Zahrada,

Kompostéry: test, recenze | Nejlepší domácí, zahradní

Kompostér je unikátní v tom, že z přírodního odpadu dokáže vytvořit kvalitní a také na živiny bohatou hlínu. V podstatě jde o nádobu s otvory, která se plní biologickým odpadem ze zahrady a domácnosti. Působením organismů a teploty vznikne humus, který je nejúrodnější složkou půdy, potřebnou pro výživu rostlin. Jako hnojivo jej lze použít pro keře, stromy, záhony i květináče v bytě.

Podle velikosti pozemku jsou na výběr zahradní kompostéry pro malé (300 m2), střední (300 až 800 m2) a velké zahrady (od 1000 m2 více). Mezi kutily je oblíbená dřevěná konstrukce, kterou si lze s trochou šikovnosti udělat sám doma. Obecně však převažuje plastový kompostér, který může být i v kompaktní verzi vhodný do bytu nebo na balkon. Domácí kompostér (vermikompostér) tak může s pomocí kalifornských žížal zpracovávat váš kuchyňský odpad, a to navíc bez zápachu.

Zohlednit byste měli nejen objem nádoby, rozměry a výšku, umístění (exteriér, interiér), materiál, ale i specifické vlastnosti. Například zda je s modulární konstrukcí, víkem nebo prázdným dnem. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší kompostéry a jejich recenze.

Nejlepší kompostéry – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kompostérů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelUmístěníObjemVýška 
Al-ko Jumbo 800 recenze a testAl-ko Jumbo 800Exteriér800 l100 cm
Plastia UrbAlive recenze a testPlastia UrbAliveInteriér-61 cm
BIOcompo 900 L recenze a testBIOcompo 900 LExteriér900 l117 cm
Bokashi Organico recenze a testBokashi OrganicoInteriér16 l39 cm
Al-ko K 700 recenze a testAl-ko K 700Exteriér650 l115 cm
JRK 1050 PROFI recenze a testJRK 1050 PROFIExteriér1050 l100 cm
Prosperplast Compogreen recenze a testProsperplast CompogreenExteriér1200 l83 cm
Keter ECO 470 recenze a testKeter ECO 470Exteriér470 l79 cm
Jelínek Trading S 650 recenze a testJelínek Trading S 650Exteriér650 l72 cm
Compogreen 380 L recenze a testCompogreen 380 LExteriér380 l83 cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Al-ko Jumbo 800Plastia UrbAliveBIOcompo 900 LBokashi OrganicoAl-ko K 700JRK 1050 PROFIProsperplast CompogreenKeter ECO 470Jelínek Trading S 650Compogreen 380 L
MateriálPlastPlast + dřevoPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlast
Hmotnost16,5 kg6,17 kg9 kg3 kg17,5 kg30 kg12 kg10 kg13 kg9 kg
Síla stěny2 mm-3 mm-2 mm2 mm--2 mm2 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 kompostérů

Al-ko Jumbo 800

Al-ko Jumbo 800 recenze a test

Plastový kompostér Al-ko Jumbo 800 je variantou, která je určená na zahradu. Dokládají to jeho rozměry, které jsou 125 cm na délku, dále 110 centimetrů na šířku a vše je doplněno rozměrem 100 centimetrů na výšku. Díky tomu dokáže nabídnout velmi dobrý objem s hodnotou 800 litrů.

Na rozdíl od obyčejného kompostu dokáže podpořit tvorbu humusu až 7x rychleji, což se kromě úspory času podepisuje také na jeho kvalitě. Díky své konstrukci ho lze umístit kamkoliv, bez velkých nároků na konkrétní velikost prostoru. Výhodou je i možnost postavit jen dvě patra a následně přidávat dle potřeby.

S jeho využitím může být efektivně zužitkováno až 30 procent odpadu domácností. Má otevřenou konstrukci, která však zároveň zamezuje jak zápachu, tak i vábení hmyzu. Nabídne 1 plnicí otvor a 2 vybírací. Dále má 30 otvorů pro nezbytný přísun vzduchu.

Konstrukci lze rozebrat a složit, modulární patra, 2 vybírací otvory
Při odběru kompostu nutné znovu celé rozebrat

Plastia UrbAlive

Plastia UrbAlive recenze a test

Domácí kompostér Plastia UrbAlive je unikátním doplňkem do bytu, garáže i na balkon, který zaujme primárně svým designem. Má ale i svou praktickou funkci, jelikož umí využít zbytky potravin v domácnosti. Využívá speciálních žížal, které zpracují přírodní odpad a vytvoří z něho humus bohatý na mnoho důležitých látek.

Stačí přibližně 0,5 kg žížal a lze efektivně zpracovat až 250 gramů odpadu denně. Tento kompostér je konstruován tak, aby plnil svou funkci a zároveň nijak neznečišťoval interiér jak odpadem, tak nepříjemným zápachem.

Konstrukce je plastová s využitím 4 dřevěných nožiček, na kterých stojí. Jeho rozměry jsou 50,5 x 38 centimetrů a jeho celková výška je 60,5 cm. Při ideálním fungování by měl dokázat zredukovat tvorbu biologického odpadu v domácnosti o 40 procent.

Povedený design, nezapáchá, efektivní redukce odpadu
Nepříliš praktická přiložená mucholapka na octomilky

BIOcompo 900 L

BIOcompo 900 L recenze a test

Zahradní kompostér BIOcompo 900 L je vyrobený z plastu a nabídne velmi dobrý objem, který činí 900 litrů. To je dáno i jeho výškou, která je 117 centimetrů. Díky svým rozměrům nevyžaduje velký prostor, jelikož zabírá pouze plochu o velikosti 114,6 centimetrů, což je délka obou bočních stran. Je snadno sestavitelný, jelikož se skládá pouze ze 4 jednotlivých dílů.

Má velký odklápěcí otvor, kterým je možné kompost snadno vyjmout. Díky svému materiálu i málo váží. Jeho hmotnost činí pouze 9 kilogramů. Umožní zpracovat až 80 procent odpadu z domácnosti, ze kterého vznikne kvalitní humus.

Kompostér nemá klasické dno, díky čemuž do něho mohou pronikat žížaly a látky ze země, což má pozitivní vliv na rychlost přeměny odpadu. I když je z plastu, je po svém dosloužení plně recyklovatelný a nabídne odolnost vůči korozi i počasí.

Odolné a lehké provedení, složení bez nářadí, nemá dno
Pevnější spojky víka

Bokashi Organico

Bokashi Organico recenze a test

Domácí kompostér Bokashi Organico je ideální volbou do bytů, kde je cílem redukce kuchyňského odpadu. Jedná se o konstrukci, která nabídne objem o velikosti 16 litrů, kde se z domácího přírodního odpadu tvoří kvalitní hnojivo pro pokojové rostliny nebo zahrádku.

Praktické jsou jak kompaktní rozměry, tak i nízká váha o hodnotě 3 kg. Díky tomu ho lze umístit na jakékoliv místo. V přední části je doplněný o uzavíratelný otvor, kterým se vypouští kapalina, které během tvorby humusu může v kompostéru přirozeně vznikat.

Nechybí vše potřebné včetně hlavního koše, sítka, ale i pěchovadla a odměrky. Pomocí ní se do domácího kompostéru dávkují účinné látky, díky kterým dochází k podpoře potřebných procesů. Kompostér v domácnosti nijak nezapáchá.

Fermentace a zachycení zápachu odpadků, bez nutnosti žížal
Musí se dokupovat bakterie

Al-ko K 700

Al-ko K 700 recenze a test

Plastový kompostér Al-ko K 700 je určený na zahradu, čemuž odpovídají také jeho rozměry. Základna je velká 94 x 94 centimetrů. Celková výška má hodnotu 115 cm. Tyto rozměry se podepisují i na poměrně dobrém objemu, který má hodnotu 650 litrů a je tak vhodný pro menší až střední zahrady. Vyžíváno je plastových materiálů, které nabídnou odolnost vůči počasí i proti korozi.

Hmotnost je 17,5 kilogramů, tudíž má poměrně robustní konstrukci. Zaujme také velký počet větracích otvorů, což se pozitivně podepisuje na rychlosti rozkladu a tvorbě kvalitního humusu. Regulace prostupu vzduchu je zajištěna víkem, které je opatřeno otočným regulátorem.

Díky tomu, že nemá dno, mohou organismy prostupovat do kompostu přímo z půdy. Vyjímání hotového humusu je díky bočním dvířkům velmi jednoduché. Jeho složení je díky několika dílům velmi snadné a také intuitivní bez ohledu na zkušenosti.

Robustní konstrukce, jednou rukou odklopitelné víko
Vyšší cena

JRK 1050 PROFI

JRK 1050 PROFI recenze a test

Kompostér JRK 1050 PROFI patří mezi varianty velkoobjemové, využitelné na větších zahradách. Dokládají to jeho rozměry, ani ne tak výška o hodnotě 100 centimetrů, ale odpovídající šířka. Jeho celkový objem, který dokáže nabídnout pro tvorbu humusu, je 1 050 litrů. Konstrukce má klasický tvar a je vyrobena z odolného a také pevného plastu, ze kterého jsou modulární panely.

Díky kvalitní konstrukci uvádí výrobce životnost po dobu 20 let. Konstrukce disponuje systémem, který pomáhá udržovat optimální vlhkost, ale i teplotu, stejně jako se stará o ideální provzdušnění potřebné pro biologické procesy.

Hmotnost kompostéru je 30 kilogramů, což se do jisté míry podepisuje na obtížnější manipulaci. Zelená barva dobře zapadne do okolí a díky sofistikovanému řešení je možné mít k němu přístup z jakékoliv strany, a tak vybírat vytvořený humus odkud je zrovna třeba.

Velkoobjemový, velký otvor na vhazování, přístup ze všech stran
Těžší manipulace z důvodu vysoké váhy

Prosperplast Compogreen

Prosperplast Compogreen recenze a test

Plastový kompostér Prosperplast Compogreen patří do skupiny těch s velkým objemem. I když je jeho výška jenom 83 centimetrů, má velké ostatní rozměry. Jeho šířka totiž činí 198 centimetrů. Je tak ideální například na postavení k plotu.

Celkový objem tohoto modelu je 1 200 litrů. Specifický je tím, že se skládá ze 3 jednotlivých kompostérů, které jsou vzájemně propojeny. Díky tomu lze mít segment kam se odpad ukládá a také segment, kde bude brán hotový humus.

Díky tomuto řešení je možné zužitkovat až 80 procent odpadu, který vznikne v domácnosti. Konstrukce se snadno sestaví pomocí 2 vzpěr. Otevírání víka je možné natočit podle potřeby, a tak zajistit bezproblémový přístup z jakékoliv strany.

Modulární objem, snadná montáž, nízká cena
Slabší plasty

Keter ECO 470

Keter ECO 470 recenze a test

Kompostér Keter ECO 470 zaujme svými kompaktními rozměry, které jsou 80 centimetrů na výšku a pokud jde o velikost základny, tak ta činí 79 x 79 centimetrů. Vzhledem ke svému objemu je vhodný na menší zahrady tak do 600 m2. Celkový objem, kterým tento model disponuje je dobrých 470 litrů, což na běžné použití plně stačí.

Konstrukce je plastová, přičemž z recenzí vyplývá, že použitý plast je poměrně slabý a konstrukce ne moc robustní. Disponuje velkým plnícím víkem a dvěma vybíracími otvory. Dále nemá pevné dno, takže poskytne přímý styk s půdou.

Díky tomuto řešení lze eliminovat a využít až 80 procent odpadu z domácnosti. Zaujme také to, že je vyrobený z plastu s označením HDPE. Provedení umí zajistit uvnitř ideální podmínky s ohledem na teplotu, vlhkost u množství vzduchu.

Kompaktní rozměry, jednoduché složení, nízká cena
Tenké stěny z plastu

Jelínek Trading S 650

Jelínek Trading S 650 recenze a test

Zahradní kompostér Jelínek Trading S 650 svou barvou zapadá do prostoru zahrady. Zaujme také jeho ne příliš vysoká konstrukce, jelikož výška je pouze 72 centimetrů. Přesto dokáže nabídnout celkem dobrý objem který má hodnotu 650 litrů.

Je ideální volbou pro střední až velké zahrady do plochy 600 až 800 metrů čtverečných. Jeho celková hmotnost je 13 kilogramů. Disponuje konstrukcí, která se snadno postaví, stejně jako kvalitou materiálu, který slibuje odolnost a také životnost.

Jeho konstrukce udrží kompost na svém místě. Díky mezerám mezi jednotlivými díly je také zajištěno optimální provzdušnění. Samozřejmý je snadný přístup k vytvořenému kompostu, tak i následné přisypávání odpadu.

Kompaktní rozměry, dobrý objem, snadno sestavitelný
Absence víka

Compogreen 380 L

Compogreen 380 L recenze a test

Plastový kompostér Compogreen 380 L je určený například na předzahrádku, stejně jako může být využitelný i na klasických zahradách. Patří do provedení menších typů. Velikost jeho základny je 72 x 72 centimetrů a pokud jde o jeho výšku, tak ta má hodnotu 82 centimetrů. Dále zaujme také tím, že má příznivou hmotnost, která činí pouze 9 kilogramů a není tak problém s ním manipulovat.

Jak už plyne z jeho samotného názvu, tak je jeho objem 380 litrů, čímž je vhodný pro malé zahrádky a chatky. Na rozdíl od modelů ve tvaru jehlanu má tento svislé stěny, takže lépe využije zabraný prostor.

Konstrukce zajistí vytvoření optimálních podmínek, jako je vlhkost, teplota, ale i správné provzdušnění. K tomu slouží jak víko, tak i boční dvířka. Ty jsou ideální pro možnost snadného vyjímání kompostu. Díky kompostéru je možno využít až 80 procent odpadu.

Příklopné víko, boční přístup, nízká váha
Chybí návod na sestavení

Jak vybrat kompostér

Kompostér je v první řadě třeba vybírat primárně podle typu, a tedy podle jeho umístění. Běžnou variantou je zahradní kompostér, a to jak na zahradu u domu, tak v kolonii. Pokud zahradu nemáte, může být řešením domácí kompostér do bytu nebo na balkon, označovaný též jako vermikompostér. Kromě praktické funkce kompostování mají některé modely i funkci designového prvku, který osvěží váš interiér.

Objem

Pokud jde o domácí kompostér, tam lze počítat s objemem v řádech desítek litrů. Jde o velikost, která by měla běžné menší domácnosti plně vyhovovat. U klasického kompostéru se budete při výběru objemu držet hlavně velikosti vaší zahrady. Samozřejmé by měly být minimálně stovky litrů. V některých případech i tisíce. Obecně lze říci, že na 100 čtverečných metrů zahrady je třeba kompostér o objemu zhruba 100 litrů.

Konstrukce

Na trhu dominuje především plastový kompostér. Tento materiál má klady hlavně v tom, že je lehký, odolný vůči povětrnostním vlivům a nehrozí u něho koroze. Vliv zde má také šířka materiálu, která by měla být v ideálním případě 2 milimetry. Pokud je vyšší, je to jenom lépe. Oproti otevřenému kompostu má mnohem vyšší účinnost a tmavá barva nádoby zajišťuje UV stabilitu a odolnost.

Druhou možností je dřevěný kompostér, který zaujme svým vzhledem, jelikož dřevo se hodí na zahradu a do přírody přece jenom o něco více a obvykle i nižší cenou. I zde je samozřejmá kvalita a celková odolnost (dřevo je ošetřeno biologickým nátěrem, aby konstrukce netlela). Nutno však počítat s tím, že o dřevo je nutné se pro prodloužení životnosti pravidelně starat a ošetřovat ho.

Přístup, cirkulace vzduchu, žížaly

Přístup by měl být co možná nejjednodušší. Je vhodné, aby byl přístupný prostřednictvím horní čísti s víkem, kudy se bude přidávat odpad. Vytvořený humus je vhodné brát z bočních částí, a to z různých stran. To zajistí rovnoměrnost tvorby a využití kvalitního humusu.

Cílem je tvorba humusu, tedy zeminy, která bude bohatá na živiny a jiné důležité látky. Pokud se jedná o kompostéry využívané na zahradě, měla by konstrukce zajistit hlavně dostatečný přísun vzduchu, jelikož bez cirkulace se kompost nevytvoří, a naopak materiál shnije. Také je třeba myslet na optimální vlhkost a dále i teplotu. Některé nemají dno, díky čemuž mohou do kompostu prostupovat žížaly a další organismy ze země.

Domácí kompostér tyto možnosti nemá, jelikož se jedná o uzavřenou nádobu. Zde se mohou používat buď různé látky které podpoří tvorbu, nebo takzvané kalifornské žížaly, které odpad zpracovávají a následně přetváří na požadovaný kompost.

Hmotnost

Pokud není v plánu časté přenášení, není hmotnost kompostéru zase až tak důležitá. Pokud ano, je dobré jí věnovat pozornost. Ty nejlehčí váží 6 – 10 kilogramů. Ty těžší samozřejmě i více. Pozor však na to, že jeho váha může mít vliv na to, z jak kvalitního materiálu je vyrobený, nebo jaká konkrétní je jeho stabilita, pokud se postaví na zahradu a bude prázdný, nebo s minimem odpadu.

4.5/5 - (45 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.