Elektronika,

Nejlepší kompaktní fotoaparáty: Test, recenze kompaktů

Mohlo by se zdát, že kompaktní fotoaparát v době, kdy má většina z nás kvalitní fotoaparát ve svém mobilním telefonu, má své nejlepší období dávnou za sebou. Opak je však pravdou, i přes to, že fotomobil dokáže za výborných světelných podmínek pořídit skvěle vypadající fotku, stále je zde spousta scén, kdy jeho omezené hardwarové vybavení zkrátka nestačí. Kompakt oproti nim nabízí několikrát větší snímač, na který dopadá mnohem více světla a tak zákonitě pořizuje mnohem lepší fotky a pravděpodobně to tak ještě na dlouhou dobu zůstane.

Digitální kompakt je v základu určen všem, kteří se s nastavením dispozic pro fotografii nechtějí příliš zabývat. Zalíbení v něm najdou méně nároční uživatelé, příležitostní fotografové, kteří chtějí vytáhnout fotoaparát z obalu, zapnout, mačkat spoušť a těšit se z povedených kvalitních fotografií. Vhodný je také na dovolenou, nebo díky malým rozměrům a nízké hmotnosti jako outdoorový fotoaparát pro cestovatele.

Pole působnosti kompaktů je však velmi široké a vedle jednoduchých nenáročných automatických kompaktů existují i takové, které se výslednými fotkami nechají srovnat s těmi nejlepšími drahými zrcadlovkami.

Profi kompakt se vyznačuje nejlepší technikou, kterou je možné do malého kompaktního rozměru vtěsnat. Dále nízkou hmotností, malými rozměry, avšak velmi kvalitní technikou, které dominují zejména větší formáty snímače. Kromě automatických režimů umožňují také plně manuální režim, kdy si kompozici snímané scény nastaví fotograf přesně tak, jak chce, aby byla zachycena.

Určitým kompromisem mezi zrcadlovkou a kompaktem může být systémový kompakt, který na digitální tělo fotoaparátu umožňuje vyměňovat objektivy.

Nejdůležitějšími parametry u kompaktů jsou velikost snímače, jeho rozlišení, celkové rozměry, nebo hmotnost. Podstatnými jsou také velikosti optického zoomu, světelnost objektivu, přítomnost WiFi, GPS, bluetooth, provedení obrazovky, nebo hledáček. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší kompaktní fotoaparáty a jejich recenze.

Nejlepší kompaktní fotoaparáty – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších kompaktních fotoaparátů z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Canon PowerShot G7 X Mark IISony Cyber-Shot DSC-RX100Nikon Coolpix B500Panasonic Lumix DMC-FZ1000Olympus TG-5Sony Alpha A6000Panasonic Lumix DMC-GX80Canon IXUS 285 HS
Světelnost objektivuf1,8 - 2,8f1,8 - 4,9f3,4 - 6,9f2,8 - 4f2 - 4,9--f3,6 - 7
DisplayDotykový, výklopnýBezdotykový, pevnýBezdotykový, výklopnýBezdotykový, výklopnýBezdotykový, pevnýBezdotykový, výklopnýDotykový, výklopnýBezdotykový, pevný
HledáčekNeNeNeAnoNeAnoAnoNe
Natáčení videaFull HD 60fpsFull HD 50fpsFull HD 60fps4K 60fps4K 30fpsFull HD4K 60fpsFull HD
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 kompaktů

Canon PowerShot G7 X Mark II

Canon PowerShot G7 X Mark II recenze a test

Profesionální kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark II je ztělesněním toho nejlepšího, co si můžete od digitálního kompaktu přát a nedát za foťák celou výplatu. Zaujme tedy poměrem ceny a výkonu, který pravděpodobně nemá konkurenci. O kvalitní fotografie a video se stará jednopalcový snímač, který najdeme i u levnějších zrcadlovek. Potěší také vysoké rozlišení snímače 20,1 megapixelů, nebo objektiv 24–100 mm s výbornou světelností F1,8 – 2,8.

Za dobrých světelných podmínek tento kompaktní fotoaparát dokáže udělat snímky, jako pětkrát dražší zrcadlovky. Ve tmě, nebo v náročných světelných podmínkách fotografie na kvalitě ztrácí, dosahují však stále výborné kvality, například ve srovnání s fotomobily. Má široké možnosti nastavení času, clony, citlivosti a potěší rovněž dostačující optický 4,2 násobný zoom. Na rozdíl od jiných modelů zde najdeme velký dotykový display, který je také výklopný. Snadno tak s kompaktem pořídíte i vysoce kvalitní selfie.

Co se týče dalších rozhraní, ani zde Canon nepokulhává. Nabízí propojení s mobilním telefonem, nebo přímo s tiskárnou pomocí WiFi a rychlé sdílení přes smartphone pomocí NFC. Dokáže fotografovat do formátu RAW a natáčet v rozlišení Full HD při 60 snímcích za vteřinu. Potěší také funkcí nabíjení přes USB kabel z počítače, powerbanky, nebo přes běžnou nabíječku k mobilnímu telefonu. Jeho rozměry jsou dostatečně kompaktní a hmotnost je jen 300 gramů, jako jediné negativum vidíme v absenci natáčení v rozlišení 4K, které však v současnosti většina uživatelů stejně nevyužije.

Bezkonkurenční poměr cena/výkon, velký 1″ snímač, dotykový výklopný display
Natáčení bez 4K

Sony Cyber-Shot DSC-RX100

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 recenze a test

Profi kompakt Sony Cyber-Shot DSC-RX100 je základní model z řady RX100, který, ač je v současnosti na trhu již jeho sedmá generace, má stále co nabídnout a zákazníci o něj mají stále velký zájem. Jeho srdcem je kvalitní CMOS Exmor s velikostí 1″, který poskytuje rozlišení 20,2 megapixelů. Kromě focení v takto vysokém rozlišení dokáže pořizovat i kvalitní video ve formátu Full HD s 50 fps. Je zde tedy absence natáčení ve vysokém rozlišení 4K.

Fotografie je možné ukládat buďto je formátu JPEG, nebo bezkompresním RAW. 3″ display má vysoké rozlišení, nemá bohužel dotykové ovládání a s tělem fotoaparátu je pevně spojen. Optický zoom dokáže tento model poskytnout 3,6x a digitální 14x, světelnost objektivu je velmi dobrých F1,8 – 4,9. Umožňuje fotografovat jak na automatické režimy bez vašeho velkého zapojení, tak na režim manuální, kdy je nastavení kompozice jen ve vašich rukách.

Kvůli velmi kompaktním rozměrům, které jsou pouze 101,6mm na šířku, 58,1mm na výšku a 35,9mm do hloubky se na těle fotoaparátu nenachází hledáček, výklopný blesk je však samozřejmostí. O tom, že je předurčen na cestování, nebo na výlety svědčí dále jeho hmotnost, která je pouze 213 gramů. Pokud u jiných modelů čtete marketingový slogan, že se vejde do kapsy, tak si buďte jisti, že právě tento digitální kompakt se do kapsy vejde.

Velký jednopalcový snímač, velmi kvalitní fotky, malé rozměry i váha
Bezdotykový pevný display

Nikon Coolpix B500

Nikon Coolpix B500 recenze a test

Ultrazoom Nikon Coolpix B500 se nachází díky svému velkému optickému zoomu, který mí 40 ti násobné přiblížení, právem právě v této kategorii kompaktních fotoaparátů. Možnost tohoto velmi vysokého přiblížení je jeho největší chloubou, díky které dokážete pořídit fotografie, o kterých se vám dosud ani nesnilo. Fotoaparát dále vyniká ergonomickým tělem s postranním madlem, díky kterému se velmi dobře drží a rozložení ovládacích prvků je chytře rozvrženo tak, aby byly vždy na dosah.

Nabízí automatické expoziční režimy, ruční režimy a programovou automatiku. Minimální ohnisková vzdálenost je 22,5 milimetrů a maximální 900 mm. Nabízí optickou stabilizaci, díky které jsou snímky ostré za každé situace, stejně jako jsou stabilní pořízená videa. Světelnost objektivu díky velkému optickému zoomu je trošku horší, konkrétně F3,4 – 6,9.

Video dokáže natáčet ve FullHD rozlišení s 60 snímky za vteřinu, možnost natáčet ve vysokém 4K rozlišení chybí. Stejně tak se na těle nepočítalo s umístěním optického, nebo digitálního hledáčku. Potěší přítomnost WiFi, nebo bluetooth rozhraní a také funkce SnapBridge, která zajišťuje trvalé propojení s vaších chytrým telefonem, nebo tabletem. Rozměry jsou stále sice kompaktní, již však ne tak, aby se vám fotoaparát vešel do kapsy. Šířka je 113 mm, výška 78 mm a hloubka 95 mm. S hmotností 542 gramů se však díky výborné ergonomii stále pohodlně a jistě drží.

Dobrý poměr cena/výkon, 40x optický zoom, 3,0″ výklopná obrazovka
Menší velikost snímače 1/2,3″, bezdotyková obrazovka

Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Panasonic Lumix DMC-FZ1000 recenze a test

Kompakt s hledáčkem Panasonic Lumix DMC-FZ1000 je velmi povedený kvalitní fotoaparát s pevným objektivem LEICA DC VARIO-ELMARIT. Pyšní se prvenstvím v kategorii ultrazoomů a je také jedním z prvním kompaktů, který umožňoval natáčet 4K videa se snímkovací frekvencí 60 fps. Pro přesné fotografování při snížené viditelnosti, nebo naopak na přímém světle je k dispozici elektronický hledáček, který pomůže zachytit dokonale přesně to, co chcete.

Velikost displeje je 3 palce a má skvělé rozlišení 921000 bodů. Obrazovka sice není dotyková, nicméně umožňuje její vyklopení, čímž lze fotografovat i pod náročným úhlem. Praktický je vestavěný blesk s dosahem až 13,5 metru, nebo také možnost připojit blesk výkonnější, externí skrze hot-shoe. Digitální fotoaparát je vyroben z kovu, má vyšší hmotnost 831 gramů a rozměry také patří mezi vyšší, 133x99x131 mm.

Fotografie, nebo video, jsou díky formátu snímače o velikosti 1 palce zkrátka skvělé. Jeho rozlišení je navíc 20,1 Mpx, což odpovídá velikosti výsledné fotografie 5472×3648 px. Ohnisková vzdálenost má rozsah 25 – 400 mm a světelnost je na ultrazoom dobrých 2,8 – 4. Model má příjemný grip, díky kterému padne dokonale do ruky. Má velmi rychlé ostření a příjemně potěší i výdrž baterie, která na jedno nabití zvládne pořídit až 360 snímků.

Dokáže natáčet ve 4K rozlišení, 1″ MOS snímač, objektiv LEICA, 16x optický zoom
Display není dotykový, větší rozměry a vyšší hmotnost

Olympus TG-5

Olympus TG-5 recenze a test

Outdoorový fotoaparát Olympus TG-5 je stvořený pro dobrodružství všeho druhu. Ať již lezete po horách, sjíždíte divokou řeku, nebo zdoláváte náročný terén, tento fotoaparát vám bude vždy věrně sloužit, ať se již bude dít kolem vás cokoliv. Vydrží pád z výšky dvou metrů, tlak o hmotnosti 100 kg, ponor až do hloubky 15 metrů, nebo teploty až do -10 °C.

O tom, že je tento kompaktní fotoaparát připraven zdolávat i ty nejnáročnější výzvy svědčí zabudovaná GPS, vestavěný tlakoměr, nebo dokonce i teploměr. Šasi je zhotoveno z kovu, který vnitřní citlivé součástky dokonale ochrání. V této kategorii nemá tento model příliš konkurenci a i přes zmíněné outdoorové provedení dokáže pořizovat skvělé fotky a video. Základ tvoří snímač formátu 1/2,3″, který má rozlišení 12 megapixelů.

Objektiv je jak jinak než pevný s dobrou světelností F2 – 4,9. Potěší také čtyřnásobný optický zoom, který dobře poslouží pro přiblížení vzdálenější scény. Zvládá pořizovat 5 snímků za vteřinu, případně časosběrné video o délce až 24 hodin. Okolo jeho objektivu se nachází LED osvětlení, které přijde vhod při podmořských záměrech, nebo při makro režimu. S fotoaparátem se lze propojit pomocí WiFi a pro focení v noci, nebo v protisvětle, oceníte vestavěný blesk.

Odolné provedení, duální stabilizace, vestavěný GPS modul nebo teploměr, voděodolnost do 15 ti metrů
Průměrná velikost snímače 1/2,3″

Sony Alpha A6000

Sony Alpha A6000 recenze a test

Systémový kompakt Sony Alpha A6000 zaujme výborným poměrem cena/výkon, především pak velkým formátem snímače APS-C, který nemá v této kategorii příliš obdoby. Díky takto velkému snímači jsou fotografie a video ještě více kvalitní, než u fotoaparátu nižších řad. Jelikož se jedná o systémový kompakt, objektiv není pevně spojen s tělem zařízení, ale je výměnný. To vám nabízí široké množství využití a lze s ním fotit jak portréty, tak krajinu, pokud tedy samozřejmě máte vhodný objektiv.

Snímač APS-C nabízí veliké rozlišení 24 Mpx, provedení šasi je poměrně povedené s dobře tvarovaným gripem, díky kterému padne skvěle do ruky. Fotografovat lze jak na automatický režim, tak i manuální. Poté oceníte dva otočné voliče a řadu dalších vychytávek, které fotografování usnadní.

Sony Alpha A6000 dále zaujme ultra rychlým ostřením, které patří k jednomu z nejrychlejších ve své kategorii. K pořízení dokonalé fotografie dále pomůže OLED TruFinder hledáček, nebo výklopná obrazovka s velikostí 3,0″. Fotoaparát zvládá také pořizovat videozáznam v kvalitě Full HD, zamrzí snad jen absence dotykové obrazovky, nebo nepřítomnost vstupu na mikrofon, který by zkvalitnil pořízený zvukový záznam.

Velký snímač APS-C, rozlišení 24 megapixelů, elektronický hledáček
Bez dotykového displeje a vstupu na mikrofon

Panasonic Lumix DMC-GX80

Panasonic Lumix DMC-GX80 recenze a test

Kompaktní fotoaparát s výměnným objektivem Panasonic Lumix DMC-GX80 se vyznačuje ultra kompaktními rozměry, které z něj dělají ideálního parťáka pro náročné cestovatele, kteří se při fotografování kdekoliv po světě nechtějí omezovat. Systém výměnných objektivů z něj dělají všestranný digitální kompakt, který zvládne vyfotit cokoliv, na co máte patřičný objektiv.

Tělo fotoaparátu je vyrobeno z kovu a je ergonomicky tvarované, díky čemuž skvěle padne do ruky. Základ tvoří Live MOS 4/3 snímač s rozlišením 16 Mpx, nebo 3.0″ LCD monitor, který je výklopný a navíc dotykový. Profesionály potěší elektronický hledáček, který přijde vhod za špatných světelných podmínek, nebo v případě, kdy je display kvůli slunci špatně čitelný. Na těle je dále přítomný výklopný blesk, který má synchronizační čas 1/160 s.

Kompakt je vhodný také pro pořizování kvalitních video záznamů, zvládá natáčet v rozlišení 4K při 60 fps a to do formátů MP4, nebo AVCHD. Ovládací prvky jsou ergonomicky rozmístěny jak na přední, tak zadní straně. Z uživatelského hlediska pro rychlé spárování s mobilním telefonem potěší přítomnost WiFi a NFC, zamrzí naopak slabší výdrž baterie, která podle zkušeností uživatelů vystačí na přibližně 80 – 100 snímků.

Velký snímač 4/3, podpora WiFi a NFC, elektronický hledáček, 4K video
Slabší výdrž baterie

Canon IXUS 285 HS

Canon IXUS 285 HS recenze a test

Fotoaparát s WiFi Canon IXUS 285 HS je základní, kvalitní a cenově dostupný kompakt, který udělá mnoho služby všem, kteří si na focení nekladou vysoké nároky. K dispozici jsou automatické expoziční režimy, velká tří palcová barevná obrazovka, která však není dotyková ani výklopná. Šasi fotoaparátu je sice pevné, ale jen plastové, není tedy vhodný pro náročnější zachází, při běžném používání však žádné riziko nehrozí.

Kompaktní fotoaparát se řadí do kategorií ultrazoom, rodinných kompaktů i cestovatelských. Je schopen pořídit 2,5 fotografií za vteřinu a problém mu nedělá ani záznam videa v rozlišení Full HD. Potěší přítomnost 12 ti násobného optického zoomu, díky kterému má však objektiv horší světelnost f3,6 – 7. Stále se však pro svou cílovou skupinu nejedná o nic strašného a fotografie z něj vypadají perfektně.

Velmi potěší jeho kompaktní rozměry a nízká hmotnost, které z něj dělají ideální kompakt do kapsy. Režim smart auto nabízí fotografování ve 32 předvolených scénách, optická stabilizace zajišťuje vždy ostré snímky a vše podtrhuje NFC a zmíněná WiFi konektivita, díky které je přenos fotografií do smartphonu otázkou několika málo vteřin. Kvalitu pořízených snímků potvrzuje také moderní obrazový procesor DIGIC4+.

Cenově dostupný kvalitní kompakt, 12x optický zoom, kompaktní rozměry a hmotnost
Pouze základní velikost snímače 1/2,3″, horší světelnost f3,6 – 7

Jak vybrat kompaktní fotoaparát

Výběru kompaktu by mělo vždy předcházet vaše rozhodnutí, co chcete fotografovat a s jakým záměrem si fotoaparát pořizujete. Jiné nároky má rodina, která chce zachytit momenty z každodenního života jejich ratolestí, popřípadě z výletů a jiné nároky má cestovatel, který si potrpí na prvotřídní fotografie, avšak potřebuje fotoaparát kompaktních rozměrů.

Dobrou zprávou je, že pro tyto dva odlišné přístupy kompakty nabízí ideální modely, rozdíl je pak především v pořizovací ceně, kdy kvalitní profi kompakty stojí logicky více než základní automatické digitální kompakty.

Typy kompaktních fotoaparátů

Podle způsobu použití se nechají tyto typy fotoaparátů rozdělit na několik základních, ve kterých dále můžete pohodlněji vybírat. Základní, dětské, nebo rodinné kompakty mají velmi snadné ovládání, automatické režimy snímání a velmi omezenou možnost nastavení. Naproti nim stojí výkonné, pokročilé a profi kompakty, za které se nemusí stydět žádný profesionální fotograf. Tyto modely mají zpravidla větší, alespoň 1″ snímač, možnost manuálního nastavení času, clony, nebo citlivosti a často jsou až několikanásobně dražší, než základní provedení.

S tímto rozdělením se pojí pojem ultrazoom, což jsou fotoaparáty, které mají velký optický zoom. Ten může být v závislosti na konkrétním modelu až 40 ti násobný či i větší. Svou speciální kategorií má také outdoor kompakt, který se nebojí deště, vody, sněhu ani pádů, nebo takzvané systémové kompakty. Právě ty jsou v poslední době velice populární, neboť nabízí malé rozměry, nízkou hmotnost a možnost výměnných objektivů.

Obrazovka a hledáček

Většina dnešních displejů patří mezi poměrně velké s průměrnou velikostí 3″. Některé modely mají display dotykový, což významně zvyšuje komfort používání a část dokonce display výklopný, který pomáhá při focení v různých úhlech a praktický je také pro selfie fotografie. Konkrétní rozlišení těchto displejů i počet barev se odvíjí od pořizovací ceny modelu, stejně tak jako se liší velikost a rozlišení elektronických hledáčků.

Hledáček není standardní výbavou kompaktů, a pokud v jeho výbavě je, pak se jedná často o jeho elektronickou verzi. Hledáček tak není průhledový, ale koukáte se na malou obrazovku, která do hledáčku přenáší snímaný obraz. Průhledový hledáček až na výjimky v této kategorii nenajdete.

Formát a rozlišení snímače

To nejdůležitější, co v digitálním kompaktu je a k čemu je důležité upírat pozornost, je snímač. Základní kompakty mají často velikost snímače 1/2,3 palce, pokročilejší mohou mít 1/1,63″ a výkonné kompakty mají nejčastěji snímač o velikosti 1″.

Velikost snímače je jeden z důležitých faktorů, které ovlivňují výslednou kvalitu fotografie. U systémových kompaktů, nebo u profesionálně laděných kompaktů se lze setkat ještě s většími snímači, které se již často vyskytují i v digitálních zrcadlovkách. Mají označení APS-C, případně 4/3. Čím je snímač větší, tím pro kvalitu fotografií lépe.

Ruku v ruce s velikostí a typem snímače jde jeho rozlišení, které se u kvalitních modelů pohybuje kolem 20 Mpx. Bývá zvykem, že s velikostí snímače se zvětšuje také jeho rozlišení, avšak nemusí to být pravda, a proto je dobré si tento parametr vždy ověřit.

Objektiv

V tomto ohledu se rozdělují na ty s pevným objektivem a na kompakty s výměnným objektivem, ty jsou také označovány jako systémové kompakty. Kompaktní fotoaparát s pevně daným objektivem má menší rozměry a hmotnost, kromě toho má však pevně dané parametry objektivu, které se model od modelu značně liší. Podstatné rozdíly jsou ve velikosti optického zoomu, potažmo ve světelnosti objektivu. Některé kompakty mohou mít pouze 3x zoom, zatímco jiné až 40x zoom. U typů s výměnným objektivem si sice významně rozšíříte fotografické možností, máte však další starost s pořízením vhodných objektivů, případně s většími nároky na jejich transport a podobně, což nemusí být vždy výhoda.

Video a konektivita

Řada spotřebitelů si kompaktní fotoaparát nepořizuje pouze k pořizování fotografií, nýbrž právě pro kvalitní záznam videa. Může se jednat o youtubery, cestovatele, nebo rodiče mapující první krůčky jejich dětí. I zde jsou poměrně značné rozdíly, začínající ve stabilizaci videa a konče u maximálního rozlišení, ve kterém je technika schopna natáčet.

Současné modely již hravě zvládnou vysoké 4K rozlišení při dostatečném počtu snímků za vteřinu 60 fps. Je však stále velká řada kvalitních kompaktů, které natáčejí pouze v rozlišení Full HD. Pro své potřeby je nutné zmínit, že pouze Full HD není nijak omezující a na současné výpočetní technice se s ním daleko lépe pracuje, než v případě velkoobjemového 4K.

Doba přeje socializaci, většina pořízených fotografií již nesměřuje do rodinného alba, ale právě na Instagram, nebo Facebook. Toho si jsou výrobci fototechniky vědomi a proto téměř všechny modely, včetně těch základních, mají WiFi, bluetooth, nebo NFC. Skrze WiFi se lze nejen pohodlně připojit k mobilnímu telefonu, nebo tabletu, ale v rámci sítě lze z fotoaparátu rovnou i tisknout. Bluetooth konektivita zase často poslouží pro dálkově ovládanou spoušť.

Další parametry

Neméně důležitými parametry jsou rozměry, nebo hmotnost. Často je také dobré se podívat, jak dobře tvarovaný fotoaparát je a jaký má grip. Pro někoho může být důležité také připravené rozšíření pro externí blesk, případně vstup pro externí mikrofon. Některé modely poskytnou zabudovaný GPS modul, další lze nabíjet rovnou z powerbanky, zatímco jiné jsou napájeny stále skrze tužkové baterie. Na detailní parametry objektivu, nebo čipu nevyplácí zanevřít a pokud to myslíte s pořízením kompaktu vážně, stojí za to si favority mezi sebou pečlivě porovnat.

4.6/5 - (43 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.