Dílna,

Horní frézky: Recenze 8 nejlepších

Horní frézka je všestranný užitečný nástroj, který řemeslníkům a truhlářům šetří hromadu času. Nemusíte být profesionál, abyste pro tento nástroj našli ve své dílně uplatnění. Kvalitní horní frézky se nechají pořídit už od dvou tisíc korun, což není mnoho a zejména při složitější výrobě vám bude k nezaplacení.

Počáteční investicí do horizontální frézky to však nekončí. Podle druhu práce, kterou s ní budete chtít provádět, musíte mít také adekvátní nože. Levné nože z hobby marketů jsou určeny převážně jen do měkkého dřeva, pakliže budete mít potřebu dělat drážky a obrábět dřeva tvrdá, včetně dřevotřískových a MFD desek, situace vás donutí pořídit kvalitní pevné nože, které jsou násobně dražší.

Horní fréza je vhodná při práci na složitých tvarech a reliéfech, nebo při tvoření ozdobných prvků do dřeva. Dále se používá při tvoření profesionálních spojů rámů, oken a dveří, k upravení již hotových spojů, pro sražení hran nebo také jejich zaoblení. Specialitou je možnost si ve své dílně do prken vyfrézovat vlastní drážku a pero, která slouží pro prvotřídní sesazování dřeva dohromady.

Jak vidíte, vrchní frézka dokáže pomoci při spoustě činností. Pro opakované tvary se používají šablony, kterou si buďto vyrobíte, nebo ji koupíte hotovou. Pro kopírování je potřeba, aby byla fréza vybavena kopírovací funkcí – kromě těch nejmenších horních frézek ji většina strojů má.

Dále si pak lze pomoci paralelním dorazem, který zajišťuje pevné vedení podél hrany dřeva a výrazně zvyšuje přesnost obrobení. Je také vhodné, aby měla horní frézka regulovatelné otáčky a ty se nechaly nastavit vhodně k používanému obráběcímu nástroji.

Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší horní frézky a jejich recenze. Kromě toho jsme pro vás připravili i nákupního rádce, který vás provede vším podstatným, co se s tímto dílenským vybavením pojí.

Nejlepší horní frézky – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších horních fréz z testů a hodnocení pro rok 2022.


Porovnání parametrů

 Bosch POF 1200Einhell Red TE-RO 1255 EBosch POF 1400 ACEEXTOL PREMIUM RT 500Güde OF 1200 EExtol Craft 1250 WBlack-Decker KW1200EKA-QSEXTOL PREMIUM RT 1200 EH
Rychlost otáček11 - 28 tis. ot/min11 - 30 tis. ot/min11 - 28 tis. ot/min33500 ot/min11 - 30 tis. ot/min12 - 30 tis. ot/min8 - 28 tis. ot/min10 - 28 tis. ot/min
Upínací kleštiny6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 mm6 + 8 mm6 + 8 mm6 + 6,35 + 8 mm6 + 8 mm
Hmotnost3,4 Kg4 Kg3,5 Kg1,3 Kg4,4 Kg3 Kg3,4 Kg3,5 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 horních fréz

Bosch POF 1200

Bosch POF 1200 recenze a test

Horní frézka Bosch POF 1200 vychází pro hobby použití a lehčí profesionální použití jako jeden z favoritů a to co se do parametrů týče, tak i svou cenou a hodnocením spotřebitelů. Je velmi dobře zpracovaná, bez vůlí a s malými vibracemi při práci, které dále tlumí kvalitní rukojetě s úpravou Soft grip. Práce je tak díky nim nejen bezpečnější, ale i přesnější.

Elektromotor má slušný příkon 1200 Wattů, který má dost síly i při hlubším frézování na jednu třísku, v případě měkkého dřeva tak nebudete muset drážku projet vícekrát. Otáčky jsou plynule regulovatelné pomocí kolečka a spínacího tlačítka, nabízí spektrum otáček od 11 tisíc do 28 tisíc otáček za minutu. Můžete si tak navolit přesně také, jaké odpovídají obráběnému materiálu a použitého nástroji.

Výměna nástroje s noži probíhá velice pohodlně díky aretaci vřetena, která je integrovaná. Stejně tak je snadné nasazení kopírovací objímky bez použití nástrojů – tento systém se jmenuje Bosch SDS. K horní frézce je možné připojit vysavač pro odsávání pilin a obsluha je chráněná průhledným krytem proti odlétávání pilin, přes který je navíc dobře vidět. Upínací kleštiny lze měnit mezi 6 mm a 8 milimetrovou, což přináší velký výběr použitelných nástrojů.

Velmi kvalitní zpracování, systém Bosch BDS
Méně příslušenství v balení

Einhell Red TE-RO 1255 E

Einhell Red TE-RO 1255 E recenze a test

Kvalitní horní fréza může být i od výrobce Einhell. Tento konkrétní typ Einhell Red TE-RO 1255 E má navíc tu výhodu, že v jeho balení dostanete rovnou paralelní doraz, kružítko a kopírovací pouzdro. Méně podstatnou, ale o to příjemnější je i přítomnost sponky na kabel. Samotný elektromotor má příkon 1200 W, což pro většinu domácích kutilů bohatě stačí. Bude stačit i drobným řemeslníkům a profesionálním truhlářům.

Upínací kleštiny lze nasadit buďto 6 ti milimetrové, nebo osmi milimetrové. Většina robustnějších obráběcích nástrojů má průměr stopky 8 mm, ty tedy lze s tímto modelem použít. Vřeteno má snadnou aretaci, takže výměna nástroje zabere minimum času. Hloubka řezu může být až 55 milimetrů – nastavuje se třemi revolverovými zarážkami a následně se doladí precizním hloubkovým dorazem.

Samozřejmostí je možnost regulovat otáčky a to od 11 tisíců do 30 tisíců otáček za minutu. Ovládání je jednoduché a dobře dostupné i při souběžném držení a ovládání přístroje. Oceňujeme také průhledný štít, který zabraňuje odlétávání hoblin a je přes něj dobře vidět na pracovní plochu. Jedinou nevýhodou může být pro někoho vyšší hmotnost 4 Kg.

Paralelní doraz, kružítko a kopírovací pouzdro v ceně
Vyšší hmotnost 4 Kg

Bosch POF 1400 ACE

Bosch POF 1400 ACE recenze a test

Pokud se nechcete nechat omezovat kompromisy, nesoucí základní, nebo průměrně vybavené horní frézky, může být pro vás zajímavou koupí model Bosch POF 1400 ACE. Jedná se o plnohodnotně vybavený stroj, vyrobený z prvotřídních materiálů a skvěle zkonstruovaný. Výborným zpracováním jsou obecně výrobky Bosch známé po celém světě.

Bosch POF 1400 ACE má příkon 1400 W, elektromotor tedy dodává spoustu energie rotujícím nožům a ty tak dosahují výborných výsledků. Frézy lze upnout do 6 mm kleštin i do 8 mm kleštin, můžete tedy používat celou řadu nástrojů. Otáčky jsou regulovatelné od 11000 do 28000 otáček za minutu a přítomný je také pomalý rozběh. Maximální zdvih frézovacího koše je 55 milimetrů a fréza má hmotnost jen 3,5 Kg – na tento výkon skvělá hodnota.

Je vhodná pro profesionální použití a to i díky vysoké přesnosti, kterou výrobce uvádí až na 1/10 milimetru. Ergonomie s rukojetí Softgrip je na velice dobré úrovni. K přístroji lze připojit také vysavač pro vysávání nahromaděných hoblin. Na konstrukci najdeme dále přisvětlení pracovního prostoru a ochranný průhledný štít pro vyšší bezpečnost práce.

Velice přesné nastavení na 1/10 mm, přisvětlení, příkon 1400 W
Vyšší pořizovací cena

EXTOL PREMIUM RT 500

EXTOL PREMIUM RT 500 recenze a test

Mini frézka EXTOL PREMIUM RT 500 je jednoruční ohraňovací pracovní nástroj, který vyniká velmi nízkou hmotností 1,3 Kg a malými, kompaktními rozměry. Ovládání tohoto stroje je možné opravdu jen jednou rukou. Výrobek je určen pro domácí kutily, nebo pro nenáročné profesionály a to zejména pro dokončovací práce. Kleštiny pro uchycení materiálu jsou k dispozici pouze pro nástroje o stopce velikosti 6 mm, větší nástroje uchytit nelze.

Největší užití najde při srážení hran, tvarování hran a to jak u rovných, tak zaoblených tvarů. Součástí balení jsou tři kusy vodítek – vodítko pro ohraňování, vodítko pro kruhové frézování a také pro podélné frézování. Otáčky jsou konstantní a bohužel nelze regulovat. Jejich rychlost je 33500 otáček za minutu.

Nižší příkon odpovídá celkovému menšímu provedení a menšímu požadovanému výkonu, jeho velikost je 500 W. Tato horní frézka na dřevo nedosahuje zcela velké přesnosti a nenajdeme u ní ani adaptér na odsávání pilin. Maximální ponoření frézovací hlavy je 30 milimetrů, pokud by tříska nešla vzít na jeden záběr, je nutné odebírat materiál postupně, aby nedošlo k zahlcení a poškození.

Ohraňovací mini frézka s hmotností 1,3 Kg, jednoruční ovládání
Menší přesnost, kleštiny jen 6 mm, nemá regulaci otáček

Güde OF 1200 E

Güde OF 1200 E recenze a test

Horní frézka Güde OF 1200 E je další provedení od renomovaného výrobce, které svým zpracováním a výkony rozhodně neurazí. O dostatečnou sílu frézy se stará silný elektromotor s příkonem 1200 W, který je napájen běžnou zásuvkou na 230 V. Velice kladně hodnotíme 3 metry dlouhý napájecí kabel, který výrazně zvyšuje akční rádius bez použití prodlužovacího kabelu.

Kleštiny mají velikost 6 mm a 8 mm a jsou snadno vyměnitelné. Díky použití obou velikostí tak nejste omezeni ve výběru frézovacích nástavců. V balení navíc dostanete rovnou 6 frézovacích nožů, což u jiných výrobců není rozhodně standard. Kromě nich obdržíte také paralelní doraz, přípojku na odsávání prachu, kružítko, kopírovací objímku a klíč pro montáž a demontáž.

Fréza dokáže obrábět dřevo až do hloubky 55 milimetrů. Konstrukce je vybavena průhledným krytem proti odletujícím hoblinám a dalšímu dřevěnému odpadu. Rukojetě jsou měkčené pro co nejvyšší pohlcení vibrací. Revolverový hloubkový doraz je možné nastavit v 7 polohách a díky 2 stupňovému vedení je horní frézka velice přesná. Otáčky jsou samozřejmě nastavitelné a to od 11 tisíc do 30 tisíc otáček za minutu.

Bohaté příslušenství, dobrý příkon 1200 W
Vyšší hmotnost 4,4 Kg

Extol Craft 1250 W

Extol Craft 1250 W recenze a test

Horizontální frézka Extol Craft 1250 W jak sám název říká má příkon elektromotoru 1250 Wattů, což je tedy průměrná/vyšší hodnota. Je vhodná pro domácí kutily, ale i pro menší truhláře a řemeslníky. Nabízí regulovatelné otáčky v rozmezí 12 – 30 tisíc a napájena je z běžné 230 V zásuvky. Fréza je vybavena adapterem na odsávání hoblin, chybí ji však ochranný štít proti odlétávajícím částem dřeva směrem k obsluze.

Velice příjemná je její hmotnost pouze 3 kilogramy, obsluha s ní tedy není nijak výrazně náročná. Dodávané boční vodítko (paralelní doraz) a vodící kolečko zajišťují přesné vedení frézovacích nástavců na rovných profilech, i na oblém dřevě.

Kleštiny jsou vyměnitelné a to buď na rozměr 6 milimetrů, nebo 8 milimetrů. Díky tomu lze do horní frézy uchytit velké množství frézovacích nástrojů s noži. O něco nižší je maximální možné ponoření frézovacího koše do materiálu – má hodnotu 44 milimetrů. Obdobné modely u konkurence umožňují až 55 milimetrů.

Vyšší příkon 1250 W, nízká hmotnost 3Kg
Maximální ponoření frézovací hlavy 44 milimetrů

Black-Decker KW1200EKA-QS

Black-Decker KW1200EKA-QS recenze a test

Nákupem Black-Decker KW1200EKA-QS také nešlápnete vedle. Tato vrchní fréza s příkonem 1200 W má dostatek výkonu jak pro hobby uživatele, tak nenáročné profi kutily. Maximální pomoření frézovacího nástavce je 55 milimetrů, tedy dobrá hodnota odpovídající této kategorii produktů. S přehledem zvládne pracovat se všemi druhy dřeva, s MFD deskami, s dřevotřískovým materiálem i s plastem.

Potěší také nadprůměrné možnosti, co s týče upínacích kleštin. Ty jsou u modelu celkem tři a to v průměrech 6 mm, 6,35 mm a 8 mm. Máte tedy možnost velmi velkého výběru z frézovacích hlavic s noži. Práce s Black-Decker KW1200EKA-QS je také velmi bezpečná a čistá. Je vybaven adaptérem pro napojení vysavače i bezpečnostním čirým sklíčkem, které chrání obsluhu před odletujícími hoblinami.

Rychlost je samozřejmě plynule regulovatelná a to v rozmezí 8000 až 28000 otáček za minutu. Boční rukojeti jsou dostatečně robustní na to, aby mohla být práce velice přesná. Tomu pomáhá o dodávané boční vodítko – paralelní doraz. Součástí horní frézy je také plastový kufr, který přijde vhod nejen při cestování, ale i na uskladnění.

Plastový kufr v ceně, tři upínací pouzdra 6 mm, 6,35 mm a 8 mm, příkon 1200 W
Mírně vyšší pořizovací cena

EXTOL PREMIUM RT 1200 EH

EXTOL PREMIUM RT 1200 EH recenze a test

Horní fréza EXTOL PREMIUM RT 1200 EH je další dobrou volbou, uvažujete-li si pořídit tento nástroj do vaší dílny pro domácí použití, nebo i lehkou profesionální práci. Elektromotor s příkonem 1200 W má dostatek síly k pohonu i velkých fréz s 8 milimetrovou stopkou. Právě možnost upnutí nástrojů jak 8 milimetrových, tak 6 milimetrových dělá z tohoto spotřebiče velmi univerzální přístroj.

Zvládá dělat drážky, úkosy, velice přesné a ozdobné reliéfy ve všech druzích dřeva a plastu. Vždy si dopředu ověřte vhodnou obvodovou rychlost frézy, kterou budete v nástroji používat a podle něj navolte otáčky na samotném zařízení – možnosti jsou od 10 tisíc do 28 tisíc otáček za minutu. Otáčky volte také vhodně s přihlédnutím na tvrdost dřeva. Potěší nízká hmotnost 3,5 Kg, která spolu s ergonomickou rukojetí, která je vybavena variátorem, zajišťuje dobrou ovladatelnost a tedy i bezpečnost.

Výrobce bohužel neudává poměrně důležitý parametr, kterým je maximální ponoření frézy do obrobku. Pokud však budeme vycházet z obdobných modelů stejného výrobce a konkurence, bude se pohybovat kolem 50 milimetrů, což je dobrá hodnota pro většinu frézovacích úkonů.

Příkon 1200 W, kleštiny 6 a 8 milimetrů
Výrobce neuvádí maximálně možné ponoření frézy

Jak vybrat horní frézku

Příkon a hmotnost

Příkon částečně ovlivňuje i hmotnost. Na váze se dále podepisuje kvalita použitých materiálů a kvalita zpracování. Platí, že čím má horní frézka vyšší příkon a je dražší, tím má často i vyšší hmotnost. Specifickou záležitostí je mini frézka, která má váhu i příkon nižší – často kolem 1,5 kilogramu a příkon kolem 500 W. Ostatní plnohodnotné modely mají příkon nejčastěji od 1200 do 1500 Wattů s tím, že ty nejsilnější profi horizontální frézky mohou dosahovat příkonu i 2000 W. Příkon je nejdůležitější veličina, která vypovídá o síle, jakou přístroj disponuje. Čím vyšší příkon, tím bude mít fréza méně práce s opracováním a frézováním i těch nejtvrdších materiálů.

Regulace a rychlost otáček

Nejlevnější modely, včetně minifréz, nejsou vybaveny regulací a jejich otáčky jsou konstantní. Většina horních frézek však regulaci otáček má a je to dobře. Pro plnohodnotnou práci s různými nástroji a druhy dřeva je potřeba otáčky regulovat.

Nástroje mají tzv. obvodovou rychlost břitu nástroje a ideálně by měly být otáčky takové, jaké jsou pro nástroj vhodné. Každý druh dřeva následně vyžaduje různě vysokou rychlost. Nejlepší je si otáčky nastavit optimálně na kousku odpadového dřeva. Pokud budou otáčky moc vysoké, bude docházet k pálení dřeva. Pokud zase moc nízké, budou vznikat při frézování otřepy a zahlcování břitů. Čím vyšší otáčky a hladší chod motoru, tím je obrábění přesnější.

Upínací kleštiny

Na konci vřetena, které vede z elektromotoru, se nachází upínací kleštiny, místo, do kterého se následně upevňují samotné frézovací nástavce. Tyto kleštiny mají u hobby modelů velikost 6 milimetrů a 8 milimetrů. Na velikost 8 mm je nejvíce frézovacích nástavců. Profesionální zařízení dokáží pracovat i s většími kleštinami, to pro nás ovšem není podstatné. Kleštiny stejně tak jako frézovací nože se u moderních zařízení často sundávají a nandávají jednoduše, často bez potřeby klíčů. U části se však stále klíče používat musí a proto, pokud je tato věc pro vás důležitá, si ji dopředu u vybíraného modelu ověřte.

Kopírování a paralelní doraz

Funkci kopírování má také většina dostupných horních frézek, samozřejmě tedy kromě mini fréz. Frézováním podle šablon si ulehčíte spoustu času a práce. Šablony se dají buďto koupit, nebo si je při troše zručnosti vyrobíte svépomocí. Podle šablon se nechá dělat většina obrábění a truhláři na ně nedají dopustit. Skvěle s nimi provedete jak přesné spoje, tak oblé řezy (spoje u stolů nebo rámů, oblé řezy pro přesné vykružování).

Frézovací nože

Velice důležitou roli hrají samotné frézovací nože. U hobby vrchních frézek dostanete většinou jeden, nebo i více nožů, které jsou většinou vhodné jen do měkkého dřeva. Také sady, které koupíte levně v hobby marketech, jsou především do měkkého dřeva a při kontaktu s tvrdým kusem materiálu, nebo dřevotřískovou deskou, se rychle opotřebují a zničí se. Kvalitní nože jsou až několikanásobně dražší a pokud pracujete s tvrdým dřevem, nezbyde vám nic jiného, než do nich také investovat. Na trhu jsou všemožně různorodá provedení, každý si vybere, ať již potřebuje srážek, nebo oblit hrany, frézovat kvalitní přesné spoje a tak dále.

4/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.