Sport,

Nejlepší kopačky 2024: Recenze Adidas, Nike aj.

Kopačky jsou základní a velmi důležitou součástí velkých i malých fotbalistů, jsou taktéž zpravidla nejdražší věcí fotbalisty a proto jejich výběr není radno podceňovat, natož při jejich nákupu šetřit. Zatímco dětské kopačky mohou být univerzální, pro čím profesionálnějšího fotbalistu se kopačky pořizují, tím by měly být specifičtější. Vhodné kopačky by měly být hlavně pohodlné a neměly by při sportu hráče jakkoliv omezovat.

Při prvním pohledu do nabídky kopaček narazíte na nepřeberné množství tvarů, výrobců, barev a materiálů. Základní typové rozdělení kopaček je podle jejich podrážky, která může být s kolíky, s lisovanými špunty, členitou podrážkou, nebo hladkou. Podle podrážky je tedy rozlišujeme na lisovky, turfy, sálovky, nebo kopačky s výměnnými kolíky.

Každé kopačky jsou vhodné na jiný druh povrchu a to by se mělo dodržovat. Pouze vhodné kopačky s ohledem na povrch jsou stabilní, mají dobrou přilnavost i odpich. V případě použití nevhodných kopaček hrozí zbytečná zranění, horší výkonnost a v neposlední řadě také neuznané reklamace v důsledku jejich rychlého opotřebení.

Rozdíly jsou také v materiálu svršku, kde bývá nejčastěji zastoupena klokaní a telecí kůže, nebo materiály syntetické. Prvotřídní výrobci vybavují své modely dále moderními technologiemi, které zdokonalují akci konkrétním pozicím hráčů na trávníku. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší kopačky a jejich recenze.

Nejlepší kopačky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kopaček z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypPovrchMateriál 
Nike Mercurial Superfly 6 Club MG recenze a testNike Mercurial Superfly 6 Club MGLisovkyPřírodní, umělýSyntetika
Adidas Predator 19.2 FG recenze a testAdidas Predator 19.2 FGLisovkyPřírodní tvrdýSyntetika
Nike Hypervenom Phelon FG DF recenze a testNike Hypervenom Phelon FG DFLisovkyPřírodníSyntetika
Adidas ACE 17.2 FG recenze a testAdidas ACE 17.2 FGLisovkyPřírodní, umělýSyntetika
Nike Magista Orden II SG recenze a testNike Magista Orden II SGKolíkyPřírodní měkkýSyntetická kůže
Adidas Kaiser 5 GOAL recenze a testAdidas Kaiser 5 GOALSálovkyUmělý pevnýKůže
Puma ONE 19. 4 FG recenze a testPuma ONE 19. 4 FGLisovkyPřírodní tvrdýSyntetika
Umbro UX Accuro Club HG recenze a testUmbro UX Accuro Club HGLisovkyPřírodní tvrdýSyntetika
Adidas Kaiser 5 TEAM recenze a testAdidas Kaiser 5 TEAMTurfyPřírodní tvrdýKůže
Sedco Gumotextilní kopačky recenze a testSedco Gumotextilní kopačkyLisovkyUniverzálníSyntetika

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 kopaček

Nike Mercurial Superfly 6 Club MG

Nike Mercurial Superfly 6 Club MG recenze a test

Kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Club MG jsou univerzální pánské kopačky, které jsou vhodné na více povrchů. Jejich technologií, která je vidět na první pohled, je lem Dynamic Fit, který lépe zpevňuje nohu a tím pádem zvyšuje přesnost a sportovcovo pohodlí. Spadají do kategorie lisovek, konkrétně pak do MG, neboli multi ground, které jsou vhodné jak na přírodní pevný povrch, tak i na povrch umělý.

Jejich svršek je syntetický a zpracovaný tak, aby dokázaly skvěle vést míč i při vysokých rychlostech. Při jejich výběru by měla být kopačka zhruba o půl centimetru větší, neboť se syntetický materiál již více neroztáhne. Stélka uvnitř boty je měkká, nízkoprofilová a dobře tlumí dopady. Univerzální rozvržení lisovaných kolíků dobře funguje na více površích, a proto jsou poměrně oblíbeným modelem všech fotbalistů. Líbivé žluté provedení navíc na trávníku vypadá velmi dobře.

Adidas Predator 19.2 FG

Adidas Predator 19.2 FG recenze a test

Kopačky Adidas Predator 19.2 FG jsou legendárním modelem, který na své nohy nazulo nemalé množství profesionálních fotbalistů. Jedná se o fotbalové kopačky s celou řadou inovativních prvků a technologií, které zpříjemňují pobyt na trávníku. Zmínit lze svršek PRIMEMESH, zhotovený ze syntetických materiálů, který poskytuje výbornou kontrolu míče, nebo technologii Traxion FG, která nabízí vynikající akceleraci i záběr na jakémkoliv suchém a pevném přírodním povrchu.

Jedná se o typické lisovky, které mají specifický tvar kolíků. Ty na trávníku zvyšují přilnavost, rychlost, stabilitu i razanci odrazu. Kromě trávy byste se s nimi nikam jinam vydat neměli, kopačky FG jsou určeny na pevné přírodní povrchy. Jsou vybaveny klasickým tkaničkovým šněrováním, hybridními hroty kolíků, nebo anatomicky tvarovanou patou a zmíněnou lepší kontrolu míče zajišťuje technologie CONTROLSKIN.

Nike Hypervenom Phelon FG DF

Nike Hypervenom Phelon FG DF recenze a test

Kopačky Nike Hypervenom Phelon FG DF hodnotí spotřebitelé jako kvalitní a pohodlné, navíc za příznivou pořizovací cenu. Jedná se o kotníkové kopačky, což je moderní provedení kopaček s integrovanou ponožkou. Tato technologie zpříjemňuje nošení a následně i výkonnost při hře. Pro své zpracování a použité technologie jsou vhodné zejména pro útočníky, kterým poskytuje hbitost a dokonalou kontrolu nad míčem.

Právě té pomáhá boční šněrování, anatomický úpletový lem a hlavně technologie ACC (All Conditions Control), která zvyšuje přesnost vedení míče za sucha i deště. Jsou určeny na dobře připravený trávník, který je krátce střižen a může být i lehce mokrý. Lisované kolíky jsou nožového a kuželového tvaru, které za těchto podmínek zvyšují trakci. V podešvi je umístěn plastový plát, který poskytuje dostatečnou oporu a pocit pružnosti. Jako svršek výrobce použil syntetický a prověřený materiál NikeSkin.

Adidas ACE 17.2 FG

Adidas ACE 17.2 FG recenze a test

Kopačky Adidas ACE 17.2 FG jsou vhodné, jak je již z názvu patrné na Firm Ground, tedy pevný přírodní povrch. Nejlepších výsledků s nimi docílíte na suchém přírodním hřišti, kde hráče po celý čas zápasu nezklamou. Podrážka má lisované špunty, které jsou dobře rozmístěné pro vysokou rychlost a perfektní ovládání míče. Svršek je zhotoven ze syntetický materiálů a jejich povrch je ultratenký, což pomáhá odpuzovat vodu a další nečistoty.

Jelikož se jedná o syntetický materiál PRIMEMESH, není potřeba kopačky před prvním utkáním prošlápnout. Bota ihned přirozeně přilne k noze a je pohodlná, z těchto důvodů by měly být kopačky při výběru zhruba o půl centimetru větší, než je délka chodidla. Šněrování je standardně tkaničkové, umístěné na nártu boty. Potěší také na patě umístěné poutko, které je poměrně praktické a doceníte jej až v momentě, kdy si po utkání budete kopačky sundávat.

Nike Magista Orden II SG

Nike Magista Orden II SG recenze a test

Kopačky s ponožkou Nike Magista Orden II SG jsou populární kolíkové kopačky, které jsou určeny do toho nejextrémnějšího terénu, za kterého může fotbalové utkání probíhat. Již zkratka z názvu označuje jejich určení do Soft Ground, tedy do měkkého povrchu, kterým je přírodní, mokrá, až blátivá tráva. Používají se tedy zejména za deště, kdy jsou podmínky pro hru nejnáročnější. I pro to je vhodná přítomnost prodlouženého lemu, který zvyšuje oporu a pomáhá rozvinout práci s míčem.

Jako svršek je použita syntetická kůže, která je strukturována a dokonale uzpůsobena pro ovládání míče při akci. Svrchní část stélky je navíc perforovaná, což má za následek lepší tlumení a celkově nižší hmotnost. Lepšímu vedení míče ještě pomáhá asymetrický systém šněrování a vnitřní opatek, který chodidlo obklopuje a zajišťuje tak lepší fixaci a tlumení.

Adidas Kaiser 5 GOAL

Adidas Kaiser 5 GOAL recenze a test

Sálové kopačky Adidas Kaiser 5 GOAL jsou mezi sálovkami známou stálicí, pro svůj výborný poměr cena výkon si je oblíbili sportovci po celém světě. Spotřebitelé nejčastěji uvádějí mezi jejich výhody kvalitu, trvanlivost a zpracování. Mají hladkou nebarvící gumovou podešev, která je pro sálový fotbal jako dělaná. Mezipodešev je vyplněna materiálem EVA, speciálně tvarovaná vložka je lehká, pohodlná a dlouhodobě poskytuje lehké odpružení.

To, co tyto sálovky dělá tak bytelné, je svršek, který je kožený. Větší plochy zaujímá lícová useň a ochranné krytí v oblasti špičky je pokryto semišem. Tato kombinace zajišťuje pohodlné nošení a vyšší komfort po dlouhou dobu, zmíněný ochranný semiš navíc zvyšuje odolnost a pevnost obuvi v namáhaných částech. Podšívka uvnitř obuvi je měkká a zhotovena ze syntetického materiálu, který poskytuje dlouhodobý komfort.

Puma ONE 19. 4 FG

Puma ONE 19. 4 FG recenze a test

Kopačky Puma ONE 19. 4 FG jsou levné kopačky dalšího prvotřídního výrobce obuvi pro fotbalisty a nejen pro ně. Tento model se řadí do kategorie lisovek, jeho lisované špunty různých tvarů jsou chytře rozmístěny tak, aby poskytly oporu a trakci za každé situace. Jsou určeny pro všechny hráče na hřišti, jejich cílovým povrchem jsou travnaté pevné přírodní povrchy, což odpovídá povrchu klasického fotbalového hřiště.

Díky své nízké váze jsou velmi rychlé a fotbalistovi dobře zpracovaný svršek pomáhá s vedením míče i se střelbou. Materiály jsou příjemně lehké a proto je jejich nošení pohodlné, samozřejmě při správně vybrané velikosti. Jelikož je materiálem svršku syntetika, správná velikost této kopačky by měla být o půl centimetru větší, než je délka chodidla. Šněrování je tkaničkové a design poměrně povedený, potěší také příjemně nízká pořizovací cena.

Umbro UX Accuro Club HG

Umbro UX Accuro Club HG recenze a test

Levné kopačky Umbro UX Accuro Club HG jsou určeny pro všechny hobby fotbalisty, kteří vyrazí na fotbalový trávník jednou za čas, nebo si vyrazí jen tak zakopat za dům, kde o kvalitním fotbalovém trávníku nemůže být ani řeč. Jak je z názvu patrné, pro tyto situace jsou i určeny. Zkratka HG znamená Hard Ground, tedy tvrdý přírodní povrch, což je povrch, kde již tráva z větší části chybí. Vyznačují se nižším profilem a větším množstvím lisovaných špuntů.

Pakliže s nimi ovšem zavítáte na upravený trávník, rozhodně se s nimi ani zde neztratíte. Jsou tedy do velké míry univerzální, což i s ohledem na nízkou cenu řada spotřebitelů ocení. Jejich svršek je lehký a pomáhá k lepší kontrole nad míčem, jak se nechá očekávat, je zhotoven ze syntetického materiálu, konkrétně z polyuretanu. Mají klasické šněrování a při koupi je lepší vybrat zhruba o půl centimetru větší velikost, materiál se prošlápnutím již neroztáhne.

Adidas Kaiser 5 TEAM

Adidas Kaiser 5 TEAM recenze a test

Pánské kopačky Adidas Kaiser 5 TEAM jsou dalším lety prověřeným modelem tohoto výrobce. Jedná se o speciální kopačky s označením TF, což je zkratka pro turfy. Ty mají do značné míry univerzální podrážku, se kterou se neztratíte na umělé trávě, škváře, zledovatělém povrchu, ani na přírodní tvrdém povrchu, nebo kvalitní trávě. Mají mnoho lisovaných malých špuntů, které slibují dokonalou trakci ať se děje cokoliv a kdekoliv.

Mezi klady uvádí fotbalisté dlouhou životnost, za kterou může zejména jejich kvalitní svršek z lícové usně. Jsou pohodlné a příjemná podšívka ze syntetického materiálu zvyšuje komfort při nošení, navíc je odolná. Vložka z EVA materiálu je speciálně tvarovaná, lehká a pohodlná. Ze stejného materiálu je i mezipodešev, která dlouhodobě poskytuje lehké odpružení a zmírňuje sílu při dopadu a nárazu.

Sedco Gumotextilní kopačky

Sedco Gumotextilní kopačky recenze a test

Gumotextilní kopačky Sedco jsou v kategorii kopaček klasikou. Zatímco kdysi v podobných kopačkách hráli i profesionálové, dnes jsou tyto kopačky určeny hlavně pro ty nejmenší. Tyto dětské kopačky jsou velmi levné a vhodné jak na trávu, tak na štěrk. Jejich podešev má lisované kolíky a se syntetickým svrškem je spojena spečením. Jsou poměrně kvalitní a bytelné, mohou se používat po čas celého roku.

Jak se shodují spotřebitelé, pro začátečníky je tento model ideální volba. Pokud si fotbal nezamilujete, nebude vám líto vynaložených peněz a v opačném případě si do nové sezony pořídíte kopačky kvalitnější. Svršek tvoří segel III BA, podšívku kepr BA a stélku aratex BA. Zhotoveny jsou v retro černo žlutém designu a mají klasické šněrování umístěné ve středu kopačky.

Jak vybrat kopačky

Před výběrem kopaček byste měli mít jasno, na jakém povrchu s nimi budete nejčastěji hrát. Podle toho se rozhodnete pro univerzálnější lisovky, sálovky, turfy, nebo kolíky, které jsou vhodné jen do měkkého a často mokrého povrchu. Kromě nejdůležitější části, podrážky, je dobré přihlédnout k materiálu svršku, případně dalším technologiím, kterými je model vybaven. Pozornost věnujte také vybírané velikosti, která se pojí hlavně s materiálem kopaček.

Podrážka a povrch

Nejvíce zastoupeny jsou mezi kopačkami takzvané lisovky, které mají lisovanou podrážku z pevného plastu a špunty se nedají vyměnit za nové. Patří mezi nejvíce používané kopačky, a proto je právě mezi nimi největší výběr. Jednotlivé modely se však odlišují počtem a tvarem vylisovaných špuntů a jsou tím pádem určené na různé povrchy.

Lisovky

Mezi největší klasiku se řadí fotbalové kopačky FG (firm ground), které jsou určeny hlavně na pevný a přírodní povrch, typicky na trávu. Některé typy výrobci popisují i jako vhodné pro umělou trávu, zde však často dochází k rychlejšímu opotřebení.

Dalším druhem lisovek jsou kopačky HG (hard ground) určené na tvrdé povrchy, kterými může být umělá tráva, písek, či škvára. Lépe tlumí dopady a jsou velmi odolné proti oděru.

Na umělou trávu jsou určeny lisovky AG (artificial ground), které mohou být ozačené také jako FG/AG či MG, poté jsou kromě umělého povrchu vhodné rovněž na přírodní trávu a stávají se z nich nejvíce univerzální kopačky, které si můžete pořídit. Vyznačují se vyšším počtem nízce lisovaných špuntů a jejich konstrukce bývá zesílená a adekvátně odolná.

Kolíky

Kopačky s kolíky jsou specifickým typem, který najde využití v rozbahněném, či silně promáčeném terénu. Kolíky na podrážce jsou vyrobeny z tvrzeného plastu, nebo kovu a měly by se dát vyměnit. Standardně je na podrážce umístěno šest kolíků, které na kluzkém povrchu zajišťují lepší záběr, stabilitu i oporu. Standardně nesou označení SG (soft ground) a lze se setkat také s kopačkami SG/FG, kdy jsou vyměnitelné kolíky doplněny lisovanými špunty pro docílení ještě vyššího výkonu, díky pokrytí větší části podrážky.

Sálovky a Turfy

Sálovky bývají označeny písmeny IN a tyto kopačky jsou určeny do sportovních hal na hladký povrch, jako jsou parkety, nebo guma. Sálové kopačky na tomto povrchu přináší skvělou přilnavost a neměly by zanechávat na povrchu viditelné stopy.

Turfy jsou poměrně univerzální fotbalovou obuví pro příležitostné hráče, kteří se nevyhýbají žádnému z fotbalových povrchů. Jejich podrážka je osazena velkým množstvím malých špuntů, které dobře přilnou k jakémukoliv venkovnímu povrchu. Primárně jsou určeny pro umělou trávu, dobře však poslouží i na tvrdém a suchém přírodním povrchu.

Svršek

Svršek kopaček rozdělujeme na dva typy, může být ze syntetických materiálů, nebo z přírodní kůže. Ty nejlepší kopačky jsou často vyráběny z klokaní, nebo telecí usně, stranou však nestojí ani pokročilé syntetické materiály, které svými vlastnostmi useň často předčí. Finální rozhodnutí je tak čistě na preferencích sportovce. Dalo by se říct, že kožené kopačky déle vydrží, zatímco ty ze syntetických materiálů dokáží nabídnout lepší technologie a potažmo s nimi může být hra přesnější a pohodlnější.

Správná velikost kopaček

Se svrškem se pojí správný výběr velikosti, neboť platí, že kožená obuv se po nošení roztáhne a stejně tak je tomu i v případě kopaček. Pakliže se rozhodnete pro kožené kopačky, doporučuje se vybrat velikost přesně na vaši nohu. Pokud se rozhodnete pro kopačky ze syntetických materiálů, doporučuje se vybírat zhruba o půl centimetrů větší, neboť v tomto případě k žádnému dalšímu roztažení boty nedojde. Pakliže víte, že máte široký nárt, jsou vhodnější kožené kopačky, které se vaší noze lépe přizpůsobí.

Technologie a péče

Výrobci se předhánějí, kdo nabídne pokrokovější materiály, tvary a technologie. Proto se lze setkat s kotníkovými kopačkami, nebo modely bez tkaničkového šněrování. Další mohou mít šněrování asymetrické, nebo umístěné na boku kopačky. Různé technologie se vyskytují na povrchu svršku, kdy zlepšují práci s míčem, lepší prodyšnost a přináší další výhody, které vždy směřují k vyšší výkonosti, nebo vyššímu komfortu.

Každý zodpovědný fotbalista by se o své kopačky měl starat, jinak může výrazně zkrátit jejich životnost. Po každém zápase, nebo tréninku, by se měly nechat vysušit, ovšem ne na přímém slunci, radiátoru, nebo horkým vzduchem. Kožené kopačky je dobré mazat krémem, čímž se předejte popraskání kůže. Samozřejmostí je jejich očištění od zbytků trávy, nebo bahna. V případě kolíkových kopaček je dobré závity čas od času promazat, a pokud je delší dobu nepoužíváte, tak kolíky povolit, nebo se může stát, že je již nepovolíte nikdy.

4.1/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.