Sport,

Kettlebell: Jak vybrat, cviky a recenze

Kettlebell lze bez nadsázky označit jako dělovou kouli s madlem. Dnes jedna ze základních pomůcek pro funkční trénink totiž pochází z carského Ruska. Byla oblíbenou pomůckou cirkusáků nebo ruských vojáků, a právě z vojenského prostředí se k nám dostala poprvé. Její původní ruský název je Girya, u nás se jí tehdy začalo říkat Bulina.

Kettlebell tak rozhodně není horká novinka, pouze tato železná koule, která vypadá jinak než klasická činka, je v posledních letech tak trochu znovuobjevena. Současná módní vlna totiž pochází z Ameriky a činku přinesla pod novým, dnes tolik známým názvem. Také na západě ji ale zpopularizoval bývalý instruktor ruských Spetnaz, Pavel Tsatsouline.

V žádném případě však kettlebell není pouze o momentálním trendu. Jedná se o skutečně funkční nástroj, který se vyplatí využívat, neboť je velmi univerzální. Nabídne vysoký rozsah pohybu a prospívá zlepšení koordinace těla díky zapojení více skupin svalů. Rozvíjí nejen statickou, ale také výbušnou sílu. Dynamické cvičení s touto pomůckou navíc posiluje kardiovaskulární systém.

Kettlebell vypadá na první pohled vždy stejně a jasně se odlišuje svojí hmotností. Menší váhy jsou určeny převážně pro ženy, zatímco těžší kettlebelly jsou dominantou mužů. Hmotnost se nejčastěji pohybuje od 5 kilogramů do dvaceti, nejsou ale výjimkou i s hmotností až 40 kg.

Závaží je vždy opatřeno madlem, které je s ním pevně spojené. Typicky tvoří kettlebell jednolitý železný blok, který může mít pogumovaný povrch, nebo pochromovanou rukojeť. Levnější provedení jsou z vinylu a závaží, jejich náplň, je cementová. Alternativně může být kettlebell naplněn vodou, nebo pískem. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší kettlebelly a jejich recenze.

Nejlepší kettlebelly – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších kettlebellů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 kettlebellů

Lifefit Kettlebell Vinyl 16 kg

Lifefit Kettlebell Vinyl 16 kg recenze a test

Kettlebell 16 kg Lifefit Vinyl disponuje, jak napovídá název, vinylovým povrchem. Ten oproti kovovým činkám nestudí, a tudíž je pohodlný na uchopení. Madlo je samozřejmě kvalitní a pevné, na druhou stranu objem cvičební pomůcky je o něco větší než u kovových produktů.

Vinylové tělo je plněno cementovou náplní a pouzdro je vyvedeno ve dvou barvách, což také usnadňuje orientaci v případě používání závaží různých hmotností. Černo oranžový povrch má díky použitému materiálu zvýšenou odolnost proti opotřebení a vlhkosti, navíc je s ním bezpečnější cvičení na nechráněné podlaze například fitness podložkou.

Lifefit Kettlebell Vinyl 20 kg

Lifefit Kettlebell Vinyl 20 kg recenze a test

Kettlebell 20 kg Lifefit Vinyl má standardní trojúhelníkový úchop a náčiní je vyrobeno z vinylového materiálu vysoce odolného proti opotřebení a vlhkosti. Vinylový obal je pak vyplněn klasickou cementovou náplní, díky které je kettlebell levnější. Náčiní se díky kvalitně provedenému madlu pohodlně drží, počítejte však při cvicích s o něco větším objemem, než zpravidla zabírají kovová posilovací náčiní podobné hmotnosti.

V důsledku vyšší hmotnosti je vhodný pro pokročilejší sportovce, kteří již mají nějaké zkušenosti. Dvojí barevné provedení je vhodné pro snadnou orientaci v různých váhách, používáte-li jich několik. Doma navíc vinylový povrch oceníte, neboť vám nebude poškozovat podlahu.

inSPORTline Ketlebel 10-35 kg

inSPORTline Ketlebel 10-35 kg recenze a test

Cviky s kettlebell inSPORTline 10-35 kg můžete provádět velmi variabilně, je to dáno jeho unikátním provedením, které oproti typickým produktům v této kategorii nemá pevně danou hmotnost. Jedná se v podstatě o nakládací činku s úchopem typickým pro kettlebell. Samotné těleso má váhu 10 kg, v balení jsou ovšem dále celkem 4 kotouče, 2 x 10 kg a 2 x 2,5 kg, které se uchycují bezpečnostními objímkami.

Dodávané kotouče jsou určeny na hřídel 25 mm a materiálem, včetně kotoučů, je poctivý kov, který v místě úchopu má protiskluzové vroubkování. Individuálně je proto vhodné zvážit využití fitness rukavic. Díky kombinaci hmotností lze lehké závaží velmi snadno přeměnit na mnohem těžší a naopak, popsaná praktičnost je však vykoupena vyšší cenou.

inSPORTline Quabell 8 kg

inSPORTline Quabell 8 kg recenze a test

InSPORTline Quabell 8 kg skutečně dokáže zpestřit každé domácí posilování. Nejenže má zajímavý maskáčový design, který je aktuálně opět v kurzu, ale cvičební náčiní je plněno vodou. Může se naplnit až 8 litry vody, což odpovídá deklarované hmotnosti 8 kg. Existují ale také menší provedení o hmotnosti 6 a 3 kg.

Pokud pomůcku nepoužíváte, ve vypuštěném stavu nezabírá prakticky žádné místo a nic neváží. Je tak jako dělaná na cesty a dovolenou. Odolný PVC materiál je spojen pevnými švy, které zamezí úniku vody či prasknutí. Úchopové madlo je vyrobeno z neoprenu, takže se drží velmi dobře a jeho délka dovolí uchopení oběma rukama. Ve funkčním stavu má průměr 20 centimetrů a výšku 28 cm.

Lifefit Kettlebell Steell 8 kg

Lifefit Kettlebell Steell 8 kg recenze a test

Kettlebell 8 kg Lifefit Steell je na první pohled syrové náčiní pro pořádný workout, když si chcete dát do těla. Jeho design k tomu přímo vybízí, neboť se jedná o poctivý kus odlitého železa. Přesto jej hmotnost 8 kg předurčuje hlavně subtilnějším ženám, případně pro začínající sportovce s tímto posilovacím náčiním.

Výrobce ale myslel také na praktické detaily, a tak díky seříznuté spodní straně má dostatečnou stabilitu při odložení, což je z hlediska bezpečnosti a pro řadu cviků důležité. Vzhledem k jeho nižší hmotnosti může být využit zejména k rozvoji dynamiky a k celé řadě dalších náročnějších posilovacích cviků.

inSPORTline Ketlebel Profi 10 kg

inSPORTline Ketlebel Profi 10 kg recenze a test

Železná koule inSPORTline Profi má pogumovaný povrch, díky kterému se nemusíte příliš obávat možného poškození vaší podlahy. Potěší praktická seříznutá spodní strana a její vzhled působí skutečně profesionálně, jak mimo jiné říká název. Může s ní cvičit prakticky každý a všechny věkové kategorie, vzhledem ke hmotnosti se jedná o poměrně univerzální model.

Tento kettlebell 10 kg by měly zvládnout také i zkušenější ženy. Chromová rukojeť je klasikou, na kterou mnozí nedají dopustit, ale je to vždy o preferencích než praktické stránce věci. Chybí zde typické vroubkování v místě úchopu, což je u kettlebellu spíše výhoda, v důsledku čehož se obejdete bez fitness rukavic. Pod pogumovaném povrchem je surový kov a proto je tento model lehce dražší než obdobné s touto hmotností.

inSPORTline Bell-bag 5 kg

inSPORTline Bell-bag 5 kg recenze a test

Cvičení s kettlebellem inSPORTline Bell-bag 5 kg bude příjemné zejména těm, kteří si příliš nepotrpí na kov. Neoprenové pouzdro je naplněno jemným pískem a jeho rukojeť je plastová. Materiál je příjemný na dotek a má protiskluzové a absorpční vlastnosti. Oproti klasickému provedení je tento model měkký, a proto s ním nehrozí žádný vážnější úraz, nebo poškození podlahy a okolních věcí.

Vzhledem k nižší hmotnosti, pískové náplni a plastu je náčiní vhodné zejména pro začátečníky, kteří si chtějí cvičení s tímto atypickým druhem činek především osahat. Nakloněna je tomu také velmi příznivá cena. Vedle této zmíněné hmotnosti lze pořídit i váhy další, hlavně tedy menší než 5 kg. Proto je tento kettlebell vhodný také pro děti, které na váš trénink nechtějí jen nečinně přihlížet, ale rády se k vám přidají.

inSPORTline Vin-Bell Dark 12 kg

inSPORTline Vin-Bell Dark 12 kg recenze a test

Kettlebell 12 kg inSPORTline Vin-Bell Dark je vyhotoven v plastovém pouzdru, které je plněno cementovou náplní. Madlo je pevné, vinylové a proto počítejte s širší rukojetí, než by mohla být v případě použití kovu. Výhodou však oproti kovovým modelům je přijatelnější cena, která dělá tento výrobek poměrně dostupným každému zájemci.

Materiál je u tohoto kettlebellu odolný jak proti vlhkosti, tak proti opotřebení. Provedení v této hmotnosti má černý spodek a světle modrou barvu madla, která jej odliší případně od vašich dalších kettlebellů. I tento model lze pořídit v jiných váhových verzích a jako praktickou hodnotíme zploštělou základnu, která by měla být vždy samozřejmostí.

inSPORTline Vin-Bell 6 kg

inSPORTline Vin-Bell 6 kg recenze a test

InSPORTline Vin-Bell 6 kg je díky své hmotnosti vhodný pro celou řadu cviků zaměřených na rozvoj síly. I začátečník by s ním měl bez větších potíží zvládnout kettlebell swing a další základní oblíbené cviky. Jak může být z obrázku patrné, tento model není kovový, ale jeho závaží tvoří cementová náplň. Dle popisu výrobce je povrch odolný proti opotřebení i vlhkosti.

Kettlebell 6 kg využijí vzhledem k nižší hmotnosti především zmínění začátečníci a ti, kteří si toto cvičení teprve osahávají. Činka je vybavena trochu netradičními gumovými nožkami, což je však u plastového provedení vcelku nápadité řešení, jak zajistit stabilitu a zároveň ušetřit podlahu tvrdých nárazů a případného poškození. Plast působí odolně a pevně, činka má navíc velmi dobrou pořizovací cenu.

inSPORTline Ketlebel Profi 40 kg

inSPORTline Ketlebel Profi 40 kg recenze a test

Kettlebell InSPORTline Profi vám naloží opravdu hodně do těla a je určen pro ten nejnáročnější kettlebell workout. Provedení je velmi zdařilé a spodní strana je seříznutá pro odpovídající stabilitu, která je při hmotnosti 40 kg poměrně důležitá. Chromovaná rukojeť nemá vroubkování, což je v tomto případě plus a není nutné použít fitness rukavice.

Vlastní kovové tělo je pogumované, takže bude šetrnější k podlaze při odkládání a nenadálých nárazech. Vyšší hmotnost předurčuje tento produkt pro pokročilejší sportovce, přičemž je potřeba počítat také s vyšší cenovkou. Provedení je kvalitní a design velice povedený, jakmile svoji kondici posunete na vyšší level, poskytne vám tento kettlebell další výzvy.

Jak vybrat kettlebell

Jako u každého fitness náčiní, také v tomto případě si musíte uvědomit, k čemu si vlastně kettlebell pořizujete. Jeho největší devizou je bezesporu univerzálnost. Je to takový všeuměl ve světě fitness, pomůže rozvíjet sílu, kondici, svaly, flexibilitu a mobilitu. Dokonce při správném používání vám může pomoci napravit chybné pohyby při cvičení třeba s klasickými činkami a může pomoci od bolesti zad, v tomto případě je ovšem již vhodné vedení od zkušeného trenéra, který ví, jak na to.

Chodíte do plně vybaveného fitka? Potom k dosažení většiny výše uvedených cílů pravděpodobně objevíte vždy vhodnější nástroj, než je tato podivně vypadající železná koule. Její univerzálnost ji však předurčuje jako ideální pomůcku pro domácí posilování, kde zkrátka nikdy nebudete mít takový záběr posilovacích pomůcek a strojů jako ve fitness centru. Velmi dobrou volbou je také na cesty, kde si s sebou nemůžete tahat hromadu náčiní. Kettlebell umožní procvičit vaše tělo mnoha způsoby, a přitom je velmi skladný, což je jeho další významná přednost.

Materiály a provedení

Jedním ze základních kritérií výběru by měl být materiál. Lidé často sáhnou po plastové čince s cementovou výplní jejíž hlavní devizou je nižší cena. Plast je dobrý s ohledem na menší pravděpodobnost poškození podlahy, ale to by popravdě nemělo být hlavní kritérium výběru. Plastový obal činku zbytečně zvětšuje a některé cviky s ní nemusejí být vůbec proveditelné. Také proto nebývají plastové varianty ve vyšších váhách a v každém profesionálním zařízení se setkáte spíše s těmi celokovovými.

V případě plastu a vinylu může být na obtíž také širší madlo, které se pak nedrží tak pohodlně. Plastová verze je vhodná hlavně pro rekreační cvičení a pro nenáročné sportovce. Ve všech ostatních případech vítězí kov, který zajistí požadovanou robustnost a vydrží prakticky navěky. I kovový kettlebell může mít pogumovaný povrch, který je šetrnější k podlaze a pokud jde o design, některé modely mají pochromovanou rukojeť, která je naprosto hladká a vypadá velmi pěkně.

Alternativou kovovým a plastovým s cementovou výplní mohou být vodní, nebo pískové. Vodní vak tvaru kettlebellu je ideální na cesty, neboť je velmi skladný. Modely s pískovou výplní jsou příjemné na dotek a z popsaných provedení patří mezi ty nejlacinější, oblíbené jsou zejména u dětí, které si s nimi neublíží a mohou tak cvičit spolu se svými rodiči. V obou alternativních provedeních však počítejte s menšími váhami, které pro dlouhodobé a seriózní cvičení nejsou vhodné.

Váha a rovná základna

Je obecným pravidlem, že muži přeceňují své síly a chybně si vyberou příliš těžký kettlebell. Taková železná koule je pak hlavně koulí u nohy při cvičení, a to doslova. Pro typického začátečníka, muže, je vhodná startovací váha 16 kg. V případě žen zase dochází k opačnému jevu, a sice, že si vyberou činku příliš lehkou. Taková činka pak ale neumožňuje důkladné procvičení tělesných partií a dosažení vašich cílů. Průměrná žena, která začíná cvičit s kettlebell činkou, by měla volit hmotnost 8 kg.

Pro mnoho zejména pokročilých cviků je důležité, aby kettlebell dobře stál. Proto to výrobci obvykle řeší seříznutím spodní strany. Základna by měla být opravdu rovná a hladká, jinak vám může poškodit podlahu a o dobré stabilitě, potažmo bezpečnosti, ani nemluvě.

Cviky s kettlebellem

Již jsme vyzdvihli univerzálnost, co to ale konkrétně znamená? Obecně lze říci, že většina základních cviků s vlastní vahou jdou provádět také s kettlebellem, má to však svá pravidla a vždy je dobré se inspirovat kupříkladu videi, nebo si nechat poradit od zkušeného trenéra, či kamaráda. Zmínit však můžeme ty nejoblíbenější cviky, mezi které patří balistické drily, tedy švih (swing), trh (snatch) a nadhoz (clean), dále tlaky (pressy), dřepy, dřepy na jedné noze, turecký vztyk nebo dobře známý mrtvý tah.

4/5 - (21 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.