Péče o tělo,

Infralampy (solux): Recenze 8 nejlepších

Infralampa je zajímavou zdravotní pomůckou a zřejmě nikoho nepřekvapí, že její princip fungování je založen na infračerveném světle. Toto záření, které běžně přijímáme ze slunce, pociťujeme ve formě tepla, nejedná se tedy o záření ve viditelném spektru.

Infralampa může cíleně ozařovat určitou část našeho těla, s cílem vyvolat reakci našeho organismu. Její používání se uplatňuje především při zdravotních a fyziologických problémech. Může se jednat například o potíže se svaly, klouby nebo kostmi, kde je její účinek považován za nejvyšší. Je schopna proniknout do hlubších vrstev kůže.

Není to také jediná pomůcka, která využívá světelného zdroje jako léčebné metody. Například aplikací polarizovaného světla je známá biolampa, tento přístroj je schopen proniknout pod kůži hlouběji, a to až do hloubky 6 cm. Ovlivňuje zejména biochemickou reakci uvnitř buněk a tkání.

Nepochybujeme ani o tom, že jste se v minulosti setkali také s pojmem horské slunce. To se v našich domácnostech poprvé objevilo před opravdu řadou let. Rovněž je terapii pomocí něj přisuzována řada blahodárných účinků na náš organismus, využívá však ultrafialové záření. To má kratší vlnovou délku, než má infralampa a působí zejména v povrchových vrstvách kůže, proto se používalo třeba při léčbě kožních problémů. V současnosti se však již téměř nepoužívá a nahradilo jej modernější zařízení, která jsou výrazně bezpečnější.

Pokud se vrátíme k infralampě, tak potěšující rozhodně je, že infralampa je poměrně cenově dostupná, proto si ji může domů pořídit každý. Jednotlivé modely se mezi sebou liší velikostí a hlavně pak výkonem, kterého jsou schopny dosáhnout. Některé mohou mít i časovač, nebo další bezpečnostní prvky. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší infralampy a jejich recenze.

Nejlepší infralampy – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších infralamp z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelPříkonČasovačRozměry 
Beurer IL 50300 WAno27 x 27 x 19 cm
Efbe-Schott IR812150 WNe12 x 22 x 17,5 cm
Beurer IL 35150 WAno14,5 x 22 x 17,5 cm
Sanitas SIL 06100 WNe16,5 x 12 x 20,5 cm
Medisana IR 885300 WAno18,6 x 19,8 x 29,5 cm
Beurer IL 11100 WNe2,05 x 16,5 x 12 cm
Sanitas SIL 16150 WNe-
Efbe-Schott IR808100 WNe12 x 22 x 17,5 cm

Recenze 8 infralamp

Beurer IL 50

Beurer IL 50 recenze

Infračervená lampa Beurer IL 50 je produkt známého výrobce zdravotnické techniky, který zaujme možností jejího polohování a variabilita. Skvělá jsou v tomto ohledu postranní madla a zařízení disponuje řadou praktických funkcí, ostatně přístroj patří mezi dražší modely. Oproti jiným produktům potěší přítomnost základního displeje a jako velmi praktickou hodnotíme možnost navíjení kabelu.

Má časovač s automatickým vypnutím a ochranou proti přehřátí, lampa se hodí nejen při zdravotních potížích, ale také se uplatní jako prostředek relaxace. Samotný produkt je velmi kvalitní a je vybaven keramickou skleněnou deskou. Zářící plocha přístroje má velikost 30 x 40 cm a jeho výkon je velmi dobrých 300 W. Celkové rozměry infralampy jsou 27 x 27 x 19 centimetrů a potěší i aktivní ventilace, která při tomto vysokém výkonu optimalizuje chlazení.

Efbe-Schott IR812

Efbe-Schott IR812 recenze

Infralampa Efbe-Schott IR812 patří k těm levnějším produktům na trhu, nicméně svou funkci dokáže zastat velmi dobře. Je umístěna na stojanu, který umožňuje naklápění a najde užití zejména při léčbě revmatismu nebo při péči o pokožku. Jedná se o německý výrobek, který je kvalitní a potěší přiložený přeložený návod.

Jako infra žárovka je použita kvalitní Philips Par38E, která má výkon 150 Wattů, což je v porovnání průměrná hodnota a vzhledem k pořizovací ceně se jedná o odpovídající výkon. Výrobce doporučuje lampu používat maximálně po dobu 15 minut denně, ideální je používání jednou až dvakrát denně po dobu 5 až 10 minut. Spotřebitelé pouze upozorňují na absenci jakéhokoliv vypínače, lampa se tedy uvede do chodu pouze zapojením do zásuvky.

Beurer IL 35

Beurer IL 35 recenze

Infra lampa Beurer IL 35 je umístěna na klasickém stojánku, který nabízí 5 úhlů náklonu a naopak nenabízí žádná madla. Svým zaměřením se tady jedná o typickou stolní lampu, zářící plocha je vyrobená z lisovaného skla. Naleznete zde třístupňový elektronický časovač, který lze nastavit na 15 minut. Samotný výkon lampy je pak 150 W, což je běžná hodnota.

Uživatelské recenze v souvislosti s touto lampou zmiňují zejména dostatečné a rychlé nahřátí, a to i při spíše průměrném výkonu. Můžete ji použít třeba jako doprovodnou terapii při léčbě nosních či řady jiných onemocnění a při péči o pleť. S ohledem na kvalitního výrobce se připravte také na o něco vyšší cenovku, která je však opodstatněná velmi dobrým zpracováním.

Sanitas SIL 06

Sanitas SIL 06 recenze

Solux lampa Sanitas SIL 06 je velmi levný produkt stolní infralampy, který ale splní vaše požadavky, pokud jste si vědomi, co od těchto základních provedení můžete čekat. Svým výkonem se nepřekvapivě řadí k těm nejméně výkonným infralampám, konkrétně je její výkon pouze 100 W.

Ceně je zde přizpůsobeno vše, přístroj dokonce nemá ani vypínač a proto je potřeba jej zapnout nebo vypnout vytažením ze zásuvky. Použít ji lze jako doplňkovou léčbu při řadě potíží, ať už jde o svalové bolesti, záněty, revma nebo problémy s pletí. Uživatelské recenze oceňují nízkou cenu při očekávané funkčnosti, kterou výrobek splňuje. Je dobré také dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci, neboť se lampa více zahřívá, jak zmiňuje ve své recenzi jeden ze spotřebitelů.

Medisana IR 885

Medisana IR 885 recenze

Infralampa Medisana IR 885 je produktem s vyšší cenou, čemuž odpovídá také výkon 300 W, o který se stará halogenová žárovka. Zpracování je podle očekávání na velice dobré úrovni a tento model ocení všichni ti, kteří vyhledávají skutečně kvalitní a funkční spotřebiče.

Jedná se o stolní lampu, která umožňuje nastavit sklon záření v rozsahu 35°. Samozřejmostí je za tuto cenu také časovač, který nastavíte v rozsahu od 1 do 15 minut a je doplněný LCD displejem. Bezproblémový a tichý provoz zajišťuje ventilátor a zajisté oceníte také praktické držadlo. Jeho dalším podstatným plusem je velká zářící plocha, která spolehlivě ozáří i větší části těla. Její výška je 18,6 cm, délka 19,8 cm a šířka bezmála 30 cm, váha se zastavila na kilogramu a půl.

Beurer IL 11

Beurer IL 11 recenze

Infrazářič Beurer IL 11 je kvalitní stolní lampa známého výrobce zdravotnické techniky. Jedná se ale o jednodušší základní model, který nabídne rovněž i nižší výkon 100 W. Na praktickém stojanu lze nastavit 5 úhlů náklonu, a ačkoliv výrobek působí kvalitním dojmem, vzhledem k ceně je potřeba počítat s celoplastovým provedením.

Výrobce také šetřil na drobnostech, jako je třeba vypínač. Proto je potřeba přístroj vždy vytáhnout ze zásuvky a naopak při uvedení do provozu jej pouze do elektrické sítě zapojit. Lampa s tímto výkonem se může hodit například při potížích s pletí, kde je však potřeba pravidelná péče. Spotřebitelé si pochvalují zejména jednoduchou obsluhu, funkčnost a kvalitu zpracování.

Sanitas SIL 16

Sanitas SIL 16 recenze

Infračervená lampa Sanitas SIL 16 je určena s ohledem na obsažený stojánek k umístění na stůl. Nabídne celkový výkon 150 W, který zpravidla dostačuje pro nenáročné použití. Uživatelské recenze velmi dobře hodnotí i větší průměr lampy, je tady schopná obsáhnout zářením větší plochu.

Přístroj má jednoduchou obsluhu a splňuje prakticky vše, co byste od něj pro domácí použití mohli očekávat. Mnozí uživatelé jej dle recenzí používají třeba na prohřátí problémových nosních dutin, zároveň však akcentují jeho nedostatky v podobě typické absence vypínače na přívodní šňůře a menší stability subtilního podstavce. Úhel sklonu lampy je však nastavitelný a žárovka je vyrobena z tvrzeného skla, tudíž je bezpečnější.

Efbe-Schott IR808

Efbe-Schott IR808 recenze

Infračervené světlo lampy Efbe-Schott IR808 je k dispozici za velmi lákavou cenu, jedná se však o základní provedení, které má výkon 100 W. Ten odpovídá použití v domácích podmínkách a spíše pouze k občasnému využití, než pro pravidelnou péči. Kloub umožňuje naklápění ve 3 polohách a ideální je zejména při péči o pokožku.

Výrobce ji samozřejmě nedoporučuje používat déle než 15 minut denně, jak je u infralamp obvyklé, přičemž s ohledem na absenci časovače je potřeba si tuto dobu hlídat. Uživatelské recenze oceňují lehkost a skladnost zařízení, nicméně výrobce s ohledem na cenu nevybavil přístroj ani vypínačem. Proto je potřeba jej po použití vytáhnout ze zásuvky a stejně tak ji uvést i do provozu.

Jak vybrat infračervenou lampu

Zatímco dříve se tento přístroj používal hlavně ve zdravotnických zařízeních, v současnosti si jej díky jeho ceně můžete pořídit také domů. Hlavně z tohoto důvodů se stal nedílnou součástí řady domácností při léčbě mnoha příznaků. Pojďme se nyní společně podívat na to, jaké spektrum účinnosti vlastně infralampa má a na to, podle čeho byste si měli infralampu vybrat.

Výkon a rozměry

Při výběru infralampy si je potřeba především uvědomit, jakým způsobem ji vlastně plánujete používat. Většina levnějších modelů je na klasickém stojánku, který má určité možnosti polohování. Větší a výkonnější modely nabízejí třeba madla, za která lze přístroj pohodlně chytit.

Zásadní je výkon infralampy, kdy základní modely nabízejí 100 W, ty na horní hranici výkonnosti pak 300 W. Čím vyšší výkon infralampa poskytuje, tím rychleji dokáže působit. Sledujte také rozměry zářiče, podle čehož poznáte, jak velkou plochu dokáže lampa najednou obsáhnout.

Časovač a zpracování

Jelikož se většina výrobců snaží snížit cenu alespoň svých základních modelů na minimum, lze se zejména u těch nejlevnějších zařízení setkat s velmi základní výbavou, která kromě lampy, šasi a napájecí šňůry nemusí nic jiného obsahovat. Z pohledu funkčnosti sice zařízení fungovat bude, uživatelský komfort je však poměrně mizivý.

Někde tedy nenajdeme dokonce ani vypínač, taková lampa se uvede do provozu pouhým zapojením zástrčky do elektrické sítě. Na jednu stranu je na zařízení o jeden prvek méně, který se může časem porouchat, názor si však každý musí udělat sám. Kromě toho se liší také kvalita plastového stojánku, která se nejčastěji odvíjí právě od pořizovací ceny.

Jelikož by se před lampou mělo trávit pouze omezené množství času, je praktické, pokud tento čas necháme hlídat samotnou infralampu. Některé modely, zejména ty výkonnější a dražší, časovač mají a jedná se o praktický prvek, který je dobré na lampě mít.

Účinky infralampy

Možná si právě říkáte, proč byste si měli infralampu vlastně pořídit. Infračervené světlo je zdroj energie, který může mít pozitivní vliv na léčbu třeba po sportovních úrazech, jako jsou zranění kostí a svalů či natažení šlach. Kromě toho může ulevovat při revmatismu, artritidě, eliminovat bolest, únavu, případně i stres.

Infračervené světlo, jež přijímáme z lampy, přispívá také k tvorbě vitamínu D, který naše tělo běžně přijímá ze slunečního záření. Také proto se infralampě říká někdy solux lampa. Je tady ale celá řada dalších blahodárných účinků, které infralampa má.

Pokud máte třeba potíže s pletí, může vám pomoci například při akné a vhodná je také na problémy související s celulitidou. Mnoho lidí využívá infralampu také při potížích s nosními dutinami, které mohou být z dlouhodobého hlediska velmi nepříjemné. Jedná se o komplikaci běžné rýmy, která však dokáže velmi výrazně potrápit. Nahřívání těchto míst může pomoci s jejich uvolněním a proto i v tomto případě má infralampa doma právem své místo.

Díky aplikaci infračerveného světla zpravidla pocítíte okamžitou úlevu zejména v případě bolestí. Pokud se však jedná o působení aplikované s cílem zlepšit kupříkladu stav pokožky, musíte počítat s delší dobou nástupu účinku.

Jak používat infralampu?

Používání lampy má určité zásady, které byste měli při expozici infračervenému světlu dodržovat. V prvé řadě je potřeba to s léčbou tímto způsobem nepřehánět. Obecně se doporučuje nevystavovat se působení infračerveného světla po delší dobu než 15 minut denně. Zároveň je vhodné rozdělit si tuto dobu na dvě sezení. Pokud to však přeženete, prakticky není nutné se obávat jakýchkoliv vedlejších účinků.

Co se však nevyplatí podceňovat je důkladná ochrana očí. Zejména při expozici obličeje je vhodné je mít buďto zavřené, nebo použít ochranné brýle. Dejte si také pozor, abyste se o lampu nepopálili. Ačkoliv lepší modely jsou chlazené, lampa může být při provozu horká.

Za všech okolností čtěte návod k použití. Najdete zde mimo jiné informaci o správné vzdálenosti, jakou je vhodné při expozici od lampy dodržovat, což může být u každé lampy jiné. Jedině při respektování těchto pokynů dosáhnete ideálních léčebných výsledků bez zbytečných komplikací.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.