Velké spotřebiče do kuchyně,

Komínové digestoře: Recenze 10 nejlepších odsavačů par

Nástěnná, jinak také komínová digestoř, je v podstatě nejoblíbenějším typem, který se v kuchyních používá. V mnohém se podobá podvěsné digestoři, avšak plní podobně důležitý designový prvek v kuchyni jako ostrůvková digestoř. Je charakteristická svým vzhledem, kdy je vespod širší a směrem nahoru se postupně zužuje do tvaru komína.

Komínový odsavač par se dokonale hodí do moderních kuchyní jak v domech, tak i v bytech. Na rozdíl od recirkulačních řešení jsou páry a pachy ze sporáku odsáty pryč z místnosti, nejčastěji do klasické komínové nebo jiné ventilace. Díky tomu jsou nižší náklady spojené s údržbou a výměnou filtrů. Řada kvalitních variant však nabídne i recirkulační režim. Specifikem jsou pak rohové digestoře ve tvaru L určené pro sporáky umístěné v rohu.

Správný výběr je spojený hlavně s jejími parametry jako je šířka, průměr odtahového hrdla, výkon odtahu nebo počet rychlostí. Jasno byste měli mít i v požadavku na recirkulaci s uhlíkovým filtrem. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší komínové digestoře a jejich recenze.

Nejlepší komínové digestoře – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších komínových digestoří z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelŠířkaMaximální výkonMaximální hlučnost 
Mora OV 680 G recenze a testMora OV 680 G60 cm607 m3/h53 dB
Amica OKC 6726 I recenze a testAmica OKC 6726 I60 cm384 m3/h62 dB
Guzzanti NSA 60B recenze a testGuzzanti NSA 60B60 cm763 m3/h67 dB
EMPIRE KD 330060 recenze a testEMPIRE KD 33006060 cm207 m3/h59 dB
Mora OK 633 W recenze a testMora OK 633 W60 cm368 m3/h61 dB
Whirlpool AKR 648 IX recenze a testWhirlpool AKR 648 IX60 cm352 m3/h69 dB
Gorenje WHC623E16X recenze a testGorenje WHC623E16X60 cm505 m3/h62 dB
Guzzanti LARO 60 recenze a testGuzzanti LARO 6060 cm800 m3/h49 dB
Electrolux EFB60460OX recenze a testElectrolux EFB60460OX60 cm603 m3/h69 dB
Mora Premium OV 685 GW recenze a testMora Premium OV 685 GW60 cm303 m3/h62 dB

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Mora OV 680 GAmica OKC 6726 IGuzzanti NSA 60BEMPIRE KD 330060Mora OK 633 WWhirlpool AKR 648 IXGorenje WHC623E16XGuzzanti LARO 60Electrolux EFB60460OXMora Premium OV 685 GW
Typ osvětleníHalogenLEDHalogenHalogenHalogenŽárovkaLEDHalogenLEDHalogen
Energetická třídaDDCEEECCBE
Počet rychlostí4343333334
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 komínových digestoří

Mora OV 680 G

Mora OV 680 G recenze a test

Komínová digestoř Mora OV 680 G zaujme svým černým designem, stejně jako inovativním dotykovým ovládání. Navíc kromě odtahu disponuje rovněž funkcí recirkulace. Specifikem je u tohoto modelu funkce, která každou hodinu začne po dobu 5 minut čistit vzduch v kuchyni.

Výkon je možné regulovat výběrem jedné z celkem 4 rychlostí. U té nejvyšší se jedná o výkon spojený s odsáváním o hodnotě 607 m3/h. Ten je řešený horní cestou, a to průduchem o velikosti 150 mm. Určitě také potěší velmi nízká hlučnost, která při maximálním výkonu činí jenom 53 dB, čehož je dosaženo kvalitní motorem.

Zařazena je v energetické třídě D. Svou šířkou, která činí dnes standardních 60 cm, je určena pro montáž nad většinu sporáků Kromě klasických funkcí zaujme také tím, že součástí její konstrukce je halogenové světlo určené pro osvícení pracovní plochy.

Funkce čištění vzduchu, recirkulace, 4 rychlosti
Menší štěrbina odsávání

Amica OKC 6726 I

Amica OKC 6726 I recenze a test

Recirkulační komínová digestoř Amica OKC 6726 I je vhodná k použití ve dvou režimech. Jak v režimu klasického odsávání, tak i v režimu takzvané recirkulace vzduchu. První varianta je řešena s využitím klasického horního odtahu, s to s průměrem hrdla o hodnotě 120 mm. Součástí produktu je i zpětná klapka.

O výkon se stará 1 motor, který dosahuje poněkud nižších hodnot. Konkrétně je to výkon 384 metrů krychlových vzduchu za hodinu. Výkon lze regulovat pomocí dotykového ovládání a k dispozici jsou 3 rychlosti. Nechybí také LED displej, který zobrazuje aktuální nastavení digestoře.

Při provozu potěší přijatelná hlučnost. Na nejmenší výkon je 46 dB a v případě toho největšího jde o hodnotu 62 dB. Určitým estetickým kladem je také designové černé provedení s prvky stříbra a nerezu. O osvícení pracovní plochy se stará LED světlo. Šířka modelu je standardní a činí 60 centimetrů.

LED osvětlení, LCD displej, dotykové ovládání
Vyšší hlučnost při plném výkonu

Guzzanti NSA 60B

Guzzanti NSA 60B recenze a test

Komínový odsavač par Guzzanti NSA 60B zaujme na první pohled, a to díky kombinaci bílé barvy, nerezu a skla. Využít je možné buď horní odtah s hrdlem o průměru 150 mm, nebo varianty recirkulace vzduchu. Uhlíkový filtr ovšem není v balení a je potřeba ho dokoupit.

Konstrukce sice využívá jenom 1 motor, ale i tak dokáže nabídnout až unikátní výkon, jehož hodnota je 763 m3/h. Nechybí možnost regulace výkonu, tedy úpravy dané rychlosti. Ty jsou hned 4 a ovládají se dotykově. Nastavení se zobrazuje pomocí LED kontrolek, které jsou součástí daného provedení.

Šířka je standardní a činí 60 centimetrů. Láká však nízká energetická třída s hodnotou C. Kladem je také halogenové osvětlení. Při provozu na nejnižší rychlost je nutné počítat s hlučností 50 dB. U nejvyššího výkonu již daný model dosahuje hlučnosti o hodnotě 67 dB, což ovšem odpovídá tak vysokému výkonu.

Vysoký výkon, úsporná energetická třída, povedený design
Uhlíkový filtr není součástí balení

EMPIRE KD 330060

EMPIRE KD 330060 recenze a test

Nástěnná digestoř EMPIRE KD 330060 ohromí svým kompletně černým designem. Konstrukce je spojena také s šířkou, která je 60 centimetrů. Ovládání na digestoři jen řešeno využit zamačkávacích tlačítek, pomocí kterých se reguluje i rychlost, stejně jako samotné vypínání a zapínání digestoře.

O odsávání par a pachů se stará jeden motor, který dokáže nabídnout výkon o hodnotě 207 m3/h. Kromě klasického odsávání horním odtahem hrdlem o průměru 100 mm, umožní daný model i využití recirkulace. Další předností je existence halogenového světla pro osvícení sporáku.

Rychlost jde nastavit v rámci 3 možností, ovládaných tlačítky. Ta ovlivňuje i míru hlučnosti. Nejnižší je hodnota 50 dB a nejvyšší je spojena s hodnotou 59 dB. Energetická třída nevybočuje ze standardů a je spojena s označením písmenem E.

Optimální hlučnost, funkce recirkulace, design
Nižší výkon

Mora OK 633 W

Mora OK 633 W recenze a test

Nástěnný odsavač par Mora OK 633 W při svém maximálním výkonu přichází s hlučností 61 dB, což je ucházející hodnota. Přitom se mluví o výkonu odsávání, který činí relativně dobrých 368 metrů krychlových za hodinu, který zvládne jediný motor.

Kromě odsávání do komína nechybí ani funkce recirkulace, který vyčištěný vzduch ponechává v místnosti. Samozřejmostí je možnost regulace rychlosti. K dispozici jsou 3 režimy, které se ovládají mechanicky pomocí zamačkávacích tlačítek. Důležitý konstrukčním faktem je také šířka, která u tohoto modelu činí 60 centimetrů.

Energetická třída je podobná jako u konkurenčních modelů – nese označení písmenem E. V konstrukci nechybí halogenové osvětlení, které je řešeno pomocí 2 žárovek. Součástí jsou také kovové filtry proti mastnotě a prvek označovaný jako zpětná klapka.

Nízká cena, kvalitní výkon, recirkulace
Relativně nižší výkon

Whirlpool AKR 648 IX

Whirlpool AKR 648 IX recenze a test

Kuchyňská digestoř Whirlpool AKR 648 IX má klasické jednodušší provedení, které je spojeno s nerezovým designem. K dispozici je horní odtah do komína, stejně jako je k dispozici i funkce recirkulace vzduchu. Šířka tohoto modelu je standardní a její hodnota je 60 cm.

O odtah vzduchu se stará 1 motor, který dokáže při provozu naplno nabídnout výkon 352 metrů krychlových za hodinu. Rychlost je možné regulovat pomocí posuvného ovládání. Celkově jsou k dispozici 3 rychlosti. Provoz a spotřeba motoru jsou spojeny s energetickou třídou E.

Při nejnižší výkonu je hlučnost tohoto modelu 55 dB. Naopak při tom nejvyšším je hodnota vyšší, a to 69 dB. Mezi praktickou funkci řadíme i osvětlení pomocí 2 klasických žárovek, které se také rozsvěcejí s využitím mechanického spínače na konstrukci digestoře.

Dobrý výkon, recirkulace, volba rychlostí
Umístění vypínačů není moc praktické

Gorenje WHC623E16X

Gorenje WHC623E16X recenze a test

Komínová digestoř Gorenje WHC623E16X má jednodušší provedení a skleněný design. Zaujme však svou konstrukcí. Šířka je klasická a má 60 cm. Co tento model obsahuje navíc, to je speciální pěna ve filtrech, která odstraní údajně až 98% všech tuků a jiných nečistot. Tím zajistí lepší eliminaci veškerých pachů.

Nabídne nejenom klasický komínový odtah, ale i recirkulaci, čímž se vlastnost filtrů jenom umocňuje. Má sice jenom jeden motor, ale i tak dokáže nabídnou velmi dobrý výkon, který činí celých 505 metrů krychlových za hodinu. Výkon je možné regulovat v rámci 3 rychlostí. Ty se ovládají mechanicky, pomocí tlačítek.

S maximálním výkonem je spojena i hlučnost, která je s hodnotou 62 dB celkem ucházející. Kladem je určitě i energetická třída C, což není u digestoří zvykem. Napomáhá tomu i úsporné LED osvětlení určené k osvícení prostoru, ve kterém se vaří.

Celkový výkon, LED světlo, unikátní filtry
Jenom 3 rychlosti

Guzzanti LARO 60

Guzzanti LARO 60 recenze a test

Tichá komínová digestoř Guzzanti LARO 60 zaujme hlavně svým výkonem. I když využívá jenom 1 motor, dokáže nabídnout výkon 800 metrů krychlových za hodinu. Kromě klasického horního odtahu hrdlem o průměru 150 milimetrů je zde také možnost využít recirkulaci a vyčištěný vzduch ponechat přímo v kuchyni.

Kromě velkého výkonu zaujme i nízká hlučnost. Na nejnižší rychlost je spojena s hodnotou 41 dB. V případě nejvyššího výkonu je hlučnost pouze 49 dB, což je ve spojení s výkonem poměrně unikátní. Výkon je možné regulovat pomocí elektronických tlačítek, kdy konkrétní nastavení zobrazuje displej. K dispozici jsou 3 rychlosti.

Standardem je dnes běžná šířka, která činí 60 centimetrů. Pro osvětlení pracovní plochy v konstrukci nechybí halogenová žárovka. Na rozdíl od konkurenčních modelů zaujme energetická třída, která nese označení písmenem C, signalizující úsporný provoz a nízkou spotřebu.

Velký výkon, energetická třída C, nízká hlučnost
Bez zpětné klapky

Electrolux EFB60460OX

Electrolux EFB60460OX recenze a test

Komínový odsavač par Electrolux EFB60460OX umožní nejenom klasický horní odtah hrdlem o průměru 150 mm, ale také možnost takzvané recirkulace, ke které je třeba pořídit speciální uhlíkový filtr.

Tento model je díky své šířce 60 cm vhodný do většiny kuchyní, jelikož jde o standardizovanou šířku. Unikátem je i celková úspora. Jak proto, že je využito kvalitní LED světlo osvěcující pracovní prostor, tak díky kvalitní motorizaci. I proto mluvíme o energetické třídě, která nese označení B.

Celkový výkon činí až 603 m3/h. Pomocí tlačítek je možná jeho regulace, a to v rámci 3 rychlostí. Podle jejich volby se odvíjí i hlučnost. A nejnižší rychlost je možné mluvit o hodnotě 46 dB. U té nejvyšší už jde o odsavač lehce hlučnější, a to s hodnotou 69 dB.

Výkon odsavače, energetická třída B, LED osvětlení
Hlučnost na plný výkon, vyšší cena

Mora Premium OV 685 GW

Mora Premium OV 685 GW recenze a test

Nástěnná digestoř Mora Premium OV 685 GW zaujme jak bílou barvou s využitím skla, tak i moderním, až netradičním designem. Zajímavé jsou i její parametry. Umožní použití v rámci horního odsávání, stejně jako je přítomná možnost cirkulace vzduchu. Šíře je standardní činící 60 centimetrů.

V případě plného výkonu přijde vhod určitě dostačující hodnota, která je 313 m3/h. Možné je využít až 4 rychlosti, kterými lze celkový výkon ovlivnit. Volí se jednoduše pomocí dotykového ovládání. Vzhledem k motoru a hluku odsávaného vzduchu je třeba počítat s maximální hodnotnou hlučnosti 62 decibelů.

Součástí je praktické osvětlení, které je řešeno pomocí halogenové žárovky. Energetická třída nevybočuje standardu a nese označení E. Součástí konstrukce je také zpětná klapka, nebo funkce umožňující vyžít extra tichý chod. Nechybí ani kovové filtry proti mastnotám.

Skvělý design, 4 rychlosti, dotykové ovládání
Menší výkon

Jak vybrat komínový odsavač par

Významnou roli při výběru komínové digestoře bude mít její vzhled. Ten může být jak klasický s rovnou odsávací částí, tak se skoseným designem. Taková řešení jsou na trhu častější a více se hodí do designových a nových kuchyní. Od toho se obvykle liší i ovládání, které komínový odsavač par má. Může se jednat o variantu mechanickou, nebo dotykovou. Propracované modely mají rovněž displej zobrazující aktuální nastavení.

Šířka

S konstrukcí souvisí i důležité hodnota, kterou je šířka, kterou bude komínová digestoř mít. Jako standardní je považována šířka 60 cm, která odpovídá většině sporáků na trhu a prostoru při montáži kuchyně. Na trhu však lze najít i varianty menší do 50 cm nebo naopak větší, přesahující 70, 80 nebo 90 cm. Ty už jsou určeny vyloženě pro specificky řešené kuchyně.

Odtah nebo recirkulace

U moderních modelů jsou k dispozici hned funkce 2. První je klasický horní odtah, kterou nástěnná digestoř má. Páry a pachy z kuchyně odcházejí pryč do ventilační šachty nebo klasického komínu. Druhá funkce je recirkulační. Vzduch je nasáván, ale neodchází pryč. Je vyčištěn (obvykle přes uhlíkový filtr) a následně je vyfouknutý opět do prostoru samotné kuchyně.

Výkon odtahu

Ten určuje, kolik vzduchu dokáže za hodinu svého provozu nasát. Toto množství je určováno v metrech krychlových. Méně výkonný komínový odsavač par je spojený s výkonem okolo 250 – 300 m3/h. Na trhu však existují i takové modely, které jsou spojeny s výkonem, který může činit 600 m3/h a více. Ty se hodí do větších kuchyní, kde se naráz vaří několik jídel a vzniká velké množství par a pachů. Výkon neboli rychlost je regulovatelná. Obvykle jsou k dispozici 3 až 4 rychlostní stupně.

Hlučnost

Komínová digestoř vydává při svém provozu hluk. Jak bude velký ovlivňuje konstrukce, její výkon, ale třeba také motorizace. Mnohdy může být při nejpomalejší rychlosti celkem tichá, s hodnotou lehce nad 40 dB. Při plné rychlosti může hlučnost stoupat na rozmezí 55 – 60 dB a u nejhlučnějších modelů se dostat až k necelým 70 dB.

Doplňkové funkce

Nejmodernější nástěnná digestoř může nabídnout automatickou funkci čištění vzduchu, kdy několikrát za den sama sepne. Pokud jde o běžnější funkce, tak je to využití osvětlení. Obyčejnou klasikou je žárovka. Kvalitnější modely nabídnou osvětlení pomocí žárovky halogenové. Ty nejlepší však využívají LED technologie, která se pozitivně podepisuje i na spotřebě energie.

Energetická třída

Nejde o neúspornější spotřebiče, čemuž odpovídá i zařazení do energetické třídy. Nic neobvyklého nejsou kategorie označené jako D nebo E. Jsou však i varianty které svou celkovou úsporností umí ohromit. Zde mluvíme jak o energetické třídě C, tak u těch nejlepších modelů je to i třída B. Vliv na to má hlavně kombinace LED osvětlení, a hlavně kvalitního a úsporného motoru.

4.5/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.