Elektronika,

Nejlepší herní myši 2023 | Recenze, test

Před pořízením herní myši je především důležité mít představu o tom, za jakým účelem si ji pořizujete a co od ní očekáváte. Některé myši se hodí na FPS střílečky, jiné zase umožňují navolit mnoho maker na fyzická tlačítka. Taková herní myš je poté ideální třeba pro strategické hry. Zpravidla jsou podsvícené často i mnoha barvami a na první pohled zaujmou, jsou extravagantní. Více než jejich vzhled je však důležitá ergonomie a to, co umí.

Herní myš patří mezi jedno z klíčových hardwarových vybavení každého hráče počítačových her, ostatně podobně jako herní klávesnice. Měla by nabízet dostatečnou ergonomii úchopu, abyste mohli naplno využít její potenciál. V tomto ohledu začíná výběr už u toho, zda potřebujete myš pro praváky, leváky nebo univerzální provedení. Praváci mají v tomto ohledu velkou výhodu, neboť velká část modelů je určena právě jim.

Svou roli hraje také velikost, tvar a použité materiály, které by neměly klouzat. Často se lze setkat s pogumovanými prvky, odkládacími plochami pro palec, nebo malíček a dalšími vychytávkami, které hodiny strávené při hraní zpříjemní.

Většinou hráči preferují kabelové provedení herní myši, je to pro jejich vysokou spolehlivost a skvělou funkčnost. Bezdrátová herní myš však má také své stoupence a ve většině případů se jedná o kvalitní myši, které vás rovněž v důležitých herních momentech nenechají na holičkách. Dále se rozlišuje typ snímače, jejich citlivost, nebo celkový počet tlačítek, včetně těch programovatelných. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší herní myši a jejich recenze.

Nejlepší herní myši – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších herních myší z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTyp snímačeProvedeníRozlišení snímače 
A4Tech Bloody V8M Core 2 recenze a testA4Tech Bloody V8M Core 2OptickýKabelová3200 dpi
Razer DeathAdder Elite recenze a testRazer DeathAdder EliteOptickýKabelová6000 dpi
A4Tech Bloody R70 Core 2 recenze a testA4Tech Bloody R70 Core 2OptickýBezdrátová3200 dpi
Yenkee Hornet YMS 3009 recenze a testYenkee Hornet YMS 3009OptickýKabelová3200 dpi
Logitech G602 recenze a testLogitech G602LaserovýBezdrátová2500 dpi
Gigabyte M6980X GM-M6980X recenze a testGigabyte M6980X GM-M6980XLaserovýKabelová5600 dpi
Genius GX Gaming Scorpion M8-610 recenze a testGenius GX Gaming Scorpion M8-610LaserovýKabelová8200 dpi
A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 recenze a testA4Tech Bloody V7M Ultra Core 2OptickýKabelová3200 dpi
Razer Atheris recenze a testRazer AtherisOptickýBezdrátová7200 dpi
Yenkee Resistance YMS 3028RD recenze a testYenkee Resistance YMS 3028RDLaserovýKabelová4000 dpi

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 A4Tech Bloody V8M Core 2Razer DeathAdder EliteA4Tech Bloody R70 Core 2Yenkee Hornet YMS 3009Logitech G602Gigabyte M6980X GM-M6980XGenius GX Gaming Scorpion M8-610A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2Razer AtherisYenkee Resistance YMS 3028RD
Počet tlačítek87791166767
Vhodné pro levákyAnoNeNeNeNeNeAnoNeAnoNe
Hmotnost155 g105 g143 g120 g200 g106 g122 g155 g66 g157 g
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 herních myší

A4Tech Bloody V8M Core 2

A4Tech Bloody V8M Core 2 recenze a test

A4Tech Bloody V8M Core 2 má univerzální ergonomii, takže je určena pravákům i levákům. Jedná se o myš s optickým senzorem a připojená je pomocí opleteného kabelu. Optický senzor zvládá 3 200 dpi a nemá problémy ani s rychlými pohyby.

Ve hrách můžete využít funkcí jako je dvojklik nebo trojklik, což myš předurčuje k hraní FPS stříleček. V povedeném ovládacím softwaru není problém si nastavit také makra, třeba pro hraní MMO her. Vybavena je celkem 8 tlačítky a na obtíž může být snad jen nativní přehození funkčnosti tlačítek pro pohyb vpřed a zpět. Hmotnost myši je 155 g.

Z pohledu poměru ceny a výkonu se jedná o jednu z nejvýhodnějších myší na trhu, neboť ji lze zakoupit za opravdu přijatelné peníze. Pokud tedy chcete herní myš a nejste připraveni investovat tisícové částky, jedná se nepochybně o zajímavý model, který vás nezklame.

Dvojklik a trojklik, povedený ovládací software, poměr ceny a výkonu
Tlačítka vpřed/zpět mají prohozenou funkčnost

Razer DeathAdder Elite

Razer DeathAdder Elite recenze a test

Herní myš Razer DeathAdder Elite má velmi dobře zpracovanou ergonomii pro praváky. Jedná se o myš plnohodnotných rozměrů, což je dnes k vidění stále méně. Také proto se může hodit i těm z vás, kteří nepatříte mezi hráče, ale zkrátka hledáte rozumně velkou myš pro normální využití a práci.

Tento model nijak nehýří herními tlačítky, má dá se říci vše potřebné a žádné zbytečnosti. Tlačítek je k dispozici celkem 7 a oproti svému předchůdci má model Elite vylepšené kluzáky, takže lépe jezdí po podkladu. Celková hmotnost myši je vcelku ideálních 105 g.

Optický senzor má rozlišení až 6 000 dpi, které lze upravovat jako další nastavení, včetně podsvícení, pomocí softwaru Synapse. Myš má matný plastový povrch, který se vcelku příjemně drží a vydrží určitě více než typické pogumování. Absenci pogumovaní výrobce pro jistější úchop vyřešil gumovými prvky po stranách v dolní části, což potěší. Připojení je řešeno přes USB a kabel má opletení pro delší životnost.

Ergonomie, bez zbytečností, matný plast a guma pro jistý úchop
Pro menší ruce může být mohutná

A4Tech Bloody R70 Core 2

A4Tech Bloody R70 Core 2 recenze a test

Herní bezdrátová myš A4Tech Bloody R70 Core 2 má pravorukou ergonomii s prostorem pro odložení malíčku. U bočních tlačítek pod palcem je také prostor, kde budete moci mít pohodlně palec. Celkový počet tlačítek je u této myši 7 a hmotnost je větších 143 gramů.

Myš disponuje optickým snímačem s rozlišením až 3 200 dpi a citlivost si můžete dále nastavit v dobře zpracovaném softwaru. Zde lze také nastavit možnosti, které se týkají jakým způsobem bude myš efektně podsvícená. Podsvícené je také kolečko, které barevně indikuje dokonce zvolený mód myši.

Ačkoliv je myš bezdrátová, tak je možné její připojení prostřednictvím USB, což je velmi zajímavý a praktický prvek. Výrobce umožňuje dokoupení dalšího softwaru CORE 3, kde je možné si nastavit detailně vše potřebné pro hraní akčních her. Jde třeba o rychlost střelby, potlačení zpětného rázu a další ovládací vlastnosti.

Dobrá ergonomie, rychlá odezva, možnost bezdrátu i kabelu
Některé herní funkce po dokoupení softwaru

Yenkee Hornet YMS 3009

Yenkee Hornet YMS 3009 recenze a test

Herní myš s dvojklikem Yenkee Hornet YMS 3009 je pravoruká myš s velmi pěkným designem, který vás zaujme na první pohled. Na druhou stranu ergonomie by mohla být lepší, zejména by myš mohla mít větší velikost, což zmiňují i některé uživatelské recenze. Snímač je řešen optickou technologií a nabízí standardních 3 200 dpi.

Samotné připojení myši probíhá pomocí opleteného kabelu, takže nemusíte řešit nabíjení baterií a máte zaručenou spolehlivost přenosu signálu. Myš nabídne hráčům 9 tlačítek, jejichž funkce lze libovolně měnit. Můžete využít jak dvojkliku, tak i vytvářet a editovat makra. Je zde rovněž tlačítko pro nepřetržitou střelbu, což může být často velmi praktické.

V ovládacím softwaru lze dále nastavovat podsvícení myši. To je decentní, oranžové, a je zde rovněž LED indikace, podle které poznáte momentálně nastavené rozlišení snímače. Hmotnost myši je 120 g a lze ji regulovat pěti kusy závaží, které najdete pod horním krytem.

Bohatě programovatelná tlačítka, design, závaží pro úpravu hmotnosti
Menší rozměry

Logitech G602

Logitech G602 recenze a test

Herní myš Logitech G pro gaming G602 nabídne především velké množství tlačítek, kterých je celkem 11. Všechna jsou programovatelná a velké množství jich naleznete na boku pod palcem. Pro palec je zde také vyhrazena velká plocha, která přijde vhod při dlouhých herních výkonech. Myš má pravoruký design, takže bohužel jako mnoho dalších není určena pro leváky.

Její hardwarové ústrojí obsahuje laserový snímač, který vám nabídne rozlišení 2 500 dpi, což je spíše podprůměrná hodnota, avšak stále beze všeho dostatečná. Jedná se o bezdrátovou myš, kde je přenos řešen typickým miniaturním přijímačem do USB portu. Díky jehož úspornosti má myš velmi dlouhou výdrž na baterii, což ostatně zmiňují také uživatelé ve svých recenzích.

Hmotnost myši je vyšší, a to rovných 200 g, promítají se zde především dvě napájecí AA baterie. Pro některé hráče rychlejších her by to již mohlo být mnoho. Také se jedná o poměrně mohutnější myš a je vhodné s tím počítat před nákupem. Celkově je tato vlastnost spíše o preferencích konkrétního uživatele.

Dlouhá výdrž na baterii, mnoho tlačítek, ergonomie
Vyšší hmotnost

Gigabyte M6980X GM-M6980X

Gigabyte M6980X GM-M6980X recenze a test

Herní myš Gigabyte M6980X GM-M6980X může připomínat s ohledem na její provedení některé modely z minulosti, ale může to být spíše subjektivní dojem. Každopádně má elegantní a velice ergonomický design, díky kterému skvěle padne do pravé ruky.

Zařízení nabízí kvalitní laserový snímač s rozlišením až 5 600 dpi, přepínatelné je přímo na myši ve třech krocích. Připojení je řešeno prostřednictvím kabelu do USB portu, takže starost o baterie a jejich nabití vás nebude trápit. Délka napájecího kabelu dosahuje 180 centimetrů, což je pro většinu připojení dostatečná hodnota.

Myš dále poskytne 6 tlačítek, která jsou programovatelná a umožňují vytvářet také makra. Přepínat můžete také uživatelské profily, které zde nastavíte celkem tři. Zaujme vás možná také kolečko, jímž lze pohybovat ve čtyřech směrech a rozšiřuje to dále praktičnost modelu. Přes nižší cenovou kategorii se jedná o velmi kvalitně zpracovanou myš, je pevná a lehká zároveň, její hmotnost činí jen 106 gramů.

Ergonomie, kvalitní zpracování, čtyři směry kolečka
Tvar nemusí vyhovovat všem

Genius GX Gaming Scorpion M8-610

Genius GX Gaming Scorpion M8-610 recenze a test

Herní myš s podsvícením Genius GX Gaming Scorpion M8-610 patří mezi produkty nabízející hodně muziky za rozumné peníze. Nejedná se o nejlevnější herní myš na trhu, ale na to, co umí ani není nikterak drahá. Přitom v dané cenové hladině nabídne až 8 200 dpi při použití kvalitního laserového snímače.

S ohledem na umístění bočních tlačítek se jedná o myš v pravorukém provedení, nicméně protože má symetrický design, s jejím uchopením nebudou mít problém ani leváci. Tato GX Gaming myš má spíše klasický vzhled a od toho se odvíjející ergonomii, bohužel je však menších rozměrů, což nemusí každému vyhovovat. Programovatelných tlačítek je zde celkem 6, tedy dostatečný počet.

Ovládací software umožňuje veškerá potřebná nastavení, od již zmíněného programování tlačítek, přes přepínání rozlišení až po úpravu barevného podsvícení. Připojení myši je řešeno osvědčenou cestou, tedy kabelem s USB koncovkou. Hmotnost myši je 122 g.

Nenápadný vzhled, příjemné pogumování, poměr ceny a výkonu
Menší rozměry

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2

A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 recenze a test

Herní myš A4Tech Bloody V7M Ultra Core 2 má pravoruký design, ale díky symetrickému provedení ji v případě nouze uchopí také leváci. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších myší mezi masovými hráči, neboť za velmi nízkou cenu nabídne pokročilé prvky herních myší.

Snímač myši je optický a má rozlišení až 3 200 dpi, což je zcela dostatečné pro drtivou většinu her. Kromě toho má 7 programovatelných tlačítek, kde si můžete nastavit několik režimů střelby v akčních FPS hrách. Umožňuje mezi jednotlivými režimy také rychle přepínat, což potěší.

Pro připojení je při dané ceně použit samozřejmě kabel, který je zakončen USB konektorem. Není to ovšem určitě na škodu, řada hráčů jej stále preferuje jako nejspolehlivější řešení. Trochu může zamrzet, že některé vlastnosti ovládacího softwaru jsou placené, což ve výsledku myš prodraží. Její hmotnost je 155 gramů, což se nechá brát jako mírně nadprůměrná hodnota.

Dobrý poměr cena/výkon, dobré možnosti nastavení, přesnost
Agresivnější podsvícení

Razer Atheris

Razer Atheris recenze a test

Bezdrátová herní myš Razer Atheris má poměrně přesný optický senzor, který nabízí rozlišení až 7 200 dpi. Jedná se o kompaktní myš, což je otázkou, zda u herních myší je to pravé. Jako řešení třeba k notebooku na cesty to však může být zajímavá volba, vždy jde o preference konkrétního hráče. Častému přenášení, kromě bezdrátového provedení, nahrává také její hmotnost pouhých 66 gramů.

Myš nemá problém se snímáním ani opravdu rychlých pohybů. K nastavení můžete použít software výrobce s názvem Synapse, kde si navolíte vše potřebné. Je určena pravákům, ale díky symetrickému designu padne do ruky prakticky komukoliv. Problém samozřejmě bude pouze s bočními tlačítky, které jsou vhodné pro pravoruké uživatele.

Vzhledem k tomu, že se jedná na první pohled o myš vhodnou na cesty, je použitá již zmíněná bezdrátová technologie připojení. Na myši naleznete celkem 6 tlačítek, která můžete libovolně programovat dodávaným softwarem. Její design je čistý a elegantní, nemá dokonce ani agresivní podsvícení, které je pro herní myši tak typické. O její napájení se postarají dvě tužkové baterie.

Kompaktní rozměry, nízká hmotnost, přesný senzor, vhodná na cesty
Na každodenní použití až příliš malá

Yenkee Resistance YMS 3028RD

Yenkee Resistance YMS 3028RD recenze a test

Herní myš Yenkee Resistance YMS 3028RD patří mezi jednu z nejlevnějších herních myší na trhu, přitom má velmi pěkný design a tvar, díky kterému dobře padne do ruky. Musíte však patřit mezi praváky, neboť právě těm je myš primárně uzpůsobena.

Snímač má rozlišení 4 000 dpi a připojení je realizováno USB kabelem. Myš umožňuje snadné přepínání mezi jednotlivými profily, kterých je celkem pět. Přiložený software, který je dokonce lokalizován, vám umožní nastavit vše v naprosto dostatečném rozsahu, byť je trošku komplikovanější. Naleznete zde také 7 programovatelných tlačítek, která můžete předdefinovat přesně podle vaší potřeby.

Zpracování myši je na slušné úrovni, nikde nic nevrže a myš působí pevným dojmem. Stisk tlačítek je jistý a kolečko jde přiměřeně volně bez nežádoucích pazvuků. Myš je díky dobrému laserovému senzoru citlivá a reaguje rychle, její hmotnost činí 157 g.

Nízká cena, design a tvar, přesnost a rychlost
Méně přehledný software

Jak vybrat herní myš

V případě herních myší se mnohdy orientujeme podle osobních preferencí. Velkou roli nepochybně hraje už vzhled myši, který bývá poněkud více extravagantní, než u běžných modelů. Samozřejmě naprosto klíčové jsou ovšem parametry, které souvisejí s ergonomií, rychlostí a přesností myši. To vše je totiž při hraní her tím nejdůležitějším.

Ergonomie

Nejdůležitější vždy bude to, jak se vám myš drží. Pokud vám nepadne do ruky, tak vám zkrátka nebude nikdy vyhovovat, i kdyby měla sebelepší parametry a funkce pro hraní her. Velkým neduhem poslední doby je zmenšování myší, kdy mnoho myší dnes svými rozměry vypadá, že jsou spíše k notebookům. To z pohledu dlouhodobého používání není nejlepší. U herních myší se to však neprojevilo dosud tak výrazně a stále jsou na trhu plnohodnotné modely.

Dále je potřeba si ujasnit, zda jste spíše pro klasický jednodušší tvar nebo si potrpíte na různá vykrojení pro jistější polohu palce, nebo odložení malíčku. Někdy mohou tyto prvky dělat herní myš zbytečně mohutnou, což se pak může projevit i na její hmotnosti. Příliš těžké myši se na hraní rychlých her obvykle nehodí.

Dívejte se také na použité materiály. Mnoho myší využívá pogumování, které zajišťuje jistý úchop. Na druhou stranu má tento materiál zásadní neduh v tom, že se rád ošoupává. Určitě je však důležité, aby myš v ruce neklouzala, ať už má jakoukoliv povrchovou úpravu.

Důležité také je, kterou rukou myš ovládáte. Z pohledu ergonomie mají největší výběr praváci, pro které je dělaná drtivá většina modelů. Jsou také myši univerzální se symetrickým designem, které však mohou být z pohledu ergonomie určitým kompromisem.

Drátová vs. bezdrátová

Mnoho hráčů nedá dopustit na klasický kabel. Je to ostatně osvědčený a nejspolehlivější způsob připojení myši. Taková myš také může být levnější, a i levná myš poskytne po kabelu skvělou odezvu. Pak jsou zde samozřejmě bezdrátové technologie, kdy je přenos řešen buďto rádiovým přijímačem v USB portu, případně pomocí Bluetooth rozhraní. První varianta bývá zpravidla spolehlivější a bezdrátová technologie pochopitelně myš vždy prodražuje. Na trhu existují o modely, které oba dva způsoby připojení kombinují a tím zvyšují praktičnost dané myši.

Optický vs. laserový snímač a jeho citlivost

Pokud se rozhodujete, zda optický, nebo laserový senzor, nabízíme uspokojivé vysvětlení. V zásadě na tom nezáleží, obě technologie mají své výhody a nevýhody a herní myš zpravidla disponuje citlivými snímači, které mají přesnost a rychlost reakcí velmi dobře vyřešenu, ať již pořídíte myš s optickým nebo laserovým snímačem.

Herní myši obvykle nabízejí citlivosti snímačů od 3 200 dpi výše, což je naprosto dostačující. Zpravidla lze citlivost regulovat ovládacím softwarem, a to buď v několika předvolených krocích, nebo plynule. Záleží na konkrétním modelu, jsou myši, které nabízejí třeba i 8200 dpi, ale rozhodně neplatí, že vyšší je automaticky lepší. Záleží vždy na vykonávané činnosti. Obecně pro hraní her se význam dpi přeceňuje, znatelně vyšší přesnost může přinést i třeba jen kvalitní herní podložka pod myš.

Programovatelná tlačítka

Pokud hrajete akční FPS hry, mohla by vás zajímat třeba funkce dvojkliku, kdy nepřítel po jediném kliknutí dostane rovnou dvojitou dávku. Pro hry, kde jsou využitelná makra, zase velmi oceníte větší množství programovatelných tlačítek.

Podsvícení a vzhled

Samostatnou a zcela individuální kategorií je podsvícení a vzhled. Již jsme zmínili, že herní myš bývá extravagantní a často také podsvícená. Světýlka lze obvykle regulovat v ovládacím softwaru a je vhodné, aby se podsvícení dalo i zcela vypnout. Pozor na to, že některé myši svítí i po vypnutí počítače, což může být rušivé. Dopředu to ovšem obvykle nezjistíte, pokud ano, tak typicky z uživatelských zkušeností.

4.5/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.