Sport,

Hrazdy: do dveří, na zeď, venkovní aj. | Recenze

Hrazda je jednou z cvičebních pomůcek, které vám mohou pomoci zlepšit vaši kondici. Využívá se zde cvičení s vlastní vahou, což jsou ta nejpřirozenější cvičení, která můžete provozovat. Umožní posilovat zejména horní část těla, kdy se cviky na hrazdě zaměřují především na ramena, svaly páteře, hrudníku a břicha.

Hrazda vám dále procvičí také svalstvo na rukou a pomůže zesílit předloktí. Existují také multifunkční hrazdy, na kterých bez většího problému procvičíte a posílíte celé tělo, ty směle konkurují posilovacím věžím. Vše se odvíjí od techniky prováděného cviku a cviků samotných, kterých je na internetu k dohledání nespočet.

Jaká je tedy ideální hrazda? Na to není jednoznačná odpověď, neboť typů a jejich provedení je poměrně mnoho. Každý člověk má doma jiné možnosti jejich uchycení, a proto se na trhu objevují různé modely. Jednotlivé varianty se od sebe liší nabízenou variabilitou úchopů a některé jsou kombinovány s bradly, nebo žebřinami.

Především tedy záleží na tom, kolik máte prostoru a jaké máte možnosti například při vrtání do stěny či stropu. Existují také volně stojící hrazdy, které zaberou více prostoru, nebo skladné jednoduché hrazdy do dveří. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší hrazdy a jejich recenze.

Nejlepší hrazdy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších hrazd z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 inSPORTline RK100inSPORTline Power Tower PT80Lifefit posilovací hrazdainSPORTline LCR-1118Fitforce MULTI BARMAGNUS POWER MP1010inSPORTline RK120MAGNUS POWER MP1034Benchmark OlympicinSPORTline Push Up PU1500
Výška-206 cm-36 cm-34 cm46 cm34 cm229 cm111 cm
Šířka63 - 93 cm65 cm63 - 91 cm129 cm60 - 82 cm72,5 cm66 cm115 cm104 cm86,5 cm
Hloubka-157 cm---53 cm66 cm67 cm101 cm47,5 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 hrazd

inSPORTline RK100

inSPORTline RK100 recenze a test

Hrazda do dveří inSPORTline RK100 je klasickým základním modelem mezi zárubně dveří, typicky do jejich horní části. Výhoda je jednoznačně skladnost a absence jakéhokoliv vrtání. Toto řešení je také zajímavou variantou pro začátečníky, kteří si chtějí cviky na hrazdě nejprve vyzkoušet. Cvičit na ní můžete shyby (přítahy) a posílit paže, záda i břišní svaly.

Na posilování břišních svalů poslouží také pro sedy-lehy, pokud ji upevníte netradičně do spodní části dveří. V tomto případě si však dejte pozor, abyste ji po cvičení ihned odmontovali, neboť byste o ni dříve či později zakopli.

Posilovací nástroj je opatřen po celé své délce praktickým protiskluzovým povrchem, který zajistí pevný a jistý úchop. Tato domácí hrazda je ideálním doplňkem pro občasné nebo pravidelné cvičení v takových podmínkách, kde jste limitováni prostorem. Nosnost je 100 kg a rozteč je nastavitelná v rozmezí 63 – 93 cm.

Skladnost, polstrování po celé délce, kvalita provedení
Pouze základní cviky

inSPORTline Power Tower PT80

inSPORTline Power Tower PT80 recenze a test

Hrazda inSPORTline Power Tower PT80 je na rozdíl od základních produktů již komplexním řešením, nabízejícím jak hrazdu, tak bradla. Dá se označit za multifunkční nástroj na procvičení horní poloviny těla s využitím řady variabilních úchopů. Na tomto modelu můžete provádět desítky různých cviků.

Produkt je pochopitelně dražší než jednoduchá hrazda mezi dveře, ale ve své kategorii má velmi dobrou cenu a její zpracování je velmi robustní. Podle spotřebitelů se trošku obtížnější jeví montáž. Celkově se ale jedná o zajímavé náčiní do domácí posilovny. Počítejte nicméně s tím, že celé cvičební zařízení musíte umístit do prostoru, jelikož je potřeba mít přístup k oběma jeho stranám.

Potřebná místa jsou polstrována proti otlakům a opatřena protiskluzovým povrchem. Horní hrazda je dlouhá 96 cm, madla mají průměr 2,5 cm a celkové rozměry konstrukce jsou 157 x 65 x 206 cm (d, v, š) s hmotností 35 kg. Maximální zatížení je výrobcem stanoveno na 120 kg.

Robustní konstrukce, multifunkční využití, poměr ceny a výkonu
Náročnější kompletace

Lifefit posilovací hrazda

Lifefit posilovací hrazda recenze a test

Posilovací hrazda Lifefit je dalším zástupcem mezi hrazdami do dveří, který se soustředí především na maximální skladnost. Umožní opět klasicky pouze jeden úchop, možnost procvičovat běžné přítahy a posilovat paže, ramena i záda. Břišní svaly posílíte při umístěni dolů, kdy můžete provádět sedy-lehy.

Výhodou je určitě snadná montáž a demontáž bez nutnosti do čehokoliv vrtat. Výrobek je vybaven měkčenými protiskluzovými úchopy, které však nejsou po celé délce tyče. Ta má nastavitelnou velikost v rozsahu 63 – 91 cm.

Celková nosnost je 100 kg a hrazdu můžete využívat na pravidelné cvičení, nicméně je vzhledem k omezeným možnostem určena hlavně na základní sérii cviků na horní partie těla. Potěší rozhodně nízká cena, která se ale téměř neprojevila na kvalitě a hrazda v zárubních drží jak má.

Skladnost, výborná cena, pevná konstrukce
Mírně slabší provedení

inSPORTline LCR-1118

inSPORTline LCR-1118 recenze a test

Hrazda na strop inSPORTline LCR-1118 se pomocí čtveřice šroubů montuje do stropu. Pokud tedy máte tuto možnost, je to jedna z dobrých variant, nad kterou při nákupu přemýšlet. Šrouby jsou dostatečně silné a díky tomu je také udávaná nosnost hrazdy 200 kg. Uchycení však bude možná nutno vyřešit nákupem robustnější kotvy.

Na koncích obou úchopů najdete protiskluzový povrch, který je typický pro vzpěračské tyče. Vroubkování je však poměrně výrazné a je vhodné používat bezprstové fitness rukavice. To také znamená, že polstrování zde nehledejte, nicméně takový povrch může řadě lidí vyhovovat s ohledem na jistotu úchopu.

Produkt vypadá na první pohled velmi dobře a to díky chromované úpravě. Sváry vypadají pevně a pokud můžete vrtat a máte dostatečně vysoké stropy, tak je obecně visutá hrazda dobrou volbou, s ohledem na zabraný prostor, a v interiéru minimálně ruší. Hrazda má délku 129 cm a k upevnění ve stropu má výšku 36 centimetrů.

Vysoká nosnost, robustní konstrukce, nezabere mnoho místa
Příliš ostré vroubkování

Fitforce MULTI BAR

Fitforce MULTI BAR recenze a test

Hrazda na cvičení Fitforce MULTI BAR je natolik univerzální, že ji můžete zachytit prakticky kdekoliv. Upevníte ji zejména na dveře pro posilování rukou a zad a zapřete ji i v dolní části dveří, či o jiný vhodný pevný objekt, kde můžete procvičovat sedy-lehy a posilovat břišní svaly.

Její univerzálnost tkví také v tom, že ji můžete využít i na rovné podložce. Díky jejímu netradičnímu tvaru vám může pomoci při řadě dalších cviků, jako jsou třeba kliky. Kromě toho nabídne více variant úchopu včetně bradel. Pro zamezení otlaků je zde v místech úchopů množství pěnových madel a její provedení ji umožňuje použít také jako hrazdu na žebřiny.

Pokud se rozhodnete uchytit ji mezi obložky, pak to můžete učinit ve dveřních rámech 60 – 82 cm. Systém zavěšení si poradí s obložkami od 13,5 do 16 cm, resp. stěnou 10 a 12,5 cm. Celková nosnost je 110 kg. Dejte si však pozor, kde hrazdu zapřete, například k obložkám v sádrokartonu to určitě nelze doporučit.

Variabilita úchopů, snadný systém uchycení, skladnost
Uchycení pouze na pevné zárubně a zeď

MAGNUS POWER MP1010

MAGNUS POWER MP1010 recenze a test

Bradla MAGNUS POWER MP1010 nabízejí dvojici úchopů, které jsou pogumované pro pohodlné a jisté uchopení. Bradla obecně nabízejí dobré možnosti pro posilování břišních svalů a kromě nich samozřejmě posílíte také paže, hrudník a svalstvo okolo páteře, které pomáhá správnému držení těla.

Celková nosnost je 210 kg, přičemž k uchycení do stěny je zde určeno osm silných šroubů do hmoždinek, které zajišťují dostatečné upevnění. Dimenzování úchytů je dostatečné, což bývá u některých produktů častým nedostatkem.

Mezi tyčemi bradel je vzdálenost 53,5 cm, takže by měla vyhovovat většině sportovců. Je trochu škoda, že zde výrobce nezakomponoval klasickou hrazdu, aby se zvýšila variabilita, nicméně toho je si vědom před nákupem každý. Nepotřebujete-li víceúčelovou cvičební pomůcku, vzhledem k bytelnosti konstrukce budete spokojeni.

Bytelná konstrukce, dobré uchycení, pogumování pro jistý úchop
Pouze bradla

inSPORTline RK120

inSPORTline RK120 recenze a test

Bradla inSPORTline RK120 nabízí dvě horizontální tyče připevnitelné na zeď. Stejně jako v případě podobných produktů mají také tato bradla obvyklou vzdálenost mezi tyčemi 53,5 cm a procvičíte si na nich zejména břišní svaly, ruce, hrudník a svaly zpevňující páteř.

Zajímavou vlastností tohoto výrobku jsou velmi pohodlné pěnové podložky, které zabraňují vzniku otlaků a modřin. Pokud jste na pohmožděniny citliví, určitě vás tato věc potěší. Samotné úchopy jsou gumové, takže pevné i pohodlné.

Někteří uživatelé v recenzích zmiňují nutnost uchytit výrobek na chemickou kotvu, což značí potenciální potíže s upevněním do některých materiálů zdí. S tím je potřeba tedy počítat. Na rozdíl od podobných modelů je zde o něco méně šroubů a hmoždinek, konkrétně šest. Nosnost uvádí výrobce do 150 kilogramů.

Pevná konstrukce, polstrování proti otlakům, pogumování pro jistý úchop
Slabší systém uchycení

MAGNUS POWER MP1034

MAGNUS POWER MP1034 recenze a test

Hrazda na zeď MAGNUS POWER MP1034 kombinuje jak hrazdu, tak bradla a je tak schopna poskytnout řadu variabilních úchopů. Můžete cvičit například různé varianty shybů s kombinovanými úchopy, a dokonce také modifikované sed lehy. Máte-li rádi univerzálnost, která při cvičení zabraňuje jednostrannému přetěžování partií, je v tomto ohledu tato nástěnná hrazda velice zajímavá.

Místa úchopů jsou pogumovaná, nicméně materiál je o něco tvrdší a mohl by klouzat, zejména pokud se zapotíte. To je samozřejmě individuální záležitost, kterou případně zcela vyřeší použití fitness rukavic.

Uchycení působí bytelně a je na 8 šroubů, což znamená, že hrazda do zdi drží opravdu pevně. Dodávané šrouby a hmoždinky rovněž vypadají jako dostatečně dimenzované. Celkovou nosnost uvádí výrobce 210 kg a hmotnost je 6,7 kilogramů. Celková šířka hrazdy je 115 cm.

Velká variabilita cviků, dobré uchycení, konstrukce
Tvrdší pogumování úchopů

Benchmark Olympic

Benchmark Olympic recenze a test

Multifunkční hrazda Benchmark Olympic se vyznačuje samostatně stojící konstrukcí žebřin, díky které nemusíte mít klasické žebřiny na stěně. Velkou výhodou je dále fakt, že nemusíte nic vrtat a jakkoliv ji kotvit. Stačí posilovací stroj postavit do prostoru a cvičit, navíc na něm získáte opravdu velkou variabilitu.

Tento multifunkční stroj nabízí více variant úchopů, tedy možných prováděných cviků, a to i díky přítomnosti bradel. Součástí je dokonce posilovací lavice, která celé zařízení posouvá o kategorii výš a bez nadsázky na něm procvičíte celé tělo.

Maximální zatížitelnost je 150 kilogramů, nicméně s ohledem na poměrně vysokou cenu bychom ocenili kvalitnější zpracování. Není to ale nic, co by bránilo funkčnosti výrobku, a ten vám toho, jak již bylo řečeno, umožní opravdu hodně. Využít lze mimo jiné také činky (závaží nejsou součástí balení) do 90 kg. Dejte si pozor na skutečnost, že výška stropu v místnosti, kde toto zařízení budete používat, musí být alespoň 2,4 m.

Multifunkční využití, vysoká variabilita, samostatně stojící
Vyšší cena

inSPORTline Push Up PU1500

inSPORTline Push Up PU1500 recenze a test

Venkovní hrazda inSPORTline Push Up PU1500 je konstruována s ohledem na využití zejména gymnasty. Může však dobře posloužit všem, kteří mají zkušenosti s tréninkem s vlastní vahou a mají širší znalosti kalisteniky, neboť nabízí velkou cvičební volnost a variabilitu v jednom.

Kromě toho jsou tato bradla vhodnou pomůckou pro příznivce aktuálně moderního crossfitu. Posílíte s nimi veškeré partie horní poloviny těla a v dolní části najdete dodatečnou tyč, která kromě zpevnění celé konstrukce, jež je mimochodem velmi bytelná, umožní také oporu při cvičení tricepsů nebo podpěru pro kliky.

Průměr tyčí je 3,5 cm, což je typický rozměr pro bradla této konstrukce. Celkové rozměry jsou 11 x 86,5 x 47,5 cm a hmotnost činí 15 kg. Nosnost je výrobcem stanovena na 150 kg a můžete ji bez obav použít jak v interiéru, tak jako hrazdu na zahradu.

Volnost při cvičení, bytelná konstrukce, využití i venku
Spíše pro zkušenější

Jak vybrat hrazdu

Hrazda nebo bradla jsou určeny pro cvičení s vlastní vahou, též označovaném termíny bodyweight training (z angličtiny) nebo kalistenika (z řečtiny). Je to jedna z nejpřirozenějších forem cvičení, která vám mimo jiné umožní dokonale poznat svoje tělo. Při cvičení je důležitá rovnováha, kterou si uvědomíte zejména u pokročilých cviků. Pracovat s vahou vlastního těla totiž není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Hrazda na cvičení je jednou ze základních cvičebních pomůcek pro gymnasty, jsou také základem aktuálně moderního trendu crossfit tréninku.

Cvičení s vlastní vahou je také základním prvkem takzvaného street workoutu. Je to fenomén cvičení venku, který se stal oblíbený zejména v USA. Zde jej zpopularizovala legenda venkovního posilování Hannibal for King a po celém světě dnes existují hřiště, která nabízejí hrazdy, bradla, gymnastické kruhy a další náčiní. Třeba na plážích v Los Angeles jsou doslova součástí místního životního stylu mnoha lidí a z USA se street workout rozšířil do celého světa.

Hrazda nebo bradla

Zmínili jsme nejen hrazdu, ale také bradla. Zatímco taková hrazda do dveří je jednoduchá tyč, tak bradla jsou dvě horizontální tyče, které nabídnout další možnosti cvičení. Některá cvičební zařízení nabízejí pouze hrazdu, jiná mají pouze bradla a v některých případech se jedná o kombinaci těchto dvou typů.

Ať hrazda či bradla, nám nabízejí široké možnosti cvičení a zaměřují se především na procvičování horních partií těla. Můžete s nimi posilovat paže, hrudník, zádové svalstvo nebo břišní svaly. Existují jednodušší cviky pro začátečníky i řada pokročilých cvičebních technik.

Nejběžnější cviky

Mezi naprosto základní cvik na hrazdě patří shyby neboli přítahy. Při nich trénujete nejen široký sval zádový ale také bicepsy a svaly předloktí. Přítahy lze provozovat podhmatem i na nadhmatem a můžete volit různou šíři úchopu. Zajímavé je, že už tento základní cvik má problém udělat velké množství lidí. Pokud je to i váš případ, s pořízením neotálejte a začněte pracovat na své kondici co nejdříve. Náročnou variantou tohoto cviku jsou pak přítahy jednou rukou, které mohou vyžadovat i několikaletý trénink.

Mezi jeden ze základních typicky streetworkoutových cviků patří také kliky na bradlech. Ty vám procvičí tricepsy a ramena. Bradla jsou také velmi dobrá k posilování břišních svalů a hrudníku. Potřebujete-li vypracovat dokonalé tělo na pláž, jsou tak ideálním nástrojem.

Kritéria výběru hrazdy

Ze začátku si uvědomte, zda vám stačí pouze jednoduchá hrazda do dveří, nebo chcete sofistikovanější cvičební nástroj. Do výběru bezesporu promluví vaše možnosti prostoru. Nejjednodušší systémy, které se uchycují mezi dveře, nabízí obvykle pouze hrazdu a jsou nejskladnější. Kombinované systémy zaberou více místa, ale poskytnou mnohonásobně vyšší variabilitu cvičení a nebudete tak přetěžovat pouze jednu partii těla. Pokud zvolíte model s bradly, zaměřte se na vzdálenost mezi tyčemi, kde mohou být limitováni hlavně vyšší osoby nad 190 cm.

Pokud máte lepší možnosti umístění, existují hrazdy a bradla, které lze ukotvit na zeď, nebo na strop. Pokud si chcete dopřát širokou variabilitu cviků, ale nemáte možnost vrtat do stěny či stropu, můžete zvolit samostatně stojící systémy.

Nosnost a kvalita zpracování

Vždy se dívejte na nosnost, kvalitu provedení a dostatečné polstrování v místech úchopu, které zajistí prevenci proti otlakům, zároveň neklouže a umožní jistý úchop. Aby se vám hrazda nebo bradla dobře držela, měl by být jejich průměr zhruba od 2,5 do 3,5 cm. Větší průměry nabízejí modely mohutnější konstrukce vhodné pro náročnější gymnastické cviky. Základní provedení hrazd do dveří mají typicky nosnost kolem 100 kilogramů, zatímco montované hrazdy a bradla do zdi, či na strop mohou mít nosnost až 200 kg.

4.5/5 - (20 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.