Sport,

Nejlepší kolečkové brusle 2023: Test, recenze inline bruslí

Kolečkové brusle jsou oblíbeným sportovním vybavením a jejich výběr nemusí být nic jednoduchého, a to zvláště tehdy, pokud vybíráte své první inline brusle. V této kategorii sportovního náčiní je možné vybírat podle mnoha parametrů, přičemž to, zdali půjde o dámské, pánské nebo dětské kolečkové brusle, je pouze to nejmenší.

In-line brusle jsou mezi sebou rozdílné nejenom v určení a použití, ale rozlišovat je třeba různé velikosti koleček, tvrdost koleček nebo použitá ložiska. Značné rozdíly jsou také v systému utahování brusle, což nemusí každého při vybírání napadnout. Kromě toho není od věci sledovat celkovou stavbu brusle, tuhost a použité materiály. Výběr je zkrátka možné pojmout velmi sofistikovaně, a pokud jste nekoupili první inlajny z letáku, pravděpodobně vás správný výběr zajímá.

Vyjma nejrozšířenějších fitness bruslí, kde jsou kolečka umístěná za sebou, se v poslední době dostávají opět do módy dvouřadé kolečkové brusle, které můžete znát z amerických filmů. Určitým specifikem jsou pak freestylové kolečkové brusle, nebo hokejové. Pro děti jsou ideální nastavitelné modely, které po určitý čas dokáží růst spolu s dětskou nohou a mohou mít i vyměnitelná kolečka za lední nůž, čímž významně získávají na praktičnosti.

Ať už si však vyberete brusle jakékoliv, neměli byste zapomínat také na helmu a chrániče na kolečkové brusle, které jsou nedílnou součástí výbavy každého zodpovědného jedince. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší kolečkové brusle a jejich recenze.

Nejlepší kolečkové brusle – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kolečkových bruslí z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTyp brusleUrčeníPrůměr koleček 
K2 KINETIC 80 PRO W recenze a testK2 KINETIC 80 PRO WFitnessDámské80 mm
Rollerblade ZETRABLADE W recenze a testRollerblade ZETRABLADE WFitnessDámské80 mm
Worker Adriane recenze a testWorker AdrianeNastavitelnéDámské/dětské64 -76 mm
Fila CROSSFIT LADY recenze a testFila CROSSFIT LADYFitnessDámské84 mm
WORKER Nobes recenze a testWORKER NobesFitnessDětské64 mm
Bauer RH XR250 SKATE SR recenze a testBauer RH XR250 SKATE SRHokejovéPánské76 + 80 mm
K2 VELOCITY SPORT M recenze a testK2 VELOCITY SPORT MFitnessPánské84 mm
Zealot FITPRO recenze a testZealot FITPROFitnessPánské84 mm
WORKER Mia recenze a testWORKER MiaNastavitelnéDětské64 -72 mm
WORKER Juando 3v1 recenze a testWORKER Juando 3v1KombinovanéDětské54 - 72 mm

Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 K2 KINETIC 80 PRO WRollerblade ZETRABLADE WWorker AdrianeFila CROSSFIT LADYWORKER NobesBauer RH XR250 SKATE SRK2 VELOCITY SPORT MZealot FITPROWORKER MiaWORKER Juando 3v1
BrzdaAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAnoAnoAno
LožiskaABEC5SG5ABEC5ABEC7ABEC5ABEC5ILQ7ABEC7ABEC5ABEC5
Tvrdost koleček80A82A82A83A82A82A80A83A82A82A
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 inline bruslí

K2 KINETIC 80 PRO W

K2 KINETIC 80 PRO W recenze a test

Kolečkové brusle K2 KINETIC 80 PRO W mají ve svém názvu písmeno W, což naznačuje, že jde o dámské kolečkové brusle. Stavbou se jedná o klasické inline fitness brusle, které se zapínají jedním suchým zipem, přezkou a tkaničkami.

Průměr koleček je standardní, tedy 80 mm, stejně jako tvrdost, která je charakteristická hodnotou 80A. Použitá ložiska jsou ABEC5, nicméně vzhledem k osvědčenému výrobci je možné očekávat skvělou funkci i těchto průměrných ložisek. Rám je vyroben z kompozitního plastu, který slibuje vysokou odolnost a materiálem samotné boty je pak K2 Softboot®.

Dle ohlasů uživatelek jde o pohodlné a lehké brusle, které svou kvalitou odpovídají ceně. Svou podstatou, vybaveností a konstrukcí pak budou vyhovovat všem bruslařkám, které chtějí základní, avšak kvalitní vybavení pro své občasné inline bruslení.

Příznivá cena, osvědčený výrobce
Ložiska ABEC5

Rollerblade ZETRABLADE W

Rollerblade ZETRABLADE W recenze a test

Dámské inline brusle Rollerblade ZETRABLADE W si i přes nižší pořizovací cenu zachovávají dobrou kvalitu, která plně vystačí rekreačním a nenáročným bruslařkám, zejména pak začátečnicím. Design brusle je neutrální, nehraje žádnými výraznými barvami, a tak se brusle na první pohled nemusí jevit ani jako dámské, což některé spotřebitelky ocení.

Svou stavbou a dostupnými velikostmi jsou však jasně určené pro ženské chodidlo. Díky tomu slibují, že na nohu dobře padnou a nebudou při jízdě nikde tlačit. Hobby použití odpovídají dále kolečka o průměrné velikosti 80 milimetrů, která mají také naprosto průměrnou tvrdost 82A.

Materiálem rámu je kompozit a stavbou se pak příliš neliší od většiny inline modelů. Fixace nohy do boty brusle probíhá utáhnutím tkaniček, suchým zipem a nakonec přezkou. Samozřejmostí je přítomnost brzdy, která zajištuje bezpečnější jízdu. Na základě nižší ceny a jejich vlastností je tedy možné říct, že jde o brusle, které jsou více než vhodné pro začátečníky.

Nižší pořizovací cena
Nevýrazný design

Worker Adriane

Worker Adriane recenze a test

Cenově dostupné inline brusle Worker Adriane jsou určené nejenom pro děti, ale také pro ženy. Jsou k dostání v mnoha velikostech, od čehož se odvíjí i velikost koleček, která je u nejmenší velikosti 64 mm, u největší velikosti pak 76 mm. Jedná se tedy o menší kolečka, než bývá u současných modelů zvykem.

I přes nízkou cenu jsou brusle osazeny vskutku dobrými ložisky ABEC5. Uživatele potěší i patentovaný systém nastavení velikostí, díky kterému je možné velikost boty přizpůsobit noze, z čehož plyne i možnost růstu brusle s růstem chodila. Samotnou velikost je pak možné měnit vždy o 4 čísla, například od velikosti boty 29 až do velikosti 32.

Maximální zatížení bruslí je 80 kg, což však odpovídá celé konstrukci. Ta je tvořena jednoduchým, ale pevným kompozitním rámem. Vzhled brusle je velmi líbivý a atraktivní, rozhodně nejde o šedé myšky, kterých je v sortimentu bruslí vskutku mnoho. I dle recenzí jde o výtečný produkt, který dokáže přes svou pořizovací cenu překvapit.

Nízká cena, patentovaný systém nastavení velikosti
Menší nosnost 80 kg

Fila CROSSFIT LADY

Fila CROSSFIT LADY recenze a test

Pokročilejší fitness inline brusle pro ženy Fila CROSSFIT LADY potěší hned několika vlastnostmi. Kromě rámu z hliníku, který je dostatečně pevný a lehký, je to zejména technologie Airflow. Díky této technologii proudí do boty vzduch, čímž je noha optimálně ochlazována. K pohodlí však výrazně přispívá i další technologie s názvem Softwear, která zajistí, aby nedošlo k překrytí svršku a vnitřku boty.

Kolečka těchto bruslí jsou větší než u většiny modelů, mají průměr 84 mm. Stejně jako velikost koleček, i tvrdost dosahuje vyšších hodnot, v tomto případě 83A. Tyto vlastnosti předurčují brusle Fila CROSSFIT LADY spíše pro pokročilejší bruslařky, které chtějí jezdit rychleji a sportovněji.

Pořizovací cena odpovídá výše uvedeným vlastnostem, nicméně stále jde o poměrně cenově dostupné brusle, které ocení zejména ty bruslařky, které s inline mají již nějaké zkušenosti. Při samotném bruslení pak přijde vhod nízká váha bruslí, vysoké pohodlí a pokročilé technologie.

Technologie zvyšující pohodlí, rám z hliníku
Vyšší cena

WORKER Nobes

WORKER Nobes recenze a test

Dětské kolečkové brusle WORKER Nobes jsou určené pro mladé sportovce, které bruslení skutečně baví. Na první pohled zaujmou dynamické a živé barvy, jejichž výjimečnost podtrhne řada LED diod, které jsou schované v samotných kolečkách. Ty mají průměr 64 mm a tvrdostí odpovídají hodnotě 82A. Ložiska jsou standardní, tedy ABEC5.

Co příjemně potěší je rozhodně rám z hliníku, který slibuje lepší vlastnosti než standardní plastové kompozitní materiály. Kromě toho jsou brusle vybaveny systémem pro rychlé nastavení velikosti pomocí tlačítka. Odnímatelná brzda pak umožní dítěti, aby se v jízdě na bruslích dále rozvíjelo.

Příznivá je i nosnost 100 kg, čímž je zřejmé, že brusle budou velmi odolné. Díky tomu a mnohým dalším vlastnostem v čele s příznivou cenou jde o inline brusle, které svým určením budou vyhovovat všem dětem s aktivní chutí bruslit.

Zajímavý design, LED diody v kolečkách
Nenašli jsme

Bauer RH XR250 SKATE SR

Bauer RH XR250 SKATE SR recenze a test

Zástupcem hokejových inline bruslí jsou Bauer RH XR250 SKATE SR. Jedná se o produkt osvědčeného výrobce, který je známý svou výrobou kvalitního hokejového vybavení. I v případě inline bruslí je proto možné očekávat vysokou kvalitu, která je však podmíněna přiměřeně vyšší cenou.

I když se jedná o zdánlivě normální kolečkové brusle se čtyřmi kolečky, oproti fitness bruslím mají tyto hokejové na každé brusli dva odlišné páry koleček. V tomto konkrétním případě 76 mm vpředu a 80 mm vzadu. Ložiska jsou standardní ABEC5 a tvrdost také, tedy 82A.

Brusle jsou dodávány zásadně bez brzd, aby byl navozen celkově podobný pocit, jako při nošení ledních bruslí. Těm se podobá i samotná konstrukce, která je tvořena ocelovým rámem. Jednouché zavazování pomocí tkaniček, nižší stavba a nekompromisní konstrukce je skvělou volbou pro začátečníky nebo rekreační hráče inline hokeje, případně pro hokejisty, kteří nechtějí vyjít ze cviku ani v letním období.

Kvalitní model od osvědčeného výrobce, dvě velikosti koleček
Vyšší cena

K2 VELOCITY SPORT M

K2 VELOCITY SPORT M recenze a test

Pánské kolečkové brusle K2 VELOCITY SPORT M jsou určené zejména pro pokročilejší bruslaře. Odpovídá tomu pokročilá konstrukce v čele s odolným a lehkým hliníkovým rámem, či třeba velká 84 milimetrová kolečka. Zaujmout může i zajímavý design, který je situovaný do zářivých tónů.

Výrobce se pyšní tím, že brusle jsou osazeny kvalitními ložisky s označením ILQ7, které mají navíc protiprachovou úpravu. Tím je slibována jejich delší životnost, menší tření nebo riziko zadírání. Materiálem boty je originální K2 Softboot®, který zajistí, že noha je pevně fixována, a to přesně tak, jak má být, včetně potřebného pohodlí.

Snad jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která je takřka dvakrát vyšší než u některých jiných zdánlivě podobných modelů. Je však třeba brát v ohled pokročilejší materiály, větší kolečka a velmi kvalitní zpracování, které je pro kolečkové brusle K2 typické.

Zajímavý design, velká 84 mm kolečka, kvalitní zpracování
Vyšší cena

Zealot FITPRO

Zealot FITPRO recenze a test

Mezi jedny z nejlevnějších inline bruslí patří Zealot FITPRO, které jsou svým vzhledem neutrální, a proto je mohou využít jak muži, tak i ženy, kterým bude tvar brusle vyhovovat. Na první pohled je patrná poněkud jiná stavba celé brusle, která je oproti jiným produktům nižší.

Rám je tvořen profilovaným hliníkem, který slibuje velmi nízkou hmotnost a dostatečnou pevnost. Zároveň jsou použita kvalitní ložiska ABEC7, která vyšší přesností při výrobě slibují také lepší vlastnosti. Je nutno podotknout, že ani znatelně dražší kolečkové brusle tyto kvalitnější ložiska nemají, což ve vztahu k tomuto modelu vyzdvihujeme.

Průměr koleček je 84 mm, zajišťují tak rychlejší svezení, s čímž souvisí i tvrdost koleček, která je 83A. In-line brusle Zealot FITPRO jsou velmi levné, a právě proto si jistě najdou fanoušky mezi začínajícími bruslaři. Potěší jistě dle slov výrobce tkaničky s rychlostahovacím systémem a samozřejmě nechybí ani brzda na kolečkové brusle.

Velmi nízká cena, kvalitní komponenty, hliníkový rám
Nižší stavba brusle

WORKER Mia

WORKER Mia recenze a test

Kolečkové brusle pro nejmenší bruslařky, to jsou WORKER Mia, které přichází v kytičkovém designu s mnoha zajímavými prvky, čímž se stávají pro holčičky pomyslnou vstupenkou do světa bruslení. Jsou dostupné i ve velikosti 26, což v oblasti inline bruslí není standard a díky tomu se tyto brusle staly oblíbené u všech rodičů.

Samotná konstrukce pak sestává z plastového skeletu, rámu z tvrzeného plastu a boty, která má antibakteriální úpravu. K tomu všemu se brusle chlubí výborným odvětráváním, díky kterému se bude dítě v bruslích cítit stále komfortně. Ke komfortu napomáhá i efektivní systém nastavení velikosti, které zvládne regulovat i samotné dítě.

Cenově jde o dostupné inline brusle, které jsou prověřené mnoha spotřebiteli. Ať už jde o komfort nebo vlastnosti jízdy, jde o velmi povedený model. Velikost koleček jsou dle velikosti brusle od 64 do 72 milimetrů, jejich tvrdost je 82A a potěší i dostatečně kvalitní ložiska ABEC5.

Hezký design, nízká cena, vysoký komfort, nastavitelná velikost
Nenašli jsme

WORKER Juando 3v1

WORKER Juando 3v1 recenze a test

Poněkud unikátními bruslemi mezi ostatními modely jsou kolečkové brusle WORKER Juando 3v1. Jde o set jedné boty a třech různých vyměnitelných podvozků – zimní, trekový a fitness. Velikostně i vzhledově jde o brusle určené pro starší dívky nebo ženy.

Jak již bylo naznačeno, součástí balení je nejenom fitness podvozek typický pro inline brusle, ale také trekový podvozek a k tomu všemu i zimní podvozek pro bruslení na ledu. Brusle se proto dají využívat jak v létě, tak v zimě. Tato kombinace při uvážení i nízké pořizovací ceny dělá z bruslí velmi dostupné sportovní náčiní. Během chvíle dětem uděláte z inline bruslí čtyřkolečkové brusle a dítě se tak nemá šanci ani na chvíli nudit.

Nevýhodou těchto bruslí je zejména hmotnost, která je vyšší než u obdobných modelů. Pro holčičky jsou však ideálním modelem 3v1 pro možnost si vyzkoušet různé styly bruslení. Kolečka mají dle verze odlišné velikosti, jejich tvrdost je 82A a chválíme i kvalitní ložiska ABEC5.

3 různé podvozky, nízká cena, kvalitní komponenty, široká variabilita
Vyšší hmotnost

Jak vybrat kolečkové brusle

S bruslemi je to stejné jako s botami, musí vám dokonale sednout. Pouze v případě, kdy se budete v botách, respektive v bruslích cítit pohodlně, si tento oblíbený sport naplno užijete. Komfort však není to jediné, o co byste se měli zajímat. Ihned na začátku výběru je důležité vědět, k jakému účelu si kolečkové brusle pořizujete, jestli na ježdění po cyklostezkách, nebo třeba do skateparku.

Typ bruslí

Drtivá většina spotřebitelů si pořizuje fitness brusle a ano, jsou to ty, co vídáte každý den na cyklostezkách, nebo ve městě. Jedná se o naprostý standard, který je ideální pro široké spektrum lidí, od začátečníků až po pokročilé. Jsou ideální jak k trávení volného času na pevných površích, tak k pravidelnému tréninku sportovně zaměřených lidí.

Okrajovou záležitostí jsou pak freestyle kolečkové brusle, které někteří prodejci označují též jako městské. Jsou konstruovány na agresivnější styl jízdy, jsou osazené menšími kolečky, rámy mívají kratší a jsou celkově pevnější, ale méně pohodlné. Umožňují provádět nejrůznější triky a bez obav s nimi můžete vyrazit do skateparku, kde se budou tyto brusle cítit jako doma.

Hokejové kolečkové brusle jsou takřka totožné s těmi zimními, ale místo nožů mají připevněná kolečka. Opět se jedná o okrajovou záležitost, čemuž odpovídá i nabídka modelů. Vedle nich existují dále rychlobrusle, které poznáte podle nápadně velkých koleček a pro milovníky větší svobody jsou určeny naopak offroad brusle, se kterými se nemusíte omezovat pouze na dokonalý asfaltový povrch, ale poradí si i s méně kvalitními a nezpevněnými cestami.

Velikost koleček

V oblasti fitness bruslí nejčastěji najdete kolečka od 60 do 90 mm. Zatímco spodní hranice platí pro dětské varianty tohoto sportovního vybavení, 90 mm kolečka jsou specifická pro rychlostní brusle a nesetkáte se s nimi tak často. Největší zastoupení koleček je kolem 80 mm, které slibují maximální možný kompromis mezi pohodlím, rychlostí a schopní překonávat nerovnosti.

Obecně platí, že čím jsou kolečka větší, tím větších rychlostí můžete dosahovat, stejně jako budete mít větší schopnost překonávat nerovnosti a překážky povrchu. Na druhou stranu jsou taková kolečka méně stabilní a jízda s nimi vyžaduje větší zkušenosti. Jako začátečník je tedy ideální začínat s menšími kolečky a s přibývajícími zkušenostmi se přesouvat na kolečka větší.

Materiál rámu

Nejčastěji se setkáte s kompozitní variantou, případně s hliníkovými slitinami. Ty nejkvalitnější brusle pak nabízí karbonové rámy, zde ovšem počítejte s velmi drahou investicí. Jaký je tedy rozdíl mezi pevnějším hliníkem a ohebnějším plastem? Právě v těchto vlastnostech, hliník je lehký a pevný, a proto nebude tolik tlumit vibrace od povrchu. Naopak plast může být těžší a navíc pružný, což snižuje tuhost bruslí, ale ta je kompenzována vyšším komfortem.

Provedení boty

Zde se dostáváme k úvodní radě, tedy vybírat brusle podobně jako boty, což znamená strefit nejenom velikost, ale také provedení. Dámy mají odlišné chodidlo, a proto i dámské kolečkové brusle budou vyhovovat spíše úzkému chodidlu žen. Naopak je to u mužů, kteří často vyžadují o něco širší botu.

U dětí jsou k dostání také systémy, které dokážou šikovným způsobem zvětšit velikost brusle, a to až o 4 velikostní čísla. To znamená, že brusle mohou takzvaně růst s dětmi a dítěti vydrží i několik sezón. Nejsou výjimkou ani takové dětské kolečkové brusle, které nabízí vyměnitelnou platformu, a kromě inline podvozku nabídnou také spodek s nožem na led, nebo dokonce podvozek k dvouřadým kolečkovým bruslím.

Další vlastností, na kterou se zaměřit, je vhodné odvětrávání. Bruslení je sport jako každý jiný, a proto se u něj budete mnohdy potit. Není proto od věci mít botu správně větranou, abyste si mohli užívat komfortu i po tom, co budete podávat větší výkon.

U dražších modelů můžete narazit na rychlostahovací systémy utahování bot, které zvyšují komfort utahování. Běžně se však setkáte s trojkombinací, kde jsou k utažení boty k dispozici tkaničky, přes ně suchý zip a v horní částí plastová přezka s ozubeným páskem.

Tvrdost koleček a typ ložisek

Jde o často uváděné parametry, ale na reálnou hobby jízdu nemají až takový vliv. U tvrdosti koleček však platí, že čím je kolečko měkčí, tím se bude rychleji sjíždět, ale zase bude komfortnější, neboť bude lépe tlumit vibrace. Typická tvrdost u nejrozšířenějších inline bruslí je 82A s tím, že tvrdost se pohybuje nejvíce od 74A do 84A. Čím je číslo menší, tím je tvrdost koleček nižší a naopak. Kolečka se používáním přirozeně sjíždí a v průběhu jejich životnosti byste je měli mezi sebou správně vyměňovat, čímž docílíte rovnoměrného sjetí a oddálíte nutnost jejich výměny.

S ložisky to je také poměrně jednoduché, neboť ty se označují zpravidla ABEC s číslováním od 1 do 9, což vyjadřuje přesnost výroby. Čím přesnější výroba, tím by měly mít ložiska menší odpor a dosahovat větší setrvačnosti. Kvalitnější ložiska mají také lepší ochranu proti prachu a jiným nečistotám, které negativně ovlivňují jejich životnost. Kvalitnější výrobce však může použít u svých bruslí ABEC5, tedy ložiska s nižší přesností, které i tak budou kvalitnější než ložiska ABEC7 od horšího výrobce.

4.6/5 - (29 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.