Péče o tělo,

Recenze infrasaun & Jak vybrat nejlepší

V zimním období a v chladných měsících jara a podzimu jisto jistě nejednoho člověka potěší, když se může ohřát, zrelaxovat a nabrat pozitivní energii v příjemném prostředí. Tuto starost vám mohou vyřešit infrasauny, které dokáží udělat v každém interiéru nejen parádu, ale také malou oázu relaxu. Infrasauna se vejde do bytu i exteriéru, nezabere mnoho místa a její blahodárné jsou nenahraditelné.

Kromě zmíněného relaxačního využití mají infrasauny velký potenciál pro vaše zdraví a její účinky hojně využívají také sportovci. Připravili jsme srovnání nejlepších infrasaun, které podstoupily test nebo získaly kvalitní hodnocení od uživatelů. Jejich recenze, parametry, vlastnosti, klady a zápory najdete napříč tímto článkem.

Mysleli jsme také na to, aby pro vás výběr infrasauny nebyl velký a dlouhotrvající problém. Proto jsme zpracovali nákupního rádce, kde se dozvíte vše, co je potřeba při nákupu domácí a venkovní infrasauny vědět a zohledňovat.

Proč používat infračervenou saunu?

Infrasauny používají lidé již od roku 1965, kdy blahodárné účinky objevili japonští doktoři a technologii si patentovali. Infrazářiče se původně používali pouze v nemocničních zařízeních, odkud se v dnešní době díky snadné dostupnosti rozšiřují do relaxačních zařízení a domácností ve formě saun.

Zdraví a krása

Dálkové infračervené paprsky pronikají až několik centimetrů pod povrch lidského těla, kde působí na lidskou tkán. Zrychluje se krevní oběh a dostává se do něj větší množství kyslíku. Posiluje se také činnost srdce. To má za následek urychlení procesu hojení, úlevu od bolesti svalů a kloubů (ať již po úrazech nebo sportovních výkonech) a zmírnění zánětů.

Jako doplňková léčba s přínosnými výsledky se infračervené záření používá při léčbě burzitidy, artritidy, revmatismu a při hemeroidech. Pozitivní dopad má i na samotnou kůži kde pomáhá s lupénkou, ekzémy a dalšími neduhy pleti a pokožky. Popsané přínosy uvádíme pro referenční účely. Ne pro každého je infrasauna vhodná a je dobré se nejprve poradit s lékařem.

Spalování kalorií a podkožního tuku

Až 600 kalorií za 30 minut v infrasauně? To není sen, ale výsledky některých studií a testů. Lidské tělo při teplotě 42 °C začíná s potem vylučovat škodlivé látky a částečně i podkožní tuk. S potem z těla odchází také přebytečná sůl a vlhkost. V důsledku pobytu při těchto teplotách dochází ke zvýšení srdeční frekvence a celkovému zrychlení metabolismu, čímž tělo pálí právě zmíněné kalorie.

Odpočinek pro tělo i mysl

Sauna vás přenáší z běžného uspěchaného světa do zvláště klidného prostředí o teplotě 30 – 65 °C. Jste v potemnělém prostředí, obklopeni dřevem, vůní, hudbou. V tomto stavu a za působení infračervených paprsků dochází k rychlému obnovení energie a úlevě od únavy. Jestli hledáte místo, kde se oprostíte od stresu, pak je to právě zde. Klid, který zažíváte v infrasauně, může navíc napravit nespavost a další poruchy spojené s nadbytečným stresem.

Nejlepší infrasauny – TOP 5

V tabulce je výběr 5 nejlepších infrasaun z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMateriál kabinyDruh topidelKapacita infrasauny 
HealthLand Standard 2012 recenze a testHealthLand Standard 2012Hemlock - kanadský jedlovecKeramické + karbonové panely1 osoba
Marimex POPULAR 3001 L recenze a testMarimex POPULAR 3001 LHemlock - kanadský jedlovecKarbonové panely2 osoby
HealthLand DeLuxe 2022 r-Car recenze a testHealthLand DeLuxe 2022 r-CarCedrové dřevoKarbonové panely2 osoby
Mountfield Mariana recenze a testMountfield MarianaHemlock - kanadský jedlovecKeramické panely1 osoba
HealthLand DeLUXE 2220 CB/CR recenze a testHealthLand DeLUXE 2220 CB/CRHemlock - kanadský jedlovecKeramické + karbonové panely2 osoby

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 HealthLand Standard 2012Marimex POPULAR 3001 LHealthLand DeLuxe 2022 r-CarMountfield MarianaHealthLand DeLUXE 2220 CB/CR
Příkon1325 W2050 W1905 W1150 W1980 W
Počet topidel48837
Doba naběhnutí (50 - 60°C)5 - 10 min---5 - 10 min
Podlahové topidloAnoAnoAnoNeAno
VíceVíceVíceVíceVíce

Recenze domácích a venkovních infrasaun

HealthLand Standard 2012

HealthLand Standard 2012 recenze a test

Infrasauna do bytu HealthLand Standard 2012 má velice kompaktní rozměry, díky kterým má kapacitu pro jednu dospělou osobu. Kromě ní se do infrasauny vejde také jedno dítě. Tento model má celkový příkon 1325 W, což je pro prostor na jednoho člověka naprosto dostačující hodnota.

Tato infrasauna pro jednoho má celkem 4 topidla a to včetně jednoho panelu umístěného v podlaze. Použitá topná tělesa jsou keramická a karbonová s vlnovou délkou 5,6 až 15 mikrometrů. Konstrukce také nabízí poličku na nápoje, nebo střešní ventilaci. Samozřejmostí je teplotní senzor, který přesně reguluje nastavenou vnitřní teplotu.

Doba nahřátí do plného provozu, do teploty 50 – 60°C je výborných 5 – 10 minut, infrasauna je přitom stále napájena z klasické zásuvky na 230 V. Sauna je vyrobena z kvalitního dřeva Hemlock – kanadský jedlovec, který nemá žádné aroma. Součástí výbavy je vnitřní a venkovní digitální ovládací panel a vnitřní LED osvětlení, zamrzí naopak absence přehrávače.

Dospělá osoba + dítě, podlahové topidlo
Absence přehrávače

Marimex POPULAR 3001 L

Marimex POPULAR 3001 L recenze a test

Do infrasauny budete chodit o samotě nebo nemáte v bytě místo nazbyt? Pak může být vaším favoritem Marimex POPULAR 3001 L, infrasauna určená pro jednu až dvě osoby, se skvělým výkonem a malými rozměry.

Příkon 2050 W je v celku nadprůměrný, přičemž disponuje až 8 karbonovými topidly. Specifikem je rovněž přítomnost podlahového topidla. Obložení vnitřku sauny je z jedlovce kanadského, tedy hemlock dřeva. Tento model navíc obsahuje ionizátor, který obohacuje vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů což má za následek zredukování bakterií a virů.

Další nadstandardní výbavou je integrované rádio, či vstup pro hudební zařízení. Po čas vaší relaxace vám tak může hrát vaše oblíbená hudba, či oblíbená radiová stanice.

Podlahové topidlo, počet topidel
Méně kvalitní rádio

HealthLand DeLuxe 2022 r-Car

HealthLand DeLuxe 2022 r-Car recenze a test

Domácí infrasauna pro dva HealthLand DeLuxe 2022 r-Car je unikátní materiálem, ze kterého je vyrobena. Jedná se o kvalitní cedrové dřevo, které se používá do lepších modelových řad. Cedrové dřevo vydává po čas saunování přirozené příjemné aroma, které podtrhuje již tak relaxační atmosféru.

Infrasauna má celkem 8 topidel a jak již bylo zmíněno, její kapacita jsou dvě dospělé osoby. Najdeme v ní zadní panel, boční panel, panel pod sedákem i podlahový panel. Celkový příkon topidel je 1905 W a jako topidla jsou použity karbonové panely, jejíž vlnová délka je 5,6 – 15 mikrometrů.

Tato infra sauna do bytu je také velice dobře vybavená, nabízí vnitřní i venkovní digitální ovládací panel, vnitřní i venkovní LED osvětlení, nebo zabudovaný přehrávač, který je kompatibilní s USB, nebo i Bluetooth. Dveře jsou celoskleněné, bezrámové a v konstrukci je rovněž střešní ventilace, nebo ionizátor.

Kvalitní cedrové dřevo, kapacita pro dvě osoby, 8 topidel
Nemá čelní panel

Mountfield Mariana

Mountfield Mariana recenze a test

Infrasauna Mountfield Mariana patří mezi nejprodávanější infrasauny současnosti, její přednostní je výborný poměr cena/výkon a také malé rozměry, díky kterým se vejde i do malého bytu. Její kapacita je pouze jedna dospělá osoba a celkový příkon činí 1150 W.

Infrasauna pro jednu osobu disponuje pouze třemi topidly, chybí tedy podlahové topidlo. Topná tělesa jsou zhotovena z keramických panelů a jako materiál pro samotnou konstrukci byl zvolen kanadský jedlovec – Hemlock. Infrazářiče mají vlnovou délku 6 – 16 micrometrů a díky tomu sauna splňuje nejpřísnější směrnice EU.

Ovládací panel je umístěn pouze na vnější straně sauny a osvětlení je pouze vnitřní. Napájecí kabel do 230 V zásuvky má délku 3 metry čímž nabízí dobrý manévrovací prostor. Samozřejmostí je stropní ventilace, nebo teplotní senzor hlídající aktuální teplotu.

Jedna z nejoblíbenějších domácích infrasaun, poměr cena/výkon
Menší počet topidel

HealthLand DeLUXE 2220 CB/CR

HealthLand DeLUXE 2220 CB/CR recenze a test

Infrasauna HealthLand DeLUXE 2220 CB/CR vyniká kombinací karbonových a keramických topných těles, čímž rapidně zvyšuje efektivitu a snižuje dobu naběhnutí na 5 – 10 minut. Příkon je 1980 W a velkou výhodou je podlahové topidlo, takže se vám v žádném případě nestane, že by vás zábly chodidla.

Kapacita kabiny jsou dvě dospělé osoby a na interiér je použito stabilní dřevo hemlock. Další přednost této sauny je venkovní led osvětlení a samozřejmě vnitřní osvětlení.

Ionizér se postará o čistý a zdravý vzduch zatímco integrované rádio s možností připojení vlastního hudebního nosiče zpříjemní čas strávený uvnitř infrasauny.

Sedm karbonových a keramických topidel, střešní odvětrávání
Méně výkonné rádio

Nejprodávanější infrasauny

Nejprodávanější infrasauny na trhu jsou ty od značek: Belatrix, Marimex, Mountfield, Prowell, HealthLand. Nejkvalitnější infrasauny jsou fullspektrální a pořídíte je za cenu od 35 000 Kč.

Jak vybrat infrasaunu

Na trhu jsou desítky produktů, lišící se topným zařízením, kapacitou osob, tvarem, materiály a výbavou a doplňky. Navzdory těmto parametrům vám každá infračervená sauna dopřeje ve větší či menší míře regeneraci a relax. Níže si popíšeme základní rozdělení zmíněných parametrů, abyste si vybrali infrasaunu přesně podle vašich potřeb a preferencí.

Topidla

Srdcem jakékoliv sauny je zdroj tepla, v infrasaunách jsou to zářiče, chcete-li topné infračervené panely. V současnosti se používají tři technologie panelů s tím, že nejčastěji se setkáte s panely karbonovými, někdy označovanými jako uhlíkové panely. Druhé, v současnosti méně používané zářiče jsou keramické panely a posledním typem, používaným spíše okrajově a jako doplněk, jsou světelná keramická topidla. Životnost topidel se pohybuje v rozmezí 60 a 90 let.

Karbonové/uhlíkové panely

Karbonové infrazářiče se nahřívají na teplotu 70 až 170 stupňů Celsia. Jak bylo zmíněno, používají se nyní do většiny infrasaun a oproti keramickým infrazářičům se nahřívají déle, mají delší životnost a hlavně rovnoměrněji a efektivněji rozdělují záření po celé kabině sauny. Jsou dražší a náročnější na výrobu, nicméně navzdory zmíněným lepším vlastnostem je výrobci upřednostňují před keramickými.

Keramické panely

Keramické infračervené zářiče pracují v teplotách od 250 až 350 stupni Celsia, jejich nahřátí je rychlejší a spotřebovávají více energie. Jedná se o lacinější zářiče, které jsou v současnosti na ústupu. Setkat se s nimi můžete v kombinaci zářičů karbonových, kde při vhodném rozložení v prostoru sauny dojde k dokonalému vyvážení vlastností obou technologií – rychlost nahřátí a rovnoměrné působení infračervených paprsků.

Světelná keramická topidla

V infrasaunách se s nimi setkáte málo a jedná se především o doplněk k jednomu z výše zmíněnému hlavnímu topidlu. Pracují na nejvyšších teplotách 300 až 500 °C a proto zvládnou vyhřát prostor sauny již do několika minut. Nevýhodou je poměrně velká spotřeba, na druhou stranu Red Light, jak se těmto topidlům také říká, vyzařují do prostoru příjemné červené světlo, které má také své blahodárné účinky na lidské zdraví.

Kapacita osob a materiál sauny

Běžně dostupné infrasauny mají kapacitu pro jednu do tří osob. V této souvislosti se mění rozměry kabin a také doba, za kterou je sauna připravená k použití. S větším prostorem v sauně se také úměrně zvyšuje spotřeba elektrické energie. Je vhodné si tedy dobře rozmyslet, pro kolik osob infrasaunu pořizujete a jak často a v jakém složení bude nejčastěji používána.

Materiál infrasaun musí v zásadě splňovat dokonale dvě věci. Musí mít skvělé izolační vlastnosti a nesmí obsahovat pryskyřici, která by v průběhu používání byla spíše na škodu. Tyto vlastnosti splňují dvě dřeviny, které se pro infračervené sauny hodí a používají se.

Jedlovec kanadský

Rozšířenější materiál obkladu infrasaun, můžete se s ním také setkat pod názvy Hemlock nebo Tsuga. Jedná se o čistě neutrální dřevo, které nevydává žádné aroma a prostor kabiny tak pouze skvěle izoluje. Je používanější a setkáte se s ním zejména u levnějších modelů.

Cedr

Cedrové dřevo je druhou možností, ze které bude vaše infrasauna vyrobena. Jeho hlavní předností je esenciální olej, který v tomto druhu dřeviny je. Kabinu sauny tak permanentně provoňuje vůně dřeva a není nutné používat dodatečně aromatické oleje. Cedrové infrasauny jsou o trochu dražší a v nabídkách je několikanásobně méně modelů. Před pořízením modelu z cedrového dřeva doporučujeme aroma cedru zažít a vyzkoušet, ne každému může vyhovovat.

Technické parametry a rozměry

Po výběru vhodných topidel vás již zajímá pouze jeden technický parametr a to je příkon sauny. Všechny domácí infrasauny připojíte snadno do běžné zásuvky, které máte v domácnosti. Od příkonu se odvíjí rychlost nahřátí a samozřejmě také spotřeba. Optimální příkon pro průměrnou infrasaunu pro dvě osoby se udává 1700 W. Příkon nad touto hodnotou vás nebude nijak zvlášť brzdit v přípravě saunování, naopak větší modely s menším příkonem již mohou mít s rychlým připravením sauny na provozní teploty velký problém. Z příkonu a použitých infrazářičů vychází udávaný parametr „Spotřeba za 1 cyklus“ (60 minut) a parametr „Doba naběhnutí“ sauny na provozní teploty.

Rozměry infrasaun se liší podle kapacity osob a podle typu sauny. Nikdy se neorientujte pouze podle obrázků a vždy, zejména pokud pořizujete infrasaunu do menšího bytu, si ověřte, že rozměry sedí se zamýšleným prostorem. Zařízení pro jednu osobu mohou mít rozměry již od metru na metr a výška bývá kolem dvou metrů. Setkat se můžete také s rohovým provedením a dalšími prvky, jako jsou celoprosklené přední stěny, okýnka, tvarované lavice či poličky.

Výbava a doplňky

Výrobci do svých infrasaun přidávají řadu vychytávek a doplňků, které vám pobyt dokáží velice zpříjemnit. Základní výbavou jsou ovládací panely sloužící k regulaci teploty, světel či hudby – levnější modely mají ovládání pouze zvenku, zatímco dražší mohou mít ovládání i uvnitř. Příjemné je také dálkové ovládání, které svou pohodlností zastřešuje panely zabudované.

Všímejte si osvětlení, infrasauny mohou mít jak vnější, tak vnitřní. Velice přínosné je také střešní odvětrávání, kterým si můžete ke konci pobytu v sauně pomalinku snižovat teplotu. Další funkcí mnoha infrasaun je světelná terapie, která změnami barev v prostoru sauny navodí opět o něco intenzivnější relaxaci.

Dalšími doplňky, na které můžete narazit, jsou zabudované přehrávače hudby. K infrasauně si tak můžete připojit vlastní MP3 nosič, nebo u některých typů poslouchat přímo rádio na FM frekvencích. Posledními zařízeními, se kterými se při výběru potkáte, jsou zabudované ionizátory a ozónové generátory. Obě zařízení čistí a zlepšují vzduch a tedy prostředí, ve kterém se po dobu saunování nacházíte.

4.8/5 - (11 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.