Domácnost,

Katalytické lampy: Recenze 10 nejlepších

Katalytická lampa patří mezi úžasné pomocníky v domácnosti. Princip samotné katalytické lampy byl vynalezen již v roce 1898 ve Francii, kde se nejprve používala převážně v nemocnicích. Před rozvojem dezinfekčních prostředků se pomocí lampy s neutrální náplní čistil vzduch.

Katalytická lampa se později začala používat také v domácnostech. Pomocí parfémů a vonných esencí si s ní lidé začali provoňovat své domovy. Lampa má skvělou vlastnost, že kromě šíření vůně do okolí stahuje nepříjemné pachy z místnosti. To je odlišný princip, než na kterém funguje klasický aroma difuzér, který pachy pouze překrývá.

Ze zkušeností spotřebitelů je zřejmé, že skvěle dokáže eliminovat zápach například ze smažení, z přípravy ryb, zápach cigaretového kouře nebo ne vždy příjemný odér domácích mazlíčků. Je oblíbenou pomůckou všech alergiků, neboť právě oni nejvíce pociťují, že její efekt čištění vzduchu opravdu funguje.

Výhodou katalytické lampy je také schopnost provonět poměrně velké prostory, a to třeba dvě i tři místnosti. V současné době tyto lampy u nás opět získávají na popularitě spolu se zájmem lidí o čistotu vzduchu v interiérech a o kvalitní interiérové parfémy. Všechny katalytické lampy fungují na principu katalytické reakce, hoření bez plamene, a tak se nevytvářejí žádné škodliviny a jsou při provozu velmi bezpečné.

Výběr lampy nebo vonné esence je pak především na vašem vkusu, i když jsou rozdíly v jejich velikosti. Existují malé katalytické lampy i velké, některé se prodávají samotné a u některých je v balení i vonná náplň. Většina se také prodává v krásném dárkovém balení, což ji předurčuje jako ideální dárek pro všechny příležitosti. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší katalytické lampy a jejich recenze.

Nejlepší katalytické lampy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších katalytických lamp z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 katalytických lamp

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon

Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon recenze a test

Katalytická lampa Ashleigh & Burwood London Dark Side Of The Moon by měla svým designem představovat odvrácenou stranu měsíce, jak již ostatně říká její název. Mělo by na vás dýchnout tajemno plné intrik a temnoty. Třpytivá skleněná mozaika, která tvoří vlastní lampu, má růžový a purpurový odstín.

Třešničkou na dortu dekorativního vzhledu je zlatá korunka. Jedná se o lampu s rozměry 12 x 6,5 cm, což je spíše menší provedení. Dodávané vůně této řady jsou také dle uživatelských recenzí velmi jemné a nejedná se o nic, z čeho by vás rozbolela hlava. Můžete si tak užít velmi příjemné provonění místnosti, a přitom nemít pocit, že jste navštívili parfumerii.

Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom

Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom recenze a test

Vonná lampa Ashleigh & Burwood London Frosted Bloom se dodává v černé dárkové krabičce, která je velmi vkusná. Samozřejmostí je knot s kamínkem, a také kovový uzávěr, pomocí kterého lze lampu zhasit. Obsahuje rovněž trychtýř, prostřednictvím kterého lze pohodlně nalévat vonné esence. Velmi pěkně provedená je dekorativní korunka.

Samotná lampička má povedené rustikální provedení se zajímavým vzorem. Nádoba hraje v růžovobílých barvách. Určitě neudělá ostudu v žádném klasickém interiéru a jedná se o větší katalytickou lampu, která zvládne provonět i větší prostory. Její přesné rozměry jsou 15 x 10 centimetrů a patří k dražším kouskům, nicméně svým designem si cenu obhájí.

Maison Berger Paris Essential Square

Maison Berger Paris Essential Square recenze a test

Katalytická lampa Maison Berger Paris Essential Square je jedním z celosvětově nejprodávanějších modelů katalytické lampy a můžete ji sehnat také v dárkové sadě Essentielle Cube. Lampa je ve velmi elegantním provedení z čirého skla a se stříbrnou korunkou, která tak zapadne do libovolného interiéru.

Velmi se bude vyjímat především v moderně laděných bytech. Je velmi potěšující, že obsahuje i náplň, která má květinovou vůni. Přinese vám do bytu rozkvetlou Francouzskou Riviéru a použít můžete také neutrální přibalenou náplň, která se stará pouze o pročištění vzduchu bez parfému. Obě náplně mají shodně 180 ml a samotná lampa pak má objem 380 ml. Kromě toho si samozřejmě můžete dokoupit širokou škálu dalších parfémovaných i funkčních náplní.

Maison Berger Paris Anti Mosquito

Maison Berger Paris Anti Mosquito recenze a test

Vonná lampa Maison Berger Paris Anti Mosquito je krásná katalytická lampa v dárkové sadě, která obsahuje speciální náplň Anti Mosquito. Jak již říká název, jedná se o směs, která by vás kromě běžných účinků, měla pomoci ochránit také proti komárům. V jejím složení totiž najdeme látku Prallethrin, která má prokazatelné repelentní účinky.

Tuto funkční náplň si můžete zakoupit jak v neutrální podobě, tak parfémovanou, například s vůní mořského vzduchu. Nemusíte se obávat negativních účinků na vaše zdraví, použitá látka je ve shodě s evropskou směrnicí pro biocidní přípravky a kromě komárů působí také proti dalšímu nepříjemnému hmyzu, jako jsou mouchy, blechy a mravenci. Samotná lampa má objem 125 mililitrů a vyrobena je z elegantně jednoduchého červeného skla.

Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset

Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset recenze a test

Katalytická lampa Ashleigh & Burwood London Egyptian Sunset má opravdu zajímavý design, který vám v pouštních odstínech žluté barvy odhaluje třpytící se kousky zlatavé mozaiky. Může vám evokovat také třpytící se poklady starého Egypta ukryté v písku. Kromě žluté barvy je zde také jemně fialový akcent.

V balení najdete lampu v dárkové krabičce, samozřejmě knot s kamínkem a kovový uzávěr. Pochopitelně je zde rovněž dekorativní korunka, díky které lze nechat lampu bez obav bez dozoru. Nechybí ani praktický trychtýř pro nalévání vonné esence a svými rozměry se řadí po bok větších lamp, na výšku má 16 centimetrů a její průměr je 10 cm.

Ashleigh & Burwood London Fairy Ball

Ashleigh & Burwood London Fairy Ball recenze a test

Vonná lampa Ashleigh & Burwood London Fairy Ball lze zakoupit ve speciální dárkové sadě, která obsahuje jak veškeré potřebné příslušenství k lampě, tak rovněž i parfém. Samotná lampa hraje mnoha barvami s převahou pastelových tónů a působí tak velmi vesele. Na výšku má lampa 11 centimetrů a v průměru centimetrů osm, řadí se tak spíše mezi menší lampy.

Svým velmi uklidňujícím dojmem je tak ideálním doplňkem do moderních interiérů. Parfém, který je součástí dárkové sady v černé krabičce, obsahuje svěží esence, levanduli, citrusy a další podmanivé vůně, které ve výsledku vytváří skvělý koktejl s velmi vzdušným charakterem. Náplň Fresh Lilen má objem 250 mililitrů a součástí balení je samozřejmě praktický trychtýřek, kterým ji snadno do lampy nalijete.

Maison Berger Paris Diamant

Maison Berger Paris Diamant recenze a test

Katalytická lampa Maison Berger Paris Diamant je k dispozici ve stylovém skleněném provedení, které vzešlo z designerského studia Tous les Trois. Lampa je inspirována uměleckým stylem Art Deco a její povrch se nese v duchu broušeného diamantu. Na první pohled vás zaujme také designová, stříbrná a hranatá ochranná krytka.

Produkt působí jako malé umělecké dílo a je vidět, že si na něm tvůrci dali záležet. Na druhou stranu se nejedná se o nic překombinovaného, jen o krásný čistý design, který bude ozdobou klasických i moderních interiérů. Připravte se na poněkud vyšší cenu a celkový objem této lampy je 345 ml. Její součástí není žádná vonná esence, tu si tak budete muset dokoupit podle vlastních preferencí.

Maison Berger Paris Lolita Lempicka

Maison Berger Paris Lolita Lempicka recenze a test

Katalytickou lampu Maison Berger Paris Lolita Lempicka dostanete v hezké dárkové kazetě, je tak rovnou připravena k použití jako nevšední dar. Váš, nebo interiér obdarovaného, provoní vůní světoznámého dámského parfému Lolita Lempicka, pracovali na ní ostatně mistři parfuméři z města Grasse. S tímto parfémem ji ostatně nespojuje pouze stejná vůně, ale i tvar katalytické lampy, která má spíše menší objem 115 mililitrů.

Kromě lampy je v sadě také zmíněný parfém, u kterého výrobce slibuje až 20 hodin difuze a 80 hodin provonění, samozřejmě v závislosti na okolních podmínkách. Hlavou parfému je citron, broskev a černá třešeň, srdce představuje jasmín a kosatec. Základními prvky parfému jsou fialka a kadidlo a potěší velký objem náplně, který je 500 ml.

Ashleigh & Burwood London Oriental Woodland

Ashleigh & Burwood London Oriental Woodland recenze a test

Katalytická lampa Ashleigh & Burwood London Oriental Woodland patří mezi velké katalytické lampy, její výška je 18 centimetrů a v průměru má 9,5 cm. Už klasické balení je v černé dárkové krabičce, kde najdete veškeré potřebné příslušenství pro používání katalytické lampy. Samotná lampa je pak dále také uhrančivě černá a pouze na světle se z odlesků ukáže barevná mozaika.

Kromě samotné ji je možné zakoupit také v dárkové sadě spolu s náplní. V tomto případě je náplň tvořena kořeněným a orientálním aroma. Mezi hlavní složky patří agarové dřevo, ambra, med, muškátový oříšek, santalové dřevo, pomeranč a zemité tony. Náplň do lampy má objem 250 ml a její přesný název je Moroccan Spice.

Ashleigh & Burwood London Blue Speckle

Ashleigh & Burwood London Blue Speckle recenze a test

Vonná lampa Ashleigh & Burwood London Blue Speckle patří svým zhotovením mezi menší produkty, na výšku měří 11 centimetrů a průměr má 8 cm. Obdržíte je v pěkné dárkové krabičce a kromě veškerého potřebného příslušenství, jako je knot s kamínkem, kovový uzávěr nebo dekorativní korunka, obdržíte také vonnou esenci Summer Rain, která má objem 250 mililitrů.

Vůně Summer Rain má hlavu parfému tvořenou limetkou, srdce je růže a základem je pižmo. Jde o svěží letní bytovou vůni, jak ostatně napovídá její název evokující letní dešťovou přeháňku. Samotná lampa je v příjemném světlemodrém provedení a dokáže ozdobit zejména moderně střižené interiéry, nicméně záleží na každého vkusu.

Jak vybrat katalytickou lampu

Můžete ji brát jako doplněk moderního interiéru, který může být skutečně velmi vkusný a stylový, jak jste se ostatně mohli přesvědčit v přehledu námi vybraných produktů na trhu. Na druhou stranu má také řadu praktických funkcí, které slouží ke zkvalitnění vzduchu a k zlepšení atmosféry a prostředí v domácnosti. Vlastní výběr lampy je víceméně na vás, stejně jako výběr parfému, který vám bude vyhovovat.

Z čeho se katalytická lampa skládá

Při výběru katalytické lampy je kromě osobních preferencí v designu podstatná otázka zejména objemu, lze si pořídit lampy různě veliké. Všechny lampy jsou však tvořeny skleněnou nebo keramickou nádobou a vždy zde najdete kahan s knotem a porézním kamenem, který působí jako katalyzátor. Dále má katalytická lampa zaslepovací víčko, které slouží k zastavení katalytické reakce. Naleznete zde také dekorativní víčko a trychtýř pro doplňování náplně.

Proč si pořídit katalytickou lampu?

Už v dávné minulosti byla velmi používaná, dnes ji znovu objevujeme jako aktuální hit. Lidé si ji oblíbili zejména pro její schopnost pohlcovat pachy a pročistit tak vzduch. Princip katalytické reakce nevytváří škodlivé látky, jako je tomu u některých jiných vonných interiérových doplňků. Právě proto, že se jedná o hoření bez plamene, tak je katalytická lampa v domácnosti mnohem bezpečnější než třeba vonné svíčky. Nemusíte ji mít zkrátka stále pod dozorem a přitom zvládne pohltit nejen zápach ze smažení, ale také třeba z cigaret a z domácích mazlíčků.

Užitím katalytické lampy jste navíc schopni dosáhnout provonění i velkých prostor. Většina katalytických lamp dokáže provonět prostor velmi rychle, a to už za 20 minut. Její velkou výhodou je to, že kromě pohlcování pachů také čistí vzduch od bakterií a alergenů.

Vhodná náplň

S výše zmiňovanými antibakteriálními účinky souvisí také skutečnost, že si můžete zakoupit vyloženě pouze dezinfekční náplně, které jsou svou vůní neutrální. Nepoužívá se v nich žádných vonných esencí a taková katalytická lampa potom v domácnosti funguje výhradně k pročištění vzduchu. Z praktického hlediska jsou k dispozici také náplně, které mají repelentní účinek, tedy odpuzují například komáry a další hmyz.

Samozřejmě si ale můžete zvolit také parfémy a vonné esence, které vám interiér úžasně provoní. Pokud se jedná o parfémy, tak jde o kvalitní interiérové vůně, které jsou podobně jako tělové parfémy připravovány mistry svého oboru. Řada interiérových vůní přitom dokonce vzniká na podkladě kultovních tělových parfémů.

Jak používat katalytickou lampu

Nejprve je potřeba umístit lampu na bezpečné místo. Trychtýřem se naplní do 2/3 objemu námi vybranou náplní a následně se přes hrdlo lampy zasune kahan s knotem a kamenem. Při prvním použití lampy je třeba vyčkat asi půl hodiny, než kahan nasákne vonnou směsí. Následně se kahan zapálí a nechá se 2 až 3 minuty hořet, poté se plamen sfoukne. Kamen je v tuto chvíli rozpálen až na 500 °C a probíhá katalytická reakce. Nyní se může na kahan nasadit dekorativní korunka, která je zároveň ochranou proti popálení a jakmile budeme s provoněním spokojeni, katalytickou reakci ukončíme zavřením kahanu pomocí víčka.

3.9/5 - (38 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.