Sport,

Koloběžky pro dospělé: Recenze 10 nejlepších

Nemusí být brána nutně jenom jako hračka pro děti. Koloběžka pro dospělé je totiž stále populárnější, a to v souvislosti se sportovní aktivitou nebo jízdou po městě. Komu připadá kolo příliš nudné a obyčejné, tomu může přinést zajímavý zážitek z jízdy. Kromě klasické navíc můžete zvolit rovněž elektrickou koloběžku.

Koloběžky pro dospělý se liší hlavně v souvislosti s typem jízdy. Městská koloběžka do práce a města je určena pro kratší trasy a charakteristický je pro ni kratší nášlap. Cestovní nebo také turistická koloběžka je určená do terénu, na cyklostezky a má obvykle větší kola s větším předním kolem. Sportovní koloběžka je pak založena na výkonu, vysoké rychlosti a velké ujeté vzdálenosti.

Správný výběr závisí na mnoha faktorech. Roli hraje nosnost koloběžky, materiál konstrukce (hliník, ocel), typ brzdy (nášlapná, čelisťová či kotoučová) nebo velikost nafukovacích kol. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší koloběžky pro dospělé a jejich recenze.

Nejlepší koloběžky pro dospělé – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších koloběžek pro dospělé z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelNosnostHmotnostDélka 
WORKER City recenze a testWORKER City100 kg9,5 kg145 cm
Yedoo Basic City recenze a testYedoo Basic City120 kg9,5 kg132 cm
Sulov Rebel recenze a testSulov Rebel100 kg9,4 kg134 cm
Crussis Urban 4.2 recenze a testCrussis Urban 4.2150 kg10 kg175 cm
Sulov FUSION recenze a testSulov FUSION120 kg12,9 kg170 cm
Yedoo TREXX recenze a testYedoo TREXX130 kg7,9 kg170 cm
Master 20-16 recenze a testMaster 20-16120 kg9,5 kg145 cm
Lifefit Rider recenze a testLifefit Rider120 kg7 kg125 cm
Yedoo Alloy Dragstr recenze a testYedoo Alloy Dragstr150 kg7,4 kg159 cm
Sulov Voyage recenze a testSulov Voyage100 kg9,4 kg140 cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 WORKER CityYedoo Basic CitySulov RebelCrussis Urban 4.2Sulov FUSIONYedoo TREXXMaster 20-16Lifefit RiderYedoo Alloy DragstrSulov Voyage
Přední kolo16"16"16"26"26"26"20"16"20"16"
Zadní kolo16"12"12"20"20"20"16"12"20"16"
Šířka řidítek60 cm66 cm60 cm62 cm59 cm60 cm65 cm62 cm64 cm60 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 koloběžek pro dospělý

WORKER City

WORKER City recenze a test

Městská koloběžka pro dospělé WORKER City nabízí velmi zajímavý poměr pořizovací ceny a kvality. Jedná se o poměrně levný model, který poslouží výborně nejen ve městě, ale i na kratších výletech. Kromě dospělých je vhodná také pro větší děti, má nastavitelnou výšku řídítek a jejich šířka je 60 centimetrů. Potěší také celková hmotnost 9,5 kilogramu, se kterou se řadí k průměru mezi podobnými modely.

Přední kolo i zadní kolo má totožnou velikost, která je 16″. Kvalitních koloběžek s tímto stejným průměrem kol již v nabídce mnoho není, a proto je to v tomto případě přednost. Za jízdy je velmi stabilní a dobře ovladatelná, dokáže být také rychlá. Proto výrobce osadil obě kola kvalitními čelisťovými brzdami, které mají umístěné páčky standardně na řídítkách.

Konstrukce je ocelová a ráfky jsou vyrobeny z lehkého hliníku. Kola jsou pro pohodlnou jízdu samozřejmě nafukovací a výška řídítek se nechá nastavit mezi 90 až 110 centimetry. Délka nášlapu je 36 centimetrů a umístěný je 16 centimetrů na zemí, prostor pro nohu je široký 12,3 centimetrů, což splňuje nároky na pohodlnou a bezpečnou jízdu. Splňuje nejpřísnější evropské bezpečnostní normy EN-71.

Výborný poměr cena/kvalita, přední i zadní čelisťová brzda, vhodná i pro větší děti
Menší nosnost 100 kg

Yedoo Basic City

Yedoo Basic City recenze a test

Koloběžka do města Yedoo Basic City 16″ / 12″ umožní snadnou přepravu ve větších, i menších městech. Neztratí se ale ani v terénu, nebo v lese. Jejím plusem je odolná konstrukce. Ta má vliv i na hmotnost koloběžky, která váží 10 kilogramů.

Je určená pro dospělé, a to v podstatě od výšky, která činí 145 centimetrů. Menší osoba by na ní jezdit neměla. Určitě zaujme její nosnost, která činí příjemných 120 kilogramů. Nechybí ani kvalita bezpečnostních prvků, jako jsou hlavně hliníkové Tektro brzdy v klasickém V provedení.

Základem konstrukce je rám z Hi-Ten oceli a také kola s širokou stopou. To přední má rozměr 16 palců, zatímco kolo zadní má rozdíl 12 palců. Tato kombinace se podepisuje i na možnosti dynamické jízdy. Kvalita je podpořena i plněním norem a certifikací.

Kvalitní konstrukce, Kompaktní provedení, do města i terénu
Vyšší hmotnost

Sulov Rebel

Sulov Rebel recenze a test

Koloběžka s nafukovacími koly Sulov Rebel 16″/12″je určená pro každého, kdo měří alespoň 140 centimetrů. Zaujme svým kompaktním provedením, které se podepisuje i na nízké hmotnosti, která činí jenom 7 kilogramů. Přesto je spojena s vysokou kvalitou, kterou zajistí rám z oceli.

Jezdit na ní může mnoho dospělých, jelikož její maximální nosnost je stanovena přesně na 100 kilogramů. Svou konstrukcí nijak nevybočuje ze standardů, a tak má přední kolo větší, o velikosti 16 palců, zatímco zadní je menší, a to přesně o velikosti 12 palců. Tím je podpořena i její všestrannost.

Má unikátní provedení, které nabídne nastavitelná řídítka, rám s tvarem písmene X a s jistotou většího prostoru pro kolena, nebo protiskluzový nášlap. Dále nechybí ani dvojice Alu-V brzd, stejně jako například ráfky z hliníku, které odvádějí vibrace během jízdy.

Kompaktní provedení, rám ve tvaru X, nízká hmotnost
Nosnost jenom 100 kilogramů

Crussis Urban 4.2

Crussis Urban 4.2 recenze a test

Koloběžka pro dospělé Crussis Urban 4.2 se řadí mezi ty nejlepší modely současnosti, které můžete pro svůj aktivní životní styl pořídit. Zároveň také ke své vysoké kvalitě zpracování nabízí velmi výborný poměr k ceně. Má nadprůměrnou nosnost 150 kilogramů, což ocení urostlí jedinci s výškou do 200 centimetrů, pro které bude jízda, díky umístění řídítek více v předu, velmi komfortní.

Sportovní koloběžka je vhodná jak pro rutinní dojíždění do práce, tak k výkonnostním tréninkům. Nabízí ideální poměr velikosti kol, kdy přední kolo má velikost 26 palců a zadní kolo 20″. Koloběžka je na nich velmi rychlá s minimálním odporem, na který mají podstatný vliv kvalitní pláště Schwalbe Big Apple.

Celková váha je 10 kilogramů, což je vzhledem k velikosti velmi dobrá hodnota. Koloběžka je 175 centimetrů dlouhá, délku nášlapu má 48 centimetrů a jeho výška je pouze 5 centimetrů. Právě výška nášlapu může být pro někoho omezující, je velmi nízko nad terénem a proto je model vhodný zejména pro jízdu na zpevněném povrchu. Řídítka jsou 62 centimetrů široká a potěší také dvojice brzd Tektro V brake.

Vhodná i pro vyšší postavy, vysoká nosnost 150 kg, výborné zpracování i komponenty
Nižší nášlap 5 cm nad zemí

Sulov FUSION

Sulov FUSION recenze a test

Sportovní koloběžka Sulov FUSION 26″/20″ je skvělou volbou do města, ale i na stále oblíbenější cyklostezky. Její hmotnost je 12,9 kilogramů, je vyrobena z pevné odlehčené oceli a ráfky jsou vyrobené z hliníku. Myslí se i na bezpečnost, v podobě V-brzd, stejně jako v podobě odrazek, které jsou ve výpletech kol.

Koloběžka zaujme i praktičností. Nechybí na ní sklopný stojánek, držák na lahev, ale i rohy na řídítkách, nebo kvalitní zadní blatník. Praktickou vlastností je i její nosnost, která činí 120 kilogramů, nebo dostatečná délka, která má dobrých 170 centimetrů.

Nechybní zajímavě řešená kola, kdy přední je výrazně větší, a to o rozměru 26 palců, zatímco zadní o je celých 6 palců nižší. K lepší ovladatelnosti přispívá dostatečná délka řídítek, které mají šířku celých 59 centimetrů.

Všestranné použití, dobrá nosnost, velká kola
Bez nastavitelných řídítek

Yedoo TREXX

Yedoo TREXX recenze a test

Turistická koloběžka Yedoo TREXX je jako dělaná pro dlouhé výlety krajinou, nebo po cyklostezkách. Stejně dobře, jako poslouží cestovatelům, poslouží také sportovcům, pro které je ideálním sportovním nástrojem. Její největší přednostní je velmi nízká hmotnost 7,9 kilogramů při zachování všech parametrů plnohodnotné dospělé koloběžky. Váhu nejvíce ovlivňuje hliníkový Yedoo Alloy rám a vidlice ze stejné řady.

Z hliníku je dále také představec, hlavové složení, řídítka, brzdy, nebo ráfky. Velikost kol nabízí ideální poměr k výkonu a vynaložené námaze, přední větší kolo má velikost 26 palců a zadní kolo 20″. Nosnost 130 kilogramů je ideální pro naprostou většinu jezdců a tuhost rámu je tak akorát, není ani příliš měkká, ani tvrdá.

Stupátko má délku 40 centimetrů a nachází se 7,2 centimetrů nad zemí, díky čemu nabízí dostatek místa i pro jízdu v terénu. Jako pláště výrobce použil model Kenda 60 TPI který poskytuje kevlarovou ochranu. Brzdy jsou samozřejmě na obou kolech a jedná se o typ Tektro V brake. Minimální výška jezdce je výrobcem uváděna 130 centimetrů a vzhledem k odlehčenému kvalitnímu provedení je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Odlehčený hliníkový rám, hmotnost jen 7,9 kg, velmi kvalitní provedení včetně komponent
Vyšší pořizovací cena

Master 20-16

Master 20-16 recenze a test

Koloběžka Master 20″-16″ je dobrou volbou pro jízdu do práce, ve městě, ale i lehčí rekreační jízdu na rovném povrchu. Je určena pro každého jezdce, který dosáhl výšky 140 centimetrů, a pokud jde o jeho hmotnost, tak se na ní může svést každý do celkové hmotnosti 120 kilogramů, což je průměrná až lepší hodnota.

Svými dalšími parametry rovněž zaujme. Délka 145 centimetrů nabídne dostatek prostoru a pohodlí během jízdy. Řídítka je možné nastavit podle velikosti postavy, a to od výšky 88 centimetrů, až po výšku maximální, která činí přesně 95 centimetrů.

Nechybí řada kvalitních prvků, jako jsou hliníkové brzdy V-break, stejně jako věnečková kuličková ložiska, či možnost uchycení košíku na pití na dvě místa. Praktičnosti použití přispívá i stojánek či gumové ručky s vysokou adhezí.

Kvalitní provedení, velká kola, dobrá nosnost až 120 kilogramů
Spíše menší rozsah nastavení výšky řídítek

Lifefit Rider

Lifefit Rider recenze a test

Cestovní koloběžka LIFEFIT Rider 16″/12″ se kterou budete moci bez problémů projíždět městem, i na zpevněných cestách. Zaujme kompaktním provedením, které se podepisuje i na tom, že má hmotnost jenom 7 kilogramů. A to hlavně díky svému odlehčenému ocelovému rámu, nebo také díky hliníkovým ráfkům, které hmotnost snižují.

Nechybí také pozitiva s ohledem na všestrannost. Podle velikosti postavy je možné nastavit řídítka. Nejnižší poloha je ve výšce 92 centimetrů, zatímco ta nejvyšší je ve výšce 100 centimetrů. Nezklame ani celková nosnost koloběžky, která uveze každého, kdo neváží více, než 120 kilogramů. I to je dobrý parametr.

Samotná konstrukce je postavena na dvou různých velikostech kol. To přední má rozměry 16 palců, a zadní menší má rozměry 12 palců. Díky dobré ovladatelnosti se stává bezpečným pomocníkem k přesunům, na čemž se pozitivně podepisují také V-brzdy, které umožní rychlé zastavení.

Dobrá nosnost, nastavitelná řídítka
Do nenáročného terénu

Yedoo Alloy Dragstr

Yedoo Alloy Dragstr recenze a test

Yedoo Alloy Dragstr opravdu nezklame nikoho. A to ani při jízdě na zpevněných, stejně jako nezpevněných cestách, takže může být vhodná i jako outdoor terénní koloběžka. Vyniká unikátní konstrukcí, která je jedinečná v tom, že má stejně velká kola. Přední a zadní mají rozměr přesně 20 palců. Dále nechybí unikátní ráfky, a to HJC alloy double wall a dále také CNC side walls.

Délka koloběžky je celkem 159 centimetrů a výška řídítek může být v rozmezí od 90 do 95 centimetrů, podle výšky postavy. Nabídne nejenom dobrý prostor pro jezdce o hodnotě 64 centimetrů, ale i to, že se pyšní nízkou hmotností, která vzhledem k jejím parametrům činí jenom 7,4 kilogramu.

Kladem je také její nosnost, která činí 150 kilogramů. A to u jakéhokoliv jezdce, který je vyšší než 130 centimetrů, což je minimální vzrůst. Koloběžka také zaujme svým příslušenstvím, kam je třeba zařadit nejenom praktický stojánek, ale i držák na lahev, který se hodí na delších cestách.

Všestranné použití, nízká hmotnost, vysoká nosnost
Menší rozsah nastavení řídítek

Sulov Voyage

Sulov Voyage recenze a test

Koloběžka do terénu Sulov 16-16″ Voyage však nadchne i možností jezdit ve městech. Tedy kamkoliv je potřeba. Předností je odlehčený ocelový rám, díky čemuž je dosaženo hmotnosti, která činí 9,3 kilogramů. K té přispívají třeba i ráfky vyrobené z hliníku, stejně jako předním, ale i zadní hliníková V-brzda, která má také své přednosti.

Koloběžka je určena každému, kdo měří alespoň 125 centimetrů. Podle výšky postavy je možné správně nastavit řídítka. A to od nejnižší polohy v výšce 92 centimetrů, až do nejvyšší polohy, která je 100 centimetrů. Zaujme také to, že na koloběžce může jezdit každý do hmotnosti 100 kilogramů.

Pohodlnou jízdu a prostor zajistí jak délka o hodnotě 140 centimetrů, tak i fakt, že délku stupátka lze upravit od 34 až do 43 centimetrů. Nechybí také drobný, ale praktický prvek ve formě stojánku, nebo ergonomické protiskluzové úchyty na řídítkách, které zajistí lepší ovladatelnost a samozřejmě také větší bezpečnost.

Do města i terénu, nastavitelná řídítka a nášlap
Menší nosnost

Jak vybrat koloběžku pro dospělé

Koloběžky pro dospělé jsou na rozdíl od ostatních typů určené hlavně pro přepravu z místa na místo, nebo také pro sportovní aktivitu. Jejich výběr by měl být v první řadě založený na celkové kvalitě provedení. Základem jsou ocelové rámy, klasické nebo odlehčené, od kterých se následně odvíjí robustnost konstrukce, ale i jejich hmotnost. Ty nejlehčí mohou mít okolo 7 kilogramů, zatímco ty těžší i nad 10 kg.

Výška a váha jezdce

Další parametr výběru je založený na konkrétní postavě. Kdo je menšího vzrůstu, ten by měl hledět i na tento parametr. Obvykle lze provedení pro dospělé používat od výšky postavy v rozmezí 140 až 150 centimetrů. Snadnou jízdu umožní hlavně nastavitelná řídítka, která zajistí optimální polohu jezdce.

Typ postavy je třeba sledovat i s ohledem na její hmotnost. Koloběžka pro dospělého by tak měla být vybrána rovněž podle nosnosti. Většina modelů začíná na 100 kilogramech. Lze však najít i takové, kde je nosnost okolo 150 kg.

Městská, turistická nebo sportovní?

Při výběru rozlišujeme to, jak konkrétně bude koloběžka používána. Sortiment lze rozdělit do tří kategorií. První jsou určené pro kratší trasy. Mají kratší nášlap, lépe se s nimi manévruje a jsou ideální volbou na rychlé přejezdy po městě. Dále existují koloběžky pro turistiku. Ty mají obvykle větší kola, kdy přední má vyšší rozměry než zadní. Jsou určené do mírného terénu, do města, i na cyklostezky. Třetí možností jsou koloběžky pro sportovní jízdu. Ty jsou určené pro plnohodnotnou sportovní aktivitu, která je založena na výkonu, vysoké rychlosti a velké ujeté vzdálenosti.

Velikost kol

I když se lze setkat s modely, které mají stejná kola, je faktem, že koloběžka pro dospělý má obvykle přední kolo větší než to zadní. Přední s rozměry okolo 16 palců a zadní s rozměry okolo 12 je řešení, které je určeno hlavně do města. Všestrannost nabídnou koloběžky s předním kolem o rozměru 20 palců a se zadním 16 palců. Ty se hodí do města, na cyklostezky i mírného terénu. Pro sportovní jízdu a delší cestování se hodí ty s velkými koly. Tedy přední o rozměru 26 palců, a to zadní o rozměru 20 palců.

4.2/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.