Sport a outdoor,

Vybíráme koloběžku pro dospělé – Recenze 10 nejlepších

Nemusí být brána nutně jenom jako hračka pro děti. Koloběžka pro dospělé je totiž stále populárnější, a to v souvislosti se sportovní aktivitou nebo jízdou po městě. Komu připadá kolo příliš nudné a obyčejné, tomu může přinést zajímavý zážitek z jízdy. Kromě klasické navíc můžete zvolit rovněž elektrickou koloběžku.

Koloběžky pro dospělý se liší hlavně v souvislosti s typem jízdy. Městská koloběžka do práce a města je určena pro kratší trasy a charakteristický je pro ni kratší nášlap. Cestovní nebo také turistická koloběžka je určená do terénu, na cyklostezky a má obvykle větší kola s větším předním kolem. Sportovní koloběžka je pak založena na výkonu, vysoké rychlosti a velké ujeté vzdálenosti.

Správný výběr závisí na mnoha faktorech. Roli hraje nosnost koloběžky, materiál konstrukce (hliník, ocel), typ brzdy (nášlapná, čelisťová či kotoučová) nebo velikost nafukovacích kol. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší koloběžky pro dospělé a jejich recenze.

Nejlepší koloběžky pro dospělé – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších koloběžek pro dospělé z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelNosnostHmotnostDélka 
Yedoo Mezeq V-brake150 kg11,8 kg158 cm
Yedoo Basic City120 kg9,5 kg132 cm
Sulov Rebel100 kg9,4 kg134 cm
Yedoo Mezeq New V-brake150 kg10,5 kg148 cm
Sulov FUSION120 kg12,9 kg170 cm
Olpran A6120 kg11,5 kg178 cm
Master 20-16120 kg10 kg150 cm
Lifefit Rider120 kg7 kg125 cm
Yedoo Alloy Dragstr150 kg7,4 kg159 cm
Sulov Voyage100 kg9,4 kg140 cm

Porovnání parametrů

 Yedoo Mezeq V-brakeYedoo Basic CitySulov RebelYedoo Mezeq New V-brakeSulov FUSIONOlpran A6Master 20-16Lifefit RiderYedoo Alloy DragstrSulov Voyage
Přední kolo20"16"16"20"26"26"20"16"20"16"
Zadní kolo16"12"12"16"20"20"16"12"20"16"
Šířka řidítek66 cm66 cm60 cm64 cm59 cm66 cm62 cm62 cm64 cm60 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 koloběžek pro dospělý

Yedoo Basic Mezeq V-brake

Yedoo Basic Mezeq V-brake recenze

Koloběžka pro dospělé Yedoo Basic Mezeq V-brake s pevným rámem, která je určena hlavně na kratší jízdy. Jedná se o variantu spíše do města, ale hodit se může i mimo něj. Nabídne lákadla v podobě vysoké nosnosti, která činí celých 150 kilogramů, čím že hodí i pro těžší jedince.

Koloběžka zaujme svým poměrem kol. to přední má rozměr 20“, zatímco kolo zadní má 16“. Zaujme i celková šířka stopy, která se pozitivně podepisuje na bezpečnosti. Na té má podíl i kvalita provedení. Jak na rám, tak i na vidlici byla použita kvalitní Hi-ten ocel. Samozřejmostí jsou i kvalitní Tektro hliníkové v provedení V.

Samozřejmostí je nastavitelná výška řídítek, a to v rozmezí od 96 centimetrů, až po 103 centimetrů. Délka koloběžky je celkem 158 centimetrů. Kvalitu potvrzují i získané certifikace, jako je například ta s označením TÜV SÜD Czech.

Vysoká nosnost, certifikace, kvalitní provedení

Hlavně do města

Yedoo Basic City

Yedoo Basic City recenze

Koloběžka do města Yedoo Basic City 16″ / 12″ umožní snadnou přepravu ve větších, i menších městech. Neztratí se ale ani v terénu, nebo v lese. Jejím plusem je odolná konstrukce. Ta má vliv i na hmotnost koloběžky, která váží 10 kilogramů.

Je určená pro dospělé, a to v podstatě od výšky, která činí 145 centimetrů. Menší osoba by na ní jezdit neměla. Určitě zaujme její nosnost, která činí příjemných 120 kilogramů. Nechybí ani kvalita bezpečnostních prvků, jako jsou hlavně hliníkové Tektro brzdy v klasickém V provedení.

Základem konstrukce je rám z Hi-Ten oceli a také kola s širokou stopou. To přední má rozměr 16 palců, zatímco kolo zadní má rozdíl 12 palců. Tato kombinace se podepisuje i na možnosti dynamické jízdy. Kvalita je podpořena i plněním norem a certifikací.

Kvalitní konstrukce, Kompaktní provedení, do města i terénu

Vyšší hmotnost

Sulov Rebel

Sulov Rebel recenze

Koloběžka s nafukovacími koly Sulov Rebel 16″/12″je určená pro každého, kdo měří alespoň 140 centimetrů. Zaujme svým kompaktním provedením, které se podepisuje i na nízké hmotnosti, která činí jenom 7 kilogramů. Přesto je spojena s vysokou kvalitou, kterou zajistí rám z oceli.

Jezdit na ní může mnoho dospělých, jelikož její maximální nosnost je stanovena přesně na 100 kilogramů. Svou konstrukcí nijak nevybočuje ze standardů, a tak má přední kolo větší, o velikosti 16 palců, zatímco zadní je menší, a to přesně o velikosti 12 palců. Tím je podpořena i její všestrannost.

Má unikátní provedení, které nabídne nastavitelná řídítka, rám s tvarem písmene X a s jistotou většího prostoru pro kolena, nebo protiskluzový nášlap. Dále nechybí ani dvojice Alu-V brzd, stejně jako například ráfky z hliníku, které odvádějí vibrace během jízdy.

Kompaktní provedení, rám ve tvaru X, nízká hmotnost

Nosnost jenom 100 kilogramů

Yedoo New Mezeq New V-brake

Yedoo New Mezeq New V-brake recenze

Městská koloběžka pro dospělé Yedoo New Mezeq New V-brake se nehodí jenom do metropolí, ale lze ji využít i mimo městské lokality. Jde o inovovanou verzi, kde bylo opraveno nebo vylepšeno na 85 procent všech dílů. A to s cílem nabídnou více než předchozí model, stejně jako více, než přináší konkurence.

Zaujme kratší konstrukce s celkovou délkou 148 centimetrů, ale stejným prostorem pro jezdce. Nechybí hliníková řídítka, která je možné nastavit, a to v rozmezí 95 až 101 centimetrů. Další charakteristikou je ideální poměr kol. přední má 20 palců, zatímco zadní je menší, s rozměry 16 palců.

Zaujme celková nosnost, která má celých 150 kilogramů. Nechybí ani kvalitní rám, který je vyroben z Hi-ten oceli, stejně jako Tektro hliníkové brzdy, nebo ráfky ze stejného materiálu, které mají dvojitou stěnu. Celková hmotnost koloběžky činí 10,1 kg, což z ní dělá poměrně robustní kousek.

Inovovaná konstrukce, nosnost 150 kg, rám z Hi-ten oceli oceli

Vyšší hmotnost

Sulov FUSION

Sulov FUSION recenze

Sportovní koloběžka Sulov FUSION 26″/20″ je skvělou volbou do města, ale i na stále oblíbenější cyklostezky. Její hmotnost je 12,9 kilogramů, je vyrobena z pevné odlehčené oceli a ráfky jsou vyrobené z hliníku. Myslí se i na bezpečnost, v podobě V-brzd, stejně jako v podobě odrazek, které jsou ve výpletech kol.

Koloběžka zaujme i praktičností. Nechybí na ní sklopný stojánek, držák na lahev, ale i rohy na řídítkách, nebo kvalitní zadní blatník. Praktickou vlastností je i její nosnost, která činí 120 kilogramů, nebo dostatečná délka, která má dobrých 170 centimetrů.

Nechybní zajímavě řešená kola, kdy přední je výrazně větší, a to o rozměru 26 palců, zatímco zadní o je celých 6 palců nižší. K lepší ovladatelnosti přispívá dostatečná délka řídítek, které mají šířku celých 59 centimetrů.

Všestranné použití, dobrá nosnost, velká kola

Bez nastavitelných řídítek

Olpran A6

Olpran A6 recenze

Turistická koloběžka Olpran A6 je osvědčenou volbou na všechny zpevněné cesty. Vyniká svou kvalitou, jelikož je vyrobena z oceli. A to v případě rámu, řídítek i vidlice. Nechybí ani V-brzda, která je na předním a zadním kole. Konstrukce splní očekávání i s ohledem na nosnost, která činí dobrých 130 kilogramů.

Celková hmotnost koloběžky je vzhledem k provedení 11,5 kilogramů. Moderní unisex provedení je určené jak mužům, tak i ženám. Pohodlí při jízdě podpoří různá velikost kol. Větší přední o rozměru 26 palců a menší zadní, které nabídne rozměr 20 palců.

Na dostatek prostoru a komfort během jízdy má vliv délka koloběžky, která je 178 centimetrů. Dobrou ovladatelnost zajišťují dobře tvarovaná řídítka, která mají celkovou šířku 66 centimetrů. Samozřejmostí je i jistota dobrého úchopu, na jejich okrajích.

Unisex provedení, dobrá nosnost, kvalitní konstrukce

Vyšší hmotnost

Master 20-16

Master 20-16 recenze

Koloběžka Master 20″-16″ je dobrou volbou pro jízdu do práce, ve městě, ale i lehčí rekreační jízdu na rovném povrchu. Je určena pro každého jezdce, který dosáhl výšky 140 centimetrů, a pokud jde o jeho hmotnost, tak se na ní může svést každý do celkové hmotnosti 80 kilometrů, což není úplně nejlepší hodnota.

Svými dalšími parametry však zaujme. Délka 150 centimetrů nabídne dostatek prostoru a pohodlí během jízdy. Řídítka je možné nastavit podle velikosti postavy, a to od výšky 94 centimetrů, až po výšku maximální, která činí přesně 101 centimetrů.

Nechybí řada kvalitních prvků, jako jsou hliníkové brzdy V-break, stejně jako věnečková kuličková ložiska, či možnost nastavení zadního kola do 2 výšek. Praktičnosti použití přispívá třeba i držák na lahev, stojánek a také zadní blatník, který se hodí na jízdu během mokra.

Možnosti nastavení, kvalitní provedení, velká kola

Nosnost jenom 80 kilogramů

Lifefit Rider

LIFEFIT Rider recenze

Cestovní koloběžka LIFEFIT Rider 16″/12″ se kterou budete moci bez problémů projíždět městem, i na zpevněných cestách. Zaujme kompaktním provedením, které se podepisuje i na tom, že má hmotnost jenom 7 kilogramů. A to hlavně díky svému odlehčenému ocelovému rámu, nebo také díky hliníkovým ráfkům, které hmotnost snižují.

Nechybí také pozitiva s ohledem na všestrannost. Podle velikosti postavy je možné nastavit řídítka. Nejnižší poloha je ve výšce 92 centimetrů, zatímco ta nejvyšší je ve výšce 100 centimetrů. Nezklame ani celková nosnost koloběžky, která uveze každého, kdo neváží více, než 120 kilogramů. I to je dobrý parametr.

Samotná konstrukce je postavena na dvou různých velikostech kol. To přední má rozměry 16 palců, a zadní menší má rozměry 12 palců. Díky dobré ovladatelnosti se stává bezpečným pomocníkem k přesunům, na čemž se pozitivně podepisují také V-brzdy, které umožní rychlé zastavení.

Dobrá nosnost, nastavitelná řídítka

Do nenáročného terénu

Yedoo Alloy Dragstr

Yedoo Alloy Dragstr recenze

Yedoo Alloy Dragstr opravdu nezklame nikoho. A to ani při jízdě na zpevněných, stejně jako nezpevněných cestách, takže může být vhodná i jako outdoor terénní koloběžka. Vyniká unikátní konstrukcí, která je jedinečná v tom, že má stejně velká kola. Přední a zadní mají rozměr přesně 20 palců. Dále nechybí unikátní ráfky, a to HJC alloy double wall a dále také CNC side walls.

Délka koloběžky je celkem 159 centimetrů a výška řídítek může být v rozmezí od 90 do 95 centimetrů, podle výšky postavy. Nabídne nejenom dobrý prostor pro jezdce o hodnotě 64 centimetrů, ale i to, že se pyšní nízkou hmotností, která vzhledem k jejím parametrům činí jenom 7,4 kilogramu.

Kladem je také její nosnost, která činí 150 kilogramů. A to u jakéhokoliv jezdce, který je vyšší než 130 centimetrů, což je minimální vzrůst. Koloběžka také zaujme svým příslušenstvím, kam je třeba zařadit nejenom praktický stojánek, ale i držák na lahev, který se hodí na delších cestách.

Všestranné použití, nízká hmotnost, vysoká nosnost

Menší rozsah nastavení řídítek

Sulov Voyage

Sulov Voyage recenze

Koloběžka do terénu Sulov 16-16″ Voyage však nadchne i možností jezdit ve městech. Tedy kamkoliv je potřeba. Předností je odlehčený ocelový rám, díky čemuž je dosaženo hmotnosti, která činí 9,3 kilogramů. K té přispívají třeba i ráfky vyrobené z hliníku, stejně jako předním, ale i zadní hliníková V-brzda, která má také své přednosti.

Koloběžka je určena každému, kdo měří alespoň 125 centimetrů. Podle výšky postavy je možné správně nastavit řídítka. A to od nejnižší polohy v výšce 92 centimetrů, až do nejvyšší polohy, která je 100 centimetrů. Zaujme také to, že na koloběžce může jezdit každý do hmotnosti 100 kilogramů.

Pohodlnou jízdu a prostor zajistí jak délka o hodnotě 140 centimetrů, tak i fakt, že délku stupátka lze upravit od 34 až do 43 centimetrů. Nechybí také drobný, ale praktický prvek ve formě stojánku, nebo ergonomické protiskluzové úchyty na řídítkách, které zajistí lepší ovladatelnost a samozřejmě také větší bezpečnost.

Do města i terénu, nastavitelná řídítka a nášlap

Menší nosnost

Jak vybrat koloběžku pro dospělé

Koloběžky pro dospělé jsou na rozdíl od ostatních typů určené hlavně pro přepravu z místa na místo, nebo také pro sportovní aktivitu. Jejich výběr by měl být v první řadě založený na celkové kvalitě provedení. Základem jsou ocelové rámy, klasické nebo odlehčené, od kterých se následně odvíjí robustnost konstrukce, ale i jejich hmotnost. Ty nejlehčí mohou mít okolo 7 kilogramů, zatímco ty těžší i nad 10 kg.

Výška a váha jezdce

Další parametr výběru je založený na konkrétní postavě. Kdo je menšího vzrůstu, ten by měl hledět i na tento parametr. Obvykle lze provedení pro dospělé používat od výšky postavy v rozmezí 140 až 150 centimetrů. Snadnou jízdu umožní hlavně nastavitelná řídítka, která zajistí optimální polohu jezdce.

Typ postavy je třeba sledovat i s ohledem na její hmotnost. Koloběžka pro dospělého by tak měla být vybrána rovněž podle nosnosti. Většina modelů začíná na 100 kilogramech. Lze však najít i takové, kde je nosnost okolo 150 kg.

Městská, turistická nebo sportovní?

Při výběru rozlišujeme to, jak konkrétně bude koloběžka používána. Sortiment lze rozdělit do tří kategorií. První jsou určené pro kratší trasy. Mají kratší nášlap, lépe se s nimi manévruje a jsou ideální volbou na rychlé přejezdy po městě. Dále existují koloběžky pro turistiku. Ty mají obvykle větší kola, kdy přední má vyšší rozměry než zadní. Jsou určené do mírného terénu, do města, i na cyklostezky. Třetí možností jsou koloběžky pro sportovní jízdu. Ty jsou určené pro plnohodnotnou sportovní aktivitu, která je založena na výkonu, vysoké rychlosti a velké ujeté vzdálenosti.

Velikost kol

I když se lze setkat s modely, které mají stejná kola, je faktem, že koloběžka pro dospělý má obvykle přední kolo větší než to zadní. Přední s rozměry okolo 16 palců a zadní s rozměry okolo 12 je řešení, které je určeno hlavně do města. Všestrannost nabídnou koloběžky s předním kolem o rozměru 20 palců a se zadním 16 palců. Ty se hodí do města, na cyklostezky i mírného terénu. Pro sportovní jízdu a delší cestování se hodí ty s velkými koly. Tedy přední o rozměru 26 palců, a to zadní o rozměru 20 palců.

Vybíráme koloběžku pro dospělé – Recenze 10 nejlepších
4.4 (88.57%) 21 votes