Ostatní,

Nejlepší káva: zrnková, mletá a instantní | Recenze, test

Káva je tradičním nápojem na celém světě, a tak z různých koutů světa můžete okusit kávové směsi a jejich originální postupy přípravy, přičemž mnoho variací jistě zvládne i váš automatický kávovar.

Do chuti kávy značně promluví také použitý stroj na přípravu kávy, přičemž kvalitní pákový kávovar si dnes již může dovolit většina spotřebitelů.

V redakci jsme se rozhodli nabídnout doporučení ze tří úhlů. Začneme žebříčkem nejlepší kávy podle nás a zkušeností uživatelů v recenzích. Zahrnuli jsme do něj pouze zrnkovou a mletou kávu. Protože ji často hledáte, vybrali jsme také nejlepší instantní kávu, kterou najdete níže v textu. Dále najdete naše doporučení na kvalitní kávu z pražíren. A nakonec nejoblíbenější kávy podle prodejnosti.

Jaký je tedy žebříček nejkvalitnější kávy?

 1. Upraženo Brazil Diamond
 2. Lavazza Qualitá Oro
 3. Tchibo Barista Espresso
 4. Delonghi Kimbo Prestige
 5. Zlaté Zrnko Emílie
 6. Illy Espresso
 7. Starbucks Caffe Verona

Nejkvalitnější káva by měla být hlavně čerstvá a čerstvě pražená, pouze pak má své nezaměnitelné aroma a výbornou chuť. Proto jsme do našeho doporučení zařadili také lokální značky (pražírny), které tento základní aspekt pro kvalitu splňují, a navíc přináší i něco navíc.

 • GourmetKáva – káva pražená každý týden, navíc dostupná pro většinu zákazníků
 • Káva Kafe Francin – pouze výběrová káva a specialty coffee z pražírny pražských Malešic
 • Káva Mamacoffee – první férová pražírna ve střední Evropě s kávou od drobných farmářů
 • Káva Nordbeans – liberecká pražírna výběrové kávy inspirovaná severskou kávovou kulturou
 • Káva Zlaté Zrnko – kávové směsi i druhy s jedním původem v nadstandardní nabídce
 • Upraženo – čerstvě upražená výběrová káva se známým původem a cuppingovým skóre alespoň 80 bodů

Nejlepší zrnková káva – TOP 4

V tabulce je výběr 4 nejlepších zrnkových káv z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelDruh kávyPůvodHmotnost 
Upraženo Brazil Diamond recenze a testUpraženo Brazil Diamond100% ArabicaBrazílie125-1000 g
Lavazza Qualitá Oro recenze a testLavazza Qualitá Oro100% ArabicaJižní a Střední Amerika1000 g
Tchibo Barista Espresso recenze a testTchibo Barista Espresso100% ArabicaSměs různého původu1000 g
Delonghi Kimbo Prestige recenze a testDelonghi Kimbo Prestige65% Arabica, 35% RobustaPeru, Brazílie, Kolumbie, Indie1000 g

Zobrazit celou nabídku

Upraženo Brazil Diamond

Upraženo Brazil Diamond recenze a test

Kvalitní výběrová zrnková káva Brazil Diamond patří mezi nejprodávanější kávy, které pražírna Upraženo nabízí. Dle slov samotného pražiče je vhodná pro začátečníky v oblasti pití výběrovky, má zajímavou chuť s čokoládovými i oříškovými tóny a je jemná. Ideální je pro přípravu espressa, dodává se v mnoha velikostech balení, a to samozřejmě jako zrnková, tak i jako mletá.

Její cuppingové skóre je 82,5 a získala ocenění GREAT TASTE AWARDS 2022. Původ této 100% Arabiky je Brazílie, konkrétně Minas Gerais s nadmořskou výškou více než 1100 metrů. Káva je pražena na střední stupeň a její čerstvost je zaručena. Pražení a balení probíhá až ve chvíli, kdy pražírně dorazí vaše objednávka. Podle recenzí spotřebitelů je káva výborná a má velmi vyváženou chuť, za kterou se vrací opakovaně.

Lavazza Qualitá Oro

Lavazza Qualitá Oro recenze a test

Zrnková káva Lavazza Qualitá Oro má přirozeně nízký obsah kofeinu, přičemž se jedná o 100% Arabicu od populární italské značky. Tato káva má velmi jemnou sladkou chuť s nádechem čokolády, je tak vhodná pro denní konzumaci pro naprostou většinu lidí. Výrobce o ní tvrdí, že je velmi vhodná jak pro espresso, tak pro cappuccino, či Latte Macchiato. Stejně tak je vhodná pro běžné kávové automaty, které mají integrovaný mlýnek.

Dále zaujme ovocnými a květinovými tóny i nádechem chuti obsahující pomerančovou kůru. Středně pražená zrna znamenají intenzivní aromatickou chuť a samotná zrna pocházejí z oblasti střední a jižní Ameriky. Káva získala spotřebitelské oceněné Produkt roku a má stovky pozitivních recenzí. Spotřebitelé oceňují její vyváženou výbornou chuť i dobrý poměr cena/výkon.

Tchibo Barista Espresso

Tchibo Barista Espresso recenze a test

Tchibo Barista Espresso je podle mnohých recenzí nejlepší zrnkovou kávou na espresso. I sám výrobce zmiňuje vhodnost pro plně automatické kávovary, nicméně dle mnohých je po umletí výborná i na obyčejného turka. Zaujme svými tóny hořké čokolády s oříškovým akcentem, přičemž podle zkušeností není vůbec kyselá.

Velkou výhodou tohoto velkého 1 kg balení je uzavíratelný obal, díky kterému si káva uchovává své jedinečně aroma a čerstvost. Uzávěr je ve formě víčka, je tedy znovu uzavíratelný a zároveň slouží jako praktický dávkovač. Jedná se o 100% Tchibo Arabicu, která je navíc produkována v programu Fairtrade, který pomáhá drobným pěstitelům kávy.

Delonghi Kimbo Prestige

Delonghi Kimbo Prestige recenze a test

Delonghi Kimbo Prestige je minimálně podle stejnojmenného výrobce nejlepší zrnkovou kávou do kávovarů. Delonghi patří mezi jejich přední výrobce a tato káva je speciálně určena právě pro tyto kávovary, byť lze samozřejmě použít i v jiných. Má dokonale vybalancovanou chuť, a to díky unikátní směsi Arabiky a Robusty. Podle recenzí je káva vynikající a mnozí již nekupují žádnou jinou.

Tajemství této kávové směsi tkví ve složení, obsahuje 3 druhy Arabiky a 2 druhy kávových zrn Robusty. Arabika pochází z Brazílie, Kolumbie, Peru a dává kávě chuť pravého kakaa, tóny švestek, nádech medu a jemné květinové tóny. Použitá Robusta pochází z Indie a Vietnamu a chuťový profil vyvažuje strukturou a kořeněnými tóny. Na závěr se navíc projeví lehká acidita, která chuťový zážitek podtrhuje. Pražení je střední až silné a pochopitelně probíhá v Itálii.

Nejlepší mletá káva – TOP 3

V tabulce je výběr 3 nejlepších mletých káv z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelDruh kávyPůvodHmotnost 
Zlaté Zrnko Emílie recenze a testZlaté Zrnko Emílie100% ArabicaBrazílie200-1000 g
Illy Espresso recenze a testIlly Espresso100% ArabicaJižní a Střední Amerika250 g
Starbucks Caffe Verona recenze a testStarbucks Caffe Verona100% ArabicaJižní Amerika200 g

Zobrazit celou nabídku

Zlaté Zrnko Emílie

Zlaté Zrnko Emílie recenze a test

Brazilská káva Emílie je nejprodávanější kávou pražírny Zlaté Zrnko. Dle vlastních preferencí ji lze objednat jako zrnkovou, ale také jako mletou, a to navíc mletou jemně nebo hrubě. V prvním případě je vhodná pro přípravu espressa ale i turka, při hrubém mletí je určena do moka konvičky, filtru anebo frenchpressu. Káva je 100% Arabika s hlavní složkou brazilské kávy, celkově se však skládá ze 6 až 7 káv.

Je oblíbená pro její velmi vyvážený chuťový profil, ideální je pro lahodné espresso, ale také pro mléčné kávové nápoje. Není příliš hořká, ani neobsahuje kyselé ovocné chutě. Typická je naopak oříškovou chutí a dochutí pečeného chleba. Je více sladká, má střední obsah kofeinu a pražena je středně. Oblibu u spotřebitelů potvrzují také ocenění, získala hvězdu na Great Taste Awards 2018 a zlatou medaili na International Coffee Tasting.

Illy Espresso

Illy Espresso recenze a test

Kvalitní mletá káva Illy Espresso má přirozený nízký obsah kofeinu, neboť je vyrobena z vysokojakostních odrůd kávových zrn. Zpracování kávy probíhá v Itálii a jedná se o 100% Arabicu, která je dodávána v množství 250 gramů. Pro mnohé je velmi praktické balení v uzavíratelné plechovce, ve které káva neztrácí tak rychle svou kvalitu. Z recenzí spotřebitelů pravidelně zaznívají pozitiva na vyváženou chuť a skvělou vůni.

Po ochutnání šálku kávy můžete očekávat v ústech ještě po dlouhou dobu velmi příjemný pocit, při kterém můžete najít tóny karamelu, čokolády a květinové svěžesti. Mnohé překvapí také oříšková pěna s hnědým odstínem, což má pozitivní dopad na požitek pití této kávy. Je ideální na přípravu espressa, stejně tak jako jiných kávových specialit. Mnozí spotřebitelé ji pravidelně používají například při přípravě překapávané kávy.

Starbucks Caffe Verona

Starbucks Caffe Verona recenze a test

Mletá káva legendárního kavárenského řetězce Starbucks Caffe Verona je pro mnoho spotřebitelů jasnou volbou. Milují na ni její nasládlou chuť, která zároveň není kyselá. Stoprocentní směs zrn Arabiky je pražená italským způsobem, díky kterému káva získává zmíněné sladké tóny tmavého kakaa. Chuť je bohatá, avšak zároveň skvěle vyvážená s plným tělem.

Tato kávová směs se pyšní také zajímavým příběhem, neboť prvně byla namíchána v roce 1975 pro restauraci v americkém Seattlu. Původně nesla název Jake's Blend, zákazníci si ji ihned oblíbili a postupem času se dostala do celého světa pod názvem Verona. Pro některé zákazníky může být také značnou výhodou, že má tato káva 100% závazek etického původu ve spolupráci s Conservation International.

Nejlepší instantní káva – TOP 3

V tabulce je výběr 3 nejlepších instantních káv z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelDruh kávyPůvodHmotnost 
Davidoff Fine Aroma recenze a testDavidoff Fine Aroma100% ArabicaStřední Amerika, Kolumbie100 g
Lavazza Prontissimo Intenso recenze a testLavazza Prontissimo Intenso100% ArabicaJižní a Střední Amerika95 g
L'OR Classique recenze a testL'OR Classique100% ArabicaKolumbie100 g

Zobrazit celou nabídku

Davidoff Fine Aroma

Davidoff Fine Aroma recenze a test

Kvalitní instantní káva Davidoff Fine Aroma zaujme jak svou skvělou chutí i vůní, tak také pěkným balením ve skleněné dóze. Je proto často vyhledávaným kvalitním dárkem, který potěší všechny vyznavače dobré kávy. Jedno druhová směs 100% Arabiky se skládá ze zrn ze Střední Ameriky a Kolumbie.

Chuť kávy je lahodná s jemnými tóny ovoce a mnozí na ni oceňují její jemnost, pochopitelně chuť i vůni. Káva je vyrobena ze zrn pražených na vyšší intenzitu, a i proto má spíše nižší obsah kofeinu. Je proto ideální pro častější pití, neboť pro její přípravu stačí dávku kávy pouze zalít horkou vodou.

Lavazza Prontissimo Intenso

Lavazza Prontissimo Intenso recenze a test

Oblíbená instantní Lavazza Prontissimo Intenso má podle mnohých recenzí božskou chuť a vůni. Tato značka kávy je známá zejména u zrnkových nebo mletých směsí, mnoho spotřebitelů na ni nedá dopustit a právě i pro ty je tato instantní káva jasnou volbou. Prodává se ve velmi praktickém balení v dóze, ve kterém je i po otevření chráněna proti vzduchu a slunečnímu záření.

Káva, ze které je vyrobena, je pražena italským způsobem, tedy tmavě (intenzivně). Potěší složení pouze ze 100% Arabiky, její mimořádná hustota a krémová konzistence. Chuť kávy je silná a intenzivní, proto zvládne uspokojit i náročnější milovníky kávy. Balení obsahuje 95 gramů kávy, což by mělo vystačit pro přípravu až 52 šálků.

L'OR Classique

L'OR Classique recenze a test

Kvalitní rozpustná káva L'OR Classique je jednou z mála instantních káv, která je středně pražená. Výrobce ji popisuje, že vypadá jako zlato, čemuž vděčí právě této ne přepražené konzistenci. Je dodávána v krásné a praktické skleněné dóze, ve které si uchovává své aroma, a právě pro toto balení je také ideálním dárkem.

Intenzita pražení je přesně 1/10 a kávová zrna, ze kterých je vyrobena, pocházejí z Kolumbie. Jedná se o 100% Arabiku s delikátní a jemnou chutí, která je doplněna ovocnými tóny a samozřejmě bohatou vůní. Recenze spotřebitelů vyzdvihují její skvělou chuť a někteří zmiňují, že na instantní kávu je skutečně dobrá. Prodává se v balení o velikosti 100 gramů, které při doporučeném dávkování mělo vystačit na přípravu 58 šálků kávy.

Nejprodávanější káva

Nejprodávanější káva na trhu je od značek: Lavazza, Segafredo, Illy, Dallmayr, Tchibo. Oblíbená a kvalitní zrnková káva je také Pellini, Lucaffé anebo výběrová od Gourmet z různých koutů světa.

TIP:

Kvalitní značky kávy

Mezi kvalitní značky kávy lze zařadit jak lokální pražírny (viz naše doporučení), tak i některé obecně známé producenty. Svou velkou nabídkou, ve které si vybere opravdu každý, zaujme značka Lavazza, která je celosvětově proslulá. Obdobnou popularitu i kvalitu má také značka Tchibo,  Mövenpick, Vergnano, Lucaffé nebo Dallmayr.

Často hledáte

Nejlepší káva na světě

Upřímně se dá napsat, že jedna nejlepší káva na světě neexistuje, neboť kvalita a chuť kávy se nedá exaktně měřit ani přesně definovat. Každý jedinec má vnímání chuti odlišné, a proto může být pro každého nejlepší jiná káva. Konsenzus však můžeme najít u cibetkové kávy (Kopi Luwak), která se za nejlepší (a nejdražší) považuje. Cibetka si totiž pro svou potravu vybírá pouze dozrálé a kvalitní třešinky kávy, které navíc získávají nezaměnitelnou chuť i aroma.

Nejlepší káva na českém trhu

Stejně jako neexistuje nejlepší káva na světě, nelze takto jednoduše stanovit ani nejlepší kávu na českém trhu. Pro fajnšmekry je i u nás k dostání legendární cibetková káva, stejně tak jako nepřeberné množství výběrových káv z celého světa. Zaměřujte se na původ zrn, stupeň pražení, mletí a v neposlední řadě na správnou přípravu – tu nejlepší pro sebe jistě najdete.

Nejlepší pražená káva

Nejlepší pražená káva je ta, která je čerstvě upražená. Pokud si chcete dopřát opravdu tu nejlepší praženou kávu, zaměřte se na lokální pražírny (viz například naše doporučení v úvodu), od kterých získáte kávu v té nejvyšší kvalitě. Podle vlastních preferencí a způsobu přípravy kávy si nezapomeňte vybrat úroveň pražené kávy.

Nejlepší káva do kávovaru

Nejlepší káva do automatického, nebo pákového kávovaru je ta, která je čerstvě umletá. Čerstvé umletá káva má tu nejlepší vůni i chuť, proto je mletí důležitější než samotná odrůda či značka kávy. Obecně se však uvádí, že do kávovarů je lepší tmavě pražená a mletá najemno. Jestli si zvolíte jedno druhovou kávu, nebo směs určenou přímo pro kávovary, je již na vás.

Nejlepší bezkofeinová káva

Odstranění kofeinu se z kávových zrn provádí třemi způsoby, z nichž dva jsou chemickou cestou. Třetí způsob odstranění kofeinu je takzvanou švýcarskou vodní cestou, při které se zelená kávová zrna ponoří na několik hodin do čisté vody. Právě tato bezkofeinová káva se považuje za nejlepší, byť s louhováním ztrácí částečně i své senzorické vlastnosti.

Nejlepší druhy kávy

Každý preferuje jiné druhy kávy, a proto nelze jasně napsat, jaký druh je ten nejlepší. Káva s mlékem v jakémkoliv poměru chuť samotné kávy mění, stejně tak jako v jiné kombinaci, a proto vyznavači kávy tyto druhy příprav odsuzují. Pokud chcete poznat skutečnou chuť kávy, nejlepším druhem bude klasické espresso anebo filtrovaná káva.

Jak vybrat kávu

Výběr chutné kávy do značné míry souvisí s cenou, jakou jste ochotni zaplatit. Bývá pravidlem, že levná káva není příliš dobrá, ať je její marketingový slogan jakkoliv lákavý a naopak. Na druhou stranu zde hraje významnou roli také způsob přípravy, který zvolíte.

Druh kávy

Kromě již výše zmiňovaných způsobů přípravy, je pro výběr kávy zásadní zvolit její správný druh. Nejznámější je Arabica a Robusta, mnoho lidí pije také bezkofeinovou kávu a labužníci si dopřejí cibetkovou kávu. Pokud máte rádi alternativy, je zde také káva zelená, tedy nepražená, která má na lidské tělo další blahodárné účinky.

Káva může pocházet z mnoha běžných i exotických destinací, které ji následně dávají charakteristické chutě a nezaměnitelné aroma. S postupem času můžete v kávě začít nacházet ovocné chuťové tóny, čokoládové, nebo oříškové. Zásadní je pro kávu také kyselost a samozřejmě obsah kofeinu, právě pro který mnoho lidí kávu pije.

Arabica nebo Robusta?

Na světě existuje až 120 druhů kávovníků, nicméně pro komerční účely se používají v drtivé většině pouze tyto výše zmíněné, a proto je dobré znát základní rozdíly mezi nimi. Arabica tvoří větší část celosvětové produkce díky své bohatší chuti, kde lze najít chutě ovoce, čokolády, květin a další. Má menší obsah kofeinu a vyšší kyselost, najdeme v ní více vitamínů, tuků, olejů stejně tak jako dvojnásobek cukru.

Robusta je oproti Arabice v celosvětové produkci v menšině a díky menším nárokům na pěstování je zpravidla levnější. Proto jsou levné kávové směsi často tvořeny pouze Robustou. Může obsahovat až 3x více kofeinu, její chuť je hořká, zemitá a výrazná. K jejím kladům lze také zmínit, že na espressu dokáže vytvořit bohatší cremu.

4.3/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.