout i možnost přepočtu na ušlou vzdálenost. Zde se uplatňuje druhá metoda měření, která umožní přepočíst ušlé kroky na vzdálenost. Kvalitní krokoměry disponují funkcí zadání délky kroku, od desítek centimetrů, až po více než metr. To se podepíše na přesnosti určení reálné vzdálenosti.

Měřící funkce a vlastnosti

Je to právě krokoměr na ruku, který už může lehce směřovat do segmentu fitness náramků. I proto mohou pokročilé modely nabídnout další funkce, například detekovat sportovní aktivitu a tu měřit jak na délku cvičení, tak i na počet kroků. S tím může souviset také počítání kalorické hodnoty, která je během dnes pálena. Mezi další patří třeba monitoring spánku, měření tepové frekvence, stejně jako celkové efektivity chůze.

Z hlediska softwarových funkcí má mnoho krokoměrů k dispozici také ukazatel času, čímž mohou nahradit běžné hodinky. Mezi dalšími to může být i funkce praktického budíku, stopky, nebo Bluetooth konektivita, pomocí které je možné data exportovat a následně uložit do mobilního telefonu.

Pokud jde o vlastnost související s technickým provedením, může se jednat o kvalitní konstrukci odolávající drobnějším nárazům. Některé pedometry mohou nabídnout i základní vodotěsnost, díky čemuž je lze vystavit jak klasické vlhkosti, tak dešti.

Paměť

Krokoměr nemusí zobrazovat data pouze za poslední měřící úsek. Je možné podívat se také do minulosti. V případě jednodušších modelů mluvíme o paměti, která je na 7 kalendářních dní. Lze se však setkat i s lepšími variantami, které umožní ukládat data až po dobu 30 dní. K datům je pak možné jednoduše přistupovat a porovnávat jednotlivé dny.

Displej

Displej by měl být dostatečně velký a také dobře čitelný. U levnějších a standardních modelů jsou používány běžné monochromatické displeje. Pokročilejší modely dále disponují například OLED displejem. U takové varianty nechybí jak dobré rozlišení a kontrast, tak možnost vyžívat podsvícení.

Napájení a výdrž

Většina krokoměrů je napájena klasickými bateriemi. Nejčastěji jde o takzvané knoflíkové baterie různých typů. Ty jsou malé, levné a v případě vybití je stačí jednoduše vyměnit. Na rozdíl od fitness náramků, které vydrží často hodiny až dny, dokáže krokoměr vydržet podstatně delší dobu. Roli hraje i použitá kvalita baterie. Výjimkou však není to, že řada standardních modelů má výdrž na baterii i 6 měsíců. U úspornějších pedometrů můžeme mluvit o výdrži, která se pohybuje na hodnotě okolo 1 roku. Celkovou výdrž samozřejmě ovlivní způsob používání, případně úsporné režimy, pokud jimi daný krokoměr disponuje.

4.5/5 - (40 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.