Velké spotřebiče do kuchyně,

Nejlepší kombinované sporáky: Recenze Amica, Beko aj.

Sporák je bezesporu nezbytný kuchyňský spotřebič, navíc kombinující vaření a pečení zároveň. Při jeho výběru narazíte na dva hlavní typy a to elektrický a kombinovaný sporák. V tomto článku se budeme zaměřovat na kombinované sporáky, které spojují výhody regulovatelných plynových hořáků a elektrické trouby.

Právě kombinovaný typ patří mezi nejprodávanější sporáky, jelikož kombinuje rychlý ohřev na plynové desce a efektivnější pečení oproti plynové troubě. Limitací takového volně stojícího sporáku je samozřejmě přípojka jak elektrické energie, tak plynu. Na druhou stranu oproti elektrické plotýnce má ta plynová výhodu minimálních tepelných ztrát, wok hořáku nebo nižší pořizovací ceny. Pro snazší výběr jsme z hodnocení a testů vybrali nejlepší kombinované sporáky a připravili jejich recenze, spolu s nákupním průvodcem.

U sporáku jde především o vlastnosti trouby, které jsou při výběru rozhodující, ať už jde o pečící programy, druhy ohřevu (oblíbené jsou třeba sporáky s horkovzdušnou troubou), ventilátor nebo časovač. Plynová varná deska by měla mít elektrické zapalování, bezpečnostní pojistku hořáku a praktickým doplňkem může být také příklop.

Nejlepší kombinované sporáky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kombinovaných sporáků z testů a hodnocení pro rok 2024. Kromě energetických vlastností typu příkon a spotřeba věnujte pozornost také funkcím plynové desky a trouby. Především pokud vyžadujete horkovzdušné pečení, které se nevyskytuje u všech sporáků.

VzhledModelObjem troubyRozměry (šířka/hloubka)Zapalování hořáků 
Mora K 662 recenze a testMora K 66262 l50 cm / 60 cmElektrické v knoflíku
Amica SHM 51084DA W recenze a testAmica SHM 51084DA W65 l50 cm / 60 cmElektrické v knoflíku
Electrolux EKK6450AOX recenze a testElectrolux EKK6450AOX74 l59.6 cm / 60 cmElektrické v knoflíku
Amica SHM 5774 PAW recenze a testAmica SHM 5774 PAW65 l50 cm / 60 cmElektrické v knoflíku
Indesit I5GMHA(W) U recenze a testIndesit I5GMHA(W) U57 l50 cm / 60 cmElektrické v knoflíku
Amica SHM 576TA Xx recenze a testAmica SHM 576TA Xx62 l50 cm / 60 cmElektrické v knoflíku
Mora K 667 AW recenze a testMora K 667 AW70 l50 cm / 59.4 cmElektrické v knoflíku
Gorenje K5352WF recenze a testGorenje K5352WF70 l50 cm / 59.4 cmElektrické v knoflíku
Amica SHM 51032 X recenze a testAmica SHM 51032 X67 l50 cm / 60 cmElektrické v knoflíku
Beko FSM 62330 DXT recenze a testBeko FSM 62330 DXT72 l60 cm / 60 cmElektrické v knoflíku

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Mora K 662Amica SHM 51084DA WElectrolux EKK6450AOXAmica SHM 5774 PAWIndesit I5GMHA(W) UAmica SHM 576TA XxMora K 667 AWGorenje K5352WFAmica SHM 51032 XBeko FSM 62330 DXT
Celkový příkon2200 W3300 W3486 W3100 W2100 W3500 W2200 W3200 W2000 W2400 W
Spotřeba energie0.95 kWh0.99 kWh0.91 kWh0.99 kWh0.99 kWh0.99 kWh0.95 kWh0.95 kWh0.88 kWh0.91 kWh
Energetická třídaAAAAAAAAAA
Pojistka plynových hořákůAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 kombinovaných sporáků

Mora K 662

Mora K 662 recenze a test

Kombinovaný sporák Mora K 662 je praktický z hlediska provedení a funkcí, přičemž nabídne klasický bílý design, jež je neutrální do většiny kuchyní. Sporáky Mora jsou známy pro svou kvalitu a ani tento volně stojící model není výjimkou. Čtyři hořáky s elektrickým zapalováním v knoflících bohužel nenabídnou poklop k zakrytí, což hodnotíme jako menší praktické mínus. V tomto modelu však najdeme plynové hořáky s pojistkami STOP GAS, které znatelně přidají na bezpečnosti používání.

Specifikem tohoto sporáku je smaltovaná mřížka StabilPlus, zajišťující stabilitu nádobí. Výhodou je rovněž její údržba, jelikož ji lze vložit do myčky. S čištěním nebude problém ani u samotné trouby, a to díky funkci EcoClean, přesněji programu, který spustíte na 30 minut spolu s pekáčem obsahujícím 0,5 l vody. Umí funkci rozmrazování, nebo ohřevu talířů a jistě oceníte i dotekový digitální časový spínač s hodinami.

Objem trouby je 62 litrů, což je v celku průměr mezi modely. Disponuje horním i dolním topným tělesem, ventilátorem a kruhovým topným tělesem, tudíž lze využít oblíbené horkovzdušné pečení. Přehled nad přípravou dodává vnitřní osvětlení. Teplotu lze regulovat mezi 50-275 stupni Celsia, což je poměrně běžné rozmezí. Výsuv plechů z trouby je tvořen prolisy a pro uskladnění má sporák v dolní části úložný prostor. Jeho součástí je rošt a jeden velký pekáč s objemem 8 litrů.

Výborný poměr cena/výkon, pekáč v příslušenství, vodní čištění, mnoho funkcí
Chybí hadice na plyn

Amica SHM 51084DA W

Amica SHM 51084DA W recenze a test

Amica SHM 51084DA W patří mezi kombinované sporáky vybavené digitálním LCD displejem a praktickou funkcí časovače/minutky. O stabilní vaření na plynové varné desce se starají dva litinové rošty, které lze přiklopit skleněnou deskou. U té se nestane, že by plech byl příliš tenký a prohýbal se.

Sporák Amica je navíc ekonomický díky systému OptiGas a úsporným tryskám, které přizpůsobují plamen velikosti hrnců. Udávaná úspora může dosáhnout až 12%, což je při delším používání zajímavá hodnota.

Podstatná součást sporáku je samozřejmě trouba. Ta nabídne nadprůměrný objem až 66 litrů, funkci rychlého zahřátí a také 10 funkcí pečení. Zajímavými doplňky jsou grilovací rošt, který je možné využít pro sušení a otočný rožeň pro přípravu drůbeže. Spodní, horní a zadní topné těleso, doplněné o ventilátor, umožňují díky horkovzdušné funkci trouby rovnoměrné pečení s nižším rizikem vysušení nebo připálení. Horkovzdušná trouba je vhodná i pro více vrstvé pečení, jelikož zabraňuje vzájemnému mísení vůní z jednotlivých pokrmů.

Časovač/minutka, objemná trouba, úsporné trysky hořáků
Dle uživatelských ohlasů lehké problémy se stabilitou sporáku

Electrolux EKK6450AOX

Electrolux EKK6450AOX recenze a test

Nerezový kombinovaný sporák Electrolux EKK6450AOX spadá do mírně vyšší cenové kategorie, na druhou stranu slibuje díky kvalitní izolaci a dvířkům z vícevrstvého skla provozní úsporu až 10% oproti srovnatelným spotřebičům energetické třídy A.

Praktické možnosti nabízí rovněž přítomný digitální časovač. Denní čas je v celku očekávaná funkce, podobně jako minutka. U tohoto kombinovaného sporáku je ale možné nastavit rovněž délku a konec pečení. Elektrická trouba zde nabízí skutečně velkorysí objem a to 74 litrů, kde je podpora vícevrstvého pečení samozřejmostí. Sedm pečících funkcí se může zdát málo, ale vlastnosti trouby pokrývají skutečně velký záběr. Nechybí zde horkovzdušné pečení, gril a samozřejmě ventilátor.

Celkové zpracování je esteticky příjemné a současně kvalitní. Příklop je skleněný, tedy žádné prohnuté plechy, chromovaný rošt na plynové desce zase zajistí stabilitu vašeho nádobí.

Úsporná trouba díky izolaci, digitální časovač
Plastový šuplík na příslušenství

Amica SHM 5774 PAW

Amica SHM 5774 PAW recenze a test

Model kombinovaného sporáku Amica SHM 5774 PAW má v celku prakticky promyšlenou manipulaci s plechy pomocí teleskopického výsuvu. Vysunutím celého plechu nemusíte zasahovat rukama do trouby, manipulace je tedy komfortnější.

Funkce rychlého ohřevu trouby rovněž zpříjemní celý proces přípravy, protože vás nebude zdržovat dlouhým čekáním. Za 4 minuty by měla trouba dosáhnout 150 stupňů a o pětinu tak překonat své konkurenty. Jakmile už budete péct, skvělým pomocníkem je i digitální panel s časovačem a akustickým alarmem. Z funkcí trouby nepřijdete ani o horký vzduch, grilovací spirálu a možnost rozmrazování.

Plynová deska sporáku je vybavena dvěma litinovými rošty, které drží nádobí pevně na svém místě a nezbytností je rovněž bezpečnostní pojistka hořáků. Ta zamezuje úniku plynu při zhasnutí plamene, nejen při průvanu, ale také při nehodě jako třeba vylití tekutin. Samotné hořáky zapálíte zmáčknutím knoflíku, je totiž elektronické.

Robustní litinový rošt, teleskopický výsuv plechů
Žádné větší nevýhody jsme nenašli

Indesit I5GMHA(W) U

Indesit I5GMHA(W) U recenze a test

Další multifunkční troubu s plynovou varnou deskou nabídne kombinovaný sporák Indesit I5GMHA(W) U v tradiční bílé barvě, bohužel bez příklopu. Výsuv plechů je v tomto případě řešen klasicky. Sporák má dvojitá sklenění dvířka, pojistku hořáků Stop Gas proti úniku plynu a dvě smaltované mřížky jako podpěru hrnců.

Pokud děláte rádi steaky, kotlety nebo žebírka, pak oceníte funkci elektrického grilu. Ta je v troubě zajištěna pomocí infra topného tělesa a v kombinaci s ventilátorem můžete připravit i větší množství naráz. Praktická je také funkce rozmrazování za pomoci ventilátoru bez zapnutých topných těles. Specifikem je pak program Moučníky, určený pro jemné pečení. Při jeho použití teplo stoupá vzhůru a umožňuje rovnoměrné nabývání objemu.

V neposlední řadě čištění, neoblíbená činnost každé kuchařky nebo kuchaře, leč nezbytná. U tohoto sporáku je čištění pomocí páry, což usnadňuje snadno čistitelný smalt.

Program pro jemné pečení, čištění
Pro někoho malý objem trouby

Amica SHM 576TA Xx

Amica SHM 576TA Xx recenze a test

Kombinovaný sporák Amica SHM 576TA Xx vyniká především díky svému skvělému poměru cena/výkon. Jedná se o volně stojící sporák, který má standardní rozměry na výšku 85 cm, na šířku 50 cm a do hloubky 60 centimetrů. Spadá do energetické třídy A, což je standardní zařazení pro většinu modelů na trhu.

Prostor elektrické trouby se pyšní velikostí 62 litrů a má celkový příkon 3500 W, což je poměrně vysoká hodnota. Horní topné těleso nabízí 900W, spodní 1100 W a horní gril 1500 wattů. Celkem zařízení nabízí 9 funkcí, včetně oblíbeného horkovzdušného ventilátoru, který zefektivňuje pečení. Čelní skleněné dveře jsou zhotoveny z trojvrstvého skla, které na své vnější straně není horké a je tedy bezpečné nejen pro vás, ale především pro vaše malé děti.

Má velmi snadné ovládání pomocí otočných knoflíků, ve kterých je rovnou integrované ovládání zapalování plynových hořáků. Na nich jsou zakomponovány také bezpečnostní pojistky proti úniku plynu ve chvíli, kdy nehoří plamen. Přední panel je dále vybaven jednoduchým displejem, který slouží zejména pro nastavení časovače. Trouba má osvětlený vnitřní prostor, což je z uživatelského hlediska velmi praktické. Naopak nepotěší spodní šuplík na plechy vyrobený z plastu.

Velký výkon s příkonem 3500 W, bezpečnostní pojistky proti úniku plynu, 9 funkcí
Plastový šuplík na odkládání plechů

Mora Premium K 667 AW

Mora K 667 AW recenze a test

Kombinovaný sporák Mora Premium K 667 AW sice disponuje objemnou troubou se 70 litry, dojem však kazí poněkud slabší příkon (2.2 kW). Jinak je zde většina očekávaných funkcí jako pojistka úniku plynu nebo integrované zapalování hořáků.

Elegantní displej s časovým spínačem a hodinami umožní nastavit dobu pečení, teleskopický výsun plechů a chladná dvířka zase pohodlnou manipulaci s troubou. Tu lze regulovat v poměrně běžném rozmezí 50 až 275 stupňů a ve svých programech má například ohřívání talířů, které udrží pokrm déle teplý.

Trouba je samozřejmě osvětlena a výhodu její objemnosti využijete spolu s dodávaným příslušenstvím. V tom můžete nalézt krom jiného maxi pekáč ve tvaru čtverce o objemu 7,5 litrů. Hotové pečení bez kompromisů.

Maxi pekáč v příslušenství, funkce ohřívání talířů
Slabší příkon

Gorenje K5352WF

Gorenje K5352WF recenze a test

Kvalitní kombinovaný sporák Gorenje K5352WF uspokojí většinu náročnějších spotřebitelů, kteří si potrpí na výborné zpracování, vysoký výkon a mnoho funkcí. Již na první pohled je patrné, že má praktické víko sporáku, které je však v tomto případě vyrobeno ze skla, které zvyšuje prémiovost výrobku.

Konstrukce je tvořena lakovaným kovem a nosná mřížka je zhotovena z litiny, uživatelské recenze jednoznačně mřížku hodnotí pozitivně, je pevná a při vaření se nehne ani o kousek. Z uživatelského pohledu jsou také přínosné teleskopické pojezdy a tlumené zavírání dveří trouby pojmenované GentleClose. Celkový objem trouby je poměrně velkých 70 litrů a celkový příkon činí 3200 W, což je také velmi dobrá hodnota.

Zapalování plynových hořáku probíhá jednoručně, je integrované do ovládacích knoflíků. Potěší také pojistky hořáků, vnitřní osvětlení, nebo funkce AquaClean. Praktické využití u tohoto modelu dále rozšiřuje gril s motorovým pohonem a praktické jsou rovněž dotykové programovací hodiny IconLed, které však nemají podsvícené ikony funkcí trouby.

Teleskopické pojezdy, robustní litinová mřížka, mnoho funkcí, skleněné víko, gril
Ikony funkcí trouby nejsou podsvícené

Amica SHM 51032 X

Amica SHM 51032 X recenze a test

Úzký 50 cm kombinovaný sporák Amica SHM 51032 X v elegantním nerez provedení nabídne na své rozměry objemnou elektrickou troubu s 67 litry. Tento sporák patří do nižší cenové kategorie, takže zde nenaleznete určité funkce nebo LED displej.

Plynová deska disponuje dvěma smaltovými rošty a poklopem. Nejvýkonnější hořák s 2,4 kW dokresluje celkově nižší příkon sporáku na 2 kW. To se odráží i na 4 funkcích trouby a disponováním horního, dolního topného tělesa a gril funkce. Ventilátor a podporu horkovzdušné trouby u tohoto modelu nečekejte.

Abychom nezmiňovali jen to, co postrádá, tak má plynovou pojistku nebo třeba minutku, leč mechanickou. Uvnitř trouby narazíte na smalt, který by neměl být problém udržovat v čistotě, a pro manipulaci oceníte nízkou váhu zhruba 33 kg.

Cena/výkon, úzký sporák přesto objemná trouba
Postrádá ventilátor

Beko FSM 62330 DXT

Beko FSM 62330 DXT recenze a test

Širší 60 cm kombinovaný sporák Beko FSM 62330 DXT se pyšní elektrickou troubou s 3D pečením a současně několika ochrannými prvky pro bezpečnější domácnost.

Začněme plynovou deskou. Zapalování hořáků je integrované v knoflících a únik plynu ochráněn bezpečnostní pojistkou. Co je u tohoto modelu navíc, je dětská pojistka zámku displeje, tedy praktická věc do domácností s dětmi.

Elektrická trouba s objemem 72 litrů se jednoznačně řadí k těm větším. Také u ní je myšleno na bezpečnost a komfort. Trojsklo dvířek a ochlazovací ventilátor zabrání riziku popálení, rovněž není potřeba sahat do trouby díky teleskopickému výsuvu plechů.

Z metod přípravy bylo zmíněno 3D pečení. U toho dojde k aktivaci všech topných těles a ventilátoru, čímž dojde k vícerozměrné distribuci tepla. Lze tak připravit více druhů jídla naráz a díky ventilátoru bez míchání chuti a vůní. Dále zde najdete gril pro přípravu ryb nebo jiného masa, rozmrazování pomocí ventilátoru, případně horkovzdušnou funkci trouby.

Trysky jak na zemní plyn tak propan-butan, 3D pečení
Nemá otočný rožeň

Nejprodávanější kombinované sporáky

Nejprodávanější kombinované sporáky na trhu jsou ty od značek: Mora, Amica, Beko, Electrolux. Kvalitní plynové sporáky s elektrickou troubou má také AEG, Philco a Gorenje. Nejlevnější kombinované sporáky pořídíte už od 5000 Kč.

Jak vybrat plynový sporák s elektrickou troubou

Výběr kombinovaného sporáku ovlivní především funkce elektrické trouby. Samotná plynová deska obsahuje velmi podobné vlastnosti nejen skrze odlišné modely, ale i samotné značky. Trouba se významně odlišuje objemem, pečícími funkcemi a programy nebo také ovládáním.

Konstrukce

V tomto článku se věnujeme především volně stojícím nebo také samostatně stojícím kombinovaným sporákům. Rozdíl oproti vestavným sporákům je v pořizovací ceně a také dvou odlišných spotřebičích (trouby a varné desky). Volně stojící sporák je ideální tehdy, kdy už máte kuchyň zařízenou a nechcete se pouštět do větší rekonstrukce. Samostatný spotřebič o šířce 50 nebo 60 cm je mobilní a do kuchyně může zapadnout stejně dobře, jako vestavný.

Součástí sporáku může být příklop varné desky a to skleněný nebo plechový. Plechové příklopy mohou trpět slabostí plechu a prohýbáním, na které si uživatelé občas stěžují. V případě skleněného příklopu jsme na negativní reakci de facto nenarazili.

Bezpečnost domácnosti je rozhodně důležitý faktor, obzvláště pokud máte děti. Potenciálně zranitelným místem je sklo dvířek u trouby. Současné sporáky to nějakým způsobem řeší a často se setkáte s trojsklem, odvětrávací lištou a chladícím ventilátorem. Jednotlivé prvky mají za úkol zchladit sklo tak, aby nedošlo k popálení.

Podobně je na tom také manipulace s plechy, přesněji výsuv plechů, u kterého se setkáte s klasickým typem a prolisy, drátěnými závěsy nebo s teleskopickým výsuvem. U teleskopického výsuvu dochází k vysunutí celého plechu, takže nemusíte zasahovat rukama do horké trouby.

Rozhodujícím faktorem bude rovněž objem elektrické trouby. Nejčastěji narazíte na sporáky s objemem trouby 60-70 litrů. Pokud máte v plánu připravovat velké objemy masa, například krůtu, případně rádi pečete cukroví, je dobré zvolit tu větší.

Plynová deska

Jak již bylo řečeno v úvodu této sekce, plynové desky jsou u kombinovaných sporáků povětšinou stejné nebo velmi podobné. V dnešní době již prakticky nenarazíte, nebo jen velmi zřídka, na sporáky bez zapalování. To je řešeno automaticky elektrickým zapalováním integrovaným v knoflíku nebo pomocí tlačítka. Důležitým bezpečnostním prvkem je pojistka, která má zamezit úniku plynu v případě zhasnutí plamene. V neposlední řadě Wok hořák, tedy plotýnka speciálně pro výkonné vaření a typicky i s větším průměrem.

Funkce trouby

Bez nadsázky lze říct, že sporák budete vybírat podle funkcí trouby a přesněji pak podle možností ohřevu a na to navázaných programů. Běžný základ spodního a horní ohřevu doplňuje gril a infragril, rozmrazování, horký vzduch a kombinace s ventilátorem. Právě ventilátor umožňuje horkovzdušné pečení (v součinnosti s kruhovým topným tělesem), které umožní péct více pokrmů zároveň bez mísení vůně a chuti.

Kromě pečících programů, které jsou bez pochyb důležité, jsou stejně tak důležité i ty čistící. Pokud upřednostňujete delší životnost vnitřních plechů, může být vhodnější metoda Aqua Clean na místo katalytického čištění. Ta pracuje s párou, kdy vložíte do trouby hluboký plech s vodou a aktivujete program. Po určité době (desítky minut) se vlivem působení páry nečistoty na stěnách uvolní a lze je jednoduše setřít.

Energetický štítek

Výrobce musí ze zákona energetickým štítkem označit každý sporák a najdete na něm informace vztahující se k troubě. Kromě typu trouby (elektrická/plynová), objemu nebo hlučnosti, je hlavním indikátorem efektivnosti energetická třída. Většina modelů kombinovaných sporáků z našeho výběru má kategorii A s tím, že některé mají nadstandardní úsporné funkce. Pro spotřebu jsou udávány dva údaje a to pro běžný a horkovzdušný cyklus. Zmíněné hodnoty jsou u elektrických trub uváděny v kWh.

4.8/5 - (15 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.