Dílna,

Horní frézky: Recenze 8 nejlepších

Horní frézka je všestranný užitečný nástroj, který řemeslníkům a truhlářům šetří hromadu času. Nemusíte být profesionál, abyste pro tento nástroj našli ve své dílně uplatnění. Kvalitní horní frézky se nechají pořídit už od dvou tisíc korun, což není mnoho a zejména při složitější výrobě vám bude k nezaplacení.

Počáteční investicí do horizontální frézky to však nekončí. Podle druhu práce, kterou s ní budete chtít provádět, musíte mít také adekvátní nože. Levné nože z hobby marketů jsou určeny převážně jen do měkkého dřeva, pakliže budete mít potřebu dělat drážky a obrábět dřeva tvrdá, včetně dřevotřískových a MFD desek, situace vás donutí pořídit kvalitní pevné nože, které jsou násobně dražší.

Horní fréza je vhodná při práci na složitých tvarech a reliéfech, nebo při tvoření ozdobných prvků do dřeva. Dále se používá při tvoření profesionálních spojů rámů, oken a dveří, k upravení již hotových spojů, pro sražení hran nebo také jejich zaoblení. Specialitou je možnost si ve své dílně do prken vyfrézovat vlastní drážku a pero, která slouží pro prvotřídní sesazování dřeva dohromady.

Jak vidíte, vrchní frézka dokáže pomoci při spoustě činností. Pro opakované tvary se používají šablony, kterou si buďto vyrobíte, nebo ji koupíte hotovou. Pro kopírování je potřeba, aby byla fréza vybavena kopírovací funkcí – kromě těch nejmenších horních frézek ji většina strojů má.

Dále si pak lze pomoci paralelním dorazem, který zajišťuje pevné vedení podél hrany dřeva a výrazně zvyšuje přesnost obrobení. Je také vhodné, aby měla horní frézka regulovatelné otáčky a ty se nechaly nastavit vhodně k používanému obráběcímu nástroji.

Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší horní frézky a jejich recenze. Kromě toho jsme pro vás připravili i nákupního rádce, který vás provede vším podstatným, co se s tímto dílenským vybavením pojí.

Nejlepší horní frézky – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších horních fréz z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Bosch POF 1200Parkside POF 1200 D3Bosch POF 1400 ACEMakita RP0900Güde OF 1200 EExtol Craft 1250 WBosch GKF 550 ProfessionalEXTOL PREMIUM RT 1200 EH
Rychlost otáček11 - 28 tis. ot/min11 - 30 tis. ot/min11 - 28 tis. ot/min27 tis. ot/min11 - 30 tis. ot/min12 - 30 tis. ot/min33 tis. ot/min10 - 28 tis. ot/min
Upínací kleštiny6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 mm6 + 8 mm
Hmotnost3,4 Kg2,6 Kg3,5 Kg2,7 Kg4,4 Kg3 Kg1,4 Kg3,5 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 horních fréz

Bosch POF 1200

Bosch POF 1200 recenze a test

Horní frézka Bosch POF 1200 vychází pro hobby použití a lehčí profesionální použití jako jeden z favoritů a to co se do parametrů týče, tak i svou cenou a hodnocením spotřebitelů. Je velmi dobře zpracovaná, bez vůlí a s malými vibracemi při práci, které dále tlumí kvalitní rukojetě s úpravou Soft grip. Práce je tak díky nim nejen bezpečnější, ale i přesnější.

Elektromotor má slušný příkon 1200 Wattů, který má dost síly i při hlubším frézování na jednu třísku, v případě měkkého dřeva tak nebudete muset drážku projet vícekrát. Otáčky jsou plynule regulovatelné pomocí kolečka a spínacího tlačítka, nabízí spektrum otáček od 11 tisíc do 28 tisíc otáček za minutu. Můžete si tak navolit přesně také, jaké odpovídají obráběnému materiálu a použitého nástroji.

Výměna nástroje s noži probíhá velice pohodlně díky aretaci vřetena, která je integrovaná. Stejně tak je snadné nasazení kopírovací objímky bez použití nástrojů – tento systém se jmenuje Bosch SDS. K horní frézce je možné připojit vysavač pro odsávání pilin a obsluha je chráněná průhledným krytem proti odlétávání pilin, přes který je navíc dobře vidět. Upínací kleštiny lze měnit mezi 6 mm a 8 milimetrovou, což přináší velký výběr použitelných nástrojů.

Velmi kvalitní zpracování, systém Bosch BDS
Méně příslušenství v balení

Parkside POF 1200 D3

Parkside POF 1200 D3 recenze a test

Horní frézka Parkside POF 1200 D3 z obchodního řetězce Lidl má takřka bezkonkurenční poměr cena/výkon a podle desítek recenzí se jedná o nejlepší horní frézku pro hobby kutily k domácímu použití. K profesionální práci nejsou například vhodné plastové dorazy, nicméně v této cenové kategorii je to opravdu pouze detail.

Díky příkonu 1200 W má horní fréza na dřevo více než dostatek výkonu, který se propisuje do maximálních otáček až 30 tisíc za minutu. Minimální otáčky jsou 11 tisíc otáček za minutu a v tomto rozsahu lze otáčky frézy plynule nastavovat. Nastavovat je možné i hloubkový doraz a potěší možnost nastavení také paralelního dorazu.

Zvládne pracovat s frézkami se stopkou 8 mm i 6 mm. V cenně již je zahrnuto 6 fréz do dřeva, 2 klíče, kopírovací pouzdro i zapichovací kružítko. Kromě práce se dřevem ji lze využít i k frézování stavebních materiálů nebo barevných kovů – samozřejmě s vhodnou frézkou. Značnou výhodou je také dostatečná délka napájecího kabelu 4 metry.

Výborný poměr cena/výkon, nižší hmotnost, velmi dobrý výkon
Plastové dorazy

Bosch POF 1400 ACE

Bosch POF 1400 ACE recenze a test

Pokud se nechcete nechat omezovat kompromisy, může být pro vás zajímavou koupí horní fréza Bosch POF 1400 ACE. Jedná se o plnohodnotně vybavený stroj, vyrobený z prvotřídních materiálů a skvěle zkonstruovaný. Výborným zpracováním jsou obecně výrobky Bosch známé po celém světě.

Bosch POF 1400 ACE má příkon 1400 W, elektromotor tedy dodává spoustu energie rotujícím nožům a ty tak dosahují výborných výsledků. Frézy lze upnout do 6 mm kleštin i do 8 mm kleštin, můžete tedy používat celou řadu nástrojů. Otáčky jsou regulovatelné od 11000 do 28000 otáček za minutu a přítomný je také pomalý rozběh. Maximální zdvih frézovacího koše je 55 milimetrů a fréza má hmotnost jen 3,5 Kg – na tento výkon skvělá hodnota.

Je vhodná pro profesionální použití a to i díky vysoké přesnosti, kterou výrobce uvádí až na 1/10 milimetru. Ergonomie s rukojetí Softgrip je na velice dobré úrovni. K přístroji lze připojit také vysavač pro vysávání nahromaděných hoblin. Na konstrukci najdeme dále přisvětlení pracovního prostoru a ochranný průhledný štít pro vyšší bezpečnost práce.

Velice přesné nastavení na 1/10 mm, přisvětlení, příkon 1400 W
Vyšší pořizovací cena

Makita RP0900

Makita RP0900 recenze a test

Horní frézka na dřevo Makita RP0900 je podle recenzí a zkušeností spotřebitelů velice kvalitní a spolehlivá. Někteří s touto horní frézkou pracují i více jak 10 let, přičemž stále slouží bez jediného problému. Má průměrný příkon 900 W a maximální otáčky 27 tisíc otáček za minutu.

Jak je patrné, otáčky tato frézka nemá regulovatelné, nedisponuje aretací spuštění a postrádá i pozvolný rozběh motoru. To jsou vlastnosti a parametry, které se objevují i u levnějších modelů, proto tyto věci spotřebitelé oprávněně vyčítají. Menší vybavenost však dotahuje již zmíněnou kvalitou a spolehlivostí po dlouhá léta.

Samozřejmostí je však možnost používat frézky do 8 mm i 6 mm kleštin. Tato variabilita je velmi přínosná, neboť umožňuje využívat velké množství nástrojů. Ložiskový štít je vyroben z robustního hliníkového tlakového odlitku, a i přesto má hmotnost jen 2,7 kg. Frézka se jednoduše ovládá, má pogumované rukojeti a potěší i bezpečnostním vypínačem.

Lety prověřená a kvalitní ruční fréza, upínací kleštiny 8 i 6 mm, jednoduché ovládání
Bez aretace a regulace otáček

Güde OF 1200 E

Güde OF 1200 E recenze a test

Horní frézka Güde OF 1200 E je další provedení od renomovaného výrobce, které svým zpracováním a výkony rozhodně neurazí. O dostatečnou sílu frézy se stará silný elektromotor s příkonem 1200 W, který je napájen běžnou zásuvkou na 230 V. Velice kladně hodnotíme 3 metry dlouhý napájecí kabel, který výrazně zvyšuje akční rádius bez použití prodlužovacího kabelu.

Kleštiny mají velikost 6 mm a 8 mm a jsou snadno vyměnitelné. Díky použití obou velikostí tak nejste omezeni ve výběru frézovacích nástavců. V balení navíc dostanete rovnou 6 frézovacích nožů, což u jiných výrobců není rozhodně standard. Kromě nich obdržíte také paralelní doraz, přípojku na odsávání prachu, kružítko, kopírovací objímku a klíč pro montáž a demontáž.

Fréza dokáže obrábět dřevo až do hloubky 55 milimetrů. Konstrukce je vybavena průhledným krytem proti odletujícím hoblinám a dalšímu dřevěnému odpadu. Rukojetě jsou měkčené pro co nejvyšší pohlcení vibrací. Revolverový hloubkový doraz je možné nastavit v 7 polohách a díky 2 stupňovému vedení je horní frézka velice přesná. Otáčky jsou samozřejmě nastavitelné a to od 11 tisíc do 30 tisíc otáček za minutu.

Bohaté příslušenství, dobrý příkon 1200 W
Vyšší hmotnost 4,4 Kg

Extol Craft 1250 W

Extol Craft 1250 W recenze a test

Horizontální frézka Extol Craft 1250 W jak sám název říká má příkon elektromotoru 1250 Wattů, což je tedy průměrná/vyšší hodnota. Je vhodná pro domácí kutily, ale i pro menší truhláře a řemeslníky. Nabízí regulovatelné otáčky v rozmezí 12 – 30 tisíc a napájena je z běžné 230 V zásuvky. Fréza je vybavena adapterem na odsávání hoblin, chybí ji však ochranný štít proti odlétávajícím částem dřeva směrem k obsluze.

Velice příjemná je její hmotnost pouze 3 kilogramy, obsluha s ní tedy není nijak výrazně náročná. Dodávané boční vodítko (paralelní doraz) a vodící kolečko zajišťují přesné vedení frézovacích nástavců na rovných profilech, i na oblém dřevě.

Kleštiny jsou vyměnitelné a to buď na rozměr 6 milimetrů, nebo 8 milimetrů. Díky tomu lze do horní frézy uchytit velké množství frézovacích nástrojů s noži. O něco nižší je maximální možné ponoření frézovacího koše do materiálu – má hodnotu 44 milimetrů. Obdobné modely u konkurence umožňují až 55 milimetrů.

Vyšší příkon 1250 W, nízká hmotnost 3Kg
Maximální ponoření frézovací hlavy 44 milimetrů

Bosch GKF 550 Professional

Bosch GKF 550 Professional recenze a test

Mini frézka Bosch GKF 550 Professional má kompaktní provedení, které doplňuje také velice příjemná nízká hmotnost. Díky tomu se pohodlně ovládá a může se s ní pracovat dokonce v jedné ruce. Tomuto menšímu provedení odpovídá ve srovnání méně výkonný elektromotor s příkonem 550 W, který má však podle recenzí zcela dostačující sílu.

Otáčky jsou pouze fixní, a to 33000 ot/min, což je nadprůměrně vysoká rychlost frézky. Rychlost bohužel nejde regulovat, což jde na vrub opět kompaktním rozměrům, stejně tak jako velikost upínacích kleštin. Dokáže pracovat pouze s frézkami velikosti 6mm, na což je vhodné dopředu myslet.

Hloubku zanoření frézy je možné nastavit, je k tomu potřeba však povolit šroub a ten následně na vhodném nastavení utáhnout. Spotřebitelé připomínají, že obdobné modely mají tento systém nastaven lépe plynulým mechanismem. Chválí však velice kvalitní zpracování, její vyváženost a dobrou ergonomii, práce s horní frézkou jde od ruky.

Mini frézka na dřevo, velmi nízká hmotnost 1,4 kg, kompaktní rozměry a pohodlné ovládání
Chybí plynulý posun hloubky

EXTOL PREMIUM RT 1200 EH

EXTOL PREMIUM RT 1200 EH recenze a test

Horní fréza EXTOL PREMIUM RT 1200 EH je další dobrou volbou, uvažujete-li si pořídit tento nástroj do vaší dílny pro domácí použití, nebo i lehkou profesionální práci. Elektromotor s příkonem 1200 W má dostatek síly k pohonu i velkých fréz s 8 milimetrovou stopkou. Právě možnost upnutí nástrojů jak 8 milimetrových, tak 6 milimetrových dělá z tohoto spotřebiče velmi univerzální přístroj.

Zvládá dělat drážky, úkosy, velice přesné a ozdobné reliéfy ve všech druzích dřeva a plastu. Vždy si dopředu ověřte vhodnou obvodovou rychlost frézy, kterou budete v nástroji používat a podle něj navolte otáčky na samotném zařízení – možnosti jsou od 10 tisíc do 28 tisíc otáček za minutu. Otáčky volte také vhodně s přihlédnutím na tvrdost dřeva. Potěší nízká hmotnost 3,5 Kg, která spolu s ergonomickou rukojetí, která je vybavena variátorem, zajišťuje dobrou ovladatelnost a tedy i bezpečnost.

Výrobce bohužel neudává poměrně důležitý parametr, kterým je maximální ponoření frézy do obrobku. Pokud však budeme vycházet z obdobných modelů stejného výrobce a konkurence, bude se pohybovat kolem 50 milimetrů, což je dobrá hodnota pro většinu frézovacích úkonů.

Příkon 1200 W, kleštiny 6 a 8 milimetrů
Výrobce neuvádí maximálně možné ponoření frézy

Jak vybrat horní frézku

Příkon a hmotnost

Příkon částečně ovlivňuje i hmotnost. Na váze se dále podepisuje kvalita použitých materiálů a kvalita zpracování. Platí, že čím má horní frézka vyšší příkon a je dražší, tím má často i vyšší hmotnost. Specifickou záležitostí je mini frézka, která má váhu i příkon nižší – často kolem 1,5 kilogramu a příkon kolem 500 W. Ostatní plnohodnotné modely mají příkon nejčastěji od 1200 do 1500 Wattů s tím, že ty nejsilnější profi horizontální frézky mohou dosahovat příkonu i 2000 W. Příkon je nejdůležitější veličina, která vypovídá o síle, jakou přístroj disponuje. Čím vyšší příkon, tím bude mít fréza méně práce s opracováním a frézováním i těch nejtvrdších materiálů.

Regulace a rychlost otáček

Nejlevnější modely, včetně minifréz, nejsou vybaveny regulací a jejich otáčky jsou konstantní. Většina horních frézek však regulaci otáček má a je to dobře. Pro plnohodnotnou práci s různými nástroji a druhy dřeva je potřeba otáčky regulovat.

Nástroje mají tzv. obvodovou rychlost břitu nástroje a ideálně by měly být otáčky takové, jaké jsou pro nástroj vhodné. Každý druh dřeva následně vyžaduje různě vysokou rychlost. Nejlepší je si otáčky nastavit optimálně na kousku odpadového dřeva. Pokud budou otáčky moc vysoké, bude docházet k pálení dřeva. Pokud zase moc nízké, budou vznikat při frézování otřepy a zahlcování břitů. Čím vyšší otáčky a hladší chod motoru, tím je obrábění přesnější.

Upínací kleštiny

Na konci vřetena, které vede z elektromotoru, se nachází upínací kleštiny, místo, do kterého se následně upevňují samotné frézovací nástavce. Tyto kleštiny mají u hobby modelů velikost 6 milimetrů a 8 milimetrů. Na velikost 8 mm je nejvíce frézovacích nástavců. Profesionální zařízení dokáží pracovat i s většími kleštinami, to pro nás ovšem není podstatné. Kleštiny stejně tak jako frézovací nože se u moderních zařízení často sundávají a nandávají jednoduše, často bez potřeby klíčů. U části se však stále klíče používat musí a proto, pokud je tato věc pro vás důležitá, si ji dopředu u vybíraného modelu ověřte.

Kopírování a paralelní doraz

Funkci kopírování má také většina dostupných horních frézek, samozřejmě tedy kromě mini fréz. Frézováním podle šablon si ulehčíte spoustu času a práce. Šablony se dají buďto koupit, nebo si je při troše zručnosti vyrobíte svépomocí. Podle šablon se nechá dělat většina obrábění a truhláři na ně nedají dopustit. Skvěle s nimi provedete jak přesné spoje, tak oblé řezy (spoje u stolů nebo rámů, oblé řezy pro přesné vykružování).

Frézovací nože

Velice důležitou roli hrají samotné frézovací nože. U hobby vrchních frézek dostanete většinou jeden, nebo i více nožů, které jsou většinou vhodné jen do měkkého dřeva. Také sady, které koupíte levně v hobby marketech, jsou především do měkkého dřeva a při kontaktu s tvrdým kusem materiálu, nebo dřevotřískovou deskou, se rychle opotřebují a zničí se. Kvalitní nože jsou až několikanásobně dražší a pokud pracujete s tvrdým dřevem, nezbyde vám nic jiného, než do nich také investovat. Na trhu jsou všemožně různorodá provedení, každý si vybere, ať již potřebuje srážek, nebo oblit hrany, frézovat kvalitní přesné spoje a tak dále.

4.1/5 - (18 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.