Děti,

Hrací deky a podložky: Recenze 10 nejlepších

Hrací deka představuje zajímavý způsob, jak vašemu dítěti zpestřit už první momenty jeho života. Miminko nejen zabaví, ale pomáhá rozvíjet smysly a motorický vývoj díky celé řadě podnětů, které dítěti poskytuje k hraní. Mohou to být jak hračky k dotýkání i kousání, tak třeba také zvuky.

Hrací deka tak určitě není zbytečnost, navíc kromě toho řada modelů nabízí pro vaše dítě bezpečné místo na hraní díky zabudované ohrádce. U hrací podložky nehrozí, že by z ní dítě spadlo, jako třeba ze stoličky, a kromě toho možnost ležení a válení se na podložce je pro dítě mnohem zdravější, než kdyby sedělo.

Jaká je tedy nejlepší hrací deka pro vaše děťátko? Téměř jako u všeho platí, že není dobré dívat se po těch nejlevnějších, často za to zaplatíte špatnou kvalitou materiálů a zpracování. Kromě klasické podložky mnohé výrobky nabízí také hrazdičku, kde jsou zavěšeny hračky, nebo zrcátko.

Většina hracích dek je určena pro miminka již od narození a do doby, dokud se na ně děťátko vejde. V tomto ohledu se vyplatí sledovat rozměry výrobku, některé jsou záměrně menších rozměrů, neboť jsou určeny pro pohodlné cestování. Ujít by vám neměl také materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Zejména podle toho se pak odvíjí, jestli je hrací deka vhodná k praní v pračce, nebo nikoliv. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší hrací deky a jejich recenze.

Nejlepší hrací deky a podložky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších hracích dek z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 FISHER PRICE Rainforest friendsTaf toys 4 roční obdobíCANPOL BABIES CountryBright Starts Ball Pit FunLAMAZE FreddieTiny love slunečný denBright Starts PiP Charming ChirpsTaf toys hrací deka & hnízdoBaby Mix SovaPLAYGRO Hrací deka
Délka x šířka x výška81 x 50 x 41 cm96 x 96 x - cm98 x 98 x 50 cm76 x 76 x - cm50 x 40 x - cm84 x 84 x 75 cm76 x 76 x 45 cm100 x 80 x 53 cm76 x 76 x -cm92 x 60 x 45 cm
Provoz na baterieAnoNeNeNeNeAnoAnoAnoNeNe
MateriálTextil, plast-BavlnaPolyester, plastPolyesterPolyester---Polyester
UrčeníPro kluky i holkyPro kluky i holkyPro kluky i holkyPro kluky i holkyPro kluky i holkyPro kluky i holkyPro holkyPro kluky i holkyPro kluky i holkyPro kluky i holky
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 hracích dek

FISHER PRICE Rainforest friends

FISHER PRICE Rainforest friends recenze a test

Hrací deka FISHER PRICE Rainforest friends je spíše menší podložkou, která se tak hodí rovněž na cestování. Z výbavy zde najdete dvě hrazdičky, zrcátko a dále nabízí rovněž zvuky a melodie. Hudba je zde příjemná a deka má hodně hraček, se kterými si může dítě hrát jak v poloze na bříšku, tak na zádech právě díky hrazdičkám.

Deka nedisponuje žádnými ochrannými mantinely ani zvednutými okraji. Zvolit ji lze i pro ty nejmenší děti, přičemž má velmi pestré barevné provedení, které se dětem velice líbí. Je zde také povedené grafické provedení, které je na motivy zvířátek.

Produkt je velmi dobře zpracován a materiály jsou kvalitní, výrobce zmiňuje textil a plast. Jako velmi praktickou hodnotíme možnost praní v pračce, pokud se tedy stane jakákoliv nehoda, nebo budete chtít jednoduše deku vyčistit po neustálém používání, nebude to žádný problém. Svým zpracováním je vhodná jak pro kluky, tak i holky.

Hodně hraček, zvuky a melodie, kvalitní zpracování
Bez ochranných mantinelů

Taf toys 4 roční období

Taf toys 4 roční období recenze a test

Hrací deka Taf toys 4 roční období je dostatečně prostorná a z jejího názvu je patrné, že design je vyveden na motivy čtyřech ročních období. Nutno podotknout, že grafika této deky je opravdu velice roztomilá. Zároveň je deka v jemných krásných barvách, takže nepůsobí nijak agresivně ani přeplácané. Model se tak nabízí právě ve 4 verzích s ohledem na roční období.

Grafika je v podstatě ilustracemi, na jejíž motivy jsou také dvě hračky umožňující zavěšení. Součástí hrací deky však hrazdička není. Kladně lze určitě hodnotit možnost zvednout okraje, a tím tak zajistit větší bezpečí pro dítě. Jedná se v tomto případě o volitelnou variantu, přičemž se sklopenými okraji má deka rozměry 96 x 96 cm.

Deka je svými ilustracemi zaměřená na rozvoj emoční inteligence dítěte. Veškeré hračky, které deka obsahuje, fungují na principu vizuálních i hmatových vjemů. Produkt je vhodný i pro ty nejmenší děti a radost udělá jak chlapečkům, tak dívenkám.

Volitelné zvednutí okrajů, nádherné ilustrace, prostornost
Absence hrazdičky

CANPOL BABIES Country

CANPOL BABIES Country recenze a test

Hrací deka s hrazdou CANPOL BABIES Country je na motivy farmy se zvířátky. Kladně lze hodnotit grafické zpracování, které je opravdu vydařené. Hrací deka Canpol Babies je vyrobená z měkké bavlněné látky a můžete ji rovněž vyprat v pračce, což maminky určitě ocení. Trošku hůře je na tom samotný materiál, který je relativně tenký.

Pro vyšší bezpečnost je možné volitelně zvednout okraje. S dekou můžete také snadno cestovat, protože k ní dostanete i průhlednou tašku, což hodnotíme velice pozitivně. Deka je dále vybavena dvěma hrazdičkami a dítě si zde může hrát s chrastítky, šustícími či pískacími hračkami a navíc je lze použít také mimo hrazdičku.

Vjemy dítěte podporuje také bezpečné zrcátko. Na samotné hrací dece jsou interaktivní místa, která může dítě objevovat a deku využijí zejména ty nejmenší děti, protože je nevelkých rozměrů.

Mnoho podnětů, volitelně ochranné kraje, grafické zpracování
Tenčí materiál

Bright Starts Ball Pit Fun

Bright Starts Ball Pit Fun recenze a test

Hrací deka Bright Starts Ball Pit Fun nabízí velké množství hraček, které jsou zavěšeny na dvojici hrazdiček. Jedná se například o chrastítko, zrcátko, které je samozřejmě pro děti bezpečné, dále kousátko a další pestrobarevné hračky na motivy zvířat. Velmi pestrá je také samotná podložka.

Celkové rozměry podložky jsou 76 x 76 cm, takže je určena spíše pro menší děti. Dítě si na podložce vyhraje také s množstvím plastových balonků, které určitě upoutají jeho pozornost. Po stranách je možné vytvořit ohrádku, kterou jednoduše sepnete pomocí suchých zipů.

Výrobek má kvalitní provedení, přičemž s ohledem na bohatou výbavu nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu. Pomáhá rozvíjet jak orientaci a interakci dítěte s okolním světem, tak dětský sluch a další jeho smysly. Podložku bez problému vyperete v pračce, což je její další nesporná výhoda.

Množství hraček, ochranná ohrádka, poměr ceny a výkonu
Pouze pro menší děti

LAMAZE Freddie

LAMAZE Freddie recenze a test

Hrací deka s hrazdičkou LAMAZE Freddie pomůže vašemu dítěti zkoumat svět okolo něj. Je vybavena hrazdičkou, na které má dítě k dispozici trojici aktivit. Při každém pohybu se samozřejmě hračky rozhoupou a poutají tak pozornost dítěte.

Mezi hračky na hrazdičce patří bezpečné zrcátko, plyšová světluška a další motivy, přičemž všechny hračky jsou vyvedeny jako kousátka. Tato jejich vlastnost může pomoci dítěti třeba při prořezávání prvních zoubků. Bohužel u ní nenajdeme žádné mantinely a není ji ani možné prát v pračce, což je škoda.

Na samotné podložce najdete polštářový límec, který může sloužit například při sezení nebo umožní vyvýšenou polohu dítěte. Než si tuto podložku pořídíte, dejte si pozor na to, že hrací deka Lamaze má rozměry pouze 50 x 40 cm, což mimo jiné znamená, že u větších dětí s ní nepochodíte. Na druhou stranu je zase velice skladná.

Polštářový límec, různorodé hračky, příjemné barvy
Velmi malé rozměry

Tiny love slunečný den

Tiny love slunečný den recenze a test

Dětská hrací deka Tiny love slunečný den je, jak napovídá název produktu, zhotovena na motivy prosluněného krásného dne a tak i na hrazdě najdete zavěšenou hračku sluníčka. Kromě toho má hrací deka Tiny Love také řadu dalších hraček, které vaše dítě zabaví. Celá krajinka připomíná naše lesy a louky.

Samotná podložka nabízí skryté aktivní prvky, které dítě postupně objevuje a podporuje tak jeho vnímání. Některé hračky také vydávají zvuky, platí to pro sluníčko a pro žabáka, nicméně s ohledem na absenci návodu může být jejich zprovoznění trošku náročnější.

Samotný produkt lze dobře složit, takže s ním lze také jednoduše cestovat. Vaše dítě tak bude v bezpečí a bude si mít kde hrát i na cestách. Trošku zamrzí absence jakékoliv ohrádky, nicméně celkově má podložka velké množství zajímavých interaktivních prvků. Rodiče také potěší, že je pratelná v pračce.

Velmi pěkný motiv, aktivní prvky na podložce, zvukové hračky
Absence postranních zábran

Bright Starts PiP Charming Chirps

Bright Starts PiP Charming Chirps recenze a test

Deka na hraní Bright Starts PiP Charming Chirps je v sytých, zejména růžových roztomilých barvách, takže je určena především holčičkám. Na hrazdičkách najdete množství hraček, jako jsou chrastítka, bezpečné zrcátko nebo třeba hračky s pěknými motivy. Mezi nimi je třeba beruška, srdíčko nebo kytička.

Malé princezny si zde mohou vyhrát také s krásnou sovičkou, která hraje čtyřmi melodiemi. Hrací deka Bright Starts díky ní obsahuje rovněž zvukové prvky, které rozvíjejí sluch dítěte. Počítejte však s tím, že v hrací sovičce nejsou baterie vyměnitelné a po jejich vybití již tedy nebude dále hrát.

Maminky rozhodně potěší, že podložku není problém vyprat v pračce. Když se něco zašpiní, tak to rozhodně nebude žádná potíž. Deka je velmi jednoduše přenosná, ale chybí nám ochranné mantinely. Zajímavostí je, že při nákupu tohoto produktu podpoříte charitativní organizaci, která se zaměřuje na výzkum rakoviny prsu.

Krásné provedení pro holčičky, roztomilé hračky, pěkné melodie
Hračka sovička nemá vyměnitelné baterie

Taf toys hrací deka & hnízdo

Taf toys hrací deka & hnízdo recenze a test

Hrací deka se zvuky Taf toys hrací deka & hnízdo je ideální v případě, pokud hledáte hrací deku s pěknou jemnou melodií. Kromě hudby umí tento produkt vydávat také světelné efekty a nabízí dítěti množství aktivit pro objevování. Je zde přítomna hrazdička, na které najdete velmi pěkně zhotovené hračky.

Velmi se nám líbily zvednuté okraje této podložky, hrací deka Taf Toys je totiž má provedeny s velmi bohatým polstrováním, stejně tak jako je polstrovaná deka samotná. Dítěti tak zajistí maximální pohodlí a bezpečí. Hnízdo je možné také rozložit tak, abyste získali rovnou plochu pro hraní.

Pokud se vrátíme k hračkám, tak kromě toho, že mohou chrastit, lze jejich povrch zkoumat nejen rukama, ale také ústy. Najdete zde bezpečné zrcátko a ramena hrazdičky jsou nastavitelná tak, aby na ně každé dítě mohlo pohodlně dosáhnout. Úchyt na suchý zip umožňuje uchycení deky v postýlce nebo do autosedačky, což je také velmi praktické.

Bohaté polstrování okrajů i deky, jemná hudba, nenásilné barevné provedení
Vyšší cena

Baby Mix Sova

Baby Mix Sova recenze a test

Hrací deka pro miminka Baby Mix Sova se dodává v praktické příruční tašce, díky které ji můžete snadno přenášet. Výrobek je kvalitně zpracován a má různorodé barvy a tvary, které podněcují zájem dítěte. Kvalitní provedení jde ruku v ruce také s dobrou izolací, která chrání před chladem od podlahy.

Hlavním motivem je zde mýval a liška, z hraček zde najdeme chrastítka, bezpečná zrcátka nebo různě barevné figurky. Kromě toho je tady dalších šest aktivních hraček, které z hrazdičky můžete odepnout a použít je samostatně dle potřeby. Pokud jde o hrazdu, tak ta je snadno odnímatelná.

Okraje jsou mírně zvýšené, takže zlepší bezpečnost a zabrání třeba překulení novorozence, nejedná se však o plnohodnotnou ohrádku. Děti zde mohou ležet bezpečně jak na zádech, tak na bříšku a s ohledem na rozměry počítejte s tím, že je tato podložka určena spíše menším dětem.

Odnímatelná hrazdička, zvýšené okraje, kvalitní materiál
Méně nápaditá grafika

PLAYGRO Hrací deka

PLAYGRO Hrací deka recenze a test

Podložka na hraní PLAYGRO nabízí motivy zvířátek z Afriky, vaše miminko se tak spolu s nimi vypraví na své první safari. Hrazdička nabízí dvě hračky, kde je žirafa a samozřejmě nesmí chybět africké sluníčko. Hračky jsou pestrobarevné, takže spolehlivě přitáhnou pozornost dítěte.

Dítě samozřejmě může do hraček strkat, dotýkat se jich, když leží na zádech, a tak si rozvíjet svou jemnou motoriku. Později může dítě ležet také na bříšku, případně sedět a hrát si. V tomto případě jej zaujmou zejména přichystané aktivity, které jsou rozmístěné po stranách hrací deky.

Výrobek není určen k praní, nicméně výrobce uvádí, že je možno jej ručně omýt čistou vodou. Hrací deka Playgro vyhoví i těm nejmenším dětem, takže ji můžete bez obav používat již od narození. Čeká zde na ně řada zábavných činností a jedinou nevýhodou je absence ohrádky, s čímž je potřeba počítat.

Množství hraček, dostupnost hraček v různých polohách, kvalita provedení
Vyšší cena, bez ohrádky

Jak vybrat hrací deku pro miminka

V prvé řadě by měla být hrací podložka vyrobena z bezpečných a nezávadných materiálů, na což se u předních výrobců můžete spolehnout. Je zde ale celá řada dalších parametrů, podle kterých je potřeba podložku vybírat. Těmi hlavními je možnost na dece zvýšit její okraje a vytvořit tak bezpečnou ohrádku, dále to jsou široké možnosti hraček, nebo možnost praní v pračce.

Motorický vývoj a rozvoj smyslů

Hrací deka je tady od toho, aby už od prvních měsíců pomohla dítěti s jeho rozvojem. Dítě v prvních měsících vnímá svět zejména pomocí fyzického kontaktu a celé řady podnětů, a právě toto se snaží hrací deka rozvíjet. Nabízí například množství hraček, které bývají většinou zavěšené na hrazdičce, díky čemuž umožňuje dítěti pozorovat, jak se houpají, kdykoliv se jich dotkne.

Některé hračky jsou určeny také ke kousání, jiné vydávají zvuky a snaží se podnítit všechny smysly. Samozřejmě jsou vyvedeny v pestrých barvách, aby dítě na první pohled zaujaly. Hračky zkrátka vybízejí dítě k aktivitě a také k pohybu. Během těchto činností dochází k rozvoji zraku, hmatových vjemů i sluchu. Hrací podložka by tak měla nabízet co nejpestřejší plejádu hraček.

Velikost deky a určení

Při výběru deky také zapřemýšlejte, zda ji plánujete přenášet, případně s ní cestovat. K tomu jsou určeny menší deky, které také mohou být doplněny o cestovní tašku. Některé deky jsou vhodné třeba i k upevnění do autosedačky. Pokud však zvolíte deku menší, počítejte s tím, že vám z ní dítě rychleji vyroste.

Určitě by vás mělo zajímat také barevné provedení. Některé deky jsou určeny spíše pro kluky, jiné spíše pro holky, důležité však zejména je, aby na vás výsledná barevná kombinace působila dobrým dojmem. Nejedna hrací deka má velmi pěkné ilustrace, které vaše dítě určitě zaujmou.

Materiál a jeho údržba

Deky bývají vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji je to buď bavlna nebo polyester, případně kombinace těchto materiálů. Materiály by u těchto produktů obecně neměly být závadné, zásadní jsou tak při výběru zejména vaše preference. Dbejte i na určitou míru polstrování, aby dítě přes deku netlačil podklad, na kterém leží, a zároveň aby hrací deka dostatečně odizolovala chlad od podlahy. Polstrování by ale zase nemělo být až příliš měkké.

Soustřeďte se rovněž na praktickou stránku užívání. Máme na mysli zejména možnost alespoň podložku určitým způsobem omýt nebo vyprat. Některé hrací deky jsou omyvatelné, jiné můžete přímo vyprat v pračce. Obecně lze říci, že z bavlněných hracích dek půjdou nečistoty dostat hůře než z polyesterových.

Bezpečnost

Pro každého rodiče by měla bezpečnost patřit mezi nejzásadnější vlastnosti. V tomto případě je vhodné zajímat se o provedení postranních bariér (mantinelů), nebo vyvýšených okrajů. Ne všechny deky tímto disponují. Pokud je mají, tak se většinou jedná o volitelnou variantu. To znamená, že deku lze jak rozložit zcela do rovna, tak zpravidla pomocí suchých zipů sepnout okraje tak, aby vytvořily vyvýšenou ohrádku. Ohrádku využijete zejména u nejmenších dětí, kdy poté nehrozí, že by se mohly překulit mimo hrací deku.

4.5/5 - (31 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.