Děti,

Kolotoče nad postýlku: recenze | Nejlepší hrací, s projektorem aj.

Kolotoč nad postýlku je dnes jedním ze samozřejmých doplňků pro každé děťátko. Pověšený nad dětskou postýlkou, nebo nad kočárkem, dokáže potomka spolehlivě zabavit a nabídnout mu rozptýlení i ve chvíli, kdy leží v postýlce a jeho rodič si potřebuje odběhnout pryč. Rovněž se úspěšně používá jako hračka pro usínání dítěte, čemuž odpovídají jeho moderní funkce.

Dětský kolotoč nad postýlku tak dnes existuje v celé řadě variant. Jsou provedení stacionární, klasická a následně pohyblivá, která jsou napájena různými bateriemi. Kolotoč nad postýlku na baterie dokáže nabídnout i další funkce, zatímco natahovací kolotoč nad postýlku hraje zpravidla jednu melodii, otáčí se a to jen po kratší dobu, typicky několik minut.

Velkou oblibu má v současnosti kolotoč nad postýlku s projektorem, který kromě plyšových hraček a melodie promítá na strop nad dítě grafiku. Lépe vybavené modely dávají na výběr několik hracích melodií, mají nastavitelnou intenzitu produkce, nebo jsou opatřeny dálkovým ovládáním. Většina je určena k montáží na dětskou postýlku, jsou však i takové, které bez problému umístíte i do kočárku.

Rozdíl je také v samotných hračkách, které se od sebe liší počtem, designem i provedením. Dřevěný kolotoč nad postýlku boduje dlouhou životností, zatímco plyšový kolotoč nad postýlku příjemnějšími hračkami, které se dají často sundat, a dítě si s nimi může hrát. Lze narazit také na plastové závěsné hračky, které mohou plnit i roli chrastítka. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší kolotoče nad postýlku a jejich recenze.

Nejlepší kolotoče nad postýlku – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kolotočů nad postýlku z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMateriálMechanismusProjektor 
Nuk Forest Fun recenze a testNuk Forest FunPlyšNatahovacíNe
Mattel Fisher Price recenze a testMattel Fisher PricePlyšBaterieAno
Baby Mix recenze a testBaby MixPlastBaterieAno
Teddies recenze a testTeddiesPlyšNatahovacíNe
Bigjigs recenze a testBigjigsDřevoBez pohonuNe
Nuk Pool Party recenze a testNuk Pool PartyPlyšNatahovacíNe
Smoby Cotoons recenze a testSmoby CotoonsPlyšBaterieAno
Mattel Fisher Price Rainforest recenze a testMattel Fisher Price RainforestPlastBaterieNe
Tiny Love recenze a testTiny LovePlastBaterieAno
Buddy Toys recenze a testBuddy ToysPlyšBaterieAno

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Nuk Forest FunMattel Fisher PriceBaby MixTeddiesBigjigsNuk Pool PartySmoby CotoonsMattel Fisher Price RainforestTiny LoveBuddy Toys
Hmotnost550 g230 g800 g600 g-550 g1234 g780 g600 g1000 g
MelodieAnoAnoAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAno
Na kočárekNeAnoNeNeNeNeNeAnoNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 kolotočů nad postýlku

Nuk Forest Fun

Nuk Forest Fun recenze a test

Hudební kolotoč nad postýlku Nuk Forest Fun si zamilují jak rodiče, tak děti. Jeho výhodou je především univerzálnost, jelikož není problém ho v podstatě přimontovat na jakoukoliv dřevěnou postýlku. Také zaujme kvalitními sametovými hračkami, které se otáčí dokola. To vše doplňuje zajímavá melodie, která dokáže spolehlivě přilákat pozornost dítěte.

Již název napovídá, že motivy jsou směřovány k tématu lesa. Hračky na kolotoči jsou v podobě sovičky a medvídka, uprostřed je plyšové jablko. Průměr kolotoče je 40 centimetrů a plastová konstrukce zajištuje dostatečnou odolnost. Nízká je i váha, pouze 550 gramů.

Kolotoč je vhodný již pro novorozená miminka, u kterých pomáhá rozvíjet smysly a fantazii, stejně tak dítě umí spolehlivě uklidnit. Má ruční natahovací systém, při jeho plném natažení funguje zhruba 10 minut. To je vlastnost, se kterou je potřeba počítat, z recenzí zaznívá, že další natočení kolotoče klíčkem může dítě zbytečně budit.

Melodie, kvalitní plyšové hračky, univerzální montáž na dětskou postýlku
Po natáhnutí hraje pouze 10 minut

Mattel Fisher Price

Mattel Fisher Price recenze a test

Hrací kolotoč nad postýlku Mattel Fisher Price je zajímavý svou univerzálností. V útlém věku miminka poslouží jako klasická hračka nad postýlku a v pozdějším věku ho lze dále využívat i jako zajímavý projektor, který promítne hvězdičky po celém pokoji. Kolotoč má elektrický pohon, který je napájený pomocí baterií.

Kromě točení kolotoče je k dispozici také hudební režim, který se po 30 minutách hraní automaticky vypne. Během něho je možné zapnout ukolébavky, příjemný šum, nebo například zvuky přírody. Výhoda tohoto modelu je i v tom, že ho lze používat také na kočárku.

Jako motivy jsou zvoleni barevní medvídci, kteří jsou vyrobeni z příjemného plyše a jsou tak velmi příjemní na dotek. Při nastavení hlasitosti lze volit ze 4 intenzit a potěší také možnost ovládání přibaleným dálkovým ovladačem. Jak kolotoč, tak i samotný projektor dokáže dobře rozvíjet smysly každého děťátka.

Dobrý poměr cena/výkon, projektor, nastavení hlasitosti, různé melodie
Systém uchycení by mohl být lepší

Baby Mix

Baby Mix recenze a test

Kolotoč nad postýlku s projektorem Baby Mix nabízí jak klasický pohyb hraček, tak i zajímavé promítání motivů na strop, nebo stěnu. Velkou předností tohoto modelu je dálkový ovladač, kterým lze nastavovat jednotlivé parametry hračky. Projektor zvládá plnit jak funkci projekce hvězdiček, které mění barvu, tak roli noční lampičky.

Napájení je řešeno využitím tužkových AA baterií, které jsou v zařízení tři. Díky nim se kolotoč uvádí do provozu a otáčí se dokola, což pomáhá rozvíjet smysly a celkovou koordinaci každého dítěte. Kromě toho nechybí příjemná melodie, u které je možné nastavovat hlasitost přesně podle aktuální potřeby.

Použité jsou figurky letadel a vrtulníků, jsou celkem cca 10 centimetrů vysoké. Praktickou je také jejich náplň, díky které chrastí a tak zaujmou pozornost dítěte ještě více. Figurky jsou vyrobeny z plastu a vzhledem k jejich designovému provedení jsou vhodnější převážně do postýlek chlapečků.

Chrastící figurky, projektor i lampička, výběr melodií, nastavitelná hlasitost
Vyšší hlučnost motorku

Teddies

Teddies recenze a test

Plyšový kolotoč nad postýlku Teddies je vhodný pro ty nejmenší děti, a to v podstatě hned po jejich narození. Dokáže dítě jak zabavit, tak také uspat jeho zajímavý motivy zvířátek. Výrobek je vyroben z plastového a plyšového materiálu o celkové hmotnosti 600 gramů. Díky jeho nižší pořizovací ceně se jedná o poměrně oblíbený model.

Použití kolotoče je velmi jednoduché, nevyužívá baterie, je tedy založený na systému jednoduchého natažení. Lze ho tak používat kdykoliv a kdekoliv. Kromě toho, že se otáčí, dokáže hrát také příjemnou melodii, ta je v zařízení pouze jedna a je poměrně hlasitá. Po natažení se přehrává automaticky po dobu přibližně pěti minut.

Jako motivy zvířátek jsou u tohoto modelu použiti broučci, kteří jsou pestrobarevní a spolehlivě dokáží dítě zaujmout. Plyšové hračky jsou velmi příjemné a jemné na dotek, přesto by měl být kolotoč umístěn v dítěti nedostupné výšce. Sestavení kolotoče je snadné, intuitivní a rychlé.

Atraktivní plyšové hračky, jednoduchá konstrukce, točení i melodie
Hlasitá melodie, po plném natažení pouze 5 minut

Bigjigs

Bigjigs recenze a test

Dřevěný kolotoč nad postýlku Bigjigs potěší svým klasickým zhotovením ze dřeva, které tak nabízí odolnost, dlouhou životnost a také celkovou kvalitu. Zaujmou také četné motivy, kdy ústředním motivem je Noemova archa, která je dále doplněna 15 jednotlivými figurkami v podobě různorodých zvířat. Na vrcholu hračky je barevný motiv duhy, který design vhodně doplňuje.

Hlavně díky pestrým barvám dokáže tento kolotoč přitáhnout pozornost každého dítěte. Po zavěšení má i celkem velké rozměry, které jsou 23x33x66 centimetrů. Dítě tedy dozajista zaujme a potěší možnost jej zavěsit kamkoliv. Rodiče kromě kvalitního zpracování oceňují také dobrou pořizovací cenu.

Zavěšení je velmi jednoduché, k dispozici je praktické poutko. Jedná se o variantu bez jakéhokoliv pohonu a v případě snahy o roztočení stačí pouze několikrát zatočit závěsnou šňůrou, fyzikální zákonitosti se postarají o pohyb, který, oproti motůrkům, nebo natahovacím systémům, trvá menší dobu, za to je však téměř dokonale tichý.

Dřevěné provedení, kvalitní a vkusné zpracování
Bez pohonu a melodií

Nuk Pool Party

Nuk Pool Party recenze a test

Kolotoč nad postýlku Nuk Pool Party patří do skupiny kvalitních produktů, což dokládá svým provedením a použitými materiály. Tento kolotoč dokáže zaujmout každé dítě svou barevností a několika postavičkami, které jsou vyrobeny z měkkého plyše. Jako motivy jsou zvoleny dvě kravičky, dva sloni a uprostřed domeček.

Kromě hlavní funkce kolotoče nechybí také možnost hrací skřínky, která je ve výrobku zabudovaná. Díky tomu lze pouštět melodii, která dítě dokáže zabavit a také ho umí v případě potřeby snadno uspat. Má natahovací mechanismus a na jedno natažení se otáčí a hraje pět minut, což by mohlo být lepší.

Kolotoč zaujme univerzální konstrukcí, kdy ho lze snadno upevnit z boku téměř každé postýlky. Kladem je jeho nízká váha, která je pouze 550 gramů. Vyrobený je z kvalitního odolného ABS plastu, který je odolný a také zdravotně nezávadný.

Kvalitní provedení, melodie, příjemné plyšové hračky
Po natažení hraje 5 minut

Smoby Cotoons

Smoby Cotoons recenze a test

Dětský kolotoč nad postýlku Smoby Cotoons potěší svým dobrým poměrem cena výkon, kromě klasického kolotoče u něj totiž najdeme celou řadu dalších zajímavých funkcí. Je vybaven plyšovými postavičkami, které znázorňují usměvavé motýlky a ty doplňuje několik plastových kytiček.

Dále nabízí funkci projektoru, která na stěnu promítá obrázky měnící svou barvu. Samozřejmostí je hudební podkres, který pomůže miminku hladce usnout. Volit lze z celkem 3 různých ukolébavek nebo jednoho zvuku přírody. Potěší přítomnost dálkového ovládání, pomocí kterého kolotoč snadno zapnete, nebo vypnete.

Celková výška této hračky je 57 centimetrů a napájení je řešeno pomocí dvou typů baterií, dvě mikrotužkové AAA a tři tužkové typu AA. Celková hmotnost kolotoče je vyšší a má hodnotu přes jeden kilogram. Spotřebitelé oceňují krásnou projekci a hezký atraktivní vzhled, naopak by uvítali možnost nastavení hlasitosti melodií.

Dobrý poměr cena/výkon, výběr melodií, projekce
Mnoho baterií

Mattel Fisher Price Rainforest

Mattel Fisher Price Rainforest recenze a test

Kolotoč nad postýlku na baterie Mattel Fisher Price Rainforest je napájen celkem třemi bateriemi typu AA LR6. Díky tomu, že jsou součástí balení, je možné kolotoč ihned sestavit a rovnou jej používat. Mezi zajímavé parametry patří i nízká váha, která je 780 gramů.

Ústředními motivy jsou 4 zvířátka, která představují slona, tygra a lva, nahoře nad nimi je umístěn modrý papoušek. Jak i název tohoto modelu napovídá, inspirací mu je právě prales, který hraje všemi barvami tak, jak to mají děti rády.

Tento model lze označit také jako variantu 3v1 a to díky jeho funkcím a variabilitě, kterou nabízí. Stěžejní je točící se kolotoč, který doplňuje zpívající ptáček. Jeho melodie je příjemná a potěší možnost nastavení dvou hlasitostí produkce. Praktická je také možnost odejmutí ptáčka od kolotoče, kdy jej pak můžete vzít jako samostatnou hračku téměř kamkoliv. Kolotoč se také pyšní možností upevnění nejen na postýlku, ale také na dětský kočárek.

Řada funkcí, vhodný i na kočárek, hezké motivy
Hlučnější motůrek kolotoče

Tiny Love

Tiny Love recenze a test

Závěsný kolotoč nad postýlku Tiny Love patří mezi nejlepší a kvalitnější výrobky tohoto typu, které jsou v současnosti na trhu. Jeho kvalitní zpracování a mnoho funkcí se odrážejí na pořizovací ceně, která je ve srovnání lehce vyšší. Vhodný je pro děti od narození do předškolního věku, jeho funkce z něj dělají do jisté míry univerzální zařízení.

Základem je otáčející se kolotoč s několika pěknými plastovými figurkami, ty jsou doplněné hracím boxem, který nabízí 9 melodií a potěší také možnost nastavení hlasitosti ve 3 úrovních. Hrací box hraje až 30 minut a je možné jej od zbytku odejmout. Přítomen je také projektor promítající na strop pohybující se obrázky, ten lze využít také jako praktickou lampičku v době, kdy je dítě starší.

Rozměry kolotoče jsou 34 cm na výšku, 12 cm na šířku a jeho celková hloubka, neboli průměr, je 41 centimetrů. Zaujme také nízké váha, která činí 600 gramů. Přínosná je možnost jednotlivé součásti jednoduše připnout, nebo demontovat.

Lampička i projekce, možnost demontáže prvků, výběr melodií
Vyšší pořizovací cena

Buddy Toys

Buddy Toys recenze a test

Hračky nad postýlku v provedení hracího kolotoče Buddy Toys jsou poměrně spolehlivým řešením, jak zabavit miminko, nebo ho při jejich pozorování ukolébat ke spánku. K dispozici jsou čtyři plyšové postavičky, které jsou velmi povedené, jedná se o papouška, kočičku, pejska a zajíčka. Nad nimi se nachází pěkně zpracovaný projektor s integrovaným přehrávacím systémem.

Pro usnutí je možné použít až 15 minut nepřerušovaného hraní ukolébavek, které je možné nahradit uklidňujícími zvuky přírody. Praktická je možnost jednotlivé elementy používat nezávisle na sobě, otáčení, projekce, nebo hudba tak může být spouštěna jak spolu, tak odděleně.

Jak bylo nastíněno, nechybí tedy ani funkce projektoru, která nabízí 4 barevné módy. Ten promítá různé vzory po celém pokoji, na stěny i strop. Napájení je řešeno pomocí baterií tužkového typu AA a pro plný provoz jsou potřeba tři. Úroveň hlasitosti melodií je příjemná a potěší také tichý chod motůrku kolotoče, který nebývá u konkurenčních výrobků samozřejmostí.

Atraktivní zvířátka, 4 melodie s intervalem 10 a 15 minut, tichý chod motůrku
Bez nastavení hlasitosti

Jak vybrat dětský kolotoč nad postýlku

Kolotoč nad postýlku je vhodné vybírat v první řadě podle toho, z jakého je materiálu. Dnes se na trhu vyskytují hned tři materiály, ze kterých jsou postavičky na kolotoči vyrobeny, jedná se o plast, dřevo a plyš. Plast zaujme svou lehkostí, odolností, ale i příznivou pořizovací cenou. Designově a uživatelsky se však nemusí jednat o ideální volbu. Kvalitou, stejně jako vzhledem, nadchne zcela určitě dřevo, které je odolné a dlouho vydrží. Nevýhodou může být vyšší váha, nebo i vyšší pořizovací cena. Posledním materiálem a dá se říct nejoblíbenějším, je plyš. Tyto hračky jsou příjemné na dotek a poměrně dost se u nich liší kvalita zpracování, proto mohou být jak velmi odolné, tak i náchylné ke snadnému poškození.

Vybavenost a funkce

Základní funkce je jasná, jedná se o kolotoč, na kterém jsou pověšeny hračky. Ten se následně otáčí, což vede k zabavení dítěte, rozvíjení jeho schopností, ale také k jeho unavení a následnému klidnému usnutí. Kolotoč nad postýlku mívá také i další funkce, které tuto hlavní významně podporují.

Mnoho modelů nabízí možnost přehrávání melodie, některé mají i na výběr z více melodií, nebo zvukových podkresů. Nejčastěji se jedná o ukolébavky, výjimkou však není ani šumění, nebo zvuky přírody. Jsou i modely, kde je možné nastavení hlasitosti podle toho, zda je cílem dítě uspat, nebo naopak zabavit.

Další funkce pracuje na principu světla. Dětský kolotoč nad postýlku může mít k dispozici projektor, který promítá hvězdičky, nebo jiné motivy přímo na zeď, nebo na strop. Některé modely s touto funkcí jsou vybaveny také klasickou lampičkou, která umožňuje osvítit daný prostor pod ní, nebo poslouží jako noční světlo.

Pohon kolotoče

První variantou je ruční pohon. Takový dětský kolotoč se natáhne a následně se po určitou dobu točí. Výhoda je v tom, že se dá takto použít kdekoliv a kdykoliv. Nevýhodou je omezená doba točení, kdy je následně nutné opětovné natažení. Tato doba se pohybuje zpravidla mezi 5 až 15 minutami, nepříjemné jsou také situace, kdy dítě během této doby tvrdě neusne a opětovné natažení jej vyruší a probudí.

Tyto problémy eliminuje varianta na baterie, kdy stačí kolotoč pouze zapnout a ve vhodné chvíli zase vypnout. Je tedy možný i na dlouhodobý provoz bez starostí, respektive do doby, než se vybijí baterie. O pohon tohoto typu se stará malý elektrický motůrek, který v závislosti na tom, o jaký se jedná a jak dobře je zabudován, více či méně hlučí. Některé kolotoče tak mohou být velmi hlučné, zatímco u jiných není pohon téměř slyšet.

Umístění

Umístění kolotoče na postýlku počítá se značnou univerzálností, kdy by neměl být problém ho umístit na většinu klasických modelů současných dětských postýlek. Jsou ale i modely, které se pomocí různých háčků věší nad postýlku, nebo kamkoliv, kde je to možné a vhodné. Existují i inovované modely, které je možné využít jak doma na postýlce, tak i venku na kočárku. Díky tomu lze malé miminko spolehlivě zabavit, nebo uspat, i na cestách.

Věkové určení

Jedná se sice o okrajový parametr výběru, nicméně výrobci jej i přes to uvádějí. Většina kolotočů je určena pro děti od útlého věku, tedy v podstatě od narození, do prvních několika měsíců. Pro starší děti jsou následně určeny doplňkové funkce, jako jsou zmíněné projektory, noční světla, nebo lampičky. Věk určení se lehce váže také k materiálu a velikosti, a to z důvodu, aby dítě na kolotoč nedosáhlo a svou neopatrností nedošlo k poškození, nebo úrazu dítěte.

4.5/5 - (44 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.