Domácnost,

Nejlepší krbová kamna: s výměníkem, kachlová aj. | Recenze, test

Podzimní, zimní a jarní období je v naší zeměpisné poloze spojeno s vytápěním našich domovů. V bytě se o teplo stará centrální vytápění, v případě rodinného domu si však teplo domova obstarávají majitelé sami. Krbová kamna na dřevo a tuhá paliva částečně, nebo plně, tuto potřebu dokáží splnit, a navíc mohou dělat v interiéru parádu, podobně jako elektrický krb nebo biokrb, neboť se ve většině případů jedná zároveň o nepřehlédnutelný designový prvek.

Každý, kdo zažil teplo z krbových kamen potvrdí, že se jedná o daleko útulnější teplo, než které obstarávají radiátory. Mohou plnit roli vedlejšího zdroje tepla na takzvané přitápění, ale také primární roli, a to tehdy, pokud jde o krbová kamna s teplovodním výměníkem.

Zhotoveny mohou být z různých materiálů, přičemž mezi nejoblíbenější patří smaltová, ocelová, litinová, nebo kachlová kamna. Liší se od sebe také typem spalování, nebo způsobem vytápění. Mohou mít externí přívod vzduchu, či také vysoký, téměř bezemisní provoz, jako se děje v případě kanadských kamen.

Ať již pořizujete krbová kamna do rekreačního objektu, typicky na chatu, nebo do svého rodinného domu, pečlivě vybírejte podle jejich výkonu a nehleďte pouze na design. Předejte tak nepříjemných situacím, které se pojí s přetopením, nebo rychlým poškozením kamen v závislosti na extrémním vytěžováním s úmyslem vytopit prostor, na který nejsou dimenzovaná. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší krbová kamna a jejich recenze.

Nejlepší krbová kamna – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších krbových kamen z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMax. výkonMateriálVytápěná plocha 
Thorma Borgholm recenze a testThorma Borgholm10,5 kWKachle98 - 165 m3
Tim Sistem Čarovná pec recenze a testTim Sistem Čarovná pec11 kWLitina120 m3
HS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/7 recenze a testHS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/715 kWOcel140 - 300 m3
Thorma KERPEN II recenze a testThorma KERPEN II7,5 kWSmalt48 - 124 m3
Bella Thalia Nera recenze a testBella Thalia Nera6,5 kWOcel120 m3
HECHT SOLIS recenze a testHECHT SOLIS9 kWOcel170 - 200 m3
BLIST Ekonomik Lux recenze a testBLIST Ekonomik Lux8 kWOcel-
Thorma BOZEN recenze a testThorma BOZEN7,5 kWSmalt124 m3
Kratki Koza K9 recenze a testKratki Koza K913,5 kWLitina70 - 130 m2
HS Flamingo Aquaflam Vario Barma 11 recenze a testHS Flamingo Aquaflam Vario Barma 1115 kWOcel140 - 300 m3

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Thorma BorgholmTim Sistem Čarovná pecHS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/7Thorma KERPEN IIBella Thalia NeraHECHT SOLISBLIST Ekonomik LuxThorma BOZENKratki Koza K9HS Flamingo Aquaflam Vario Barma 11
VýměníkNeNeAnoNeNeNeNeNeNeAno
Účinnost79 %79 %80,9 %78,2 %75 %-62 %78 %75 %80,9 %
Hmotnost121 kg49 kg185 kg58 kg58 kg83 kg47 kg59 kg165 kg152 kg
Délka polena25 cm35 cm40 cm20 cm---20 cm35 cm40 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 krbových kamen

Thorma Borgholm

Thorma Borgholm recenze a test

Kachlová kamna Thorma Borgholm patří mezi spotřebitelsky nejoblíbenější krbová kamna na trhu. Jejich jmenovitý výkon je 7 kW s maximálním výkonem 10,5 kW, což odpovídá doporučenému prostoru pro vytápění o velikosti 98 – 165 m3. K jejich největším přednostem patří rustikální provedení s keramickými kachlemi, které dobře akumulují teplo.

Kachle jsou pokryty tmavě hnědou glazurou a v čele je umístěno velké sklo s rozměry 30 x 30 cm. Provedení je dvouplášťové a spalování dvoustupňové s celkovou účinností 79%. Jsou bez teplovodního i teplovzdušného výměníku, spotřebu dřeva mají 2,2 kg/h a spotřebu briket 1,7 kg/h.

Hoření probíhá klasicky na roštu, který je vyroben z litiny. Otvor pro přikládání je široký 30,6 cm a na výšku má 26,1 cm. Krbová kamna Thorma Borgholm jsou dimenzována na polena o délce 25 centimetrů s tím, že velikost topeniště patří mezi jediná negativa, která se s k tomuto produktu vážou. Vhodná jak pro trvalé topení, tak i pro vytápění příležitostné.

Spotřebitelské ocenění produkt roku, keramické kachle
Ve srovnání menší topeniště, délka polen 25 cm

Tim Sistem Čarovná pec

Tim Sistem Čarovná pec recenze a test

Litinová kamna Tim Sistem Čarovná pec si již získala přízeň mnoha spotřebitelů pro svůj výborný poměr ceny k výkonu a také díky použití litinových částí, které déle drží teplo, než samotný plech. Krbová kamna Magic Stove mají vysoký výkon a snadnou obsluhu, vhodné jsou do prostoru až 120 m3 a to díky maximálnímu výkonu 11 kW.

Topeniště s rozměry 240x290x350 mm má šamotovou vyzdívku o velmi dobré síle 3 centimetry, rošt topeniště je pohyblivý a vyrobený z litiny. Model disponuje sekundárním spalováním a má horní vývod kouřovodu, který má standardní průměr 120 milimetrů. Pro svůj klasický vzhled pasují do většiny interiérů, kde se nechají používat jako primární, nebo i sekundární zdroj tepla.

Příležitostně, nebo i pravidelně můžete využívat praktickou horní plotýnku, na kterou se vejde i větší hrnec. Plotna, stejně jako popelník je vyrobena z plechu a praktická je regulace přívodu vzduchu nad sklem, i pod sklem. Mezi nejčastější připomínky ze strany spotřebitelů patří malý popelník, nebo nedostatečně odizolovaná klička dvířek, která dokáže být velmi horká.

Výborný poměr cena/výkon, plotýnka, velká výhřevnost
Madlo u dvířek se zahřívá, malý popelník nutno častěji vynášet

HS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/7

HS Flamingo Aquaflam Vario Saporo 11/7 recenze a test

Krbová kamna s výměníkem HS Flamingo Aquaflam Vario Saporo jsou moderní krbová kamna s vyměnitelným barevným designem. Podle svého vkusu, okolního nábytku, nebo třeba výmalby si můžete vybrat z pěti barevných možností, které jsou krémová, šedá, červená, a luxusní sametová nebo olivová barva.

Jedná se o nejmodernější teplovodní kamna, která uspokojí i ty nejnáročnější spotřebitele nejen designem, ale i technikou. Disponují technologií sekundárního spalování a velmi jednoduchý přechod z teplovzdušného na teplovodní způsob vytápění. Kamna jsou vyrobena z nejkvalitnějších materiálů, splňují nejpřísnější evropské normy a tomu je adekvátně vysoká i jejich pořizovací cena.

Mají maximální celkový výkon až 15 kW a proto se hodí pro vytápění prostoru až do velikosti 300 m3. Kvalitě a perfektnímu zpracování, včetně terciálního spalování, pak odpovídá vysoká účinnost 80,9 %. Jsou určeny na dřevo a dřevěné brikety, přičemž jejich spotřeba paliva je 3 kg za hodinu. Samozřejmostí je funkce oplachu skla, ochlazovací smyčka a šamotem vykládané topeniště.

Teplovzdušný i teplovodní výměník, vyměnitelné barevné kryty, vysoká účinnost vytápění
Adekvátně vyšší pořizovací cena

Thorma KERPEN II

Thorma KERPEN II recenze a test

Krbová kamna Petry Thorma KERPEN II mají tradiční a desetiletími ověřený design a tvar, který je funkční a nenáročný na údržbu. Jsou ideální na chatu, chalupu i do menšího domu, kde bude jejich maximální tepelný výkon 7,5 kW dostačující. Sám výrobce je doporučuje používat v prostoru o velikosti 48 až 124 m3.

Podle recenzí a zkušeností spotřebitelů mají poměrně velký otvor na přikládání, jednoduchou obsluhu a po zatopení dokáží velmi rychle distribuovat teplo. Hoření se dá velmi dobře regulovat a v prostoru zabírají jen velmi málo místa. Někteří recenzenti pouze připomínají hůře zapojitelný kouřovod o průměru 120 mm, nebo hůře vyspárované šamotové cihly, což jsou detaily.

Na rozdíl od drtivé většiny krbových kamen je možné v těchto topit vedle dřeva a dřevěnými briketami také černým uhlím. Jejich hmotnost 53 kg je ve srovnání s jinými nízká a dobře se vám budou umisťovat. Připojení kouřovodu je zadní, proto lze na jejich horní části využít i praktickou plotýnku.

Tradiční zpracování krbových kamen, poměr cena/výkon, možnost spalovat i černé uhlí
Bez průhledového okénka

Bella Thalia Nera

Bella Thalia Nera recenze a test

Krbová kamna na dřevo Bella Thalia Nera mají velmi zajímavý poměr cena/výkon a podle recenzí a zkušeností spotřebitelů mají také velmi dobrou výhřevnost. Díky hmotnosti pouze 58 kilogramů se snadno instalují na místo určení a jsou kvalitní – vyrobeny jsou z kotlové oceli, ohniště je obložené šamotem a horní plotna kamen je z 3 mm silné oceli.

I přes horní vývod kouřovodu, který má průměr 120 mm, se dá horní plotýnka využívat. Ve dvířkách je umístěno praktické okénko a pod topeništěm je prostor pro uskladnění dřeva. V krbových kamnech se může topit palivovým dřívím, uhelnými briketami nebo ekobriketami.

Regulace přívodu vzduchu je na kamnech pouze jedna a jak zaznívá z recenzí, na dokonalou regulaci vzduchu to bývá nedostatečné. Řešením je komínová klapka do soustavy kouřovodu, kterou je nutné dokoupit zvlášť. Mají výkon 6,5 kW, ideální jsou do prostoru do velikosti 120 m3 a jejich účinnost je dobrých 75 %.

Dobrá výhřevnost, poměr cena/výkon, i přes horní vývod kouřovodu využitelná plotna
Horší možnosti regulace vzduchu

HECHT SOLIS

HECHT SOLIS recenze a test

Krbová kamna s terciálním spalováním HECHT SOLIS se pyšní systémem terciálního spalování, který dokáže zužitkovat zbytkové hořlavé plyny, jež by u běžných kamen odešly nevyužity komínem. Díky tomuto systému mají značně vyšší účinnost, bohužel o přesné hodnotě však výrobce neinformuje a dá se to považovat za jedinou větší nevýhodu.

Jsou kvalitně zpracována a zajmou velkými prosklenými dvířky, kterými se přikládá palivové dřevo anebo dřevěné brikety. Sklo je žáruvzdorné a tedy bezpečné. Vnitřní prostor krbu je obložen vermikulitem, který má podobné vlastnosti jako šamot.

I přes své celkové rozměry 570 x 470 x 930 mm mají kamna výkon 9 KW, o doporučeném prostoru výrobce taktéž bohužel neinformuje. Kouřovod má horní vývod a připojuje se pomocí 150 mm širokých kouřovodů. Hmotnost 83 kg je sice vyšší, odkazuje to však na lepší kvalitu a poctivé zpracování.

Velká prosklená dvířka, terciální systém spalování, kvalitní zpracování
Chybí údaj o účinnosti

BLIST Ekonomik Lux

BLIST Ekonomik Lux recenze a test

Univerzální krbová kamna na tuhá paliva BLIST Ekonomik Lux mají velice atraktivní poměr cena/výkon, navíc jsou podle recenzí spotřebitelů poměrně kvalitní a mají pěkné zpracování. Oproti většině podobných modelů mají zabudovanou komínovou klapku, která je umístěna v kouřovodu hned za kamny. Odpadá tedy nutnost jejího dodatečného dokoupení a instalace.

Z praktického hlediska potěší její využitelná horní plocha pro ohřívání nebo vaření, deska je vyrobena z litiny a tím pádem dokáže delší dobu udržovat teplo. Potěší taktéž litinový rošt a průhledové okénko, které je vyrobeno ze žáruvzdorného skla, jež odolá teplotě do 850 °C.

Krbová kamna jsou praktická i možnostmi topení, kromě palivového dřeva je totiž možné použít dřevěné brikety i uhlí. V šuplíku popelníku je navíc umístěna další regulace přívodu vzduchu, která se nachází pod topeništěm. Mají solidní výkon 8 kW, avšak pouze průměrnou účinnost 62 %, což se dá považovat za jejich jedinou nevýhodu.

Využitelná horní litinová deska, velmi dobrý poměr cena/výkon, integrovaná komínová klapka
Menší účinnost 62 %

Thorma BOZEN

Thorma BOZEN recenze a test

Krbová kamna na dřevo Thorma BOZEN připomínají svým stylem legendární kamna Petry. V tomto případě dostanete však daleko kvalitnější výrobek, který má hlavně relativně veliké sklo s rozměry 25 x 15 centimetrů. Jako materiál pláště je použit smalt, které je doplnění o litinový rošt a praktickou plotýnku.

Kouřovod má pouze zadní vývod a jeho průměr je 120 milimetrů. Rozsah topného výkonu činí 2,5 – 7,5 kW se schopností vytopit prostor o velikosti až 124 m3. Účinnost v případě dřeva je dobrých 78,2% a v případě briket lehce horších 71,1%. Vnitřní vyzdívka je šamotová a přikládací otvor má rozměry 296 mm x 174 mm.

Maximální velikost polena tak nedosahuje příliš vysokých hodnot – dle údajů výrobce je to jen 20 cm. Hmotnost kamen je jen 59 kg a pozitivem je, že nezabírají mnoho místa. Jsou vhodná především pro občasné vytápění, nebo jako hlavní zdroj tepla například na chatách.

Dobrý výkon a kvalita zpracování, nezabírají mnoho místa, plotýnka
Časté zanášení skla, velmi teplá madla dvířek, pouze zadní vývod kouřovodu

Kratki Koza K9

Kratki Koza K9 recenze a test

Kvalitní krbová kamna z litiny Kratki Koza K9 jsou vyráběna v té nejvyšší kvalitě, kterou oceňují také recenze a zkušenosti spotřebitelů, kteří tato kamna již vlastní. Vyzdvihují velice pěkné a detailní zpracování z litiny, která je silná 8 milimetrů. V důsledku toho mají vyšší hmotnost 165 kilogramů, s čímž je potřeba počítat při umisťování například v patře domu.

Svým zpracováním jsou ideální jako stylová krbová kamna v obýváku, nebo v jiném obytném prostoru. Ve své kategorii mají nadprůměrný výkon 13,5 kW, běžnou účinnost 75 % a dle výrobce jsou ideální do prostorů o velikosti až 130 m2.

Potěší možnost zvolit si vyústění kouřovodu podle vašich potřeb, a to buď horní, nebo zadní. Pouze průměr kouřovodu 130 mm je poměrně atypický, a tak nemusí odpovídat vašim starým rourám – pokud již máte. Většímu pohodlí i bezpečnosti slouží madlo cold grip, které by nikdy při topení nemělo být horké. Mají také primární a sekundární přívod vzduchu, včetně přívodu vzduchu nad sklem pro jeho oplach a čištění.

Litinová krbová kamna, ocenění produkt roku, zadní i horní vývod spalin
Hůře zpracována šoupátka na vzduch

HS Flamingo Aquaflam Vario Barma 11

HS Flamingo Aquaflam Vario Barma 11 recenze a test

Výkonná krbová kamna s teplovodní výměníkem HS Flamingo BARMA 11 jsou zároveň kamna s terciálním spalováním, která jsou tím pádem účinná, efektivní a zároveň všestranná. Umožňují jak provoz s teplovzdušným výměníkem, tak i s teplovodním výměníkem s jednoduchým přestavěním. Pro dokonalé spalování mají inteligentní přísun primárního, sekundárního i terciálního vzduchu.

Mají nejen moderní vzhled, ale také moderní provedení, které uspokojí i ty nejnáročnější spotřebitele. Regulace ovládání teploty může probíhat buďto manuálně pomocí táhla, elektronicky, nebo pomocí potenciometru s teplotním bezpečnostním čidlem.

Mají vysoký maximální výkon 15 kW, výbornou účinnost 80,9 % a díky své všestrannosti jsou doporučeny pro prostory o velikosti 140 - 300 m3. Potěší také možnost individualizace, ať již zakoupíte kamna v jakékoliv barvě. Dlaždice se dají vyměnit za jiný vzor a to kdykoliv i během provozu. Od výrobce jsou k dispozici vzory javoru, ořechu a běleného dubu.

Krbovky s výměníkem, výměna dlažby kdykoliv během provozu, kamna s dvojím spalováním
Nic zásadního

Nejprodávanější krbová kamna

Nejprodávanější krbová kamna na trhu jsou ty od značek: HS Flamingo, Haas+Sohn, Thorma, Romotop, Kratki. Oblíbená je také značka Hecht, Prity, nebo Jotul zaměřující se na malá kamna v interiéru. Nejlevnější krbová kamna s výměníkem pořídíte už od 30 000 Kč, případně v akci u prodejců jako Baumax, Obi či Mountfield.

Jak vybrat krbová kamna

V současné době nízkoenergetických domů a ekologických pasivních staveb je výběr vhodných krbových kamen náročnější, než byl v minulosti. Hlavní roli hraje nyní výkon, který by u zmíněných novostaveb měl jednoznačně odpovídat parametrům vytápěného objektu. Dále zůstávají v platnosti další parametry, jako je odvod spalin, použitý materiál, nebo přítomnost výměníku. Krbová kamna se pořizují většinou na delší časový úsek, a proto by se měli hlavně líbit a zapadnout do zbytku interiéru. Nabídka je v současnosti velká a tak není nemožné vybrat si tak správná, ať již preferujete moderní design, nebo klasický, rustikální.

Výkon a vytápěná plocha

Výkon je hlavním parametrem, na který byste při výběru nových kamen měli hledět. Odvíjí se od velikosti objektu, kam kamna pořizujete. Pakliže si nejste jisti, pomoci může také údaj o vhodné vytápěné ploše, tento údaj se nechá docela snadno vypočítat. Jestliže si však chcete být naprosto jisti, pozvěte si na odhad vzdělaného odborníka.

Do správného odhadu výkonu kamen zasahují také tepelné ztráty domu, které se mohou lišit v závislosti na jeho zateplení, stáří, či konstrukci. Dalo by se říci, že snáze si pořídíte krbová kamna do staršího domu, než právě do novostavby. Orientační ztráty tepla jsou pro představu u novostavby 1 kW na každých 20 m3 a u staršího nezatepleného domu 1 kW na 40 m3. Zvolit optimální výkon kamen tedy nemusí být snadné.

Palivo a typy spalování

Krbová kamna na tuhá paliva jsou nejčastěji konstruována na dřevo, ekobrikety, brikety ze dřeva, nebo na hnědouhelné brikety. V závislosti na typu paliva se také mění jejich výhřevnost, spotřeba a účinnost. U každého typu by tyto parametry měli být jednoznačně dohledatelné a platí, že čím vyšší výkon, tím je spotřeba paliva vyšší.

Primární

Primárním druhem spalování se označuje spalování, kdy je vzduch přiváděn skrze popelník k ohni ze spodu. Jedná se tedy o základní druh spalování, který se u většiny kamen používá při rozdělání ohně. Vzduch se reguluje otvorem pod topeništěm a tímto systémem jsou vybaveny vesměs všechny typy kamen.

Sekundární

Sekundární spalování je defacto spalování zplodin, které vznikají při samotném hoření dřeva nebo briket za pomoci primárního vzduchu. Tento typ spalování je důležitý pro oplachování skla a proudí právě kolem skel, případně horních dvířek. Sekundární spalování významně ovlivňuje kvalitu spalování, množství emisí i účinnost a výhřevnost.

Terciální

Terciální spalování a terciální vzduch se do kamen přivádí nad plameny a někdy také otvory na zadní straně kamen. Jeho úkolem je zplynovat zbytek plynů a emisních částic, které při hoření vznikly. Terciální spalování prodlužuje celkovou dobu hoření na jedno přiložení a rovněž zvyšuje účinnost. Někdy se v této souvislosti nazývá také jako dvojí spalování, dvoustupňové spalování, nebo třístupňové spalování.

Materiál a výměník

Základem většiny kamen je kvalitní ocel a ocelové plechy, které mohou být válcovány za studena. Části krbových kamen mohou být zhotoveny z litiny, nebo jsou vyrobeny z litiny celé. Litina, oproti oceli, má vyšší akumulační schopnosti a tedy delší výhřevnost, je však zároveň o poznání těžší. Setkat se lze také se smaltovou úpravou, která má lesklý povrch a velice snadno se udržuje. Praktická a stylová kamna mohou mít keramické kachle, které dobře drží teplo.

Většina krbových kamen výměník nemá a jsou tak vhodná jako doplňkový zdroj tepla. Takové modely, které však výměník mají, mohou sloužit i jako plnohodnotný hlavní zdroj vytápění. Nejčastěji se hovoří o teplovodním výměníku, méně pak o teplovzdušném výměníku. Výměník pak zpravidla ohřívá vodu, která je dále distribuována do radiátorů v rámci cirkulačního oběhu. Taková kamna pak dokáží z jedné místnosti vytápět i několik místností dalších.

Způsob vytápění

Sálání

Sálavá kamna jsou zpravidla jednoplášťová a jejich funkce je velmi jednoduchá. Od ohně se hřejí stěny kamen, včetně skla ve dvířkách, které následně ohřívají vzduch okolo kamen. Taková kamna jsou pak vhodná pro vytápění jedné místnosti a jejich náběh je velmi rychlý, prakticky ihned po rozdělání začne teplo sálat. Jako nevýhodu lze spatřovat omezenost vytápění na jednu místnost a velmi vysoké teploty na povrchu kamen, která může být například pro malé děti velmi nebezpečná.

Konvekce

Konvekční kamna se nazývají také jako dvouplášťová kamna. Jsou složitější na výrobu a jejich pořízení je také více finančně náročnější. Funkce tohoto způsobu je následující – kamna vespod nasávají studený vzduch mezi dva pláště kamen, kde se ohřeje a následně je teplý vzduch distribuován průduchy směrem vzhůru. Jsou vhodnější pro vytápění i více místností a zároveň nedosahují tak vysokých teplot na vrchním plášti, čímž jsou pro své okolí bezpečnější.

Kanadská kamna

Speciálním druhem kamen jsou kanadská kamna, která jsou velice účinné, mají velmi malou spotřebu paliva a po přiložení se nemusí přikládat z pravidla po dalších 6 – 24 hodin. Tato kamna pracují na principu pyrolýzy, kdy se palivo zplynováním přeměňuje na hořlavé plyny, které následně shoří také. Ve srovnání ke konvenčním kamnům tak mají mnoho výhod, zároveň jsou však také dražší. Při jejich hoření vzniká jen zlomek emisí a odpadu (popela) a proto nepotřebují disponovat roštem.

Přívod vzduchu a odvod spalin

Běžným způsobem je přímý přívod vzduchu do kamen z interiéru. Ten kamna nasávají ze svého bezprostředního okolí a díky netěsnostem dveří, oken a podobně nehrozí, že by ho ve vytápěném prostoru bylo nedostatek.

Problém však může nastat u dobře odizolovaných staveb, typicky se jedná o novostavby, ekologické doby a podobně. V těchto případech se hodí externí přívod vzduchu, ke kterému však musí být kamna určena. Externí přívod vzduchu zajišťuje zpravidla hadice, která svým koncem ústí ven a délka by měla být maximálně 5 metrů. Nejčastěji se tento systém zabudovává do podlahy.

Odvod spalin je realizován otvorem s přírubou, na který se následně nasazuje kouřovod. Vyústění může být buďto horní, nebo boční a řada modelů umožňuje si směr vyústění vybrat. Krbová kamna mají ve svých parametrech hodnotu minimálního tahu, kterého musí komín dosahovat pro jejich bezpečný provoz. Pokud máte o tahu svého komína pochybnosti, nechte si před pořízením jeho tah změřit speciálním přístrojem, který se nazývá tahoměr.

4.5/5 - (34 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.