Sport,

Nejlepší horská kola MTB 2022: Test, recenze + Jak vybrat

Jste spíše příznivcem jízdy na kole v terénu, než na silnici? Baví vás putování lesem, kamenitými cestami v horách, nebo rychlé sjezdy z kopců v terénu? Pak právě pro vás je ideální horské kolo, které těmto náročným podmínkám skvěle odolá. Pakliže toho však v terénu mnoho nenajezdíte, většina vašich cest povede po cyklostezkách, šotolinových, nebo zpevněných cestách, může být pro vás vhodnější krosové kolo, které vám na těchto cestách, díky menšímu valivému odporu, poslouží lépe.

Právě terén, kde budete čas na kole nejvíce trávit rozhoduje o tom, jestli se vám mtb kolo vyplatí, nebo spíše ne. Horská kola jsou určena především do nezpevněného terénu, nevadí jim ani brodění potokem, nebo strmé výjezdy a sjezdy z kopců. Na silnici nedosahují takových výkonů, avšak díky současným uzamykatelným vidlicím a nízké váze kola není ani tato jízda žádným utrpením. Rozdělují se na pánská a dámská horská kola, přičemž některé nejsou genderově vyhraněny.

Další dělení těchto kol je podle náročnosti terénu, kde hodláte jezdit a podle nároků, jaké na horské kolo máte. Základem je hardtail, kdy je odpružená pouze přední vidlice a zbytek rámu zůstává pevný. Proti němu stojí celoodpružené horské kolo, někdy označováno také jako full. To má v terénu mnohem lepší stabilitu a nabídne větší pohodlí. Je však dražší a určeno je pro vyznavače velmi náročného terénu, nebo rychlých sjezdů z kopce.

Velkou oblibou je v poslední době horské elektrokolo, které pomůže s náročnými pasážemi a vy se tak při vyjížďkách dostanete mnohem dál, než v případě pouze vlastních sil. Dělení však nezůstává pouze u těchto základních. Dalšími podkategoriemi jsou trailbike, crosscountry, enduro, downhill, nebo fattbike kolo. Každý z typů je určen na odlišný jízdní styl i prostředí a pokud to myslíte s jízdou v terénu vážně, měli byste toto rozdělení při výběru zohlednit.

Horské kolo, zkráceně MTB (mountain bike) mívá nejčastěji rám z hliníku, duralu, karbonu, méně pak z oceli, nebo jiných materiálů. Při výběru hraje zásadní roli kromě materiálu rámu také velikost kol, kde v současnosti dominují kola 27,5″ a 29″. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší horská kola a jejich recenze.

Nejlepší horská kola MTB – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších horských kol z testů a hodnocení pro rok 2022.


Porovnání parametrů

 Kellys Spider 50 2019Devron Riddle Man 1.9 2019Kross Hexagon 6.0 2019Superior XP 919 2019Devron Zerga FS6.7 2016Kellys Vanity 70 2018Rock Machine Catherine 70 20194EVER Fever Lady 29" 2018Specialized Pitch Expert 2018Kellys Slage 30 2018
MateriálHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkHliníkKarbon
Počet převodů3x93x83x82x113x93x93x93x93x92x10
BrzdyKotoučovéKotoučovéKotoučovéKotoučovéKotoučovéKotoučovéKotoučovéKotoučovéKotoučovéKotoučové
OdpruženíVidliceVidliceVidliceVidliceCeloodpruženéVidliceVidliceVidliceVidliceVidlice
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 horských kol

Kellys Spider 50 2019

Kellys Spider 50 2019 recenze a test

Horské kolo Kellys Spider 50 v generaci 2019 je zase o kus lepším kolem, které nabízí nejnovější techniku za stále přijatelnou cenu. Kolo je určené pro středně náročné jezdce, kteří nevyhledávají ten nejnáročnější horský terén. Pouze v něm by se mohlo ztrácet, všude jinde se s ním pohodlně svezete. Má přední odpruženou vidlici SR SUNTOUR XCT se zdvihem 100 mm, což patří k současnému standardu v této cenové kategorii.

Na výběr je ze tří velikostí rámu S, M, L a XL s ohledem na výšku osoby, která na něm bude jezdit. Rám je převážně určen pro muže, je vyroben z lehké hliníkové slitiny, která nabízí ideální poměr hmotnosti, tuhosti a jízdních vlastností. Potěší také na obou kolech kotoučové brzdy, které jsou děrované pro optimální chlazení a mají hydraulický mechanismus.

Také další komponenty pochází od renomovaných výrobců, příkladem budiž řazení, měnič i přesmykač Shimano, nebo ráfky a řídítka od KLS. Přední kolo nabízí tři převody a zadní 9, celkem je tak k dispozici 29 převodů, které hravě zvládnou rychlejší jízdu po rovině i náročné stoupání. Současnému trendu odpovídají i velká 29″ kola, která jsou rychlá a dobře filtrují nerovnosti.

Výborný poměr cena/výkon, velká 29 palcová kola
Základní zdvih přední vidlice 100 mm

Devron Riddle Man 1.9 2019

Devron Riddle Man 1.9 2019 recenze a test

MTB Devron Riddle Man 1.9 ve verzi pro rok 2022 nabízí velmi slušnou výbavu, která je ještě víc atraktivnější vzhledem k ceně, za jakou je možné tento model pořídit. Základem jsou velká 29 palcová kola, na kterých jsou obuté kvalitní pláště Mitas. Těm sekunduje hliníkový rám s ergonomických prohnutím, který kromě pěkného designu také výborné jízdní vlastnosti jak v terénu, tak i na silnici.

Vidlice SR Suntour SF15 XCM má zdvih 100mm a samozřejmě také funkci uzamknutí. Ta přijde vhod při rychlé jízdě na silnici, nebo ve stoupáních, kdy je potřeba přenést co nejvíce energie z pedálů na zadní kolo. Řazení Shimano nabízí 24 převodů, díky kterým je možná jak rychlá jízda, tak i bezproblémový výšlap do strmých kopců.

Jediné, co lze tomuto kolu vytknout, je ve srovnání s ostatními lehce vyšší hmotnost 15,2 kg, která se promítne maximálně v extrémních sjezdech a náročných technických pasážích. Pochválit však musíme velké 160mm brzdné kotouče, které jsou doplněny hydraulickou technikou brzd. Řídítka, sedlovka i představec jsou značky Devron, řetěz KMC a ráfky WTB.

Kvalitní lehký hliníkový rám, komponenty Shimano
Mírně vyšší hmotnost 15,2 kg

Kross Hexagon 6.0 2019

Kross Hexagon 6.0 2019 recenze a test

Pánské horské kolo Kross Hexagon je skvělým kolem pro širokou sportující populaci. Za přijatelnou pořizovací cenu dostanete kvalitní výrobek, který vydrží náročnou jízdu v terénu, a sekundují mu ty nejlepší komponenty od předních výrobců. Základ tvoří hliníkový rám, na který výrobce dává záruku 5 let. Je jej také možné pořídit v několika velikostech v závislosti na výšce sportovce.

Hardtail Kross Hexagon 6.0 má tedy odpruženou pouze přední vidlici, zbytek rámu je pevný a poskytuje tak slušný přenos síly. Přední vidlice je použita SR SUNTOUR XCT, má standardní zdvih 100 mm a je nastavitelná i uzamykatelná přímo na vidlicích. K dispozici jsou také jak 27,5 palcová kola, tak 29″, která mají lepší prostupnost terénem, filtrují dokonaleji mírné nerovnost a na pevném povrchu jsou i rychlejší.

Přední i zadní brzdy jsou SHIMANO DISC BR-M315, mají průměr 160 milimetrů a jsou hydraulické, tedy to nejlepší, čím lze v současnosti mít kolo vybavené. Celkový počet převodů je 24, na předním ozubeném kole jsou tři tácy a na zadní kazetě 8. Komponenty spojené s řazením jsou z řady Shimano Alivio, která se vyznačuje výborným zpracováním, i funkčností.

Skvělý poměr cena/výkon, široká variabilita, pevný hliníkový rám
Nedohledatelná hmotnost

Superior XP 919 2019

Superior XP 919 2019 recenze a test

Horské kolo Superior XP 919 patří mezi nejoblíbenější modely horských kol a v modelové sérii pro rok 2022 přináší opět lepší techniku. Rám má sportovně střiženou geometrii, pro co největší výkon v náročném terénu i technicky náročných místech. Je vyroben z hliníku a odlehčené jsou i další komponenty, díky tomu váha dosahuje pouze 11,8 kilogramů.

Zaujme pokročilé rozložení rychlostí s celkovým počtem 22 převodů. Na zadním kole je k dispozici 11 rychlostí a na předním kole pouze 2. Toto rozložení je doménou profesionálnějších horských kol, kde je kladen důraz na menší hmotnost a také menší pravděpodobnost technických problémů. Velikost ráfků a kol je 29″, díky čemuž bike snáze projíždí terén, zdolává příčné nerovnosti a na pevném terénu je i rychlejší.

K dispozici je v několika barevných provedeních, ze kterého si vyberou jak ženy, tak muži. Podle výrobce je horské kolo určeno pro muže, se správně zvolenou velikostí rámu však udělá dobrou službu i ženám. K dispozici jsou tedy 4 velikosti rámu, potěší pokročilá odpružená vzduchová vidlice, nebo účinné hydraulické, kotoučové brzdy. Řazení, přesmykač, přehazovačka i převodník je od výrobce Shimano, zatímco řídítka, představec a gripy osadil výrobce značkou ONE.

Velice oblíbený model, odpružená vzduchová vidlice, nízká hmotnost 11,8 kg
Vyšší pořizovací cena

Devron Zerga FS6.7 2016

Devron Zerga FS6.7 2016 recenze a test

Celoodpružené horské kolo Devron Zerga FS6.7 2016 je lety prověřeným horským kolem, které je připraveno přijmout i ty nejnáročnější terénní výzvy. Je určeno pro ty, kteří nechtějí žádné kompromisy a vyhledávají náročný horský terén. Přední odpružená vidlice je vzduchová a má zdvih 140 milimetrů, díky kterému nabízí velmi dobré odpružení a tlumení.

Zadní odpružení RockShox Monarch R Air má parametry 200×51 mm, díky této kombinaci má horské kolo výbornou stabilitu v náročném terénu a nabízí velmi slušné pohodlí. Jak přední, tak zadní tlumič je uzamykatelný pro případ jízdy na silnici, nebo pro náročné stoupání, kdy je potřeba maximum energie pro přenos síly na zadní kolo.

Full bike má kola o velikosti 27,5″, což je pro tento typ kola ideální. Dobře se s ním v terénu manipuluje a je obratné i ve velmi technických pasážích trati. Rám je vyroben z 6016-T6 hliníkové slitiny a spolu s lehkými dalšími komponenty dosahuje hmotnosti jen 14,5 kg. Brzdy jsou samozřejmě kotoučové jak vpředu, tak vzadu a celkem je k dispozici 27 převodů, na předním kolečku jsou tři rychlosti a na zadním 9.

Celoodpružené provedení, zdvih předních tlumičů 140 mm, hliníkový rám
Vyšší pořizovací cena

Kellys Vanity 70 2018

Kellys Vanity 70 2018 recenze a test

Dámské horské kolo Kellys Vanity 70 2018 je velmi oblíbeným modelem, bike je určen pro všestrannou jízdu terénem, po lesních cestách i cyklostezkách. Boduje také dobrým poměrem ceny a techniky, rám má speciální geometrii uzpůsobenou ženám, dobře se na kolo nasedá a má výborné jízdní vlastnosti. Spolu s kvalitními komponenty tak celé kolo váží 14,1 kg, což je velmi slušná hodnota.

Přední odpružená vidlice SR SUNTOUR XCR má zdvih 100mm, což je standardní hodnota a pro pohodlnou jízdu to naprosto stačí. Má nastavitelnou intenzitu tlumení a také uzamykatelnou funkci, která přijde vhod na pevných cestách a při výjezdu do kopců. K dispozici je celkem 27 rychlostních převodů, zadní kazeta má 9 rychlostí a na předním ozubeném kole jsou talíře tři.

Přesmykač, řazení, měnič jsou osazeny komponenty Shimano a stejně tak je tomu v případě nábojů, brzdových pák i samotných brzd. Ty jsou na předním i zadním kole kotoučové, s velikostí 160 mm, a také hydraulické. Na 27,5 palcových kolech, které jsou ideálním kompromisem pro jízdu v terénu i rychlou jízdu na silnici, jsou nasazeny výborné pláště Schwalbe, které excelují přilnavostí v terénu a mají i nízký valivý odpor při jízdě na pevném podkladu.

Oblíbený model, kvalitní komponenty a hliníkový rám
Základní zdvih přední vidlice 100 mm

Rock Machine Catherine 70 2019

Rock Machine Catherine 70 2019 recenze a test

Také výrobce Rock Machine má svého zástupce v kategorii dámských horských kol, velmi oblíbeným je pak konkrétně tento typ Catherine 70, jenž vyniká poměrem ceny k výkonu i všestrannými dovednostmi. Ve verzi 2019 pak přináší poslední technické vychytávky a příjemně nízkou hmotnost, která dosahuje 14,2 kilogramů. MTB lze mít s koly 27,5″, které jsou více univerzální, nebo s většími 29″, které jsou vhodnější pro náročnější sportovkyně, těžší terén a rychlejší jízdu.

Hliníkový rám je pevný a svou geometrií přizpůsoben právě anatomii ženského těla. Je k dispozici ve dvou barvách a to v matné černé, nebo lesklé bílé. K dispozici je také několik velikostí rámu, které odpovídají vzrůstů jednotlivých žen. Jedná se o kolo typu hardtail, odpružená je tedy pouze přední vidlice, zbytek rámu zůstává pevný.

Přední vidlice SR Suntour XCM HLO má dostačující zdvih 100mm pro většinu terénu, kam se s tímto kolem vydáte. Naprosto dostačujících je také 27 rychlostí, které se na převodech 3×9 nechají nastavit. Přední, zadní brzda a řazení pochází ze série Shimano Altus a od stejné značky je i celá řada dalších komponent.

Univerzální horské kolo, slušný poměr cena/výkon, 5 velikostí rámu
Základní zdvih přední vidlice 100 mm

4EVER Fever Lady 29" 2018

4EVER Fever Lady 29

Dámské MTB kolo 4EVER Fever Lady je skvělým nástrojem do terénu, výborně poslouží i k delším vyjížďkám, nebo na náročnější traily. Tomuto modelu dominuje přední vzduchová odpružená vidlice SR SUNTOUR XCR AIR 100 RLO, která má zdvih 100 mm. Skvěle žehlí nerovnosti a samozřejmostí je jak její nastavení, tak i úplně zamčení pro případ jízdy do kopce, nebo po pevném povrchu.

Kvalitní hliníkový rám a top komponenty mají ve výsledku poměrně nízkou hmotnost, která je jen 13,2 kilogramů. Díky ní je toto dámské horské kolo perfektně ovladatelné a jízda je díky tomu v náročném terénu i bezpečnější. K dispozici je celkem 27 převodů, které s přehledem pokryjí všechny druhy terénu a profilů tratí, kam se vydáte.

Kola mají velikost 29″, lépe žehlí nerovnosti a díky tomu je jízda znatelně pohodlnější i rychlejší. Můžete však také vybrat model s koly 27,5″, které jsou univerzálnější a pro méně náročné jezdkyně postačující. Potěší líbivý design, pohodlné sedlo Selle Royal, hydraulické kotoučové brzdy na obou kolech, nebo téměř kompletní sestava komponentů od ověřeného výrobce Shimano.

Vzduchová odpružená vidlice, nízká hmotnost, mnoho kvalitních dílů Shimano
Nenašli jsme

Specialized Pitch Expert 2018

Specialized Pitch Expert 2018 recenze a test

Kvalitní horské kolo Specialized Pitch Expert 2018 je speciálně navrženo pro ženy. Rám je levný a lehký, vyroben je z hliníku a speciálně navržen tak, aby vyhovoval ženské postavě. Jde o MTB kolo, které hravě zvládne většinu terénů, které vás jen napadnou. Jediným omezením je hardtail konstrukce, kdy je odpružená jen přední vidlice a zbytek rámu je pevný. Na agresivní sjezdy je tedy vhodný jiný typ kola, vše ostatní však hravě zvládne.

Velikost kol 27,5″ patří k ideální velikosti, která hravě obstojí v rozbitém terénu i na cyklostezce. Přední vidlice SR Suntour XCR 32 má zdvih 100 milimetrů, ne nastavitelná i uzamykatelná. K dispozici je celkem 27 rychlostí, na předním ozubeném kole jsou tři talíře a na zadním devět. Potěší také kvalitní komponenty Shimano, které jsou použity na řazení, přehazovačku, přesmykač a také na přední i zadní náboj.

Sedlovka, stejně jako řídítka jsou také z hliníku, proto zvláště zamrzí, že výrobce ve specifikacích neuvádí celkovou hmotnost kola, mohla by být nižší, než je průměrně zvykem. Mountain bike je možné mít buďto v černé, nebo černo žluté barvě a také v několika velikostech rámu, které odpovídají výšce postavy jezdce.

Slušná geometrie a konstrukce, univerzální 27,5″ palcová kola, komponenty Shimano
Bez dohledatelné hmotnosti

Kellys Slage 30 2018

Kellys Slage 30 2018 recenze a test

Karbonové horské kolo Kellys Slage 30 2018 je určeno pro ty nejnáročnější jezdce, tento model zároveň kombinuje nejlepší materiály a techniku se stále ještě přijatelnou cenou pro většinu spotřebitelů. Jedná se tak o výborný MTB, který nezklame ani ty nejnáročnější sportovce. Hravě zvládá náročný terén a díky hmotnosti pouze 12,5 kilogramu je kolo skvěle obratné i při rychlých sjezdech.

Karbonový rám KELLYS High-modulus Carbon Composite monocoque je pevný a pružný, připravený vás podržet v každé situaci. Tomu pomáhají i špičkové pláště Schwalbe, které spolehlivě drží stopu za každé situace. Kola o velikosti 29″ jsou rychlá a dobře překonávají překážky, které se v terénu vyskytují.

To, že se jedná o špičkové kolo, dokazuje i dvacetistupňové řazení, kdy je k dispozici na zadním kole 10 převodů a na předním pouze dva. Toto rozvržení je trendem poslední doby, vykazuje nižší hmotnost a také menší poruchovost, což na cestě rozhodně oceníte. Přední vzduchová vidlice ROCK SHOX Recon RL má dostačující zdvih 100 mm, je nastavitelná i kompletně uzamykatelná. Jistotu kolu dodávají také špičkové komponenty Shimano, které najdeme jak v nábojích, tak na řazení a kotoučových, hydraulických brzdách.

Špičkový karbonový rám, výborné jízdní vlastností a poměr cena/výkon
Vyšší cena

Jak vybrat horské kolo

Horské kolo je skvělou volbou pro všechny vyznavače jízdy v přírodě, v náročném terénu, nebo v horském, nevyzpytatelném prostředí. Kvalitní horské kolo zvládá mnohem víc, než si dovedete představit. Nerozhodí jej jízda po kamení, brodění v potoce, ani jízda lesem. Při výběru dbejte hlavně na správnou velikost rámu a kol ke své postavě a jízdnímu stylu. Typy kol se od sebe také odlišují materiály, nebo systémy odpružení.

Odpružení, aneb hardtail nebo celopéro?

Hlavním rozdílem, který je u horských kol patrný na první pohled, je systém odpružení. Zatímco většině sportovců stačí tzv. hardtail, tedy pevný rám s odpruženou vidlicí, na náročné sjezdy terénem je jednoznačně vhodné celoodpružené horské kolo. Hardtail je levnější, přední vidlice má běžně zdvih 100 milimetrů a může být buďto v levnějším provedením, kdy tlumení obstarávají péra, nebo v provedením vzduchovém.

Vidlice je nastavitelná i uzamykatelná. Právě kompletní uzamčení pružení je vhodné při rychlé jízdě na silnici, nebo při náročných stoupacích pasážích, kdy je potřeba co nejvíce energie přenést šlapáním na zadním kolo (při aktivním tlumení se v něm část vynaložené energie ztrácí).

Celoodpružené kolo je znatelně dražší a vyžaduje adekvátně vyšší údržbu. Za to však poskytne majiteli v náročném terénu mnohem větší pohodlí a jistotu. Kolo je v terénu mnohem stabilnější a bývá zvykem, že tyto typy mají také kvalitnější přední vidlici s vyšším zdvihem, často až do 150 mm. Pro horské sjezdy a náročný terén je jednoznačně vhodnější, pokud se však častěji pohybujete v ne až tak náročném prostředí, jeho potenciál spíše nevyužijete.

Další dělení

Ve specializovaných obchodech, nebo pokud hledáte profesionální horské kolo určené na konkrétní disciplínu, se setkáte s rozdělením horských kol na trail bike, crosscountry, enduro, downhill a fatbike. Trail a crosscountry horská kola jsou určeny pro jízdu běžným terénem, pro vysoký výkon a vysokou rychlost. Často mají hardtail konstrukci a odlehčené materiály.

Enduro je určeno pro náročné terény a stejně jako u downhillového kola je u něj použit celoodpružený rám. Druhý zmiňovaný typ je určen výhradně pro sjíždění z kopců, má velmi naddimenzovaný rám, který je velmi pevný.

Posledním typem horských kol je fat bike, kolo, které je primárně určeno pro jízdu ne sněhu. Má extrémně široké pneumatiky, aby ve sněhu nezapadlo, a jinak se podobá běžným horským kolům. Po čas jízdy mimo sníh se s ním spíše natrápíte, neboť má veliký valivý odpor a také jeho hmotnost nepatří mezi nejnižší.

Materiál rámu a hmotnost

Horská kola mohou mít rám ocelový, hliníkový, duralový, nebo karbonový. Ocel patří mezi nejtěžší materiály, a proto z nabídky horských kol pomalu vymizela. Nejčastěji se tak dnes v nabídce setkáme s hliníkovými rámy kol, které jsou lehké, dostatečně pevné a jsou rozumným kompromisem mezi výkonem a pořizovací cenou.

S hmotností je na tom zase o stupeň lépe dural a nejlépe pak karbon, který má i další pozitivní vlastnosti. Karbonová horská kola jsou lehká, pevná a kromě rámu se z něj dělají také další části, například řídítka. Karbon je však také křehký a tak se může stát, že při větším pádu rám kola zničíte.

Velikost kol

Horským kolům ještě donedávna panovala 26″ kola, která, ač mají i dnes stále své zastánce, jsou do velké míry nahrazena většími 27,5″ a 29″ koly. 27,5 palcová kola jsou univerzálnější, osazují se na levnější modely a také na terénní speciály, díky jejich lepším vlastnostem v náročných technických pasážích. Menší kola jsou obratnější ale pomalejší. 29 palcová kola se dávají na dražší modely kol, jízda s nimi je rychlejší a v terénu také pohodlnější, neboť lépe překonávají terénní nerovnosti, včetně kořenů a kamení.

Počet převodů

Převody, někdy nazývány také rychlosti, jsou podstatnou součástí každého kola, horská nevyjímaje. Standardem jsou na předním ozubeném kole tři převody a na zadním 7 – 9. Celkový počet rychlostí je tak mezi 21 až 27. Poslední dobou se u lépe vybavenějších kol vyskytují na předním kole převody pouze dva, nebo dokonce jeden. Na zadní kazetě je pak převodů více, typicky 10 – 11. Je to z důvodu úspory hmotnosti, rychlejšího řazení a menší šance, že se přehazovačka při jízdě porouchá. Tyto často profesionální horská kola pak mají 20 – 22 rychlostí.

4.6/5 - (48 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.