Domácnost,

Nejlepší kotle na tuhá paliva: na dřevo, uhlí aj. | Recenze, test

Kotel na tuhá paliva je stále vyhledávaným a osvědčeným zdrojem tepla, který je spojen s jednou konkrétní nemovitostí. Moderní provedení zaujmou jak výkonem, tak i celkovou vysokou efektivitou, což se následně projevuje hlavně na výsledných cenách za vytápění oproti plynovému kotli. Může být klasické konstrukce na ruční provoz, nebo lze pořídit automatický kotel, kde se o přikládání nemusíte starat. Malé kotle na dřevo najdete už od rozměru šířky 60 cm.

Kotel na dřevo, pelety nebo uhlí?

Kotle se zásadně liší tím, co dokáží spalovat. Existují varianty jako je kotel na černé a hnědé uhlí, kotle na klasické dřevo, nebo kotle na odpadový materiál v podobě pelet. Moderní variantu představuje kombinovaný kotel na tuhá paliva, který dokáže kombinovat více tuhých paliv.

Kvalitní kotel by měl být v první řadě ekonomický a měl by svým výkonem, který se udává v kW, odpovídat potřebám vytápěného objektu. Dále je potřeba zohledňovat, jakým palivem budete nejčastěji topit a v neposlední řadě se rozhodnout mezi provedením na ruční přikládání, nebo provedením automatickým.

Kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním nebo automatickým provozem, se nejběžněji zhotovují z oceli a litiny. Odlišují se pořizovací cenou, konstrukcí a vlastnostmi těchto kovů. Praktickým pomocníkem při výběru je také účinnost, jaké kotel při konkrétním palivu dosahuje a jeho emisní třída. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší kotle na tuhá paliva a jejich recenze.

Nejlepší kotle na tuhá paliva – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších kotlů na tuhá paliva z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelProvozPalivoEmisní třída 
Viadrus Hercules U 32 7 recenze a testViadrus Hercules U 32 7RučníDřevo, černé uhlí, hnědé uhlí3 - 5
Dakon DOR 4F recenze a testDakon DOR 4FRučníHnědé uhlí4
Atmos D 14 P recenze a testAtmos D 14 PAutomatickýDřevěné pelety5
OPOP H 416 EKO recenze a testOPOP H 416 EKOAutomatický + RučníDřevo, hnědé uhlí, dřevěné pelety3, 4
Atmos AC 25 S recenze a testAtmos AC 25 SRučníHnědouhelné brikety4
Dakon DOR N 25 recenze a testDakon DOR N 25AutomatickýUhlí, dřevěné brikety4
Atmos DC 32 S recenze a testAtmos DC 32 SRučníDřevo3 - 5
Viadrus Hercules Duo Climatix Standard recenze a testViadrus Hercules Duo Climatix StandardAutomatickýHnědé uhlí4
Atmos DC 20 GS recenze a testAtmos DC 20 GSRučníDřevo3 - 5

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Viadrus Hercules U 32 7Dakon DOR 4FAtmos D 14 POPOP H 416 EKOAtmos AC 25 SDakon DOR N 25Atmos DC 32 SViadrus Hercules Duo Climatix StandardAtmos DC 20 GS
Výkon25 kW24 kW14 kW16 kW26 kW27 kW32 kW35 kW20 kW
MateriálLitinaOcelOcelOcelOcelOcelOcelLitinaOcel
ÚčinnostAž 90 %Až 88 %Až 93 %Až 85,4 %Až 87,6 %Až 88 %Až 87 %Až 89 %Až 87 %
EkodesignAnoAnoAnoNeAnoNeNeNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 kotlů na dřevo, pelety a uhlí

Viadrus Hercules U 32 7

Viadrus Hercules U 32 7 recenze a test

Zplynovací kotel na dřevo Viadrus Hercules U 32 7 si poradí také s uhlím, ale i hnědouhelnými briketami. Jde o variantou s ručním přikládáním a dokáže splňovat emisní třídu 5 dle ČSN EN 303-5. Zaujme také jeho celková účinnost, která podle výrobce činí až 90 procent. Unikátem je český litinový výměník, který je spojený s vysokou kvalitou a logicky dlouhou životností.

Rošty kotle jsou chlazeny vodou a model nabídne také možnost vlastního samotížného provozu. Unikátní je i poměrně nízká teplota spalin, která se pohybuje v rozmezí od 130 až po 170 stupňů Celsia.

Kotel dokáže fungovat bez přísunu elektrické energie, bez nuceného odtahu spalin a oběhového čerpadla. Konstrukční provedení zajišťuje přirozený odtah. Kotel v souvislosti s černým uhlím splňuje také podmínky Ekodesign.

Český kvalitní výměník, bez ventilátoru, emisní třída 5
Potřeba dobrého tahu komínu

Dakon DOR 4F

Dakon DOR 4F recenze a test

Kombinovaný kotel na tuhá paliva Dakon DOR 4F je konstruován pro provoz na hnědé uhlí. Na trh je dodáván ve 3 výkonnostních stupních, a to 14, 18 a 24 kW. Zaujme také jeho ekologičnost. Splňuje limity třídy 4 podle normy ČSN EN303-5, ale dokáže splňovat podmínky i takzvaného Ekodesignu.

Zaujme také velkou násypnou šachtou pro přikládání z horní části a má také automatickou regulaci výkonu a tepelný regulátor tahu. Výhodou je nezávislost na elektrické energii, jelikož nevyužívá spalinového ventilátoru.

Vhodný je i pro samotížný systém. Zaujme velmi kvalitní tepelnou izolací bez použití azbestu a eliminováno je rovněž riziko jeho přehřátí, a to díky bezpečnostní integrované chladicí smyčce, kterou tento model disponuje. Jako výhodu lze považovat i stejné přípojné rozměry, jako mají staré kotle.

Snadná náhrada za starý typ, limity třídy 4, chladicí smyčka
Nepřesnosti z výroby

Atmos D 14 P

Atmos D 14 P recenze a test

Kotel na pelety Atmos D 14 P zaujme svou konstrukcí, kdy je v levé nebo pravé části zabudován hořák na pelety a šnekový dopravník je automaticky odebírá ze zásobníku a dle potřeby jsou následně dávkovány do samotného kotle. To se podepisuje na maximální jednoduchosti provozu. Zásobník paliva může být dle požadavků různých velikostí, v objemu i 1 000 litrů.

Kotel zaujme také vysokou účinností, které může být až 93 procent a samozřejmostí je důraz na maximální ekologičnost. Splňuje nejenom takzvaný Ekodesign, ale také se dle normy ČSN EN 303-5 řadí do třídy 5.

Kotel funguje automaticky jak při provozu, tak i po dohoření paliva, kdy se sám vypne. O pohodlnost se stará také systém automatického vybírání popela, který funguje spolu se systémem takzvaného odpopelnění.

Automatické přikládání, vybírání popela, účinnost až 93 procent
Konstrukce bez hořáku a zásobníku

OPOP H 416 EKO

OPOP H 416 EKO recenze a test

Automatický kotel na pelety OPOP H 416 EKO zaujme i tím, že dokáže nabídnout možnost spalování dřeva, nebo i hnědého uhlí – zde však již v režimu ručním. Na trhu je k dostání ve výkonech od 12 až do 25 kW, s hořákem ve výkonech 2-18 kW, podle potřeby zákazníka. Díky kombinovanosti nabídne možnost všestranného využití.

Kotel plní emisní normu třídy 3, tedy jen pokud jde o dřevo a hnědé uhlí. V případě automatického spalování pelet mluvíme o třídě 4. Zaujme vysoká kvalita provedení a jeho výměník je vyrobený z plechu, který disponuje tloušťkou 5 milimetrů.

Zásobník pelet může nabídnout kapacitu od 110 až po 350 kilogramů. Konstrukce zaujme jak litinovými posuvnými rošty, tak i regulátorem tahu, kterým lze jednoduše ovlivnit výkon kotle. O bezpečnost se stará chladicí smyčka.

Ruční i automatický režim, ekologičnost, velká násypná šachta
Nižší účinnost

Atmos AC 25 S

Atmos AC 25 S recenze a test

Kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním Atmos AC 25 S je určený na spalování hnědouhelných briket a funguje na principu generátorového zplynování. Využívá odtahový ventilátor, který je určený pro odstranění spalin ze samotného kotle a konstrukce zaujme využitím plechů, které mají tloušťku od 3 do 6 milimetrů, čímž je podpořena hlavně jeho kvalita.

Zaujme velký zásobník paliva, stejně jako vysoká účinnost, a to díky předehřívání vzduchu. Kotel je ekologický, zaujme jak norma třídy 4, tak také takzvaný Ekodesign. Díky odtahovému ventilátoru lze vybírat popel bez prachu a kouře.

Po dohoření paliva se kotel automaticky vypne, to je zajištěno využitím kvalitního termostatu. Chladicí smyčka zase brání riziku, které by hrozilo v případě přetopení systému. Zaujmou také jeho kompaktní rozměry, nebo nízká váha usnadňující instalaci.

Kvalitní provedení, automatické vypnutí po dohoření
Jen na hnědouhelné brikety

Dakon DOR N 25

Dakon DOR N 25 recenze a test

Kotel na tuhá paliva se zásobníkem Dakon DOR N 25 je všestranný model, který dokáže spalovat černé uhlí, hnědé uhlí, ale také dřevěné pelety. Patří do skupiny ekologických variant, což dle EN 303-5 potvrzuje zařazení do emisní třídy 4. Na trh je dodáván v několika výkonech, a to 15, 20, ale také 25 kW. Na rozdíl od kotlů s ručním přikládáním zaujme automatickým provozem.

Má velmi vysokou účinnost, která je až 90 procent a to hlavně díky pokročilé a také zcela automatické regulaci, která celý proces hoření řídí. Dále zaujme kvalitní konstrukce s odolností a velkou životností. Unikátem je také libovolné umístění zásobníku paliva, které tak může být zprava, nebo zleva.

Nabízí také snadnou údržbu a bezproblémové čištění. Zásobník dokáže díky objemu 240 litrů dodávat kotli palivo na bezproblémový provoz v rámci několika dní a s odstouplým nástavcem je možné objem zásobníku ještě zvětšit.

Automatický provoz, na mnoho tuhých paliv, účinnost
Menší objem zásobníku

Atmos DC 32 S

Atmos DC 32 S recenze a test

Kotel na dřevo Atmos DC 32 S je postavený na principu generátorového zplynování. Konstrukce využívá i odtahového ventilátoru, který efektivně odsává spaliny. Provedení zaujme také kvalitní konstrukcí, která je zhotovena z plechů s tloušťku 3 – 8 milimetrů. Nechybí keramické tvarovky, nebo malé rozměry a nízká hmotnost.

Unikátní je také možnost spalovat velké kusy dřeva – tedy jeho konstrukce disponující velkým zásobníkem. Účinnost kotle Atmos se pohybuje v závislosti na podmínkách od 81 do 87 procent. Z hlediska ekologie dokáže v určitých případech spadat i do třídy 5.

Díky odtahového ventilátoru je zajištěno bezprašné vybírání popela. Potěšující je i automatické vypnutí, jakmile je detekováno dohoření. Nechybí také bezpečnostní funkce v podobě chladicí smyčky, která brání přehřátí kotle.

I na velké dřevo, ekologičnost, bezprašné odstranění popela
Nižší účinnost

Viadrus Hercules Duo Climatix Standard

Viadrus Hercules Duo Climatix Standard recenze a test

Kotel na uhlí Viadrus Hercules Duo Climatix Standard je konstruován ke spalování hnědého uhlí. Nechybí mu plnění emisní třídy 4, která se odvíjí od platné legislativy podle normy ČSN EN 303-5. Má velmi dobrou účinnost, která dosahuje hodnoty 89 procent. Kvalitu provedení a dlouhou životnost potrhuje záruka 15 let na litinový výměník.

Kromě vytápění je připraven také na možnost ohřevu teplé vody. K dispozici je s různými zásobníky paliva. Ty mohou být umístěny jak z levé, tak i pravé strany. Díky textovému menu je zajištěno jednoduché ovládání.

Výkon je ovlivněn počtem článků a kotel lze regulovat i díky připojení na vnitřní termostat. Kotel je automatický se šnekovým podavačem, který se postará o dávkování paliva. Nechybí ani ochrana proti prohoření paliva během výpadku elektrického proudu.

15 let záruka na litinový výměník, účinnost
Nutnost zapojení do elektřiny

Atmos DC 20 GS

Atmos DC 20 GS recenze a test

Kotel na tuhá paliva Atmos DC 20 GS je určený na spalování dřeva. Využívá odtahový ventilátor a princip generátorového zplynování. Hravě si poradí i s většími kusy dřeva. Na ty je připravena i velikost zásobníku, který napomáhá delšímu automatickému provozu bez nutnosti doplnění. Kotel má v závislosti na nastavení účinnost v rozmezí 81 – 89 procent.

Samozřejmostí je ekologické spalování třídy 5 a bezpečnostní chladicí smyčka, která eliminuje možné riziko přetopení. Nechybí také automatické vypnutí, které díky spalinovému termostatu kotel po dohoření zcela vypne.

Velký prostor pro popel umožňuje čištění zhruba 1x za týden a pomocí odtahovému ventilátoru jde o bezprašnou činnost. Kvalitu provedení potvrzuje využití plechů, které mají tloušťky od 3 až do 8 milimetrů. Přesto má kotel celkem přijatelnou váhu a kompaktní rozměry.

Velký prostor pro polena, ekologičnost a automatické vypnutí
Menší účinnost

Nejprodávanější kotle na tuhé palivo

Nejprodávanější kotle na tuhé palivo na trhu jsou ty od značek: Atmos, Opop, Viaflames, Viadrus, Attack. Nabízejí vyvážený poměr cena/výkon a širokou škálu kotlů automatických i s ručním přikládáním. Levný kotel na tuhé palivo pořídíte už od 40 000 Kč.

Jak vybrat kotel na tuhá paliva

Kotel na tuhá paliva je pomocníkem v mnoha domech, chatách a objektech, kde je cílem vytápět stále ještě klasickým způsobem, pomocí osvědčených pevných paliv. Výběr takového kotle by měl být podřízen několika věcem. V první řadě je potřeba zohledňovat výkon, který se uvádí v kilowattech neboli jednotkách kW. Hodnoty výkonu mohou být u každého modelu různé. Vhodný kotel by měl odpovídat velikosti objektu, počtu místností a celkovému objemu vzduchu, který se bude vytápět. Je třeba vít v potaz třeba i izolační vlastnosti objektu a případné tepelné ztráty a úniky.

Druh paliva

Tuhých paliv je celá řada, a právě i podle toho je třeba kotel vybrat. Nejběžnějším typem tuhých paliv pro mnohé stále zůstává uhlí, kdy se může jednat o černé, nebo o hnědé. Alternativou mohou být i uhelné brikety.

Druhým, velmi rozšířeným, je kotel na dřevo, ve kterém lze spalovat různé druhy dřevin z našich lesů. Zde se dále nabízí kromě samotného dřeva další dvě alternativy, a to varianta na dřevěné brikety, nebo kotel na pelety, tedy v podstatě na odpadový dřevěný materiál.

Moderní druhy kotlů si často poradí i s několika druhy paliv, to znamená, že různá tuhá paliva je možné vzájemně kombinovat. K tomu je potřeba přihlédnout i při výběru, zvláště pokud jejich možné střídání nevylučujete.

Automatický kotel nebo s ručním přikládáním?

Další věcí, kterou je třeba brát v potaz, je samotné přikládání. Klasickou variantou je kotel na tuhá paliva, kde se přikládá ručně. Je tedy nutné ke kotli i několikrát denně chodit a přikládat palivo. Tato varianta je sice méně pohodlná, ale na druhou stranu patří dané provedení mezi cenově dostupnější a méně poruchové.

Druhým řešením je automatický kotel, který je vybavený zásobníkem a právě do něho se jednou za několik dní umístí palivo, které si kotel sám dávkuje podle potřeby. Cenově jde sice o dražší řešení, nicméně celé vytápění funguje téměř automaticky, bez velkých starostí.

Účinnost kotle

Velmi důležitým parametrem je účinnost kotle. Zatímco výkon vypovídá o tom, zda dokáže kotel vytopit konkrétní objekt, účinnost pak ovlivňuje hlavně to, kolik tepla dokáže z daného paliva získat. Jinak řečeno jak efektivní je v poměru k ceně paliva a toho, kolik tepla dodá. Čím vyšší kotle na tuhá paliva účinnost mají, tím samozřejmě lépe. U moderních kotlů se již nedoporučuje jít pod hodnotu 80 procent. Naopak se doporučuje vybírat takové modely, které jsou spojeny s účinností kolem 90% a více.

Materiál

Materiál, ze kterého je kotel vyroben, hraje při výběru také svou roli. První možností jsou kotle z litiny, které jsou vyráběny z několika článků, podle kterých se následně určuje výsledný výkon kotle. Druhou variantou jsou kotle vyráběné z oceli, a to jako jeden celistvý svařenec. Často jde o variantu levnější, která také nabídne i mnohem větší odolnost vůči teplotním změnám. Na druhou stranu kamna z litiny mnohem lépe akumulují a drží teplo.

Ekologie

Ekologie je souvislosti s topením tuhými palivy velké téma. Proto by i vybírané kotle měly splňovat určité vlastnosti. Jejich ekologičnost je v první řadě posuzována podle normy ČSN EN 303-5, která je základem pro zařazení do emisní třídy. Moderní varianty kotlů se dnes pohybují v emisních třídách od čísla 3, až po hodnotu 5. Dále může nést kotel označení Ekodesign, který poukazuje na to, že při jeho samotném návrhu bylo myšleno na ekologickou stránku věci.

Praktické funkce a vlastnosti

Mezi ty konstrukční může patřit například možnost vybrat si z různě velkých zásobníků, nebo možnost umístění zásobníku na palivo na pravou, nebo na levou stranu. S ohledem na funkce spojené s vytápěním může přijít vhod například systém samo zapalování, díky kterému nejsou potřeba sirky, ani zapalovač.

Kladem může být také automatická regulace, která zajišťuje optimální spalování s ohledem na potřeby teploty v interiéru a tím dochází k celkové úspoře. Z hlediska praktičnosti může kotel zaujmout možností automatického vypínání po dohoření, nebo systémem automatického vybírání a přesouvání popelu.

4.3/5 - (39 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.