Elektronika,

Nejlepší herní klávesnice 2023 | Recenze, test

Herní klávesnice se od klasických klávesnic mohou v mnoha ohledech odlišovat. Na první pohled vás zřejmě zaujme jejich extravagantní design, který často doslova křičí do svého okolí. Přesto existují klávesnice, které jsou decentnější, a tak je zde výběr pro každého hráče.

Herní klávesnice jsou poměrně specifickou počítačovou periferií, ostatně podobně jako herní myš. Klávesnice mohou být samozřejmě jak drátové, tak bezdrátové. Většina hráčů však s ohledem na odezvu preferuje drátové provedení. Pokud berete hraní her opravdu vážně, může vás oslovit také herní mechanická klávesnice se speciálním a populárním provedením kláves.

Výběr však není pouze o způsobu připojení a klávesách. Někteří hráči ocení multimediální tlačítka, nebo programovatelné klávesy, ke kterým si pomocí dodaného softwaru nastaví takové funkce, které po čas hraní své oblíbené hry využijí. Jednotlivé modely se mezi sebou odlišují také tolik oblíbeným podsvícením, které může být v řadě případů velice propracované a nabídnout téměř neomezené možnosti barevného podsvícení.

Řada klávesnic nemusí mít CZ/SK lokalizaci, což by se laikovi mohlo na první pohled zdát jako samozřejmost. Mnoho kvalitních herních klávesnic vychází z US rozložení a lokalizace kláves, s čímž je potřeba počítat. Rozdíly mohou být také v počtu kláves, které dokáže klávesnice naráz zpracovat, případně v délce napájecího kabelu. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší herní klávesnice a jejich recenze.

Nejlepší herní klávesnice – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších herních klávesnic z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Genius GX Gaming Scorpion K215Yenkee YKB 3100 AMBUSHRazer Ornata ChromaKingston HyperX Alloy FPSLogitech G213 ProdigyA4Tech Bloody B820RGenius GX Gaming Scorpion K10C-Tech Nereus GKB-13Logitech G413 CarbonRazer Cynosa Chroma
Multimediální klávesyAnoAnoNeNeAnoAnoNeNeAnoNe
PodsvíceníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Typ rozhraníKabelováKabelováKabelováKabelováKabelováKabelováKabelováKabelováKabelováKabelová
Délka kabelu150 cm150 cm-180 cm180 cm180 cm180 cm130 cm180 cm-
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 herních klávesnic

Genius GX Gaming Scorpion K215

Genius GX Gaming Scorpion K215 recenze a test

Herní klávesnice Genius GX Gaming Scorpion K215 je klasickou drátovou klávesnicí, která patří mezi ty nejlevnější produkty na trhu. To však rozhodně neznamená, že by byla špatná. S ohledem na cenu jsou tlačítka membránová, avšak mají docela jistý stisk a profil kláves je vysoký.

Klávesnice má poměrně výrazně podsvícení, které je vyvedeno v duhových barvách. Pokud je vám tento styl sympatický, tak vás klávesnice určitě nadchne. Na druhou stranu počítejte s tím, že podsvícení nikterak neupravíte. A to jak co do intenzity, tak s ohledem na zobrazované barvy. Můžete podsvícení pouze zapnout nebo vypnout.

S ohledem na používání v noci je trochu na škodu, že jsou podsvícené pouze celé klávesy, a nikoliv popisky znaků. Klávesnice má dále zvýrazněná nejběžněji používaná tlačítka pro hry a má 10 multimediálních kláves. Zajímavostí je skutečnost, že i přes nízkou cenu je klávesnice odolná proti polití. Absence programovatelných kláves je vzhledem k ceně pochopitelná.

Nízká cena, jistý stisk kláves, zvýraznění herních kláves
Popisky nejsou podsvícené

Yenkee YKB 3100 AMBUSH

Yenkee YKB 3100 AMBUSH recenze a test

Herní klávesnice Yenkee YKB 3100 AMBUSH patří mezi drátové klávesnice, přičemž zdvih jejích kláves je dostatečně velký. Koupíte ji navíc za velmi rozumnou cenu a patří k těm levnějším herní klávesnicím. I přes svou nízkou cenu však disponuje produkt některými zajímavými funkcemi.

Jde například o možnost deaktivovat klávesu Windows, čímž lze zabránit nechtěnému spuštění úvodní obrazovky v průběhu hraní her. Na klávesnici lze nastavit tři varianty podsvícení a lze plynule regulovat jas, kromě toho je schopna také pulzního podsvícení.

Drobným problémem u podsvícení je skutečnost, že pokud není ve dne zapnuto, jsou klávesy špatně čitelné. K dispozici je také několik multimediálních kláves, které jistě potěší. Klávesnice je vybavena 19 klávesami, které mají funkci anti-ghosting. Při dané ceně se rozhodně jedná o zajímavou koupi s velmi slušným poměrem ceny a výkonu. Její lokalizace je vyvedena v CZ/SK a délka napájecího kabelu má standardních 150 cm.

Dobře provedené podsvícení, anti-ghosting u vybraných kláves, poměr ceny a výkonu
Bez podsvícení obtížněji čitelné klávesy

Razer Ornata Chroma

Razer Ornata Chroma recenze a test

Herní klávesnice Razer Ornata Chroma patří k produktům z vyšší cenové kategorie. Nabízí klasické drátové provedení a klávesy unikátně kombinující membránový a mechanický systém. Ten by dle výrobce měl čerpat výhody z obou zmíněných technologií.

Díky systému spínačů má klávesnice rychlý a jistý stisk. Přestože je stisk příjemně měkký, zároveň je zcela přesný. Výhodou je také skutečnost, že oproti plně mechanickým klávesnicím je toto provedení relativně tišší, ale určité míře hlučnosti se rozhodně nevyhnete ani v tomto případě.

Velmi dobrou má klávesnice také ergonomii, a to zejména díky opěrce zápěstí. Klávesnice je rovněž velmi dobře podsvícená a umožňuje nastavit velké množství barevných profilů. Vše důležité si můžete nastavit prostřednictvím přiloženého ovládacího softwaru Razer Synapse. Klávesnice zcela postrádá multimediální tlačítka nebo G klávesy. Místo nich ale můžete využít řadu kláves od F1 do F12. Její lokalizace je US a délku kabelu bohužel výrobce neuvádí.

Částečně mechanická, rychlý a jistý stisk, opěrka zápěstí
Vyšší cena

Kingston HyperX Alloy FPS

Kingston HyperX Alloy FPS recenze a test

Mechanická klávesnice Kingston HyperX Alloy FPS je zajímavým počinem od ne zcela tradičního výrobce klávesnic. Kingston u tohoto produktu vsadil na decentnější vzhled, než je pravidlem u typicky herního příslušenství. Že se jedná o herní klávesnici je na první pohled patrné zejména z červeně zvýrazněných herních kláves.

Do červené barvy je laděno také podsvícení a zajímavostí je odnímatelný kabel, který se tak lépe smotá v případě přenášení. Klávesnice disponuje funkcí anti-ghosting a nabízí plný N-key rollover. Svrchní část těla klávesnice je kovová, čímž jistě zaujme. S ohledem na samotné klávesy může být určitou vadou na kráse skutečnost, že má pouze US layout.

Určitě nesmíme zapomenout na skutečnost, že se jedná o plně mechanickou klávesnici. Díky tomu je stisk kláves, jistota při stisku a rychlost o něco spolehlivější než v případě klávesnice membránové. Zároveň také klávesy neprodukují při stisku nadměrný hluk.

Vzhled, kvalita zpracování, relativně tiché mechanické provedení
Pouze anglická verze

Logitech G213 Prodigy

Logitech G213 Prodigy recenze a test

Herní klávesnice Logitech G213 Prodigy vám poskytne velmi dobrou ergonomii, a to rovněž díky příjemné opěrce zápěstí. Klávesnice je drátová a klávesy mají přesnou zpětnou vazbu. V horní části najdete panel, pomocí kterého lze ovládat multimédia. Tato klávesnice je rovněž programovatelná, což významně rozšiřuje její možnosti individualizace.

Jak je u herní klávesnice zvykem, ani zde výrobce nezapomněl na barevné podsvícení, které však je při světle poměrně nevýrazné. Zajímavostí je skutečnost, že se u této klávesnice můžete spolehnout také na odolnost proti polití, kterou disponuje.

Celkové zpracování klávesnice je na velmi dobré úrovni, a to jak mechanicky, tak použitými materiály. Za to však zaplatíte o něco vyšší cenovku, nicméně na trhu jsou rozhodně i dražší modely herních klávesnic. Zamrzet může pouze anglické provedení, které však u čistě herní klávesnice nemusí až tolik vadit. Délka napájecího kabelu je poměrně nadstandardní a dosahuje délky 180 centimetrů, provedení kláves je membránové.

Kvalitní provedení a klávesy, odolnost proti polití, klasické rozložení
Pouze anglická verze

A4Tech Bloody B820R

A4Tech Bloody B820R recenze a test

Podsvícená herní klávesnice A4Tech Bloody B820R nabízí plně mechanické klávesy se spínači LK Optical Blue Switch. Tohoto provedení si navíc můžete užívat za poměrně příznivou cenu. Počítat samozřejmě musíte s o něco vyšší hlučností, což je u tohoto provedení běžné. Velmi kvalitní je také celkové zpracování, což je zajištěno díky pevnému kovovém tělu.

Připojení k počítači je řešeno prostřednictvím opleteného kabelu s USB koncovkou, který má délku 180 centimetrů. Výrobce zabudoval do této klávesnice také odolnost proti polití a klávesnice má na první pohled velmi decentní design, což se rozhodně změní po aktivaci podsvícení. To nabízí mnoho režimů a může hrát mnoha barvami. Samotné podsvícení je také velmi výrazné.

Klávesy jsou poměrně vysoké, což může být pro někoho výhodou, pro jiného nevýhodou. Ačkoliv je samotná klávesnice kvalitně provedena, o něco hůře je na tom její přiložený software, který patří k těm méně přehledným.

Mechanické klávesy, propracované podsvícení, poměr ceny a výkonu
Méně přehledný software

Genius GX Gaming Scorpion K10

Genius GX Gaming Scorpion K10 recenze a test

Herní klávesnice Genius GX Gaming Scorpion K10 je určena hráčům, kteří nechtějí vynaložit na pořízení této periferie více peněz, než je nezbytně nutné. Patří k těm levnějším produktům na trhu a od toho se také odvíjí její základní, avšak dostatečná vybavenost. Nabízí standardní membránovou technologii kláves a nenajdeme zde žádné multifunkční tlačítka.

Provedení je klasické drátové a herní klávesy rovněž nejsou programovatelné. K dispozici je však při dané ceně funkce N-key rollover a anti-ghosting. Určitou vadou na kráse může být vyšší hlučnost a poměrně vysoký zdvih kláves, který jde ruku v ruce s celkovou vyšší konstrukcí.

To, co je u herní klávesnice zažitým standardem, nechybí ani zde. Hovoříme samozřejmě o barevném podsvícení, které umožňuje rovněž nastavit světelné efekty. Intenzitu podsvícení lze vybrat ve třech přednastavených úrovních, což je v této cenové hladině dobrou zprávou. Délka kabelu s USB koncovkou je také poměrně slušná, dosahuje 180 centimetrů.

Programovatelné klávesy, podsvícení, cenová dostupnost
Hlučnější

C-Tech Nereus GKB-13

C-Tech Nereus GKB-13 recenze a test

Podsvícená klávesnice C-Tech Nereus GKB-13 umožňuje nastavit podsvícení ve třech barvách, a sice modré, červené a fialové. Podle samotného designu poznáte hned na první pohled, že se jedná o herní klávesnici. Výrobce v tomto případě použil klávesy s nižším zdvihem, což sice není pro herní klávesnice typické, ale může některým hráčům vyhovovat.

Přes nízkou cenu, za kterou se tento výrobek prodává, nabízejí klávesy vcelku jistý stisk. Dle výrobce zde bylo použito speciálně upravených membrán. Klávesy zároveň neprodukují výraznější hluk a za danou cenu to tak je určitě zajímavý model.

Výrobce zde příliš neplýtval speciálními klávesami a možná je to nakonec dobře. Nižší cena se projevila zejména na kvalitě zpracování a použitých materiálech, což by mohlo být zvládnuto určitě lépe. Jinak je obtížné tomuto výrobku něco zásadního vytýkat, maximálně tak kratší délku přívodního kabelu, který má 130 centimetrů.

Jistý stisk kláves, kvalitní podsvícení popisků, nízká cena
Kratší napájecí kabel 130 cm

Logitech G413 Carbon

Logitech G413 Carbon recenze a test

Herní mechanická klávesnice Logitech G413 Carbon vás osloví zejména v případě, pokud hledáte kvalitní herní klávesnici s decentním designem. Klávesnice svůj herní potenciál vyjádří až po aktivaci červeného podsvícení, které lze regulovat v pěti úrovních svítivosti. Jedná se o drátovou klávesnici s mechanickými klávesami, jejíž délka kabelu dosahuje 180 centimetrů.

S ohledem na to, že produkty Logitech tradičně patří do vyšší cenové kategorie, není výjimkou ani tento typ klávesnice. Výrobce však u svých mechanických spínačů slibuje životnost až 70 milionů stisknutí, což chválíme. Samotné klávesy mají příjemný a rychlý stisk.

Vyšší cena je patrná také na prémiovém vzhledu, kde jsou použity kvalitní materiály, například hliník. Zajímavostí je možnost připojit přímo do klávesnice myš a velmi dobré je také klasické rozložení kláves, kdy zde najdete typický velký Enter, Backspace a velký levý Shift. Uživatelské recenze zmiňují, že klávesy jsou bez použití podsvícení hůře čitelné a jejich layout je US.

Design, klasické rozložení kláves, kvalita provedení
Bez podsvícení horší čitelnost znaků

Razer Cynosa Chroma

Razer Cynosa Chroma recenze a test

Razer klávesnice Cynosa Chroma je výrobkem zasahujícím do vyšší cenové kategorie a nabízí kvalitní membránové spínače. Jak tvrdí výrobce, kombinují výhody obou nejběžnějších řešení a je třeba dát za pravdu, že samotný hluk, který klávesnice produkuje, je spíše nižší. Celkově se jedná o poměrně kompaktní model, který potěší všechny hráče, kteří bojují na stole s místem.

Jinak se jedná o klasickou drátovou klávesnici, která vás zaujme zejména bohatými možnostmi nastavení podsvícení. To je možné provádět přes přiložený přehledný software Razer Synapse, ve kterém nastavíte také celou řadu dalších parametrů včetně individuálního nastavení kláves.

Tento model nabízí dále odolnost proti polití a produkt má dobré zpracování, i když použité materiály mohou působit levněji. Pokud hledáte kvalitnější herní klávesnici, která nevyužívá mechanických kláves, což může být v některých případech spíše na obtíž, může se jednat o velmi zajímavou volbu.

Bohatě nastavitelné podsvícení, programovatelnost kláves, menší rozměry
Vyšší cena

Jak vybrat herní klávesnici

Herní klávesnice a myš jsou základními periferiemi, které se dají popsat jako pracovní nástroje hráčů a tomu by měla odpovídat jejich kvalita a zpracování. Klávesnice na hraní her mají vlastnosti a funkce, které by měly pomáhat hráčům k pohodlnějšímu hraní, a kromě toho by měly také řadu činností ve hrách usnadňovat. Řada hráčů je také citlivá na míru odezvy, což je ve většině případů ovšem poněkud přeceňované téma. Pojďme se nyní na jednotlivá kritéria výběru herní klávesnice podívat.

Kabelová vs. bezdrátová

Klávesnice si můžeme obecně rozdělit podle způsobu připojení. Mohou se připojovat buď standartním kabelem do běžného USB portu nebo bezdrátově. Někteří hráči nechtějí o bezdrátové klávesnici ani slyšet. Je to z toho důvodu, že bezdrátové připojení může být méně spolehlivé a mít horší odezvu. Z tohoto důvodu je drtivá většina herních klávesnic drátových.

Podsvícení

Podle vzhledu většiny herních klávesnic to někdy vypadá, že jejich nejdůležitější vlastností je podsvícení. To může hrát opravdu mnoha barvami, být nastavitelné v různé intenzitě, případně vydávat světelné efekty. Funkční význam má rozumné podsvícení zejména s ohledem na čitelnost kláves ve tmě, bohužel však některé herní klávesnice nemají průhledné popisky, a tak je podsvícení jen na ozdobu.

Programovatelná a multimediální tlačítka

Většina herních klávesnic disponuje multimediálními tlačítky. Ta jsou pro někoho zbytečná, někdo je využívá. Co může u herní klávesnice ale přijít vhod, jsou tlačítka programovatelná. Ty lze zpravidla nastavit na různé akce prostřednictvím softwaru klávesnice a během hraní her tato tlačítka efektivně používat k provádění přednastavených akcí.

Ergonomie

Velmi důležitou vlastností každé klávesnice je ergonomie, pod tím si však může každý představit něco trochu jiného. Pro někoho je to dostatečný zdvih kláves a jejich odezva, někdo jiný má naopak raději klávesy nižší. Někteří uživatele preferují klávesnice typu chiclet se zcela oddělenými klávesami, ty se však u herních klávesnic prakticky nevyskytují. Pro některé uživatele je důležitým prvkem také opěrka zápěstí, která může pomoci ulevit při dlouhém herním výkonu. Opěrky zápěstí bývají zpravidla snímatelné a ne všechny herní klávesnice je obsahují.

Mechanické vs. membránové spínače

Rozhodně nesmíme opomenout velký hit poslední doby, kterým je herní mechanická klávesnice, resp. mechanické spínače kláves. Podle výrobců by mělo toto řešení zajistit co nejpřesnější a nejrychlejší odezvu na stisk. Tato skutečnost je nicméně vykoupena poměrně vysokou cenou těchto modelů. Praxe také ukazuje, že mechanické klávesy nejsou pro běžné hraní her zase až tak zásadní.

Klávesnice s mechanickými spínači se vyznačují zejména vyšší cenou, nicméně pokud nehrajete hry na profesionální úrovni, investice do tohoto řešení nepatří mezi nejpodstatnější. Vždy ovšem záleží na pocitu každého hráče a je spousta takových, kteří na mechanické klávesy jednoduše nedají dopustit a rádi si za ně připlatí.

Levnější herní klávesnice nebo klasické klávesnice používají zpravidla spínače membránové. Ty mají měkčí stisk, jsou tišší, ale mají o pár milisekund delší reakční dobu, což nicméně běžný člověk ani hráč obvykle nezaznamená. Dá se říci, že z dražších herní klávesnic se prakticky vytratily a je to trochu škoda.

Speciální funkce

Některé herní klávesnice umějí tzv. anti-ghosting, který umí zaregistrovat stisk mnoha kláves najednou. Dále je zde funkce nazývaná N-key rollover, kde na každý spínač připadá samostatný pár vodičů a každé ťuknutí do klávesnice je tak vyhodnocováno odděleně. Nakolik jsou tyto vlastnosti reálně využitelné, je na zvážení každého a veskrze platí, že jejich přednosti ocení opět jen ti nejnáruživější hráči.

4.5/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.