Recenze,

Huawei P20 Lite – Recenze

Naše hodnocení

Chytrý mobilní telefon Huawei P20 Lite se svým designem nápadně podobá telefonu Apple Iphone X – má výřez v horní části displeje, duální vystouplý fotoaparát a vypadá prémiově. Šasi tvoří sklo a hliník, tedy kvalitní materiály – žádný plast. Zpracování je na vysoké úrovni a hardwarové vybavení bude nedostačovat asi jen málokomu. Výkonný procesor Kirin 659 s osmi jádry, operační paměť 4 GB a interní uložiště s kapacitou 64 GB jsou výborné parametry, které zvládnou provoz systému a aplikací naprosto bez problému. Baterie o velikosti 3000 mAh se při normálním zacházení pyšní výdrží až den a půl. Fotoaparát za denního světla pořizuje nádherně ostré fotografie, v interiéru a ve tmě jsou výsledky trochu horší. Negativně lze hodnotit provedení hlavního fotoaparátu na zádech telefonu, který je výrazně vystouplý a tím pádem reálně hrozí rychlé riziko poškrábání. Záda telefonu jsou skleněná a ulpívají na nich otisky prstů, mastnota a nečistoty. Dá se to ale vyřešit dokoupením transparentního silikonového pouzdra, které pomůže ochraně i fotoaparátu.

  • Krásný design s výřezem v displeji
  • Výkonný hardware s 4 GB RAM
  • Duální fotoaparát
  • Dual SIM
  • Vystouplý fotoaparát
  • Na zadním skle ulpívají výrazně nečistoty
  • Video natáčí jen ve Full HD

Parametry

Display 5,84″ TFT IPS
Rozlišení displeje 2280 x 1080 px
Procesor Kirin 659, 8 jader
RAM 4 GB
Interní paměť 64 GB
Přední fotoaparát 16 Mpx
Zadní fotoaparát Duální, 16 Mpx + 2 Mpx
Video Full HD, 30 FPS
Bluetooth Ano, 4,2
Dvě SIM karty Ano
Podpora LTE Ano
WiFi Ano
NFC Ano
GPS Ano
Konektor USB C
Verze OS Android 8.0
Baterie 3000 mAh
Paměťová karta Ano, microSDXC
Rozměry 148,6 x 71,2 x 7,4 mm
Hmotnost 145 g

Display a konstrukce

Kvalitní přední panel je chráněn proti poškrábání a prasknutí speciální ochrannou vrstvou, nicméně ani ta jej neochrání před všemi pády. Úhlopříčka displeje je 5,84 palce a jedná se o typ displeje TFT IPS s rozlišením 2280 x 1080 pixelů (Full HD+). Display má velice věrné podání barev, skvělé pozorovací úhly a dostatečný jas i na přímém slunci. Samozřejmostí je funkce automatické regulace jasu, která funguje bez problémů. Samotný senzor je umístěn ve vykrojené části displeje, spolu se sluchátkem, přední 16 Mpx kamerou a notifikační LED diodou, která mění barvy. S výřezem je spojena jedna nepříjemná věc – na stále ještě netypickou část displeje mnoho aplikací stále není přizpůsobeno a tak se část informací výřezem překrývá. U většiny aplikací to časem vyřeší updaty, do té doby je tento neduh však nutné brát v patrnost.

Konstrukce Huawei P20 Lite se výrobci povedla téměř dokonale, i když nějaké mouchy zde najdeme. Použité materiály působí prémiově, je zde sklo a hliník. Na spodní straně najdeme otvor pro napájení konektorem typu C, jeden reproduktor, který má dobrou úroveň hlasitosti i projev a 3.5 jack na připojení sluchátek, který již u nových modelů nebývá samozřejmostí. Na pravé straně jsou umístěna tlačítka ovládání hlasitosti a tlačítko rozsvícení displeje – jak je u většiny telefonů zvykem.

Ač výrobce v popisu mluví o bezrámečkovém provedení, rámečky patrné jsou, zejména pak spodní část s nápisem Huawei, která neplní žádnou jinou funkci. Otisk prstů se nachází na zádech telefonu a funguje výborně. Zadní strana nese nejvíce negativ, která se s konstrukcí a se zpracováním pojí. Fotoaparát je značně vystouplý, čímž hrozí rychlé poškrábání čočky a při položení telefonu na záda se na stole houpe. Samotné zpracování zadního skla také není nejšťastnější. Na skle ulpívají výrazně otisky prstů, mastnota i další nečistoty. Vypadá to, jako by sklo nemělo oleofobní vrstvu, nebo byla velmi nekvalitní. Na světlých barevných provedeních není umatlání tak znatelné, o to víc však je u tmavých verzí.

Hardware a software

Hardwarové vybavení telefonu je naprosto dostatečné, i když stejné komponenty už se v modelech této značky objevují druhým rokem. Přítomný procesor Kirin 659 má celkem osm výpočetních jader s tím, že 4 jádra mají frekvenci 2,36 GHz a další čtyři jádra frekvenci 1,7 GHz. Paměti má Huawei P20 Lite spoustu, a to jak operační, tak vnitřní. RAM mají velikost 4 GB a interní uložiště má celkovou kapacitu 64 GB s tím, že po odečtení systémových věcí uživateli zbývá kolem 51 GB čistého prostoru. Baterie má kapacitu 3000 mAh a při běžném používání zvládne bez problémů den a půl provozu.

Huawei P20 Lite běží na nejmodernějším Androidu 8.0 Oreo a má výrobcovu nadstavbu EMUI 8. Systém funguje po většinu času dobře, s plynulými přechody a bez zasekávání. Občas se však plynulé prostředí dostane do problémů a odezva je horší, zejména pak při přepínání aplikací mezi sebou.

Fotoaparát

Fotoaparáty má P20 Lite celkem tři, dva na zadní straně, jeden na přední straně. Zadní foťák nabízí hlavní čočku s 16 Mpx a sekundární s 2 Mpx, která slouží fotoaparátu pouze pro rozmazávání pozadí. Přední fotoaparát má čočku jednu a to rovněž s rozlišením 16 Mpx. Fotografie pořízené venku za denního světla jsou velice dobré a jsou zcela konkurence schopné s ostatními modely. V interiéru a za horších světelných podmínek se objevuje u fotografií zrnitost a celkově se kvalita mírně zhorší, stále to však není nic, čím by netrpěly i jiné modely v této cenové kategorii. Aplikace fotoaparátu je povedená a nabízí celou řadu nastavení a režimů focení. Zamrzí natáčení videí pouze ve Full HD rozlišení, zde je konkurence napřed a i u levnějších modelů umožňuje natáčet v rozlišení vyšším. Předním fotoaparátem se nechá odemykat samotný telefon, neboť má funkci rozpoznávání obličeje.

Konektivita

Základní konektivitu tvoří dual slot pro dvě nanoSIM karty. Jeden slot dokáže pracovat se SIM kartou v plném rozsahu včetně LTE sítí, druhý je určen především jen na volání, neboť podporuje pouze 2G  sítě. Slot je ale hybridní, což znamená, že pokud nevyužíváte dvě SIM karty, můžete do druhého slotu vložit paměťovou kartu a tím si rozšířit vnitřní uložiště.

Další technologie sloužící k propojení jsou zde samozřejmě všechny, které vás napadnou. Rychlý Wi-Fi modem 802.11ac, Bluetooth ve verzi 4.2, nebo GPS modul s podporou ruského družicového systému GLONASS. Příjemná je také podpora NFC technologie, která se v současné době nejčastěji používá k bezkontaktnímu placení.

Zkušenosti uživatelů

Lidem, kteří Huawei P20 Lite zakoupili, se nejvíce líbí poměr mezi cenou a tím, co dostali. Nejvíce kladných ohlasů je na samotný design telefonu, kterému dominuje výřez v horní části displeje a oblé křivky. Chvála je rovněž na odemykání telefonu otiskem prstu a moderním rozpoznáváním obličeje, které však vždy ne zcela dobře funguje na první pokus. Spotřebitelé dále kladně hodnotní velký jemný display, velkou paměť, slušnou výdrž na jedno nabití a skvělý fotoaparát, který za ideálních světelných podmínek nemá chybu. Kritika se snáší pouze na tři věci, kterými jsou záda telefonu, na kterých ulpívají otisky prstů a nečistoty, vystouplé čočky zadního fotoaparátu, a ne vždy zcela plynulé prostředí, které se zejména v přechodech mezi aplikacemi čas od času seká a má pomalejší odezvu.

Produkt: Huawei P20 Lite
Hodnocení: 88 %

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.