Elektronika,

Nejlepší HiFi systémy: mikro a mini věže | Recenze, test

Hi-Fi systém, chcete-li Hi-Fi věž, je typ zařízení, které je z trhu pomalu na ústupu. Jsou totiž nahrazovány kompaktními, a přitom výkonnými zařízeními. Aby našla zařízení tohoto typu uplatnění i v dnešní době, musely se velké HiFi systémy změnit, proto jsou na trhu k dostání nejenom malé mini systémy, ale také ještě menší mikrosystémy. Díky kompaktnějším rozměrům a příznivému výkonu si produkty tohoto typu stále drží místo mezi moderními zařízeními určených k přehrávání hudby.

Mini systém nebo mikrosystém je kromě velikosti odlišný dále ve výstupním výkonu, v typu reproduktorů, nebo také v konektivitě. K dostání je dnes stále i HiFi věž s gramofonem, avšak těch již není v nabídce příliš mnoho. Naopak standardem jsou mikrosystémy s CD/DVD mechanikou. HiFi sestavy jsou také charakteristické velkým množstvím zajímavých funkcí, které jsou spojeny primárně s uživatelským komfortem a kvalitou přehrávání hudby.

HiFi reproduktory obsažené v sestavě jsou zpravidla trojího typu. Mohou být širokopásmové, dvoupásmové anebo třípásmové. Výkony těchto audio systémů jsou velmi variabilní, avšak jako základ se považuje alespoň 10 Wattů, které pro kvalitní ozvučení jedné místnosti stačí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší hifi systémy a jejich recenze.

Nejlepší HiFi systémy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších hifi systémů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp zařízeníCelkový výstupní výkonTyp reproduktorů 
Panasonic SC-PM250EC recenze a testPanasonic SC-PM250ECMikrosystém20 WJednopásmové
Sony CMT-SBT20 recenze a testSony CMT-SBT20Mikrosystém12 WJednopásmové
Philips BTM2310/12 recenze a testPhilips BTM2310/12Mikrosystém15 WJednopásmové
LG CK43 recenze a testLG CK43Minisystém300 WDvoupásmové
BLAUPUNKT MS30BT recenze a testBLAUPUNKT MS30BTMikrosystém120 WDvoupásmové
Panasonic SC-AKX200E recenze a testPanasonic SC-AKX200EMinisystém400 WDvoupásmové
Sony GTK-XB5 recenze a testSony GTK-XB5Minisystém200 WDvoupásmové
Panasonic SC-UA30E recenze a testPanasonic SC-UA30EMinisystém300 WDvoupásmové
Sony MHC-V42D recenze a testSony MHC-V42DPřenosné--
Soundmaster MCD5500SW recenze a testSoundmaster MCD5500SWMikrosystém5 WDvoupásmové

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Panasonic SC-PM250ECSony CMT-SBT20Philips BTM2310/12LG CK43BLAUPUNKT MS30BTPanasonic SC-AKX200ESony GTK-XB5Panasonic SC-UA30ESony MHC-V42DSoundmaster MCD5500SW
BluetoothAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
CD mechanikaAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeNeAnoAno
FM tunerAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeNeNeAno
USBAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 HiFi systémů

Panasonic SC-PM250EC

Panasonic SC-PM250EC recenze a test

Mikrosystém Panasonic SC-PM250EC se mezi Hi-Fi systémy těší velké oblibě, za což může nejenom příznivý poměr ceny a kvality, ale také atraktivní vzhled. Svými vlastnostmi pak potěší nejširší skupinu zákazníků, kteří chtějí kvalitní zvuk, ale nejsou příliš nároční na konkrétní parametry HiFi věže.

Celkový výkon audio systému 20 W je postačující na ozvučení jedné větší místnosti. Reproduktory jsou pouze širokopásmové, přičemž zařízení disponuje funkcí D.Bass. Kromě toho je možné použít plně digitální zesilovač, případně zvolit jednu ze čtyř předvoleb ekvalizéru.

Mikrosystém s DVD podporuje připojení také USB flash disku, navíc kromě toho lze spárovat mobilní zařízení s Bluetooth a pohodlně z nich rovnou přehrávat vaši oblíbenou hudbu. Negativně je pak hodnocené dálkové ovládání, které je vyřešené velmi neprakticky, někteří zmiňují až nepoužitelně.

Uživatelsky osvědčené zařízení, příznivá cena
Méně praktický dálkový ovladač

Sony CMT-SBT20

Sony CMT-SBT20 recenze a test

Hifi systém Sony CMT-SBT20 je mikrosystém pyšnící se celou řadou zajímavých funkcí. Kromě Bluetooth je totiž konektivita zajištěna také technologií NFC, díky kterému je spárování mobilního telefonu a mikrosystému ještě rychlejší a snadnější. Samozřejmostí je příjem FM rádia nebo přehrávání hudby z CD.

Mikrosystém zvládne také USB flash disk se soubory ve formátu MP3. Nižší výkon 12 W však napovídá, že zařízení dokáže ozvučit jen menší prostory. Někteří zákazníci hodnotí pozitivně použití tohoto audio systému například pro mluvené slovo z rádia, k čemuž přispívá i přítomný DAB tuner.

Proti tomu však stojí anténa, která je umístěna velmi nešťastně, a navíc je poměrně krátká. Na rozdíl od jiných modelů je však kladně hodnoceno dálkové ovládání, se kterým se pracuje velmi příjemně. Celková koncepce zařízení je pojata jednoduše, k čemuž dopomáhá i uhlazený design.

Konektivita Bluetooth a NFC
Horší citlivost antény

Philips BTM2310/12

Philips BTM2310/12 recenze a test

Mikrosystém Philips BTM2310/12 dosahuje celkového výstupního výkonu 15 W, což pro domácí použití dostačuje. Zvukové podání reproduktorů doplňuje funkce Bass Reflex, která dodává skladbám potřebnou hloubku a výsledný zvuk si tak spotřebitelé pochvalují.

Konektivita zařízení je standardní, je možné přehrávat MP3 z Flash disku, CD nebo DVD, k dispozici je navíc FM rádio a případně lze využít i připojení pomocí Bluetooth. Kromě toho však HiFi věž zaujme Audio-in vstupem, kterým je možné do zařízení připojit jakékoliv externí přehrávací zařízení.

Kladně hodnocen je design mikrosystému, který působí velmi elegantním dojmem. Někomu se však nemusí líbit typické digitální zobrazení číslic na LCD displeji. Někteří zákazníci také upozorňují na kratší kabely, které komplikují umístění zařízení na zamýšlené místo. Reproduktory jsou jedno pásmové a jako na samozřejmost se nechá nahlížet na přítomnost dálkového ovládání.

Funkce Bass Reflex, Audio-in vstup
Kratší kabely

LG CK43

LG CK43 recenze a test

Mini systém LG CK43 překvapí již na první pohled několikrát větším výkonem než zařízení typu mikro. Tomu také odpovídá cena, která je přiměřeně vyšší, nicméně za své peníze získá zákazník velmi výkonné zařízení, které výkonem 300 W dokáže ozvučit i větší prostory.

Minisystém se může chlubit nejenom dvěma USB výstupy, ale také dalšími standardními konektory, díky kterým budete moci přehrát i starší hudební alba na CD. Výhodou mini věže LG CK43 je možnost propojení s televizemi značky LG, které dle uživatelských recenzí funguje velmi pohodlně a spolehlivě.

Samostatnou kapitolou tohoto zařízení je vzhled, který působí značně futuristicky. Nejedná se o příliš elegantní, ale spíše moderní design, který ocení zejména mladší lidé. Kromě toho je ovládání HiFi systému pojato trochu jiným způsobem, než byste mohli být zvyklí z většiny dalších modelů. I přesto však nechybí praktický dálkový ovladač.

Vysoký výkon 300 W, zajímavý design
Vyšší cena

BLAUPUNKT MS30BT

BLAUPUNKT MS30BT recenze a test

Hifi sestava BLAUPUNKT MS30BT patří do cenově průměrných mikrosystémů. Může zaujmout nejenom dřevěnou konstrukcí, ale také funkcí Bass Reflex, která dokáže umocnit hloubky a zvýraznit tak celkový dojem z poslechu.

Tvarem je BLAUPUNKT MS30BT typická hifi soustava, která působí minimalisticky a velmi atraktivně. Uhlazený klasický design však skrývá moderní komponenty, které dokážou ozvučit místnost s výkonem až 120 W, což stačí nejenom pro každodenní poslech, ale také pro velmi hlasité poslouchání hudby například při oslavách nebo party.

Mikrověž je dodávána s dálkovým ovládáním s mnoha funkcemi, díky čemuž je ovládání celého aparátu velmi jednoduché a pohodlné, nicméně někteří uživatelé si stěžují na určité nelogické prvky ovládání. Spolu s možností připojení USB disku, případně propojením s chytrým telefonem pomocí Bluetooth, jde o velmi atraktivní variantu, která je obecně velmi oblíbená.

Klasický minimalistický design, výkon, malé rozměry
Někdy komplikovanější ovládání

Panasonic SC-AKX200E

Panasonic SC-AKX200E recenze a test

Mini hifi věž Panasonic SC-AKX200E již při prvním pohledu dokáže zaujmou futuristickým vzhledem, který navozuje pocit extrémně výkonného zařízení. Tím také Panasonic SC-AKX200E je, poněvadž hifi reproduktory poskytují velmi slušný výkon 400 W. Takový výkon již hravě zvládne i akce ve větších místnostech, při kterých hraje velmi hlasitá muzika.

Oproti jiným zástupcům z kategorie Hi-Fi systému je tento mini systém o něco větší. Díky tomu však může poskytovat zmíněný výkon, a navíc je k dispozici spousta zajímavých funkcí. Kromě zdánlivě standardního D.Bass vylepšení je k dispozici také manuální ekvalizér.

Zákazníci si na tomto zařízení pochvalují dobrý zvuk, nicméně je třeba mít na paměti, že jde o finančně náročnější zařízení. Stejně tak svou velikostí již nemusí zapadat do subtilnějších interiérů menších bytů. Z pohledu konektivity minisystému nechybí nic důležitého, výrobce zakomponoval Bluetooth, CD mechaniku, USB a samozřejmě i FM tuner s dálkovým ovládáním.

Vysoký výkon, manuální ekvalizér, kompletní konektivita
Větší rozměry

Sony GTK-XB5

Sony GTK-XB5 recenze a test

Svým pojetím nezapadá audio systém Sony GTK-XB5 mezi běžná zařízení, která si pod pojmem mini systém představíte, svými vlastnostmi si však zasluhuje být mezi těmi nejlepšími. Tento přenosný hifi systém totiž bude středem pozornosti na každé party a svou službu udělá spolehlivě i ve vaší domácnosti.

Reproduktory se pyšní funkcí Extra Bass a zajímavostí jsou světelné efekty, které akce pořádané s podporou tohoto zařízení ještě zintenzivní. Relativně nízká hmotnost pak toto zařízení předurčuje k častému přemisťování a majitele potěší i podpora řetězení několika stejných zařízení. Synchronizace se však netýká pouze zvuku, ale i zmíněných světelných efektů.

Sony GTK-XB5 je vybaveno NFC konektivitou, díky které je spárování s jinými zařízeními opravdu jednoduché. Nevýhodou pro někoho může být vyšší cena, nicméně je třeba si uvědomit, že zařízení nabízí mnoho funkcí, má slušný výkon, je skladné a k tomu všemu řeší i otázku osvětlení. Někomu nemusí vyhovovat absence CD, FM tuneru, nebo USB vstupu. Primárně tak k přehrávání slouží bezdrátový Bluetooth přenos.

Všestranné použití, osvětlení, hluboké basy a výkon 200 W
Bez CD, USB, FM tuneru a dálkového ovládání

Panasonic SC-UA30E

Panasonic SC-UA30E recenze a test

Mini systém Panasonic SC-UA30E můžete snadno přenášet, a proto se jedná o univerzální audio systém jako domu, tak na akce mimo váš domov. Celý systém se skrývá pouze v jednom zařízení, které váží cca 8 kilogramů. I díky tomu najde tento audio systém uplatnění u aktivních lidí, kteří si však potrpí na kvalitní zvuk a hlasitou produkci, neboť té je s výkonem 300 W dostatek.

Výkon tak naprosto dostačuje i pro ozvučení větších místností, a to při zachování potřebné kvality zvuku. Dvoupásmové reproduktory a silný 13 cm woofer zajišťují opravdu delikátní zvukový požitek a navíc v úhlu 180°, takže o hudbu nebude nikdo ochuzen. Kromě standardních konektorů jsou k dispozici rovnou dva konektory pro mikrofony, proto je možné rozjet karaoke i ve dvou lidech.

Jelikož se jedná o kompaktní a přenosný systém, nemůžete očekávat stejné parametry, jako je tomu u klasických mini nebo mikrosystémů. Přesto je model Panasonic SC-UA30E úžasnou volbou pro zájemce o hlasitý zvuk s plnými basy, s jednoduchou konektivitou skrze Bluetooth a hlavně snadným používáním. Jako negativa lze zmínit absenci CD mechaniky, nebo FM tuneru.

Kompaktní systém, výkon 300 W, dva audio vstupy, produkce v úhlu 180 stupňů
Bez CD a FM tuneru

Sony MHC-V42D

Sony MHC-V42D recenze a test

Přenosný audio systém Sony MHC-V42D je v porovnání jinými modely tohoto typu rozměrnější hifi systém, u něhož výrobce neudává poskytovaný výkon. Z uživatelských recenzí však vyplývá, že výkon zařízení je více než dostatečný. Díky kompaktnímu provedení jde toto zařízení využít všude tam, kde je poptávka po vysokém výkonu a kvalitním ozvučení.

Zajímvostí tohoto zařízení je možnost přehrávání DVD, avšak nevýhodou je absence rádio přijímače. Sony MHC-V42D je vybaveno mnoha funkcemi, které dokážou poslech hudby posunout na vyšší úroveň. Zmínit lze zesílení bassů, tedy funkci Jet Bass Booster a také Digital Sound Enhancement Engine, jenž slibuje obnovení detailů, které se při kompresi nahrávek běžně vytratí.

Konstrukcí jde v podstatě o třípásmový reproduktor, neboť celá sestava je složena z reproduktorů pro basy, střed a výšky, nicméně výrobce tuto informaci přímo neudává. Něktěří uživatelé zmiňují pouze základní osvětlení reproduktorů, které je spíše jen estetické, než funkční pro osvětlení celého tanečního parketu. Potěší také přítomnost USB, nebo i dálkového ovládání.

Dostatečný výkon, kompaktní zpracování, třípásmový reproduktor
Bez dohledatelného výkonu

Soundmaster MCD5500SW

Soundmaster MCD5500SW recenze a test

Hifi věž s gramofonem Soundmaster MCD5500SW se svou celkovou koncepcí odlišuje od ostatních současných audio systémů možností přehrávání gramofonových desek, ale také klasických kazet. Díky tomu najde uplatnění zejména u těch, kteří si rádi poslechnou i starší nahrávky. S tím je také do určité míry spojen ne příliš oslnivý výkon, který činí pouhých 5 W.

Zajímavou funkcí je digitální kodér, který umožňuje převádět nahrávky z kazet a desek do MP3 formátu. Pro soukromý poslech je pak možné využít i sluchátkový výstup, který dnes již také nebývá samozřejmostí. V případě poslouchání rádia je možné využít digitální rádio DAB, což jistě potěší.

Nostalgicky vybavený, avšak moderní mikrosystém s průměrnou kvalitou produkce, tak by se dal Soundmaster MCD5500SW celkově zhodnotit. Pravděpodobným zákazníkem bude člověk, který vyhledává možnost přehrání MC kazet, nebo gramofonových desek a přistoupí na kompromis nižšího výstupního výkonu. Že se však jedná o moderní zařízení jasně dokládá přítomnost Bluetooth, nebo USB rozhraní.

Přehrávání gramofonových desek a MC kazet
Nízký výkon

Jak vybrat HiFi věž

Typ HiFi věže

V první řadě je třeba vědět, jaké máte nároky na poslech. Máte-li v plánu poslouchat pouze rádio, případě své oblíbené skladby v menším rozsahu, nebudete pravděpodobně potřebovat výkonnou HiFi věž. Platí to však i naopak a pro lepší orientaci vám pomůže znát základní dva typy HiFi systémů.

Mikrosystém je celkově menší a méně výkonné zařízení, které je ideální do domácnosti či menších místností. Oproti tomu minisystém je zpravidla větší a výkonnější sestava, kterou využijete při pořádání různých akcí s více lidmi a hlavně ve větších místnostech, kde můžete nechat vyniknout jejich výkon a rozsah.

Z tohoto vyplývá, že budete-li vaším požadavkem poslech hudby či rádia v domácnosti, s velkou pravděpodobností sáhnete právě po mikrosystému, kterých je také v současné době na trhu převaha.

Zesilovač a reproduktory

Zatímco zesilovač by se dal označit za malé srdce celého systému, reproduktory jsou zařízení, které reálně vydává zvuk. Celý tento systém se charakterizuje určitým výstupním výkonem. Obecně platí, že čím větší výkon, tím hlasitější a kvalitnější poslech si můžete dopřát. Není to však pravidlem, neboť i méně výkonná zařízení dokážou hrát dostatečně kvalitně a hlasitě. Co se týče výkonů, může pomoci malé shrnutí, které vám usnadní orientaci v těchto číselných hodnotách.

Hifi systémy Do 50 W jsou sestavy, které oceníte především pro klidnější poslech hudby, potažmo kvalitní poslech rádia v domácnosti. Nebývají rozměrově nikterak velké, avšak podaný výkon v bytě naprosto stačí.

Od 50 W do 500 W se jedná již o výkonná zařízení, která jsou až příliš silná na to, abyste jejich plný potenciál využili v domácnosti. Hodí se pro větší prostory a dobře si poradí i s tanečními zábavami, nebo večírky. Hifi věže od 500 W a více s tímto výkonem již nejsou vhodné pro domácí využití, poněvadž nelze využít jejich celkové možnosti. Standardně navíc ani mikro, ani mini systémy nejsou s těmito výkony k dostání.

Standardem v oblasti Hi-Fi systémů jsou takzvané dvoupásmové reproduktory, které obsahují vždy po jednom reproduktoru pro výšky a střední tóny a jeden reproduktor pro hloubky, čili basy. Širokopásmové (jednopásmové) reproduktory obsahují pouze jeden reproduktor, který musí zvládnout vše, a proto je to často na úkor kvality zvuku. Naproti tomu existují třípásmové reproduktory, které mají ze zmíněných kvalitu produkce hudby nejvyšší, avšak běžně se s nimi v mikro, ani mini systémech, nesetkáte.

Funkce

HiFi systém může být vybaven mnoha funkcemi. Základem zpravidla bývá ekvalizér, či funkce pro zvýraznění basů. Pro pohodlnější použití oceníte dálkové ovládání, které bývá součástí balení u takřka každé věže. Pro ovládání pak slouží k tomu příslušný panel, který kombinuje klasická tlačítka s dotykovým, nebo LCD displejem.

Zajímavostí je, že některé modely disponují zdroji světla pro vytvoření světelných efektů při poslechu hudby, které ideálně dokreslí tu správnou atmosféru. Tyto systémy bývá také možné spárovat pomocí Bluetooth a vytvořit tak dokonale prostorový zvuk pro ozvučení i velmi velkých prostranství. Co se týče příjmu rádia, zařízení jsou zpravidla vybavena přijímačem FM a AM signálu. Běžný bývá i DAB, který umožňuje poslech digitální formy rádia.

Konektivita a možnosti přehrávání

Plnohodnotný HiFi systém by měl disponovat nejenom USB konektorem pro připojení Flash disku, ale také přehrávačem CD nebo DVD. Mnoho posluchačů má totiž své oblíbené nahrávky právě v této formě, a proto je třeba mít k dispozici zařízení, které si s tímto formátem poradí.

Bluetooth se stalo dalším standardním prvkem, díky kterému je možné HiFi věž propojit s chytrým mobilním telefonem, tabletem, nebo třeba televizí, načež je možné využít jednu z některých populárních aplikací pro poslech a streamování hudby.

Některá zařízení nabízí stále ještě možnost přehrávání kazet nebo gramofonových desek. Taková provedení však nachází uplatnění jen u těch největších fajnšmekrů, nebo nostalgiků. U dalších zase může potěšit vstup pro mikrofon a funkce karaoke, díky čemuž získáte další zajímavou funkci pro zábavné večery s přáteli.

Velikost a požadavky

Výběr HiFi systému bude pochopitelně ovlivněn i velikostí či hmotností samotného systému. Zatímco menší zařízení lze umístit i na poličky, těžší zařízení najdou své místo zejména na TV stolku a dalších místech, kde nehrozí pád zařízení. Proto platí, že velikost a hmotnost systému budete řešit zejména tehdy, kdy máte specifické požadavky na umístění. Myslete na to, že váha standardních systémů přesahuje i 5 kilogramů a nikdy si nezapomínejte sjednotit všechny své požadavky. Vybírejte podle toho, co reálně využijete a vyberte si takový audio systém, který maximálně vyhoví vašim požadavkům a představám.

4.5/5 - (27 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.