Péče o tělo,

Inhalátory: test, recenze | Nejlepší ultrazvukové aj.

Inhalátor nemusí být určený pouze pro osoby trpící určitou nemocí, ale může být také preventivní pomůckou. Díky němu lze do těla velmi rychle a efektivně dostat požadované látky, a tak zajistit jak lepší zdraví, tak hlavně lepší dýchání. Účinné složky různých léků míří přímo do plic, kde se vstřebávají a poskytují okamžitou úlevu.

Inhalátory existují v mnoha různých variantách. Liší se jak samotným typem a principem fungování, tak i tím, komu, nebo také k čemu jsou určené. Naše recenze inhalátorů a následný nákupní rádce vám pomůže všechny tyto potřebné parametry dobře rozklíčovat.

Inhalátory mohou být buďto ruční, nebo elektrické, a právě druhým zmíněným se v tomto článku věnujeme. V základu mohou být ultrazvukové, nebo kompresorové s tím, že každá technologie má svá specifika a je vhodnější pro jinou terapii. Tato dvě provedení doplňuje ještě parní inhalátor, který je svou funkcí rovněž specifický a je vhodný zejména jako inhalátor vincentky.

Jednotlivé modely se dále mezi sebou liší velikostí částic, které dokáží produkovat a také výkonem, který se uvádí v mililitrech za minutu. Je také důležité neopomenout objem zásobníku na inhalovaný přípravek, případně hlučnost a rozměry.

Specifickým produktem je inhalátor pro děti, který v některých případech může mít dětské zpracování, nebo být doplněn o odsávačku, čímž posléze kombinuje několik zařízení v jednom. Zároveň platí, že většina inhalátorů nabízí jak inhalační masku pro dospělé, tak i pro děti. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší inhalátory a jejich recenze.

Nejlepší inhalátory – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších inhalátorů z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelTypVelikost částicVýkon 
Laica MD6026Ultrazvukový3,4 μm0,4 ml/min
Omron C28PKompresorový3,0 μm0,5 ml/min
Beurer FS 50Parní--
Philips InnoSpire SAMIKompresorový1 - 5 μm-
Joycare JC-117Kompresorový5 μm0,35 ml/min
Beurer IH 40Ultrazvukový1 - 5 μm0,25 ml/min
Omron A3 CompleteKompresorový3 - 10 μm0,3 - 0,7 ml/min
Little Doctor LD-250UUltrazvukový1 - 5 μm1,5 ml/min
Beurer IH 18Kompresorový-0,18 ml/min
Omron DuoBabyKompresorový4 - 9 μm0,2 - 0,4 ml/min

Porovnání parametrů

 Laica MD6026Omron C28PBeurer FS 50Philips InnoSpire SAMIJoycare JC-117Beurer IH 40Omron A3 CompleteLittle Doctor LD-250UBeurer IH 18Omron DuoBaby
Objem zásobníku na léky15 ml7 ml--12 ml8 ml12 ml12 ml6 ml12 ml
Maska pro dospělé / Dětská maskaAno/AnoAno/AnoAno/NeNe/AnoAno/AnoAno/AnoAno/AnoAno/AnoAno/AnoNe/Ano
Hlučnost> 45 dB60 dB----65 dB55 dB< 60 dB< 65 dB
Rozměry235 × 145 × 285 mm170 × 103 × 182 mm200 × 300 × 200 mm263 × 153 × 223 mm175 × 140 × 140 mm201 × 147 × 141 mm130 × 215 × 190 mm193 × 105 × 178 mm160 × 155 × 84 mm170 × 285 × 105,5 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 inhalátorů

Laica MD6026

Laica MD6026 recenze

Ultrazvukový inhalátor Laica MD6026 je založený na technologii, která dokáže velmi efektivně zpracovat použité léčivo na velmi malé části, které jsou následně vháněny přímo do masky, odkud je vdechováno. Součástí inhalátoru jsou také masky určená pro děti i dospělé, což zvyšuje jeho univerzálnost použití.

Léčivo může být díky ultrazvukové technologii připraveno na částečky o velikosti pouze 3,4 μm, ty následně putují do masky rychlostí zhruba 0,4 mililitrů za minutu. Posléze jsou vdechnuty a míří v lidském těle přímo do plic. Použití inhalátoru je spojeno také s jeho nízkou spotřebou, i poměrně nízkým hlukem, který je menší jak 45 dB.

Přístroj využívá pouze 1 tlačítko, kterým se jednoduše ovládá. Má také funkci automatického vypnutí, ke kterému dojde už po 10 minutách. Součástí balení je též 40 kalíšků určených na inhalační roztok, které umožní i opakované použití.

Tichý chod, dětská maska, automatické vypnutí

Horší stabilita

Omron C28P

Omron C28P recenze

Inhalátor Omron C28P je kompresorový inhalátor, který dokáže produkovat částice o velikosti 3,0 μm. Právě velmi účinný a odolný kompresor je zárukou dobré rychlosti rozprašování, a tak i rychlé pomoci při potížích. K ovládání je využito pouze 1 tlačítko, a tak je jeho obsluha velmi jednoduchá. Přístroj díky tomu pracuje víceméně automaticky a jeho obsluhu tedy mohou zvládnout i děti.

Rychlost rozprašování je díky použití kvalitního kompresoru 0,5 mililitrů za minutu, což výrazně zkracuje i dobu samotné inhalace a pacient tak pocítí úlevu už během velmi krátké doby. Díky robustnímu designu tento přístroj odolá každodennímu použití a zaujme dlouhou životností.

Technologie virtuálních ventilů zajistí lepší oddělování vydechovaného vzduchu, který tak nepřichází do kontaktu s inhalační látkou a léčivy. Tím dochází k efektivní distribuci medikamentu přímo do plic pacienta. Jeho zásobník na léčivo patří svou kapacitou k průměru, má velikost 7 ml. V balení je jak maska pro dospělé, tak i děti a jeho hlučnost při provozu je 60 dB, čímž se řadí k hlučnějším modelům.

Snadná obsluha, systém virtuálních ventilů, robustní provedení

Mírně hlučnější

Beurer FS 50

Beurer FS 50 recenze

Inhalátor na Vincentku Beurer FS 50 je samozřejmě použitelný i s řadou dalších jiných kapalin a léčiv, které pomohou zajistit pacientovi úlevu. Tento typ je označován také jako parní inhalátor, nebo jako obličejová sauna. Jeho unikátem je i to, že kromě zdraví dokáže prospívat i kráse, neboť jeho součástí je také nástavec pro kosmetickou péči o tvář.

Odpařovací nádrže jsou vyrobené z hliníku, díky čemuž se mohou pyšnit vysokou odolností a dlouhou životností. Hodnota výkonu tohoto inhalátoru je 120 W a díky své jednoduché konstrukci je zajištěno také snadné čištění. Výrobce bohužel nezmiňuje velikost částic, kterých je schopno zařízení dosáhnout, ani hodnotu výkonu udávanou v mililitrech za minutu.

Nezbytnou součástí je nejenom parní nástavec umožňující snadnější inhalaci, ale také odměrka určená pro přesné dávkování léčiva. Těmi mohou být i taková, která jsou rozpustná ve vodě. Vzhledem k velikosti nástavce je tento model určený hlavně pro dospělé jedince, masku pro děti v tomto případě nenajdete.

Možnost péče o pleť, hliníkové nádrže, snadné použití

Není pro děti

Philips InnoSpire SAMI

Philips InnoSpire SAMI recenze

Inhalátor pro děti Philips InnoSpire SAMI ukazuje již svým designem, pro koho je určený. Jeho provedení zaujme tvarem modrého tuleně, díky čemuž si ho mohou děti velmi brzy oblíbit. Jedná se o kompresorový typ, který zajistí velmi rychlou distribuci léčiva do dýchacích cest.

Velikost částic léčiva je velmi malá a to v rozmezí 1 – 5 mikronů. Konkrétní velikost se odvíjí od typu použitého léčiva. Tento inhalační přístroj využívá patentované technologie Sidestream, díky které dokáže zvýšit výkon ze standardních 6 mililitrů až na 16 mililitrů za minutu. To v praxi znamená zkrácení doby inhalace až na polovinu, na cca. 6–8 minut.

Konstrukce využívá také praktickou masku, která je velikostně upravena pro dětský obličej. Díky jejímu použití se výrazně sníží riziko nežádoucího rozptylu aerosolu jinam, než do dýchacích cest. Součástí balení jsou 2 masky, určené pro větší a také pro menší děti. Obličejovou masku pro dospělé tento dětský inhalátor pochopitelně nemá.

Design, technologie Sidestream, dvě velikosti dětské masky

Vyšší hlučnost

Joycare JC-117

Joycare JC-117 recenze

Inhalátor vincentky Joycare JC-117 lze samozřejmě využít i na inhalaci jakéhokoliv jiného léčiva. Na první pohled zaujme svým kompaktním designem, stejně jako jednoduchým použitím. Je vyroben v Itálii, což je spojeno také s vynikající kvalitou.

Objem zásobníku, který je určený na léčivo, činí 12 ml. To je díky moderní technologii přetvořeno na částice o velikosti pouze 5 μm a následně je vdechováno prostřednictvím masky. Jedna je určená pro děti, další pro dospělé. Výrobce dodává k produktu i širokou škálu dalšího příslušenství a nebulizační výkon činí 0,35 ml/min.

Provoz a obsluha je velmi jednoduchá. Přístroj stačí zapojit do sítě a je připraven k použití. Jeho celková váha je přijatelných 1,224 gramů a rozměry jsou 175 x 140 x 140 milimetrů, což ukazuje na jeho bezproblémovou skladnost, kdy ho lze uložit v podstatě kamkoliv. Pracuje na bázi kompresoru, a tak je pochopitelnější i jeho vyšší hlučnost, konkrétní hodnotu však bohužel výrobce neuvádí.

Příslušenství, výkon, kompaktní rozměry

Hlasitější chod

Beurer IH 40

Beurer IH 40 recenze

Inhalátor na astma Beurer IH 40 je dobrým pomocníkem nejenom pro dospělé a děti, kteří trpí tímto onemocněním. Pomoci může i při kašli, rýmě a běžném nachlazení. Jedná se o ultrazvukový inhalátor, který dokáže zpracovat jednotlivé částice léčiva na mikroskopickou velikost, a tak usnadnit jejich vdechování.

Jeho inhalační kapacita, respektive výkon, se řadí mezi standardní, produkce činí 0,25 ml léčiva za minutu. Zásobník na léky má dostatečný objem o velikosti maximálně 8 mililitrů a tělo výrobku nabídne i přehledný LCD displej usnadňující nastavení. Jeho celkové rozměry jsou 201 x 147 x 141 milimetrů, takže se jedná o poměrně kompaktní provedení.

Součástí produktu je dále široká škála příslušenství, ve kterém nechybí ani úložné pouzdro. Kladem může být také možnost dezinfekce přístroje, díky čemuž ho můžete dlouhodobě udržovat v naprosto dokonalé čistotě. I díky tomu ho může bez obav používat celá rodina, je vybaven jak inhalační maskou pro dospělé, tak pro děti.

Mnoho příslušenství, možnost dezinfekce, LCD displej

Kratší hadice

Omron A3 Complete

Omron A3 Complete recenze

Inhalace soli je s inhalátorem Omron A3 Complete hračkou. To stejné platí i o dalších látkách a léčivech, které mohou být inhalovány v případě astmatu, nachlazení, nebo třeba rýmy i alergií. Propracovaná technologie zajistí spolehlivou distribuci léčiva do dolních i horních cest dýchacích.

Přístroj využívá unikátní technologii V.V.T., která je zárukou špičkových výsledků právě během inhalace. Pacient má možnost zvolit si jak místo, kam má být léčivo primárně dodáno, tak i jeho velikost v rozmezí 3 až 10 μm. Upraven může být také výkon, a to od 0,3 až po 0,7 ml za minutu.

Ovládání přístroje je velice jednoduché a intuitivní. Při provozu je třeba počítat s vyšší hlučností, která je až 65 dB, což je však v případě kompresorových provedení normální. Rozprašovač mlžiny je nastavitelný, což se pozitivně podepisuje na celkové efektivitě léčby tímto produktem. Zásobník má kapacitu 12 mililitrů a nechybí jak maska pro dospělé, tak pro děti.

Nastavení produkce a velikost léčiva, technologie V.V.T., snadná obsluha

Větší rozměry

Little Doctor LD-250U

Little Doctor LD-250U recenze

Nebulizátor Little Doctor LD-250U pomáhá nejenom ke zvlhčení dýchacích cest, ale i k tomu, aby byla právě na toto místo dopravena potřebná medikace. Přístroj je vhodný k léčbě řady respiračních onemocnění, včetně astmatu. Díky konstrukci je výrazně eliminována ztrátovost léčivého roztoku v průběhu inhalace.

Nadchne především možností své nastavitelnosti. Regulaci vzduchu lze upravit v rámci 2 jednotlivých stupňů a v celkem 3 stupních je možné upravit celkovou intenzitu inhalačního toku. Průtok může být až 1,5 ml za minutu a velikost inhalovaných částic je v rozmezí 1–5 µm.

Oproti celé řadě konkurentů nadchne tento inhalátor i větším objemem nádobky na medikaci, který je 12 mililitrů. Výrobce nabízí poměrně širokou škálu příslušenství, kde nechybí jak maska určená pro dospělé, tak i maska, která je určená pro děti. Recenze spotřebitelů uvádí v některých případech horší zpracování šasi, které však zpravidla nemá na chod zařízení vliv.

Možnosti nastavení, objem nádobky na léky, příslušenství

Někdy horší zpracování

Beurer IH 18

Beurer IH 18 recenze

Inhalátor Beurer IH 18 je pomocníkem pro toho, kdo má problémy jak s horními, tak i dolními dýchacími cestami. Použitelný je v případě astmatu, ale i nachlazení, nebo při alergiích. Pracuje na kompresorové technologií, která využívá tlaku k tomu, aby přetvořila jednotlivé léky na menší částice, které jsou inhalovány. Bohužel velikost částic výrobce nezmiňuje, což je škoda.

Přístroj umí zaujmout také hodnotou průtoku, který není menší než 0,18 ml za minutu. Přístroj se dá jednoduše dezinfikovat, což je pozitivní zpráva ve chvíli, kdy ho chce v případě obtíží používat celá rodina a nechce riskovat vzájemné nakažení.

Použití je možné nejenom u dospělých. Díky druhé dodávané masce pro děti je možná léčba vašich potomků. Součástí balení je i velmi dlouhá hadice a inhalační filtry. Po zapojení do zásuvky je obsluha přístroje velmi jednoduchá, což je rovněž pozitivní. Jeho zásobník na léky patří spíše mezi menší, vejde se do něj 6 ml přípravku.

Dlouhá hadice, možnost dezinfekce, i pro děti

Nedohledatelná velikost částic

Omron DuoBaby

Omron DuoBaby recenze

Nosní inhalátor Omron DuoBaby je unikátní tím, že kromě klasického příslušenství obsahuje také nosní odsávačku. Díky tomu pomáhá řešit ucpaný nos a s tím spojené problémy s dýcháním. Nabídne však i klasickou metodu léčby pomoci inhalace jak pro jedince trpící nachlazením nebo alergií, tak i pro osoby trpící astmatem.

Inhalátor lze nastavit tak, aby dodával léčivo do dolních, nebo horních cest dýchacích. V případě první možnosti mají částečky velikost 4 µm a průtok činí 0,4 ml/min. V druhém případě je velikost částic 9 µm a hodnota průtoku 0,2 ml/min.

Objem zásobníku na léky je dostatečných 12 mililitrů a objem záchytné nádobky u nosní odsávačky je také velký, činí 7 mililitrů. Při provozu je nutné počítat s hlučností 65 decibelů, která je však u většiny kompresorových inhalátorů na trhu v podstatě standardní. Určen je pro děti, čemuž odpovídá i absence inhalační masky pro dospělé.

Nastavení distribuce léčiva, nosní odsávačka, objem zásobníku na léky

Absence masky pro dospělé

Jak vybrat inhalátor

Vybrat správný inhalátor nemusí být jednoduché, je třeba posoudit řadu parametrů, ale i jeho určení. Náš nákupní rádce vás provede vším, co by mělo při volbě tohoto produktu určeného pro zlepšení zdraví hrát roli.

Typ inhalátorů

Inhalátor se dělí do dvou kategorií. První variantou je ruční provedení, kde se používá stlačeného plynu, který pomůže s distribucí léčiva do dýchacích cest anebo je model aktivován pouze dechem. V obou případech se jedná o řešení vhodné spíše na cesty a občasné použití.

Druhou kategorií jsou elektrické inhalátory, které jsou určené především pro domácí použití, jelikož vyžadují zapojení do elektrické zásuvky. Ty jsou založeny na produkci vlhkého aerosolu, který se dostává do dýchacích cest a na toto řešení je nákupní rádce zaměřen primárně.

Technologie

Elektrický inhalátor se může lišit svou technologií, a to na základě toho, jak je vytvářena ona mlžina. Známou možností je ultrazvukový inhalátor, který dokáže vytvořit potřebné vibrace, které následně působí na nádobku s léčivou látkou. Tak vzniká mlžina a dochází ke vzniku velmi malých částeček léčiva.

Druhou kategorií je kompresorový inhalátor. Ty si lépe poradí s hustším léčivem a dokážou nabídnout nepřetržitou tvorbu mlžiny. Při použití kompresoru dochází k vytvoření potřebného proudu vzduchu. Charakteristikou těchto přístrojů je to, že jednotlivé produkované částice jsou oproti předchozí variantě o něco větší a i samotný provoz zařízení je poněkud hlučnější, než u ultrazvukového inhalátoru.

Třetím typem je parní inhalátor. Je založený na jednoduché a osvědčené technologii tvorby páry. Nutno říci, že toto řešení je sice levné, ale také má nejnižší účinnost. Během použití dochází k teplé inhalaci, kdy se používá především minerální voda. Přímo k léčbě závažnějších zdravotních problémů není určený.

Velikost částic

Aby se léčivá látka dostala tam kam má, musí být distribuována ve velmi malých částečkách. Jejich velikost je udávána v mikrometrech a pro léčbu horních cest dýchacích jsou využívány částice menší, u dolních cest dýchacích větší. Důležitým parametrem, když je vybírán nebulizátor, je právě velikost částic, které umí vytvořit. Mezi ideální velikost patří hodnoty v rozmezí 1-6 µm.

Výkon rozprašování

Kromě velikosti částic je třeba hledět také na celkový rozprašovací výkon. Ten je udáván v jednotkách mililitrů za minutu. Zde platí, že čím je výkon rozprašování vyšší, tím rychleji se léčebná látka dostane tam kam má, tedy do dýchacích cest. Vyšší výkon znamená také to, že se může podstatně zkrátit i doba inhalace, což je zejména u dětí vítané. Kdo při inhalování nechce trávit zbytečně dlouhý čas, měl by hledět právě na tento důležitý parametr.

Určení

Inhalátor vybírejte i podle toho, pro koho je určený. Většina produktů na trhu je vhodná pro dospělé, čemuž odpovídá jak konstrukce, tak i dostupné příslušenství. U mnohých je možné použití i dětmi, což zajistí především doplňkové masky odpovídající velikosti, které jsou vhodné právě pro menší dětské obličeje. Pořídit lze i přímo inhalátor pro děti, který využívá nejenom malých masek, ale může být vyroben i v zajímavém designu, který napomáhá jeho využití, jelikož ho dítě nebude odmítat.

Příslušenství

Hledět je třeba také na příslušenství, které je k inhalátorům dostupné. Zcela běžnou věcí dnes mohou být například různé druhy masek, které jsou využitelné u dospělých, stejně jako u dětí. Dále to mohou být různé kalíšky na léčivo, stejně jako různé druhy filtrů. Zajímavé příslušenství nabízí například jeden inhalátor Omron, který má součástí konstrukce nosní odsávačku, která pomáhá uvolnit ucpaný nos.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.