Domácnost,

Nejlepší krbová kamna: s výměníkem, kachlová aj. | Recenze, test

Podzimní, zimní a jarní období je v naší zeměpisné poloze spojeno s vytápěním našich domovů. V bytě se o teplo stará centrální vytápění, v případě rodinného domu si však teplo domova obstarávají majitelé sami. Krbová kamna na dřevo a tuhá paliva částečně, nebo plně, tuto potřebu dokáží splnit, a navíc mohou dělat v interiéru parádu, podobně jako elektrický krb nebo biokrb, neboť se ve většině případů jedná zároveň o nepřehlédnutelný designový prvek.

Každý, kdo zažil teplo z krbových kamen potvrdí, že se jedná o daleko útulnější teplo, než které obstarávají radiátory. Mohou plnit roli vedlejšího zdroje tepla na takzvané přitápění, ale také primární roli, a to tehdy, pokud jde o krbová kamna s teplovodním výměníkem.

Zhotoveny mohou být z různých materiálů, přičemž mezi nejoblíbenější patří smaltová, ocelová, litinová, nebo kachlová kamna. Liší se od sebe také typem spalování, nebo způsobem vytápění. Mohou mít externí přívod vzduchu, či také vysoký, téměř bezemisní provoz, jako se děje v případě kanadských kamen.

Ať již pořizujete krbová kamna do rekreačního objektu, typicky na chatu, nebo do svého rodinného domu, pečlivě vybírejte podle jejich výkonu a nehleďte pouze na design. Předejte tak nepříjemných situacím, které se pojí s přetopením, nebo rychlým poškozením kamen v závislosti na extrémním vytěžováním s úmyslem vytopit prostor, na který nejsou dimenzovaná. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší krbová kamna a jejich recenze.

Nejlepší krbová kamna – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších krbových kamen z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelMax. výkonMateriálVytápěná plocha 
Thorma Borgholm recenze a testThorma Borgholm10,5 kWKachle98 - 165 m3
Tim Sistem Čarovná pec recenze a testTim Sistem Čarovná pec11 kWLitina120 m3
Prity S3 W17 recenze a testPrity S3 W1722 kWOcel260 - 400 m3
ABX Island 5 recenze a testABX Island 57 kWOcel50 - 140 m3
Thorma Filex H recenze a testThorma Filex H5 kWSmalt50 - 110 m3
Romotop Evora 03 recenze a testRomotop Evora 035,2 kWOcel180 m3
Haas+Sohn ARKTIC 12 TV recenze a testHaas+Sohn ARKTIC 12 TV12,5 kWOcel225 m3
Thorma BOZEN recenze a testThorma BOZEN7,5 kWSmalt124 m3
Nordica Gaia recenze a testNordica Gaia9 kWKachle172 m3
Regency F1100 Small recenze a testRegency F1100 Small11 kWLitina60 - 100 m3

Porovnání parametrů

 Thorma BorgholmTim Sistem Čarovná pecPrity S3 W17ABX Island 5Thorma Filex HRomotop Evora 03Haas+Sohn ARKTIC 12 TVThorma BOZENNordica GaiaRegency F1100 Small
VýměníkNeNeAnoNeNeNeAnoNeNeNe
Účinnost79%79%75%80%79%80%82%78%82%77%
Hmotnost121 kg49 kg118 kg155 kg75 kg118 kg157 kg59 kg133 kg135 kg
Délka polena25 cm35 cm42 cm28 cm30 cm30 cm50 cm20 cm32 cm45 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 krbových kamen

Thorma Borgholm

Thorma Borgholm recenze a test

Kachlová kamna Thorma Borgholm patří mezi spotřebitelsky nejoblíbenější krbová kamna na trhu. Jejich jmenovitý výkon je 7 kW s maximálním výkonem 10,5 kW, což odpovídá doporučenému prostoru pro vytápění o velikosti 98 – 165 m3. K jejich největším přednostem patří rustikální provedení s keramickými kachlemi, které dobře akumulují teplo.

Kachle jsou pokryty tmavě hnědou glazurou a v čele je umístěno velké sklo s rozměry 30 x 30 cm. Provedení je dvouplášťové a spalování dvoustupňové s celkovou účinností 79%. Jsou bez teplovodního i teplovzdušného výměníku, spotřebu dřeva mají 2,2 kg/h a spotřebu briket 1,7 kg/h.

Hoření probíhá klasicky na roštu, který je vyroben z litiny. Otvor pro přikládání je široký 30,6 cm a na výšku má 26,1 cm. Krbová kamna Thorma Borgholm jsou dimenzována na polena o délce 25 centimetrů s tím, že velikost topeniště patří mezi jediná negativa, která se s k tomuto produktu vážou. Vhodná jak pro trvalé topení, tak i pro vytápění příležitostné.

Spotřebitelské ocenění produkt roku, keramické kachle
Ve srovnání menší topeniště, délka polen 25 cm

Tim Sistem Čarovná pec

Tim Sistem Čarovná pec recenze a test

Litinová kamna Tim Sistem Čarovná pec si již získala přízeň mnoha spotřebitelů pro svůj výborný poměr ceny k výkonu a také díky použití litinových částí, které déle drží teplo, než samotný plech. Krbová kamna Magic Stove mají vysoký výkon a snadnou obsluhu, vhodné jsou do prostoru až 120 m3 a to díky maximálnímu výkonu 11 kW.

Topeniště s rozměry 240x290x350 mm má šamotovou vyzdívku o velmi dobré síle 3 centimetry, rošt topeniště je pohyblivý a vyrobený z litiny. Model disponuje sekundárním spalováním a má horní vývod kouřovodu, který má standardní průměr 120 milimetrů. Pro svůj klasický vzhled pasují do většiny interiérů, kde se nechají používat jako primární, nebo i sekundární zdroj tepla.

Příležitostně, nebo i pravidelně můžete využívat praktickou horní plotýnku, na kterou se vejde i větší hrnec. Plotna, stejně jako popelník je vyrobena z plechu a praktická je regulace přívodu vzduchu nad sklem, i pod sklem. Mezi nejčastější připomínky ze strany spotřebitelů patří malý popelník, nebo nedostatečně odizolovaná klička dvířek, která dokáže být velmi horká.

Výborný poměr cena/výkon, plotýnka, velká výhřevnost
Madlo u dvířek se zahřívá, malý popelník nutno častěji vynášet

Prity S3 W17

Prity S3 W17 recenze a test

Plechová krbová kamna s výměníkem Prity S3 W17 zaujmou především zabudovaným teplovodním výměníkem a nízkou cenou, za kterou je možné je pořídit. Kamna lze po zapojení výměníku do okruhu používat jako primární zdroj tepla, nebo jako sekundární zdroj, při nezapojeném výměníku. V této souvislosti se mění také jejich výkon – buďto 5 kW bez výměníku, nebo celkový 22 kW s výměníkem.

Zajímavá je také možnost výměny bočních dlaždic tak, aby vám krbová kamna ladila se zbytkem interiéru. Zhotovena jsou kompletně z ocelového plechu, mají dvouplášťové provedení a způsob vytápění konvekční. Prostor, který jsou schopny vytopit, činí až 400 m3.

Spotřebitelé často oceňují možnost přikládat poleny o délce až 42 centimetrů, či použití dřevěných briket. Celková váha je 118 kilogramů a výrobce poskytuje tří letou rozšířenou záruku, což hodnotíme velice kladně. Mezi negativa můžeme zařadit hůře zpracovanou kličku na zavírání dvířek, případně absenci akumulačních schopností.

Teplovodní výměník, dobrý poměr cena/výkon, délka polen až 42 cm
Hůře zpracovaná klička u zavírání

ABX Island 5

ABX Island 5 recenze a test

Kvalitní krbová kamna ABX Island 5 patří do pomyslné vyšší kategorie, jsou výborně zpracovaná a nabízí moderní provedení včetně techniky. Výrobce umožňuje provedení s šedým plechem, nebo za příplatek provedení pískovec, či cream. Krbová kamna jsou dvouplášťová, v topeništi je použit vermeculit a rošt je litinový.

Většina šasi je vyrobena z kvalitní oceli a jako palivo lze použít dřevo, ekobrikety, nebo hnědouhelné brikety. Účinnost je výborných 80% a s maximálním výkonem 7 kW jsou vhodné pro prostor o velikosti 50 – 140 m3. Topeniště má rozměry 32 x 26 centimetrů a je vhodné pro polena o maximální délce 28 centimetrů, spotřeba poté činí jen 1,5 kilogramu dřeva za hodinu.

Součástí není teplovodní výměník, najdete zde však dvě možnosti odvodu spalin a to jak horní, tak zadní. Průměr kouřovodu je 150 milimetrů a typ spalování konvenční. Výška kamen je téměř 110 centimetrů a hmotnost poměrně vyšší, 155 Kg. V eko stavbách potěší možnost přívodu externího vzduchu.

Velice kvalitní provedení, terciální spalování, odvod spalin horní/zadní
Vyšší hmotnost 155 kg

Thorma Filex H

Thorma Filex H recenze a test

Univerzální krbová kamna Thorma Filex H mají klasický design a jednoduchou funkční konstrukci, která je desítkami let ověřená. Jsou poměrně malé a kompaktní s hmotností 75 kg. O to více potěší možnost přikládat poleny o délce až 30 cm a kromě dřeva zvládají spalovat také brikety.

Přikládací a popelníkové dveře jsou vyrobeny z kvalitní litiny, stejně tak jako horní plotna. Povrch pláště je smalt, který má vysokou odolnost a velmi dobře se udržuje běžnými čisticími prostředky. Thorma Filex H připomínají svým tvarem legendární kamna Petry, tedy s tím rozdílem, že jsou menší a mají skleněný průhled do spalovací komory.

Účinnost je dobrých 79% a jmenovitý výkon činí 5 kW. Vhodné jsou do prostorů o velikosti 50 – 110 m3 a spalování je dvoustupňové. Spotřeba paliva v případě dřeva činí 1,7 kg/h a v případě briket 1,7 kg/h. Vývod kouřovodu je zadní a má průměr 120 milimetrů.

Kompaktní rozměry, dobrá výhřevnost, polena až 30 cm
Nízko položený přikládací otvor

Romotop Evora 03

Romotop Evora 03 recenze a test

Krbová kamna na tuhá paliva Romotop Evora 03 jsou prostorově nenáročná, mají oválnou základu a to včetně rádiusového skla, které umocňuje pohled do plápolajících plamenů. Kamna jsou vhodná do novostaveb, dobře zateplených objektů a do nízkoenergetických domů. Tomu odpovídá i nižší, dobře regulovatelný výkon, který je v rozmezí 2 – 5,2 kW.

Vysoká účinnost 80,5 % je doplněna o velmi nízkou spotřebu dřeva, která průměrně činí 1,2 kg/h. Průměr kouřovodu je 150 milimetrů s tím, že jeho vývod je možný buďto horem, nebo bokem. Mají také přípravu pro externí napojení spalovacího vzduchu, nebo velice snadné ovládání průchodů vzduchu, které probíhá jedním ovládacím táhlem.

Dřevník, umístěný pod spalovací komorou je opatřen vlastními dvířky a předehřev sekundárního vzduchu se stará o čištění velkého skla. Primární použitý materiál je vysoce kvalitní ocel, celková váha činí 118 kilogramů a maximální délka polen je 30 centimetrů. Rozměry na výšku jsou 974 milimetrů, široké jsou 528 milimetrů a hloubka je 398 mm.

Vhodná pro nízkoenergetické domy, externí napojení vzduchu (CPV)
Průměrná maximální délka polena 30 cm

Haas+Sohn ARKTIC 12 TV

Haas+Sohn ARKTIC 12 TV recenze a test

Krbová kamna s teplovodním výměníkem Haas+Sohn ARKTIC 12 TV jsou výbornou a výkonnou volbou pro použití jako primární zdroj vytápění domu. Mají teplovodní výměník, díky kterému dosahují výkonu až 12,5 kW. Jejich účinnost 82% patří mezi tu nejvyšší, které lze nyní na trhu dostat a potěší možností vybrat si zapojení kouřovodu, které může být jak vrchní, tak zadní.

Jeho průměr činí 150 milimetrů a hmotnost kamen je 157 kg, s rozměry 827/628/549 mm. Vytápěcí schopnost kamen je 70 – 225 m3 se spotřebou dřeva kolem 3,4 kg za hodinu. Velice praktické je kromě čelního plnění také plnění boční, kam se vejde poleno s délkou až 50 centimetrů. Haas+Sohn ARKTIC 12 TV jsou vybavena také automatickým regulátorem primárního spalovacího vzduchu, který pomáhá při výpadku elektrického proudu.

Použitelné palivo je v tomto případě samozřejmě dřevo, dále však také ekobrikety, nebo uhelné brikety. Obsah vody ve výměníků je 8,5 litru a výměník se nechá kdykoliv doplnit, nebo jej vyjmout. Jako materiál je použita kvalitní ocel a potěší také velké průhledové sklo do topeniště.

Vysoký výkon, teplovodní výměník, boční plnění paliva, polena až 50 cm
Vyšší hmotnost 157 kilogramů

Thorma BOZEN

Thorma BOZEN recenze a test

Krbová kamna na dřevo Thorma BOZEN připomínají svým stylem legendární kamna Petry. V tomto případě dostanete však daleko kvalitnější výrobek, který má hlavně relativně veliké sklo s rozměry 25 x 15 centimetrů. Jako materiál pláště je použit smalt, které je doplnění o litinový rošt a praktickou plotýnku.

Kouřovod má pouze zadní vývod a jeho průměr je 120 milimetrů. Rozsah topného výkonu činí 2,5 – 7,5 kW se schopností vytopit prostor o velikosti až 124 m3. Účinnost v případě dřeva je dobrých 78,2% a v případě briket lehce horších 71,1%. Vnitřní vyzdívka je šamotová a přikládací otvor má rozměry 296 mm x 174 mm.

Maximální velikost polena tak nedosahuje příliš vysokých hodnot – dle údajů výrobce je to jen 20 cm. Hmotnost kamen je jen 59 kg a pozitivem je, že nezabírají mnoho místa. Jsou vhodná především pro občasné vytápění, nebo jako hlavní zdroj tepla například na chatách.

Dobrý výkon a kvalita zpracování, nezabírají mnoho místa, plotýnka
Časté zanášení skla, velmi teplá madla dvířek, pouze zadní vývod kouřovodu

Nordica Gaia

Nordica Gaia recenze a test

Kachlová kamna Nordica Gaia splní nejen jejich hlavní účel, tedy dodat do prostoru teplo, výborně však také poslouží jako krásný designový kousek do vašeho interiéru a to ať do domu, nebo na chatu. Mají výbornou účinnost 82% a maximální výkon 9 kW, jsou tak vhodná do prostoru o výměře až 172 m3.

Design, na kterém v tomto případě hodně záleží, je podložen celkem třemi variantami provedení. Kachle mohou být buďto vínové, hnědé, nebo béžové. Potěšující je také možnost přikládat polena až o délce 32 centimetrů, zamrzí naopak možnost pouze jednoho směru vyústění kouřovodu a to horní.

Krbová kamna s kachlemi se pyšní třístupňovým terciálním způsobem vytápění, které je velice efektivní. Konstrukce pod kachlemi je velmi robustní, zhotovení z oceli a litiny. Proto také celková hmotnost činí poměrně velkých 133 kg. Rozměry jsou 906x495x468 milimetrů, průměr kouřovodu činí 120 mm a spotřeba je relativně nízká – 1,7 kg za hodinu.

Kompaktní rozměry, obklad keramické kachle, tři varianty provedení
Vyšší pořizovací cena, pouze horní vývod kouřovodu

Regency F1100 Small

Regency F1100 Small recenze a test

Kanadská krbová kamna Regency F1100 Small jsou legendární kamna výrobce Regency a přes svůj klasický vzhled nabízí řadu moderních funkcí. Kanadská kamna využívají procesu pyrolýzy, díky které dřevo přemění na hořlavé plyny, které následně shoří. Vzniká velmi malé množství odpadu a odpadá potřeba roštu. Regency F1100 Small dokáží na jedno přiložení hořet až 6 hodin.

Jejich celkový výkon je 11 kW a zhotovena jsou především z kvalitní litiny, která má velmi dobré akumulační a sálavé schopnosti. Topeniště je zhotoveno z šamotových cihel a celková hmotnost činí 135 kilogramů, výška 77 cm a šířka 61 cm. Zvládnou pojmout poleno o délce až 45 centimetrů, což je velice dobrá hodnota.

Díky speciálnímu způsobu hoření mají emise pouze 3 gramy za hodinu, dají se dovybavit teplovzdušným ventilátorem, nebo připojit na externí vzduch. Pyšní se certifikátem EPA, vzduch se ovládá jedním táhlem a o stále čiré sklo se stará systém oplachu předehřátým vzduchem na 650 °C. Jejich systém spalování je sekundární a způsob vytápění konvekční – mají tedy dvojitý plášť.

Kanadská kamna, výborné zpracování a provedení, doživotní záruka, emise jen 3g/hod
Atypický průměr kouřovodu, vyšší pořizovací cena

Jak vybrat krbová kamna

V současné době nízkoenergetických domů a ekologických pasivních staveb je výběr vhodných krbových kamen náročnější, než byl v minulosti. Hlavní roli hraje nyní výkon, který by u zmíněných novostaveb měl jednoznačně odpovídat parametrům vytápěného objektu. Dále zůstávají v platnosti další parametry, jako je odvod spalin, použitý materiál, nebo přítomnost výměníku. Krbová kamna se pořizují většinou na delší časový úsek, a proto by se měli hlavně líbit a zapadnout do zbytku interiéru. Nabídka je v současnosti velká a tak není nemožné vybrat si tak správná, ať již preferujete moderní design, nebo klasický, rustikální.

Výkon a vytápěná plocha

Výkon je hlavním parametrem, na který byste při výběru nových kamen měli hledět. Odvíjí se od velikosti objektu, kam kamna pořizujete. Pakliže si nejste jisti, pomoci může také údaj o vhodné vytápěné ploše, tento údaj se nechá docela snadno vypočítat. Jestliže si však chcete být naprosto jisti, pozvěte si na odhad vzdělaného odborníka.

Do správného odhadu výkonu kamen zasahují také tepelné ztráty domu, které se mohou lišit v závislosti na jeho zateplení, stáří, či konstrukci. Dalo by se říci, že snáze si pořídíte krbová kamna do staršího domu, než právě do novostavby. Orientační ztráty tepla jsou pro představu u novostavby 1 kW na každých 20 m3 a u staršího nezatepleného domu 1 kW na 40 m3. Zvolit optimální výkon kamen tedy nemusí být snadné.

Palivo a typy spalování

Krbová kamna na tuhá paliva jsou nejčastěji konstruována na dřevo, ekobrikety, brikety ze dřeva, nebo na hnědouhelné brikety. V závislosti na typu paliva se také mění jejich výhřevnost, spotřeba a účinnost. U každého typu by tyto parametry měli být jednoznačně dohledatelné a platí, že čím vyšší výkon, tím je spotřeba paliva vyšší.

Primární

Primárním druhem spalování se označuje spalování, kdy je vzduch přiváděn skrze popelník k ohni ze spodu. Jedná se tedy o základní druh spalování, který se u většiny kamen používá při rozdělání ohně. Vzduch se reguluje otvorem pod topeništěm a tímto systémem jsou vybaveny vesměs všechny typy kamen.

Sekundární

Sekundární spalování je defacto spalování zplodin, které vznikají při samotném hoření dřeva nebo briket za pomoci primárního vzduchu. Tento typ spalování je důležitý pro oplachování skla a proudí právě kolem skel, případně horních dvířek. Sekundární spalování významně ovlivňuje kvalitu spalování, množství emisí i účinnost a výhřevnost.

Terciální

Terciální spalování a terciální vzduch se do kamen přivádí nad plameny a někdy také otvory na zadní straně kamen. Jeho úkolem je zplynovat zbytek plynů a emisních částic, které při hoření vznikly. Terciální spalování prodlužuje celkovou dobu hoření na jedno přiložení a rovněž zvyšuje účinnost. Někdy se v této souvislosti nazývá také jako dvojí spalování, dvoustupňové spalování, nebo třístupňové spalování.

Materiál a výměník

Základem většiny kamen je kvalitní ocel a ocelové plechy, které mohou být válcovány za studena. Části krbových kamen mohou být zhotoveny z litiny, nebo jsou vyrobeny z litiny celé. Litina, oproti oceli, má vyšší akumulační schopnosti a tedy delší výhřevnost, je však zároveň o poznání těžší. Setkat se lze také se smaltovou úpravou, která má lesklý povrch a velice snadno se udržuje. Praktická a stylová kamna mohou mít keramické kachle, které dobře drží teplo.

Většina krbových kamen výměník nemá a jsou tak vhodná jako doplňkový zdroj tepla. Takové modely, které však výměník mají, mohou sloužit i jako plnohodnotný hlavní zdroj vytápění. Nejčastěji se hovoří o teplovodním výměníku, méně pak o teplovzdušném výměníku. Výměník pak zpravidla ohřívá vodu, která je dále distribuována do radiátorů v rámci cirkulačního oběhu. Taková kamna pak dokáží z jedné místnosti vytápět i několik místností dalších.

Způsob vytápění

Sálání

Sálavá kamna jsou zpravidla jednoplášťová a jejich funkce je velmi jednoduchá. Od ohně se hřejí stěny kamen, včetně skla ve dvířkách, které následně ohřívají vzduch okolo kamen. Taková kamna jsou pak vhodná pro vytápění jedné místnosti a jejich náběh je velmi rychlý, prakticky ihned po rozdělání začne teplo sálat. Jako nevýhodu lze spatřovat omezenost vytápění na jednu místnost a velmi vysoké teploty na povrchu kamen, která může být například pro malé děti velmi nebezpečná.

Konvekce

Konvekční kamna se nazývají také jako dvouplášťová kamna. Jsou složitější na výrobu a jejich pořízení je také více finančně náročnější. Funkce tohoto způsobu je následující – kamna vespod nasávají studený vzduch mezi dva pláště kamen, kde se ohřeje a následně je teplý vzduch distribuován průduchy směrem vzhůru. Jsou vhodnější pro vytápění i více místností a zároveň nedosahují tak vysokých teplot na vrchním plášti, čímž jsou pro své okolí bezpečnější.

Kanadská kamna

Speciálním druhem kamen jsou kanadská kamna, která jsou velice účinné, mají velmi malou spotřebu paliva a po přiložení se nemusí přikládat z pravidla po dalších 6 – 24 hodin. Tato kamna pracují na principu pyrolýzy, kdy se palivo zplynováním přeměňuje na hořlavé plyny, které následně shoří také. Ve srovnání ke konvenčním kamnům tak mají mnoho výhod, zároveň jsou však také dražší. Při jejich hoření vzniká jen zlomek emisí a odpadu (popela) a proto nepotřebují disponovat roštem.

Přívod vzduchu a odvod spalin

Běžným způsobem je přímý přívod vzduchu do kamen z interiéru. Ten kamna nasávají ze svého bezprostředního okolí a díky netěsnostem dveří, oken a podobně nehrozí, že by ho ve vytápěném prostoru bylo nedostatek.

Problém však může nastat u dobře odizolovaných staveb, typicky se jedná o novostavby, ekologické doby a podobně. V těchto případech se hodí externí přívod vzduchu, ke kterému však musí být kamna určena. Externí přívod vzduchu zajišťuje zpravidla hadice, která svým koncem ústí ven a délka by měla být maximálně 5 metrů. Nejčastěji se tento systém zabudovává do podlahy.

Odvod spalin je realizován otvorem s přírubou, na který se následně nasazuje kouřovod. Vyústění může být buďto horní, nebo boční a řada modelů umožňuje si směr vyústění vybrat. Krbová kamna mají ve svých parametrech hodnotu minimálního tahu, kterého musí komín dosahovat pro jejich bezpečný provoz. Pokud máte o tahu svého komína pochybnosti, nechte si před pořízením jeho tah změřit speciálním přístrojem, který se nazývá tahoměr.

4.5/5 - (34 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.