Auto-moto,

Helmy na skútr: Recenze 10 nejlepších

Jaké přilby se pro jízdu na skútru hodí a které typy jezdci nejčastěji používají? Většinou se jedná o otevřené helmy, tedy přilby bez ochrany brady. Luxusnější varianta přilby pro skútr je většinou opatřena i průhledným hledím, které bývá o něco delší než u klasické otevřené helmy a dosahuje až k bradě nebo v druhé variantě aspoň k nosu. Díky takovému hledí se potom můžete pohodlně pohybovat v městském provozu a při jízdě mimo obec ani rychlost kolem 80 km/h není z hlediska jízdního komfortu problémem.

Pokud si pořídíte helmu na skútr bez předního hledí, musíte počítat s tím, že jakákoliv cesta bude vyžadovat použití ochranných brýlí, protože nápor větru do obličeje vám jinak začne vysušovat oči a brzo začnete slzet. Nemluvě o prachu či dokonce o možnosti nepříjemného setkání s létajícím hmyzem.

Přilba by vám měla dokonale sedět, nesmí nikde tlačit a měli byste se v ní cítit pohodlně i po delší době. K výbavě patří i další doplňky, tedy vhodné oblečení, boty a rukavice na skútr. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší helmy na skútr a jejich recenze.

Nejlepší helmy na skútr – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších helem na skútr z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypHmotnostPřední hledí 
LS2 OF570 Verso recenze a testLS2 OF570 VersoOtevřená1250 gAno
Cassida Reflex Safety recenze a testCassida Reflex SafetyOtevřená1270 gAno
W-TEC FS-701B Leather Brown recenze a testW-TEC FS-701B Leather BrownOtevřená retro1050 gHorní
LS2 OF558 Sphere Solid recenze a testLS2 OF558 Sphere SolidOtevřená1000 gAno
Cassida Reflex Solid recenze a testCassida Reflex SolidOtevřená1260 gAno
W-TEC FS-715 recenze a testW-TEC FS-715Otevřená1000 gAno
NOX N211 recenze a testNOX N211Otevřená1120 gHorní
W-TEC Vacabro recenze a testW-TEC VacabroOtevřená900 gHorní
Yohe 878-1M Graphic recenze a testYohe 878-1M GraphicOtevřená1450 gAno
W-TEC V537 Black Heart recenze a testW-TEC V537 Black HeartOtevřená retro1050 gHorní clona

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 LS2 OF570 VersoCassida Reflex SafetyW-TEC FS-701B Leather BrownLS2 OF558 Sphere SolidCassida Reflex SolidW-TEC FS-715NOX N211W-TEC VacabroYohe 878-1M GraphicW-TEC V537 Black Heart
VentilaceAnoNeNeNeNeAnoNeNeAnoNe
Vyjímatelné polstrováníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoLícniceAnoNe
Uzavřená bradaNeNeNeNeNeNeNeNeNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 helem na skútr

LS2 OF570 Verso

LS2 OF570 Verso recenze a test

Lehká a přitom spolehlivou ochranu poskytující otevřená helma na skútr LS2 OF570 Verso má poněkud neobvyklý, ale současně účinný design. Na první pohled upoutá nápaditá grafická úprava vzhledu přilby, provedená ve výrazné kombinaci černé a žluté.

Ochranné průhledné plexi je rozměrné a poskytuje obličeji spolehlivou ochranu, protože je protaženo až k bradě. Navíc v kombinaci s integrovanou sluneční clonou (většinou zatmavenou) umožňuje spolehlivý rozhled i v situacích, kdy by sluneční svit mohl jízdu bez správného zaclonění komplikovat. Ochranné plexi při průhledu nezkresluje, a navíc je opatřeno i úpravou proti poškrábání a zamlžení.

I když je skořepina přilby velmi lehká, je zhotovena z vysoce odolného materiálu KPA (Kinetic Polymer Alloy), jenž má schopnost odolat nárazům a absorbovat kinetickou energii. O dostatečné větrání je také postaráno, k tomu účelu totiž slouží větrací systém Dynamic Flow-Through Ventilation, jehož větrací otvory jsou situovány nahoře a vzadu.

Uživatelský komfort jezdce zajišťuje plně vyjímatelné, snadno vypratelné antialergické polstrování vnitřní části moto helmy. K zapínání slouží řemínek s mikrometricky nastavitelnou přezkou.

Cassida Reflex Safety

Cassida Reflex Safety recenze a test

Česká značka Cassida je známa kvalitou svých motopřileb, mezi něž patří i model Cassida Reflex Safety, velmi vhodný především pro jízdu na skútru. Jedná se o otevřenou přilbu s dostatečně dlouhým plexi krytem, která jezdci poskytuje dokonalý výhled a plný komfort hlavně při kratších jízdách po městě.

Kromě použití na skútru se hodí i pro jízdu na mopedech a chopperech. Nápaditě aerodynamicky vytvarovaná skořepina, vyrobená z polykarbonátové skořepiny, poskytuje skvělou ochranu celé hlavě a zejména pak výborně chrání obličejovou část. Polykarbonát je k výrobě moto přileb používán především proto, že je lehký, a přitom maximálně odolný proti nárazu, navíc má i vysokou tepelnou odolnost. O bezpečnosti přilby na skútr Cassida Reflex Safety svědčí i to, že je držitelem homologace ECE 22.05.

Pro zvýšení bezpečnosti řidiče je přilba na zadní straně opatřena odrazkou, který za zhoršených světelných podmínek výrazně zvyšuje viditelnost jezdce. Ostatně i samotná přilba je nápadná svým výrazným fluorescentním žluto-černým designem.

W-TEC FS-701B Leather Brown

W-TEC FS-701B Leather Brown recenze a test

Otevřená helma na skútr W-TEC FS-701B Leather Brown se vyznačuje už na první pohled osobitým stylem zpracování. Její retro design je totiž zdůrazněn atypickým povrchem, který je potažen umělou kůží v hnědé barvě, což dodává této moto přilbě působivou originalitu.

Taková stylová přilba, i když je původně určena pro jezdce na skútrech, samozřejmě neunikla ani pozornosti motorkářů, kteří jezdí na chopperech a mnozí ji zařadili do své výbavy. Design je záměrně jednoduchý a šití po okraji spolu s lícnicemi v retro stylu dodává přilbě W-TEC FS-701B Leather Brown punc původnosti.

Výklopné hledí je široké a sahá jen k nosu, takže milovníci retro-stylu mohou k helmě ještě jako vhodný doplněk přidat například šátek nebo masku přes ústa a nos. Hledí je opatřeno ochranou proti poškrábání a je zárukou dobrého výhledu i do stran.

Interiér přilby, který lze vyjmout a vyprat, je měkký a příjemně poddajný. Zapínání přilby se provádí pomocí mikrometricky nastavitelné rychlopřezky. I přes svůj retro vzhled je přilba plnohodnotným držitelem homologace ECE 22.05.

LS2 OF558 Sphere Solid

LS2 OF558 Sphere Solid recenze a test

Na skútr se nejlépe hodí lehká, a přitom dostatečně bezpečná přilba, o tom není pochyb. Tyhle požadavky moto helma LS2 OF558 Sphere Solid splňuje na sto procent, a proto je to jedna z velmi dobrých variant, budete-li si vybírat novou helmu. Vyznačuje se klasicky čistým, designem a využijete ji při jízdách ve městě i mimo něj.

Plexi přilby je vyrobeno z vysoce odolného, a navíc opticky korektního (nezkreslujícího) polykarbonátu nejvyšší optické třídy A. Poskytuje dokonale čistý výhled, nevadí tu ani žádné vyčnívající bočnice, což se pozitivně projevuje i na nízké hladině vnitřního hluku. Plexi je opravdu velké, a tudíž poskytuje výbornou ochranu před větrem i nepohodou.

Polstrování přilby je provedeno z měkkého, prodyšného hypoalergenního materiálu, je plně vyjímatelné a poskytuje při jízdě vysoký komfort. Zapínání se provádí pomocí mikrometrické přezky, řemínek je zesílený pro příjemnější pocit. Vysoce odolná skořepina helmy LS2 OF558 Sphere Solid je vyrobena z HPTT polykarbonátu, má i homologaci ECE 22.05 / DOT.

Cassida Reflex Solid

Cassida Reflex Solid recenze a test

Otevřená přilba na skútr, vyznačující se dlouhým plexi – to je oblíbený model Cassida Reflex Solid. Je to skutečně výrobek, kterým se český výrobce může chlubit a snese srovnání se zahraničními přilbami vyhlášených značek. Výborně se hodí pro jízdy po městě i mimo něj, ovšem pro delší jízdy za hodně teplého letního počasí není až tak vhodná, protože není opatřena ventilací.

Vyrábí se v černém i bílém provedení, ani jezdec s černou přilbou ale není za snížené viditelnosti špatně viditelný, protože v zájmu bezpečnosti je na zadní straně přilby umístěna odrazka, kterou nelze přehlédnout ani za šera nebo za tmy. Skořepina moto helmy je vyrobena z polykarbonátu a má dokonalý aerodynamický tvar, je maximálně odolná proti nárazu a vyznačuje se i vysokou tepelnou odolností.

Interiér přilby Cassida Reflex je vypolstrován měkkým a snadno prodyšným materiálem, vložku lze navíc jednoduše vyjmout a vyprat. K zapínání pod bradou slouží řemínek s mikrometrickou přezkou.

W-TEC FS-715

W-TEC FS-715 recenze a test

Jedná se o moderní multifunkční přilbu, která je řešena jako otevřená. Má vcelku univerzální použití, hodí se totiž pro jízdu nejen na skútrech, ale ocení ji i motorkáři, kteří sedlají choppery nebo cestovní motocykly nižší kubatury.

Díky širokému odklopnému hledí, které dosahuje až k bradě, poskytuje helma na skútr W-TEC FS-715 dokonalou ochranu pro oči i velký zorný úhel. Někomu by však mohla vadit absence u většiny přileb integrované sluneční clony. Jednoduché a rychlé zapínání pod bradou dává možnost snadné úpravy dotažení.

Helma je velmi lehká, a tudíž pro jezdce uživatelsky příjemná, protože je navíc měkce a přitom robustně polstrována (polstrování lze vyjmout a vyprat) a opatřena i uzavíratelnou horní ventilací. V nabídce ji najdeme v neutrálním elegantním černém provedení nebo v zeleno-bílo-červeném designu, který jasně odkazuje na zemi výrobce, tedy Itálii.

NOX N211

NOX N211 recenze a test

NOX N211 je už od pohledu zajímavě řešená přilba, která se hodí na skútr stejně jako třeba na chopper. Je řešená jako otevřená a její poměrně nízká, a tudíž skladná minimalistická skořepina vychází z typu demi Jet. To je vlastně realizace konceptu designu, zaměřená na řešení pro moderní městské prostředí.

Průhledný plexisklový kryt je krátký a naznačuje, že se hodí především pro kratší jízdy ve městě, lze ji ale používat i na výlety mimo město, ovšem v kombinaci se šátkem nebo vhodnou motocyklistickou maskou. Sluneční clona u tohoto modelu není integrována. Velmi jednoduše je řešeno zapínání, které je opatřeno mikrometrickou přezkou.

K přednostem této helmy patří zajímavý vzhled, nízká hmotnost, vysoká odolnost proti nárazu a příjemné prodyšné polstrování vnitřní části skořepiny. To lze snadno vyjmout, vyprat a vložit po vysušení nazpět.

W-TEC Vacabro

W-TEC Vacabro recenze a test

Karbonová helma na skútr W-TEC V587 je typickým představitelem vyšší střední kategorie, která poskytuje jezdci potřebný komfort. Na první pohled upoutá také výrazným černo-žlutým designem.

Skořepina přilby je totiž zhotovena z karbonového materiálu (proto je přilba tak úžasně lehká), tudíž nelze čekat nízkou cenu, ovšem vlastnosti karbonových materiálů mluví jasně, kdy zaručuje zcela nejvyšší stupeň ochrany. Helma sedí na hlavě velmi dobře díky pohodlnému, poddajnému polstrování, (jehož lícnice je možné vyjmout a vyprat) a samozřejmě i díky neuvěřitelně nízké hmotnosti, která je pouhých 900 gramů!

Nad odnímatelným zatmaveným hledím se nachází stínítko, které lze také snadno sejmout a znovu upevnit, navíc je na zadní straně helmy i poutko pro uchycení gumy motocyklistických brýlí. Řeknete si možná, že je to drobnost, jenže taková šikovná drobnost se někdy moc hodí, což vám potvrdí každý, komu na motorce někdy ochranné brýle spadly.

Yohe 878-1M Graphic

Yohe 878-1M Graphic recenze a test

Značka Yohe patří mezi nováčky na trhu a své první výrobky představila v roce 2018. Pro velký zájem rozšířila svou nabídku a jedním ze zajímavých modelů je Yohe 878-1M Graphic, otevřená motocyklová přilba, vhodná i pro jezdce na skútrech.

Jedná se o kvalitní helmu, jejíž pevná skořepina je zhotovena z odolného materiálu ABS (jedná se o pevný termoplastický polymer). Yohe 878-1M Graphic má velký průhledný plexi štít a zabudovanou zatmavenou integrovanou sluneční clonu.

Na přilbě každého zaujme její nezvyklý design – i v označení Graphic se to konečně výrazně odráží. Barevná moderní grafika se stříbrnými a černými designovými prvky na bílém podkladu symbolizuje rychlost a působí velmi dekorativně. Zapínání pod bradou je řešeno řemínkem s rychlopřezkou.

V horní části skořepiny moto přilby jsou vidět vstupní otvory propracovaného ventilačního systému, který zaručuje příjemné nošení přilby za libovolných podmínek. Nechybí pochopitelně ani certifikace ECE, DOT.

W-TEC V537 Black Heart Angel

W-TEC V537 Black Heart recenze a test

Tohle je přilba, po které nadšeně sáhne každý, kdo jezdí na chopperu nebo si vychutnává dunění svého Harleye, ovšem můžete si ji vzít i na skútr a bude to úplně v pořádku! Je vyrobena v retro stylu, kde na straně je vyvedena spoře oděná krasavice se šachovnicovou vlajkou a nápisem Black Heart (černé srdce).

Drsňácká přilba W-TEC V537 Blasc Heart Angel má jemnou, velmi příjemnou vystýlku, kterou lze (stejně jako u většiny motopřileb) vyjmout a vyprat. Stínítko je řešeno jako odnímatelné, lze místo něj použít motocyklistické brýle. V případě, že použijete brýle, je v zadní části přilby umístěno praktické poutko na uchycení jejich gumy.

V horní části přilby je integrována i zatmavená sluneční clona, zapínání je řešeno tradičním způsobem na přezku. Celá helma má v sobě prostě kouzlo toho správného motorkářského stylu. K helmě dostanete i originální přepravní vak s ramenními popruhy, který je ozdoben motivem hořící lebky nad zkříženými písty; je to praktická součástí balení, která poslouží k transportu i uložení přilby.

Jak vybrat helmu na skútr

Helmy na skútr, se často odlišují od přileb, se kterými se běžně jezdí na silničních nebo cestovních motocyklech, endurech nebo crossových strojích především tím, že bývají lehčí a většinou otevřeného typu. Skútry přece jen nedosahují takových rychlostí jako silné silniční stroje a ani se nepohybují v nebezpečném terénu jako krosové motorky.

Materiál, hmotnost a cena

Nejčastěji se pro výrobu motocyklových helem používá jako materiál polyamid neboli polykarbonát. Ten se vyznačuje vysokou pevností a odolností proti nárazu, přilby jsou odolné a nebývají drahé. Skořepina přilby se vstřikuje do formy a potom se zpracovává až do finální podoby. Pro začátečníka nebo příležitostného jezdce na skútru je to velmi dobrá volba.

Když se výrobci rozhodli dosáhnout ještě větší pevnosti a určité pružnosti u materiálů, sáhli po kompozitních materiálech. Ty vznikají vrstvením rozličných materiálů, nejčastěji se používají jako základ kevlarová a uhlíková vlákna, případně i jiné materiály (skelná vlákna apod.). U kompozitních přileb je výroba o něco náročnější, což se odráží i na vyšší ceně.

Špičkou mezi přilbami jsou grafitové neboli karbonové helmy, které jsou neuvěřitelně lehké, a přitom nejpevnější ze všech typů. Ovšem pro běžné ježdění na skútru to může být pro někoho zbytečně velký luxus.

Jakou zvolit velikost

Pokud znáte velikost, na kterou si kupujete klobouky, máte to jednoduché. Ale poradíte si i bez této znalosti – postačí vám k tomu obyčejný krejčovský metr. Obvod hlavy si změřte a potom se podívejte, která velikost je ta vaše:

Obvod hlavy kolem čela (mm) – Velikost přilby

  • 52/53 – XS
  • 54/55 – S
  • 56/57 – M
  • 58/59 – L
  • 60/61 – XL
  • 62/63 – 2XL
  • 64/65 – 3XL

Pokud máte hodně vlasů a budete je chtít skrýt pod přilbu, budete samozřejmě potřebovat o něco větší velikost.

Ochranný štít

Protože na skútru se používají převážně takzvané otevřené helmy, je třeba si vhodným způsobem chránit obličej, hlavně oči a ústa. K tomu jsou na přilbách montovány ochranné štíty různých rozměrů.

Ochrana až po bradu je spolehlivější, někdo dává přednost štítku, který sahá jen po nos a v případě, že se vydá na delší jízdu nebo jede v nepříznivém počasí, použije masku či šátek přes tvář.

U přileb bez ochranného štítu je nutné použít brýle, nejlépe speciální motocyklistické. Vždy oceníte vodoodpudivou úpravu štítku a stejně tak i úpravu proti zamlžení a poškrábání, které často helmy mají.

Interiér a ergonomie

Vnitřní vystýlka helmy musí být měkká a prodyšná, nejlépe vyjímatelná a s možností vyprání nebo chemického čištění. Helma se nesmí samovolně posunovat a zhoršovat tak výhled. K tomu slouží správně vybraná velikost a zapnutý zajišťovací řemínek pod bradou. Zapínání je řešeno různými způsoby, nejčastěji pomocí rychlospony. Důležitá je i správná ventilace, ačkoli u otevřených přileb probíhá zčásti i samovolně.

Bezpečnostní certifikace

I lehká přilba na skútr by určitě měla mít homologaci ECE 22.05 (Economic Commission for Europe), což znamená, že prošla bezpečnostními testy.

4.4/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.